SITTERSaKOR GEVELSTEENEN Met de Ambulance in Abessynië DINSDAG 19 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland HET BELOOFDE LAND Sinds het begin van de nieuwe ongere geldheden, die Palestina verontrusten en aan den Britsehen hoogen commissaris Sir Arthur Wauchope het hoofd vol zorgen geven, zijn reeds in totaal vijf-en-twintig Joden gevallen als slachtoffer van den geest van onrust en van wraak, die de verhoudingen in het oude beloofde land zoo uiterst precair maakt. I-Ioe groot het aantal der Arabische dooden is, weten wij niet nauwkeurig; de berichtgeving heeft ook hier wellicht de tendenz tot een zekere eenzijdigheid. Lezen wij na, wat er in de af- geloopen weken op Pales.ijnschen bodem zooal gebeurd is: brandstichting, overval len. plundering en gevechten, dan moet het wel de aandacht trekken, dat deze be richten in vele opzichten eender klinken als de tijdingen van het vorige jaar. En wie ivoor deze dingen heugenis heeft ziet deze treurige reeks verlengd in het diclitbijzijn- de verleden: onlusten in 1933, in 1929, toen de schrikkelijke Jodenslachting te He- bron plaats had in 1925, 1921 Bij al deze herhaalde troebelen treft een zelfdo verschijnsel: zij vonden niet hun onmiddellijke aanleiding in een gebeurte nis of een feit, dat zich scherp tegen de overige nieuw-Palestijnsche historie mar- keerde. Zoo is het ook thans, en daarom is er weinig reden om op een spoedige, al geheele opklaring van den toestand te ho pen; het oude „zeer" ligt te diep. De tragedie van het huidige Palestina Is iioor een Jood, met den feilen zelfspot die zco dikwijls deze natie kenmerkt, op deze wijze gekarakteriseerd: Palestina 'dubbel beloofde land. Met' deze uitdruk king wenschte hij geenszins te raken aan een heilig verleden, doch hij striemde er mede de politiek der huidige mandaat- inogendheid Groot-Brittannië. Engeland dat in den wereldoorlog zoowel de wereld van den Islam gunstig voor zich wilde stem men als de internationale macht van het 'Jodendom heeft geloften gedaan, zoowel ten opzichte van de Arabieren als van den Zionistenbond, die met elkander niet in een 6luitend verband te brengen zijn. Wellicht heeft in Londen de wijsheid der oude spreuk „Divide et Impera" voorgezeten; heeft men gemeend dat het beproefde uiU wegen van tegenstrijdige belangen straffe loos zou kunnen worden bestendigd. Doch deze fase in de koloniale geschiedenis blijkt allengs voorbijgegaan; het oosten is tot ontwaking gekomen en een belangrijke schakel in den nabijen oriënt vormen juist de Palestijnsche Arabieren, begrensd als deze zijn door de Syrische stamverwanten in het noorden en de Egyptische in het jjuiden. Er is een tijd geweest, en wellicht is deze saam te vatten als de periode van den ïurkschen „zieken man", dat de Islam zijn politieken invloed zag verkwijnen. Het re- ligieuse eenheidsideaal, de saamhoorigheid onder één kalifaat, ging te loor, maar de ledige plaats zou juist ruimte laten tot het ontstaan van iets anders: het ontwaken Van het Arabische nationaliteitsgevoel. Egypte, onder de krachtige leiding van Wijlen koning Foead, was in een periode van opbloei geraakt en morrelde aan do banden, die het nog met Groot-Brittannië ..verbonden hielden. De vijf noordelijke re publieken, de zoogenaamde „staten van den Levant", die zich onder Fransch regiem bevinden, hebben naar het voorbeeld van Cairo, ook hun studenten-onlusten en hun stakingen gekend. En terwijl deze beide 'Arabische landen thans, resp. te Londen en te Parijs, over hun verdere zelfstandig heid onderhandelen, is ook op Palestijn- schen bodem het verzet tegen de Joodsche invasie, die als een ontrechting wordt ge voeld .opnieuw aangewakkerd, als een bij herhaling uitslaanden brand, die aao kracht heeft gewonnen. Het economische leven van Palestina moge goeddeels in Joodsche handen zijn, zoodat de boycot en de staking de Joodsche belangen niet al te zeer kunnen schaden, achter dit alles staat de koppige Arabische wil, weer heer te zijn in eigen huis. Die zal zich niet licht laten ontmoedigen! Het is, voor wie zich even het Arabische standpunt wil indenken, ook wel iets ver bijsterends, dat men een land, dat eeuwen 'Arabisch is geweest, geleidelijk althans twee-talig maken, en tusschen twee natio naliteiten deelen wil. De Joden hebben meermalen te kennen gegeven, dat zij in Erets Israël, het land der vaderen, niet als een minderheid wenschen te worden beschouwd. De Balfour-declaratie van 1917, Waarin hun het oude land als een Natio naal Tehuis werd toegewezen, sloeg im mers, naar hun zeggen, niet slechts op de duizenden, die reeds geïmmigreerd waren, doch evenzeer op de millioenen, die nog le ven in de diaspora, in de verstrooiing. Het Joodsche vraagstuk is het elemenl Van eenheid, dat de Arabische leiders sa menbindt; de oude onderlinge strijd te thans vergeten. Hun drie eischen: stopzet ting van immigratie, verbieden van grond verkoop aan Joden en erkenning der vol ledige Arabische rechten, laten zij zich niet meer uit handen nemen. Er is alle waarschijnlijkheid dat uit het schier onoplosbare Joodsche vraagstuk een consolidatie van Arabische nationale sta ten in het nabije oosten groeit, die in de toekomst het westen nog zorgen zal kun nen baren. Tabaksstaking in Bulgarije Aangezien de Bulgaarsche tabaksfabr'. kan ren de eischen van hun arbeiders Die: betrekking tot een loonsverhooging van de hand hebben gewezen, heeft de algemeene federatie van arbeiders in de tabaksin dustrie de staking geproclameerd Volgens de eerste mededeelingen zijn meer dan 20.000 arbeiders bij de staking betrok ken; :e Philippopel alleen reeds 8000. Aangezien de politie krachtige voorzorgs maatregelen heeft genomen, is het, voor zil ver bekend, tot nu toe nergens tot inciden ten gekomen. De Bulgaarsche minister van binnenland- sche zaken heeft verklaard, dat de autori teiten in de stakingsgebieden opdracht heb ben gekregen er voor te zorgen, dat de orde ©n rust bewaard blijven, DE BRITSCHE DUM-DUM-KOGELS Eden geeft een verklaring In bet Britsche Lagerhuis heeft minister Eden een verklaring gegeven van de aan wezigheid van Britsche dum dum-kogeis in Abessinië, alwaar zij tegen de Italianen wer den gebruikt. Eden zeide o.m., dat in Abessinië met pa tronen van allerlei soort werd geschoten, en dat o.a. voor de jacht op groot wild in dit h-!and gebruik gemaakt wordt van patronen met weeke punt. Munitie van deze soort, welke door jagers werd achtergelaten, is door de bevolking zonder twijfel gebruikt, reeds lang voor het uitbreken der vijande lijkheden. Toen nu de Italianen Abessinië binnen vielen, kwamen vele inlandsche stammen op met de oude wapenen, welke zij hadden en de patronen, welke zij hierbij bezaten. Hierdoor wordt verklaard, dat Italianen wonden hadden, welke door kogels weeke punt waren gekwetst. Tevens wordt hierdoor verklaard, hoe de patronen van Britseh fabrikaat werden gevonden. In het verdere gedeelte van zijn rede over de dum-dum-ksvestie zeide Eden nog, dat een Britseh onderdaan van Poolschen oor sprong, bekend onder den naam kolonel Lopez en andere namen, met een valsche introductiebrief van de Egyptische Bank bij de Britsche munitiefabriek Bates namens de Abessijnsche regeering was komen spreken. De Abessijnsche gezant, Dr Martin, wist van deze geheele kwestie niets af. Later werd vernomen, dat Lopez in verbinding stond met de Italieansche legatie en op vriendschappelijke wijze werd de Italiaan sche legatie medegedeeld, dat de betrekkin gen tusschen haar en een verdacht persoon als Lopez de goede betrekkingen tusschen beide landen in gevaar brachten. De Italiaansche gezant dankte voor deze waarschuwing en verklaarde, dat hierdooi de betrekkingen tusschen beide landen ver- sterkt waren. Verder is gebleken, dat Lopez de Abes sljnsche legatie heeft bezocht onder den naam Mezler. De verklaringen van Eden kwamen ver der overeen met het reeds medegedeelde relaas over Mezler. Italië blijft afzijdig De Italiaansche regeering heeft thans te Genève duidelijk aan den dag gelegd, dat zij althans voorloopig, niet wenscht deel te ne men aan de Volkenbondswerkzaamheden. De Italiaansche vertegenwoordiger in de consultatieve commissie voor den handel in verdoovende middelen, senator Cavaz- zoni, die de vergaderingen altijd trouw bij woonde, is op de zitting niet verschenen, terwijl hij ook niet door een ander gedele geerde is vervangen. De Negus spoedig naar Europa? Terechtstellingen in Addis Abeba Naar men te Londen veronderstelt zal Ie Negus nog deze week met een talrijk gevolg Jeruzalem verlaten om naar Europa l.e ver trekken. De afreis zou Woensdag of Donder dag plaats hebben. Volgens geruchten, die te Djiboeti de ronde doen, zouden te Addis Abeba honder den Abessijnen ter dood zijn gebracht voor het verkoopen van geplunderde waren en het niet inleveren van wapenen. Bij groepen van 40 en 50 zijn, naar ver nomen wordt, de ter dood veroordeelden met mitrailleurs terecht gesteld. Britsch-Russische Vlootbesprekingen In den loop van deze week zullen te Lon den Britsch-Russische vlootbesprekingen gehouden worden. Het doel der Britsche regeering is daarbij tweeledig. Ten eerste, de meening van de sovjet- regeering omtrent de bepalingen van het drievoudig Engelsch-Fransch-Amerikeansch verdrag te leeren kennen. Ten tweede, met de sovjet-unie een ver drag te sluiten op basi9 van het Britseh Duitsche accoord van Juni 1935. De Russen hebben een tweetal punten, waarvan zij de onderteekening van elk verdrag afhankelijk willen stellen: pariteil met de Duitsche vloot in de Oostzee, en de afwezigheid van iedere kwantitatieve beper king van hun vloot in de Stille Zuidzee, zoo lang Japan geen kwantitatieve beperking zal hebben aanvaard. Een Tsjechisch vrouwenmoordenaar De Tsjecho-Slowaaksche politie heeft in de stad Roédniüz, ten noorden van Prang, een 24-jarigen man gearresteerd, Stepannk genaamd, die bekend heeft twee vrouwen vermoord en in stukken gesneden 'e heb ben. Twee andere .vrouwen heeft hij even eens getracht te dooden, doch hij is er slechts in geslango haar ornsTig te verwonden. Op alle vragen naar Je motieven voor de/e wandaden heeft Stepanek slechts geant woord, dat hij de vrouwen heef;} gedood zonder te weten waarom. De moordenaar heeft zijn slachtoffers in zijn tuin begraven. Hij zal waarschijnlijk aan nog meer moorden schuldig worden ba- vonden, want de omgeving van Roednitz werd den laatsten zijd herhaaldelijk opge schrikt dor een geheimzinnigen wielrijder, die op vrouwen schoot en steeds aan iedere achtervolging wist te onJkomen. De „Hindenburg" heeft vertraging Het luchtschip „Hindenburg" heeft ge seind, dat het op zijn tocht van Friedrichs hafen naar Lakehurst door slecht weer en tegenwinden vertraging ondervindt. Vermoedelijk zal het luchtschip- eerst Woensdagmorgen te Lakehurst aankomen. NIEUWE BINNENWEG 260 TeL 37033 ZWAANSHALS 374 ROTTERDAM COLUMBUSSTR. 2, h. Snezbade. Tel. 334523 DEN HAAG HAARLEM SCHOTERWEG 1 Telefoon 16659 HILVERSUM Veerstraat 50 Telefoon 6819 Geelgroen-genuanceerde herfstlooftinten STEENFABRIEK „DE DONGE" GEERTRUI DENBERG DE ONGEREGELDHEDEN IN PALESTINA Reeds 25 Joden gedood In verband met de spanning, welke in Palestina heerscht, defileerde Britsche in fanterie, dikwijls vergezeld van pantser wagens of kleine tanks, door de straten van de stadjes en dorpen van het land. Sedert het begin van de onlusten zijn 25 Joden gedood. Twee leiders van de Ara bische staking zijn gearresteerd, beschul digd van het verspreiden van pamfletten, waarin wordt aangespoord tot het niet- betalen van de belastingen. Beiden wer ten veroordeeld tot 25 pond boete. De overheid heeft in Noord-Palestina be slag doen leggen op 163 Arabische huizen, aangezien de eigenaars daarvan weigerden belasting te befalen. Met het oog op de staking in de haven van Jaffa kan nog deze week de opening van een noodhaven te Telaviv venvacht worden. De Britsche minister van ko'oniën Thomas heeft in hst Lagerhuis aange kondigd, dat de Britsche regeering besloot een commissie in te stellen, welke, zonder in te gaan op de mandaatkwestie in Palesti na, een onderzoek zal instellen naar de raderen van de agitatie in dn» land en naai de grieven van loden en Arabieren. Een nieuw incident De teraardebestelling van een te Jeruza lem vermoorden Oostenrijker heeft aani.' - ding gegeven tot een nieuw incident., «en duizendtal Arabieren, die de uitvaartdienst waren komen bijwonen in de katholieke kerk in de oude stad raakten in opgewon denheid, toen bleek, dat de kist met het stoffelijk overschot reoh'tstreaks van lie: doodenhuis naar het katholieke kerkhof was. gebracht Zij begaven zich naar net kerkhof, waar zij de kist weghaalden. Ken afdeeling politie trad daarop handelend op op en joeg ze uiteen. Zij lieren toen de kist achter, welke weer naar het reeds gedolven gr,af werd terugge bracht Vragen in het Lagerhuis In het Lagerhuis heeft de secretaris van Koloniën verklaard, dat de Britsche houge commissaris alle noodzakelijke stappen neemt to: het herstellen der orde. Voorts is de Britsche regeering tot het besluit ge komen, dat de voorgestelde Arabische depu tatie naar Londen niet meer voldoende zal zijn :er behandeling van de ontstane toe standen en dat het inplaats daarvan wen- sche lijk geacht moet worden ter plaatse een onderzoek in te stellen. Er is derhalve bésloi'.en, dat na he: herstel van de orde een koninklijke commissie zal worden benoemd, die zonder de termen van het mandaat in het geding te brengen een onderzoek zal in- stellen naar de oorzaken van de onrust en naar voren gebrachte grieven van Ara bieren en Jodea Brand in de Leuvensche universiteit Gisteren is in het chemisch laboratorium van de universiteit te Leuven een hevige brand uitgebroken, die met ontploffingen ging, zoodat de blussching zeer be lemmerd werd. De schade is dan ook vrij groot; talrijke instrumenten werden een prooi der vlammen. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. Het Iersche hoogerhuis wordt opgeheven Vandaag zal president De Valera de laatste maatregelen treffen tot opheffing van het Iersche hoogerhuis, ingevolge een wet, die reeds anderhalf jaar geleden dooi den Ierschen Dail werd aangenomen. De opposite in den senaat maakte het lot December j.l. mogelijk, dit lichaam te handhaven, doch de rechtsgeldigheid van deze oppositie liep eind 1935 af, en vanaf 15 December 1935 kon de Valera den senaat krachtens de grondwet binnen 60 dagen doen ontbinden. Aangezien de Valera evenwel door andere aangelegenheden van binnenlandsch-politie- Uen aard werd beziggehouden, en hij z'ch voor een oogoperatie naai- Zwitserland heeft moeten begeven, is de toepassing van de betreffende clausule vertraagd. Heden zal De Valera echter in do geza menlijke zititing van de beide kamers het Iersche Hoogerhuis voor ontbonden ver klaren. Spaansche officieren in arrest Bijna alle officieren van twee Spaansche cavalerie-regimenten, die te Alcala liggen, zijn gearresteerd en naar de militaire ge vangenis te Guadalajara overgebracht, daar zij geweigerd hadden, gehoor te geven aan een bevel, volgens het welk de beide regi menten nieuwe garnizoenen moesten betrek ken te Valencia en Salamanca. Madrileensche afdeelingen politie eijn naar Alcala gezonden. In deze stad is het rustig. Melaatschen maken terreur Een zestal Phillppljnsche melaatschen Is uit het leprozenhuis te Manilla ontvlucht na eerst een zevental bewakers te hebben gedood. De ontvluchten vermoordden ver volgens vier visschers en scheepten zich in aan boord van een motorboot, waarmede zij zich naar de naburige eilanden begaven. Hier joegen zij de bevolking groote schrik aan en plunderden zij verschillende win kels, waarna zij weer zee kozen. Van overheidswege zal tegen hen een ver volging worden ingesteld. De Nazis in Oostenrijk Te Graz (Oostenrijk) is gisteren een pro ces begonnen tegen 60 nationaal-socialisten, die beschuldigd worden van hoogverraad. Bij den voornaamsten beklaagde, Wolf- gruber, zijn documenten gevonden, waaruit men heeft geconcludeerd, dat de beschuldig den zich als leden der S.A. hebben aaneen gesloten. De beklaagden ontkennen, dat zij S.A.- leden zouden zijn. Spoorwegstaking in Mexico Gisteravond is in Mexico een spoorweg- ft^mg uitgebroken, waarbij meer dan oü.000 personen betrokken zijn. Toen de af gevaardigden der spoorwegarbeiders het on danks de gevoerde onderhandelingen in het paleis van den gouverneur niet met de di rectie eens konden worden ging men over tot het neerleggen van den arbeid. Dit werd aangkondigd door het fluiten der locomotie ven. Van de stations en de spoorwegwerkplaat- sen wapperen thans de roode vlaggen. Een overhaaste vlucht uit Dessié naar Addis Abeba Een terugtocht met tallooze hindernissen We bivakkeeren in de open lucht, geplaagd door de muskieten Ons vertrek uit Dessié kwam nog spoediger, dan we verwacht hadden. Maandagavond 13 April Tweede Paaschdag viel de beslissing. De toe stand werd steeds dreigender. De roo- versbenden kwamen naderbij en daarom was het geraden nog denzelfden avond per camion er vandoor te gaan, omdat we er anders geen van allen levend af zouden komen. Nog eenmaal brachten we een bezoek aan het hospitaal. Het scheiden viel ons zwaar. Doch veel tijd om na te denken was er niet. Vóórt, vóórt, was het parooll' Het eerste deel van den tocht gingen we te voet tot buiten Dessié, achter de camion omdat de weg hier buitengewoon slecht was. Dessié zelf bood een troostelooze aanblik. De plaats was vrijwel verlaten, er heerschte geen drukte van soldaten, van wachten was geen sprake rneer, niets van dat alles. Het gevaar zat in de lucht en het erspreidde zich als een infectiekiem, angst- /ekkeud en snel! Toon de M'eg beter werd, stapten we in de camion, die wo in de grootste haast vol geladen hadden met de dringendste benoo- digdheden. Er konden maar twee personen zitten, de andere moesten op de treeplank taan. Oók geen pretje, want door de on effenheden op den neg werd men letterlijk dooreengeschud! Vele camions bevonden zich op den weg. Telkens was er oponthoud als er een union in de modder bleef steken en den weg versperde, totdat hij met vereende krachten was losgetrokken. Na tot vier uur 's morgens doorgere den te hebben bereikten we een gevaar lijke plaats waar reeds eenige gouverne mentsauto's in den modder vast zaten. Besloten werd te wachten tot de dag aanbrak om met beter zicht verder te gaan. Een uur later togen w» weer op pad en eindelijk na eindelooze trek-, duw- en val partijen was het gevaar geweken en konden we over een betere weg verder rijden. Om negen uur in den morgen werd even halt gehouden, thee gedronken en iets gegeten. Doch tijd om te rusten was er verder niet. Voort ging het! Het landschap was van zeldzame schoonheid en rijk aan wild. Vooral veel zwijnen, patrijzen en ganzen werden opgemerkt Door de Dankaliwoestijn Door de Danakilwoestijn ging de tocht. Vele malen veroorzaakten vastzittende re- geeringscamions ons oponthoud. Éénmaal brak de voorste veer welke door onzen chauffeur gerepareerd werd. Toen moesten we weer een rivier doorwaden, waardoor de tocht er niet gemakkelijker op werd. Tot 's avonds vijf uur trokken we onafgebroken door. Op dat tijdstip bereikten we Dr. Vee- neklaas die met zijn camion op de grens van het Danakil en Gallagebied stona, juist daar waar deze stammen nogal eens met elkaar „contact" houden, zij het dan op minder aangename wijze. Bovendien was de camion defect en de radiateur ingedrukt bij oen botsing nadat deze uit de modder was getrokken. Besloten werd door te rijden tot de Nourobi-rivier, om daarna met de leege camino de defecte wagen van Dr. Veeneklaas op te halen. Voor we echter zoover waren, wachtte ons nieuwe tegenslag. Een zwaar beladen truc was door een brug gezakt, welke de rs van een smal stroompje verbond. We staken onmiddellijk de handen uit de mouwen en legden eenige honderden me ters verder een noodbrug van stammen en takken, waarover wo prachtig de andere zijde bereikten. Bij de Neurobi-rivier werd halt gehouden en gekampeerd. Eenige oogenblikkcn later arriveerde reeds Dr. Vee neklaas die met een gouvernementscamion meegereisd. In de rivier werd heerlijk gebaad, daarna iets gegeten en beraad- jd wat verder te doen, daar we onmo gelijk met één truc verder konden trekken. Naar boven! Het volgende weggedeelte liep namelijk J00 M. hoogte op, langs ongelooflijk steile paden. Besloten werd dat Dr. Veeneklaas, Hagestein en ondergeteekende achter zou den blijven, op één voorwaarde, dat we tot Shola Meda gebracht zouden worden, waar de landchef Basha Wolde de Europeanen goed gezind was en de veiligheid aan de Neurobi-rivier vanwege de Shifta's nogal i wat te wenschen overliet. Na alles geregeld te hebben gingen we ter ruste. Dr. Belmonte, Dr. Veene klaas en ondergeteekende waren ge noodzaakt, gehuld in enkele dekens, in de open lucht te overnachten op de har- de rotsbodem. We werden den ganschen nacht hevig door muskieten geplaagd, zoodat we niet zoo erg verfrischt 's mor gens vroeg opstonden. Dr. Veeneklaas en ik gingen terug naar de Galla-Danakilgrens om de resteerende goederen welke door onzen Amharischen chauffeur werden bewaakt, op te halen. Daar aangekomen hoorden we dat de daar aanwezige Gal Ia-chef met zijn Saban- ja's (soldaten) vertrokken was. Dat was al een heel onaangenaam be richt, omdat juist deze chef de streek be veiligde. Vlug werd alles ingeladen en met onze defecte camion op sleeptouw begon de terugreis. In het kamp aangekomen werd onze particuliere bagage bijgeladen en ver trokken wij naar het hooger gelegen Shola Meda waar we na enkele uren zwoegen eindelijk arriveerden. Ons kampeinent werd in orde gemaakt en de camion terug ge stuurd om Ir. do Vries, Dr. Belmonte en Dr. Lampe op te halen, die den volgenden dag naar Addis zouden trekken. Laat in den nacht arriveerden ook dezen behouden en wel. Omdat onze Grieksche chauffeur gezegd had de defecte wagen te kunnen herstellen, werd besloten deze kans te benutten om toch nog gezamelijk Addis Abeba te berei ken. Te vroeg gejuicht Reeds vroeg hoorden we hem vertrekken en vol spanning wachten we af wat het resultaat van deze tocht zou zijn. Eindelijk tegen orie uur hoorden we twee camions en vol vreugde wcnschten we elkander ge luk met dit succes. Evenwel juichten we te vroeg. Juist enkele kilometers voor het kamp sloeg de# ventilator een lek in de radiateur, waarbij de geheele v tilalor verwrongen werd. Zoo ging onze hoop in rook op vlak bij huis. Basha Wolde, de landchef, kwam ons aanraden ons kamp een paar honderd me ters verder op te slaan daar dit veiliger was. Indien we zulks wenschten konden we ook va nzijn toekoel (huis) gebruik ma ken. Wanneer deze Basha Wolde sprak, maakte hij den indruk van hevig veront waardigd te zijn. Kort en bits kwamen de woorden er uit, terwijl hij heftig schreeuw de en gesticuleerde. Zijn raad werd opge volgd. Dr. Veeneklaas, de heer Hagestein en ik verplaatsten ons kamp en de overigen vertrokken in regen naar Addis Abeba. Het werd een tocht, die het uiterste van hen vergde. Aanvankelijk was het ons onmogp- lijk wakker te blijven. We deden dan ook niet anders dan slapen. Den gebeelen dag was onze tent omringd door de bewoners der streek, die ons tegen den avond melk, ingera en thalla brachten. Een schot Midden in de nacht werden we plotseling opgeschrikt door een schot, dat bij onder zoek door onzen boy Mamon gelost bleek te zijn. Volgens hem waren er dieven bij onze bagage geweest en deze had hij verjaagd waarop hij dan ook heel trotsch was. Den volgenden dag deed hij het verhaal aan Basha Wolde, die ons toen direct eenige zijner sebanja's gewapend met speer en schild deed toekomen. Ook dezen dag on dervonden we veel belangstelling van de zijde der bevolking. Steeds zagen we uit naar een of meer camions, die ons vanuit Addis door Dr. Winckel zouden worden toe gezonden, doch or gingen enkele dagen mee heen voor we iets hoorden. Het waren dagen van ondraaglijke spanning! (Nadruk verboden.) P. v. d. HONING GEMENGD NIEUWS Brand op het terrein van de Gasfabriek te Hillegom Bij het verrichten van werkzaamheden aan een buis op het terrein van de gasfa briek te Hillegom is gistermiddag omstreeks vijf uur brand ontstaan. Een vlam van twee meter hoogte vloog naar buiten, hetgeen groot gevaar opleverde, aangezien de gas houder zich in de onmiddellijke nabijheid bevindt. Personeel van de fabriek en de ontboden brandweer trachtten aanvankelijk het vuur met water te blusschen, maar toen dit niet lukte wierp men eerst los zand en daarna zakken zand op de plaats waar de vlammen uitsloegen. Na een uur hard werken was het vuur gedoofd. Schade van beteekenis is met veroorzaakt, terwijl het bedrijf geen stagna tie ondervond. Ongeluk met een schietmasker Jongeman gedood Men meldt ons. uit O u d-B e ij e r 1 a n d: Gistermorgen was de 23-jarige slagers knecht J. VV. in de slagerij van Swank al hier bezig met het slachten van een varken. Plotseling hoorde men een knal, waarna men W. op don grond vond liggen. Het schietmasker was afgegaar, en de kogel was den jongeman in het hart gedrongen. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon niet anders dan don dood cosntateeren. Doodelijk auto-ongeval Zondagavond ruim half zeven is in do nabijheid van Leeuwarden ter hoogte van den Boxumerweg onder Goutum een ernstig auto-ongeval gebeurd. De heer B. C. Vernimmen uit Heerenveen reed daar met zijn auto in de richting van zijn woonplaats. Hij lette te vee] op een zich voor zijn auto bevindenden wielrijder en zag niet dat rechts van hem twee dames den Overijsselschen straatweg wilden over steken. Eerst op het laatste oogenblik zag hij beiden, maar toen was het voor een van hen, de 19 jarige Tetje Tanja, wonende te Leeuwarden te laat. Zij werd aangereden en kwam aan de overzijde van den weg in den berm terecht, waar zij bleef liggen met verbrijzeld onderbeen en een zware hersenschudding. Per auto is het meisje naar het Diaconessen-huis te Leeuwarden vervoerd, waar het gistermorgen om half zes is overleden. De wielrijder, die naar hij verklaard heeft, ook werd aangereden kwam er met een wond aan den rechter wang af. Een foto uit 'de 'dagen toen onze ambulance nog in Dessié was. Op weq naar de grot, hooq in de berqen, waar de ambulance een veiliq onderkomen ging zoeken voor üe Italiaansche vl legeraanvallen Auto- en motor-ongelukken To Delft is gisteravond op de straatweg Delft-Overschie een motor met zijspan tegen een personenauto gebotst. De eenige inzittenden van do auto kwam er ongedeerd af, doch de beide berijders van de motor zijn met beenkwetsuren resp. naar het r.k. ziekenhuis en het gemeentezieken huis overgebracht. Te Amsterdam veroorzaakte ter hoogte van de Pluvierstraat een motorrijder die den Adelaarsweg wilde inslaan een aanrijding met een auto, die zeer langzaam reed en bo vendien voorrang had. De motorrijder reed met vrij groote snelheid tegen de auto op. De berijder, die verwondingen aan het gelaat opliep en vermoedelijk een hersenschudding kreeg, klaagde bovendien over pijn in den rug. Hij is door den G. G. D. naar het Binnen Gasthuis overgebracht en ter observatie opge nomen. Verdronken Te Winssum (Gr.) is het driejarig zoon tje van den landbouwer Dijkstra spelender wijs in het YVinsumer Diep geraakt. Do juist passeerende bestuurder van een melkboot bracht het kind op het droge, doch het is den doktor niet mogen gelukken na lang durige kunstmatige 'ademhaling de levens geesten op te wekken. INBREKER AAN HET WERK. Een brutale inbraak heeft Zondagavond in de kom van het dorp Huizen plaats gehad. De ongenoode gasten zijn binnen gedrongen in de nieuwe woning van den president-kerkvoogd der Ned. Hervormde Gemeente, den heer Rebel. Deze was juist de deur uitgegaan naar zijn, in een andere dorpswijk gelegen, bakkerij. Ook zijn dochter was in de bakkerij, zoodat de wo ning geheel verlaten was. Op dit moment hebben de inbrekers, die met de plaatse lijke toestanden bekend moeten zijn ge weest, gewacht. Zij zijn het huis binnen gedrongen en hebben plm. f 600 ontvreemd. Hoe zij binnengekomen zijn staat nog niet vast. De deur van de schuur was open, doch de heer Rebel weet niet of hij deze zelf heeft opengelaten. Ook is mogelijk, dat de dieven door het openschuiven van een raam zich toegang tot de woning hebben verschaft. De politie stelt een onderzoek in. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van de da ders ontdekt. DOODELIJKE VAL UIT EEN KAAM Den schedel verbrijzeld Te Amsterdam was de 58-jarige we duwe Van Neerden, geboren Panhaak, bezig waschgoed te drogen te hangen aan ijzerdra- den die bevestigd waren aan een rek voor de ramen van de achterzijde van het door haar bewoonde perceel 2e v. Swindenstraat 104. Hierbij schijnt de vrouw het evenwicht te hebben verloren, want plotseling hoorde haar °°-jarige zoon, die in de voorkamer zat, een en een slag en toen hü naar achteren liep om te zien wat er gebeurd was, was zijn moeder verdwenen. Hij keek uit het raam en zag tot ziin groote ontsteltenis dat zij met het gezir'Jt voorover, badend in haar bloed op het plaatsje van de benedenburen lag uitge strekt. Hevig ontstelde buurtbewoners snelden toe en politie en medische hulp was spoedig ter plaatse. Het bleek dat de schedel van de oude vrouw was verbrijzeld en dat zij byna onmiddellijk dood moet zijn geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2