JUranrr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken J. M. VAN OSNABRUGGE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.1B Vóór het Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad nicl afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 19 MEI 1936 15e Jaargang aïrtierttntirprtptn: Van t tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meer- 0.45 Voor 'net bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NO. 5784 V COMMISSIONAIRS VAN COPOS De coöperatie Copos, u.a., houdt er di verse, ijverige commissionairs op na; die. wanneer ze elkaar bij zakenrelaties ont moeten, wel wat vreemd en onwennig te genover elkaar zullen staan. Want het is heusch een zonderling gezelschap handels agenten, dat gevormd wordt doorlibe rale N. R o 11. C r t., roode Klasse-onder- wij zer, neutraal weekblad De Zuider- g i d s, een hoofdonderwijzeres van een Open bare Bewaarschool en last not least het Gemeentebestuur van Rotterdam! I,aat ons echter niet in raadselen spreken: Copos beteekent immers „Comité Propagan da Openbare School en te Rotterdam wordt het bij deze propaganda (tegen welke wij in beginsel niet het minste bezwaar heb ben!) op moeilijk te kwalificeeren wijze gesteund door de bonte combinatie, welke we hierboven omschreven. Nu is de aard der provisie niet voor al len gelijk. Het z.g. neutrale weekblad voor Rotter dam-Zuid is het meest openhartig: bij een goed-betaalde advertentie schreef de redactie gaarne een aanbevelend woord, terwijl foto's van een openbare school en een trappenhuis van eeii schoolgebouw iu Zuid het ook wèl doen in een advertentie blaadje. De oprechtheid van de hoofdonderwijzeres, die een geïllustreerd blaadje rondzond en ook aan huisbezoek doet bij ouders die kinderen hebben, welke voor de bewaar school in aanmerking kunnen komen (wie verschafte haar de adressen?) valt meer in twijfel te trekken. Immers, zij komt er niet eerlijk voor uit, dat het ook om den broode gaat, doch stelt voorop, dat het „voor. de vorming van het karakter groot belang is, dat bet kind omgaat met alle kinderen zonder onder scheid, ongeacht de godsdien stige of politieke richting ouder s". Door welke beweegredenen de Klasse- o n d o r w ij z e r zich laat leiden, behoeft geen betoog: men zal ,bij de roode vakbla den moeilijk zijns gelijke kunnen vinden in het'bestrijden van de Regeerïng en de Christelijke politiek. De beperking, welke deze ambtenaren zich in de school volgens artikel 42b der Lager Onderwijswet moeten opleggen, spoort hen blijkbaar aan om bul ten de school in vergadering en vakpers hun ongeloofsovertuiging de vrije teugol te laten. Over de N. Rott. Crt. spraken we reeds: het vrijzinnige, oud-liberale bloed kruipt waar het niet gaan kan enmen laat het met genoegen kruipen! Het Gemeentebestuur van Rotterdam ten slotte speelt zijn rol het natuurlijkst, maar daardoor ook zeer geraffineerd en op de meest laakbare wijze. Onze lezers, die he» antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vragen van het roomsch-kath. raads lid Nivard gelezen hebben, konden zich daarvan overtuigen. Het college acht het niet beneden zich te probeeren om het raadslid in 't zonnetje te zetten: „de circulaire was wel ongetee- kend, maar uit de verzending blijkt vol doende, dat ze uitging van het Gemeente bestuur". Moest men deze kwasi-eenvoudige inlichting ernstig nemen, dan zou er uit volgen, dat wanneer straks een ambtenaar eenige duizenden adressen en enveloppen steelt en daarin een nóg misleidender Iractaatje van Copos verzendt, het Gemeen tebestuur zich ook dan als afzender be schouwt Men kaai ook al te naïef zijn. Overigens volstaan we thans met de op merking, dat blijkens het antwoord van B. en W., het college de openbare school met welker beheer het immers belast is! als een gewoon gemeentebedrijf beschouwt, waarvoor men op dezelfde wijze reclame kan en mag maken als voor gas, electriciteit, bouwgrond en slachttarieven. Maar deze kaufmannische beschouwing van het Onderwijs is wezenlijk in strijd met de Schoolwet en de Pacificatie-ge dachte. De Nederlandsche Ambulance teruggekeerd HARTELIJKE ONTVANGST OP DE LLOYDKADE TE ROTTERDAM Welkomstrede van Prinses Juliana „Gehandeld volgens de beste Nederlandsche traditie" Vanmorgen is de Nederlandsche am bulance onder leiding van Dr. Winckel met het s.s. Palembang in het Vader land teruggekeerd. 5V? mnd. geleden ver trok do ambulance keurig uitgerust van de Lloydkade, uitgeleide gedaan door H. K. II. Prinses Juliana en thans keer den de mannen zonder uitrusting na een periode vol gevaren en bezwaren op nieuw aan de Lloydkade terug en weer was het onze Prinses die gereed stond tie dappere dienaars der menschheid het eerst liet welkom toe te roepen. Het s.s. Palembang kwam te ruim tien uur de bocht van de rivie'* omzetten en meerde een kwartier later aan de Lloydkade Om kwart voor tienen was H.K.H. Prinses Juliana reeds op het terrein aangekomen en nauwelijks was de Palembang in zicht of de Prinses begaf zich in gezelschap van de an dere leden van liet Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis en enkele léden van directie van de Rotterd. Lloyd naar het bordes boven het ontvanggebouw. Reeds op eenigen afstand waren de manschappen van de ambulance op 't campagnedek te herken nen, en de talrijke familieleden begonnen ben toe te wuiven welke groet uit de verte werd beantwoord. Toen de boot naderbij kwam werden de dappere mannen hartelijk met luide hoera's begroet door de ruim 50 man van het eere-escorte Roode Kruissolda ten dat op de wal stond opgesteld. Ook Prinses Juliana wuifde van bet bordes af de ambulanceleden hartelijk toe. Toen de brugloopplank was aang©9h erden de ambulanceleden als liet ware bestormd door hun familieleden. Het was ontroerend oogenblik de gebruinde man nen te zien verwelkomen door hun dier baren, die zoo in zorg over hen hebben ge leefd, toen het doodsgevaar van bommen en Duitsch-Nederlandsche T ransf er-o vereenkomst Nieuwe besprekingen Uit Berlijn wordt gemeld, dat de DuiJsch- Nederlandscbe transfer-overeenkomst, welke slechts voor den duur van één jaar was sloten, op 30 Juni a.s. afloopt. Daardoor zijn nieuwe onderhandelingen over een regeling van de overeenkomst en haar verlenging hoodig geworden. Zij zijn gisteren te Berliin begonnen. De besprekingen worden van Ne derlandsche zijde gevoerd door de thesau rier-generaal Dr. Ries, van DuiJsche zijde door Dr. Benzier. Aanvullingstroepen naar Ned. Indië Op 27 Mei a.s. zal met het motorschip „Joban van Oldenbarnevelt" een detache ment aan vullingstroepen van de koloniale reserve naar Ned.-Indië worden uitgevonden, ter sterk e van 3 onderofficieren en 11 mili- 3ai ren De comrr ondant van het detachement is sergeant-majoor administrateur A. Burgers Met het algemeen toezicht is belast kapi tein I-I. A. Tillema. roovers hun elk oogenblik bedreigde. Ne de eerste begroeting schreden de manschap pen-ambulanceleden met Dr Winckel aan liet hoofd en vergezeld van hun familieleden door de eerevvacht, die gevormd werd door leden van de afdeelingen Rotterdam en Schiedam van de Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis. Stram salueerde Dr Winckel naar II. K. II., die nog steeds op bet bordes stond en die met een buiging de verschillende ambulanceleden begroette. In het ontvanggebouw heeft H. K. H. Prin ses Juliana allereerst met een hartelijke handdruk alle ambulanceleden welkom geheeten in het vaderland. Een der ambu- (aoceledcn was nog niet aanwezig en H. K. H. de Prinses informeerde direct, waar deze kon zijn. Nadat ook „het verdwenen schaap" aan H. K. H. was voongesteld, schaarden al len zich in een kring en Prinses Juliana beklom het spreekgestoelte om een toe spraak tot de thuiskeerenden te houden. Rede van Prinses Juliana Namens liet Hoofdbestuur van liet Ned. Roode Kruis heette H K H de ambulance- leden hartelijk welkom in het Vaderland nu zij zoo juist in welstand met de „Palem bang" waren teruggekeerd. Toen gij de tocht naar Ethiopië aanvaardde wist -gij, aldus Spr, dat aan uw werk gewen en bezwa ren verbonden waren. Deze zijn nog aanzienlijk ernstiger ge weest dan wij allen hadden kunnen ver moeden. Gij hebt echter de velerlei be dreigingen die Uw werk omringden moe dig liet hoofd weten te bieden daarbij handelend volgens de beste Nederland sche traditie Dat is mogelijk geweest door een groote mate van volharding en - door een uitgesproken geest van kame raadschap waardoor gij liandeldet in den geest van het oud-Nederlands'che spreekwoord „Eendracht maakt' macht!" Het werd een macht, waardoor gij U t_ weer kon stel'en tegen de velerlei ontbe ringen welke gij U hebt moeten getroos ten, tegen de gevaren die U bedreigden. Het hoofdbestuur van het Ncd Roode Kruis heeft uw moed,, uw opoffering, uw kame raadschap bewonderd. Het heeft met groo te belangstelling uw werk gevolgd waarin gij uw kennis en uw kunnen op duidelijke wijze hebt doen blijken. Het werk is in,ve- Dankwoord lerlei opzicht anders geweest dan wij al len hadden verwacht. Maar wij weten dat gij door uw medische hulp zeer velen van de lijdende menschheid hebt kunnen hel pen, daarbij handelend overeenkomstig de beste tradities van het Nederlandsche volk en van het Roode kruis. Met rijke ervarin gen zijt gij thans teruggekeerd en met vreugde heelen wij U welkom in het Vader land. i Dr. Winckel willen welkom heeten, is ons een reden lot groote dankbaarheid. Na deze toespraken heeft de Prinses zich op hartelijke wijze met de verschillende leden der ambulance onderhouden. H. K. H. bracht het verzoek over aan alle leden der ambulance om Vrijdag a.s.'ten paleize te verschijnen, waar H. M. de Koningin hen hoopt te ont vangen. VOOR UW Boekhoudingen elastingzaken naar KR00SWIJK - Telef. Oud B'land 108 Dr. Winckel. de leider van de Ambulance, heeft, vervolgens H. K. IT. en het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis dank ge zegd voor de hartelijke ontvangst Dat wij, zèide hij, met vreugde door onze verwanten zouden worden begroet is niet meer dan na tuurlijk. Dat echter ook uw Koninklijke Hoogheid bij onze terugkomst zoo harte lijke woorden toj alle leden der Ambulance heeft willen richten stemt ons ten zeerste tot dankbaarheid. Inderdaad zijn wij vaak in moeilijke omstandigheden en zelfs In ge vaar geweest: enkele van ons hebben sterk geleefd in het besef dat hun leven op liet spel stond. Dat wij onze taak, die ons niet, van buiten werd opgelegd, doch die wij vrijwillig aanvaardden, konden vervullen tot tevredenheid van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis," is voor een groot deel •Je danken aan de kameraadschap die alle leden van de Ambulance bezielde. Zonder die kameraadschap zou het kamp en kara vaanleven dat wij hebben moeten doorma ken, onmogelijk zijn geweest en zouden wij niet de taak hebben kunnen vervullen die wij ons ten doel hebben gesteld. Het werk is ons mogelijk gemaakt door de ruime giften die het Nederlandsche volk voor de uitzen ding van de Ambulance heeft doen vloeien. Daardoor was het mogelijk ons een prachti ge uitrusting mee te geven. Ook toen dc eer ste voorpost der Ambulance volkomen was uitgeplunderd door roovers, zelfs toen de uitrusting van de tweede voorpost, waarvan de leden alleen het veege lijf konden redden, als afgeschreven moest worden beschouwd, zelfs toen kon het werk in ons hospitaal met vrucht worden voortgezet Dank zij de groote chirurgische kliniek, konden wij honderden helpen. Ieder heeft naar de mate van zijn krachten mee gewerkt om te doen wat mogelijk was. Ni dat spr. een woord van dank had gesproken tot. de Rott Lloyd en de kapiteins en be manningen van de stoomschepen Ivota Radja en Palembang voor de grootscheepsche be handeling, die men gedurende vijf en een halve week aan boord had ondervonden, eindigde spr.: Koninklijke Hoogheid, wij be seffen, dat wij niet meer dan onze plioht hebben gedaan. Dat Gij ons daarvoor in zoo blijde-bewoordingen hebt willen huldigen, is ons 'n groote eer. Dat U als voorzitster met de andere leden van het hoofdbestuur deze ontvangst hebt willen bereiden en ons op deze wijze op vaderlandsche bodem hebt Het Werkfonds DE VOLKENBOND IN DE CRISIS Minister-President Dr. H. Colijn spoort aan tot vernieuwde en verhoogde krachtsinspanning Geen vrede zonder internationale rechtsorde ,J)oor mogelijke wijzigingen in het handvest moet de Bond op meer reëelen grondslag worden gevestigd" In het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenihage, dat vrij wel geheel gevuld was met belangstel lenden, heeft gisteravond de Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede ter ge legenheid van den Volkenbondsdag een openbare bijeenkomst gehouden, waar in als sprekers optraden minister Colijn en het Tweede Kamerlid mr. A. M. Joekes. Onder de aanwezigen werden opgemerkt _3 ministers De Graeff, Oud, Deckers en Slingenberg, staatsraad mr. Limburg, eenige leden van het corps diplomatique en verschil lende Kamerleden. Rede Dr. H. Colijn Na een kort openingswoord van den voor zitter. mr. J. C. A. Evenvijn, was het woord aan Minister Colijn, die begon met er op te wiUen, dat over den Volkenbond en de daarmede samenhangende vragen een groote begripsverwarring heerscht Het valt niet te ontkennen, zeide spr.. dat degenen,- die een innerlijken afkeer van den Volken bond hebben, den wind in de zeilen hebben gekregen. Bovenal het jam merlijk falen van den Volkenbond bij sommige ge beurtenissen in den laatsten tijd heeft hun orvgno- se tot op zekere hoogte gerecht vaardigd. Dit is op zich zelf te overkomen, omdat teleurstel lingen nu een maal onvermijde lijk waren. Uit en te na is door de nuchteren onder ons die overigens van harte den bond genegen wa ren. de leer gepredikt: verwacht er niet te veei van, span uw verwachtingen niet te hoog. de bond kan niet meer geven, dan zijn leden hem toestaan te doen. Er die het kind reeds een marathonrace wilden doen opvoeren, voordat het nog loopen bui ten do kinderbox had geleerd. Dat warer de gevaarlijke vrienden van den bond, Minister Colijn want nu de zichtbare ontgoocheling hun ner visioenen kwam, nu vallen juist zij licht ten prooi aan de oorblazingen van hen, die met zekere emphase zeggen: I told you so. Tot degenen, die thans slechts smalend over den Volkenbond we ten te spreken en zelfs aanbevelen, om er ons maar dadelijk van los te maken, stel de spreker de vraag: wat is het alterna tief? De vrijwel ongebroken eenheid ln het statenstelsel van Europa, die bij de eeuwen wenteling omtrent 1300 nog bestond, is in dc daarop volgende drie eeuwen geleidelijk teloor gegaan. Wil men nu weer naar dien tijd terug? Ook nu, in onzen tijd, met zoo geheel gewijzigd wereldbeeld en met zoo tot on herkenbaar toe veranderde potentlaliteiten op het gebied der oorlogvoeringen? Moet men dan alle pogingen tot het verwerven eener internationale rechtsorganisatie, tot gemeenschappelijke verzekering van elkan ders veiligheid, maar opgeven? Alle hoop daarop laten varen? Voor een antwoord bracht spreker eerst nog eens de preambule van het handvest van den Volkenbond in herinnering: ter bevordering van de internationale samen- rldng en ter verwerving van internatio- Ie vrede en veiligheid verbinden de sta ten zicJi om rïe verplichting te aanvaarden, niet hun toevlucht te nemen tot het voeren van oorlog, om liun wederzijdsche verhou dingen te baseeren op eer en recht, om d€ internationale rechtsregelingen ten grond slag te leggon voor hun gedragingen jegens anderen, om rechtvaardigheid te betrach ten jegens elkander en om alle gesloten -erdragen met angstvallige nauwgezetheid na te komen. Een oplossing, die van weinig practischen zin getuigt Spreker vroeg, wanneer men zegt, dat er van al die fraaie beginselen niets is terecht gekomen: is men dan bereid, deze grond regelen voor het statenverkeer geheel prijs te ge mi? Zoo neen. 'meent men dan dat toepassing daarvan bevorderd zal wor den door de afwezigheid van een collectiei orgaan, dal in het leven werd geroepen om te waken voor de handhaving van die gelen? Ook hierop verwacthtte spreker 'geen toestemmend antwoord. Maar wat blijft er dan over? Den Volkenbond in zijn fiuidigen vorm geheel doen verdwijnen dan van nieuws aan weer beginnen met den opbouw van wat anders? Die oplossing zou toch van weinig practischen zin getuigen en dient reeds daarom terzijde te worden ge steld. Wel is volgens sommigen de bond reeds ter ziele, maar daarbij doelt men toch meer op zijn zedelijke beteekenis dan op zijn for meel bestaan. We moeten thans afwachten, het hoofd koel houden en nadenken over mogelijke wijzigingen in het handvest, die de werk zaamheden van den bond op meer reëelen grondslag zullen kunnen vestigen. Het ligt niet op sprekers weg thans de daarbij te olgèn richting aan te geven. Al dadelijk is hier weinig te bereiken als het initiatief niet van een der groote mach ten uitgaat en al ware dit anders, dan nog zou e^n Nederlandsch regeeringspersoon het probleem langs anderen weg aan de orde moeten stellen dan via een vergade- in g als deze. Zeker zal zulk een herziening groote moeilijkheden opleveren, maar het alter natief is zoo afschrikwekkend, dat een uitweg moet worden gevonden. Nationalisme en internationalisme Tenslotte roerde spr. de herhaaldelijk ge hoorde grief aan, dat de Volkenbond leidt tot verslappend internationalisme en scha de berokkent aan een krachtig nationalen geest Naar spr's meening is binnen het kader van den Volkenbond overvloedig ruimte aanwezig, om zoowel werkzaam te zijn tot bevordering van een krachtig na tionaal bewustzijn als tot de schepping van een betere verhouding tusschen de staten onderling, door te streven naar algemeene rechtsorganisatie. Spr. geeft toe, dat, er zijn onverstandige internationalisten, maar evenzeer onver standige nationalisten. Men moet intusschen zijn gedragslijn niet laten bepalen door de onverstandigen in de beide kampen, maar door hen. die de dingen reëel zien. Reëel is dan, dat er ook belangen zijn, die alle sta ten gemeen hebben en dat de behartiging daarvan een zelfstandig internationaal ge meenschapsorgaan eischt. In de oprichting van den Volkenbond is dat besef tot uiting 1. Wel heeft de Volkenbond ernstig teleurgesteld en is de overschatting van den enkelen staat sinds zijn oprichting niet af- doch wel toegenomen, en daarmede het oorlogsgevaar, maar moet dit nu leiden tot een moedeloos bij de pakken neerzitten of tot een verhoogde krachtsinspanning van Regeering en volk, om over alle teleurstel lingen Iieen den begeerden bergtop te be reiken? Het antwoord kan niet twijfelach tig zijn. De ondervonden teleurstelling mag ons niet ontmoedigd den strijd doen opgeven, doch moet veeleer tot ver nieuwde en verhoogde krachtsinspan ning aansporen. Het is de taak dezer vereeniging in die richting leiding te geven aan het denken van het Nederlandsche volk. Rede Mr. Dr. Joekes Na de rede van Minister Colijn werd nog gesproken door het Tweede Kamerlid mrdr A. M. Joekes, die eveneens betoogde, dat niet van prijsgeving en verzwakking van den Volkenbond heil kan worden verwacht, maar in versterking daarvan en in aanvul- [ling van de leemten. De terugkeer in den Volkenbond van de landen, die daaruit zijn getreden en de toetre ding tot den bond van de groote Ameri- kaansche republiek blijve het doel. aldus spr., waarop het streven is gericht. I Het gedeelte voor de pauze werd verder gevuld met zang door Maria Last. die daar bij aan den vleugel begeleid werd door Hans Schouwman. Na de rustpoos werd de filrn „Vergeten mannen", een documentaire film van den wereldoorlog, vertoond. Dr. ir. Ai H. W. Hacke, de algemeen secretaris van het Werkfonds zal voorloopig belast blijven met de leiding van de afdee- ling Openbare Werken van het Werkfonds. Vóór den aanvang van 1937 zal de orga nisatie van het Werkfonds door de regee ring onder de oogen worden gezien. Ongetwijfeld zal, aldus de „Tei.", met ro)doening vernomen worden, dat dit oorloopig in de beproefd gebleken han den blijft en niet ondergebracht wordt bij de afdeeling Werkverschaffing en Steun- verleening van het departement van So ciale Zaken. Het schijnt, dat vooral Minis ter Slingenberg deze wijziging gaarne ge zien zou hebben en geruimen tijd zijn dan ook hardnekkige geruchten gegaan, dat reorganisatie in dezen zin een zoo goed afgedane zaak was. Ten slotte heeft de regeering na gezette overweging het wen- schelijke er van ingezien om althans voor loopig in het nu op gang zijnde werk niet in te grijpen. De nieuwe Moerdijkbrug De negende overspanning Hedenmiddag ruim 12 uur ving men aan de negende overspanning voor de nieuwe brug over hej Holl. Diep van de terreinen der firma Penn en Bajuduijn te Dordrecht, naar de plaats van bestemming te bren gen. De bedoeling was, ze tusschen 4 uur op de pijlers te leggen. Het liet zich aanzien dat het weer de noodige medewe king zou verleenen. Burgemeesters en secretarissen Jaarvergadering te Apeldoorn De jaarvergadering van Burgemeesters en Gemeentesecretarissen van Gemeenten in Nederland zal 18 en 19 Juni a.s. te Apel doorn worden gehouden onder voorzitter schap van Mr. P. Drooglever Fortuin, bur gemeester van Rotterdam. Er worden 30f deelnemers verwacht. Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G Het zilveren jubileum In aansluiting aan wat wij omtrent het jubileum van den Bond van Ned. Herv. Jong. Ver. op Geref. grondslag vermeld hebben, geven wij hieronder nog een paar bijzonder heden: De voorzitter van den Geref. Bond, Ds. M. van Grieken, werd ook voorzitter van de Jongelingsbond, en zijn secretaris, Ds. M. Jongebreur, werd eveneens secretaris van de Jongelingsbond. Ook Ds. Remme en Ds. Boonstra werden uit het Hoofdbestuur van den Geref. Bond lid van het Hoofdbestuur van de Jongelingsbond. In 1917 kwam men in het Hoofdbestuur van den Geref. Bond tot de gedachte, dat het wenschelijk was, de Bond van Jongel. vereeniging los te maken van den Geref. Bond. Daarom bedankten in dat jaar Ds. Remme en Ds. Jongebreur als hoofdbe stuursleden en werden in hun plaats ge kozen Ds. J. Kraaij en Ds. H. A. de Geus, welke laatste Bondssecretaris werd en dit tot heden is gebleven. Na het bedanken van Ds. van Grieken die toen tot eere-voorzitter werd benoemd kwam als voorzitter, Ds. Kraaij. Deze werd als Hoofdbestuurslid opgevolgd door Ds. R. Bartlema, die als zoodanig nog zit ting heeft; terwijl in 1920 in de plaats van Ds. Boonstra werd gekozen Ds. G. Lans, die tot heden Bondsvoorzitter is gebleven. De Bond heeft dus in de 25 jaren van zijn be staan slechts drie voorzitters en twee secre tarissen gehad. Ook slechts twee penning meesters, de heeren G. Blanken Azn. en T. H. van Erven, welke laatste het sinds 1921 is. Tot eere-leden van den Bond zijn in de loop der jaren benoemd;'Z.Exc. Gen. L. F. Duymaer van Twist en de heeren Ds. Rem me van Amsterdam, Ds. van Lokhorst van Hilversum. J Brouwer te Linschoten en F. Bongers te Huizen. Wijlen Ds. Jongebreur eere-lid. voornaamste nieuws Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Hedenmorgen is het personeel van de Roode Kruis Ambulance te Rotterdam teruggekeerd. Mededeelingen omtrent 'de mogelijkheid van voortzetting vatk het bedrijf der Glasfa* brick Leerdam, Te Den Haag Is gister een vergade.rinrf gehouden van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede, waar het woord is gevoerd door. Dr H. Colijn en Mr A. M. Joekes. De Bond van Ned. Hervormde Jonge- lingsvereenigingen op Geref. Grondslag, die op Hemelvaartsdag zijn jaarvergadering zal houden, in Tivoli te Utrecht, deelt mede, dat deze vergadering niet om elf uur doch om half elf zal aanvangen. De jongste Rijkssalarisverlaging Heeft lVé millioen meer opgebracht dan de raming Op vragen van den heer Moller betreffen de de tewerkstelling van werklooze onder wijzers en leeraren in verband met de op. brengst van de laatste salarisverlaging der Rijksambtenaren heeft minister Oud. in^de namens zijn, amhtgenoo- van Onderwijs, ).m. geantwoord, dat de ongeveer U/2 mi!""oen gulden, welke de 5 pet. salaris-verloging meer heeft opgebracht dan aan van k i'ijk geraamd werd. reeds grootendeels voor een ander doel zijn aangewend. Afgezien daarvan zou moeilijk van een beschikbaar zijn dezer gelden kunnen wor den gesproken, daar ze oor het dekken var he? tekort op de Rijksbegrooting niet kun nen worden gemist Bij volledige erkenning, dat maatregelen, als bedoeld, zeer wenschelijk zouden „ijn, kan met het oog op het vorenstaande de regeering niet vierder kan gaan dan de ver- zekering, dat zij aan de materie haar ern stige aandacht geefi Oclrooibureau Dartels behandelt octrooi zaken. deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen, Bezui- denhout 63, Den Haag, Telef. 720011—7200/2. Justitie en N.S.B. WAT GEBEURDE ER TE HOORN? Vragen van Kamerleden Te Hoorn diende dezer dagen een kanlon- gerechtszaak beJreffende overtreding van de Motor- en Rijwielwet door den Enkhuizer predikanj Ds. B. E. J, Bik. Na afloop van 't requisitoir van den ambtenaar van 't O. Mw Mr. H. B. de Brueys Tack, zou Ds. Bik met nadruk hebben verklaard het volste, ver trouwen te hebben in de Nederlandsche rechterlijke macht in het algemeen en in. den Hoornschen kantonrechter in het bij zonder. Nu Mr. de Brueys Tack echter me dedeelingen had gedaan uit een gesprek onder vier oogen, achtte Ds. Bik zich ge rechtigd, om mede Je deelen, dat deze amb tenaar van het O. M. in datzelfde gesprek hem toegevoegd had: waarom kom je niet bij ons, in de N. S. B.? In verband hiermee heeft het Tweede Kamerlid de heer v. d. Heide aan den Mi nister van Justitie gevraagd of deze wil on derzoeken of deze uitlaing inderdaad juist is en mocht dit het geval zijn, welke maat regelen den Minister dan tegen dezen amb tenaar denkt te nemen. Soortgelijke vragen! zijn gesteld door het EersJe Kamerlid den heer Hermans. Rotterd. Lloyd Rapide De firma Ruvs en Co., hoofdagente 'vatil de N.V. Rotterdamsehe Lloyd meldt, dat da Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting ge vend op het 22 dezer van Marseille vertrek kend ms. Sibajak, den 21sten dezer om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.25 van Rotter dam D.P. enom 17.22 van Roosendaal zal ertrekken. LAFFE ROOFOVERVAL Toen te Amsterdam een bejaarde be woner van een huis aan het Corn.-Troost plein 's avonds thuis kwam, werd hij in het trapportaal plotseling aangevallen door twea jonge kerels, die trachtten hem de acten- tasch, welke hij bij zich had en waarin een flink bedrag aan geld geborgen was, te ont rukken. De oude heer verweerde zich kra nig tegen zijn aanvallers en wist door zijn luid hulpgeroep de aandacht te trekken van zijn zoon, die zijn vader ontzette. Da twee aanvallers zijn daarna op hun fietsen gesprongen en snel weggereden. De politie, die hun signalement heeft opgekregen, zoekt thans naar de daders. Te 's Heer Hendrikskinderen bij Goes had aan het eind van de luchtbescher- mingsoefeningen een ernstig ongeluk plaats. De ordonnans B., die een bericht overbracht op zijn rijwiel met de voorgeschreven ver lichting kwam in botsing mej den voetgan ger. K. Deze kwam zoodanig te vallen, dat hij in bewusteloozen toestand werd opgeno men. Hoewel een dokier spoedig aanwezig was, kon deze niet anders dan 1en dood constateeren. MOEDERS RING Te Reeuw ijk viel van het zoontje van v. d. H. een mes in de sloot. Bij het opvis- schen haalde de jongen een gouden ring boven, welke door zijn moeder nu elf jaar geleden daar verloren was. LAFFE DAAD Te Mijdrecht had een zwanenpaar een nest gemaakt waarin 9 eieren. De broedtijd raakte reeds ten einde, toen eenige personen het nest hebben verstoord en de eieren mede genomen. De daders zfjn bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1