JHeuiue ^ciïtsdjr (tenant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET KERNPROBLEEM VAN DE VOLKENBOND abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5783 MAANDAG 18 MEI 1936 15e Jaargang SUrtjertmtirprijjtn: Van I tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.227a Ingezonden Mededeelingen i van 1—5 regels 230 Elke regel meer-0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Collectieve veiligheid en wereldvrede Het feit, dat Italië in strijd met zijn Vol kenbondsverplichtingen en in strijd methet Kelloggpact, na zorgvuldige voorbereiding, een oorlog tegen een medelid van den Vol kenbond is begonnen, heeft duidelijk in het Jicht gesteld, dat in feite zuiver moreele, immers niet of niet voldoende gesanctio neerde verplichtingen, een staat niet kun nen weerhouden tot oorlog over te gaan, wanneer behoefte aan expansie gevoeld wordt. De Abessinische oorlog en hiernaast de. opzegging van 't Locaraopact door Duitsch land, waardoor de organisatie van de col lectieve veiligheid in West-Europa op losse schroeven is gesteld, hebben het probleem van de collectieve veiligheid in het cen trum van de belangstelling geplaatst. De organisatie van de collectieve veilig heid is misschien wel het moeilijkste pro bleem, waarmede de Volkenbond van den beginne af te kampen heeft gehad. Hier openbaarden zich de grootste tegenstellin gen tusschen de verschillende stalen, tegen stellingen, welke in belangrijke mate be paald worden door het belang, dat iedere stuut voor zich heeft bij de handhaving van de bestaande toestand in Europa. Op de oplossing van dit probleem rust de vloek van het Verdrag van Versailles, waarbij voornamelijk in Oost-Europa en ook in midden-Europa (Zuid-Tirol) een toestand geschapen is, welke op de duur moeilijk te handhaven zal zijn. Een hechte organisatie van collectieve veiligheid brengt mede, dat de situatie in deze declen van Europa zou worden bestendigd. Van landen als Duitschland, Oostenrijk en Hongarije is moeilijk te verwachten, dat zij zullen medewerken aan de bestendiging van eeri toestand, welke als onhoudbaar wordt ,voeld. liet is te begrijpen, dat in een land als Frankrijk, door nauwe banden verhonden met de landen van de Kl'eine Entente en Dolen, die ten koste der Centrale mogend heden groot© gebiedsuitbreiding hebben go- kregen, streeft naar een hechte, hij voor keur militaire organisatie van collectieve veiligheid._in geheel Europa. Het is evenzeer begrijpelijk, dat in landen als Engeland, de Scandinavische landen en Nederland, w de onrechtvaardigheid van de in Oost- midden-Europa na de vredesverdragen ge schapen situatie wordt gevoeld, slechts ruige geneigdheid bestaat medewerking te vcrleeucn tot handhaving van deze toe stand. Een systeem van collectieve veiligheid voor geheel Europa, in dier voege, dat alle stalen zich verplichten elkander militaire hijstand to vcrleenen in geval van een niet uitgelokte aanval, zal voorloopig weinig kans van slagen hebben. In West-Europa is de toestand meer ge consolideerd. Na de regeling van het Saar- vraagstuk zijn daar geen problemen van belang meer op te lossen. Gezien het aan bod van Hitier tot het sluiten van een liicuw Locamopact en het Fransche vredes plan, waarin met de mogelijkheid van re gionale pacten rekening wordt gehouden lijkt het waarschijnlijk, dat in West-Europa inderdaad eerlang een nieuw garantiepact tot stand zal komen. In Oost-Europa zal voorloopig de bestaan de toestand gehandhaafd blijven. Toetre ding van Duitschland en Hongarije tot een garantiepact is daar niet te vernachten. Uiteraard levert dit een ongewenschte toe stand op, daar een garantiepact zonder Duitschland en Hongarije het karakter krijgt van een defensieve alliantie gericht tegen deze landen, medebrengende de nood zaak voor die landen zich sterk te bewape- ncn, wijl zij alleen voor eigen veiligheid moeten waken. Geheel in het midden - latende, of een sluitende militaire veiligheidsorganisatie voor de geheele wereld of slechts voor Europa, wenschelijk geacht moet worden er zijn zeker evenvele argumenten vóór als tegen aan te voeren lijkt het een onmo gelijkheid hiertoe te geraken zoolang in Oost-Europa geen bevredigende toestand is geschapen. De voornamelijk van Frankrijk uitgaande voorstellen dienaangaande bij de vredesconferentie, bij de behandeling van het verdrag tot wederkeerige bijstand in 1923, bij het Protocol van Genève in 1924, hij de Ontwapeningsconferentie en laatste lijk bij het op S April j.l. gepubliceerde Fransche vredesplan hebben de noodige steun van andere staten niet kunnen ver krijgen. groot doordien noch de Vereenigde Staten, noch Duitschland, noch Japan deel van de Volkenbond meer uitmaken, vrij sceptisch stond tegenover de mogelijkheid van toe passing van art. 16 van het Volkenbonds pact. In de practijk bleef bedoeld artikel tot 1935 een doode letter. Noch toen Japan zich meester maakte van een gedeelte van China, noch bij het Chacoconflict tusschen Bolivia en Paraguay, om van minder ern stige conflicten nog maar niet eens te spre ken, is er in ernst over gedacht sancties tegen de aanvallende staat toe te passen. Het is een verheugend verschijnsel, dat de reactie van de geheele wereld op het op treden van Italië tegen Abessinië, de ver ontwaardiging, die dit allerwegen heeft gewekt, tot toepassing van economische sancties tegen den aanvaller heeft ge leid. Voor vele staten beteekenen deze maatregelen belangrijke financieele offers doch het inzicht, dat inbreuk op het inter nationale recht niet ongestraft mag blij- en hel slachtoffer van een niet uitge lokte aanval gesteund moet worden, heeft gezegevierd over het directe eigenbelang. Dit eerste begin van collectieve samenwer king tegen een staat, die inbreuk maakt op het internationale recht zal in de toe komst onder de belangrijkste gebeurtenis sen in de ontwikkeling van de internatio nale rechtsorde geboekstaafd worden. De preventieve werking, welke van dit prece dent zal uilgaan, kan moeilijk overschat worden. Meer dan ooit is het thans noodig de aan dacht in ons land erop te vestigen, dat al leen een systeem van collectieve veiligheid den wereldvrede op den duur kan bescher- l, meer dan ooit nu ook in ons land'het streven naar eenzijdige sterke bewapening toeneemt en het gevaar hiervan, wanneer niet tegelijkertijd wordt gewerkt aan verbe tering van de collectieve veiligheid, niet 'oldoende wordt beseft. Het leek ons goed op deze dag, waarop het zeven en dertig jaar geleden is, dat de •en voor de Eerste Vredesconferentie te i-Gravenhage bijeenkwamen om gehoor te i aan de oproep van Czaar Nicolaas te zoeken naar middelen om de ramp af te wenden, waarmede het tegenwoordige heel de aarde bedreigt", te wijzen op het pro bleem van de collectieve veiligheid, dat we hierboven betitelden als het kernprobleem an de Volkenbond, het probleem van relks oplossing het afhangt, of de wereld bevrijd kan wurden van de nachtmerrie der steeds toenemende nationale bewapeningen. De collectieve veiligheid zal naar onze meening in de eerstvolgende tijd blijven rusten op regionale pacten van verplichte wederkeerige bijstand in gebieden, waar de toestand geconsolideerd mag heeten en daarnevens op toepassing van art. 16 van het Volkenbondspact. Laatstbedoeld artikel zooals het thans wordt geïnterpreteerd, legt de verplichting op tot medewerking aan economische sancties tegen een aan- ivaller, in dier voege, dat iedere staat voor zich mag uitmaken of er van een niet uit gelokte aanval sprake is. Een verplichting lot deelneming aau militaire sancties, welke de Raad van de Volkenbond kan aan bevelen, bestaat niet. In feite is deelneming aan sancties dus aan de willekeur der sta len overgelaten. Het geen wonder, dat men in verband met de moeilijkheden, welke hierbij te ver wachten zouden zijn, moeilijkheden ver- Voor toepassing van militaire sancties op grond van art. 16 van het Pact schijnt de wereld thans nog niet rijp te zijn. Het be sef, dat in het belang van de internationale rechtsorde grootere offers geëischt kunnen worden, dan die welke worden gevraagd bij toepassing van economische sancties zal langzamerhand in de wereld moeten groeien. Het probleem van de collectieve eiligheid wordt ook voor ons land van steeds grooter belang. De toenemende span ningen in Europa hebben een ernstige be zorgdheid over de staat onzer weermacht in het leven geroepen. Bovendien is het geens zins onmogelijk, gezien het aanbod van Hitier, dat Nederland eerlang formeel zal worden uitgenoodigd tot deelneming aan een West-Europeesch pact tot verleening van wederkeerigen bijstand. Het is meer dan ooit tijd voor het Nederlandsche volk zich erover te beraden in hoeverre het in het belang van eigen veiligheid en in het belang van den Wereldvrede verplichtingen wil aanvaarden. Het enthousiasme tot mede werking aan een veiligheidsorganisatie is in ons land tot dusver uiterst gering ge weest. Zij, die ieder wapengeweld afwijzen, ook wanneer dat ter handhaving van de internationale rechtsorde moet worden aan gewend, staan er uiteraard afzijdig tegen over. Ook van hen, die sceptisch staan te genover de practische mogelijkheid van veiligheidsorganisatie is geen medewerking te verwachten. Onze regeering heeft zich steeds gesteld op het traditioneel Neder- iandsch standpunt van afzijdigheid en zelf standigheid. Meerdere verplichtingen dan ons land door toe te treden tot het Volken- hondspact op zich heeft genomen zal de geering niet willen aanvaarden. Het valt niet te ontkennen, dat aanslui ting bij een pact tot verleening van weder keerige bijstand gevaren in zich sluit. Men kan medegesleurd worden in de politiek der groole mogendheden, men kan gedwon gen worden oorlog te voeren, ook dan wan neer men de aanwijzing van den aanvaller niet als juist erkend heeft. Alle zeer wichtige en ernstige bezwaren, waar echter tegenover staat de vraag of Nederland reel gerechtigd is, zonder zelf eenige steun aan andere mogendheden te garandeeren, te speculeeren op bijstand van deze mo gendheden voor het geval Nederland zelf in een conflict wordt betrokken. Wij willen deze vraag hier stellen zonder haar te be antwoorden. Het is echter naar onze ning een noodzakelijkheid, dat het Neder landsche volk, dat helaas nog steeds meei belangstelling heeft voor „het versche ka detje" en „reisbelasting" dan voor de levens vragen der menschheid, zich een opinie vormt in hoeverre het wil medewerken aan de organisatie van de collectieve veiligheid m de wereld. Het is niet onmogelijk, dat het Neder landsche volk, wanneer het zich bezint over deze vraag, met de regeering deelneming aan pacten van verplichte wederkeerige bij stand zal afwijzen. Ons volk zal vermoede lijk zich niet van te voren willen verbinden militaire bijstand te verleenen, ook dan, wanneer het zich met de formeele aanwij zing van den aanvaller door de Raad van de Volkenbond, of welk ander college dan ook» niet kan verecnigen, of de inbreuk op het internationale recht niet als voldoende ernstig gevoeld wordt om er militaire maat regelen voor over te hebben. Wanneer veiligheidspacten worden afge wezen, zal ons volk, dat bij de ontwikkeling van do internationale rechtsorde een hooge traditie heeft voort te zetten, met alle ener gie behooren mede te werken aan de uit bouw van art. 16 van het Volkenbondspact. In het Abessinisch conflict heeft ons geen oogenblik geaarzeld mede te werken aan economische dwangmaatregelen tegen den aanvaller. Het besef, dat, wanneer de inbreuk op het internationale recht evident is, de verplichting bestaat mede te werken aan economische sancties en zoonoodig aan militaire sancties, wanneer economische sancties onvoldoende blijken om de rechts orde te beschermen, moge in ons volk levendig gemaakt worden. KINDERTOESLAG VOOR OVERHEIDSPERSONEEL Circulaire van den Minister aan de gemeentebesturen Een gedragslijn voor de gemeenten De Minister van Binnenlandsclie Za- ken heeft een circulaire aan de gemeen tebesturen gezonden, waarin o.m. ge zegd wordt: Bij de beoordeeling van de provin ciale en gemeentelijke salaris- en loon regelingen in verband met de conclu- siën, aangegeven in het rapport der commissie-Schouten, is gebleken, dat door de onderscheidene publiekrechte lijke organen niet zelden een zeer ujt- eenloopende maatstaf wordt aangelegd ten aanzien van de waardeering der kindertoelage als deel 'der bezoldiging van het personeel. De minister acht liet daarom ge- wenscht, mede ook in verband met de vele vragen, welke hem betreffende dit onderwerp worden gesteld, hiervoor enkele aanwijzingen te geven. Heeft een gemeente voor haar ambtena ren een kindertoelage-regeling, aanvangen de met het eerste kind zooals bij het Rijk dan gelden in dit verband als maat staf van vergelijking de rijksnormen zon der meer. Bevat de gemeentelijke regeling een kindertoelage, aanvangende met het tweede kind, dan gelden als toetsingnormen de rijkssalarissen, vermeerderd met de toe- lago voor één kind. Kent de gemeente een kindertoelage toe. aanvangende rnet het dertle, vierde, enz., kind, ofwel ontbreekt een kindertoelage, dan gelden als toetsings normen de rijkssalarissen, vermeerderd met de toelage voor twee kinderen. Geldt een gemeentelijke kindertoelagerege ling, behalve voor de ambtenaren, ook voor ie werklieden, dan dienen de van 't plaat selijk loonpeil afgeleide loonen als regel te worden verminderd met de kindertoelage oor één of twee kinderen, al naar gelang lo vanwege de gemeente toegekende kin dertoelage aanvangt bij het twéede of eer ste kind. Uit het vorenstaande volgt, dat, wanneer een gemeente zonder kin.lertöeiage ot met een kindertoelage aanvangende met 't derde kind, dan wel aanvangende met het tweede kind, na die toetsing overgaat tot het in voeren c.q. het wijzigen in gunstigen zin van de kindertoelage-regeling, een derge lijke maatregel behoudens het hierna ver melde, gepaard zal moeten gaan met ver laging van de grondsalarissen. Het is de vraag of het aanbeveling zal DRANG NAAR DEVALUATIE Groot aantal vooraanstaande persoonlijkheden richten een adres aan de Regeering Propaganda-comitè gevormd Door een groot aantal vooraanstaand© persoonlijkheden tenminste een twee honderdtal is enkele dagen geleden strikt vertrouwelijk een adres aan de Regeering gericht, waarin opnieuw ge vraagd wordt onverwijld tot devaluatie over te gaan. Het adres is niet alleen onderteekend door en aantal groot-ondernemers zooals wij jl. Zaterdag meldden maar ook door vele bekende persoonlijkheden uit het bank-, scheepvaart-, handels-, intellectueele en po litieke leven. Hier en daar zijn in de pers namen genoemd van enkele personen, die het adres zouden hebben onderteekend. Van bevoegde zijde wordt echter nadrukkelijk medegedeeld, dat dit verwarrend moet wer ken, omdat personen zijn genoemd, die niet als onderteekenaren op liet adres voorkomen Een propagandacomité gevormd Er heeft zich een comité gevormd, met het doel propaganda te - maken voor spoe dige devaluatie van den Nederlandschen en den Nederl.-Indischen gulden. Als lid van het comité zijn o.m. toegetreden de heeren: J. J. M. Berghegge, Tilburg; mr H Bogaardt Den Haag: mr W. J. L. van Es, Wassenaar; prof. mr. E. G. J. Gimbrère, Tilburg; A. H. van Heek, Enschedé; W. C. Hudig. Rotter dam; H. F. Kersten, Voorburg; prof. dr N. J. Polak Rotterdam; E J. van Puyenbroek, Goirle en E. D. van Walree, Baarn. De Nederlandsche vereeniging voor waar devast geld heeft gaarne aan het tot stand komen van dit comité medegewerkt, waar in dan ook verschillende van haar be stuursleden hebben zitting genomen. Het secretariaat van het Comité is geves tigd Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag. Een ander geluid Dat men het over devaluatie nog lang niet eens in ons land, moge blijken uit het vol gende communiqué, dat wij van de zijde van het A.N.P. ontvingen: „De groep van vooraanstaand© personen uit de handels, financieele en wetenschap pelijke wereld, in het kort genoemd „groep van anti-devaluisten", die sedert anderhalf jaar op gezette tijden samenkomt, ter be spreking van de wijzen waarop zij de re geering in haar pogingen om de devaluisti- sche stroomingen het hoofd te bieden kan steunen, heeft, zooals vanzelf spreekt, in haar samenkomst van Zaterdag 1.1. haar aandacht gewijd aan het adres, zoover in de pers gepubliceerd, van een aantal perso nen aan de Nederlandsche regeering om de valuatie te bepleiten. De groep meent, dat het op het oogenblik overbodig is nogmaals de regeering op ae noodzakelijkheid van voortdurende aanpas sing te wijzen, docli wenscht wel mat nadruk vast te stellen, dat naar haar onverander de meening, devaluatie niet en zeker op den duur niet de oplossing zal brengen an de moeilijke problemen, voor welke de Nederlandsche economie zich nog steeds in io groot-a mate geplaatst ziet. Zij stelt zich voor in de vakbladen het bovenbedoelde adres meer in bijzonderhe den te behandelen". UIT DE PERS Gezinsverpleging Over dit moeilijke onderwerp wordt in „Hulp voor Onbehuisden" o.m. het volgende opgemerkt: Men mag zich wel tienmaal bedenken alvorens men een onmaatschappelijk en verwaarloosd kind in gezinsverpleging onderbrengt. Voor vele voogdijkinderen zal gestichtsverpleging in veel gevallen eisch zijn. Maar als men dau het kind in een ge zin onderbrengt, dan zal men dit alleen kunnen doen, indien men zich ernstig ervan overtuigd heeft, dat de pleegouders de rechte liefde en geschiktheid hebben om het kind te verzorgen en op te den. En zeer zeker zal men door een in tensieve en geregelde controle nau tend het oog moeten houden op de gang van ziken. Het vraagstuk der gezinsverpleging is een uiterst moeilijk probleem. Dit vr stuk is ter juiste oplossing alleen veilig bij kinderbescliermende personen en in stellingen, die serieus en toegewijd deze teere en moeilijke arbeid ter hand heb ben genomen. Van nabij bekend met de practijk der gezinsverpleging, heeft het ons vaak ge troffen welk een groote liefde en tact soms heel eenvoudige plegouders aan de dag leggen. Inderdaad door deze toewij ding en genegenheid wordt voor een be langrijk deel deze arbeid gedragen mogelijk gemaakt. Tal van misdeelde kinderen zijn daardoor in de loop der jaren uitnemend geholpen en zij zullen de kostelijkste 'herinneringen bewaren aan de zoigvolle en liefderijke behande ling der pleegouders» verdienen de grootere geziunen in gemeen ten enz., waar nog geen kindertoelagerege ling bestaat, tegemoet te komen door invoe ring van een kindertoelage, aanvangende met het derde of- vierde kind. Een derge lijke kindertoelage zou immers, rekening houdende met de hiervoren aangegeven gedragslijn, niet met verlaging va grondsalarissen gepaard behoeven te gaan. Deze vraag meent de minister zonder voorbehoud bevestigend te kunnen beant woorden. Het geloof En de werken Naar aanleiding van hetgeen wij ten deze schreven over het boek van Dr Cornelissen merkt de Tijd op: Het blijft evenwel een feit, dat volgens de dwaling van oudere Protestanten ook Luther en Calvijn de mensch zoo innerlijk bedorven is door de erfzonde, dat hij tot niets goeds meer in staat is. Zelfs de werken, die wij gewoon zijn goede werken te noemen, heeten zondi-i al worden ze aan hen, die in Christus gelooven, niet als zondig toegerekend. Daarom leerde ook Luther, dat de goede werken ter zaligheid niet noodig zijn, maar dat de mensch door het geloof alleen zijn zaligheid bewerken moet. Ook Calvijn hield de goede werken waardeloos als middel ter zaligheid, al zijn ze volgens hem de vruchten en ken- teekenen des geloofs. Hoewel de nieuwere Protestanten niet meer in alles de leer hunner voorgan gers onderschrijven de protestantsche leer is verdeeld en veranderlijk en met ons leeren, dat de goede werken dringend noodzakelijk zijn, blijven zij vasthouden aan de oude dwaling, da de goede werken zonder eenige verdien sten voor den hemel zijn. (Zie o.a. B, vinck Geref. Dogmatiek III blz. 564). Het is daarom onjuist alleen maar te spreken van „eèn exces van het Calv ti isme", te wijten aan „Doopersche mij- dinghe". Wé geven dit stukje zonder nader men - en alleen om de waarheid te be wijze. van onze stelling, hoe moeilijk het is anderen duidelijk te maken, wat wij zelf aanvaarden. KANOVAARDERS OP ZEE OMGESLAGEN Twee jongens gered; een verdronken Zondagmiddag is op een kilometer af stand van het stille strand tusschen Scheveningen en Kijkduin een kano met drie jongelieden in zee om geslagen. Eenige bezoekers van het strand snel den met een andere kano ter hulp en mochten erin slagen twee drenkelingen te redden. Een van deze beiden was zoodanig uitgeput, dat hij per auto van den G.G.D. naar het Roode Krnis-zieken- huis moest worden overgebracht. Zijn toestand is thans gnnstig. De derde jongeman, de 18-jarige E. van W., wonende aan den Gevers Dey- nooiweg te Scheveningen is verdronken. Op de omgeslagen kano Nader wordt gemeld: Toen de kano omsloeg zou een van de drie jongelui naar het strand zwemmen, om hulp te halen. Zijn beide kameraden ble ven op de omgeslagen kano zich drijvende houden. De zwemmende jongeman werd onderweg door een andere kanovaarder opgenomen en aan land gebracht. De beide andere jongelui trachtten ook naar de kust te zwemmen, wat een hunner gelukte. Zooals gemeld, kwam de 18-jarige E. van W. hier bij om het leven. De reddingboot voer uit, doch men kon den verdronkene en de kano niet vinden. Drie kanovaarders geheel uitgeput Zondagmiddag is in de Rotterdainsche ïavcn aangekomen het Duitsche stoomschip „Themis", "dat op de Noordzee westelijk van de visschershaven van Scheveningen, drie kanovaarders, die door den stroom en door den wind waren afgedreven, en geen kans meer zagen den wal te bereiken, heeft opgepikt. De drie jongens, E. en L. de G., en J. alle drie 15 jaar, die reeds geruimen tijd op zee rondzwalkten, hadden getracht de aan dacht te trekken van diverse passeerende loggers, die hen echter niet hadden opge merkt of althans er geen erg in hadden ge had, dat de jongens zich in nood bevonden. De knapen zijn te Rotterdam in totaal uit- geputten toestand gebracht en op het. hoofd bureau van politie ondergebracht. Zondag avond is het drietal onder politlegeleide naar de ouderlijke woning in Den Haag overgebracht De eenzame kanovaarder Men meldt ons uit Hoek v. Holland: Schipper Van Dam is met de motorreddmg boot uitgevaren op het bericht, dat buiten vuurschip „Maas" een vlet drijft, waarin een man zou zijn. Vóórdat de schipper de vlet had gevonden, had de Batavier 7, de boot opgepikt en aan de loodsboot overgegeven. In de boot zat de achttienjarige P. de Leeuw, wonende Schenkkade 77. te 's-Gra- venliage, die 's middags met zijn kano uit de Scheveningsche haven naar zee was ge roeid. Direct bruin door AMILDA-CREME (Zonnebruin), óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct Doos 50 en 25 ct. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen In Palestina is de toestand zeer dreinend. Tijdens ernstige vechtpartijen te Jaffa kwa men drie Joden om het leven. De gebeurtenissen in Oostenrijk. Mussolini beantwoordt het telegram van Schuschnigg- De Italiaansche Senaat heeft de wetsdecre- ten inzake de annexatie van Abessinië goed gekeurd. Tsaldaris. de vroegere Minister-President m Griekenland, is plotseling overleden. Op de Noordzee zijn kanovaarders veron gelukt; bij Scheveningen sloeg een kano om en verdronk een jongeman; zijn belde kame raden werden gered; drie kanovarende l;va pen uit Den Haan werden door een Duitsch schip in uitgeputten toestand naar Botter dam gebracht; te Hoek van Holland uerd een kanovaarder op zee door de Batavier VII opgepikt. Te Delft werd een spelend meisje door een. auto gegrepen en gedood; te Groningen, werd eveneens een kind overreden en gedood Tal van auto- en motorongelukken te Amsterdam, Bussum, Den Haag. Muiden en andere plaatsen. In Westelijk Noord-Brabant en Zeeland is een goed geslaagde luchtbeschermingsoefe ning gehouden. Te Amsterdam is 'de jaarvergadering ge houden van de Nederl.-Zuid-Afrikaansc.he Vereeniging. BELANGRIJKE SCHEEPSBOUWORDER Wilton-Fijenoord krijgt ia.ooo tonner Tankschip voor Amerikaansche rekening Naar wij vernemen heeft de Stan dard Oil Cy. of California te St. Fran cisco door bemiddeling van haar doch termaatschappij, de Ned. Pacific Petroleum Mij. te 's-Gravenhage aan de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam den bouw van een tankschip met 12.000 ton laadvermogen opgedragen. Ook de motorinstallatie van dit schip zal door Wilton-Fijenoord worden ver vaardigd, zoodat deze bestelling in be langrijke mate tot verruiming van de werkgelegenheid in het Rotterdamsche industriegebied zal bijdragen. Deze bestelling is daarom belangrijk, om- jt ze gedaan wordt door een nieuwe klant van de Ned. scheepsbouw. Andere tanksche pen werden destijds besteld door de Anglo Saxon. Auto- en motor-ongelukken Een vreeselijke ontdekking Te Bussum zag een automobilist op den Bussumer grintweg in het Spanderswou-1 een vrouw op den rijweg liggen, die bewi teloos bleek te zijn. Even later kwam een motorrijder, de heer S. uit Rotterdam, die de echtgenoot van de vrouw bleek te zijn Hij vertelde, dat hij tot zijn ontstelenis had bemerkt, dat zijn vrouw niet meer achter op de duo zat. Zij had de gewoonte dwars op de duo te zitten. De vrouw bleek doo- den val een ernstige hersenschudding te hebben bekomen. Zij is naar de Gerardus Majelalstichting overgebracht. Te Amsterdam is op de Nassaukade bij de Jac. van Lennepstraat een wielrijder met een auto in aanraking gekomen. De man sloeg met zijn hoofd door de voorruit van de auto en werd bewusteloos en met een bloedende hoofdwonde naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Aangezien de schuldvraag niet kon worden opgelost, is de auto voor het instellen van een onder zoek in beslag genomen. Te Mui den verliet de automobiliste, mevr. N. K. uit Amsterdam, op den Rijks weg bij dé Hakkelaarsbrug plotseling de file van auto's, welke van Bussum naar Am sterdam reed. Door deze onverwachte ma noeuvre-werd de wagen van achteren aan gereden door een auto, welke eveneens uit de rij was gegaan. Eerstgenoemd voertuig* kantelde en kwam op den kop met de vier wielen naar boven te staan. De zes inzitten de dames werden met moeite uit hun nete lige positie bevrijd. Zij werden allen gewond, doch de blessuren waren niet van ernstigen aard. De aanrijdende auto was doorgereden. Te Nijmegen is in de Sloetstraat een postauto tegen een boom gereden, doordat de bestuurder een te grooten draai nam. De motor werd ingedrukt en zwaar beschadigd. De hulpbesteller J. A., die achter het stuur zat, werd licht gewond, terwijl de chauffeur B. K., die het stuur had overgegeven, een vrij diepe wonde aan het hoofd had opge- loopen. Bovendien was de man zeer over- Doordat het uitzicht op den weg belem merd was door enkele goederenwagens, kwam de chauffeur L. Joosten te Drunen (U.-Br.) in aanraking met de juist passee rende auto van den heer R. uit Waspik. Jn bewusteloozen toestand en met een gapende wond aan zijn hoofd werd hij in het kan toor der werkplaats van de B. B. A. aldaar binnengedragen. De ontboden geneesheer constateerde een hevige hersenschudding Den chauffeur treft geen aeliuld. Men meldt ons uit 's Gr a v en h age: Gisternacht omstreeks 2 uur is in het Haagsche Bosch een 46-jarige wielrijder, dc heer K., door een auto aangereden. De chauf feur zou bij het passeeren niet voldoende itgeweken zijn, tengevolge waarvan hij met ;n wielrijder in botsing kwam. De auto reed met gedoofde lichten verder i de politie is er nog niet in geslaagd, den chauffeur op te sporen. Het bleek dat de heer K een arm gebro ken had en verschillende verwondingen had opgeloopen. Hij werd naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht. Te Leeuwarden is op den Overijssel- schen straatweg een 19-jarige wielrijdster door een auto aangereden. Zij liep een ern stige hersenschudding en een beenbreuk op. Een knaap, die voor haar op de fiets reed, werd eveneens gegrepen, doch hij kreeg al leen schaafwonden. Bij Den Bosch slipte de raotori9t Van 0. uit Eindhoven. Een ernstige hersenschud ding liep de man op. Van 0. werd naar het ziekenhuis vervoerd. Doodelijk motor-ongeluk Vannacht om twee uur na het sluiten van de kennis te Groningen wilde de 21- jarige H. Slijkhuizen wonende te Groningen een ritje op het motorrijwiel van zijn vriend maken, dat voor een café stond. Hij was echter nauwelijks onderweg of op den hoek van de Boteringestraat botste hij tegen een taxi op, bestuurd door W. K. D-a motorrijder bekwam een zware schedelbreuk en overleed eenige oogenblikken lator. Het lijk van H. S. het motorrijwiel en de taxi zijn door de politie in beslag genomen, die een nader onderzoek instelt BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS Twee wielrijders kwamen Zaterdagmiddag te Amsterdam bij de Buiksloterw egpont met elkaar in botsing. Bij het uitwijken voor een voetganger reed de heer F. de G. tegeu het rijwiel van F. S. uit Amsterdam, waar door de laatste kwam te vallen en een been brak. De geneeskundige dienst vervoerde S. naar het Binnengasthuis. II Pijp Tabak Taeonia Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1