KERK EN ZENDING ZATERDAG 16 MEI 1936 INVOER KUNSTZIJDEN GARENS IN TSJECHO-SLOWAKIJE Het contingent overschreden Daartegenover moet compensatie staan Naar aanleiding van geruchten, dat de re geering van Tsjecho-Slowakije het voorne men zou hebben den invoer van kunstzijde garens uit Nederland te bemoeilijken, heeft men gister op hét ministerie van Handel te Praag tegenover den correspondent van het A.N.P. het volgende meegedeeld als zijnde het standpunt van de Tsjecho-Slowaaksche regeering: Het is geenszins in overeenstemming met de feiten, dat de regeering van Tsjecho-Slo wakije van plan zou zijn, zich niet te houden aan haar verplichtingen op het gebied van de handelspolitiek tegenover Nederland, in het bijzonder voor wat betreft den invoer Van kunstzijden garens. Deze invoer, die gebaseerd is op het contingent van 1933, bedroeg in 1934 en 1935 bijna het dubbele daarvan, zonder dat aan Tsjecho-Slowakije eenige compensatie daarvoor gebo- In het handelsverkeer met Neder land en Ned.-Indië had de regeering van Tsjecho-Slowakije over de eerste drie maanden van dit jaar reeds een passief saldo van 36 mdllioen kronen (waarvan 29 millioen ten opzichte van Indië), zoodat men, waar verleden jaar het passieve saldo 60 millioen kronen bedroeg, thans een passief sal do van ongekende hoogte vreest. De invoer van kunstzijde garens heeft in de eerste vier maanden van dit jaar, aldus de zegsman, meer darr^BOO.OOO Kg. bedragen. Volgens de handelsovereenkomst zou de ge- heele invoer voor de rest van het jaar dus 225.000 Kg. mogen zijn. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten heb ben ondanks dezen ongunstigen stand van de handelsbalans met Nederland in plaats 125.000 Kg. 200.000 Kg. toegestaan, te leve ren tusschen 1 Juni en het einde van dit jaar. De maandelijksche levering zou een z&- vende van deze hoeveelheid niet mogen over schrijden. Daar dan echter de behoeften van het land niet gedekt zouden zijn, is de regeering Tsjecho-Slowakije in onderhandeling getre den met Duitschland en Italië, met dit laat ste land ondanks de sancties. In het betalingsverkeer met deze beide lan den heeft Tsjecho-Slowakije nl. een batig 6aldo. Toch wil men wel onderhandelen met Ne derland om tegenover deze garens op ander gebied compensatie te verkrijgen. Tsjecho-Slowakije is zijn overeenkomsten niet alleen nagekomen, doch heeft deze zelfs ten gunste van Nederland laten overschrij den. Zoo lang Nederland evenwel niet bereid zou zijn tegenprestaties te bieden, zou Tsje cho-Slowakije op de strenge naleving der overeenkomst moeten aandringen, daar de nationale bank van Tsjecho-Slowakije geen verdere deviezepyerliezen kan lijden. DE MALVERSATIES TE AMBT-HARDENBERG Waarom den burgemeester eervol ontslag werd verleend Er bestond niet het minste vermoeden van eenige verduistering Op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid van der Heide in ver hand met de door den ontvanger van Amht-Hardenberg gepleegde malversa ties heeft de minister van Binnenland- sche Zaken o.m. geantwoord, dat eersS uiit de gepubliceerde verslagen van de terechtzitting de algemeene indruk is verkregen, dat de Burgemeester van de verduisterde gelden heeft geprofiteerd. Deze onthulling is dus bekend geworden na heit ontslag aan den Burgemeester, tenvijl van eenig besluit, motie of an dere uitspraak van den raad betreffende schorsing van den burgemeester niets bekend is. Wel heeft de minister met verschillende personen uit Ambt-Hardenberg besprekin gen gevoerd, waarbij echiter nimmer pen, beschuldiging, als thans voor den rechter is behandeld, tegen den burgemeester is geuit. Daarbij was slechts sprake van heit leenen van een bedragvan f 475 door den Burgemeester van den ontvanger tegen af gegeven kwitantie. Hierop heeft de Minister den Burgemeester ernstig gewezen, toen deze terugkwam op zijn 5 December 1935 gevraagd ontslag en verzocht, zijn hopende 6-jarige ambtsperiode te mogen beëindigen. De toestand te Ambt-Hardenberg kenmerk te zich door een algemeene verwarring, waarin getuige ook' de plaatselijke bla den verdenkingen ën beschuldigingen le gen verschillende overheidspersonen aldaar werden geuit. Daarin en ook in te zijner kennis gekomen voornemens van de zijde der Justitie, kop de minister niet zoodanige aanwijzingen vinden, dait hij ook maar eenigszins het beslaan kon vermoeden van feiten, als welke achteraf voor clen rechter naar voren zijn gekomen. Wel was de beroering in Ambt-Harden berg en de mate, waarin het gezag van den Burgemeester in het algemeen was ge moeid, voor den Minister reden, om begin Maart te bevorderen, da? het verzoek, te mo gen aanblijvn, werd afgewezen en het u n- yankelijk verzoek om eervol ontslag inge willigd. Aanleiding daartoe waren dus niet bepaalde feiten, die eerst later, bij het ge rechtelijk onderzoek, naar voren zijn geko men, doch overwegingen, ontleend aan de gezagspositie van den Burgemeester in het algemeen. Bij K. B. van 13 Maart is dan ook den Burgemeester, op zijn verzoek, met ingang .van 1 April 1936 eervol ontslag verleend. Dat het verleenen van eervol ontslag oen aanzien van den Burgemeester van invloed zou zijn op de pensioengerechtigdïieii, is niet juist. Slechïs bij een diensttijd van minder dan 15 jareu is dat het geval. De Burgemeester had een diensttijd van meer «lan 20 jaren vervuld. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Enschedé, Dr. J. W. Samberg te Delden. Te Uitgeest, J. H. Hanneman te Jukwerd. BEROEPBAAR De heer F. L. van Duykeren, thans hulpprediker vanwege de Evangelisatiever- eeniging „De Bijbel" te Leeuwarden, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Adres: Sperwerstraat 20 te Leeuwax TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Het Prov. Kerkbestuur van Zeeland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer H. L. G o u d t te Barendrecht, cand. van de R. U. te Utrecht W. F. ten Bruggen Cate, cand. van de R. U. te Leiden. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. G. C. H. Bos te Beekberge hoopt Zondag 23 Augustus a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. aldaar en Zóndag 30 Aug. intrede te doen te Wag e- n, na bevestigd te zijn door ds. J. Kooiman te Hollandscheveld. Ds. M. M. HORJUS f Te R h e n e n is gistermiddag aan een be roerte op 59-jarlgen leeftijd overleden. Ds. M. M. Horjus, predikant van de Geref. Kerk aldaar. Ds. Horjus, die al geruimen tijd suikerziekte leed, moest daardoor zijn ambte lijk werk reeds inperken. Hij was 18 Nov. 1876 geboren, werd candidaat in diende de gemeenten van Brouwershaven, Soest, Breda, Oud-Loosdrecht, Hendrik Ido Ambacht en Rijssen. Sedert 28 Jan. 1934 stond hij te Rh en en. Mede in verband met zijn ziekte, ondanks welke hij in de kleine gemeente nog deed ■at hij vermocht, heeft het heengaan van den leeraar, die zeer bemind was, i: buiten zijn gemeente groote ontroering ge- De begrafenis zal a.s. Dinsdag plaats hebben. JOH. DE HEER De bekende Zoeklicht-redacteur, leider der Maranatha-Conferenties en van Evangelisa tie-arbeid in binnen- en buitenland zal Zaterdag 23 Mei 70 jaar worden. THEOL. FAC. VER. V. U. Het bestuur van de Theol Fac. Ver. oan de V. U. is voor den cursus 1936/37 als volgt samengesteld: H. H. Grosheide, praeses; E. J. Dijk, ab-actis, L. J. Goede, fiscus. Het adres van den ab-actis is: D e n H Thomsonlaan 6, Tel. 332987. Tot 20 Juni wordt 't ab-actiaat waargenomen door den heer L. J. Goede, Landsmeer, Dorps straat 5, Tel. 7. THEOLOGISCHE SCHOOLDAG TE KAMPEN De Theologische Schooldag te Kampen zal dit jaar op Donderdag 18 Juni worden houden. Des avonds te voren zal te 7 uur in de Burgwalkerk een bidstond worden ge houden, waarin hoopt voor.te gaan Ds. F. C Meijster van Rotterdam. Na afloop zullen de bezoekers van buiten worden ontvangen in de Aula der Theologische School. De vergaderingen van den 18en zullen de Burgwalkerk worden gehouden, onder leiding van'Prof. Br. S. Greijdanus. Het openingswoord zal worden gesproken door den Rector Prof. Dr. K. Schilder. Daarna zal Ds. C. B. B a v i n c k (Amers foort) een rede houden over het onderwerp: „Bestaat er een Schriftuurlijke en Gerefor meerde prediking van kenmerken der ge nade?" De middagvergadering zal aanvangen te twee uur. Hier hopen op te treden Ds. H. 1 d k a m p van Sneek (onderwerp: Mött- lingen) en Ds. A. S. Timmer van Bedum. ZENDINGSZIEKENHUIS TE MAKASSAR Te Makassar is een Zendingsziekenhuis in aanbouw, dat door de Geref. Kerken van Soerabaja, Malang en Semarang gefinancierd wordt. Er zal pl.m. f 5000.noodig zijn. Van een onbekenden gever uit Holland is gift van f 1000 ontvangen, „niet van den overvloed". GEREF. KERKEN, N.S.B. en C.D.U. Ter tafel van de Partic. Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland-Zuid komt o.m. een aan de Generale Synode door te zenden voorstel, waarin gevraagd wordt, dat de Generale Synode zoodanige maatregelen dat bij de toelating tot de belijdenis des geloofs en tot het behandelen van zulke leden (bedoeld worden leden van „groote groepen en bewegingen", die den klassen strijd prediken en aan staats- en rassenver- goding doen) eenzelfde weg worde bewan deld tot handhaving der belijdenis, hetzij door het opstellen van enkele vragen, hetzij door het opstellen van een verklaring of op welke andere wijze, die de Generale Synode profijtelijk oordeelt. CL AS SIC ALE ZENDINGSDAG De classicale Zendings- en Evangelisatie dag van de Geref. Kerken in de classis Arnhem is voor dit jaar bepaald op Donder dag 23 Juli a.s. te Ede. De namiddagsamen komst is bestemd voor Zendingsbelangen, terwijl des avonds de Evangelisatiesamen komst wordt gehouden. EMERITAAT Met ingang van 1 Juni a.s. wordt Ds. W. de Leeuw, Ned. Herv. pred. te Groote Lindt bij Zwijndrecht, emeritus. Hij denkt 7 Juni afscheid te nemen en vestigt zich te Zwijn drecht. NED. HERV. BOND VOOR INWENDIGE ZENDING OP GEREF. GRONDSLAG In de laatst gehouden vergadering van bovengenoemden Bond is het bestuur als volgt nader samengesteld: Ds. B. N. B. Bouthoorn te Harderwijk, voorzitter; Ds. J. G. Terlouw te Garderen, le secretaris; J. van Spankeren te Ede, 2e secretaris; G. J. Brou- rer te Haarlem, le penningmeester; A. van Barneveld, Godsd.ondenv. te Delft, 2e pen ningmeester. De nieuwe Bond zal in Juni in propagandablad doel en werkwijze nader uiteen zetten. Alg. Synodale Commissie Vierde zitting. Na opening met ge bed en voorlezing der notulen worden de stukken aangevuld. Aan de Synode zullen worden voorgesteld als afgevaardigden de wereldconferentie te Oxford, die gehou den wordt in 1937 door de Oec. Rat für Prakt. Christentum, de heeren Dr. Wissing, Prof. Dr. Slotemaker de Bruine en Baron Dr. v. Boetzelaar van Dubbeldam. De General Presb. Alliance vraagt verte genwoordigers voor de samenkomst, die 1937 te Montreal (Canada) zal gehouden worden. Als afgevaardigden .zullen voorge steld worden prof. Cramer, Prof. Haitjema en Prof. Aalders. Te Genève zal 12, 13 en 14 Juni de 400- jarige herdenking gehouden worden van de Kerkhervornung. Prof. Dr. Bakhuizen den Brink zal de Leidsche Universiteit ver tegenwoordigen en tevens als de Synode zich mee kan vereenigen ook de Ned. Herv. Kerk. Nog altijd houden de aangelegenhed van de Gen. Kas de vergadering bezig. Er is zooveel hulp noodig en de gelden zijn be- Verslagen worden uitgebracht over den arbeid in Duitschland. De commissie indertijd ingesteld voor de mijnstreek zal op haar verzoek worden op geheven en haar werkzaamheden opdragen de Class, besturen waaronder de ge meenten ressorteeren. Sommige aanvragen om steun moeten af gewezen worden bij gebrek aan middelen of ook omdat de bepalingen aangaande sommige fondsen de gevraagde hulp niet toelaten. Uit het verslag aangaande den Schippers- raad blijkt, dat deze arbeid zeer op prijs gesteld wordt en niet ongezegend is. Ook nu wordt de gewone subsidie weer voorgesteld. GEREF. RUSTHUIS TE HILVERSUM Vandaag, precies 2 jaren nadat de voorbe reidingen ter hand werden genomen, is te Hilversum het vroegere „Hillhouse" (kost school voor meisjes van Mej. Gerritsen) als Geref. Rusthuis geopend. Het fraaie gebouw is voor het nieuwe doel gerestaureerd beslaat met den tuin 1 H.A. Door den archi tect Trappenburg is een keurig geheel be werkt, dat op ev. uitbreiding berekend Particulieren zoowel als ouden van dagen vanwege Diaconieën vinden er een rustig tehuis in een natuursohoone omgeving. De voorzitter der stichting, die den „Avondglans" draagt, Ds. H. v. d. Elskamp, heeft hedenmiddag het Rusthuis officieel in gebruik genomen en in zijn toespraak welkomd de wethouders Kuyper en Verbeek, de afgevaardigden der Geref. Kerk van Hil- 'ersum en die van de genabuurde kerken. Hij bedankte de eigenares van het gebouw Mej. Gerritsen, de architect en de voorts notaris Dam en allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. DRIE- EN TWINTIGSTE MARANATHA-CONFERENTEE Van 18—19 Mei te Utrecht Van Saterdag 16 tot en met 19 Mei wordt t gebouw „Tivoli" te Utrecht de 23e Mara- natha conferentie gehouden. Deze conferen tie, uitgaande ven „Het Zoeklicht", staat on der leiding van Johannes de Heer, redacteur •an dit weekblad, terwijl als sprekers op treden: Ds A. M. Berkboff te Groningen Pred. W. Dubbeldam te Hengelo (O.)., Ds C. J. Hoekendijk te Bussum, Evangelist J Kits te Leeuwarden, Pred. E. Urban te El- berfeld (Did.), Ds A. W. F. Waardenburg te Utrecht, en anderen. I-Iet algemeen onderwerp voor deze con ferentie is :„Het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegdraagt" (Joh. 1:36). Voor den eersten dag luidde het onderwerp: „De beteekenis van het bloed des Lams", achter eenvolgens: voor God, In de Schrift, Voor de menschheid. Hedenmiddag werd de openingssamen komst van deze Maranatha-conferentie ge houden, in welke samenkomst de leider der conferentie, Johannes de Heer, herinnerde- aan de eerste conferentie in het huis „Erica" te Amerongen. Op den 8en Mei 1922 daar temidden van een 60 bezoekers de grond gelegd voor de conferenties, die als oofdonderwerp hebben: de Wederkomst des Heeren. Later ging men te Ermelo, daarna te Zeist vergaderen, totdat het ook hier te klein werd en men nu Tivoli gekozen heeft. De boodschap die wij in deze conferentie brengen, aldus spr., en waarvan ik persoon lijk zeer beslist weet, dat God ze mij op de schouders heeft gelegd heeft tot kenmer kend middelpunt: het verlossingswerk van Christus en Diens Wederkomst, en omvat verder de onmisbare waarheden van een noodzakelijke wedergeboorte, de vergeving der zonden door de verlossing in het bloed van Christus, de heiliging door Zijn Woord en de vervulling van het persoonlijk leven met den Geest van God. Alleen zoodanig toegerust toch kan men de toekomst des Heeren met blijdschap verwachten. Wij ver liezen ons niet in dogmatische spitsvondig heden, maken geen berekening voor den tijd, doch laten de Schrift spreken, behandelen de de groote lijnen van het Profetisch Woc-d en stellen de menschen voor de eisohen van Gods wil. Onze conferenties zijn steeds een werkplaats geweest, waar honderden zielen vrede met God vonden, en vve wenschen dat ze dit blijven zullen, zoolang de Heere nog •ertoeft te komen. Ook aan ons beginsel van interkerkelijk-zijn, hopen we trouw te blijven. We laten elkeen vrij in de keuze •an een kerk, of kring; allen hopen vve, dat het resultaat van de conferenties zich zal openbaren in een meerder tot zegen zijn. HET INSTITUUT PA VAN DER STEUR Uit Soerabaja verneemt Aneta, dat de praats van Moe van der Steur zal worden ingenomen door de weduwe van den Kapitein Anderweg, die uit Nederland naar Indië «•trekt. De plaats van de directrice van het kleu- ferhurs van het Instituut Pa van der Steur, ijlen mej. Otto, zal worden bezet door mej. Brusse. Mej. Brusse is thans werkzaam in een modezaak te Soerabaja. Beide dames hebben zich vrijwillig opgegeven. KERKORGEL 'Men bericht ons dat in d'e nieuwe Geref. Kerk te Nieuw-Loo-sdrecht een nieuw Kerkorgel met vrij pedaal Subbas 16' en Frontontwerp van den heer Plooy zal worden geplaatst. Opdracht werd verleend aan de orgelbouwers Fa. M. Spiering te Dor drecht. GIFTEN EN LEGATEN heeft wijlen Naar wij Schade-Dickman, overleden, o.m. aan het Burgerlijk Armbe stuur 2000 vermaakt. Voor BETER SCHILDERWERK JAC. BLOK Insulindestr. 258a, R'dam - Tel. 43251 DE WIJDE HEIDE Stichting Utrechtsch Landschap De natuur gaat roepen, de zon 'doet mee aan het voorspel voor het festijn dat .zomer" heel en het verlangen naai den buiten, het zioh vrij willen maken van den winterschen druk, wordt sterk Wie er oog voor heeft, zal moeten er kennen dat het Utrechtsche landschap alle gelegenheid geeft, om de roepstem van de natuur te hooren. Het is bij voor keur de wijde heide waar men van de natuur genieten kan. „Daarom moet er rust en orde zijn op de heide, dan kunnen de natuurliefhebbers ten volle genieten". Dit is het streven van de Stichting Utrechtsch Landschap welke be slag heeft weten te leggen op een Helde-re- aat van circa 2000 H.A. grootte in de omgeving van Soesterberg en Leusden. Het was op uitnoodiging van genoemde Stichting; dat de persvertegenwoordigers in de gelegenheid werden gesteld deze prach tige streek te gaan be.wonderen. Het Hei de-reservaat omvat de Soester- bergsche Heide, de Stomperd, Kampoord en de geheele Leusder Heide. Vooral den laatsten tijd is de Leusder Heide zeer in trek bij het natuur!iefhebbeild publiek, maar liet schijnt wel eens te ver geten dat de natuur dan eerst ongerept be waard blijft als het publiek niet als sto rend element optreedt. Onder leiding van Jhr. W. H. de Beaufort, vice-voorzitter van de Stichting Utrechtsch Landschap, vingen wij de excursie aan met het beklimmen van de bekende Stomperd in Soesterberg. Hier kregen we al dadelijk de prachtige •ergezichten en de bekoorlijke, sprookjes achtige situaties waartoe ook de vele gril lig gevormde boomen veel bijdroegen en werd ons uitleg gedaan van dit wonder mooie landschap. Het gezelschap, w.o. ook de burgemeester van Maarn, de heer F. A. Everwijn Lange, was verrukt over dit le vendige stuk natuur waarvoor men eigen lijk niet naar het buitenland behoeft te gaan. Onstaan van het Heide Reservaat In de provincie Utrecht zijn belangrijke, complexen woeste gronden gelegen, die in hoofdzaak militaire doeleinden dienende,- toch daarnaa-st uitmunten door zeer bijzon der natuur- en landschapsschoon aan hun oeste verlatenheid eigen, en die daarbij, centraal als zij gelegen zijn, een aanlokke lijk recreatie-oord vormen. De Stichting heeft na langdurige onder handelingen met het „Domein" en de Ge meente, van welke zijde alle medewerking is ondervonden, kans gezien huurster te orden van het geheele complex met recht van onderverhuur zoodat thaïi-s heid'eroof en houtkap hetwelk veelvuldig voor kwam slechts daar en in die mate ge doogd worden als voor een behoud van het natuurschoon toelaatbaar is te achten. Beide hierboven genoemde overheids lichamen hebben tegenover de Stichting wat het geldelijke betreft een uiterst soepe le houding aangenomen. Een vermaard heidegebied Men schatte de beteekenis van genoemd Heide Reservaat niet gering. Een gebied, vermaard om zijn landschaps schoon, doch ook rijk aan natuurwaarden. Floristisch interressant als drager van Vóór alles bedoelt dit gebied een natuur reservaat te zijn, voor zooverre dit eenigs- zins met zijn economische bestemming ver- eenigbaar is. Daarnaast is dit, in het hartje van ons land gelegen, heidegebied, een uit gelezen recreatieoord voor den bezoekendèg natuurliefhebber." Deze verkwikking er vrijelijk en rustig te vinden, en die rust te waarborgen, is mede het doel, wat de Stichting met dit Reservaat beoogt. Wanneer dus dc toegangswegen der heide van „bontjes verboden toegang" zijn voor-! zien, beduidt dit niet dat men den bona-fidei wandelaar weert, doch dat men nu eenmaal: het „eenige" middel dat de wet ons biedt, le hulp moet nemen om verkeerde elemen ten te kunnen weren. Wanneer inen vanj auto's en motorrijwielen vergt dat zij „par- keeren" zullen, in plaats van overal de hei de in te stuiven, dan is dat eendeels om brandgevaar te voorkomen, anderdeels oen de rudimenten eener oorspronkelijke bewou- ding: het Eikestruikerubosch met rijn voor deze gronden typische boschflora, doch niet minder om zijn heide-steppelandschap van afwisselende droge en drassige geaardheid, zijn juniperushorsten en wat dies moer rij! Faunistis-ch bovenal te waardeeren als bakermat van de meest noordwestelijke lcorhoender-stand van het, vaste land van Europa; van dezen bij uitstek wilden beide- vogel met zijn geheimzinnige gedragingen: het bolderen in de lentemorgenl Speciaal ter bescherming van deze wild soort in jacht- en boldertijd, is ook de re geling en verhuur van de jacht; alsmede het bezoek der bolderplaatsen aan de Stich ting toevertrouwd. Geologisch niet. minder le waardee ren, met zijn door het landijs vervormde oppervlak, waar sedert duizenden jaren de elementen vrij spel hadden. Praehistorisch, om zijn grafvelden van „tumuli". de (hooggeprezen rust in het gebied te hand. haven. En wanneer tenslotte de Stichting voor dat parkeeren, tenzij men begunstiger der Stichting is, eenige vergoeding vergt en voorts voor alle niet-rustig gebruik de? heide als daar zijn: motor-behendigheids- ritten en dergelijke betalen laat ook door de toeschouwers dan kan men haar dit niet euvel duiden, want dit zijn feitelijk' inbreuken op de bedoeling van het heide. reservaat, stoornissen, waarvan het schade" ondervindt, doch die om liet voorbijgaand, karakter, daaraan eigen en natuurlijk I ook „pecunia causa" geduld worden. Wijd als de beide is, staat zij wijd open; I voor allen die van haar natuur genieten I willen. Wie haar bezoeken mogen bedenken daê de Stichting voor dit genot kosten moet ma. J ken, offers, welke zij alleen dan blijvend zal kunnen brengen, als zij staat maken kan. op een steeds groeiend aantal trouwe be- j 1 gunstiger®. Kerk en Staat in Duitschland Prof. Delekats afgezet Naar de Neue Zürcher Ztg. meldt, is prof. Delekats, hoogleeraar in de godsdienst wetenschappen aan de theologische hooge- school te Dresden, op last van den rijksstad houder uit zijn ambt ontzet. Prof. Delekats is een actief lid van de Belijdeniskerk. Evangelisatie-lectuur Een frissche folder ter verspreiding op het Pinksterfeest kwam zoo juist gereed. Zij is geschreven door cis. P. Prins en draagt tot titel: „Een andere geest?" De prijs Is buitengewoon laag. Slechts 3,25 per 1000. Bij 5000 a 3,— p. 1000. Bij 10.000 k 2.75 per 1000. Vraagt proefex. en inlichtingen voor speciale wenschen bij de N.V. W. D. Meinema, Delft. ONDERWIJS EN OPVOEDING UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS Naar wij vernemen, zal ter gelegenheid an het 40-jarig bestaan der Unie van Chr. Onderwijzers een gedenknummer van het orgaan dier vereeniging worden uitgegeven, dat 26 Mei verschijnt. Voorts ligt het in de bedoeling een her denking in intiemen lering te doen samen vallen met de Algemeene Vergadering, die dit jaar gehouden zal worden op Dinsdag 29 December te Utrecht. ONDER WIJ SBEN OEMIN GEN baard. C. N. School. Tot hoofd (vac. J. Postma): de heer J. Meijer, onderw. C.N.S. te Bergum (beh. disp.). DE ROEPING DER OVERHEID IN HET LICHT VAN ART. 36 Stellingen van Ds. C. v. d. Zaal Ter conferentie van Chr. Geref. predi kanten zal het Tweede Kamerlid Ds. van Zaal de volgende stellingen verdedigen: I. Al is het geschiedkundig verklaarbaar, toch blijft de vraag, of het juist was, om zich in een geloofsbelijdenis uit te spreken behalve over het wezen ook over de ambte lijke werkzaamheid der Overheid. II. Daar het een klemmend vraagstuk is, wordt hier alleen besproken dat deel van art. 36. waarin over de roeping van de Over heid in betrekking tot afgoderij, valsohen godsdienst en het rijk van den Antichrist gehandeld wordt. III. Waar het zoogenaamde „ongewijzigde art. 36" een gewijzigd artikel is en van den tijd, waarin het opgesteld werd, tot heden een strijdpunt was, ja zelfs tot een politieke leuze verheven werd, verdient het de volle aandacht. IV. De bekende 'zinsnede eischt desnoods een gewelddadig optreden van de Overheid, om afgoderij en valschen godsdienst te weren en uit te roeien en om het rijk des Anti christs te gronde te werpen. Het bestaan van deze zinsnede verraadt den invloed van de antieke Staatsbeschou- V. Andere belijdenissen en verklaringen m vooraanstaande theologen uit dien tijd bewijzen, hoe de vraag om gewelddadig op treden van de Overheid in religiezaken door Gereformeerden gesteld werd. VI. De Gereformeerden van lateren tijd konden zich met dit inzicht niet vereenigen. Eer Dr. Kuyper een gravamen had tegen de bekende zinsnede' werd aan de Synode van de Chr. Afgescheiden Geref. Kerk om een duidelijke verklaring van art. 36 gevraagd. VII. Of men die zinsnede schrapt uit de belijdenis, of verzachtend verklaart de roe van de Overheid in zake de religie blijft een niet opgelost vraagstuk. i Een oplossing is dringend gewenscht. Een Studiecommissie, bestaande uit personen, behoorend tot verschillende Chr. politieke partijen en een, waar in zitting hebben theologen uit ver schillende kerken, zouden hier van vóórlichting kunnen dienen. Het al of niet wijzigen van de belijdenis blijft uitsluitend de roeping en taak der Kerk. VIII. De H. S. geeft richtlijnen aan. De theocratische Staat van Israël heeft voor ons geen normatief gezag. Het Nieuwe Testament geeft èn door hetgeen verboden èn door het geen geboden wordt de juiste richting aan. IX. Staat en Kerk zijn in oorsprong, wezen en taak onderscheiden. Ondanks deze onder scheiding komen ze met elkander in aa king. In de handhaving van beider wezen en in de getrouwe vervulling van eigen roeping ligt tevens het heil voor beide. Examens de Pis t auctor in de Reohts-greleerdfaeld (met lof), roefechrift, getiteld; „De regel Locus Regit m in het internationaal privaatrecht", d L. I. B a r m a t, geb. te Rotterdam, naterdam. Bevorderd tot doctor in d eskunde op proefschrift: „Cardiiomegalli glycogenica", de heer J. C. Pomp e, geb. te Utrecht. ersiteit. Gesl.: Theologie: cand.e P. W. v. d. Veen te Groningen; doet. Maaselink. Grand Rapicis, Mloh., Vei x., Dr W. Stat< W. K. Gesl.: Rechten: doet. uygen de Raat: cand.ex., H. N. H. Klooster. Geneeskunde: doet. ex., Tjoen Gla.p Lauw, A. Elderson en mej. C. L. H._Groote Haar; a Abegg, C. «sterdam. Gesl.: Theologie: propaed. nej. M. C. Mulder. iss. Letteren: cand.ex., mej. M. Hoogendljk. itterdam. Ned. Handelshoogeschool. Gesl. Handelswetenschap: doet. ex., Oh. H. L. Smits Apothckcrsnssisent. A n' dames B. Schwerzl, Amei Zeven ter, Den Haag; A I Stuurlieden. Den H a a in Willlgenbuirig te Amsterdam en J. Palte Dtterdam; theor. gedeelte diploma B de heer D. de Jong te Bolnes. en gehouden dames E. v Lochem, ond. t Linzel. ld. te Utrecht, L F. eningen, L. A. Morslnk. 1 Aai ten. H. T. J C.N.S. en G.S. en de heeren A. den Haag, J. Berkelaar, 'nk. id, te Dordrecht, S. Vtakev Zellstra, id. te Workuin, J. A. Hofer, ld. te Mootenbroek, id. Middelburg, IJmulden, L. C. v. Dijk, id. te Groningen, L. Hordijk, Voorhung, S. Ellens, id. te Dokkumi, J. C. Sliedrecht, W. v. d. Jagt, ld. te Rotterdam, H. aant. C.N.S. -Herbogenbosch. met aant. C.N.S, Mej. J. G. Fischer, ond. te Amsterdam, de heeren T Schaafsma, ond. m. H.A. te Murmerwoude Belgraver, ld. te Meeden. E. J. Baardenhuijsen Mlddelharnls, J. Praagman, ld. te Sche- gen, T. Lawerman. id. to Blija. B. H. v Schèveningen.T.LawermaneOp'tgisterenteUajéET Beek, id. te Barneveld, A. H. Walraven, 1." Alphen a. d. Rijn, H. v. d. Glessen, 'om Rotterdam, J. Stehouwer. id. te H. I. Amb; 3. te Rotterdam, de laatste Verplegend gisohe Kliniek. Eindexamen. Bij het examen ter verkrijging verpleging B. slaagden de zusters: A Cri A. M. Dekkers, S. H. den Haan, A. 't Hart, A, 1 G. Kootwijk, S. M. Meyer. G. E. van der Neut* Tüoiiect. Psyohiatrlsch-Neurolo. Valerlusplein. 9, Amsterdam* 1 14 Mei 1936 gehouden' ddpl. zieken* Oranje, H. Ren Westra, aan welke verpleegsters behalv Rijksdiploma ook het diploma met iusiign Vereentgjug, waarvan de kliniek uitgaat. het F. Leei C.N.S. ij. F. A. Verschoor, ond. m. burg. en de heeren A Rlsselada^ H. Nieuwenhuizen, A. 1 Chr^Be- M. C. Grand. G. Kappen en J. H. Kooderings* Cle ms. Rotterdam: M. M. Hoogenraad. Scheve- ngon; J. M. v. d. Zwart en A, Schouten, Den Bergen op Zoom. „Vrederust". Op 14 en! 15 Mei werden de overgangsexamens en ireij eindexamen in de geloofsleer gehouden. Aan het overgangsexamen van het le naatf het 2e leerjaar namen deel 1 broeder en 21' zusters. Hiervan slaagden: br. E. Beekhof, en da zusters W. H. v. Andel, J. de Baat, C. v. Baker, gem, A. E. Goedegebuure, A Havenaar, F. r. Housselt C. J. Jansen, C. de Jonge, G. Klerk* C. A. Klootwijk, J. Koster, A. Mol, A C. Oos* I terom, C. de Pee, H. v. d. Poel, W. v. Voor* i bergen, P Vos, C. P. de Vos. h.®t overgangsexamen van het 2e naaé het 3e leerjaar namen deel 4 broeders en 13 zusters. Hiervan slaagden: de broeders M. L, v. d. Bout, M. A v. Dljke, J. Koen, L J. Lootf Qulst: en de zusters M. L v. d. Bout. LSmMteT/ C1 Ha£€LM- G- de Lo°". S. J. Ne- oerlof, M. G. den Ouden. L. de Ruiter. A Ton, I J. van Weerden en J, van Wouwe. Aan het eindexamen in de geloofsleer nametf i deel 4 broeders en 10 zusters. Hiervan slaae- h i.VuïtJ;r?'MQTv-,dsS,ou,t vssjrë UIT DE A.R. PARTIJ Landdag te Amsterdam Dr. H. Colijn komt Naar wij kunnen melden is de Antirevo- lutionaire landdag vanwege de Centrale A.R. kiesvereeniging te Amsterdam vastgesteld op Zaterdag 4 Juli c.k. in den turn van Artis, ingang Plantage Kerklaon, De morgenvadering zal aanvangen te 11 j uur, de middagbijeenkomst te half drie. In ae middagvergadering heeft Z.Exc. Dr H„ I Cohjn zich bereid verklaard als spreker op I le treden. Omtrent de namen van de ove- "ge sprekers zal binnenkort een berichl I worden gepubliceerd. Het Centraal Bestuur heeft met de Direc- tie van Artis een bijzondere overeenkomst kunnen aangaan, waardoor de bezoekers au den landdag den tijd buiten de verga deringen kunnen benutten om in den pracli tigen tuin te verpoozen en de wereld- beroemde dierenverzameling te bezichtigen* De tuin van Artis is reeds te 9 uur open en tusschen de morgen- en middagverga dering is een behoorlijke pauze, terwijl na de middagbijeenkomst eveneens nog een uurtje overblijft. Wij mogen dus aannemen, schrijft het Centraal Bestuur ons, dat om de genoem de redenen de animo voor dezen landdag bijzonder groot zal zijn. De toegangsprijs is slechts 30 cents, terwijl voor werklooze leden van „Nederland en Oranje", uitslui tend te Amsterdam, op aanvrage kos teloos toegang zal zijn. De landdag van 4 Juli moet een krach tige, massale uiting wórden van ons Anti revolutionaire volk. Niet alleen de leden nebben toegang, ook de geestverwanten. Wij verwachten uit stad en land groote sclia- en vrienden en medestrijders. De veerdiensten in Zeeland en Zuid-Holland Door den heer J. van Hoey Smith zijn aan den voorzitter van het college van Gerl. Sta ten van Zuid-Holland in een schrijven een aantal vragen gericht inzake de veerdiensten m Zeeland en de Zuidhollandsche eilanden.' i „an-j -1 ^,e wordt o.m. gevraagd of het bereid is aan de Staten in de eerstvolgende mnèhH voorfeIlent te doen- die beoogea machtiging te verkrijgen de veerverbindin- gen met de Zuidhollandsche eilanden slechts te verleenen op basis van kostelooze over tocht, aangezien de veren als een verlengstuk' van den weg rijn te beschouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10