llieuiur jCriïtsrijr GTmimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DRIEHONDERD TON CELLULOSE IN VLAMMEN J liim.IRcnn M0T0R0ILS kan maar de beste zijn UW INKOMEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5779 WOENSDAG 13 MEI 1936 15e Jaargang atfoertentieprijjen: Van I tot 5 regels t.17'/i Elke regel meer022'It Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0-45 Voor liet bevragen aan "t bureau wordt berekend0.10 HET WERKFONDS Zijn taak en zijn plaats De persconferentie, welke de vorige week gehouden werd, komt langzamerhand in een eigenaardig daglicht te staan; waarbij eigen aardig volstrekt niet synoniem is met on gunstig. Van wie het initiatief is uitge gaan, weten wij niet, en willen we ook niet onderzoeken; maar het tijdstip schijnt zorgvuldig gekozen te zijn en valt merk waardig genoeg juist samen met de benoe ming van nir Draayer, burgemeester van Wormerveer, tot directeur-generaal van de Werkverschaffing. Over deze benoeming hebben we nog niet eén goed woord gehoord of gelezen. Alge meen vraagt men: wat zit er toch achter, dat een gepensionneerd Indisch kolonel, die een paar jaar burgemeester was van een gemeente aan de Zaan en die nimmer eenige extra ^langstelling toonde voor déze sociale arbeid, op gevorderde leeftijd tot deze functie geroepen wordt, terwijl in de dienst zelf zooveel personen van deskun dige ervaring gevonden worden, die als geknipt zijn voor dit werk? Te gelegenerlijd zal de Minister hierover wel eens wat zeggen; maar het is frappant, dat op de bedoelde persconferentie zoo sug gestief ge-informeerd werd naar de organi satie en mogelijke reorganisatie van het Wcrkfondsbestuur. Over de organisatie konden de heeren Hacke en Bölger afdoende informaties ver schaffen. Zij deelden mee, dat aanvanke lijk alle voorbereidende en leidende arbeid verricht werd op 't bureau van de Arbeids inspectie waar dr Hacke den heer Zaal berg opvolgde maar dat Augustus '35 de afdeeling Industrie overgeplaatst werd naar het Departement van minister Gelis- sen en onder directe leiding van ir Bölger kwam te staan. Een rationeele scheiding, waartegen blijk baar de leidende hoofdambtenaren geen be zwaar maakten. Beiden, zoowel Dr. Hacke als Ir. Bölger wezen er nl. met voldoening op, dat het Werkfonds aan administratie thans heel weinig kost. Op het bureau der Arbeidsinspectie zijn slechts 12 ambtenaren, onder wie 5 ingenieurs werkzaam en Ir. Böl- gcr wordt slechts door 3 ambtenaren bijge staan; overigens wordt het werk door het gewone personeel der diensten verricht. Na deze vragen over de organisatie volg den echter andere over cventueele reorgani satie. Met name Dr. Kortenhorst informeerde' hiernaar, nadat hij breedvoerig zijn onge rustheid over loopende geruchten had te kennen gegeven. De heeren Hacke en Bölger verklaarden nadrukkelijk, dat zij... ambtenaren waren en düs niet konden spreken over mogelijke rcgeeringsplannen wat reorganisatie betreft. Dat raakt het algemeene regeeringsbeleid, en de ambtenaren kunnen daarover wél ad- yies uitbrengen aan de Begeerinj zelf, maar zij mogen geen informatorische vragen be antwoorden. Een standpunt, dat iedereen eerbiedigen moet en zal. Echter liet de heer Hacke niet na duide lijk te verklaren, dat de dienst der Arbeids inspectie absoluut en ten volle berekend is om de praktische leiding van het Werkfonds in handen te houden. Wij nemen dat gaarne en zonder eenige reserve aan. Bij de Arbeidsinspectie leeft nog de geest van de eerste leiders, de heeren Van IJsselsteyn en Zaalberg, die verwoede tegenstanders van alle ambtenarij en bureau cratie waren. Er schijnt echter iets in de lucht te han gen. Er loopen althans geruchten, dat er een belangrijke reorganisatie op til is en dat het Werkfonds zal overgaan naarSociale Zaken en onder leiding zal komen van den nieuwen directeur-generaal der Werkver schaffing Is dat misschien het resultaat 1 jarenlange stille, maar taaie interdeparte mentale strijd, tengevolge waarvan eerst dc heer Zaalberg, daarna de heer Beyen heen ging? Nog nimmer is opgehelderd, waarom .vooral eerstgenoemde, die als aangewezen was voor dit werk, zoo ostentatief zijn ont slag nam. Het is zeker, dat cr iets broeit. Hoe het zij dit staat nu reeds voor vast, dat het Werkfonds veiliger is bij (ie 'Arbeidsinspectie dan bij een ondeskundigen ■directeur-generaal van de Werkverschaffing. Men behoeft slechts te denken aan de tech nische leiding, tenzij ook weer „de heer lijkheid van den nieuwen Koning moet uit komen in veel onderdanen"; en de dcrhandelingen met de vakorganisaties. Wat het laatste betreft bracht de heer Hacke terecht hulde aan de medewerking, welke van die zijde verleend wordt en het is wat waard deze goede verstandhouding zoo veel mogelijk te bewaren. Bij de Werkverschaffing werd zoo goed a's altijd en wordt nog vaak de Heidemaat schappij ingeschakeld en meermalen bereik ten ons daarover klachten. Dat we er geen ruchtbaarheid aan gaven was slechts gevolg van groot© voorzichtigheid: in zulke geval len oordeelt men zoo licht onbillijk, ook om dat de klagers in de regel partij zijn. Maar wegcijferen kan men die klachten toch Ter persconferentie werd steeds weer was het opzettelijk? volle nadruk gelegd op het streven om door het Werkfonds het bedrijfsleven te stimuleeren en normale be- drijfsverhoudingen te bevorderen; het is duidelijk, dat het bureau voor Werkver schaffing de dingen ietwat anders ziet. Wij hadden nog wel het een en ander over het Werkfonds te zeggen, maar wij meenden, dat deze beschouwing, welke in de Kamer wel weerklank zal vinden, niet achtcr\veg( niocht blijven. Intrekking invoerregeling van koffie Bü Koninklijk besluit is bepaald, dat met ingang van heden 12 Mei wordt ingetrokken het Koninklijk. Besluit van 17 Maart 1936 tot tijde lijke beperking van den invoer van koffie. Ter voldoening aan artikel 3 van de Crisis-In voerwet is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij alsnog wettelijke sanctie wordt gegeven aan het bovengenoemde Kon. besluit van 17 Maart j.l.l Mooie order voor Werkspoor Twaalf doorzangsrütuigen voor de Spoorwegen Naar wij vernemen zullen door de Ned. Spoorwegen een twaalftal nieuwe derde klasse doorgangsrijtuigen worden aange schaft, elk van 80 zitplaatsen. Deze rijtuigen, die geheel van staal wor den gebouwd, zullen een eigen verwarmings- installatie hebben (door middel van ingebla zen warme lucht) en voorzien zijn van elec- trische verlichting en verder modern com fort. Zij zullen worden geleverd door Werk spoor N.V. De ramen in de Nieuwe Kerk te Delft Prinses Juliana aanwezig by de overdracht Naar wij vernemen zal H. K. H. Prinses Juliana aanwezig zijn bij de overdracht van de ramen in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft op Zaterdag 20 Juni a.s. Bomm en werpers voor Ned. Indië Amerikaanschc fabriek met den bouw aangevangen Ten behoeve van - het Nederlandsch-Indi- sdhe gouvernement werden reeds in de twee de helft van het vorige jaar proeven geno men met bommenwerpers. Na rijp beraad is men enkele weken geleden overgegaan tot het verstrekken van een opdracht van der tien bommenwerpers aan de Glenn L. Martin fabrieken. Een A.N.P.-telegram uit Baltimore in den Amerikanaschen staat Missouri meldt thans, dat de fabrieken met den bouw van deze vliegtuigen een aanvang hebben gemaakt. De kosten beloopen anderhalf millio^n col lar. DE BRAND IN DE KAARSEN FABRIEK TE GOUDA Na de ramp Gister zijn alle spuiten uit andere ge meenten uit Gouda vertrokken. De Goud- sciie brandweer verricht thans nog met acht stralen in totaal de nablusscliing. Uit de puinhoopen stijgt nog steeds veel rook op en het smeult nog aan alle kanten. Het laat zich aanzien, dat er nog eenige dagen zal moeten worden gespoten. Geweldige rookzuilen stijgen nog op. De arbeiders van de fabriek zijn druk bezig met het opruimingswerk. Zij werken hierbij volgens het gewone drieploegenstel- stel, zoodat steeds ongeveer tachtig man in de weer zijn. Alleen voor de honderd fa brieksmeisjes is er geen werk. Volgens de officieele gegevens is de ge- heele oude kaarsenfabriek over een lengte van 250 meter verbrand. Dit gedeelte be stond uit 38 afdeelingen of gebouwen. Van de fabriek is nog overgebleven de rechter vleugel, welke vrijwel geheel intact is. Hel laboratorium en 't centraal-magazijn heb ben een poosje gebrand maar zijn grooten- deels behouden gebleven. Het gevaarlijkste deel, de gebouwen voor glycerine-extractie en distillatie, liet verzuur-gebouw en de, vet-distillatie zijn eveneens behouden ge bleven. Voorts kunnen we berichten, dat omtrent al of niet voortzetting van het bedrijf in de toekomst nog absoluut niets bekend is. Er zullen ongetwijfeld verscheidene dagen over heen gaan alvorens hieromtrent definitieve besluiten kunnen worden genomen. Het aantal belangstellenden is enorm ge weest en bedraagt nog duizenden. In 1882 is de kaarsenfabriek ook door een grooter. brand geteisterd. Omtrent zich voorgedaan hebbende onge vallen deelcn we nog mede, dat tijdens het blusschingswerk de hoofdman der Rotter damsche brandweer G. van Sillevoldt een brand haak in het gezicht gekregen heeft, waardoor hij ernstig aan de kin werd ge wond. Hij is in de Wijkverpleging behan deld. De 39-jarige W. Leeflang uit de Noodgodsteeg tc Gouda, die de brandweer assisteerde, viel van een ladder. Hij kreeg een wond aan 't gelaat en een hersen schudding. De getroffene is met spoed naar t v. Iterson-zickenhuis vervoerd. Voorts zijn door leden van Roode Kruis of E.H.B.O. enkele personen verbonden, die door rondspattende stearine getroffen waren. Notaris J. van Kranenburg is op weg Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosCh. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang naar de brand door een auto aangereden, tengevolge waarvan hij een arm brak. Ook dit slachtoffer werd naar 't van Iterson- ziekenhuis vervoerd. De directie van de kaarsenfabriek deelde ons mede, dat de vennootschap naast de brand-assurantie ook verzekerd is tegen bedrijfsschade. Tegen boscli- en heidebrand Een foldertje van de Heidemaatschappij r vervanging van het bekend vlug schriftje over bosch- en heidebranden en /ens omtrent blusschingsmaatregelen heeft de Nederlandsche Heidemaatschappij üieuw foldertje het licht doen zien, wel ke zij beschikbaar stelt voor de jeugdorgani saties, kampeerclubs, padvindersorganisaties, inrichtingen van onderwijs enz. Dit foldertje wordt op aanvraag gratis door de Nederlandsche Heidemaatschappij toegezonden. Auto door trein gegrepen Wonderlijk bewaard Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is op den onbevvaakten overweg van den Leen- tjerweg onder Siddeburen (Gr.) een auto met twee personen door een trein uit Delf zijl gegrepen ey meegesleurd over een af stand van 60 a 70 meter. De auto werd zwaar beschadigd. De beide inzittenden, in woners vari de stad Groningen, werden lichtgewond. De trein had een half uur ver traging. „SPORTGENEUGTEN" Zondagmiddag werd de ongeveer negen jarige jongen W. Hoevelaken te Bru 11 s- u m zoo tegen zijn been getrapt bij 't 'oetballen, dat bij zijn enkel brak. De ont boden geneesheer liet hem naar 't zieken huis te Heerlen vervoeren. Een collecte onder de omstanders bracht 20,op. Papierfabriek ie Nijmegen in lichter laaie Een smeulende, walmende vuurmassa Ruim 150.000 schade Kwaadwilligheid in het spel? Nog rookten de puinhoopen van de stearinekaarsenfabriek te G o u- d a, of een andere fabriek met licht brandbare materialen, de papierfa briek van de firma Schuller en Co. aan de Nieuwe Markt te N ij m e- g e n werd gisteravond door het al- lesverterende vuur aangetast, tot grooten schrik van velen in den omtrek. De zware brand, die uitbrak op een zolder waar 300 ton cellulose was opgeslagen, liet zich aanvanke lijk zeer ernstig aanzien en dat de aangerichte schade nog niet veel grooter is, dankt men aan de brand weer, die de bestrijding met kracht begon en na uren van hard werken inderdaad er in slaagde de brand tot het magazijn waar ze begonnen was, te beperken. Dat nam echter niet weg dat in het overige deel van de fabriek veel waterschade aangericht werd aan machines en papiervoor- raden. Men heeft sterk het vermoeden, dat er kwaadwilligheid in het spel is, ook al omdat nog geen twee maanden geleden een voorraadzol der met oud papier is uitgebrand. De fabriek was beneden in vol bedrijf, toen om kwart voor zes op eén der verdiepingen de brand werd waargenomen door de vrouw van den werkmeester, die nabij de fabriek De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd en was spoedig met groot materiaal aanwezig, evenals de politie, die voor afzet ting zorg droeg. Het duurde niet lang of de vuurzee, welke binnen hevig woedde, werd met acht stralen bestreden. Doordat de fa briek vlak bij de Waal ligt, kon de nieuwe motorbrandspuit op volle kraciht werken. Het blusschingswerk werd zeer bemoei lijkt, doordat de cellulosezolder volgepakt lag met een voorraad van 250 ton cellulose partijen hars, lijm en andere chemische, licht brandbare producten. Bovendien was dc vuurhaard vrijwel niet te bereiken, daar deze midden in het magazijn bleek te liggen, dat de geheele lengte en breedte van het betonnen fabrieksgebouw beslaat, terwijl het bovendien niet doenlijk was tengevolge van de geweldige rookontwikkeling de brand staande gebouwen binnen te dringen. Men begon dan ook het vuur vanaf de brandladder en het dak der belendende fa briek te bestrijden. De rookontwikkeling was echter zoo hevig, dat op het dak der fabriek twee brandweerlieden bewusteloos werden, zoodat medische hulp moest worden inge roepen. En onderwijl grepen de vlammen steeds verder om zich heen, vooral ook doordat de waterstralen door de groote stapels cellulose verhinderd werden tot het vuur door te dringen. Toch gaf de brandweer geen kamp. Met acht spuiten werden enorme wa termassa's in het gebouw geworpen, waar het vuur zich telkens verplaatste door de onbereikbare smalle tusschen- gangen. Bovendien begaf de vloer het op enkele plaatsen zoodat ook de la gere verdiepingen door de vlammen werden aangetast, waar zij door de waterhoos werden gevolgd. Gevaar voor uitbreiding geweken. Omstreeks half acht was het gevaar voc uitbreiding van den brand vrijwel geweken, maar telkens vlamde het vuur dan hier, dan daar weer op. Wel beschouwd is de water schade grooter dan de brandschade. De cel lulose zoog groote hoeveelheden water op men vreesde, dat de betonnen vloer, welke de cellulosezolder scheidt van de eronder ge legen machine-afdeeling, de z.g. Kullandia- kamer, zou bezwijken. De schade, alleen op de cellulosezolder aangericht, wordt geschat op omstreeks vijftigduizend gulden. Om acht uur was de zolderverdie ping reeds geheel uitgebrand. Het uit hout en mastiek bestaande dak heeft het uitgehouden, door den hevigen re gen welke viel. Het rust thans, door gezakt, op de smeulende balen cellu lose. Verkoop voor Holland „TWENTOL" DEVENTER Ernstige autobotsing Een der inzittenden gedood Dinsdagmiddag heeft op den weg van Lichtenvoorde (Gld.) naar Groenlo een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De garagehouder Dusseldorp reed met zijn per sonenauto van Lichtenvoorde in de richting Groenlo. In den wagen zat een gezelschap personen, dat een bezoek aan het gesticht ,Harreveld" had gebracht. Uit een zijweg kwam plotseling een vrachtauto van de varkenshandel Reuling uit Wehl. Naast Reuling, die de auto be stuurde, zaten diens broer en'n jongetje. De onverwachte outmoeting leidde tot een bot sing van beide auto's, waarbij Reu lings 45 jarige broer uit de cabine werd geslingerd en bewusteloos op den weg bleef liggen. Geneeskundige hulp was weldra ter plaat se. Het slachtoffer werd naar het St Boni- facius-ziekenhuis te Lichtenvoorde vervoerd en is aan zijn verwondingen bezweken. De bestuurder van de vrachtauto liep een kleine snijwonde aan het gelaat op; het jongetje en de inzittenden van de zwaar gehavende personenauto bleven ongedeerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Auto- en motor-ongelukken Te Laren (N.-H.) is op het kruispunt Torenlaan—De Rijt de wielrijder R. D. aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door B. uit Nijkerk. D. vloog tegen de voor ruit. welke daardoor werd verbrijzeld en viel vervolgens op den weg, waar hij be wusteloos en hevig bloedend werd opgeno men en met een hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. VERDRONKEN Te Ohé en Laak (L.) is in de Maas verdronken de 70-jarige landbouwer J. uit Ophoven. Bij Loc hem is uit het Twen te-Rijnka naal door een voorbij gaan dén schipper hei lijk gevonden van den sedert 3 Mei te En schedé vermisten 30-jarigen A. B. EEN HONDERDJARIGE Te Lex mond viert vandaag de heer van Dieren Gz., oud-wethouder, zijn honderdsten geboortedag. De heer Van Die ren, die de oudste inwoner van Lexmond is, geniet een uitstekende gezondheid. De machineafdeelingen op de eerste en tweede verdieping hebben tamelijk veel waterschade gekregen. Groote partijen afgewerkt papier, welke voor verzending gereed lagen, hebben door het water zeer veel geleden De totale schade wordt geschat op honderddui zend gulden. De fabriek is verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. De toestand meester Om half elf was de brand nog steeds niet gebluscht. In stroomenden regen bleven d< brandweerlieden onder leiding van comman dant R a u c h onvermoeid water geven met acht stralen. Wel was men de toestand n ter, maar de pluizige en smeulende cellulose liet zich moeilijk dooven. Toch is men er in geslaagd een hoek den zolder, waar hars lag opgeslagen, vol doende nat te houden. Een stevige brand muur voorkwam, dat het vuur zich naar eer tusschenzolder voortplantte. De oorzaak De verdenking, dat de brand door kwaad willigheid ontstaan is, blijft sterk. De cellu losezolder, waar de brand is ontstaan, zoodanig ingericht en van zoodanige electri- sche geleidingen voorzien, dat brandgevaar practisch uitgesloten was. Daarom is het personeel dat bij het uitbre ken van de brand nog aan het werk was, door het hoofd van de recherche, inspecteur Heygele, ondervraagd. Op het oogenblik kan men echter de oorzaak van het ontstaan nog niet vaststellen. Ruim 150.000 schade De schade kan op 150 tot 200.000 gulden geschat worden. Alleen aan cellulose is voor 30.000 verloren gegaan en aan afgewerkt papier voor 120.000, terwijl vele machines ernstige waterschade gekregen hebben en ontzet zijn. Een deel der machines is echter voot bedrijf behouden gebleven, zoodat de direc tie hoopt gedeeltelijk met de productie te kunnen doorgaan. De beide brandweerlieden, die bij het be gin van den brand door den hevigen walm bewusteloos waren geworden, en voor geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen, maakten het gisteravond laat naar standigheden wel. Nadere bijzonderheden Toen de brandweer onmiddellijk na alarm met veel materiaal op het terrein de brand aankwam, was het personeel de fabriek zelf al met de blussching aange vangen. Spoedig moest het echter deze po gingen opgeven, daar er een geweldige rook ontwikkeling ontstond en het vuur zich ver spreidde over een oppervlakte van 30 x 30 Meter. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Algemeens vergadering van de Vereen* van Kerkvoogdijen in de Ned. llerv. KerU wordt voortgezét. De Volkenbondsraad heeft besloten 'de kwestie van het Abessijnsch geschil op de agenda der Baadszitting te handhaven. Dit, heeft de ergernis van Mussolini opgewekt. De llaliaansche delegatie is teruggeroepen Men vreest dat dit de voorbode is van Italië'0 opzegging van het Volkenbondslidmaatscho/j De Locarno-mogendheden te Genève bijeen Voor een beslissing wordt genomen, zal het antwoord van de Duitsche regeering op Britsche vragenlijst worden afgewacht. Wederverkoopers en Vertegen woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 cent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmesthandel De brandweer ging dadelijk het vuur be strijden van 3 kanten tegelijk. Op de lage loswal van de Waalkade werd de motorspuit opgesteld, om uit de rivier het water op te pompen. Van hieruit werden zes stralen ii de vuurmassa geworpen. Aan de Nieuwe Marktstraat bestreed men het vuur met drie slangen op de waterleiding en tenslotte den vanuit de Spoorbrugstraat drie slangen op het xmur gericht. Vooral hier was de rook ontwikkeling geweldig. Van de Magirus-ladder af werd een zol derluik opengebroken teneinde bluschwater in het gebouw te krijgen. Heel merkwaardig was bij deze brand, dat de cellulose een hevige gloed verspreidde en een geweldige rookmassa ontwikkelde. Omstreeks half negen was het midden van het gebouw één loeiende vuurmassa. Het dak was naar het midden doorgebogen en rustte op de brandende cellulose-massa's. Voortdu rend sloegen er vlammen door naar buiten. Ernstig werd gevreesd dat de betonnen vloer zou inzakken, daar deze steeds meer scheu ren begon te vertoonen. Indien dat gebeurde zou de benedenverdieping ook in brand gaan en die had men tot nu toe weten te sparen. Indien inderdaad deze vloer het be geven zou hebben, zou niet alleen de benedenverdieping in brand gevlogen zijn, maar bovendien zou waarschijn lijk een instorting op groote schaal het gevolg geweest zijn. Het publiek werd daarom door een sterke politie macht op een eerbiedige afstand ge houden. Een handicap voor de brandweer was wel het feit, dat juist 's morgens een van de groote motorspuiten in reparatie was gegaan, Omstreeks tien uur was het wat beter in de omgeving van de vuurhaard uit te houden en eerst toen werd het recht duidelijk dat het ingezakte dak als het ware een beschut ting tegen het bluschwater vormde. Sissend kletste het water er op en verdampte bijna dadelijk door de groote hitte. Gevaar voor uitbreiding was er toen niet meer. maar daartegenover stond dat het nog wel zeer langen tijd zou duren eer men de eenmaal brandende ruimte gedoofd had. Dit is tenslotte nogal meegevallen. Om streeks half twaalf was men de toestand zoo ver meester dat men de nog nasmeulende papiermassa's naar buiten kon gaan sleepen en ophoopen op de Waalkade, waar de laat ste vuurresten werden gedoofd. Toch is men nog een zeer groot deel van de nacht bezig geweest met de nablussching en het was al weer dag voordat de brandweer kon inruk- Waarschijnlijk zal het bedrijf niet stilge legd behoeven te worden. Voorloopig zal er natuurlijk van fabricage geen sprake zijn, maar naarmate het opruimingswerk vordert zullen de afdeelingen geleidelijk weer aan het werk kunnen gaan. Dat is tenminste nog een zeer verheugend feit bij het droeve van de vele schade die geleden is. hangt af van Uw bekwaamheid eit van de W IJ Z E waarop Gij Uvm bekwaamheid aanwendt. Train Uw* efficiencyVraag het gratis boekje No. 20. hit Damrak 68 AMSTERDAM De Onnes van Nijenrodezaak j Het is reeds meer dan twee jaar geleden, c.at voor de rechtbank te Amsterdam da geruchtmakende „Onneszaak" is berecht, een behandeling, die meer dan dertig zit tingsdagen in beslag nam en die eindigde met de vrijspraak van de hoofdpersonen I-Iooger beroep werd aangeteekend, d'octf Onnes worn ziek en Koning, de hoofdgetuige werd e\ ms ongesteld, zoodat het zaakje bleef uitgesteld, tot thans twee bijfiguren uit liet proces Johanknegt en Mees Gerritsen konden terecht staan. Vor de behandeling van de zaak tegen de hoofdpersonen is nog geen datum vastge steld. De zaak tegen J. en M. G. is echter voor onhepaulden tijd uitgesteld, om ook Qe sub sidiaire telastelegging te kunnen onderzoe ken. Branden Te Eindhoven brak 's naehs brand uit in een pand aan de Tongelreschestruat. be woond door den spoorwegbeambte ,T. F. K„ De brandweer was spoedig ter plaatse en! bestreed met twee stralen op de waterleiding het vuur, da? zich zoo snel had uitgebreid, dat er gevaar voor het aangrenzende pand was. Niettemin heeft de brandweer liet vuur kunnen beperken tot het huis van K., dai evenwel geheel is uitgebrand. De scliado wordt door verzekering gedekt. Tusschen twee muren gevallen Wonderbare redding Te Amsterdam is vanochtend te om streeks half acht in de Prinsenstraat eeri ongeluk gebeurd, dat buitengewoon goed is afgeloopen. Het 13-jarig meisje Th. S. stond op een plank, die over een snijding tusschen haar woning en het naastgelegen huis ge legd was, kleedjes te kloppen. Plotseling beving haar een duizeling en stortte zij van een hoogte van 7 M. neer. Waarschijnlijk: doordat haar val door de beide muren ge broken werd kwam zij met slechts enkele schaafwonden aan armen en beenen op den grond terecht. De moeilijkheid was, haar tusschen de heide huizen vandaan te krij gen. Een brandwacht liet zich langs een red- lij 11 neer, waarna het meisje aan een gordel naar hoven werd .geheschen. De G.G.D. verbond het kind; zij behoefde niet naai- een ziekenhuis te worden ver voerd. KANIBALISTISCHE RATTEN Te Groningen heerscht in rle Radijs straat en omgeving een ware ra timp laag. Het is zelfs zoo erg, dat door de radengan- gen de stoepen ondermijnd worden en ge heel verzakken. Dat deze plaag niet zon Ier gevaar is. bleek dezer dagen, toen de J 7-ia- ngc S. D., die in zijn bed rustig lag sla pen, plotseling wakker werd, doordat een rat aan zijn neus knabbelde. De Kamen was al zoo gewond, dat hij zich ouder 'dokters handen moest stellen. „KERMISGENEUGTEN" Te Groningen is het kermis met aide ..geneugten", daaraan verbonden. In een kroeg aan de Nieuwstad ontstond twist tus schen twee kermisgangers. De 23-jarige. G. L. werd daarbij den rechter polsslagader doorgesneden met een bierglas, zoodat hij 111 het Academisch ziekenhuis moes-- wor den opgenomen. Ook de dader H. K.' werd door glasscherven licht gewond. In de Raamstraat had een ernstige vecht partij plaats, waarbij de 38-jarige woonwa genbewoner H. J. S. mei een mes een sneue tan 10 c.M. over de linkerwang kreeg 119 politiegeneesheer heeft den man verbonden waarna ook hij naar het Academisch Ziel kenhuis is vervoerd. De dader, der 37-jarige J. N.. is aangehouden. Op de kermis werkt ook een gezelschap, dat zich op straat verkleedt en hcscl,ild»rL De vertooningen veroorzaakten eon d-Tgeliii ken last. dat de politie de vergunning weer wilde intrekken. Een lid van het gezelschap wenschte zich daaraan niet te onderwar in-o :n zocht zijn heil in de vlucht door nu ->cn .oorbij rijdende nu'o te springen Hi; we d door een agent per fiets ach'crvolgd'en -e- arresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1