De Goudsche Kaarsenfabriek platgebrand C "12 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Brullende vuurmassa van vele hectaren Goudsche, Rotterdamsche, Waddinxveensche, Hillegersbergsche en Schiedamsche brandweer voeren een bijna hopelooze strijd 350 arbeiders werlloos Een historische brand De grootste brand, die ons land in tientallen jaren heeft gekend is gisteravond omstreeks kwart over zeven te Gouda uitgebroken. In de „Vereenigde Fabrieken van Stcarinekaarsen en Chemische Producten" aan den Schielandschen Hoogen Zeedijk was de middagploeg der arbeiders aan het werk toen plotseling alle alarmschejlen gingen werken. Het bleek, dat in de groote stearineopslagplaats, bevattende anderhalf millioen R.G. uiterst brandbare grondstof, door broeiing in een stapel Ieege zakken, brand was ontstaan. Even probeerde de fabrieksbrandweer met het beschikbare materiaal den strijd tegen het vuur aan te binden, maar plotseling schoot een vlam van meer dan 30 M. hoogte boven het gebouw uit en in een wilde jacht moesten de arbeiders zich redden. In ongelooflijk snel tempo verbreidde daarop het vuur zich over het geheelc fabrieksterrein en hoewel de wind gunstig was en de brandweercorpsen van Gouda, Rotterdam, Hille- gersberg, Schiedam en Waddinxsveen al hun krachten in spanden is toch een groot gedeelte van het fabriekscomplex door het loeiende vuur verslonden. Een speciale verslaggever meldt one: De enorme brand te Gouda zal op ieder, die baar van dichtbij kon gadcsiaan een nimmer uit te wisschen herinnering acid er- laten. Kort na de eerste Rotterdamsche znotorspuit, die ter assistentie was geroepen, naderden we per autode kaavsenstad om de brand in de kaarsenfabriek te gaan ver-slaan en nauwelijks waren we in liet vrije veld of in de verte was de gewel dige vuurkolom, die deed den ken aaneen vulcaniscne uit barsting. reeds zichtbaar. Op den dijk tusschen Moordrechten Gouda 'werd liet ons echter duidelijk, dat we hier inderdaad te doen hadden met e e n b r and V a h h i s I orische beleekenis. 1 1-loe dichter men naderde, hoe indruk wekkender de krater zich vooroeed, maar -eerst toen wij het brandterrein waren gena derd konden we ons een indruk vestigen van den' omvang, welke het vuur reeds had genomen. Toen we den hoogen Schielandschen Zee- dijk betraden, golfde een vlammenzee van zeker 500 M. lengte aan onze voeten, een helle gloeo, waarin de eenige teekening werd gebracht door uitbarstende roode en zwarte wolken en fel uitschietende vuurtongen. Brommend en grommend, dan weer sissend en tierend, scheen het vuur stormloopen te ondernemen op den beschermenden muur, die het terrein afsloot. Verderop, waar het vuur nog niet tot den muur was gena&erd, werden een paar zwarte figuurtjes tegen het helle oranjerood zichtba. rbrandweermenschjes. die nie tige waterstreepjes teekenden tegen den dreigenden achtergrond van vuur en rook. Zoo was de eerste indrukeen alles verterend vuur en popperig aandoenlijke pogingen van de brandweer om daar wat tegen te doen. En toen we het terrein betraden werd de indruk nog dreigender. Links en rechts massieve rijen van fa- brieks- en kantoorgebouwen, maar links van den hoofdingang over honderden Metets afstand één uitbarsting van vuur, brakend uit de vensters van het oudere fahrieks- gebouw, golvend uit de vierkante ramen van de nieuwe fabriek, lioog-uit flakkerend bo ven de daken, eruptief opdonderend te midden van zwarte olierook lot vijftig, zestig, ja hoe veel Meter hoogte. Dolle knallen, uit elkaar barstende reuzen-vaten, dan èen enorme dreun, 'n geraas als van een in den afgrond stortend stuk berghel linghet drie verdiepingen hooge nieuwe fabrieksgebouw stortte ineen: de dreun was de val der zware machines uit de pittenfabriek. het geraas was het vallen yan.de muren. Dat was kwart over negen half tien en de brand begon kwart over zeven, maar voor ons besef was het of het vuur eerst nu met recht begon en zoo was het feitelijk ook, want na de ineenstorting van de nieuwe fabriek was er geen houden meer aan: de brand kreeg nu eerst zijn grootste kracht. De situatie trent de ligging der gebouwen noodzakelijk Het terrein \an de Vereenigde Kaarsen fabrieken heeft een geweldige oppervlakke. Het wordt in de lengte begrensd door Schielanosche I-Ióoge Zeedijk en de Kerk hoflaan, terwijl de hoofdingang gelegen is aan liet z.g. Buurtje en de achterzijde wordi afgesloten door den Boschweg. Van den hoofdingang gerekend, heeft mer aan de linkerzijde achtereexivolgens de ketel huizen, opslagkamers van stearine (de z.g. koekenkamers), de ouoe gieterij, de nieuwe fabriek met kislenmakerij en piltenfabneK de houtzagerij en houtopslagplaatsen, Naast de houtzagerij ligt de nachtlichtenfabriek. welke de-verbindingsschakel vormt tusschen de reeks gebouwen aan de rechterzijde van hoofdingang gelegen. Van achter naar voor heeft uien hier het oude en het nieuwe la boratorium, het, hoofdkantoor, het kantoor van de kaarsenfabriek en de distellatieaf- ueeling. Achter het laboratorium ligt de ijzeren- glycerinefahriek, de nieuwbouw'A en voorts een reeks van opslagruunten. Rechts van den hoofdingang ligt de stoom- zeepsiederij „De Hamer" van de Vereenigde Zeepfabrieken te Rotterdam. Het totale op pervlak van de bedreigde terreinen bedraagt 125.000 M2. Moe de brand uitbrak De brand is uitgebroken in een der z.g. koekenkamers. Arbeiders, die hier werk zaam waren, gaven ons een ievendigen in druk van de eerste angstige oogenblikken. Zij vertelden het volgende: Wij behooren tot de zg. tweede dag- ploeg, die om 2 uur 's middags opkomt en om 10 uur 's avonds naar huis gaat. We werkten in de perskamer toen in eens het geroep „brand" weerklonk. Ieder verliet zijn werk, want we we ten allen, wat het beteekent als hier brand uitbreekt. Op hetzelfde oogen- •blik begonnen de brandbellen al té lui den. Onder leiding van baas Koster werd nog even getracht met zoutwater en pompen het vuur te beperken, maar binnen vijf minuten schoot al een vlam zoo hoog als de nieuwe fabriek boven alles uit en toen was het niet meer te houden. Onze eerste gedachte was: de gly cerinefahriek. Diestond nog wel een eind van de plaats waar de brand uitgebroken was af, maar ieder wist, dat als de stearine ging weg vloeien, het vuur zóó het heele terrein zou hebben overdekt. Daarom werd met man en xnadht gewerkt om een dam van zandzakken op te werpen om de bran dende vetlaag straks terug te kunnen (dringen. Er is overal op gerekend .voor het geval er brand imocht komen 39e brand aan de achterzijde der gebouwen gezien. Waarheen men den blik ook wendde 'L yjai e&n >n meldiyc tuurde en 7.00 lagen dus op alle hoeken de zandzakken opgetast, die tot een dijk van 1 .Meter hoogte over de volle lengte werden opgestapeld. De glycerinefabriek is hier het groote gevaar. Was die door bet vuur bereikt, dan stonden we hier geen van a 1- .1 e n meer, want glycerine is practisch springstof en heel de fabriek zou in de lucht zijn gevlogen. Ook de Goudsche brandweer was dus het eerst er op uit om uitbreiding naar die richting te voorkomen. Het was echter monnikenwerk. Als u eens rekent: voor de bereiding van de stearine worden kuipen van 16.000 Li ter inhoud gebruikt. Op één verdie ping staan zoo 40 of 50 van deze kui pen. Toen het vuur eenmaal de nieu we fabriek had bereikt, was er geen houden meer aan: achtereenvolgens ging alles in brand: de clariveer, de perskamer, dé oliekamer, het ijsge- bouw, de tweede wassching, alle koe kenkamers; naar den anderen kant de gieterij, de plakkamer, de wrijf- kamer, de pittenfabriek, de zagerij, de groote houtloods en zooals u ziet gaat nu de nachtlichtenfabriek er ook aan. In razend tempo Inderdaad: wij zagen. Eerst was het de opslagplaats van stearine geweest, waaruit liet vuur bulkend zijn weg koos, toen vloog de nieuwe fabriek in brand wat daar achter die laaiende toorts ïr ontstoken werd, het was schier niet meer te volgen. Doife knallen volgden elkaar in onregel matige volgorde op, waarna nieuwe vuur- rupties volgden, in stroomen klotste de loeibaar geworden stearine over het ge- heele terrein om straks ook vlam te vatten cn razend en blazend het vernielingswerk oort te planten. Dit was geen brand meer, dit was een ulkaan-uitbarsting met brandende l$va stroomen Dapper, maar machteloos bijna stond de brandweer op het middenterrein met tien en meer stralen te spuiten. Geen nutteloos erk. want men kon voorkomen, dat eeri massa vaten vol stearine, die rondom op het lerrein lagen opgestapeld en die een bindingsbrug voor het vuur konden vor- nien naar de andere zijde van het fabriekt rrein, werden aangetast. De gebouwen zeil' waren echter niet te houden. Assistentie De Goudsche brandweer werd tégen.half acht gewaarschuwd^ dat de kaarsenfabriek in brand stohd. Onmiddellijk werd met dï twee uiotorspuiten uitgerukt, een met-een capaciteit van 2ÖÖÖ cn een niet een capacif teit van 1000 Liter. Binnen vijf minuten stond men op het terrein en. nog enkele oogenblikken later werd in snel tempo dé eerste slang uitgerold en het water vloeide Water? Ja korten tijd had men wa terdoch na 20 minuten gingen de zuigers van de motorspui ton steeds langzamer werken om ten slotte den strijd op te geven. Het bleek, dat het water, waaruit men pompte zich had vermengd niet olie cn parafine, waar door de werking der motorspuit onmo gelijk werd gemaakt. Een der motorspuiten moest definitief buiten gebruik worden gesteld, de ander kon met behulp van een zinkstub in: dieper water gaan werken en heeft na een zuive ring den strijd onvermoeid" voortgezet. De leiding van het blusschingswerk be rustte aanvankelijk bij den opperbrand- meester J. C. de 11 Boe r. Deze zag, dat hij met de Goudsche brandweer alleen tegen het uitbarstende vuur weinig zqu kunnen uitrichten. Een der Goudsche wethouders wras inmiddels ook op het terrein versche nen en in overleg met hem werd besloten de brandweer uit de omliggende steden te waarschuwen, allereerst Rotterdam. De Rotterdamsche alarmcentrale werd té S.35 opgebeld en vijf minuten later had men de toestemmende beslissing van de autoriteiten in de Maasstad. Binnen weinii ge oogenblikken suisde de eerste Alirens Fox onder luid geloei in de richting Gouda. Hoewel het wegdek op verschillende plaat sen was opgebroken was men desondanks om 9.10 op het, terrein van de brand. Hoofdman Van Gunsteren, die was mee gekomen, gaf last de motorspuit te plaat sen op open, stearine-vrij water en direct werd een slang van 520 m. uitgerold om zoo dicht mogelijk bij het vuur te komen Een tweede motorspuit volgde spoedig en zelfs een derde zond Rotterdam te hulp. Het vuur had zich echter zoo angst wekkend uitgebreid, dat men te Gouda met ontzetting werd vervuld. Onophoudelijk keiden daarom de telefoons om méér, nóg meer hulp. Rotterdam kon geen verdere assistentie bieden. Men moest vier motorspuiten in de stad zelf houden, om op alles voorbereid te zijn. Den Haag kon in 't geheel geen hulp bieden. Dan werd Waddinxveen gevraagd en Hillegersberg, Reeuwijk, Schiedam, Utrecht en Amsterdam. Hillegersberg kwam, Waddinxveen even eens en Reeuwijk, maar Utrecht kon niet helpen, wel kwam nog Schiedam. Zoo had men langzamerhand een brandweerlegertje verzameld, dat in totaal beschikte over negen motorspui ten en voorts kon werken met een aan tal slangen op de brandkranen. Het vuur werd met in totaal ongeveer 30 stralen bestreden. Aanvankelijk was het nog niet zoo ge makkelijk 0111 geschikt, personeel vo bediening van de krachtige motorstralen te krijgen. Zog was de eerste Rotterdamsche motor uitgerukt met vier of vijf man. doch met particuliere auto's kwam geleidelijk steeds meer brandweerpersoneel uit anden steden naar Gouda. Oppcrbrandmecsler Hueck kwam met. de motorspuit uit Hillegersberg mee, de brand- weerhoofclman Kceman liad van Delft uit de brand gezien en was U°P eigen gelegen Brandende zijgevel van een der fabrieksgebouwen DE BRAND beid" uitgerukt, andere Rotterdamsche hoofdlieden volgden: de heeren Kruis, Poort man en Van Sillevoldt en zoo beschikte men spoedig ook o^er voldoende deskun dige leiding. Nog steeds uitbreiding I-Ioewel het vuur aan alle kanten door de brandweercorpsen werd aangepakt breidde het zich desondanks in snel tempo uit. Nadat de nieuwe fabriek was ingestort was het vuur niet meer te houden. De brandweerlieden moester, wegens de ondra gelijke hitte en het gevaar voor ontplof fingen en instortingen terugwijken. Om ruim 9 uur had de instorting van het voor naamste fabrieksgehouw met z'n drie ver diepingen plaats gehad en naar beide zijden -verspreidde zich de brandende stearine. Te omstreeks kwart over tien scheen de brand zijn hooggepunt te hebben bereikt. De reeks gebouwen ter linker zijde van de hoofdingang stond nu cp het Ketelhuis na geheel in brand, maar het. vuur had nu ook de nachtlichtenfabriek aangetast en begon het laboratorium aan te vreten. In een uiterst nerveuze krachtsinspan ning moest er nu alles op worden ge zet om ten minste hier het vuur terug sa dringen. Brandde het laboratorium af en sloegen de vlammen van de nacht lichtenfabriek over naar de glyce rinefabriek, dan was alles verloren. Onder zeer groote gevaren bieef de brandweer op pos?. Ze klom op de- daken van belendende panden, zon der .zich orn de groote hitte te bekom meren: Schiedamsche en Waddings- veensche brandweerlieden voerden ach terom slangen aan naar hét bedreigde punt en na een uur van hard werken kon men zeggen, dat men het strategi sche punt had behouden. Het vuur werd uit het laboratorium verjaagd en on danks woedende uitvallen uit de nachs- - lichtenfabriek slaagde het er niet In de glycerinefabriek te bereiken. Maar hoe is hiervoor gevochten! Nieuwe gevaren Kon dit gevaar worden bezworen, andjve gevaren dreigden. De koekenkamers, gebouwen van twee erdieipiugen hoogte, stikvol met olie en et en in groote tabletten gereed gekomen stearine, waren alle in brand gevlogen en met ontzettende krach? stormde bet vuur in de richting van de stokerij, waar ook een groote opslagplaats was van benr.ne. Maar dit was nog niet he? ergste, ook de z.g. geheime afdeeling werd be dreigd. In de glycerinefabriek wordt ook de uiterst gevaarlijke springstof ni'tro-gly- cerine vervaardigd en hiervan was een voorraad in de safe aanwezig. Leden van de directie zijn omstreeks half elf be hulpzaam geweest bij het verwijderen van het gevaarlijke goed, een moment, dat slechte door enkelen werd opge merkt, doqh dat de ingewijden met zorg vervulde. Op volle capaciteit werkten de brandweer lieden om een uitbreiding naar de benzine opslagplaats te voorkomen. He? werd e^n heldhaftige strijd, die ten slotte door den mensoh op het vuur werd gewonnen. Als om zich schadeloos te stellen s?ortte dit. zich nu met ongemeene kracht op de schier onuitputtelijke voorraad-magazijnen Onder luide knallen sprongen de groote ijzeren vaten, gloeiend rood van de hi?te meters hoog de lucht in en roffelend spoot dan het vuur weer omhoog. Aan de zijde Van den Boschweg, tierde het te midden van de houtopslagloodsen, doch hoewel hex vuur hier reeds een groote hitte verspreid- de, werd deze echter nog veel grooter, wan neer verderop geweldige vaten olie uit el kaar sprongen en e-en golf van nieuw vuur, omringd door zwarte rookwolken den hemel tegenwolbte. Te middernacht Toen de klok van het ranke gothische stadhuis middernach? aanwees men kon er bij deze verlichting de wijzers van mi nuut tot minuut zien voortkruipen woed de de brand nog steeds onverminderd voort Aan de zijde van den Schielandschen Hoogen Zeedijk werd de hit?e van het vuur zoo groot, dat de aan de overzijde van den dijk liggende villa van een der directeu ren, den heer Van Loon dreigde vlam te «vatten. Het houtwerk blakerde, de rui ten sprongen en he? was noodig de villa nat te houden wilde men haar behouden. Wel was op het middenterrein het iets minder krachtig geworden, maar in de houtopslagplaatsen en in de nachtlich- tenfabriek zoomede in de resten groote pittenfabriek lasiden de vlammen nog steds in felle aandrijving tot 50 me ter hoogte op. Nog steeds brandde ook de vloeibSre stearine, nog steeds ontploften nie ten. nog steeds werd rle wijde omtrek rood gekleurd door den feilen gloed van hel vuur. Autoriteiten Het is moeilijk op het uitgebreide terrein elkander terug te vinden en er bekende ge zichten te ontdekken. We hadden reeds den burgemeester van Gouda, den heer Gaar- landt, opgemerkt, maar zagen nu ook den burgemeester van Rotterdam, Mr. Droog- leever Fortuyn. Van de directie der fabriek niet alleen dadelijk de heer Van Loon, die gelijk reeds opgemerkt tegenover de fa briek woont, ter plaatse, doch later kwam ook de heer Treub, die tijdelijk te Biltho- en vertoefde, per auto naar Gouda; ook de procuratie-houder, de heer De Raadt aanwezig. Later in den avond ontdek ten we de heeren Wm. Rhys en W. M. v. d. Schalk, commissarissen van de Vereenig de Stearinefabrieken Ook de chef \an het Amsterdamsche brandweercorps, de hepr Gordijn kwam met enkele anileicn een kijkje nemen. Ongevallen Helaas zijn bij de brand enkele ongeval len gebeurd. De Goudsche spuitgast Leeflang, die op een ladder stond is door oververmoeidheid duizelig geworden en achterover geslagen. een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Een andere spuitgast door een straalpijp in het gelaat getrof fen en niet ernstig gewond. Ook de hoofdman Van Sillevoldt van df Rotterdamsche brandweer werd bij 1 f1 blusschingswerk gewond: een ijzeren haak waannee gewerkt werd trof hem juist hij de lip, die werd ingescheurd. I-Iij bieef ech ter leiding geven aan het blusschingswerk Led n van de E.H.B.O. hebben heel den nacht gereed gestaan om hulp te bieden, terwijl-laler op den avond ook een colonn< het Ned. Roode Kruis op het lerrein werd opgemerkt Dappere padvinders Reeds vroeg in den avond n Goudsche padvinders van groep l op hel terrein in uniform aanwezig om hulp te bieden waar die noodig mocht zijn. Ze werd zeer gewaardeerd, want de brand Hei zich zoo ernstig aanzien, dat ook de kan toorgebouwen niet gespaard zouden blijven. Daarom werd met behulp van de padvin ders het archief in veiligheid gebracht. Later in den nacht zagen we padvinders, die moedig de slang van de spuit hanteer den toen de brandweerlieden zich gingen versterken! Tot diep in den nacht zijn de flinke pad vinders aan het werk geweest, Jiun „goede daad" ditmaal voor twee dagen tegelijk verrichtende. Publiek bij duizenden Zware uren heeft de brandweer door staan, maar een zeer zware dienst had ook de Goudsche politie, welke het reusachtige terrein afgezet hield. Bij duizenden dromden de nieuwsgierige kijkers, niet alleen uit Gouda, maar tot uit den wijden omtrek, samen en op de toe gangswegen zat het autoverkeer al spoedig flink in de knoei. Onder leiding \an den commissaris echter de politie met veel gemoedelijkheid de noodzakelijke afzetting te handhaven. Trouwens: waar men ook de brandende fabriek naderde, overal had men door den geweldigen omvang van de brand een prachtig overzicht. liet mooist van allen heeft echter waar schijnlijk wel de carillonnist van de St. Jan, die op zijn liooge post was geklommen, de brand gezien, terwijl ook de inzittenden van het lijntoestel van de K.L.M., dat be trekkelijk kort na het uitbreken van de brand boven den krater cirkelde,, een fraai overzicht moeten hebben gehad. Het gevaar geweken Toen het begon te lichten, was het dui delijk geworden, dat de brand geen verdere uitbreiding meer zou hebben. Het laboratorium, dat door het vuur was aangetast, is toch grootendeels behouden ge bleven alsook de gebouwen waarin de mate rialen, onaerdeelen en gereedschappen der fabriek geborgen zijn. Het ketelhuis met de daarbij behoorende benzinetank is geheel behouden gebleven. In de tegenover liggende gebouwen woedde in den vroegen morgen de brand met groote felheid voort, daar nog enorme hoeveelheden olie en vetten daar aanwezig waren. Telken male ontploften vaten olie en veroorzaakten geweloige vuurkolommen, die zulk een hitte verspreidden, dat het op dertig meter af stand van daar niet te houden was. Het is w a a r s c h ij n 1 ij k, dat de vlammen nog den ganschen dag gretig voedsel zullen vin den. In de kaarsengieterij zijn alle ma chines tot één verwrongen massa geworden. Vóór c.e brandende gebouwen liggen tal rijke ijzeren vaten met olie gevuld, het vuur heeft ze roodgloeiend gemaakt. Als de water stralen er op worden gericht sist een wille damp omhoog. De schade De omvang der schade is niet te ramen, doch 6tellig enorm. De directie kon vanmorgen gepn enkele in- lichting geven wat van het bedrijf zal wor den. evenmin of middelen kunnen worden gevonden om arbeidsgelegenheid voor de werklieden te scheppen. De fabriek De fabriek werd opgericht in 1859. Klein Een indruk Polderland. Nacht. Fel flitst de stralenbundel van de auto- koplamp over den weg. Zwart water links, art water rechts; kromme witte wilgen die de scheiding van weg en water markee ren.... tot de hooge boog van een brug al» een grijze sohira alles doet vervagenniet te gèk chauffeur, niet te gèk: deze man hier hééft al eens in een 6loot gelegen! Moordrecht! Ahoei.... de brand! Neen, chauffeur! Niet méér gas gevenl We vliegen tóch! Door de smalle spleet van de dijkhuizen doemt hef. vuub opzwarte fietsfiguren krommen hun ruggen tegen het fel oranje: naér de brand. Dijk op links: Krakataut Kegel van vuur met proppen zwarL Erupties. Dijk op rechts: vuurgloed over de IJssel, Goud op het water. Dijk over rechtsvooruit: roode en gele vlammen, vonken, uitbarstingen. Mos kou brandt! Klus van auto's. Wasscherij-wagen wil er door. Journalisten popelen. Menschen op vrachtauto rekken de halzen. Daarachter het vuur, woelend, deinend, uitdagend, grootsch, overwinnend.... De fabriek. Sissend spuit stoom in een af- oergoot. Ontploffing dreigt, dus moet stoom afgelaten. Rechts zwarte massa tan administratiegebouwen, links vuur- uitbarstingen, springende tonnen, zwarte rookgolven met pirouettes van vuurwerk, doffe knallen, wijkende brandweerhelmen, donderende muren, zwoegende arbeiders net rollende vaten, stearine, stearine, vet, lammen, nieuw vet, nieuwe vlammen „Alle koekenkamers branden", zegt een nan en veegt achteloos met een zwarte hand door het voorhoofdzweet. „Hoorde je de machines van de pittenfabriek daar net?" Daar heb je 't! Nu brandt het laboratorium ook! Alles op élles dan, anders ploft de glyce- ne. „Jan, dan kan je me wel afschrijven". Vaten rollen, vaten rollen.... och wat gééft het? Loonzakjes worden weggedragen, padvin- ïrs met mes in den gordel, sjouwen cor- ispondeniiemappen. Bestellingen kunnen tot onzen spijt niet worden uitgevoerd. „As het benzinegebouw er an gaat zijn w® ook nog niet jarig!" Vaten rollen, vaten rollen Waddinxveen is er nu ook en Utrecht hebben ze besteld. Directeuren dragen bakjes met üe/n® witte doosjes weg. Nitro-glycerine! dend voor enkelen en gevaa* voor duizenden op een simpel plankje hout. Is dat vuur razend? De stoppen tuegeti fluitend uit de ijzeren vaten. Bom! Bangd Rang! Hoeveel meter is dat? I-Ionderdt Vlammen en wolken daarboven.... 100 Meter. Aan den stillen waterkant staat een molen. Oranje tegen het zwarte water. Die haag daar langs den kant.... men- schenhoofden, witte vlekjes bij duizenden, onbeweeglijk, massa. Maar zie nu de vlam mengloed spelen tegen de kartelrand van de St Jan.... Tusschen de glycerine zwoegen de mannen, zwaar en felhier op de Markt hangt geluidloos het roode lioht; al leen de carillon-klokjes tinkelen afwezig te middernacht. Nooit hebben óe gebroeders Crabeth van zóó wondere glans in hun glazen ge droomd. Terug naar den dijk. Het vuur ruischt hier nu tegen de verla ten muur als zee tegen een stil strand. Rag fijn gekarteld spreidt het jonge groen der hooge gewelfde iepen zich uit tegen den zwarten nacht. Een vogel vliegt in het roode licht en zoekt den dag Hoog in de boomen hangen twee jongen® tusschen de takken in een gestreepte boeze roen. Op den weg naar de zeepfabriek wan kelt een padvindertje.... moe, o zoo moei De krater barst uit in nieuwe vuunvoD ken. De kaarsenfabriek brandtl begonnen, de kaarsenfabricage werd aan vankelijk uitgeoefend met 19 arbeiders nam het bedrijf in latere jaren groot® vlucht en legde zich behalve op de gewone stearinekaarsen, toe op de fabricage van gothische kaarsen, thee- en nachtlichten, en #e bijproducten zooals glycerine, oleïne, crème, goudalite en andere teerproductcn voor den wegenbouw en oliën voor de tex tielindustrie. Het zijn de laatste producten, die in den loop van den avond een ontplof baar voedsel vormden voor de vuurzee. Eenige jaren geleden werkten in de fabriek 500 tot 700 arbeiders, thans waren er 250 mannen en 100 meisjes werkzaam. Deze zullen tot de slacht offers van den brand behooren. Het aantal xverkloozen te Gouda bedroeg reeds meer dan 2000. Sinds eenige jaren is de Koniukl. Stearine Kaarsenfabriek door een fusie met de Kaar- senfabriek „Apollo" te Schiedam vereenigd in de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stea rine, Kaarsen en Chemische Producten. De fabriek is verzekerd bij Lloyd's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5