Melk sterkt 3 maal daags een glas.' Zenuwpijnen overal? AKKü&TJES DAGERAAD MAANDAG 11 MEI 1936 INSTALLATIE TELEVISIE- COM MISSIE Is televisie in de huiskamer mogelijk ?t Een rede van minister De Wilde Zaterdag is in het gebouw van het hoofd bestuur van P.T.T. te Den Haag, zooals wij reeds kort meldden, de „Televisie-commissie geïnstalleerd. Minister De Wilde heeft daarbij een rede uitgesproken, waarin hij herinnerde aan de ontwikkeling van den Radio-omroep tot het belangrijke instituut dat het heden ten dage in onze samen Ontwikkelde de Nederlandsehe omroep zich geleiaelijk, thans staan wij aldus vervolgde de Minister voor de vraag of deze ontwikkeling ook nog op andere wijze bevorderd dient te worden, door nl. moge lijk tc maken, dat naast het gesproken woord en de muzikale uitzendingen tevens programma's met beeldinhoud worden uit gezonden. Naast hot zuiver technische probleem van de verspreiding van televisie programma staan volkomen gelijkwaardig het vraagstuk van de eigenlijke televisie-programma-ver zorging zelf, alsmede dat van de ontvangst van televisieprogramma's. Deze drie problemen vormen een geheel en zullen ook door U in onderling verband in nadere beschouwing genomen moeien Tot op heden kon van een daadwerkelijk algemeen toepassen van de televisie geen sprake zijn. Zij zal daarom eerst actueele beteekenis krijgen als het mogelijk gewor den is op eenvoudige en niet te kostbare wijze televisie-programma's door het pu bliek fe doen ontvangen. Bij de beoordeeling van ae verschillende systemen van televisie zullen de in de prak tijk met die systemen te behalen of reeds behaalde resultaten een bij uitstek gescliik- tcn toetssteen kunnen vormen zoowel uit een technisch als uit een organisatorisch oogpunt. Nederland verkeert in dit opzicht in de gelukkige omstandigheid, dat het. wat c.e televisie betreft, niet een geheel onontgon nen gebied betreedt, doch dat het zich ten nutte kan maken de ondervindingen, welke men èn hier te lande èn in het buitenland op het gebied van de televisie heeft opge- Spr. is tot het inzicht gekomen dat ook voor Nederland een nadere bestudecring van óe televisie niet achterwege mocht blijven. Het zal voor de commissie van eminent belang zijn om bij de bestudeering van het televisie-vraagstuk en in het bijzonder bij het aangeven van algemeene richtlijnen, welke de oplossing van de verschillende pro blemen kunnen bevorderen, steeds in het oog te houden de specifieke verhoudingen, welke op het gebied van den omroep in Ne derland bestaan en welke dien omroep heb ben gemaakt tot een integreerend bestand deel van onze Nederlandsehe cultureele sa menleving. De voorzitter van óe commissie, mr. J. Terpslra, beantwoordde 's ministers rede. .Wijziging pensioenwet In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de pen- sioenwet-1922 deelen de betrokken ministers mede, dat zij welwillend 6taan tegenover de door verschillende leden der Tweede Kamer geuite wensch om het maximum van het weduwen- en weezenpensioen te verhoogen en de daaruit voortvloeiende meerdere lasten geheel ten laste van de ambtenaren ie brengen. Opdracht is gegeven lot het verrichten van de berekeningen, welke voor de vaststelling van een dergelijke regeling noodig zijn- De Vrijzinnig-democraten En de nationale ontwapening De afd. Dordrecht van de Vrijz.-Demo- cratisohe Bond heeft in haar vergadering van 30 April besloten onverzwakt in de partij de nationale ontwapening te blijven pro pageeren. Zij deelde dat aan de pers, maar niet aan haar eigen pers mee. En om van haar booze meening te doen blijken, zou zij bij de candidaatstelling voor de Tweede Kamer de militaristen onderaan op de lijst zetten. Men heeft er in Dordt geen gras over laten groeien. De lijst werd reeds vastge steld en de ontwapenaars Ketelaar en mevr. Bakker-Nort kwamen er als nummer 1 en 2 op terwijl mr Oud en mr Joekes zich met de plaatsen op 11 en 12 tevreden moesten stellen. Het is echter nog geen1937 Spoorbrug bij Sliedrecht 3 M. omhoog Ten behoeve van de scheepvaart Naar ons ter oore kwam beslaat bij de Ned. Spoorwegen het plan om de beslaande spoorbrug over de Merwede bij Sliedrecht, ten behoeve van de scheep\aart, c.a 3 M. om hoog te brengen. Hel werk zal in edgen beheer worden uit gevoerd. Congres van Nederlandsehe historici Op 30 Mei aanstaande 30 Mei a.s., dat is de Zaterdag voor Pink steren, zal in Den Haag (in het gebouw van het Vrijzinnig Ghr. Lyceum, Parkweg 44), het 3e Congres van Nederlandsehe His torici worden gehouden onder voorzitter schap van Prof. Mr. N. W. Posthumus (Amsterdam). Dit congres is toegankelijk voor a 11 e h 1 s- t o r i s c h-b elangstellenden. die zich daartoe aanmelden bij den secretaris (Dr. N: B. Tenhaefl' I-Ielmstraat 12, Scheve- uingeu). Kon. Ned. Middenstandsbond Jaarvergadering ta Utrecht Dezer dagen had te Utrecht de jaarverga dering plaats v.an de Kon. Ned. Midden standsbond. De BonciSvoorziUer, de lieer Ed. G. Schürinann, spoorde in zijn openings woord aan tot het bewaren van eenheid. Voorts deelde spr. mee. dat minister Colijn zich bereid verklaard had op het congres, dat in Juli te Delft gehouden zal worden, te spreken. De Bondssecretaris, óe heer L. de Groot, deed uitvoerige mededeelingen over de werk zaauiheden van den Bond gedurende de eerste vier maanden van het jaar 1936. Op gesomd werd hoe de stand van het ledental werd door nieuwe toetredingen enz. Naast de lotgevallen der organisatie werden maat regelen \an publiekrechtelijken aard geme moreerd. Ilct financieel verslag werd goed gekeurd en den penningmeester décharge verleend'. De Haringvloot vertrokken Over enkele dagen nieuwe haring! Hedenochtend vijf uur heeft het gedeel- van de Scheveningsche vloot, dat be stemd was ter haringvisscheiïj te vertrek- en, zee gekozen. Niet minder dan 36 motorloggers voeren de Buitenhaven uit. Er was aan den kant weer veel belangstelling. De voorzitter en de secretaris van de Verecniging voor de Nederlandsehe haringvisscherij waren aan- ezig. Te ongeveer 7 uur was het aan de Vlaardingsche haven eveneens een heele drukte. Van hier zijn negentien stoom- en motorloggers naar zee vertrokken, en niet zooals Zaterdag werd gemeld, dat slechts één logger zou vertrekken. In het gunstigste geval kan de eer ste nieuwe haring reeds Donderdag of Vrijdag a.s. aan de Vlaardingsche afslag worden verwacht. Behalve de Vlaardingsche loggers, wordt i de eerste tijd ook een deel der Scheve ningsche vloot, alsmede de loggers uit Katwijk en Maassluis te Vlaardingen ver wacht, omdat Vlaardingen nog steeds voor de haringvisscherij het centrum is, waar het seizoen de prijs van de haring wordt vastgesteld. Hei en Boeicop verlaagt de belastingen Ter navolging De raad der gemeente Hei en Boeicop heeft besloten de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting te verminderen tot 55. Dat beteekeht een verlaging met 20 opcenten. Voorts werd besloten een geldleening groot U.U00 per 1 Jan. 1937 af te lossen. De stand der gcmeente-financiën schijnt daar dus nog al gunstig te zijn. Kon dat maar van meerdere gemeenten gezegd Het Ned. s.s. Flandria naar Frankrijk verkocht Naar wij vernemen is het Ned. s.s. Flan dria, van de Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam naar Frankrijk verkocht. Het ontslag van den heer Gertenbach Een verweerschrift van den ontslagene De heer L. Gertenbach te Den Haag heeft een uitvoerig schrijven doen toekomen aan alle gemeenteraadsleden, individueel, en aan de leden van het college van B. en met betrekking tot het hem door het bestuur der stichting Controle-woningen gegeven ontslag. In dat schrijven verweert de heer Gerten bach zich tegen de door hem ondervonden bejegening. Zijn ontslag werd gegeven op gronden, die met zijn functie als directeur der stichting Controle-woningen niets gemeen hebben en is dus het gevolg van een begripsverwarring tu'sschen Controle-woningen en Nazorg. Behalve dat het hem gegeven ontslag zoo schrijft de heer Gertenbach hem het gevoel geeft, onrechtvaardig bejegend te zijn, is het bovendien z.i. onrechtmatig. De opzeggingstermijn van tenminste drie maan den, bij zijn benoemingsbrief vastgesteld, is niet in acht genomen. Uitdrukkelijk ver klaart de heer G., met het ontslag geen ge noegen te nernen. De heer Gertenbach zegt het vertrouwen te hebben, dat de gemeenteraad den weg zal vinden, om hem het recht te doen weder varen, waarop hij aanspraak meent te hebben. De roode Bond van Fabrieksarbeiders pu bliceerde voorts een lang stuk, waarin op verschillende gronden betoogd wordt, dat Nazorg aan de bonafide werkgevers in het glazenwasch-, schoonmaak- en markiezen- bedrijf oneerlijke concurrentie aandeed. Me degedeeld wordt wat reeds lang bekend is dat in Nazorg personen werken, die niet meer in de Controlewoningen hun ver blijf hadden. Ook overigens brengt het stuk weinig nieuws. Het besluit met als oplossing het overnemingsvoorste! aan te bevelen, dal er reeds was eer deze organisatie haar stuk, dat op ons een eenigszins tendentieusen in druk maakt, het licht deed zien. Van andere zijde vernemen wij, dat een oplossing van het conflict wordt overwogen, waardoor de heer Gertenbach gelegenheid zou verkrijgen, het bedrijf van „Nazorg" voort te zetten, nadat bij accountantsonder zoek nauwkeurig zal zijn uitgemaakt, welke bezitingen aan de stichting (de gemeente) toebehooren. De nieuwe Moerdijkbrug Men is voornemens op 19 Mei a.s. de ne gende van de tótaal tien overspanningen der nieuwe Moerdijkbrug naar de plaats van bestemming te brengen. 1NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U COEDI i Prov. Verband Noord-Holland „Pro Rege" Jaarvergadering te Haarlem Te Haarlem is Zaterdagmiddag gehou den de jaarvergadering van liet Provinciaal Verband Noord-Holland der Nationale Vcr- eeniging „Pro Rege', onder voorzitterschap van Ds. Diemer, van Vijfhuizen. In het openingswoord zette de voorzit?or uileen, dat. „Pro Rege" de medewerking, de belangstelling en het gebed van ons Chris- lenvolk dringend noodig heef?. De secretaris, de heer J. A. P. Stro es, uit Haarlem, bracht het jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat sinds he? Verband het laatst in jaarvergadering was bijeen ge weest te Zaandam, een afdeeling was lot stand gekomen en dar de afdeeling Verten opgehouden heeft te bestaan. Het bestuur heeft besloten voortaan gere geld voorda? de wintercampagne begint een vergadering met. de afdeelingen te houden. Dit jaar wordt zulk een vergadering te Haarlem gehouden op 3 October. Aan de beurt van altreding als bestuurs leden waren mcj. Bakker en de heeren Dr. van Haeringen en Dr». Kok. De beide laats?- genoemden werden herkozen. Mej. Bakker stelde zich niet meer herkiesbaar. In haar plaats zal een bestuurslid gekozen worden op de op 3 October te houden vergadering. Na afloop van de huishoudelijke werk zaamheden hield de heer Tj. K. Roos jen. hoofd der Chr. School te Bloemend een rede over het onderwerp: ..Mensch ol kuddedier". In deze rede ontwikkelde spr. o.a. bezwaren regen het leidersbeginsel zoo als het in deze dagen tot uiting komt en tegen de dictatuur. De rede van den heer Boosjen werd met aandacht gevolgd en gaf aanleiding rot een korte gedachtenw isspiing, waarna de heer Boosjen de vergadering met dankgebed Aangewezen ls als beheerder van het büpost- telegraaf- en telefoonkantoor te Amsterdam, Hobbemastraat, de commies bjj den P.T.T. - dienst P. H. Wjjerraans. GEMENGD NIEUWS Twee broers in een kano verdronken De een klampte zich vast aan den ander Bij B 1 e r i c k (L.) lieten twee broers zich in een kano door een sleepboot voorttrek ken op de Maas. Ten zuiden van de Maas brug, ter hoogte van deu houthandel Van Gasselt, is de kano plotseling omgeslagen, waardoor beide jongens ?e water geraakten. De jongste, die niet kon zwemmen, heeft zich in zijn angst vastgeklampt aan zijn ouderen broer, die de zwemkunst wel mach tig was. Het gevolg was, dat beiden in de diepre verdwenen en verdronken. De omgekomenen zijn de 17-jarige Corne- lis en dc 13-jarige Johan den Hartog, oud ste en jongste zoon uit, een gezin van zes kinderen, wonende in de Mathijsenstraat te Venlo. Zij stonden rechtop in de kano 3oen deze omsloeg, met het gemelde gevolg. Manufacturenzaak in vlammen In den nacht van Zaterdag op Zondag is ?e Amersfoort door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het perceel Soester- weg 51, w.aarin gevestigd is „Het Koopjes huis". een zaak in manufaturen. Het vuur, dat gretig voedsel vond in den grooten voorraad manufac?uren, breidde zich snel uit. Met drie stralen op de water leiding bond de brandweer den strijd tegen het vuur aan, zoodat na verloop van eeni- gen tijd he? gevaar voor uitbreiding gewe- ken was. De winkel brandde echter geheel uit, terwijl de bovenverdieping groote scha de opliep. De belendende perceelem kregen veel waterschade. De eigenaar van het pand, de heer Ph. Rombouls, kon zich tijdig met zijn gezin in veiligheid brengen. Een onderzoek naai- dc ooi-zaak van den brand word? ingesteld. Ver zekering dekt de schade. ERNSTIG AUTO- EN MOTOR-ONGELUK Onvoorzichtige vrouwen Zondagmiddag Ie half drie zijn op de Weesperzijde bij de Kruislaan te Amster dam (wee. dames door een auto aange reden .tengevolge waarvan een van ben ern- stig gewond werd. De dames, zusters, die met hun echtgenoolen een wandeline maak ten, staken plotseling zonder op het ver keer te letten, den rijweg over van den waterkant naar de Kruislaan, juist toen uit idlting Dicmen een personenauto na derde. Ofschoon de chauffeur krachtig •emde, was een aanrijding niet te vermij den. Beide vrouwen kwamen ernstig te val len. Een van hen. de 55-jarige mevr. A. M. iroeneveld uit Hilversum bad een diepe leeschwonde aan het rechterbeen, een bloedende enkel wonde aan het linkerbeen n een ernstige hoofdwonde opgeloopen; de ndere. de 47-jarige mevr. E. Reijgwart, die te Amsterdam woont, kwam er met een enkelfractuur af en kon na in bet Onze e Vröuwc-Gasthuis le zijn onderzocht, naar huis worden vervoerd. Mevr. Groene- eld is in liet ziekenhuis opgenomen. Omstreeks denzelfden tijd is een 69-jarige rouw, die eveneens zonder uit te kijken bij de Camperstraat den rijweg van de Bu sch- straat overstak, door een motorrijder omver gereden. De vrouw is met een schedel- basisfractuur in bet Onze Lieve Vrouw Gasthuis opgenomen. En hoe hij in een hooiberg werd opgepikt Toen de landbouwerszoon D. P. te Eist (Gld), 's avonds laat huiswaarts keerde, werd hij in de omgeving der boerderij twee wielrijders gewaar, die zich daar verdacht ophielden. P. stelde zich in een wagen schuur verdekt op cn spoedig daarna kwam oen der wielrijders het erf opfietsen. Hij begaf zich naar de schuur, waar P. zich verborgen had. Toen de jongeman den breker eenigen tijd zijn gang had laten gaan, besprong hij hem en diende den dringer een ferm pak slaag toe. Het mocht den stocren landbouwerszoon niet geluk ken zijn tegenstander zoo lang in bedwang te houden, dat de politie was gewaar schuwd, zoodat de inbreker gelegenheid zag op de vlucht Ie slaan liet achterblij de rijwiel gaf de politie aanleiding lot moederis. Zij zette direct alle toegangs wegen af. waarna de jacht op den voort vluchtige» inbreker begon. Na lang zoeken in de omliggende hooi bergen gelukte het eindelijk in dc buurt schap Aam op de boerderij van den heer Steven van Maanen den inbreker te arres- tceren. Het bleek de 32-jarige koopman A. J. J uit Eist te zijn, een oude bekende van do Justitie. Hij toonde nog alle spo ren van het nachtelijk gevecht, zoodat ont kennen niet kon balen. Hij is naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. JONG MEISJE LEVEND VERBRAND. Toen de 23-jarige dienstbode van den heer Von Henning te W e z e p Zaterdag bezig was met een brandend petroleumstel, vat ten haar kleeren vlam. Met ernstige brand wonden overdekt moest het meisje naar het ziekenhuis te Zwolle worden overge bracht. Zondag is zij aan de hekomen ver wondingen overleden. „SNOECK IN 'T WATER" Niet alleen het molenlandscliap in de Alblasserwaard, maar ook de oude, histo rische pastorie, huize „Snoeck in 't Water" te Schelluinenburg, dichtbij Gorinchem en dateerende uit den tijd van de Van Arkels. is een bezoek overwaard. Vandaar dat telkens gezelschappen deze historische plaats komen bezichtigen. t Van die verschietende pijnen, fl-r-j dan hier, dan daar? Ze blijven weg met Mn of twee van die Volgens recept von Aootheker Dum Sportvlieger maakt een noodlanding Zaterdagmiddag om kwart voor zes heeft tie Amsterdamsche sportvlieger II. K. met zijn sportvliegtuig PTI-FKB een noodlanding gemaakt 'bij Lange Ruige Weide, tus- schen Gouda en Woerden. De vlieger was op weg naar Amsterdam, maar Schiphol zat dicht van den mist. waarop hij naar Waal. haven koers zelfe. Hier trof bij het even on fortuinlijk als bij de hoofdstad. Wederom zette hij koers naar liet Noorden en toen de vlieger eindelijk een gaatje in het wolken dek ontwaarde, prikte hij er in en landde eilig in de weide van een boer. De vlieger. I ras ongedeerd. Toen de PI-I-FKB lang np zich liet wach- 1 ten zijn drie toestellen ui? Schiphol opge. stegen om het toestel le zoeken en den be- stuurder zoo noodig dep. weg te wijzen. Men! keerde echter on verri eb terzake terug. Kort daarna kreeg men liet bericht van de veilt, ge noodlanding. Het "toestel, dat onbescha. digd is, werd door een instructeur van da nai'ionale luchtvaartschool naar SohiphoJ gebracht. Auto- eu motor-ongelukken Te Moerdijk (N.Br.) is een chauffeur i van de Wed. Vat uit Barendreclit ofl den rijksweg doordat hij door oververmoeid* beid in slaap was gevallen met een ex. port auto in de sloot gereden tcngevolgfl waarvan hij verwondingen opliep, terwijl i de auto met een kraanwagen van de ga rage Huijbrechts van Zevenbergschenhoek moest worden opgetakeld. Te Broek li eurne (Ov.) had een aan* rijding plaats tusschen een vrachtauto, he* stuurd door G. H. A. en een motorfiets, bestuurd door den 41-jarigen haudelsrei* ziger P. J. Louwes uit Enschedé. Dezef laatste liep ernstige verwondingen op. Ziju eene been werd verbrijzeld. Het andere i^ waarschijnlijk gebroken. Bovendien be* I kwam hij nog verwondingen aan arm em gelaat. Hij is naar het ziekenhuis Ziekei» zorg te Enschedé gebracht. Te Dronrijp (Fr.) vloog de aanhang* wagen van een vrachtauto, geladen met eieren, tegen een boom, met het gevolg, dat de kisten over den weg werden geslin gerd. In een oogenbhk was het asfalt ove< I een groote oppervlakte bedekt met eier- i struif. De politie waarschuwde do van bei* j ile richtingen komende automobilisten voo* het gevaar, dat hen bedreigde, zoodat allg I wagens met een matig gangetje de glib* berige plek passeerden. Persoonlijke onge* lukken kwamen niet voor. Te Heemstede botsteeen zeventien jarige motorist in razende vaart tegen ecfl paal. Hij werd ernstig gewond. Zijn duo* passagier was eveneens gewond. De rod* torist, die geen rijbewijs had, bereed eea gehuurde motorfiets. Even daarna reed een automobilist ecu wielrijdster aan, die inwendige kneuziu- gen eu een gebroken been opliep. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 33. Het was een geraas en getier van be lang. De reizigers wier koffer, overjas of hoed bovendien nog in den trein lag, begon nen den chef te dreigen. De arme man rende naar de telefoon en belde de politie op. Kort daarop verscheen een politie agent. „In de rij!" bulderde hij, en. zijn sabel en zijn revolver tegelijk trekkend zette bij de passagiers netjes allemaal op een rijtje. Ze hadden niets meer in te brengen. 34. De chef vertelde wat er gebeurd wasj mijnheer Pimpelmans belichtte de zaak van uit zijn gezichtspunt. .Mijnheer Pimpel* mans!" zei de agent, ,,'t is dat ik respect heb voor Uw vlekkeloos verleden en Uw positie in de maatschappij, anders mocht IX niet m ij mee „en pension"; U weet wel, waar dat is. U zult er wel nader van hooren!'1 (Wordt Woensdag vervolgdJj Feuilleton door H. KINGMANS a In de Gelkingestraat kwamen hem vier Waalsche soldeniers tegen. Hun dreunende stap klonk rauw in de nauwe straat boven het geloei van den storm. Instinctmatig week hij iets terzijde. Doch zonder een woord te zeggen lieten de soldaten, die van het kasteel kwamen, hem passeeren. Die schepping van Aha was een doom in het oog van de Overheid en de burgerij. Men had den wreederi Hertog even wel niet durven verzoeken, den bouw van het kasteel 't moest een burcht worden, als die te Antwerpen na te laten, 1c meer niet, omdat Alva Groningen toen juist zeer ter wille was geweest. Want het had in de bedoeling van den Landvoogd gelegen, van het dorpje Delfzijl een groote stad te maken die Marseburg zou heeten. Had bisschop Knijff er niet reeds een stuk grond gewijd, dat voor kerkbouw dienen zou? Alva wilde een bolwerk tegen de kettersche stad Emden hebben, maar de Vroedschap van Groningen wist hem aan het vprstanrl te brengen, dat Marseburg eerder een nadeel voor Groningen dan voor Emden zou worden. Van het bouwen Jer stad aan de Eems werd afgezien; er kwam alleen een schans, die Marseburg bleef genoemd. Men had evenwel niet den moed gehad, den Landvoogd te Verzoeken, niet met den bouw van het ontworpen kasteel te beginnen- Er werd mede aangevangen en BilJy voltooide den bouw, waarbij hij de huizen, die in den weg stonden, weder- rechtelijk den bewoners ontnam. Het had geen hatr gescheeld, of het huisje van de weduwe Marrigje Ketel in de Gelkingestraat had er ook aan moeten gelooyen. Echter kon hst blijven, als laatste huis, bijna tegen het bastion. Na de vier soldeniers gepasseerd te hebben, liep Roelf Ketel, het flauwe licht der lantaarn voor zich uit latende stralen, behoedzaam verder tot hij stond voor de lage deur van het laatste huis. Door een reet van de groene luiken zag hij licht, wat hem vertelde, dat zijn schoonzuster en haar dochter zich nog niet ter ruste hadden begeven. Weshalve hij den klopper vallen liet. Geruïmen tijd later werd zeer voorzichtig het luikje In de deur half weggeschoven. „Ik ben het, Sibrigje of Marrigje, wie is daar?" Het licht van zijn lantaarn wierp Ketel door het luikje- „O, Sibrigje." „Oom Roelf", riep Sibrigje naar binnen, om haar moeder gerust te stellen. 1-Iet kwam wel eens voor, dat soldaten van het kasteel, die in de taveerne te veel bier gedronken hadden, pogingen aan wendden, om binnen te komen. De beide vrouwen lieten hen buiten lawaaien. Maar nu bescheiden de klopper gevallen was, ging Sibrigje. hoewel ongerust en bevende, toch even kijken. Zij schoof de zware grendels van de deur en liet de forsche gesialte van Roelf Ketel, die het nauwe gangetje, belegd met zand bestrooide roode tegels, vulde, binnen. „Hoe later op den avond, hoe schooner volk", schertste Sibrigje, de deur weer verzekerend- „Wij wilden juist ter bedde gaan." „Ik vreesde er al voor, maar wilde toch nog even nieuws komen Vértellen. Sjjoedig verdwijn ik weer, want ik moet ten vier ure ten bedde uit, pen uur vroeger dan gewoonlijk." Hij zette zich bij het ongeveer geheel uitgedoofde haardvuur, wijl zijn mantel droop. „Doe de habijt even af, Roelf", noodde moeder Ketel, van het late bezoek niets begrijpend. „I-Ieel even", gaf hij toe- Ilij sprak over het noodweer: de wind huilde door de Gelkinge straat. Maar daarvoor was hij toch niet gekomen. Dat begrepen de vrouwen zeer wel. En zij wachtten min of meer in spanning af. „Clant was hedenavond bij mij. I-Iij kwam nieuws vertellen. En Jullie behooren het ook te weten-" Koopman Clant, de broeder van één der burgemeesters, kenden de vrouwen wel, al hadden zij hem, omdat hij ver boven hen in stand verheven was, nooit gesproken. „Kijk eens, er is eenige weken geleden wat in het land gebeurd. Er is een verbond gesloten tusschen de Zuidelijke en de Noorde lijke Nederlanden. Men noemt het de Pacificatie van Gent. Hoe dat nu precies in elkaar zit, doet er niet toe. 'k Weet ook het rechte niet Maa" men heeft alle verschillen op zij gezet en richt alles op één doel: de verdrijving van de Spanjolen- 't 13 een klap in het gezicht van Don juan, den Landvoogd. Natuur lijk is het het werk van den Prins van Oranje." Moeder Ketel en haar dochter luisterden vol stijgende belang stelling toe. Roelf Ketel was door zijn relaties meestal goed ingelicht. En wanneer er sprake was van de verdrijving der Spanjolen was men zeker één en al oor. I-Iet ging niet slecht in den lande: na de verovering van Den Briel door de Watergeuzen in '72 hadden meerdere steden zich van Spanje losgemaakt: beladen met smaad had Alva het land moeten verlaten, om vervangen te worden door Requesens, die evenmin in staat was geweest, het land te onderwerpen en na zijn dood was opgevolgd door Don Juan, die ook niet tegen den Prins van Oranje was opgewassen. „Nu is het de bedoeling, de steden en streken, die nog aan de zijde van Spanje staan te brengen aan den kant van de Algemeene Staten, aan die van de Pacificatie van Gent- Ook Groningen. Er is een sinjeur uit Brussel onderweg, een zekere Stella, om met den Baad te praten. Het zal wel niet gemakke lijk gaan, maar misschien heeft die Brusselaar nog wei andere middelen, die wij niet. weten", lachte Roelf Ketel geheimzinnig. „Je weet er wel meer van, Roelf", merkte moeder Ketel op, die haar zwager door en door kende. „Misschien wel, Marrigje. Als de burgerij soms een handje helpen moet, ben ik van de partij." „Wees maar voorzichtig", waarschuwde zij. „Je mocht wel iets van Menno hebben- Die was bezadigder." „Alle mcnschen zijn gelukkig niet gelijk geschapen, Marrigjö, En we moeten, met God, wat wagen, willen we wat bereiken. Maar we zullen zien, wat de eerstvolgende dagen brengen zullen, Dit wilde ik jullie even komen vertellen. Als er dan straka in Groningen wat aan de hand is, dan weten jullie er van." „Wat kan men hier in Groningen beginnen, als de soldaten er zijn?" vroeg moeder Ketel, blijk van goed inzicht gevend, ..Er kan door heelhoofden, als jij, neem me niet kwalijk, dat i£ het zeg, een bloedbad worden aangericht, doch het zal nutteloos zijn." Roel Ketel nam de kwalificatie, die hem werd toegevoegd, niet euvel op- Hij lachte alleen. „1-Iet kan mogelijk zonder bloedvergieten, Marrigje. Als", hij knipoogde, want hij was een oolijkerd, „die Sinjeur Stella de soldaten nu eens op de hand der Staten krijgt, uan is de zaak immers gezond? En die mogelijkheid is er wel, want Billy is gehaat en de lui moeten nog twee en twintig maanden soldij ontvangen. Wie weet, of Stella dat geld niet bij zich heeft!" Hij lachte luid; overmoedig. „Als het 's Heeren weg is, zal het gelukken, Roelf; anxlers niet", wees moeder Ketel haar zwager terecht. „Zeker. Marrigje, zeker. Maar we mogen de middelen niet versmaden. Ik ben in een goede stemming- Er komt weer hoop. Dat wilde ik jullie even komen vertellen." Hij stond op. „Kom je daarvoor alleen zoo laat, Roelf? Door dit noodweer? Dat had morgen op den dag toch ook gekund?" „Wat zijn vrouwen toch scherpzinnig!" zeide hij, min of meer verlegen. „Ma<ar 't is waar. Ik kwam eigenlijk voor iets anders.'" I-Iij zweeg. IWordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8