Jltnitur getftödft CTourattl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VERKEERD BEOORDEELD MOOI EDE - 'THOVEKE MILITIA CHRISTI Abonnementsprijs:: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 B'i daeelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 .MO. 5776 ZATERDAG 9 MEI 1936 15e Jaargang SiJbtrtrntisprijjtn: Van I tot 5 regelsf.171/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-3 regels 230 EJke regel meer0-45 Voor Tiet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Geen geloof zonder de werken Niet zonder vreugde hebben wij uit de studie van Dr. Cornelissen over „de beginselen der Nederlandsche politieke partijen" naar voren gebracht zijn uit eenzetting, dat de groote Protestantsch- Christelijke partijen principieel één belijdenis hebben en dat slechts nuan ceeringen scheiding teweegbrachten en handhaven. Wij laten geheel voor rekening van den schrijver, dat de Anti-revolutionai ren meer vasthouden aan het „Er staat geschreven", terwijl z.i. de Christelijk- historischen sterke nadruk leggen op „Er is geschied"waaruit hij dan weer afleidt, dat de laatsten meer conser vatief zijn aangelegd dan de eersten en ook minder voelen voor organische ordening. Wij voor ons gelooven, dat de nuan ceeringen in de loop der jaren heen en weer schuiven en zeker^een algemeen kenmerk zijn; doch hóe het zij, we citeeren met voldoening: „in het grond beginsel stemmen beide Protestantsche partijen overeen; eerst in de uitwer king en het trekken der conclusies treedt het onderscheid naar buiten". Des te meer is het te betreuren, dat de geleerde schrijver naar onze mee ning het groote grondbeginsel der orthodox-protestantsche, wil men, cal vinistische geloofsrichting niet in de kern heeft verstaan. De schrijver maakt hier dezelfde fout, waarover wjj en andere bladen onlangs met de roode pers zonder resul taat hebben gepolemiseerd; de fout, welke in zijn theologische kern in de J-Ieidelbergsche Catechismus bestreden wordt in het antwoord op de vraag of de leer der vrije genade dan geen god- delooze en zorgelooze menschen maakt. Toen wij voor het eerst de geest van „het plan van de arbeid" bestre den als onchristelijk, omdat men uit riep „wij nemen ons lot in eigen hand", volgde in de roode pers de vraag: „Wilt gij dan de handen in de schoot leggen?" Volstrekt niet, luidde het antwoord, dat wij en anderen gaven„De situatie schijnt soms hopeloos; maar daarbij heeft God in Zijn raad den mensch niet geplaatst als een slachtoffer, dat de voortgang der dingen slechts heeft te ondergaan, maar Hij vraagt van hem activiteit, strjjd, volharding". Waarop toen weer van de overzijde gereageerd werd met de opmerking „Wij doen ook niets anders". En het is ons niet gelukt het principieele verschil duidelijk te maken tusschen de roep van het ongeloof: „Wij stellen ons met al onze kracht te weer tegen het drei gend noodlot", en de Christelijke be lijdenis: „wij doen, wat onze hand vindt om te doen en geven voorts lot en leven berustend in Gods hand, die het al- bestuur heeft". Verklaarbaar is dit misverstand bij anderen wel. We mogen volstrekt niet beweren, dat men ons niet wil begrij pen. Immers in bovenomschreven be lijdenis wordt zoowel de leer der vrije genade als van 's menschen verant woordelijkheid verkondigd en het fatale is nu, dat er waarlijk orthodoxe Chris tenen zijn. geweest en nog zijn, die deze twee dingen scheiden en er dan zoo licht toe komen de laatste waarheid te negeeren. In de theologie heette dat: „de zondaar is maar een stok en een blok". Die „Doopersche mijdinghe", want iets anders is het niet,' is een exces van het Calvinisme; zij was echter niet de bewegende kracht der Nederlandsche Calvinisten in onze gouden eeuw; in tegendeel, van die vrome werkeloosheid moesten onze vaderen niets weten; ze waren mannen van het geloof èn van de daad. Maar het is wel zeer te bejammeren, dat het Dr. Cornelissen, ondanks ern stige studie, niet gelukt is in het Cal vinisme de samenstemming tusschen „bidden en werken" te vinden. Want liet is feitelijk zoo, dat hij Anti-revo lutionairen en Christelijk-historischen indeelt bij de Dooperschen en lien ten laste legt een onschriftuurlijke tegen stelling tusschen natuur en genade. Dit misverstand vindt men op tal rijke bladzijden van het mooie boek van den Roomsch-Katholieken schrijver. Terecht wordt opgemerkt, dat „de Calvinist uit de almacht Gods meent ta moeten besluiten tot een uiterst sterke ontkenning der menschelijke waardig heid"; want waarlijk, wij belijden het God alles en de mensch niets. Maar daar volgt nog niet uit: „de Calvinist heeft de overtuiging, dat hij Gods sou- vereiniteit slechts dan ongerept kan handhaven, indien hy daartegenover den mensch verlaagt tot een wezen zonder vrije wil, dus onbekwaam ver klaart tot iedere medewerking aan Gods bestuur over de wereld." Later heet het zelfs: „Deze breuk tusschen natuur en bovennatuur, tus schen wetenschap en geloof, tusschen de tijdelijke en de eeuwige orde, heeft aan de Protestantsche staatkunde een eigen karakter gegeven". Ook hier heerscht misverstand. Van een breuk is geen sprake. Integendeel, het is juist het kenmerk van het Calvinisme, dat het de dingen van dit tijdelijk leven wil zien in het licht der eeuwigheid en alle menschelijke actie wil richten op de eere Gods; ook kunnen geloof en we tenschap elkaar geen geweld aandoen, want ook wij belijden de harmonie tus schen Openbaring en redealleen maar, we geven aan „een valschelijk dusge naamde wetenschap" en een verduister de rede niet het laatste woord. Onjuist, om niet meer te noemen, is de stelling, dat de Calvinist verblind wordt door het licht der geopenbaarde waarheden, terwijl in werkelijkheid dit licht de natuurlijke verhoudingen, dus ook de staatkundige vraagstukken, scherper doet zien". Dit laatste is in onze kringen zóó nadrukkelijk geleerd, dat men soms moest vreezen met een cliché in plaats van met een allesbeheerschende over tuiging te doen te hebben, maar de ontkenning is wel zeer teleurstellend. En even onbegrijpelijk is, dat de schrij ver concludeert„In ieder geval is, naar onze meening, het Calvinisme ook op het stuk der historie, onharmonisch aangelegd en mist men in de Calvinist! sche staatkunde een evenwichtige waardeering voor oud en nieuw". Hoe kan de auteur, die duidelijk aan geeft, dat Anti-revolutionairen en Christelijk-historischen alles teruglei den naar de waarheid „Er staat ge schreven! Er is geschied", tot deze dwaling komen? Een misvatting, welke duidelijk bewijst dat oude vraagstuk ken, als die over „genade en natuur" nog immer actueel blijven. Minister Deckers naar Zeeland De minister van Landbouw en Visscherij, Dr. Deckers zal Zaterdag 30 Mei een bezoek brengen aan Zeeland. De minister zal zich in liet bijzonder op de hoogte stellen van de garnalenvisscherij. DE SPOORWEGEN BEZUINIGEN Stationsgebouwen buiten dienst Lokaalspoorwegen worden gesloten Men weet, dat ingaande 1 Juli a.s. de achtste afdeeling van den Dienst van Weg en Werken der N. S. zal vervallen. In aansluiting hierop vernemen wij nu dat de drie bestaande afdeelingeu „Nieuwe Werken" ingaanae dien datum, terugge- gebracht zullen worden tot twee afdeelingen nl. één afdeeling Noord en één Zuid. Voorts worden verschillende kleine stations voor het reizigersvervoer gesloten omdat daar practisch geen gebruik meer van wordt gemaakt. De dikwijls groote stationsgebouwen, met kostbaar onderhoud zijn oan niet meer noodig en kunnen vaak vervangen worden door eenvoudige ge bouwtjes. Dan is slechts een minimum per soneel noodig. O.m. is dit geschied te Hazers- woude en Zwammerdam terwijl het ook zal plaats vinden te Groesbeek. Bovendien is thans door den minister van Waterstaat beslist dat ingaande 1 Juli a.s. de goe&erendienst op de lijn Haarlem- Hoofddorp, op welke lijn, zooals bekend is, •het reizigersvervoer reeds was gestaakt, zal worden opgeheven en de sporen zullen worden opgebroken. Ook zal, ingaande 15 Mei a.s. het traject Noordwij kDiepenlieim van den voortmaligen lokaalspoorweg Neede- I-Iellendoorn, dat nog in gebruik was voor goederenvervoer, gesloten women. De N.C.R.V. in 1936 Het reisprogramma-boek 1936 Ondanks dreigende „Reisbelasting" wier onzeker lot vele pennen in beweging heeft gebracht en ver buiten de grenzen van ons Vaderland beroering wekt gaat de Nederlandsche Christelijke Reisvcreeni- ging voort haar Reisprogrammaboek 1936. dat op aaanvrage gratis en franco wordt toegezonden, aan belangstellenden door tc geven voorts de uitgave van een fraai ver zorgd „Interlaken"-Nr van „Ons Reisblad" 28 pagina's dat evenzeer kosteloos aan belangstellenden wordt toegezonden. Het is vrijwel geheel gewijd aan de groote Interlaken-reis van 2S Juli tot 6 Augustus. Bovendien bevat het 't volledig pro gramma van een reis naar Canada en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika van 22 Juli tot 18 Augustus. Mede valt od de publicatie van een, in verband met de Reformatie-herdenking, ge organiseerde reis naar Genève, de stad van Tenslotte wordt ons nog verzocht mede te deelen, dat de beduidend vergroote op lage van het speciaal aan de „Sibajak"-reis naar de Noorsche Fjorden van 25 Juli1 Augustus a.s. gewijde nummer van „Ons Reisblad" spoedig na de verschijning bleek „uitverkocht". Er is dus wel aaanleiding om op de hernieuwde gratis-aanbieding van het thans verschenen mooie nummer van 6 Mei spoedig te rel'lecteeren, wil men teleurstelling voorkomen. DE ZOMERTIJD Zal 15 Mei aanvangen Wij ivillen er nu reeds de aan dacht op vestigen dat 15 Mei a.s. de Zomertijd zal ingaan. Dat wil dus zeggen dat het in den nacht van Donderdag 1U op Vrijdag 15 Mei om 2 uur geacht wordt S uur te zijn! Men ver- gete daarom Donderdag niet voor het naar bed gaan de klok een uur vooruit te zetten. HET WERKLOOSHEIDS. SUBSIDIEFONDS Adres van de Vereen, van Ned. gemeenten Moeten andere maatregelen getroffen worden? De Vereeniging van Nederl. Gemeen ten heeft naar aanleiding van het wetsontwerp, strekkende o.m. tot ver lenging van den geldigheidsduur van het Werkloosheidssubsidiefonds een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin wordt geconstateerd, dat de vrees moet opkomen, flat de regeling inzake dit fonds, welke aanvankelijk als zeer tijdelijk is gedacht, in feite oen meer duurzaam karakter heeft gekregen. Nu, meer nog dan voor eenige jaren, moet worden verwacht, dat de werkloosheid al* nationaal verschijnsel in den huidigen, helaas nog steeds toenemenden omvang, niet na verloop van enkele jaren tijds en zeker niet vóór 1 Jan. 1940 zal zijn verdwe nen, is het volgens adressante tihans h^t oogenblik, onder het oog te zien, of niöt andere maatregelen kunnen worden gf troffen. Want blij-ft de regeering de taak van hei rijk ten aanzien van deze .lasten zien een aanvullende hulp, dan schijnt de vreop king van het gemeentelijk belastinggeld; noodzakelijk hebbon gemaakt, in afzie baren tijd nog niet zullen ophouden te be staan. In dit verband wijst de Vereeniging er voorts op, dat het resultaat der in 1935 in gestelde regeling niet anders dan teleurstel lend kan worden genoemd, teleurstellend vooral ook hierdoor, dat het offer, hetwelk de gezamenlijke gemeenten in den vorm der voorheffing brengen, over het geheel geno men niet tot eenig herstel van de finan cieele zelfstandigheid der gemeenten heeft kunnen bijdragen. Daarnaast is als bezwaar der regeling in de practijk bijzonder naar voren gekomen, de velerlei onzekerheid, welke zij voor het beheer van de financiën den belanghebben de gemeenten veroorzaakt, welke onzeker heden voor een belangrijk deel verband houden met het feit, dat de grondslagen volgens welke bijdragen uit het fonds wor den verleend, niet bij de wet, maar bij Kon. Besl. zijn geregeld, terwijl bovendien de vaststelling van de bijdragenschaal voor elk jaar afzonderlijk geschiedt, hetgeen weder om niet zoo tijdig kan geschieden, dat de gemeenten er bij het opmaken van haar begrooting rekening mede kunnen houden. Ten slotte en in de meest ernstige mate is er onzekerheid ten gevolge van de reg« ling der z.g. subjectieve bijdragen uit het Werkloosheidssubsdiefonds, t. w. de extra- bijdrage (tot 99 van de voor een bijdrage in aanmerking komende uitgaven) en de belastingbij drage. Welken omvang deze onzekerheid heeft aangenomen voor de totaliteit der gemeenten, moge blijken uit het feit, dat over 1935 voor ongeveer 280 gemeenten het evenwicht in haar be grooting afhankelijk is geweest en uiteraard geruimen tijd afhankelijk is gebleven van de toekenning van een extra-bijdrage uit het fonds. De vereeniging spreekt de hoop uit, dat de Kamer bij de behandeling van het betreffende ontwerp met deze op merkingen rekening zal willen houden. Duitsch bankpapier en zilvergeld aan de grens De A.N.W.B. vestigt de aandacht op het volgende: Zooals bekend mag worden verondersteld, mag nien bij een bezoek aan Duitschland niet meer dan 30 Mark per persoon aan bankpapier in het Duitsche rijk invoeren. Dit voorschrift wordt aldus uitgelegd, dat twee of drie tezamen reizende personen niet een biljet van b.v. 50 Mark als gemeen- happelijk reisgeld mogen meenemen. De Duitsche grensbeambten nemen al het bank papier boven een waarde van 30 Mark dat één persoon eventueel bij zich heeft, onver biddelijk in beslag, ook al beschouwen de betrokkenen dit als de „portie" van zichzelf en een reisgenoot tezamen. Ieder drage dus zijn bezit van ten hoog ste 30 Mark in papiergeld zelf bij zich. Voorts wordt er aan herinnerd, dat dit voorsohrift niet slaat op Duitsch zilveigeld, doch dat men daarvan bij terugkeer niet meer dan 40 Mark per persoon in Nederland mag DE GLASFABRIEK LEERDAM De glasfabriek Leerdam zal volgende week met ongeveer dezelfde bezetting als tlians doorwerken. CHR. RUST- en VACANTIEHUIS Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij de bosschen. Pracht-omgevlng. Uitst. keuken en verzorging. Bill. cond. voor lijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en inl.: Zr. I. KOOL Oade Arnkemschc weg 19 Telefoon 402 SCHOOLGELDHEFFING LAGER ONDERWIJS Ministerieel schrijven aan gemeentebesturen De nieuwe wettelijke bepalingen In verband met de nieuwe wette lijke bepalingen betreffende de school geldheffing bij het Lager Onderwijs, die 1 September 1936 in werking tre den, heeft de minister van Ouderwijs, K. en W. een rondschrijven tot de gemeentebesturen gericht. De gemeenten slaan nu voor de taak. de schoolgeldregelingen voor het lager onder wijs met de nieuwe wettelijke bepalingen in overeenstemming te brengen. De gemeonten, in welke het schoolgeld- jaar begint met 1 September, zullen goed doen met ingang van 1 September 1936 de schoolgeldregeling in overeenstemming te brengen met de nieuwe wettelijke voor schriften, terwijl de gemeenten, wier school geldjaar niet met 1 September aanvangt, daartoe in elk geval dienen over te gaan met ingang van het eerste schoolgeld jaar, hetwelk na 1 September 1936 aanvangt. Aan 's Rijks belastingdienst zal voor het schoolgeld jaar, dat in 1936 op of na 1 Sep tember aanvangt, de bevoegdheid worden gegeven, gegevens, als bedoeld in örtikel 63 lid 4, ter beschikking van de gemeente te stellen, evenwel met dien verstande, dat aan gemeenten de gegevens betreffende de ver mengde hoofdsom worden onthouden, in dien reeds .gegevens betreffende de rijks inkomstenbelasting over hetzelfde belas tingjaar beschikbaar zijn gesteld. Het ligt in de bedoeling aan de gemeen ten voor het schoolgeldjaar, hetwelk in 1937 aanvangt, geen andere gegevens meer te verstrekken dan die in artikel 63, lid 4, voornoemd vermeld. Zij kunnen dus ven het desbetreffend tijdstip af niet meer de gegevens verkrijgen betreffende de rijks inkomstenbelasting, met uitzondering uiter aard van de gegevens, welke nog noodig blijken te zijn voor de alsdan verstreken schoolgeldjaren. Derhalve zal alleen voor het schoolgeld- jaar, hetwelk in 1936 op of na 1 September aanvangt, nog gebruik kunnen worden ge maakt van de gegevens der rijksinkomsten- belasting, hoewel overigcus voor zooveel noodig de schoolgeldrege-ling voor dat schoolgeld jaar in overeenstemming moet worden gebracht met de nieuwe wettelijke bepalingen. Tot het verstrekken van nadere inlich tingen nopens moeilijkheden ten aanzien van de inwerkingtreding der nieuwe wet telijke bepalingen, welke in dit rond schrijven niet voorzien mochten zijn, ver klaarde de minister zich bereid. Nederlandsche Schijnfirma's Een zeer nuttig crisisbedrijf, dat belangstelling verdient In Amsterdam wordt sinds eenig-m tijd een zeer nuttig crisiswerk verricht Daar is namelijk opgericht de Federatie van Nederlandsche schijnfirma's, die, dank zij haar samenwerking met de A.M.V.J., de be schikking heeft gekregen over een zaal van liet voormalig Nederl. Ilerv. Weuslmis aan de Keizersgracht. De reeds meer dan dertig jaar oude idee ;an de schijnfirma is afkomstig uit het bui tenland. De werkmethode komt hierop neer dat door een aantal jongelui, handels- en kantoorbedienden, een gefingeerde firma wordt opgericht, dio alle handel ingen ver richt welke een gewone firma moet onder nemen. De oorspronkelijke opzet was, dat handels- en kantoorbedienden zoodoende in hun vrije tijd hun theoretische kennis in de practijk konden toepassen, maar thans is h-et ook zoo, dat werklooze handels- en kan toorbedienden er bezigheid door hebben en bovendien hun practische kennis onderhou den en over het algemeen zelfs vergrooten. Thans zijn er in Amsterdam reeds G van deze schijnfirma's gevormd door jeugdige werkloozen. Dit zeer nuttige crisiswerk ge niet ook de belangstelling der regeering. .Tammer genoeg kunnen de schijnfirma's op het oogenblik nog slechts twee of drie maal per week bijeen komen en is het aantal jongelui dat er in opgenomen kan worden nog zeer beperkt, mede in verband met het ontbreken van voldoende bureau-materiaal Uit het groote enthousiasme van de jonge lui blijkt echter wel dat zeer veel andere werklooze kantoor- en handelsbedienden op deze manier hun kennis zouden willen on derhouden en uitbreiden. Dit werk verdient dan ook zeer zeker steun en belangstelling van velen in den lande. Universiteitszegels In v.nband met lier 300-jarifr bestaan der Utrechtsehe Universiteit zullen gedurende het tijdvak van 15 Mei lot en met 30 Juni a.s. twee bijzondere frankeerzegels worden uitgege\en in de waarden van 6 rent en 12J0 cont, welke zonder toeslag verkocht worden. Reide zegels zijn van driehoekig model, resp. roodbruin en blauw van kleur ®n dragen dc afbeelding van Pallas Athene, godui der wijsheid, on Gijsbert Voet jus (1589—1676), hooglceraar in de Theologie te Utrecht tijdens de stichting van de Univer siteit. De zegels zijn in rotogravure uitgevoerd naar schilderijen van den kunstschilder Pijke Koeh. De geldigheidsduur van deze herden- kingszegels loopt tot en met 31 Dec. 1936. UIT DE A.R. PARTIJ „NEDERLAND WAAKZAAM' Het thans verschenen nummer van het Antirevolutionair volksblad „Nederland Waakzaam" bevat als eerste artikel „De stem van het geweten onderdrukt", gevolg van het dictatoriale stelsel. „Dorentje" heeft politieke poëzie over „Vova verbaast zich", Leo Lens over „Weest paraat!" Vervolgens: „Hoe de jeugd wordt opge ruid"; „De „nationale" S.D.A.P."; „Een sprookje en een fabeltje"; „Als Rood regeert, tegen de bijzondere school"; ,De S.D.A.P. en het Wilhelmus"; allen bijdragen over ge* dragingen van de sociaal-democratie, waar voor de oogen van ons volk moeten worden geopend. De waarheid omtrent het Sovjet-paradijs vindt de lezer in beschouwingen over „Geen Zondag meer in Sovjet-Rusland"; „Pogingen om de aandacht af te leiden van Rusland"; „Het^ roode front van communisme en S.D. AP.". Voorts: „Hoe roode demagogen ons volk misleiden" en „Wat het Spaansclie drama ons leert". Ten slotte artikelen over „I-Iagespraak, N.S.B.-afgoderij"; „Ja-stemmen in de N.S.B."; „De beruchte uitzondering" en „De C.D.U. gederailleerd". Een bijzonder geslaagd nummer geeft het Comité van Christelijke Volkslectuur rrit- maal weer in „Nederland Waakzaam". Bij fiitstek geschikt voor onze kiesvereenigingen. Antirevolutionaire landdag in Artis Naar wij vernemen heeft het Centraal Bestuur van „Nederland en Oranje" te Am sterdam besloten tot het organiseeren van een grooten landdag, begin Juli te houden in den tuin van Artis. Nadere mededeelin gen hieromtrent zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Antirevolutionaire vlugschriften „Nederland, let op uw zaak!" Van de serie Antirevolutionaire vlugschrif ten „Nederland, let op uw zaak" is thans 110. 2 uitgekomen. Heeft het eerste vlug schrift dat eveneens nog verkrijgbaar is cijfers en feiten van meer algenieene strekking op populaire manier verwerkt, dit vlugschrift ontzenuwt de beschuldiging als zou de A. R. partij mammonistisch, liberaal zijn geworden, in verband waarmee voorts tegenover de C.D.U. liet A.R. standpunt wordt uiteengezet. Ook dit vlugschrift kunnen wij om zijn uitnemenden inhoud gaarne aanbevelen. Het zal veler inzicht verhelderen en stellig veler oogen openen. Voor de prijzen verwijzen wij naar de advertentiën. Men kan voor zeer lagen prijs bestellen bij het Comité voor Christelijke Volkslectuur, dat deze vlugschriften beschikbaar stelt. Adressen: Talmastraal 13, Amsterdam of Drift 13, Utrecht. Nat. Fonds voor bijzondere noodeu Inplaats van het Crisis-comité Maandag a.s. zal ten overstaan van Notaris Kraft te 's-Gravenhage, de oprichtersakte worden verleden van de stichting Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, welk Fonds in de plaats zal treden van het Nat. Crisis- Comité. H.M. de Koningin is Beschermvrouw van de nieuwe stichting, terwijl H.K.H. Prinses Juliana het eere-voorzitterschap heeft vaard. Het dagelijksch bestuur van het Fonds is als volgt samengesteld: Mr A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, voorzitter; Mr Dr K. J. Frede- riks, onder-voorzitter; Mr E. E. Menten, Mr H. M. L. II. S a r k, Secretaris van den Armenraad te 's-Gravcnhage, secreta ris; Jhr. Mr M. A. Beelaerts van Blok land, adjunct-secretaris. Allen hadden de zelfde functie aan het N.C.C. Het ligt in de bedoeling dat het dage- De eerste vergadering van den Raad van Beheer van het Fonds zal wor den gehouden Maandagmiddag 2 uur in de vergaderzaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en zal door de Prinses worden bijge woond. De voorzitter van het dage lijksch bestuur zal bij deze gelegen heid een rede houden. Heffingsverhooging op spijsvetten HmidaPKhiLRifteren mede^elden had het Handelsblad vernomen, dat de R-geerinL- 0Verur-1 om dc crisisheffing op spijsvetten en oliën re verhoogen en veria ging voor die op margarine. Maar volgens de X. R. CL is de waarheid dat de regeering noch het een noch het an- vrLmsmrVe^ ?nar dat v cl liet heele 1 bore'% margarine, eetbare hfi het Si? len enz* 'n onderling verband ïïJEL burea" van dc" desbetreffende re- rr"f?CTn'I?ans in samenwerking met t, ccn,rale in stud'e is; dat er als resultaa? van dit onderzoek een rapport zal worden ingediend bij het college van regeermgsconmnssarissen. en dat èr dan pas een voorstel aan den Minister t«r over weging zal kunnen worden ingediend. Het spreekt onder deze omstandigheden speculatie en 0e superieure school voor technisch briefonderwijs Bouwkunde, Waterbouwkunde. 9 Werktuigbouwk., Electrotechn. Radio-, Chemische Techniek Prospectus 2 kosteloos PBNA - ARNHEM VOORNAAMSTE NIEUWS 1 Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Badoglio herstelt de orde te Addis Abeba* Een overval op den spoorweg Addis Abeba— Dzjibouti. J De Engelsche vragenlijst aan DuitschlancL BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zw.aanshals 119—121' 's-Gravenhage: Fahrenheltstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK Indië vraagt hulp Voordracht Prof. Schrieke voor het Indisch Genootschap Voor het Indisch Genootschap te 's-Gra venhage heeft gisteravond Prof. Mr. J. J. Schrieke uit Leiden een voordacht ge houden over het onderwerp „Indië vraagt Na uitvoerig den financieelen toe stand en de verhouding Indië-Neder- land te hebben nagegaan, kwam spr. tot de conclusie, dat de hulp, welke Nederland aan Indië thans verleenen moet, is te stellen op 30 millioen per jaar, niet als „steun"-verleening, doch om tot een afdoende regeling van za ken te komen. Dit bedrag is dus be langrijk hooger dan wat het voor drie jaar bedoelde 25 millioenplan biedt, hetwelk hij in de gegeven omstandig heden onvoldoende acht. Volgens spr. zal het moederland voors hands de verplichte jaarlijksche aflossing op de Indische schuld ad 21 millioen voor zijnr rekening moeten nemen en daarnaast jaar lijks 9 millioen op tafel moeten leggen als bijdrage in den rentelast. Daardoor zou uit de gewone inkomsten in Indië een overeen komstig bedrag van 9 millioen vrijvallen, waarvan 3 a 3J^ millioen ware te besteden tot het ongedaan maken van de in 1932 in gevoerde verhooging van den zoutprijs, eert last die zwaar en hatelijk op de verarmde bevolking drukt. De resteerende 5 millioen zouden zijn te gebruiken om met een gelijk bedrag uit de baten, verkregen uit het extra- uitvoerrecht op bevolkingsrubber, een wel— vaartsfonds te vormen, dat dan een overeen komstige bestemming zou kunnen krijgen als de beraamde 25-millioen-bijdrage Het tijdelijk karakter van deze hulp zou tot uitdrukking moeten komen in een bepa ling, welke haar in omvang doet verminde ren naar mate de Indische inkomsten weer gaan stijgen. Spreker eindigde met de opmerking, dat hier niet langer kan worden gewacht. (Ap plaus). IVat men lezen en weten moet Prof. Dr. O. J. HEERING: Een verzameling opstellen over het vraagstuk: Christendom en oorlog Prijs 2.20 ingen. 2.95 geb. VERKRIJGBAAR BIJ DF BOEKHANDEL Van Loghum Slaterus N.V. - Arnhem Uitgevers Maatschappij Broekhoff N.V. ".h. KEMINK EN ZOON, Domplein 2, Utrecht vestigt de aandacht op: Hare Jeugdserie „ALTIJD MOOI'' Beslist Christelijke ontspanningslectuur voor jongens en meisjes van 11—16 j. Reeds verschenen 20 deelen. Zeer geschikt voor geschenken. Vraagt prospectus. Fraai gellhistn en gebonden 1.25 p. exempL Postgiro No. 277095 Ook bij den Boekhandel verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1