üliOl INDUSTRIEFINANCIERING AANGENOMEN AKKERTJES DAGERAAD VRIJDAG 8 MEI 1936 DERDE BITAD PAG. 9" Tweede Kamer PANTSERWAGENS EN POLITIETROEPEN De Kamer gaat tot 26 Mei uiteen Vergadering van 7 Mei 1936 Overzicht De nieuwe president heeft zijn taak reeds aanvaard na door den heer v. Dijk op harte lijke wijze te zijn geinstalleerd. Het leven gaat door en de ledige plaats is weer ver- Mr Aalberse aanvaardde zijn ambt met 'een rede, waarin hij grooten nadruk legde op 't handhaven van de orde in de bijeenkom sten van het parlement, dat alleen door zich zelf te respecteeren bij anderpn respect kan verwerven. Aan de goede werking van de jongste wijzigingen van het Reglement van Orde der Kamer werd in dit verband her innerd. De leden zijn van de juistheid er van zoo overtuigd, dat het vrijwel niet noo- dig is geweest, dat de voorzitter van zijn vergroote macht een opzettelijk gebruik heeft behoeven te maken. De Kamer hoorde beide redevoeringen waarmee ze haar instemming deed hooren, staande aan. Het parlementaire leven ging voort. De heer Vervoorn vroeg een interpellatie aan. Hij schijnt te willen pogen hooi tot crisisartikel krachtens de Landbouwcrisis- wet te maken. Op 26 Mei zal over dit ver zoek worden beslist. We luisterden daarna naar minister Ge- lissen, die zijn denkbeelden omtrent de In dustriefinanciering verder uiteenzette. De minister begon met klaren wijn te fechenken. Onze industrie moet op rendabele basis gevestigd zijn en blijven, al kan men die rentabiliteit in dezen tijd, nu het interna tionale vrije ruilverkeer is vernietigd, eenigszins anders bezien dan toen de ver houdingen meer normaal waren. Ongetwijfeld is noodig, dat de bedrijfs kosten worden aangepast. Daarbij is tweeër lei mogelijk: óf de vaste lasten en loonen moeten omlaag, óf de waardemeter van goederen en diensten moet worden gewij zigd. Wat. de vaste lasten aangaat, moet men bedenken, dat de invloed daarvan op den kostprijs van het product veel geringer is dan die van de loonen. De concurrentiemo gelijkheden worden dus niet in de eerste plaats door de vaste lasten beheerscht, Dat is eerlijk. Aan den anderen kant moet men ook eer lijk aan ons volk durven Zeggen, dat wie van muntcorrectie of devaluatie spreekt, twee dingen bedoelt: loonsverlaging; zij het langs een omweg, en verkleining van de marge tusschen groot- en kleinhandelsprij zen ten bate van het grootbedrijf en tot schade van den middenstand. Zoo staat de zaak precies, gelijk in Belgic 'door de feiten volkomen is bevestigd. Met genoegen hebben we deze uitspraken van den minister gehoord. Zij veroordcelen scherp het misleidend gedoe van allen, die devaluatie bedoelen, zonder er veel over te spreken en telkens venvijzen naar gedeva lueerde landen, die ons ten voorbeeld zou den kunnen zijn. We begrijpen hieronder de soc.-dem. met hun bedriegelijke plan-propaganda, waarbij het aan eerlijke volksvoorlichting mangelt, en evenzeer dat deel der R.K., dat hevig geporteerd is voor devaluatie, maar ge lijk in het R.K. Werkliedenverbond ver zwijgt dat hun ijveren en agiteeren betee- kent loonsverlaging voor de arbeiders, die hen met vertrouwen aanhooren, maar geen notie hebben welk lot hun bedreigt en vaak om het zoo te zeggen onbegrepen hun beulen toejuichen. Deze brengen hun geen grooter welvaart, maar wel verarming door toediening van een economisch bedwelmings middel. Minister Gelissen heeft dat nu weer eens heel duidelijk gezegd. Zal ons volk zich laten gezeggen en zullen bepaalde mentors van volksgroepen hun ondermijnend werk los laten? We zouden het wenschen, maar ree zen toch wel eenigszins. Het is zoo gemak kelijk om met die schijnhulp oe menschen aan het lijntje te houden en ongelijk beken nen is zoo moeilijk en nog moeilijker is het om dan de harde waarheid en werkelijkheid er bij te moeten zeggen. Van staatssocialisme bij de industriefinan ciering wil de minister niet weten. De indus- triebank is middel en geen doel en de over heid moet dan slechts optreden, waar andere in gebreke zijn. De economische vraagstukken zijn ten ge volge van den sterken groei onzer bevolking bij ons moeilijker dan elders. Als wij per jaar ruim 40.000 nieuwe arbeidskrachten op de arbeidsmarkt krijgen is 't nog heel wat anders om in emplooi voor hen te voorzien, dan in Beteië, waar dit cijfer slechts 11.000 bedraagt. Daar te lande is het bevolkings- eccres; 27.000, een vierde van het onze dus. Na de positie van industrie- en depositie- banken te hebben uiteengezet, ging de mi nister nog iets breeder in op de taak .van de door hem ontworpen industriebank. Aan replieken werd geen behoefte gevoeld. Het. welsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Slechts de commu nisten en de heeren Vervoorn en Sneevliet wenscht.cn aanteekening, dat ze tegen waren: zestal vogels van zeer onderscheiden pluimage dus. Het tweedaagsche debat, dat aan de aan neming is voorafgegaan, heeft ook enkele in aangename kanten geloond. De R.K.-fractie demonslreerde nog eens, dat tusschen haar en de Regeering funda menteel meeningsverschil bestaat over de economische politiek. Zij ziet veel grooter mogelijkheid op dit gebied. Aan 't honoree van het groote woord is Zij echter nog niet loe. Het zou ook niet zoo eenvoudig zijn om wat met den mond beredeneerd kan worden, metterdaad uit (e voeren. Dat heeft minister Gelissen, die bij deze gelegenheid heel wat zakelijk-persoonlijke critiek te hooren kreeg, ondervonden. Want hij heeft in het verleden over de in dustriefinanciering nogal eens radicale woorden gesproken. Toen hij aan het doen toe was zijn hem de mogelijkheden heel wat beperkter gebleken dan toen het bij beschou wingen kon blijven. Dat gaat zoo in het leven. Het is ook niet zoo erg. Als men het maar weten wil. En dat wil de minister. Zijn bestrijders zijn zoo ver nog niet en leggen ook niet altijd strenge keur aan bij de keuze der middelen tot bestrijding. Ook daarover is gisteren het noodige ge zegd door den minister, gelijk we reeds zeiden. Het resultaat van alles is inlusschen ten slotte geweest een groote meerderheid voor het wetsontwerp, waaraan zelfs de liberalen hun stem gaven. Na de rede van oen heer Wendelaar werd iets anders verwacht. Diens principieele bezwaren waren blijkbaar niet zoo overwegend. Tot 26 Mei is de Kamer uiteengegaan. Al6 zij terugkomt zal vermoedelijk ook het vaste- lasten-ontwcrp wel aan de beurt komen. Verslag opening: der v v. Dök, den 1 Hooi-interpcllatie De beer VERVOORN (Plattel.) vroeg een In terpellatie aan over het hooi, dat hfl In den landbouwcrlsissteun zou willen zien opgeno men In het belang van de producenten van en handelaren ln dit artikel. Industriefinanciering Het woord was daarna aan MINISTER GELISSEN. tot voortzetting van zijn rede. HU wenschte rar, Aalberse allereerst geluk inet zijn benoeming. Met niet minder belang stelling: staat hij jthan. P. verklaarde de unister, aat nu voor het bedrijfsleven nog teedü een rendabele basis noodzakelijk acht. 'e bedrijfskosten moeten worden aangepast n anders zal herwaardeering noodig zu'n, .w.z. de waardemeter zal dienen te worden 'ewüzigd. D.w.z. devaluatie. Het probleem der vaste lasten speelt bil de bedrijfskosten niet de rol, welke de loonen Innemen in een bedrijf. BU devaluatie wil men eigenlijk een verlaging van loonen en verkleining van de marge tusschen de prijzen van groot- en kleinhandel ten bate van den groothan del. In Belgic hebben we dit als feit kunnen waarnemen. serlUk middenstand. D e Bjj industrialisatie moet de particulier de industrie blijven dry ingrijpen, waar zu" lier te kort schiet. Geen état gendarme moeten we hebben. De socialisten verdedigen Ingrijpen van den Staat als principe: het solidarisme wenscht Ingrijpen alleen, indien de maat schappij zelf in gebreke is. Men kan daar door in de practtjk elkaar menigmaal ontmoeten, uitgaande van principieel ge heel verschillend standpunt. De economische voorlichtingsdienst Is than In organisatie gereed en kan binnenkort haa taak beginnen in het belang van voorlichting omtrent de conjunctuur. Het Centraal Bu voor de Statistiek zal op dit gebied nauwkeuriger gegevens verzamelen. De centrale technologische dienst heeft reeds belangrijke adviezen gegeven. Deze dienst groeit als Instrumentorlum, dat voor de In dustrialisatie noodig is. Weinig landen exporteeren meer rendabel. Daarom zal onze industrialisatie voor een be langrijk deel op de binnenlandsche markt ge richt moeten zijn. Dat behoeft geen gevaar op te leveren voor den export van andere artike len. Het denkbeeld van tndustriebanken is het sterkst opgekomen in een tu'd van hoogcon junctuur: 1927 en daarna. Industrie-financiering Is geen doel. maar middel en daarom onderdeel van de algemeens economische politiek. De vraagstukken staan voor ons vaak min> Op onze nrhcldamarkt melden alch per jam leer dan 4(M)Oo nieuw© personen om werl uil tegen 11.000 In België. Onze bevolking groeit per Jaar met over d> 100.000. in België u 60 pet. der bevolking werkzaam ls ln handel en industrie. Met staatshulp zal de Industrialisatie een oces van langen adem in orde moeten orden gemaakt. >rt geld voldoen de banken volko- het Depoaltobanken moeten zich niet terrein der Industriefinanciering begeven. Wie „lang" geld met „kort" geld gaat financieren loopt groote gevaren. Het buitenland bewijst zulks. Omgekeerd zal de industriebank zich op Is als blijvend bedoeld. Elke flnanclerlngslnstelllng kan „stroppen" krijgen, dat overkomt de banken, die we nu ebben, ook wel. „Stroppen" kunnen ook wel :ns opvoedend werken. ..Vriendjesdiensten" komen hfl ons niet voor, et bij contlngenteeringen en ook niet bij an dere maatregelen. Ze zijn ook niet bij een De voordeelen van een Industriebank zijn positief voor de nijverheid. ZU houdt terug van onnoodige en gevaarlyke inveateerln- gen en remt ook de deposltlebanken In ver keerd gebruik van geld. De kleine- en midden beleggers zijn er ook mee gebaat. Kleine aandeelen komen gemakkelijker op de markt. Zoo wordt het kapitaal gemobi liseerd en zullen meer bedrijven met Ne- derlandsch kapitaal kunnen worden go- .iee positie hebben. In het bestuur van k 8 leden zullen ook vertegenwoordiger» v, het bedrijfsleven worden opgenomen. De bureaucratie, waarover gesproken Is. b hoort reeds lang tot het verleden. De Mini ter. d e het particulier bedrijf kent. heeft ha ontdekt aan zün departement Het 1 den bewaard. het bedrijfsleven zal In één apparaat zullen samenwerken Financieringsmaatschappij. Werkfonds en Commissie voor werkverruiming. t noodle hlUkt. Met den heer Smeenk was de inister het vrUwel eens. De Minister was steeds voorstander van een ..dtionale Industriebank. Toen dat niet kon, heeft hU de regionale banken aanvaard. Er wera gerepliceerd. Het wetsontwerp werd goedgekeurd n-Gem beschikt heeft echter ~- wcest^Een beroep ia gedaan op het landsbe lang-v^or dë aanschaffing der twaalf pantser-t wagons, maar de voorbereiding daarvan moet toch reeds heel lang geleden zijn begonnen. D< bestelling is van Dec. 1934. Door deze daad i< het budgetrecht geschonden. HU zag voorts bezwaar ln het beatemmer van politletroepen voor grensbevelliging. Dat is kostbaar en de mannen hebben geen vol doende taak. HU wil geoefende dienstplichti gen daarvoor aanwenden. MINISTER COL1JN antwoordde, dat opdracht is gegeven 0111 een permanente grensbewaking in het leven te roepen. De maatregelen gaan misschien nog wel Iets verder dan de heer Schaepman besprak. Door aanschaffing van de pantserwagens de begrooting niet verhoogd. De gelden rijn gevonden door overschrijving uit andere arti kelen. Pot is iets heel gewoons. Met budget recht heeft dat niet te maken. Alleen 1 een bepaalde aanschaffing plaats gehad eenlgen omvang, zonder dat daarover speciaal met de Kamer gesproken ls. Er van geld voor artillerie-materieel op de begrooting. Daaronder vallen de pantserwa gens. Maar int hetzelfde icn oepaald mal Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 49 tegen 19 stemmen. Tegen, na eenig onderling overleg, de soc.-dem., de com munisten en de heeren Sneevliet en Van Houten. De vrijz.-dem. stemden allen voor. Z. h. s. werd voorts nog goedgekeurd een aanvulling van hoofdstuk IV (uitbreiding korps Politletroepen). De communisten en d~ heeren Sneevliet en v. Houten waren tegen. Pe vergadering werd gesloten. 26 Mei komt de Kamer opnieuw bijeen. De „Erinna" te water gelaten Het, tankschip „Erinna", gebouwd op de werf „De Schelde" te V 1 i s si n g en, en be stemd voor de Bataafsche Petroleum Maat schappij, is gistermiddag om 5 uur met goed gevolg te water gelaten, Nerveuze slapeloosheid Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept ven Apotheker Dumont Joolhul Ds T. Ferwerda schrijft ons: Onder de vele problemen, waaraan onze tijd rijk is, neemt ook het vacanneprobleem een plaats in. Het valt niet altijd mee, te vinden da? goed is en niet duur. Ook de Calvinistische Studentenvcreen. heeft zich, voor haar deel, met dit probleem bezig gehouden en het inderdaad voortref felijk opgelost. Wan? hett mooie vacantie- oord „Joolhul". waar zij elk jaar gedurende een gedeelte van de zomervacantie haar kam pen opent voor de leerlingen onzer inrich tingen voor Middelbaar Onderwijs, is goed en niet duur. Waar als derde, maar niet de minst belangrijke, aanbeveling bij komt, dat de leiding in alle opzichten ook geest' lijk in beslist vertrouwde handen is. El Christen-ouder kan er zijn zoon of dochter met een gerust hart heen laten gaan. De animo voor deze kampen wordt dan ook gaandeweg grooter en het bezoek neemt noj_ steeds loe Men doet daarom verstandig door zich zoo vroeg mogelijk op te geven. Joolhul zal dit jaar geopend zijn van half Juli tot half Augustus, terwijl bovendien nog een waterkamp georganiseerd wordt in de omgeving van Grouw. Zij dit mooie en sympathieke werk van de CS.B. voor velen een zegen! Bondsdag N.J.V. Toespraken van de Algem. Secretarissen De S3ste Bondsvergadering van het Neder- landsch Jongelings Verbond zal worden ge houden op Woensdag 20 Mei en op Donder dag 21 Mei (Hemelvaartsdag) te Den Haag. Op Hemelvaartsdag vinden de bijeenkom sten plaats in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen en in de :J u-UaJi a k e r k. In beide vergadergelegen heden gaat het om hetzelfde program mei dien verstande, dat hetgeen 's morgens in Kunsten en Wetenschappen geboden wordt, 's middags in de Julianakerk ten gehoore wordt gebracht. Behalve de groote Bondsrede, door den Bondsvoorzitter, Ds. P. Veen van Utrecht uit te spreken, volgen er nog drie kortere toespraken. De heer C V. Doorschodt spreekt over: „De geestelijke taak der C.J.M.y."; de heer C. Tabak over: „Gods eigendom zijt gij!" en de heer H. Gordeau over „H ij is mij nl" Mr. C. Bake t Te Den Haag is op ruim S0-jarigen leeftijd overleden tnr. C. Bake, oud-secre taris van den Raad van State. Te Amsterdam geboren heeft de thans ontslapene gestudeerd aan de gemeentelijke universiteit aldaar, waar hij promoveerde tot doctor in de Staatswetenschappen op proefschrift: „Beschouwingen over den sta tenbond en den bondstaat". Daarna promo veerde hij tot meester in de rechten op stellingen. De heer Bake was eenige jaren te Amsterdam als advocaat werkzaam, toen hij in 1884 benoemd werd tot commies bij den Raad van State. Na bij dit hooge staatscollege verschillende rangen te heb ben doorloopen, werd hij in 1912 secretaris van dien raad. In 1921 werd hij gepension- neerd. Mr. dr. Bake was iemand van buitenge woon veelzijdige ontwikkeling. Behalve op juridisch, bewoog hij zich veel op letter kundig en historisch gebied. Aan tal van tijdschriften verleende hij dan ook mede werking. Door zijn groote eenvoud, zijn beminne lijkheid in den omgang en zijn groote ga ven vah geest en hart, was mr. Bake eer beminde figuur, die ook een groote wel dadigheid ten opzichte van minderbedeel den betrachtte. De begrafenis van het stoffelijk overschot za! te Amsterdam plaats hebben op „Zorg vliet", Maandag a.s. te 12 uur. ZATERDAG 9 MEI HILVERSUM I 1875 M. KRO-Ultzending. 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. half uur. 12.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Boys. 4.35 KRO-Melodisten. 5.20 Friesche cau serie. 5.40 Journ. weekoverzicht. 6.15 Muzik. causerie. 6.30 Opera-uitzending. 11.10 Berichten. 11.2012.00 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzcnding. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Radio-tooneel, or gelspel, declamatie en gram.pl. 12.00 1.45 Bohemians. 2.30 Schaakpraatje. 3.10 Fantasia.. 345 Causerie. 4.00 Vervolg „Fan tasia". 5.10 „De Wielewaal". 5.40 Literaire causerie. 7.05 Groningsch uurtje. 8.00 Be richten. 8.15 R'damsch Philh. orkest en „Orpheus"-Mannenkoor. 10.00 Berichten. 10.10 VARA-orkest. 11.20 Cor Steyns Ac cordeon-orkest. DROITWICH 1500 M. 10.20 BBC-Northern orkest. 12.30 Commodore Grand-orkest. 1.20 BBC-Schotsch orkest. 2.20 Orgelspel. 2.50 Londensch Zigeuner-orkest. 3.50 Wethmar-Trio. 6.05 Viool-recital. 6.20 Weekend-programma. 7.05 Kwintet. 9.20 Reportage Schermwedstrijden. 9.35 BBC- Theaterorkest. RADIO PARIS 1648 M. 10.20 Nationaal orkest. 3.20 Pascal-orkest. 7.20 Opera concert. 10.5011.35 Populaire muziek. KEULEN 456 M. 11.20 Omroeporkest. 3.20 Vroolijk programma. 5.20 Omroepklein- orkest. 9.5011.20 Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.30 Om roeporkest. 1.23 Piano en cello. 1.50 Gr.pl, 2.20 Orkest. 4.20 Beethovenconcert. 5.20 Omroeporkest. 7.20 Zigeunermuziek. 8.05 Hoorspel. 9.30 Kamermuziek. 484 M.: 11.20 Omroeporkest. 12.30 Zigeu nermuziek. 3.35 Orkest. 4.35 Cons tantin- orkest. 5.35 Symphonieconcert. 7.20 Ope retteconcert. 9 30 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 DL 7.30 Gev. programma. 9.50 Concert. ZONDAG 10 MEI HILVERSUM I 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Mor genwijding door Joh.de Heer. te Drie bergen. 9.30 Gram.pl. 10.30 Hoogmis. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Causerie. 1.20' KRO- orkest. 2.00 Vragenhaliuur. 2.30 Mannen koor „St. Caecilia". 4.15 Ziekenlof. 5.00 Geref. Evangelisatie-Zangkoor Loosduinen en orgel. 6.00 Geref. Kerkdienst uit de Wilhelmina-kerk te Loosduinen. Voorg. Ds. W. A. W i e r s i n g a. Hierna: Gewijde muziek. 8.20 Wiener Sangerkna- ben. 8.45 KRO-orkest. 9.00 Maria gedich ten. 9.10 Wiener Sangerknaben. 9.35 KRO orkest. 10.00 Wiener Sangerknaben. 10.30 Berichten. Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00— 12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.30 Orgel spel. 10.30 Vrijz. Herv. Kerkdienst. 1.00 NIROM-Relais uit Indië. 1.30 Omroep orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroep orkest. 5.00 VAR A-Kinderkoortjes. 5.50 Cymbaal en piano. 7.00 Concert. 8.15 Gram.pl. 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Om roeporkest en soliste. 11.00 Berichten. BLOEMENDAAL, 245.9 P.I. Uitzending van kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voorg.: Ds. G. Kersies van Wildervank, depu- taat voor Radio-Kerkdienstuitzendingen, in ruildienst met Ds. Brussaard. Tekst om 10 uur: Ps. 116 14; n.m. 5 uurï Matth. 25 6 en 13. DROITWICH 1500 M. 11.50 Orkestconcert. 12.50 Septet. 1.35 BBC-Midland-orkest. 2.35 Balalaika-orkest. 3.05 Octet. 4.20 Rel. causerie. 6.40 Zang- en harprecital. 7.15 Kerkdienst. 8.20 BBC-Theater-orkest. 9.35 Mantovani's orkest .10.05 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 10.20 Orkestconcert. 11.20 Orgelconcert. 12.20 Orkestconcert. 2.05 Nat. orkest. 6.50 Zang. KEULEN 456 RL 10.50 Bach-cantate. 11.20 Omroepklein-orkest, trio en solisten. 1.50 Mandolineconcert. 3.20 Gevar. program ma. 5 50 Cello en piano. 7.20 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.05 Zang. 10.35 Orkest. 12.30 Orgelconcert. 1.20 Om roeporkest. 3.20 Klein-orkest. 5.20 Viool en piano. 7.20 Omroeporkest. 484 M.: 9.20 Orkest. 10.20 Klein-orkest 2.20 Concert. 7.20 Symphonieconcert. 10.20—11.20 Gram.pl. II... 7nnniiinM komen tot rust, kal- UW Zenuwen mueren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten De Zuid-Limburgsche eieren-affaire Spoedig een beslissing van den Minister te wachten Vragen van den heer Hermans Van welingelichte zijde verneemt de „Msb.", dat het departement van Economische Zaken de klachten van de Zuid-Limburgsche handelaren over het hun niet-leveren van eieren door de ingeschreven exporteurs, zooals de minister heeft gelast, onderzocht en met dit onderzoek practisch gereed is, zoodat men spoedig een ministerieele beslissing daaromtrent verwachten kan. Het Tweede-Kamerlid de heer Hermans heeft den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de volgende schriftelijke vragen gesteld Kan de minister mededeelen. waarom nog geen uitvoering is gegeven aan zijn aanvan kelijk voornemen om de ingeschreven expor teurs van eieren uit de hun toe te wijzen ex portquoten een hoeveelheid eieren aan de Zuid-Limburgsche eierhandelaren te doen le veren, evenredig aan de hoeveelheden, welke die handelaren in het jaar 1932 hebben af genomen en in Duitschland verkocht? Wil de minister nader overwegen of op die wijze wel voldoende tegemoet wordt geko men aan de moeilijkheden, waarin de betrok ken handelaren, die van ouds eieren naar Duitschland exporteerden, zich bevinden, om dat: deze handelaren hierdoor niet meer kun nen koopen op de vrije markt en zijn aan gewezen op hetgeen de exporteurs hun wil len leveren, zij niet meer kunnen profiteeren van het prijsverschil tusschen de binnenlandsche markt en de wekelijks vastgestelde franco- grensprijzen verrekening van eventueel door hen in Duitschland gemaakte winsten niet kan ge schieden door middel van de clearingrege- ling? Is de minister bereid, aan de betrokkenen mededeeling te doen van de cijfers, waarop de hun toekomende quoten zyn of worden berekend? Indien mocht blijken, dat, ook na door voering van het in de eerste vraag bedoelde voornemen, niet voldoende is tegemoet geko men aan de moeilijkheden, die de Zuid-Lim burgsche eierhandelaren ondervinden, is de minister dan bereid hun rechtstreeksche uit- voerconsenten toe te wijzen en zoo neen, is de minister dan bereid de reden daarvan mede te deelen? MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 31. Door 'deze mishandeling verloor mijn heer Pimpelmans zijn laatste restje zelfbe- heersching. Met reuzenkracht hief hij den zwaren koffer boven zijn hoofd en liet hem met een slag op het hoofd van den chef neer- komen. „Krak!" ging lie? binnen in den kof fer, maar mijnheer Pimpelmans hoorde het niét. Hij zou pas later 'bemerken, wat er ge beurd was! Onthoudt het maarl 32. Op 't zelfde oogenblik, dat mijnheer Pimpelmans zijn koffer oplich?te. bedacht de chef tot. z'n schrik, dat de trein al lang over tijd was. Als man van plichlsbesef stak hij dus, juist toen de koffer zijn schedel ?rof, zijn „pannekoek" omhoog. En meteen tuut! ging de trein cr vandoor, al dt uit gestapte reizigers achterlatend. j (Wordt Maandag vervolgd). Feuilleton door H. KINGMANS i (2 Munco wër'd opgeleid Voor timmerman. Hij maakte g"ede Vorderingen en leverde, spoediger dan verwacht werd, zijn proefstuk af, zoodat hij in het gilde werd opgenomen. Bovendien smaakte hij de voldoening, dat hij schier onmid dellijk al had oom er nooit over gesproken, was het wel zeker, dat Roelf Ketel, voorman in het boter- en kaaskoopers- gilde, een goed woordje voor hem had gedaan in dienst van de Stad werd geplaatst, werkend onder toezicht van den Stads bouwmeester. Moeder Ketel was toen blijde geweest. Maar 'drie jaar later Had zij vurig gewenscht dat Munco dat postje nooit had ver kregen. Alleen het sterke geloof in God had haar toen staande kunnen houden. Al werd dan door menschen het grootste onrecht gepleegd, de Heere bleef toch de Rechtvaardige, Die op Zijn tijd dat onrecht straffen zou. Sibrigje moest het goed weten: alles In 1566 was volkomen in den haak. Van de Broerenkerk was bezit genomen, nadat het verzoekschrift was ingewilligd. En de beelden waren uit die kerk verwijderd door stadstiramerlieden, onder wie Munco was geweest, onder toezicht van den Stadsbouwmeester, terwijl twee leden van den Raad aanwezig waren, om er op te letten, dat alles behoorlijk zou geschieden. Zóó was het gegaan. En niet anders. Van beeldenstorm was geen sprake geweest. Terwijl het dagelijksche leven buiten de kerk gewoon yoorlgollde, hadclaa in de kerk enkele arbeiders onder toezicht van Overheidspersonen, 'de beelden verwijderd, omdat in die kerk, met toestemming dier Overheid, Üe Gerefoa meerden zouden gaan vergaderen. En toen kwam, drie jaar later, "dat ontzettende onrecht Want de vrijheid van de Gereformeerden duurde niet lang. Door den beeldenstorm spatte het Verbond der Edelen uit elkaar, zoodat de Landvoogdes krachtiger weer ging optreden. Voor Groningen was daarvan het gevolg, dat de Broeren kerk den Gereformeerden ontnomen werd, nadat zij acht maanden er in vergaderd hadden. Wel bleven de predikanten nog een tijdlang preeken onder deri blooten hemel in het nabij gelegen Jufferenklooster, maar ook dat werd een maand later verboden en den. predikanten werd aangezegd, dat zij de stad hadden te verlaten. Wat dan ook geschiedde. De gemeente waa ineens herderloos. Bovendien gingen velen met de predikanten als ballingen mede naar Emden en andere Oost-Friesclie plaatsen, omdat de Raad van beroerten, in den volksmond Bloedraad genoemd, werken ging. In datzelfde jaar werd Menno Ketel naar het St. Martens- kerkhof gedragen. Een ziekte van slechts enkele dagen nam hem weg In groote droefheid liet hij zijn weduwe en beide kinderen achter. Daarna was gekomen 'de spannende tijd, waarin Graaf Lodewijk van Nassau, de broeder van den Prins van Oranjo. in Groningerland viel en bij Heiligerlee des konings Stad houder Aremberg versloeg. Er ging een golf van ontroering door het land en de Gereformeerden in Groningen, die de stad zagen belegerd door den Nassauer, hoopten op verlossing. 't Mocht niet zoo zijn. Inplaats van de Landvoogdes had Koning Filips den wreeden Hertog van AIva gezonden naar de Nederlanden, die met zijrt leger naar het Noorden trok en Graaf Lodewijk van Nassau bij Jemmingen eenvoudig vernietigde. Vervolgens trok hij naar de stad Groningen, om daar orde op zaken te stellen. De wapens van de burgervendelen, ook van de Boomsche burgers, werden hen ontnomen en moeder Ketel, toevallig er vertoevend, had met eigen oogen gezien, hoe op de Groote Markt een Jongeling, omdat hij verdacht werd, met den Graaf van Nassau samen te spannen, op eigen gezag van AIva en in diens tegenwoordigheid, gevierend eld werd, zoodat de schrik er wel inkwamIjlings was zij toen de Gelkingestraat in gevlucht: die wreede Alva was schier de duivel in eigen persoon 't Was slechts een begin der smarten geweest. Haar moeder hart, dat nog schreide over het verlies van haar man, werd vanééngereten om het ontzettende onrecht, dat gebeuren ging. Want toen AIva vertrokken was naar Brussel zond hij den Raadsheer van het Hof van Brabant, Karei Quarré naar Groningen, om onderzoek te doen naar de voorgevallen troebelen. Het was toen, dat moeder Ketel de verschrikkelijke tijding thuis kreeg: op last van dien Quarré waren de Stadsbouwmees ter en twee timmerlieden in de gevangenis gezet, omdat zij in '66 in de Broerenkerk hadden gebeeldenstormd- Onder de twee timmerlieden was haar achttienjarige Munco Kon grooter onrecht bestaan? Op last van het Stadsbestuur en in tegenwoordigheid van twee leden van den Raad waren de beelden rechtmatig verwijderd ende bouwmeester en de werklieden werden beeldenstormers genoemd. T Waren angstwekkende dagen Zij was naar burgemeester Hillebrands gesneld en zij had gesmeekt, haar te helpen, om Munco de vrijheid te hergeven. Als dat niet gebeurde dan werd hij op de Groote Markt gevierendeeld. De burgemeester was a! op 'de hoogte. Er had nóg iemand om zijn voorspraak gesmeekt: zijn maerte (dienstmaagd) Hilligje Ripper da, die eenmaal met Munco huwen zou. Hij had beloofd, zijn best te zullen doen, maar het niet verheeld, hoe weinig hij van zijn bemiddelingspogingen verwachtte. Eenige dagen van smartelijk' wachten waren verloopen. Ei! werden nog vier andere Stadswerklieden gevangen gezet. Het verluidde, dat zij op ontzettende wijze werden gepijnigd, zoo dat van één hunner de ingewanden uit het lichaam bersttt-n. En twee dagen later werden deze laatsten op de Groote Markt gedood, voor een deel met het zwaard, voor een deel met de koorde- Maar van den Stadsbouwmeester en "de ïwee werklieden, onder wie Munco, werd niets vernomen. Tot Roelf Ket"l een tijding brengen kwam, die het vanééngscheurde. gepijnigde moederhart in zekeren zin verheugde: voor de vaste waarheid wist haar zwager mede te deelen, dat de Stadsbouwmeester, Munco en de andere werkman kans hadden gezien, hun gevangenis te ontvluchten en de stad hadden verlaten. Moeder Ketel had het niet kunnen gelooven, maar Hilligje kwam het verhaal dien eigen avond bevestigen. Wel was toen de droefheid voor een deel in vreugde verkeerd, daar Munco niet ter dood werd gebracht, maar de onzekerheid, waar hij vertoefde, bleef pijnlijk. Roelf Ketel was toen de opgewektheid in persoon geweest: de tijden zouden wel eens beter worden en dan keerde Muncl vanzelf terug. Sinds waren zeven jaren verloopen. En van den gevlucht* was niet vernomen, zoodat moeder Ketel haar jongen gestorven waande....* ,,'t Wordt tijd, Sibrigje", zeide de weduwe Ketel, onpeveoü! een kwartuur nadat He Sf. Martenstoren zich had laten hooreu, F.n Sihrigje vatte don Bijbel. Op hetzelfde oogenblik viel de klopper op de deur Wordt vervolgd)', J

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9