J J BETERE vrijdag 8 mei 1936 r tweede blad pag. 5' Na zes maanden buiten dienst gewee$t te zijn, heeft het Fransche luxe passagiersschip Normandiëwederom 'reis naar 'de Vereenigde Staten aanvakrd. Het vertvekvm het reuzenschip uit de haven van Lè Havre, Gezicht op Haifamet op den achtergrond de reede waar waafschipiljjk hecfen nog de Engelsche kruiser Enter- ji?- prise" met aan boord den negus van Abessinie, wordt verwacht. Onze Sigarenindustrie i ijlpaaltjes Sigaren Wat zijn die lekker! HANDWERK product. De Favorieten van het publiek Charlie tot Edelachtbaar: Uw populariteit gaat de mijne overtreffen. Edelachtbaar-Sigarenfabrieken Leiden Jaarvergadering Schuttevaer Z.Exc. Duymaer van Twïst spreekt de vergadering toe Lang debat over de Evenredige vrachtverdeeling In de gistermorgen te Dordrecht voort gezette 73e jaarvergadering van Schutte vaer, bijgewoond - door verschillende offi- cieele en departementale autoriteiten, was aanwezig het Tweede Kamerlid Z. Exc. Gen. L. F. Duymaer van Twist, die wees op het belang dezer vergadering in verband met de huidige toestand in de binnenschip- perij,, gezien vooral het agendapunt der evenredige vracht verdeeling. Het is gc- vvenscht zich hierover duidelijk uit te spre ken, opdat de regeering van wenschen en grieven der binnenschippers op de hoogte is. In de middagvergadering heette de voor zitter verschillende autoriteiten welkom, o.m. eenigc burgemeesters en vice-admi- raal Fock, inspecteur-generaal van de scheepvaart. De boeken van den penningmeester ble ken in orde te zijn en vertoonden op 1 Jan. 1.1. een gunstig saldo van 982,72. Mr. W. A. C. v. Dam, voorzitter, werd als hoofdbestuurslid herkozen (84 st., mr. v. Beeck Calkoen 22 st., blanco 7 st.). Mr. L. C. H. v. Beeck Calkoen van Dordrecht had zich zeer kort voor de stem ming teruggetrokken. I-Iet eerelid, de heer Buisman en de vice-voorzittcr, de heer Hortensius van Alphen a. d. Rijn, spraken er hun af keuring over uit dat hij dit zoo vlak voor de stemming deed, in verband met de ver houdingen in de verceniging. Mr. v. Dam zeide de eenheid en kracht van Schuttevaer welbewust en energiek te zullen bevorderen. (Krachtig applaus.) Evenredige vrachtverdeeling Mr. v. Dam hield een rede over de wet op de evenredige vrachtverdeeling. Hij ving aan met te kennen te geven, dat hij geen propaganda voor of tegen de Wet op de evenredige vrachtverdeeling zou ma ken. Eenige afdeelingen wenschen opheffing der wet, andere verbetering en een derde groep verlangt een rijkssteunregeling voor de schippers. Uit het voorstel inzake een landelijke steunregeling volgt, dat indivi- dueele steun noodig is en dat dus de wet op de evenredige vrachtverdeeling niet heeft kunnen voorkomen, dat men tot armoe ge komen is. Spr. ging dan de feiten na. Hij betreurde het, aat de commissie, ingesteld door Je centrale commissie van bijstand en advies voor het verkeersfonds om haar voor te lich ten omtrent de wet op de evenredige vracht verdeeling nog niet met haar rapport ge reed is. want aan dit rapport zou men thans een leidraad gehad hebben. Aan de wet is een onderzoek naar de toe stand van de binnenschipperij voorafgegaan. Spr. heeft, vertrouwende op een uitvoering der wet naar de richtlijnen van het verslag der commissie-Warner 1932, waarvan Schut- tevaers algemeene secretaris lid was, zich vóór medewerking uitgesproken en vóór ge stemd. Het principe der wet was, dat da persoonlijke vrijheid ia de particuliere schipperij met het. oog op de noodtoestand moest worden prijsgegeven en bijzondere maatregelen getroffen moesten worden. Van het resultaat der wet had de regeering zelf geen hooge verwachtingen, hoewel de schip perij er meer geloof in heeft gehad dan ge rechtvaardigd schijnt. De bedoeling der re geering was n.l. niet om voor meer vervoer \oor den particulieren schipper te zorgen of hem geldelijke steun te verleenen, doch om zorg te dragen voor een meer gelijke verdeeling. De wet op de E. V. werd een wet tot verdeeling van armoede, waarvoor verschillende oorzaken waren, die spr. na der ontvouwde. O.m. stelde hij de concur rentie van de Spoorwegen in het licht, o.a. mededcelcndc, dat de Spoorwegen vervoer van graan van Rotterdam naar het Oosten oes lands aanbieden beneden de scheeps- vracht. Het deel van de te vervoeren goederen, dat in 1933 nog aan de particulie-re scheep vaart ten goede kwam, verminderde, mede door de prijspolitiek van de wet, hoe goed ook bedoeld. Een bron van groote ontevredenheid en wantrouwen vormde reed# de samenstelling der bevrachtingscommissie, omdat een ge noegzaam aandeel vertrouwensmannen uit de particuliere schipperij ontbrak. De wijze van uitvoering van de wet door deze be- vrachtingscommissie bracht al dadelijk moeilijkheden. O.m. was er de klacht, dat de beurtschipper werk, dat hij altijd had verricht, niet meer mocht doen (wegens splitsing van partijen), zoodanig, dat rela ties van vijftien jaar en langer niet meer werden erkend. Schuttevaer stelde zich op het standpunt dat het beroep op de beslissingen der be vrachtingscommissies bij den rechter moest berusten. De Minister van Justitie weigerde een on derzoek van overheidswege omtrent een ge val van vermoed onrecht, n.l. dat het aan een lid van een bevrachtingscommissie ge lukt was door weigering tot het geven van een beurtvaart-ontheffing zich een concur rent Aan de hals te houden. Tengevolge van de weigering van een onderzoek moest een beroep gedaan worden op de Rijnvaartacte. Duidelijk bleek, dat de wet geen algemee ne toepassing kon vinden. Spr. zeide vervolgens, aat de wet ook een lichtzijde voor de schipperij heeft, n.l. de verbetering in de charter en in de beurs- bevrachting, d.w.z. bevrachting op een on zijdige plaats, waardoor een waarde van groot moreel belang is verkregen. Hetgeen het allergrootste deel van de particuliere schipperij niet wil zien verdwijnen, is de charter-bepalingen, die de wet bracht, üe gehecle particuliere binnenscheepvaart wenscht, dat verplichte uniform-charter in de binnenscheepvaartwet wordt opgenomen en gevoelt zich gelukkig, dat juist door de wet op de E V. het bewijs is geleverd, dat de uniformcharter, waarvoor Schuttevaer jaren lang heeft gestreden, mogelijk is en tot volle tevredenheid werkt. Deze onderaeelen der wet wettigen de conclusie, dat de wet niet zonder meer mag verdwijnen. Spr. heeft nog niemand ontmoet, die de wet wil handhaven in haar huidige gedaan te. Grondige verandering en verbetering zij liet motto. Mocht de wet worden ingetrok ken, dan moeien maatregelen tot saneering op het eerste plan staan. In ieder geval be hoort dan een landelijke steunregeling voor de crisis-slachtoffers gereed te liggen. dat is al wat wij nog van deze si- Bij behoud van de wet krijgen wij te Li- raadslagen over voorstellen tot verbetering der wet zelf of verbetering in de samen stelling en werkwijze der bevrachtingscom missies. Veel bezwaren Aan de bespreking namen 20 personen deel. De evenredige vrachtverdeeling heeft over het algemeen ernstig teleurgesteld. Vele grieven werden geuit. Er is geen con currentie meer, schippers en schepen en reederijtjes die anders geen werk zouden hebben, ontnemen nu mee het werk aan goed uitgeruste, bekwame schippers. Ook is het watervervoer, als onderdeel van het heele vervoerswezen, niet apart te ordenen als men bijv. auto en spoor hun vrije gang laat gaan. De auto was een belangrijke oorzaak van de verkeersrevolutie, ontnam de schippers het vervoer, maar men grijpt niet de oorzaak aan maar hij die altijd het vervoer had, wordt aan banden gelegd. Ouk klaagde men over de samenstelling der bevrachtingscommissies, die bovendien niet volgens gelijke regel werken, waardoor het soms een wet wordt van loven en bieden. Scherp werd geteekend de armoe die vele schippersgezinncn lijden. Naast de E. V. is noodig een rijkssteunregeling voor schip pers om voor honger te behoeden. Gewaardeerd werd dat door de wet tot stand kwam een uniform charter en beurs- bevrachting. Ook als de wet zou verdwij. nen. dient dit toch te worden behouden. Gepleit werd voor meer concurrentie-moge- lijkheid, met enkele te hulp komende soe pele ïegeeringsniaatregelen. Ten slotte werd het voorstel Hoogeveen, ROFFELRIJMEN VREEMDE BEWEGING Niet nationaalniet socialistisch, Alleen beweging, is gezegd, Is d' N.S.B. en de historie Heeft dat met nadruk vastgelegd. En... 't is een tréürige beweging Met veel geschreeuw en weinig wol, Die elke dag belijdt en uitleeft Met Wijnkoop: niets is ons te dol. 'I Is een on-Hollandsche beweging Die maat noch peil kent in critick En doodelijk angstvallig wegkruipt Voor 't scherpe oog van het publick. Ze eischt voor alles openbaarheid, Maar hult zich met frappant élan In de manieren en de kleeding Van de beruchte Ku-Klux-Klan. Wat Amsterdam gaf te beleven Is in ons landje ongehoord: Daar heeft de roerige beweging Critiek in eierstruif gesmoord! Moet zoo'n beweging ons bevrijden Van het bederf van deze tijd'I Ik vrees het ergste als ik opmerk De middelen waarmee ze strijdt. (Nadruk verboden.) LEO LENl Maassluis, Ouderkerk, Stavenisse en Wer kendam, om aan te dringen op opheffing der wet op de E. V., verworpen met 5011 stemmen en 7 st. blanco. Uitspraken over gewenschte wijzigingen in de wet werden momenteel niet gedaan. Afgewacht wordt het rapport van de voor lichtingscommissie-Heldring, die advies moet geven aan de commissie-de Vries (de centr. commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds). Dit rapport zal naar de afdeelingen van Schuttevaer wor den gezonden, opdat men met hun wen schen rekening kan houden. In beide com missies heeft zitting de heer T. P. Keijzer. secretaris van Schuttevaer. Hiermede was dit belangrijke agenda punt, dat 3V2 uur in beslag nam, afgehan deld. Na aanvaarding der voorstellen over heffingen en onderwijs, werd besloten dat de secretaris de andere voorstellen niet de afdeelingen zal afdoen. Om 7 uur vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke maaltijd, waaraan o.m. aanzaten de Minister van Waterstaat, Bur gemeester de Gaay Fortman van Dordrecht, departementale vertegenwoordigers en ver schillende burgemeesters. Dr Belmonte 11 Mei in Amsterdam Dr. Colaco Belmonte, die deel uit maakte van de Nederlandsclic Ambulance in Abessinië, zal Maandag 11 Mei 0111 1124 uur aan liet Centraal Station te Amsterdam aankomen. Dr. Belmonte bevindt zich op het oogen blik aan boord van het s.s. „Sphinx", dat op weg is naar Marseille. SONORA N.V. ALB. JOH. WENNEKES SCHOENFABRIEKEN UTRECHT KAATSHEUVEL i/a/KS PUBLIEK Minister De Graeff naar Genève De Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. de Graeff, is gisteravond, verge zeld van den administrateur, chef van de afdeeling Volkenbondszaken, Prof. Francois, naar Genève vertrokken. Vredespaleis Het Vredespaleis, voorzoover niet in ge bruik, is tot nadere aankondiging voor pu blieke bezichtiging opengesteld eiken werk dag van de maand telkens van 2—4 uur. ONDERSCHEIDINGEN D"noemd is tot ridder ln de Orde van Oran- a^saii. de heer G. H. van Straten te Genua, ekend is de aan de Orde van Oranje-Nas- CONSULAATWEZEN De heer J. Vreede. vice-consul t is bevorderd tot consul aldaar. ONTVANGER DIR. BEL. ENZ. ontvancrer der dir. bel. enz. A. het kantoor Coevorden.antoor MUTATIES BIJ DE MARINE Met 16 Mei 1936 is de luit. ter x J E Krips. eervol ontheven van de va„ ad j.-chef ------ Willemsoord ei P. T. T. beschikking gesteld. 1 gewezen is als directeur van het PTT- 0I^ I^42S^d2^'ük"Bin.n',,1• rt0 referendar s 1 der PTT, E ten Kale, t© Schoonhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5