IBIS SHAG DE TOEKOMST ABESSYNIE VAN DE KLEINE Eh EENSGEZIND lekker ...man! VRIJDAG 8 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland ONGEMOTIVEERDE DEVALUATIEGERUCHTEN (Van onzen Duitschen correspondent) In (?cn hoofdartikel hield de „Deutsche Yolkswirt" zich dezer dagen bezig met de geruchten en combinaties aangaande de liguur van dr Schacht, rijksminister van financiën en een eventueele wijziging van de muntpariteit in het Derde Rijk. In dit artikel wordt cr op gewezen, dat er de laat ste weken vooral in de buitenlandsclie pers veel is gesproken over een voor de deur staande radicale wijziging in de finan cieels politiek. In verband hiermee zou men naar een radicale wijziging van den al to zeer onder bureaucratischen invloed geko men handel met 't buitenland streven, bijv. door een particuliere clearing in den geest het ontwerp, dat reeds vroeger een maal door Krogmann is ontworpen. Opval lend is bij al deze aanduidingen en voor epeilingen, dat juist vaklieden met dezen goeden raad naar voren treden, die een jaar of twee geleden van internationale financieeie relaties geen Duitscn woord wilden weten! Bovendien schijnt men in het buiten land de laatste maanden opvallend veel aandacht te hebben gewijd aan Albert For- sters reeds negen maanden geleden ver schenen boek „Der Kampf urn den interna tionalen Handel die in dit vakwerk in verkapten vorm polemisch tegen de stabi lisatie- en credietpolitiek van dr Schacht duidelijk ageert. In werkelijkheid wil het ons toeschijnen, 'dat er in toonaangevende kringen aan zulk een devaluatie althans onder de gegeven omstandigheden doorniemand wordt ge dacht. Het directe gevolg van zulk een par ticuliere clearing zou zijn het bevorderen van den invoer van buitenlandsclie produc ten, in de eerste plaats levensmiddelen en luxe artikelen. Door dezen invoer van bui tenlandsclie waren zou de prijs in liet bin nenland sterk beïnvloed kunnen worden, zoodat een algemeene loonsverhooging hier van het gevolg zou kunnen zijn. Bovendien zou het Duïtsche volk door het bekend worden van schommelende particuliere clea- ringskoersen in zijn vertrouwen op het tot dusver gevoerde financieel beheer der Bijksregeering danig geschokt kunnen wor den, waardoor opnieuw een gevoel van on zekerheid zou kunnen ontstaan, dat geluk kig sedert bijna drie jaar als overwonnen .wordt beschouwd. In ieder geval zou men moeten vasthou den aan de afleveringscontrole voor export valuta, reeds in verband met de 12 tot 20 milliard Joodsch kapitaal, dat anders voor een belangrijk deel over de grens zou kun nen komen. In dezelfde richting ligt voorts het voor naamste argument, dat tegen een devalua tie van één keer of een aanpassing aan het Engelsche pond spreekt: het wil ons pro blematiek toeschijnen of hierdoor een noe menswaardige stijging van den Duitschen export zou ontstaan, althaas zoolang de andere landen voor uitbreiding van den in ternationalen handel niet te vinden zijn. .Voor zulk een onzekere speculatie kan het tegenwoordige Duitschland echter niet het risico op zijn schouders nemen, daar het niet slechts met financieel en economisch, maar minstens evenzeer met politiek ge- jvaar verbonden zou zijn Zonder een vaste regeling van den uit voer, althans van den kapitaal-uitvoer, zou men weinig kunnen ondernemen, zoolang niet een belangrijke stijging van den uit voer de verzorging in Duitschland met bui tenlandsclie producten wij denken hier bij in de eerste plaats aan de onontbeer lijke grondstoffen dienovereenkomstig begunstigt en zoolang niet een behoorlijke aanvulling van den tot het nulpunt ge- daalden voorraad aan goud- en deviezen- reserven aan den handel met andere lan den de bewegingsvrijheid verleent, d,ievoor de doorvoering van een eventueele deva luatie noodzakelijk zou zijn. Wanneer men de laatste weken telkens hoort beweren, dat Darré, Hess, Himmler, Keppler en nog vele anderen, voorstanders zijn van zulk een devaluatie, voorts, dat de gebruikelijk geworden wijze. Onjuist wil der Duitsch-nationale volkspartij afkomstig is en dus niet als een volbloed nationaal- socialist gewaardeerd kan worden dan gaan we aan deze op zichzelf wel pikante combinaties glimlachend voorbij. Want vooralsnog wil het ons toeschijnen, dat de benoeming van den Pruisischen minister president Goering tot adviseur inzake het vraagstuk van deviezen en grondstoffenver- zorging een principieele afwijzing van elk ander streven beteekent. Wij zijn niet de eenigste, die hierdoor de positie van dr Schacht tegen al of niet gemotiveerde aan vallen van radicale zijde als gesterkt en bevestigd achten. Van welingelichte zijde hebben we ons laten verzekeren, dat Goe ring 't volle vertrouwen van den ^.Führer" geniet en vooral de laatste weken is her haaldelijk gebleken, dat zijn persoonlijke bemiddeling wordt ingeroepen in geval van interne wrijving. De officieele verzoening van dr Eckener toont aan, dat deze bemid deling van Goering van practische beteeke- nis is. 1-Iet spreekt vanzelf, dat het Duitsche prijsniveau tegenover het buitenland en .we raken hier de kern van 't muntprobleem op de een of andere wijze geregeld moet worden. In den overgangstijd, waarvan wij immers allen min of meer het slachtoffer zijn, geschiedt zulks reeds enkele jaren op de gebruikelijk geworden wijze Onjuist wil het ons toeschijnen, dat op den duur een devaluatie het juiste middel zou blijken om het zakenleven weer op het vroegere ni veau te brengen. Economische ervaring en politieke tact zijn allereerst vereischt voor het uitwerken van een nieuwe regeling. In bevoegde kringen hoort men beweren, dat de door sommigen gepropageerde devalua tie voor Duitschland tenslotte in haar logi sche gevolgen gelijk zou staan met een nieuwe deflatie! Het vraagstuk van het prijsniveau hangt nauw samen met het loonvraagstuk en met do staatsuitgaven. Jammer genoeg is het niet meer gebruikelijk, hiervan een duide lijk overzicht te geven, daar de interne aan gelegenheden tegenwoordig meestal achter dubbel gesloten deuren worden behandeld. A.s. Zaterdagavond valt de beslissing in den grooten Fascistischen Raad De Negus te Port Said Volgende week geen belangrijke kwesties in den Volkenbondsraad In geheel Italië worden de zittingen van den grooten Fascistischen Raad en van het Kabinet, die Zaterdagavond zullen plaats vinden, met de grootste spanning tegemoet gezien. Men ver wacht, dat de Duce bij deze gelegenheid een definitieve beslissing over het lot van Abessinië zal geven. De besluiten zullen direct om elf uur vanaf 't balcon van liet Palazzio Venezia wor den medegedeeld. Van Italiaansche zijde brengt men naar voren, dat de zittingen van den Fascistischen Raad en Kabinet voorafgaan aan de bijeenkomst van den Volkenbondsraad. De koning van Italië heeft Mussolini gister in particuliere audiëntie ontvan gen en liern het Groot-Kruis van de Militaire Orde van Savoye verleend. De Romeinsclie dagbladen schrijven, dat de rechtspositie van Ethiopië geregeld zal worden door zuivere annexatie bij Italië. Ook de diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft.dat geen enkele verminking van de overwinning mogelijk is. Italië zal met stoutmoedige en onver biddelijke vastberadenheid zijn overwinning verdedigen. Het publiek ziet in de bijeen komst van den grooten fascistischen raad en den ministerraad op Zaterdag a.s. het bewijs, dat Abessinië inderdaad zal worden geannexeerd. Alle bladen schrijven reeds over de in spanning. welke Italië zich zal moeten ge troosten om Abessinië te ontginnen en zijn verontwaardigd over de stemmen in het buitenland, dat Italië liet noodige kapitaal hiertoe mist. Gayda schrijft, dat er arbeid is, voor er kapitaal is, voor de financiers zijn er boeren en werklieden. Geen kapita listisch land kan deze massa Italianen, soldaten en werklieden, die eendrachtig samenwerken, betalen of vervangen. „Lavoro Fascista" noemt reeds de produc ten op, welke Abessinië Italic kan leveren: katoen, koffie, oliezaden, enz. In Italiaan sche oogen vermindert dit steeds meer den invloed van de sancties. Frankrijk bezorgd De „Temps" schrijft o.a.: Niemand kan verhinderen, dat Abessinië Italiaansch wordt. Maar er bestaan verscheidene wegen om de Italiaansche controle over Abessinië tot stand te brengen. Er is directe annexa tie. verder het protectoraat en een inter nationaal mandaat. Het is verontrustend, dat de Italiaansche pers reeds terstond iedere onderhandeling, hetzij met Genève, hetzij zelfs met. de in Oost-Afrika geïnte resseerde mogendheden afwijst. Dit stand punt kan slechts moeilijk door de door den Volkenbond gebonden mogendheden, in het bijzonder echter door Engeland, goedge keurd worden. Het blad besluit met, betreffende de sanc ties tegen Italië, den wensch uit te spre ken, dat men de volgende week in Genève den moed zal hebben zich boven de wissel valligheden van het oogenblik te stellen en zich zal weten te hoeden yoor ieder initiatief. Mussolini dankt Italiaansche vrouwen Honderd vijftig duizend Italiaansche vrou wen, bijeengekomen op de Piazza Venezia, hielden een geestdriftige betooging voor den Duce. Italiaansche meisjes in witte blouse en jonge fascistische meisjes in blauwe uni form met das in de kleuren van Rome; huismoeders, die haar kinderen op den arm droegen, elke groep met haar eigen stan daard. allen juichten Mussolini langdurig toe. De kinderen waren met bloemen ge- De Duce zeide o.m.: „Het Fascistisch Ita lië, dat door 52 naties belegerd werd, had u een moeilijke en belangrijke taak toe- vertrouwld: gij moest van ieder gezin een bolwerk in den strijd tegen de sancties maken. Gij hebt u voortreffelijk van deze taak gekweten. Het vaderland dankt u daarvoor en verzekert u, dat uw voorbeeld in de annalen van Italië bewaard zal blij ven". De Negus te Port Said Het Britsohe oorlogsschip „Enterprise", dat den Negus en zijn gevolg vervoert, is gister te 16 uur te Port Said aangekomen en onmiddellijk doorgestoomd. In de haven waren uitgebreide 'voorzorgsmaatregelenge nomen. Alle verkeer was stopgezet en al leen politiebooten voeren rond. De Britsche en Fransche oorlogsschepen, welke in de haven lagen, groetten de „Enterprise". De Italiaansche kolonie van Port Said had overal de Italiaansche vlag uitgesto ken. Te Haifa hebben de autoriteiten even eens uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen voor de aankomst van den Negus. De journalisten hebben hun eerewoord moe ten geven den Negus niet te zullen naJeren voor hij te Jeruzalem zal zijn. Vele pers- menschen zijn met extra-vliegtuigen ge komen. De Negus zal onmiddellijk na aankomst te Haifa per trein naar Jeruzalem gaan. Honderden telegrammen uit alle deelen van de wereld wachten daar op hem. LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Mardapas bezet. Een gemotoriseerde colonne van het Ita liaansche leger is gister Djijiga binnenge rukt. Ook de Mardapas, 2000 meter hoog, welke den weg Djijiga—I-Iarrar beheerscht, is bezet. Vermiste journaliste terecht De gezant der Ver. Staten te Addis Abeba heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche journaliste, Eleanor Meade, aangaande w ier lot men ernstig bezorgd was, terugge vonden werd. Eden naar Genève De Engelsche minister van Buitenland sclie Zaken, Eden, zal zich Zaterdag naar Genève begeven om daar als vertegenwoor diger van Engeland deel te nemen aan de beraadslagingen over 't Oost-Afrïkaansche conflict en de andere punten der agenda» Men acht het niet waarschijnlijk, dat hij zijn reis te Parijs zal onderbreken. Weer uitstel Volgens den correspondent van liet H.bl. te Genève rekent men er in Volkenbonds kringen op, dat de a.s. Maandag beginnen de 92ste zitting van den Volkenbondsraad slechts van korten duur zal zijn, aangezien de tegenwoordige Fransche regeering als demissionair moet worden beschouwd, zoo dat het zonder doel zou zijn met haar ver tegenwoordigers besprekingen over Abes sinië en de schending van het verdrag van Locarno te houden. Vermoedelijk zal de Raad de volgende week dus slechts de gewone loopende kwes ties behandelen en de belangrijkste punten aanhouden tot een nieuwe bijeenkomst, welke waarschijnlijk 15 Juni zal beginnen. Vermoeifclijk zal dan ook de op Goeden Vrijdag afgesproken nieuwe Geneefsche bij eenkomst tusschen de Locarno-mogendhe- den, mét uitzondering van Duitschland, eveneens tot dien datum worden uitge steld. Dit zou bovendien het voordeel kun nen hebben, dat dan reeds het Duitsche antwoord op de Britsche vragenlijst zal kunnen zijn binnengekomen, hetgeen de volgende week zeer zeker nog niet het ge val zal zijn. NIEUW RECORD VAN AMY MOLLISON Amy Mollïson heeft een nieuw record gevestigd. Zij heeft de vlucht Engeland— Kaapstad volbracht in 3 dagen 6 uur en 26 minuten. Zij heeft het record van lt. Tom my Rose met bijna 12 uur verbeterd. Krachtig verzet tegen alles wat de tegenwoordige stand van zaken in Centraal-Europa zou kunnen omverwerpen Tegen Habsburg-restauratie en verkeerd revisionisme Nieuwe betuiging van trouw aan de Volkenbondspolitick Gisteravond heeft Stojadinovich ter eere van zijn collega's in den permanenten raad der Kleine Entente een diner aangeboden, waar hij een rede heeft uitgesproken. Hij zette uileen, dat de Kleine Entente slechts één plicht heeft, nl. de veiligheid en het be staan van haar leden te beschermen en slechts één recht had, nl. te leven en te bloeien. Wij zijn vastbesloten, zoo zeide hij, onze nationale belangen te beveiligen en wij zullen de samenwerking niet ontwijken met allen die ons oprecht zullen willen helpen bij het consoli- deeren van den vrede in Midden- Europa en bij het werken voor het economisch welzijn in het Donau- bekken. Krofta beantwoordde de rede en zeide o.m.: Wij zijn het er allen over eens, dat in den moeilijken tijd waarin wij leven, meer dan ooit tot Europa en de wereld gezegd moet worden, dat voor onze drie staten de veiligheid onwrikbaar is en dat, hoe meer sommigen doen alsof zij er aan twijfelen, hoe hechter zij zal worden. De Kleine Entente heeft de eenheid als uitgangspunt van heel haar activiteit, omdat zij daar de kracht van kent. Zij is vast besloten die een heid in dienst te stellen van de handhaving van den vrede, welke zoo diep noodzakelijk is voor Europa. Eensgezind en sterk in haar werk voor den vrede zal zij strijden tegen de wanorde waaruit de oorlog geboreD wordt, daar zij er van overtuigd is, dat zij op deze wijze de eigen belangen der drie landen en die van Europa dient. De politiek der Kleine Entente Tegen revisionisme, voor eerbiediging der verdragen De permanente raad der Kleine Entente heeft na de bijeenkomst op 6 en 7 Mei eeD communiqué gepubliceerd, waarin een uit eenzetting wordt gegeven van de beginselen dor gemeenschappelijke politiek. Sedert zestien jaar, aldus het communi qué, doen de staten der Kleine Entente al het mogelijke, om den vrede in het kadei van den Volkenbond en de eerbiediging der internationale verplichtingen te verdedigen Waar zij den vrede, de grootste weldaad voor alle volkeren, willen handhaven, heb ben zij zich zeer energiek verzet tegen alle3 wat den tegen woord igen stand van zaken in Midden-Europa zou kunnen verstoren. Daarom hebben zij de politiek der Westelijke mogendheden, ter verdedi- SPANNING IN OOSTENRIJK NEEMT TOE Nieuwe Nat. Socialistische Propaganda-actie Talrijke arrestaties De berichten welke de laatste weken uit Oostenrijk komen, wijzen op een toenemende spanning daar te lande, als gevolg van een hernieuwde natio- naal-socialistische propaganda-actie. Thans wordt gemeld, dat te Weenen verschillende intellectueelen werden tische agitatie. Onder hen bevinden zich van het voeren van nalionaal-socialis- tische agitatie. Onder hen bevindt zich de tooneelschrijver Emmerich Groh, twee componisten, een uitgever en de ingenieur Otto Kobat. Het betreft hier een groep schrijvers en musici, aldus wordt nader gemeld, die een ..Duitscli-cultureele gemeenschap" hadden gevormd, welke in werkelijkheid ten doel had een intensieve nat. soc. propaganda te voren. De politie kwam echter tusschen- ging van de zelfstandigheid van Oos tenrijk, gesteund. Zij verzetten zich tegen grenswijzigingen door het revi- sonisme en tegen den terugkeer tot den troon van de Habsburg-dynastie, die onvermijdelijk een conflict van ernstigen aard in het Donau-bekken zou veroorzaken. Deze politiek zullen zij krachtiger dan ooit blijven volgen in het belang van den Europeeschen vrede. De gemeenschappelijke vitale belangen en het begrip voor de historische noodzakelijk heden van gisteren, heden en morgen, dwin gen de stalen der Kleine Entente er toe, een onverbrekelijke eenheid te blijven vormer. Om misverstanden te voorkomen, verklaren zij, dat hun internationale politiek, hetzij die betreft den Volkenbond, de Oostenrijk sche kwestie, de eerbiediging der grenzen, hetzij zij betrekking heeft op de verhouding tot Rusland, Frankrijk, Engeland, de Bal kan-Entente, Hongarije, Bulgarije of welk land ook, altijd gelijk, gemeenschappelijk en volkomen solidair zal zijn. De Kleine Entente zal den Volkenbond blijven steunen. Zij hoopt, dot hij de tegen woordige crisis te boven zal komen. De sta ten der Kleine Entente huldigen het begin sel van een daadwerkelijke collectieve vei ligheid. Ten aanzien van het Locarno-cnn- flict zouden zij gaarne zien, dat de voorbe reidende besprekingen tusschen de Locarno- mogendheden spoedig beëindigd zijn. opdat ook de Kleine Entente haar aandeel kan bijdragen in de consolidatie van den alge- meenen vrede. De staten der Kleine Entente leggen er den nadruk op, dat zij het grootste belang hebben bij de eerbiediging der verdragen van St Germain, Trianon en Neuilly. Zij zullen alles doen om hun rechten uit deze verdragen te handhaven. Zij zullen er nooit in toe stemmen, dat een bepalng van een verdrag, dat tusschen hen en anderen beslaat, gewijzigd wordt, of dat een wijziging gewettigd wordt zonder dat met hen overleg wordt gepleegd. Deze houding ten aanzien van de on schendbaarheid der verdragen sluit geens zins uit, dat de Kleine Entente energieke pogingen in het werk blijft stellen om tot een vreedzame, economische samenwerking met de andere staten van het Donau-bekken te geraken. Reeds meermalen hebben zij te kennen gegeven, in te stemmen met de ge dachte van economische samenwerking mei het blok van Rome en met Duitschland. De staten der Kleine Entente zijn zich en an bewust, dal de internationale oogstand zeer ernstig is. Zij zijn verknocht aan den vrede en wjtjn «aar zij in den wereld oorlog betrqkken zijn geweest, wat de vredn voor de volkeren beteekent. Niettemin zijn zij gereed om in samenwerking alle maat regelen te treffen, die noodig zijn om den vrede en hun nationaal erfdeel te ver dedigen. He communiqué, dat in elf punten ver deeld is, sluit met de mededecling, dat de drie ministers van buitenlandsclie zaken in permanente verbinding rnpt elkaar zullen blijven niet het oog op de belangrijke kwes ties, die binnenkort ter sprake zullen ko men, hetzij te Genève, lietzij langs diplpma- tieken weg. beide. In totaal zijn 23 personen gear resteerd. Geheimzinnig sterfgeval Berthold Cu rand, verbonden aan de lei ding van de Heimatschutz in Oostenrijk, is gister onder nog niet opgehelderde om standigheden overleden. ITet gerucht ging, dat hij zelfmoord zou hebben gepleegd, doch van officieele zijde wordt dit tegengesproken. I-Iij zou een natuurlijken dood zijn gestorven. Curand is ordonnance-officier van Prins Starliemberg geweest. DE BRITSCHE VRAGENLIJST Diepgaande studie noodzakelijk De Bntsclie vragenlijst is gister aan de Duitsche Regeering overhandigd. I-Iet. „Berliner Tagcblatt" meent, dat de vragenlijst zich alleen bezig houdt met de „Duitsche voorstellen tot garantie van den vrede in Europa" en niets bevat dat be trekking heeft op de Rijnkwestie of op de intermediaire periode. Hieraan wordt toegevoegd, dat de behan delde kwesties zeer ingewikkeld zijn en een diepgaande studie noodig maken. Hedenavond publicatie De tekst van de Britsche vragenlijst zou heden aan de Engelsche parlementsleden worden overhandigd en zal vermoedelijk hedenavond in de Londensche avondbladen verschijnen. VLIEGCATASTROPHE IN POLEN DRIE MILITAIRE TOESTELLEN IN BOTSING Vier dooien en een ernstig gewonde Naar de Un. Press aan de Msb. uit Warschau meldt heeft boven het mili taire vliegveld Skokï, ongeveer 35 K.M. van Posen, een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Bij een eskadervlucht kwamen drie vliegtuigen met elkaar in botsing. Een toestel stortte onmiddellijk neer, waarbij alle drie inzittenden om het leven kwamen. De piloot van het tweede vliegtuig trachtte op een hoogte van ongeveer twee honderd meter met behulp van een parachute te dalen. Het valscherm opende zich echter niet tijdig genoeg, zoodat de vliegenier tegen den grond te pletter sloeg. Een tweede inzittende, die niet uit het vliegtuig sprong, werd ernstig ge wond, toen het toestel tegen den grond verbrijzeld werd. Het derde vliegtuig werd bij de bot sing weliswaar beschadigd, doch de piloot kon niettemin veilig den beganen grond bereiken. Ook de overige inzitten den liepen geenerlei verwondingen op. JOURNALISTE VERDWENEN De gezant van de V. S. te Addis Abeba, van Engert, heeft medegedeeld, dat alle in de stad wonende Amerikanen in veiligheid zijn, doch dat de journaliste miss Eleanor Meade, uit New-York, verdwenen is. Het is echrer mogelijk, dat zij met een der laatste treinen voor het uitbreken van de onlusten vertrokken is. Hiernaar wordt een onder zoek ingesteld. De bezittingen van de Ame rikaansche ziekenhuizen en ambulances te Addis Abeba en omstreken zijn behouden, doch verscheidene Amerikaansche onderda nen hebben tijdens de plunderingen alle be zittingen verloren, Kort Nieuws De Valera, die sedert zeven weken te Zürich verbleef waar hij een operatie moest ondergaan aan het oog, welke goed is ge slaagd, is naar Ierland teruggekeerd. Dezer dagen heeft zich in een graan molen in Brenken bij Paderboni een af schuwelijk ongeluk voorgedaan. De mole naarsknecht die alleen in de molenkamer was, werd op onbekende wijze door de machinerie gegrepen en vele malen rond geslingerd. De te hulp snellende molenaar kwam te laat. De ongelukkige moest uit het raderwerk gesneden worden en over leed nog tijdens deze hulppogingen. Gislermorgen waaide van het gebouw van het Hooggerechtshof te Washington plotseling een reusachtige roode communis tische vlag met hamer en sikkel. Pas na tVa uur hard werken kon men erin slagen, de vlag van den 25 meter hoogen mast naar beneden te halen. Aangezien aan den voet van den mast een nummer van de „Lampoon", bet blad van de Harvard-uni- versiteit werd gevonden, meent men met een misplaatste grap van een Harvard- student te doen te hebben. GEMENGD NIEUWS Doodelijk auto-ongeluk Te Westerbork (Dr.) heeft bij de splitsing van den weg naar Beilen en Zwig- gelte, juist buiten het dorp, een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Een handelsreiziger uit Groningen had zijn rijwiel tegen een der langs den weg staande hoo rnen geplaatst en stond zelf midden op den weg te kijken naar een wegwijzer Op het signaal van een personenauto, welke be stuurd werd door den heer M. uit Hooge- veen, maakte de handelsreiziger vrij baan, doch terwijl nu de automobilist gas gaf. liep hij weer. alle aandacht op den wegwijzer ge vestigd, terug naar den weg. Hij werd door de auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer is ongeveer 55 jaar oud. De naam van den man. die handelsreiziger van beroep is en te Groningen woont in de Jozef Israëls- straat. luidt vermoedelijk Seegers, hoewel hieromtrent geen zekerheid bestaat. tiet parket uit Assen stelt een onderzoek in. De auto is in beslag genomen. &OOK1 IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG De roode hond Een epidemie in Brabant Te Nistelrode (N.Br.) is een roode- hond-epidemie uitgebroken onder de kinde ren, welke een kwaadaardig karakter draagt en gepaard gaat met hooge koortsen en bron chitis. De scholen zijn gesloten en twee kin deren zijn reeds overleden. In de kom der gemeente is geen huis of er ziin zieke kinde ren. De dorpsgeneesheer heeft er dag en nacht met een wijkverpleegster meer dan 160 kinderen onder behandeling. Twee inbrekers betrapt Moeilijke arrestatie van ccn hunner 's Nachts bemerkten de gemeente-veld wachter en de nachtwaker te H e d e 1, dat zich in de omgeving van de r.k. kerk enkele personen op verdachte wijze ophielden. Zij stelden zich verdekt op en zagen, dat de mannen trachtten in te breken in een lunch room. Toen deze een ruit hadden uitgesneden grepen de veldwachter en de nachtwaker, die inmiddels ook den rijksveldwachter hadden gewaarschuwd, in. Een der inbrekers werd gegrepen. Het bleek te zijn zekere van S. uit Den Bosch. De andere man, die een hond bij zich had, wilde per rijwiel ontvluchten en smeet, toen hij al te zeer in het nauw gedre ven werd, de fiets voor de voeten van den gemeente-veldwachter, die hierover struikel de. De achtervolgde kreeg hierdoor de gele genheid de.fiets van een der veldwachters te grijpen en te ontkomen. Zooals later bleek nam hij de wijk over Engelen naar Den Bosch. Toen te Den Bosch een agent van politie tot zijn aanhouding wilde overgaan, hitste de man zijn hond op, die'den politie man naar de keel vloog. Deze trok toen zijn revolver om het dier van zich af te houden. De man trachtte in tusschen er vandoor te gaan, waarop de agent waarschuwingsscho ten loste .doch hieraan stoorde de vluchteling zich niet. De politieman zond hem toen een schot achterna, dat hem in het linkerachter been trof. De man bleek te zijn zekere J. M., eveneens uit Den Bosch. Na op het politie bureau te zijn verbonden, is de arrestant overgebracht naar het groot ziekengasthuis. Sukkelde met de spijsvertering „Op zekeren dag zag ik, dat cr zes zouten in waren. Daarom probeerde ik Kruschen. Het was met mij eenvoudig het geval van den zakenman, wiens werk meebrengt, dat hij aan slechte spijsvertering lijdt en aan rheumatlek en die eigenlijk iets noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuiveren, maar de geheele werking van zijn organis me zou verbeteren. Ik had van alles ge bruikt, maar geen Kruschen, omdat ik dacht, dat het hetzelfde zou zijn als zooveel andere middelen. Toen probeerde ik toch nog Kruschen. En hier eindigt mijn relaas. Ik kan alleen zeggen, dat ik er niet meer buiten zou willen. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar. Kruschen is heel wat meer dan een eenvoud ie laxeerzout", J. S. H. te T. O verwerking, zorg, te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte werking der verschillende inwendige orga nen. Indigestie is een van de eerste gevol gen. Onvoldoende afvoer, die leidt tot een verstopping van het organisme door giftige afvalproducten, in een ander schadelijk ge volg. Het bloed wordt overladen met on zuiverheden, die de algelieelc gezondheid ondermijnen en de gewrichten kunnen aan tasten met rheumatiek. De zes zouten in Kruschen sporen de inwendige organen, maag, lever en nieren aan. Uw bloed wordt gezuiverd U vergeet indigestie en rheuma tiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en lichamelijke opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bi.' alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor een cent per dag. Let op. dat het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakkins, de naam Rowhtree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv!)! Koekockroep Meerdere berichten gewenscht In de loop der laatste weken hebben we meerdere berichten ontvangen, waarvan we ook enkele plaatsten in ons blad, omtrent het hooren van de koekoek. Met het oog op een onderzoek in dezen verzoeken we onzen lezers of ze tot en met 12 Mei ons nog willen berichten als men de koekoek gehoord beelt met aanduiding van plaats en uur. Mededeelingen zullen we zéér op prijs stellen. NA TWEE JAAR GESNAPT Door de recherche van het bureau P. Aertszstraat te Amsterdam is een man in hechtenis genomen, die er van verdacht wordt in Februari 1934 een auto te hebben gestolen. Aan de nasporingen van de politie heeft hij zich steeds weten te onttrekken tot de vorige week in de Marnixstraat een aan rijding Dlaats had. Hierdoor kwam aan het licht, dat de auto die het ongeluk veroor zaakt had. de wagen was. welke twee jaar geleden spoorloos was verdwenen en zoo heeft men den vermoedelijke!) dader van dezen diefstal in handen gekregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2