DINSDAG 5 MEI 1936 r TWEEDE BLAD PAG. 5 1 Een overzicht van den begrafenisstoet in de straten van Cairo. De kist met het stoffelijk overschot van koning Foead, rustend op een affuitis gedekt met de Egyptische vlag. De kleine stem broedt weer Eenige deelnemers aan den tocht met on bekende bestemmingwelke door den A.N.W.B. door Brabant en Hmburg werd uitgeschreven, vragen inlichtingen. De Fransehe vlieger Drouillet, die naar Abessinië wilde vliegen, doch in Italië een noodlanding moest maken Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Cadetten-roeivereeniging te Breda, toerden wedstrijden georganiseerd in het Wilhelminakanaal. De acht van Argo uit Wageningen rechtswint van Njord uit Leiden Op verschillende plaatsen in ons land worde i de nieuwe asperges reeds gestoken, 'n Overzicht ■jan 't steken der asperges op een der uitgestrekte beddenreeksen, in midden-Limburg -aanwezig. „KOOPT NEDERLANDSCHE WAAR" Propaganda voor Nederlandsch fabrikaat Een interview met ir. Damme Naar aanleiding van de plannen \an <le propaganda-coinmissie voor Neder landsch fabrikaat heeft het A.N.P. een vraaggesprek gehad met den voorzitter van deze commissie, ir M. H. Damme, directeur-generaal van P.T.T. De heer Damme wees er op dat de pro- paganda-commissie geheel onafhankelijk .werkt van de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. Waar de leiding echter in één hand is, kunnen ze elkaar op doelmatige Wijze aanvullen en steunen. I-Iet streven van de commissie, om door een nationale propagandacampagne het koopen van Nederlandsche waren te bevor deren en daardoor de Nederlandsche in dustrie aan werk te helpen, heeft de volle sympathie van de regeering. Op een vraag of de invoer van artikelen, welke ook in Nederland kunnen worden ge maakt, zoo erg belangrijk was, antwoord de de heer Damme: „U moet de invoerstatistiek maar eens bestudeeren, dan zult U het met mij eens zijn, dat er millioenen mee zijn gemoeid. Hier ligt een staatje voor mij, waarvan de cijfers betrekking hebben op den invoer, uitgedrukt in guldens, gedurende de eerste 11 maanden van 1935. In die elf maanden kwam er b.v. voor l'uim 8 millioen aan radio-artikelen over de grenzen. En wist u, dat wij toen aan zeep, tandpasta, crème, parfumerieën, haarwaters c. d. voor ongeveer 2Va millioen in het bui tenland hebben gekocht?, Merkwaardig vind ik ook, dat er in ons land nog voor 1.070.000 gulden aan leeren schoenen, laarzen en pantoffels ingevoerd moest worden. Nota bene de invoer van klompen bedraagt nog 376.000 gulden. Ik meende, dat wij een klompenmonopolie hadden. Laten wij nog eens verder kijken. Hier hebben wij den post hoeden: I-Ieerenhoeden .voor 1.500.000 gulden en dameshoeden dat is natuurlijk veel meer, ja, hier is het: 3.S 13.000. Aan handschoenen, met inbegrip van lee ren handschoenen, voor 2.543.000 gulden. En vergeet u hierbij dan niet, dat deze bedragen ontleend zijn aan de z.g. douane facturen, waarop de waarde van al deze artikelen zoo laag wordt aangegeven, als toelaatbaar is." Ten slotte zcide de heer Damme, dat de reclame-campagne naar zijn meening min stens drie jaar moet worden volgehouden wil het beoogde doel: het kweeken van de geneigdheid tot het koopen van Nederland sche waren, met al de gunstige economi sche gevolgen daarvan,.worden bereikt De bloeiende boomgaarden In de Betuwe, in de omgeving van Reste ren, Opheusden, Zaltbornmel en Tiel, staan oe kerse-, pere- en appelboomen in vollen bloei. Ook in de Beemster staan de vrucht- iboomen in bloei, De hulde in het stadion Dank van Koningin en Prinses De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis, telegrammen te hebben ontvan gen van tie Koningin en van Prinses Juliana, w aarbij de Koningin dank betuigt voor de Harer Majesteit door en namens de Amster- damsche burgerij aangeboden gelukwen- schèn ter gelegenheid van den verjaardag der Prinses, en waarbij Prinses Juliana, ten zeerste onder den indruk van de grootsche hulde, haar in den avond van 29 April jl. in het stadion gebracht, daarvoor haar diepe erkentelijkheid te kermen geeft. Minister Deckers bezoekt de Drentsche venen De minister van Landbouw en Visscherij Mr. Dr. L. N. Deckers, vertoefde gisteren in de Zuidoosthoek van Drente, teneinde zich, in verband met de onder zijn departement ressorterende crisissteunregeling voor het veenbedrijf, van de beteekenis van dit be drijf op de hoogte te stellen. De minister werd rondgeleid' over het zeer utigestrekte bedrijfscomplex der Griendts- veen-maatschappij, een der grootste veenderij ondernemingen hier te lande, die o.m. een drietal turfstrooiselfabrieken exploiteert. De plaatselijke directeur, Ir. J. C. Horch, oiende hierbij van technische voorlichting. De mi nister bezocht de met turf gestookte eigeji electrische centrale die behalve het eigen bedrijf, ook het dorp Amsterdamsoheveld van stroom voorziet en vervolgens een der turfstrooiselfabrieken. Van Amsterdamscheveld begaf men zich naar Klazinaveen orn op de veenderij der N.V. Veenderij Maatschappij „Klazinaveen" waar de onderdeelen: het graven van hand gestoken fabrieksturf en het vervaardigen van persturf met de machine in oogenschouw werden genomen onder leiding van den directeur, den heer K. G. Landweer uit Groningen. Tenslotte heeft de minister op de veen derij van den heer Klaas Jonker te Emmer- erfsolieidenveen het vervaardigen van bag- gerturf voor haardbrand bezichtigd. Ziekenhuisverpleging op Z.. en N.-Beveland Zaterdagmiddag hield deze vereeniging, onder voorzitterschap van den heer Mr. Mes te Heinekenszand, in hea Schuttershof le Goes haar alg. vergadering. De secretaris, de heer A. de Lange te Goes, herdacht in zijn jaarverslag, gelijk de voor zitter dit ook in zijn openingswoord had ge daan, het overleden bestuurslid, den heer J. S. Bedet, aan wien de vereen, zooveel heefa te danken. Het aantal leden steeg van 2S052 op 31 Dec. 1934 tot 33210 op 31 Dec. 1935. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, den heer J. H Klooster te Ellewoutsdijk. dat sloot met een nadeelig saldo van f 13.675. dat uit de reser ve werd bestreden. De aftredende bestuursleden, de hoeren S. Balkenende te Wolfaatsdijk, J. H. Klooster te Ellewoutsdijk, Th. Wolse ?e Kortgene en M. van Zweeden te Goes werden herkozen, terwijl in de vacature van wijlen den heer J. S. Bedet werd gekozen de heer Mr. H. C J. Zaaijer te Goes. Tot leden der controle commissie werden gekozen de hoeren J. Donner en J. de Kruijter, beiden te Goes. De uitkeering over 1936 bleef dezelfde als over 1935, dank zij de getroffen maatregelen. De begrooting voor 1936 werd vastgesteld met een eindcijfer yan l 73.500, R.K. Werkkamp „Baast" te Oostelbeers Gistermorgen had de officieele opening plaats van het jeugdwerkkamp „Baast" op het landgoed ,.üe Baast", eigendom van den burgemeester van Noordwijk, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel, dat gelegen is in do nabijheid van Oirschot, langs het Wilhelminakanaal. Nadat de Bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. Diepen, de inzegening verricht had. heeft de minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg de openingsrede ge houden en de Nederlandsche driekleur ge- heschen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, J. Roelofs te Nieuw_Beerta en H. S. M J. Schaepkens van Kiempst te Maastricht. Idem H. P. van de Sande te Haarlem en mej. D. M J. Coebergh te Oegstgeest. Bevorderd tot off. in de Orde van Oranje-Kassau, A. H. Verkade, te Zaandam. Toegekend de aan de Orde van Oranje-N'assau verbonden eere-medaille. in zil ver, aan: G. Bron te Den Haag; A. Beekman te Drumpt gem Wadenoüen en J. W. te Hen- nope te Aalten. Idem in brons aan A. J. Dijk man te Lochein: mej. J. M. Drüberg te Utrecht; AV. van Dijk te Heerenveen: N. Remijn te Eig- gekerke en mej. G. Noordhuis te AVolvega. CONSULAATWEZEN Dr E. von Hentig, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, is belast met de lei ding van het consulaat-generaal van het Dult- sehe Ruk, voor Nederland, to Amsterdam. LEGER EN VLOOT Aan den res.-off. van gezondh. 2o kl. J. H. Baas is eervol ontslag verleend. Idem aan den res.-off. tandar'ts 2e ltl. M. Kingma. Idem aan den len-luit. J .F. Havekotte. De lult. ter zee lc kl. A. de Booy ls geplaatst bü het Dep. van Defensie. De off. van gezondh. 2e kl. O. J. Doets is geplaatst aan boord van Hr Ma Gel derland. Aan den gep. kap. der art. van het Kon. Ned.-Ind. leger, F. G. T Bosch ls de titu- lairen rang van majoor verleend. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE W. Colombon, commies bü het Dep. van De fensie, is benoemd 'tot hoofdcommies in vasten RIJKSWATERSTAAT De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat ir AV. J. H. Hurmsen is bevorderd tot hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat ln vasten dienst, ter standplaats Den Haag. RADEN VAN ARBEID Benoemd i8 tot werkgever-lid van den Raad van Arbeid te Utrecht het pl.v.-werkgeverslid van dien Raad van Arbeid, J. AV. M. Hagen te Utrecht. GEVANGENISWEZEN Benoemd zijn tot directeur van het Huis van Bewaring te Amsterdam M. Hoekma te 's-Her togenbosch: idem to 's-Hertogenbosch J. L. C Lignian te Rotterdam: idem te Rotterdam J. v der McuJen, aldaar. GERECHTSHOF TE ARNHEM Benoemd zijn bü hot Gerechtshof te Arnhem tot president mr dr J. A. G. baron de Vos van Steenwük; tot vice-president mr dr A. D. H. Fockema Andrcac. KANTONGERECHTEN Benoemd ls tot ambtenaar van het O.M. bü de kantongerechten te Maastricht en Heerlen, mr J. Albarda, te Utrecht. BIBLIOTHEEKWEZEN Aan prof. dr J. S. Theissen te Amsterdam Is eervol ontslag verleend als lid van de Rijks commissie van advies Inzake liet Bibliotheek wezen. BURGEMEESTERS Aan J. J. Polderman is eervol ontslag ver leend als burgemeester varf St Maartensdijk. PENSIOENRAAD Aan J. G. v Oudheusden, commies en mej. AV H. M. M. Peypers, adj.-commies bü den Pen sioenraad, is eervol ontslag verleend. RIJKSVERZEKERINGSBANK Eervol ontslag ls verleend aan A. J. M. C. Brandenburg, referendaris en G. A. van Ser- mondt als commies bü de Rüksverzekering. LAND- EN TUINBOUW Zuivelbereiding in Zuid-Holland Verslag Rijkszuivelconsulent Wij ontgingen het verslag van den Rijks zuivelconsulent A'oor Zuid-Holland over 1935 Uit dit verslag blijkt o.m. dat vele mon sters melk onderzocht werden op strembaar heid in verband met het in het geheel niet of zeer slecht stremmen van kaasmelk. Een te laag vetgehalte in de droge stof van de kaas werd weer minder geconsta teerd dan in 1934 toen het ook al lager was dan het voorgaand jaar. Deze daling zal zijn oorzaak vinden in het gehalte van de ver werkte melk, doch ook in meerdere zorg en oplettendheid bij de bereiding. Opgemerkt moet nog eens worden, dat al de morgen- melk gewoonlijk een lager gehalte heeft dan de avoridmelk. Er schijnt dus nog niet genoeg rekening gehouden te worden met het feit, dat het geAvenscht is zoo regelmatig mogelijk om de 12 uur te melken. De kaaseuvels: vroeg-los, laat-los en knij pers schijnen nog al veelvuldig voor te ko men. Als de beste voorzorgsmaatregel geldt nog steeds het betrachten van uiterste zin delijkheid en het gebruik van goed water. Over andere ook meermalen voorkomende kaas-gebreken AA'ordt mede uitvoerig in dit verslag gehandeld en zeer waardevolle wen ken gegeven. In verschillende deelen van de provincie werden kaasdagen of kaaskeuringen geor ganiseerd, hoeAvel het aanta! kaasdagen niet zoo groot was als andere jaren. Een zevental lezingen, waarbij met licht beelden, werden gehouden waarbij het aan tal bezoekers varieerde van 20 tot 50. Ook in dit verslag komt de rijkszuivelcon sulent tot de conclusie, dat door het werk der controlestations de melk van vee! meer boerderijen dan voorheen in de ls klas ge plaatst kon worden. Gelukkig kan geconsta.'eerd worden, dat hoewel de slechte economische omstandig heden remmend werken op dn animo voor verbetering van het product men toch meer tot de overtuiging komt, dat niet bij de pak ken neergezeten kan worden. Veeweiders en mesters Door de vereeniging van Veeweiders en Mesters in Nederland, is aan den Minister van Landbouw, de N.V C. en de Commissie van Loon, het volgende telegram gezonden: „De maisimport voor varkensmesterij is mede een gevaar voor onze veehouderij en voor eeri normale binnenlandsche rund- en vakensvleesch-dislributie Deze varkensmes- terij (varkenscentrale) veroorzaakt vewar- ring en landbouwcrisis en eischt landbouw steun. Wat buiten den landbouwcrisissteun valt, althans dient te vallen. De verlaging VAN ONZE ADVERTEERDERS „EEN VEILIGE GIDS OP REIS" Door de directie van het bekende „Cafe- taria-bedrijf" (tegenwoordig ook wel „Bu- fetaria" genoemd) is een keurig verzorgd en modern uitge\roerd reclame-foldertje uit gegeven onder net motto: ..Een veilige gids op reis". In dit blaadje worden de goede hoe danigheden en voordeelen van de Cafe taria's (en dat zijn er vele) opgesomd, ter- AAijl voorts een gedeeltelijke opsomming van de lange rij van spijzen en dranken, mitsgaders de voordeeüge prijzen gegeven wordt De nadruk wordt er op gelegd dat het niet meer de moeite loont zelf proviand mee te nemen als men naar een „Cafetaria" of „Bufetaria" gaat. Een werkelijk nuttig reclame-middel. A'an melksteun brengt nogmaals een te groot aanbod van slachtrijp vee mede, het geen ten nadeele komt van veemestersbe- drijvcn, indien aan de armlastigen ook niet versch rundvleesch beschikbaar wordt ge steld". Versch vleesch of blikvleesch Varkensvleesch in de plaats van eieren? De verstrekking van eieren aan de werk- loozen en armlastigen inplaats van het tot dusver goedkoop verstrekte blikvleesch gaat niet door, omdat, zooals gemeld Minister Deckers niet van plan is thans nog 40 mil lioen eieren uit de markt te nemen. Natuurlijk rijst nu de vraag, wat er voor in de plaats zal gegeven worden. Want het moet een feit zijn, dat de voeding van een bepaald gedeelte van onze bevolking gevaar loopt. Wij hebben enkele maanden geleden hierop reeds gewezen en meenden, dat de eerste symptomen van ondervoeding reeds geconstateerd konden worden. Nu er geen blikvleesch meer is, wordt het gevaar voor deze ondervoeding natuur lijk nog grooter. Daarom mag met recht ge vraagd, wat nu in de plaats van de eieren, die het blikvleesch zouden vervangen. ver- Strekt zal worden. Op het Departement weet men nog niet, wat er geschieden moet en kan. Er is ge dacht aan het distribueeren van versch A'leesch. Hierover is advies gevraagd aan de slagersorganisaties. Zooals men weet is Minister Deckers niet voor een derde afslachting van rundvee en zal hij daartoe pas in het alleruiterste geval overgaan, naar hij zelf verklaarde. We vernemen dat de slagersorganisaties niet veel voor het verstrekken van versch vleesch gevoelen, althans bezwaren hebben van practischen aard. Nu de prijs van de zware varkens aan de lage kant is, zal het mogelijk kunnen ge beuren, 1at een gedeelte van deze zware var kens uit de markt genomen wordt en be stemd zal worden voor inblikking. Het ver strekken er van als versch vleesch zal dunkt ons. op groote bezwaren stuiten en aanleiding geven tot vele klachten. Daarom zou om een degelijk, krachtig volksvoedsel le krijgen, het - "ibeveling verdienen varkens en rundvleesch dooreen te ner en en tol blik- vlepsch te verwerken. Wanneer zonder veel administratieve romnslomn runderen en varkens uit de markt genomen worden, kan dit ook stimu- leerend op de prijzen werken eu de markt vii meen en, dat in Duilschland ook zoc opgetreden wordt. ROFFELRIJMEN NAGENOEG GESLAAGD 't Beschavingswerk in Afrika Is nagenoeg geslaagd: De Negus is thans van zijn troon En uit zijn land gevaagd, De bommen hebben inboorling En uitlander geraakt, Het Roode-Kruis-werk is bijkans Onmogelijk gemaakt, De Volkenbond ligt op zijn rug En slaat wat in de lucht De Vrede slaakt, verongelijkt, Een diepgewelde zucht Het is een schouwspel, inderdaad Een drama, met het Recht Als hoofdpersoon voor ieders oog Op het schavot gelegd! Vergeefs heeft Abessinië, Lid van de Volkenbond!, De tanden opelkaar gezet Van de verbeten mond. Vergeefs heeft het geroepen en Gebeden en gepleit Op 't hart van onze Volkenbond: Recht en Gerechtigheid. Vergeefs heeft het gehoopt op hulp En op een daad gewacht; Het is, tei'wijl er werd gepraat, Heel kalmpjes afgeslacht. Is dan de Volkenbond niets waard Welzeker, zelfs heel veel, Mits zich het aangevallen volk, Vliegt men het naar de keel, Voldoende kan verdedigen En vechten voor zijn Recht Tot het „geschil" uiteindelijk In vriendschapis beslecht (Nadruk verboden.) LEO LENS. UIT OOST-INDIE LICHTE AARDSCHOK DONGGALA, 4 Mei (Aneta). Op 2 Mei j.l. te 6 uur 40 n.m. werd hier een lichte aard schok gevoeld. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT Ernstige diefstal voorkomen PASOEROEAN. 4 Mei (Aneta). Op 2 Mei j.l. werd ingebroken ten huize van dr. Honig. De bewoners van het huis wargn afwezig. De inbraak werd gepleegd door de pas uit de gevangenis ontslagen Europe anen Lawson en Ter Poorten, in samen werking met twee inlanders. De petinggih kedoengloo koesterde argwaan en waar schuwde de surveilleerende stadspolitie. Nadat zij een poging tot verzet hadden ge daan werden Lawson en een inlander ge arresteerd. De anderen wisten te ontvluch ten en zijn nog niet gevat. Het krachtdadig ingrijpen door de stadspolitie verhinderde een ernstige diefstal. Nu wordt slechts eenig geld vermist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5