DE NEGUS NAAR PALESTINA VERTROKKEN DINSDAG 5 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 DE UITSLAG VAN DE FRANSCHE VERKIEZINGEN De uitslag van de verkiezingen voor de Fransche Kamer heeft 'ri sterke verschuiving naar de uiterst linksche partijen doen komen. De communisten kunnen daarbij on getwijfeld op de grootste zetelwinst bogen. Beschikten zij in de oude Kamer o\er slee tien zetels, in het nieuwe Parlement zuil zij terugkomen met een fractie van meer dan 70 man. dank zij de omstandigheid, dat zij hun vroegere politiek hebben laten varen en een. meer nationaal getint jasje hebben aan getrokken. In Frankrijk vertoonen zij d dezelfde kuren als in ons land, zulks op order van Moskou. Naast de communisten zijn ook do S.F.1.0.-socialisten sterk vooruit; Zij vormen thans verreweg de sterkste partij in de Kamer met hun 146 zetels legen 101 in de oude Kamer. De gematigd linksche Pai' tijen, waaronder de radicaal-socialisten kregen zware klappen, zulks uitsluitend ten gunste van de meer extreme elementen. Het zgn. Volksfront zal in de nieuwe Kami de beschikking hebben over 378 zetels op een totaal van 618. Deze groote meerderheid moet echter met een korreltje zout genomen worden. Want in feite zal de Volksfront- regeering niet kunnen rekenen op een zeke aantal radicaal-socialisten en onafhankelij ke socialisten, die met steun van reclitsche gematigden gekozen zijn. De communisten hebben enkele dagen ge leden officieel verklaard, dat zij geen Minis terportefeuilles zullen aan\aarden eh er van afzien aan de Regeering deel te nemen. waren zij bereid een Volksfrontkabinet hun parlementairen steun te geven, voor aoovi het minimum-programma van het Volks front ten uitvoer zou worden gelegd. Bij de vorming van een nieuw kabinet kunnen de communisten dus al bij voorbaat worden uitgeschakeld. Het is daarom zeer waarschijnlijk, dat er straks een Regeering zal komen, bestaande uit radicaal-socialisten en socialisten, welke tevens zal steunen op <lo medewerking van de communisten. Zelfs wanneer een aantal radicaal-socialis ten weigeren zouden het nieuwe kabinet te steunen, zal dit over een voldoende parle mentaire meerderheid beschikken. Daladier en Blum worden dan ook reeds als kabinets formateurs genoemd. Laatstgenoemde heeft nu al openlijk verklaard de vorming een nieuw kabinet op zich te nemen. Voorloopig blijft Sarraut nog aan het be wind, daar de zitting van de huidige Kamer tot het einde dezer maand duurt. Mogelijk echter valt reeos eerder de beslissing en vraagt Sarraut zijn ontslag, teneinde aan de thans heerschcnde onzekerheid zoo spoedig mogelijk een eind te doen komen. Uit den aard der zaak mag men na de Volksfront-overwinning een meer links georiënteerde politiek in het binnenland ver- wachten, dan tot nu toe het geval was. Naar alle waarschijnlijkheid zal men daarbij excessen weten te vermijden. De voornaamste vraag is, welke houding de nieuw.e Fransche Regeering zal aannemen iten aanzien van het monetaire vraagstuk. Van eer* devaluatie is men in het alge méén afkeerig, van een deflatie-politiek eveneens. Het zal niet meevallen om tus- schen deze twee uitersten den middenweg te kiezen. In dit opzicht wacht het nieuwe kabinet een weinig aanlokkelijke taak. Het handhaven van den gouden standaaro ver- ieischt juist in deze tijden een krachtige anuntpolitiek, vooral waai- de technische po sitie van het Fransche ruilmiddel de laat ste paar jaar danig verzwakt is. De goudvoorraad van de Fransche circu latiebank daalde immers reeds van frs 80 (tot 62 milliard! Het is daarom geen wonder dat het vertrouwen in het Fransche devies top de wisselmarkten er na de verkiezingen niet op vooruitgegaan is. Het zal voor het nieuwe kabinet zaak zijn zoo spoedig moge lijk kleur te bekennen, wil men noodelooze monetaire verwarring voorkomen. Van groot belang zullen de consequenties fvan de Volksfront-overwinning zijn voor de Europeesche politieke verhoudingen. De aan zienlijke winst, welke de communisten heb ben behaald, zal waarschijnlijk moeilijk heden meebrengen in de betrekkingen tus- echen Frankrijk en Duitschland. Rekening moet worden gehouden met een zekere ver koeling in de Fransche diplomatie ten op: zichte van Berlijn. Aan de andere zijde zal Frankrijk zich meer gaan oriënteeren op Italië, dat na de overwinning in Abessynië een mogendheid van den eersten rang zal worden. Frankrijk meent Italië nu een maal noodig te hebben om Duitschland in toom te kunnen houden. Merkwaardig is, dat het daarbij de hulp moet zoeken van communistisch Rusland en fascistisch Itaiië. lAls het er echter om gaat den ouden erf vijand den voet dwars te zetten dan zijn de Fransche politici met blindheid geslagen en is niets hen te dol. Addis Abeba is nog steeds niet door de Italianen bezet Roovers en muitende soldaten zetten hun bedrijf voort Een aanval op de Ameri kaansche legatie Benarde positie vreemdelingen van de Gistermiddag is onder presidium van Ciano de Italiaansche Kamer bij eengekomen. Alle leden der Regee ring en alle afgevaardigden voor zoover zij zich niet in Oost-Afrika bevonden, waren aanwezig. De pu blieke tribunes waren stampvol. De zitting droeg een bijzonder plechtig karakter. Mussolini deed in deze zitting me- dedeeling van zijn voornemen het Italiaansche volk evenals op 2 Oc tober 1935 te mobilisceren en per radio toe te spreken, zoodra Addis Abeba bezet is. Zijn rede zal in vier talen worden uitgesproken, zoodat de Italianen in het buitenland de gebeurtenissen in hun vaderland door middel van de radio kunnen meemaken. De Negus is met den Britschen kruiser „Enterprise" van Djiboeti naar Haifa vertrokken met als eind bestemming Jeruzalem. Eden heeft in het Lagerhuis cch verklaring afgelegd over de vlucht van den Negus en de maatregelen ter beveiliging van de Europeesche bevolking. De zitting van de Italiaansche Kamer Omtrent de zitting van de Italiaansche Kamer, die gistermiddag om vier uur aan ving, wordt uit Rome het volgende gemeld: De duce werd bij zijn binnentreden verwel komd met een applaus cn toejuichingen, die minutenlang aanhielden Daarna nam de president der kamer, Ciano, het woord. Hij zeide o.m.: „Het Abessijnsche keizerrijk, dat geduren de vele jaren de door Italië aangeboden iendschap heeft afgewezen, dat de rust onze koloniën bedreigde, is thans over geleverd aan de genade van het Italiaansche leger, terwij] de negus op de vlucht is. In den loop van eenige maanden zijn de legers der slavenhouders, ondanks den moreelen en materieelen steun van het Geneefsche anti-fascisme, het een na het ander ver- nietigd door de militaire macht van Italië". Ciano bracht dank aan het leger, de arbei ders en vooral aan Mussolini. De rede van den president werd luide toegejuicht. De zitting werd daarna voor korten tijd gesloten. de hervatting sprak Ciano woorden herinnering bij het overlijden van Ko ning Foead van Egypte. Mussolini sloot zich bij deze woorden aan en bracht naar voren, dat er een historische affinititeit bestaat, tusschen Egypte en Italië, die beide de erf. gen amen van een duizenden jaren oude be schaving zijn. De herdenkingstoespraken van Ciano en Mussolini werden staande door de aanwe zigen aangehoord. De duce nam opnieuw het woord en zeide: „Ik heb bevel gegeven voor een algemeen opkomen van het Italiaan sche volk. Ik zal het Italiaansche volk dat gene mededeelen, waarop gij wacht. Ik zal tot het volk spreken zooals op 2 October". Opnieuw barstten de toejuichingen los. De zitting werd daarna, op voorstel van den president, verdaagd uit rouwbetoon in verband met het overlijden van Koning Foead. Kort Nieuws i De New-Yorksche politie zoekt op het bogenblik met grooten ijver naar een ge vaarlijken maniak, die in den loop van een .week niet minder dan 11 huizen in de volks wijk in brand heeft gestoken. S taais vijand no. 1. de gangster Karpis, tiie overgebracht is naar een San Paolain Minnesota, heeft bekend den bankier Bre mer te hebben ontvoerd, waarbij hij 300.006 dollar losgeld inde. Hij ontkende echter ver schillende andere misdaden die op zijn re kening geschreven waren, te hebben ge pleegd en weigerde ook de namen van zijn medeplichtigen te noemen. De Fransche manschappen, die bij 'decreet van den minister van oorlog van 7 April onder de wapenen waren gehouden zullen op 15 Mei a.s. met groot verlof gaan. In den slaat Georgia hebben 200 man nen op een landweg nabij Pavo een gevan gentransport overvallen. Zij ontrukten den sheriff een neger, die van moord verdacht werd, lynchten hem en wierpen zijn met kogels doorzeefd lijk in den tuin van een school. DU is het derde geval van lynch- justitie dat zich binnen een week in de V. St. heeft afgespeeld. Te Nevrocop in Bulgarije is een com- haunistisch complot ontdekt, waarbij negen onderwijzers, een student en 9 boeren be trokken waren, Allen zijn gearresteerd. De Negus naar Palestina vertrokken Een verklaring van Eden in het Lagerhuis Naar Eden gistermiddag in het Lager huis meedeelde werd den Britschen gezant te Addis Abeba in den avond van den eersten Mei door den secretaris van de Keizer meegedeeld, dat deze van de leiding der zaken afstand had gedaan, en deze aan zi.in Ministerraad had toevertrouwd, en dat hij met zijn familie naar Palestina wilde vertrekken. De Britsohe regeering was van ge voelen. dat zij dit verzoek moest in willigen en, voor zoover dit in haar vermogen was, de reis naar Jerusa lem moest vergemakkelijken. Bijge-" volg stelde de Britsche regeering zich in verbinding met de Fransche regee ring, die zich bereid verklaarde te vol doen aan de wenschen, die Z. M. te ken nen zou kunnen geven met betrekking tot zijn bestemming. De Britsche regeering gaf derhalve aan het oor logsschip „Enterprise" opdracht, naar Djibouti te gaan, en den Keizer en zijn gevolg naar Haifa te vervoeren. Natuurlijk verwacht men van den Keizer, dat deze tijdens zijn verblijf in Palestina op geen enkele wijze aan de voortzetting der vijandelijkheden zal deelnemen, gezien het feit, dat hij de leiding der zaken uit han den heeft gegeven, Naar uit Djibouti wordt gemeld heb bes do Keizer, de Keizerin en hun kinderen zich gistermiddag om vier uur aan boord van de „Enterprise" in gescheept cn gisteravond 19.30 ver- trokkken. Het schip wordt geëscor teerd door een torpodojager. De Negus wordt Vrijdag te Haifa verwacht. De ..Enterprise" wordt als een van de snelste schepen van de Britsche marine beschonwd. Te Jeruzalem zal de negus waarschijnlijk zijn intrek nemen ld het Abessijnsch cc laat. Een hartelijke ontvangst is verzekerd, omdat de bevolking van Palestina zeer sympathiek staat tegenover de Abessijnsche De doode leeuw De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani schrijft, dat de Negus bij zijn vlucht, door met zijn gezin per trein vertrekken en twee wagons thalers en wagons koffie mee te nemen, den minst roem vollen en minst heldhaftigen heeft gekozen. De Tigre-koningen Theodoor en Jean verkozen als helden op het slagveld te 6neuveien, terwijl Haile Selassi, de vroe gere Ras Tafari de soldaten, die te Harrar misschien nog strijden voor den desertee- rendeD leider, op het slagveld in den steek laat. Niet alleen slaat de Negus op de vlucht met zijn thalers en koffie, maar hij laat ook de sanctionistische staten met hun verliezen en hun poliieke moeilijkhe den in den steek. Dc Negus ook naar Londen? De Abessijnsche gezant, Dr Martin, ver klaarde, dat hij er niet aan twijfelde, of de Negus zal ten slotte naar Londen ko men. De gezant voegde hieraan toe, dat hij maatregelen heeft genomen, opdat de jongste zoon van den Negus te Londen zal worden opgevoed. Ras Nassiboe te Djiboeti De commandant van het zuidelijke Abes sijnsche leger en zijn raadsman, de Turk- sche Generaal Wehib Pasja, zijn eveneens te Djiboeti aangekomen, vanuit Diredawa. Dit beteekent vermoedelijk de ineenstorting pan de laatste tegenstand der Abessijnc De reorganisatie van Ethiopië De Romeinsche pers geeft in meer of minder duidelijken vorm te kennen, dat alleen Italië bevoegd is voor de reorga nisatie van Abessinië. De Negus, aldus de bladen, heeft door zijn vlucht de tradith van zijn huis verraden. Onder die om standigheden kan ook niemand tot het voeren van vredesonderhandelingen ge machtigd zijn. Volgens de „Giornale d'Itaüa" heeft de Negus het geheeh Abessijnsche gebied met al zijn stammen aan de Italianen overgela ten. Het moreele gezag van den Negus is voor goed verdwenen. De bezetting van Addis Abeba door de Italianen wordt thans zelfs gewenscht door de inboorlingen, de verschillende legaties en door meer dan een minister van buitenlandsche zaken dei sanctielanden. Zoo vindt de sanctiepolitiek haar definitieve weerlegging. De toestand in Addis Abeba Chaos duurt voort Te Addis Abeba blijven de roovers en muitende soldaten hun bedrijf voortzetten. Verscheidene buitenland sche legaties zijn aangevallen, doch bet is gelukt deze aanvallen af te 6laan. Niettemin is de positie der vreemdelin gen in de hoofdstad hachelijk, aange zien de Italiaansche troepen vermoe delijk pas tegen Woensdag de stad zullen binnentrekken. Uit de verschillende telegrammen van den Franschen gezant te Addis Abeba blijkt, dat gewapende vrachtauto's van de legatie door de stad trekken om de gewonden op te ne- Tegen den middag is gister een Ita- liaansch vliegtuig over de stad gevlogen. De stad is bezet door troepen muitende sol daten. die met mitrailleurs gewapend zijn. Dc inboorlingenwijk is vrijwel n,eheel door hen geplunderd. Het aantal personen, dat in de Fransche legatie een toevlucht heeft gezocht, nadert de 2000. Om de veiligheid der legaties ti waarbor gen, had de Negus eenige maanden geleden elk hunner de beschikking over een aantal geregelde soldaten gegeven. Onder deze sol daten zijn er echter, die verraad hebben ge- _d en in den afgeloopen nacht op de Fransche legatie hebben geschoten. De da ders van dergelijke overvallen zullen worden gefusilleerd. Bodard besloot met te verkla ren, dat het weerstandsvermogen van de Fransche legatie geenszins is verzwakt, en dat het moreel uitstekend is. Een overval op de Amerikaansche legatie In den loop van gister hebben de ban dieten een aanval ondernomen op de Ame- rikaansche legatie. Aanvankelijk is men er in geslaagd den aanval af te slaan, doch telegrammen, die gisteravond uit Addis Abeba werden ontvangen, meldden, dat de situatie dreigender werd en dat 2 inland- iche bedienden zwaar gewond waren. Aan de Britsche legatie te Addis Abeba is via Washington en Londen verzocht verster king naar de Amerikaansche legatie te zenden om de aanvallers het hoofd te bie den. De enorme omweg Washington-Lon- verd genomen omdat het sturen van een bode van het eene gebouw naar het andere te veel gevaren met zich bracht. Gisteravond laat was de positie weer iets verbeterd, dank zij de neervallende regen. •schillende gebouwen in de stad staan nog in brand, v.o. ook het keizerlijk paleis. De Amerikaansche gezant was van oor deel, rlat 't vooral aan de moedige houding an het. inlandsche personeel te danken was dat men de Abessijnen van zich af heeft weten te schudden. Het departement van staat Is op het oogenblik de eenige nieuwsbron voor de Amerikaansche pers voor wat betreft de gebeurtenissen tc Addis Abeba. Alle ver bindingen zijn verbroken. De Amen kaansche minister van Buiten landsche Zaken, Huil, beeft zich zeer er kentelijk betoond over het voorzichtige op treden van den Amerikaanschen gezant, die vrouwen en kinderen naar dc Britscho legatie heeft doen overbrengen en met en kele mannen het gezantschapsgebouw te gen bandieten en plunderaars verdedigt. Deze mannen beschikken over tien gewe ven, zes pistolen, een licht machinegeweer cn voldoende munitie. Gister hebben drie Duitschers en een Duitsclie vrouw- onderdak gevonden in het zendingsstation der Amerikaansche Zcven- dedags adventisten. Zoeken van contact met de Italiaansche voorhoede Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken te Washington heeft be richt ontvangen, dat twee Amerikaansche journalisten hedenmorgen bij het aanbreken van den dag de. Amerikaansche legatie te Addis Abeba zouden verlaten. Zij zouden een Amerikaansche en een witte vlag met zich voeren en trachten in verbinding te komen met de Italiaansche voorhoede. Volgens hetzelfde bericht lieerscht thans te Addis Abeba betrekkelijke rust. Het Engelsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft den Engelschen ge zant te Addis Abeba per radio verzocht al het mogelijke te doen tot hulpverleening bij de verdediging- van de Amerikaansche Zweedsche ambulance teruggeroepen Het Zweedsche Roode Kruis heeft de beide groepen der Zweedsche ambulance in Abessinié opdracht gegeven onmiddel lijk naar Addis Abeba terug te keeren. Vandaar zullen zij zich naar Djiboeti moe ten begeven om vervolgens naar Zweden terug te gaan. In dit verband heeft de minister van Buitenlandsche Zaken van Zweden de hulp ingeroepen van den Britschen gezant te Addis Abeba die belast is met de beharti ging van de Zweedsche belangen in Abes- sinië. De „Temps" over de situatie De „Temps" verklaart in een commentaar op de situatie in Abessinië, dat thans het oogenblik gekomen is om een ontspanning tusschen Italië en Engeland tot stand te brengen en een oplossing voor het Oost- Afrikaansche conflict te vinden, die in overeenstemming is met de belangen van Engeland en Italië en met het moreele prestige van den Volkenbond. Italië, aldus het blad, kan zonder aan zijn eigenliefde te kort te doen verzoend en gematigd optreden, omdat zijn militaire overwinning volkomen is. Italië zou een politieke fout begaan, indien het zich zelf oor het voldongen feit van een radicale oplossing zou stellen, waarin de Volken bond niet zou kunnen toestemmen zonder zich .te vernederen. Worden dc sancties thans opgeheven? l$e meeste diplomatieke correspondenten te Londen zijn van oordeel, dat nu Abessi nië ineen is gestort, middelen zullen worden gevonden om een einde te maken aan de sancties, en het front van Stresa te her stellen. Volgens berichten uit Addis Abeba is de Fransche legatie waar 2000 personen een toevlucht hebben gezocht, door benden plunderaars omsingeld. D© levensmidde- lenvoorraad begint op te geraken en de gezant heeft opnieuw te Djiboeti om hulp erzocht Een compagnie Fransche soldaten, welke sedert enkele maanden te Diredawa gestationneerd, heeft opdracht ontvangen onmiddellijk naar Addis Abeba te vertrek ken. De Amerikaansche legatie ontruimd De Amerikaansche Staatssecretaris Huil heeft den Amerikaanschen gezant te Ad dis Abeba, van Engert, opgedragen de Amerikaansche legatie te ontruimen. Dit bevel werd gegeven, nadat bericht was ont vangen. dat het gepeupel het gebouw had aangevallen en van Britsche zijde was te kennen gegeven, dat het onmogelijk was de erclediging langer vol te houden. 0i>£cteie torende zoekl U radeloos naar een be trouwbaar middel. Ukuntookzonder vrees Uw kinde ren dit middel geven.dat betrouw baar werkt en onschadelijk is: INSTANTINE i Prils per doosie slechts 50 ets. Instantine De overwinning van de Wafd-Partij Gelijk bekend hebben de verkiezingen in Egypte een overweldigenoe meerderheid voor de Wafd-partij opgeleverd. Deze zal niet minder dan 163 zetels bezetten. De li 6, de Ittihadisten 5, en Je Nationalisten 4 zetels verkregen. De onafhankelijken be schikken over 14 zetels. Nog 15 zetels zijn te vervullen. DE ROODE TERREUR IN SPANJE Extremistische uitspattingen In de volkswijken van Madrid duren de incidenten voort. Een aantal extre misten hebben gisteravond de Ava Maria kapel in brand gestoken. Een kerk, die betoogers reeds gistermor gen wilden verbranden, werd opnieuw in brand gestoken. De politie trachtte de orde te herstellen. Verscheidene personen werden gewond. De schade, die door de branden is aangericht, is nog niet bekend. Ook in de buitenwijken duren de ongere- geldheoen voort. Eenige kerken en kloosters staan iu brand. Er hebben botsingen met de politie plaats gehad, waarbij een 40-tal personen, meeren- deels lichte verwondingen heeft opgeloopen. De opgewonden stemming schijnt zich thans ook uit te breiden tot de wijken, die meer nabij het centrum der stad zijn gelegen, Scheepvaartstaking duurt voort De algemeene staking bij de Spaansche koopvaardij en kustvaart duurt voort. De van de Canarische eilanden komende boo ten met bananen hebben de vuren moeten dooven. De lading zal overboord geworpen moeten worden, indien het conflict niet spoedig wordt bijgelegd. Staking te Malaga Volgens uit Spanje ontvangen berichten, is een revolutionnaire staking uitgebroken te Malaga, waar alle winkels gesloten en de autobusdiensten stilgelegd zijn, terwijl geen enkel schip uit de haven kan vertrekken. De veerdienst tusschen Malaga en Algecicras wordt sinds vier dagen niet meer onder houden. Een Fascist gedood Gisteravond hebben fascisten steenen ge-' worpen naar een au?o met demonstreerende socialisten. Een vechtpartij volgde, waarbij een fascist werd gedood en vijf personen ernstig werden gewond. Verder werden twee rechtsche politici in gevallen, die redevoeringen tegen de socia listen hielden. Een werd met negen messte ken gewond, de ander kon vluchten na twee tegenstanders met revolverschoten te hebben gewond. To Madrid zijn gisteren 7 kerken en een aantal kloosterscholen in brand gestoken. De vragenlijst aan Duitschland Nog steeds niet gereed De Britsche vragenlijst aan Duitschland is nog steeds niet gereed. Gister moet be sloten zijn eenige punten opnieuw te her zien. Het wordt nu op zijn vroegst Woens dag voor de vragenlijst zal worden overhan digd. De Fransche verkiezingen Volledige uitslag gepubliceerd Het Fransche ministerie van binnenland- sche zaken heeft gisteravond laat de vol ledige verkiezingsuitslagen voor de nieuwe Kamer bekend gemaakt. De 618 zetels zijd als volgt verdeeld. zetels behouden gew. verl, communisten 72 10 62 0 dissidente comm. 10 9 1 2 socialisten 146 73 73 24 gem. soc. 26 22 4 23 onafh. sac. 11 8 3 14 «-ad. soc. 116 92 24 67 onafh. rad. 31 24 7 42 links rep. 84 56 28 43 volksdemocralea 23 18 5 5 rechts r«p. 88 5S 30 19 conserv. en onafh. 11 4 7 2 Totaal 618 374 244 241 Er zijn in totaal drie zetels meer gewon nen dan verloren, aangezien drie nieuwq kieskringen gevormd waren. Conferentie der Balkan-Entente Bevredigend verloop der besprekingen Te Belgrado wordt momenteel een confe rentie der Balkan-Entente gehouden. To! dusverre hebben de onderhandelingen een bevredigend yerloop gehad. Men werkt aan de opsrelling van een formule, waarin de verplichtingen, die voor Griekenland uit het Balkanpact voortvloeien, nauwkeurig moeten worden aangegeven. Men verklaart dat ook in de kwestie van de hermilitarisa- ae der zeeëngten volledige overeenstemming tusschen de vier mogendheden te verwach- De dienstplicht in Oostenrijk De diplomatieke vertegenwoordigers van Oostenrijk bij de Europeesche regeeringeD hebben een memorandum overhandigd ter rechtvaardiging van de invoering van den Bondsdienstplicht. Hierin wordt allereerst getracht de stelling te weerleggen als zou dit een inbreuk beteekenen op het verdrag vao Saint Germain. Het memorandum ver klaart dienaangaande, dat het bedoelde ver drag formeel als tegenprestatie eener een zijdige ontwapening van Oostenrijk een ver mindering der bewapening der andere par tijen beloofde. Verder wijst het memoran dum erop, dat de Oostenrijk opgelegde ver plichting, zijn onafhankelijkheid te bescher men een der peilers der Europeesche orde vormt. Ten slotte verklaart het memoran dum. dat de Bonds dienstplicht een daad van Oostenrijksche souvereiniteit is, die de belangen van geen anderen staat schaadt, doch onontbeerlijk is voor de verdediging des lands. Een regime, dat zich aan deze noodzakelijkheid zou hebben onttrokken, zou niet langer de verantwoordelijkheid voor het lot van Oostenrijk hebben mogen dragen Dc Engelsche gezant tc Addis Abeba inspecteert de afdceling sikhs, welke ter bewaking van de Engelsche legalie aldaar werden ge requireerde GEMENGD NIEUWS De instorting in de Cunera-kerk te Rhenen De voorzitter en secretaris van de rijks» commissie voor de monumentenzorg, Prof. Ir. J. A. G. van der Steur en Dr. J. Kalff, alsmede het lid dier commissie, de heer H. van Heeswij k, districtsbouwkundige, hebben een bezoek gebracht aan de Cunera kerk en ter plaatse een onderzoek naar de oorzaak van de instorting van den pilaar ingesteld. De resultaten van dit onderzoek zijn nog niet bekend. Wat de instorting betreft, vernemen wij nog, dat de solide constructie der betonnen zoldering, welke boven de gewelven in nieuw metselwerk is aangebracht, heeft voorkomen, dat de gevolgen der instorting catastrofaal zijn geworden. Was het beton» dek, toen de vloer instortte, gaan verzak ken, dan zouden de muren der kerk naar binnen zijn ingestort. Er wordt thans ijverig gewerkt aan nieuwe steunpunten. Men hoopt deze voor a.s. Woensdag kla*-^ te hebben. Doen zich in den tusschentijd geen nieuwe complicaties voor, dan heeft men het geheele werk in handen. Zoekende naar de oorzaak van de in storting kao men het volgende in aanmer king nemen: het metselwerk heeft reeds twee branden te doorstaan gekregen. Het roetwaler heeft bij deze gelegenheid inge werkt op de specie en deze is gedeeltelijk opgelost. Ook kan moeheid van den steen de oorzaak zijn. Hiervoor zou pleiten, bet feit, dat ia Januari het betonwerk op de gewelven werd gebracht en het metsel werk de heele zware slappe massa kreeg te dragen. Er deden zich toen geen compli caties voor. Dit gebeurde pa3 na vier maanden, toen de beton verhard was. Thans blijkt, dat. het betonwerk geen streep is geweken. Van overbelasting kan dus geen sprake zijn. Twee meisjes door kou bevangen Men meldt ons uit IIoek van Hol land: Zondag zijn twee meisjes, resp. 15 en 18 jaar oud en werkzaam op de broodfabriek van Ebeling te Rotterdam, die aan het stille strand een tent hadden geplaatst, doordat zij den geheelen dag half ontkleed over het strand en in zee hadden geloopen bevangen door' de kou op het strand neer gevallen. De politie, die haar daar vond, belde direct Dr Knap op. die haar in een con sumptietent te bed liet brengen, 'sAvonds konden de inmiddels gewaarschuwde ouders er een mee naar huis nemen, doch er zoo slecht aan toe, dat zij onder geneeskundige behandeling moest blijven. Een dorpsgericht in Brabant eek eti Donk (N.-Br.) bleek, dat een meisje haar woord tegenover haar a.s man niet gestand deed en zich van een nieuwen vrijer had voorzien. Dit was niet naar den zin van de dorpelingen en zij waren ten zeerste verbolgeD op het meisje, voornamelijk omdat zij reeds rnet haar bruidegom naar den pastoor was geweest om den datum van het huwelijk vast te stellen. Ongeveer 800 personen waren bijeenge komen en gewapend met knuppels en stokken reden de meesten van hen des avonds in huifkarren naar de woning van het ontrouwe bruidje, een café aan den Dijk. De stoet werd voorafgegaan door ketelmuziek en onder luid geraas en ge joel trok men door het dorp. Bij het café werd halt gehouden en de huifkarren wer den daar dicht tegen de woning opgesteld. De bedoeling wqs gezamenlijk de herberg binnen te gaan en daar met de meege brachte knuppels alles kort en klein "to slaan. De politie was echter van de plan oen op de hoogte gekomen en onder lei ding van den burgemeester werd de menigte aangemaand rustig naar huis terug te keeren. De gemoederen waren echter zoo verhit, dat de dorpelingen zich niet in hun wraakplannen wenschten te laten dwars- boomen. Men weigerde aan het bevel gevolg te geven en de politie was genoodzaakt han delend op te treden. Er vielen geduchte klappen, waardoor de wrekers eenigszins tot de orde werden gebracht De geheele avond Tdeaf het, onrustig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2