Jlieuure jCeitectji* (üoumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Gemeenteraad van Rotterdam abontuntr nts prijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/i cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5772 Bureau: Breeslraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 5 MEI 1936 15e Jaargang aiforrtentitprijjtn: Van I tot 5 regels f 1.177» Elke regel meer f 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0l45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 V.D.B. EN ONTWAPENING Geen overeenstemming bereikt Toen "Wij, direct na de buitengewone al- gemeene vergadering van de vrijzinnig-de- rnocratisohe bond onze vreugde over de koerswijziging uitspraken, deden wij dat niet zonder reserve. Wij voegden er namelijk aan toe: „indien wij het kran ten vers lag goed begrijpen". Achteraf blijkt helaas hoe broodnoodig deze reserve was. Lezing van het verslag, dat zorgvuldig opgesteld, in het partijorgaan is opgenomen, bewijst, dat men feitelijk niets meer heeft bereikt, dan waarmee mi nister Oud zei desnoods genoegen te zullen nemen: de eenheid der partij is behouden, doch op het stuk der defensie hecrscht een principieele gedeeldheid. Zeker, er is een nieuwe formuleering aan vaard, doch nadat men over en weer na drukkelijk verklaard had, dat men er een eigen exegese op na hield. Hoe .stond de zaak? Het hoofdbestuur stelde voor met het oog op ae internationale toestanden om in het werkprogram van de hond allereerst par. 1, „Hoofdlijnen der Staatsinrichting" te schrappen de woorden „Nationaie Ontwapening"; en voorts par. 9, welke handelt over „Orde en veiligheid" en waarin alleen sprake was van „een politie macht met eemoudige bewapening aidus te lezen: „Beperking van de gewapende macht van de Staat tot hetgeen noodig is voor de handhaving van hinnenlandsche orde en rust en voor de in verband met het lidmaatschap van de Volkenbond noodige medewerking aan internationale rechts handhaving, waaronder begrepen verde diging tegen oorlogsaanval, zoolang ce internationale verhoudingen daartoe aan leiding geven". Nu was reeds gebleken, dat er velen in «de vrijz.-dem. hond zijn, die niet bereid wa ren zoo'n radicale ommezwaai in twee jaar tij cis te maken.' Heftig verzetten prof. Van Emhden en de heer Ketelaar zich tegen de schrapping van de woorden „Nationale Ontwapening" en ze waren er ook niet voor te vinden om in par. 9 op te nemen „ver dediging tegen ooiTogsaanval". Natuurlijk kon het hoofdbestuur, nadat 't eenmaal positie had gekozen, zijn voorstel len niet meer loslaten. Dat was eenvoudig ondenkbaar. En zoo dreigde het gevaar, dat de toestand in zou treden, waarop mr. Oud reeds had gedoeld: op het principieele punt der landsverdediging zou er diepgaand ver schil van overtuiging kunnen bestaan in een en tjezelfde partij; in de Eerste Kamer zou prof. Van Enibden vóór en prof. Kranen burg tegen nationale ontwapening pleiten. Een onhoudbare situatie. Aan het wijs beleid van enkele Friesche afgevaardigden is het te danken, ciat de een heid in de V.D.B. bewaard is. Zij stelden voor om wel de woorden „nationale ontwa pening in liet program te schrappen; terwijl niet zouden worden opgenomen de woor den: „waaronder begrepen verdediging tegen oorlogsaanval, zoolang de internationale >erhoudingcn daartoe aanleiding geven". De verdediger kleedde zijn aanbeveling handig in. Tegen prof. Van Embden zei bij: al worden de woorden „nationale ontwape ning" geschrapt, gij kunt toch evengoed uw propaganda voeren; en het hoofdbestuur lijmde hij om „verdediging tegen oorlogs aanval" te laten vervallen, omdat de eerste schrapping duidelijk genoeg aangeeft in welke richting het gaat. Het leek heel veel op fopperij; maar aan beide zijden nam men er genoegen mee en ieder dacht er het zijne van; zooals het hoofdbestuur zelf schrijft: Prof. Van Embden verklaarde daarop, dat het hij de aldus gewijzigde redactie, naar zijn oordeel mogelijk was zijn opvat ting omtrent de wijze, waarop medewer- 'king is te verleenen aan de collectieve beveiliging, te verdedigen, in verband waarmede hij zijn stern aan het voorstel van het hoofdbestuur zou geven. De voor zitter liet niet na op te merken, dat zoo danige opvatting voor rekening bleef van den heer Van Enibden. „Ik moge hiei- in'het voorbijgaan even vaststellen in welke politieke positie ik bij het aanroeren dezer kwestie verkeer. De Vrijzinnig-Democratische Bond heeft enkele dagen geleden over het defensie- vraagstuk een beslissing genomen, die ae positie van hen, die tegenstanders eener nationale weermacht zijn volkomen on aangetast laat. Het is nu natuurlijk niet het oogenblik daarover in breede beschou wing te treden; slechts deze korte opmer king: De voorstander eener nationale defensie verheuge zich vooral niet over 't besluit van ons congres, om de woorden „natio nale ontwapening" in ons partijprogram niet meer uitdrukkelijk op te nemen.Voor de zaak is nog volle ruimte en mij heeft de schrapping dier woorden dan ook niet gedeerd, te meer niet, waar de term door verschillende clausuleeringen reeds on duidelijk was geworden.* Maar voor de richting, waartoe ik be hoor, is wèl belangrijk, dat de Vrijzinnig- Democratische partij twee dingen uit drukkelijk geweigerd heeft: le. te ver klaren, dat haar ontwapeningsbesluit van 1924 onhoudbaar zou zijn geworden, en 2e. het aanhouden van een nationale weermacht positief voor te schrijven". De Vrijz.-dem. bond is te klein om van een kolossus te spreken; maar hij rust wèl op leemen voeten. Gevaarlijke situatie! MINISTER DE GRAEFF NAAR GENEVE Conferentie met de Scandinaafsche Staten en Finland De vertegenwoordigers van Nederland de Skandinavischc Staten en Finland, zijnde de vijf staten, die tot dusverre den zetel in de Raad van de Volkenbond hebben bezet die thans door Denemar- ken wordt ingenomen, zullen Zaterdag 9 dezer te Genévc bijeenkomen ter bespre king van verschillende aangelegenheden, verband houdende met de Volkenbond, welke voor hun respectievelijke landen van bijzondere beteekenis zijn. Tegen diezelfde dag is een bijeenkomst belegd, waarop de vertegenwoordigers van Spanje en Zwitserland aanwezig zullen zijn. In verband met het bovenstaande zal minister de Graeff zich in de tweede helft van deze week naar Genève begeven. Centrale commissie voor de Rijnvaart Een modus vivendi inzake het Rijnvaart-geschil Naar wij vernemen heeft de Centrale Rijn vaart-Commissie het volgende communique uitgegeven: De Centrale Commissie voor de Rijnvaart heelt van 21 April tot 4 Mei 1936 te Straatsburg vergaderd. Na lange jareu van moeilijke onderhande lingen is zij er in geslaagd, een belangrijke stap te doen tot volbrenging van haar taak orn de acte van Mannheim van 17 October 1S68 te herzien en deze in overeenstemming te brengen met de huidige vereischten van de Rijnvaart. Met het oog op bepaalde verschillen, waar omtrent nog geen overeenstemming kon worden bereikt en die aan een dadelijke on- derteekening van een nieuwe conventie in den weg stonden, werd een modus vivendi voorgesteld door de Duitschc en Fransche delegaties. Deze modus vivendi is voor gezien getee- kend en geparafeerd door de commissarissen die Duitschland, België, Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië in de Rijnvaartcommis sie vertegenwoordigen. Tot zoover het communiqué. Een korte toelichting dunkt ons echter niet overbodig. In het communiqué hierboven gepubliceerd wordt gesproken van een belangrijke stap. Daardoor zou men misschien een eenigs- zins onjuiste indruk krijgen van de betee kenis van het bereikte resultaat, dat waar lijk nog niet zoo heel groot te noemen is. Wat is namelijk het geval? De voor gestelde modus vivendi weid geteekend door alle Rijnstaten, behalve Nederland. Zoodoende is de situ atie nu zoo, dat er een overeenkomst is tot stand gekomen waarbij de Rijn vaartlanden zich verbinden spoedig tot een nieuwe regeling te komen. Bij deze modus vivendi heeft Nederland zich echter niet kunnen aansluiten. Het is dus nog lang niet voor elkaar! De Fransche Surtaxes en Nederland Blijkens mededeeling van het Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken is de Fransche Regeering niet genegen, om Rot terdam voor de surtaxes d'entrepót met Ant werpen gelijk le stellen. De Fransche regee ring is van meening, dat het verzoek van Nederland slechts dan ingewilligd zou kun nen worden, indien Nederland erin zou toe stemmen dat er, zooals België het verlangt, een internationale regeling zou worden ge troffen ten aanzien van sen internationaal regiem voor de scheepvaartverbindingen tusschen de mondingen van Schelde en Rijn. Hieruit trekt Mr. J. Z aayer in het Dag blad van Noord-Brabant de volgende con clusie: Er is dus niets veranderd. Als van ouds zijn Frankrijk en België eendrachtiglijk van zins, de door Nederland gewensuiite gelijkstelling alleen toe te staan, indien Nederland een „internationaal" régiem voor de delta aanvaardt. Het is goed dat dit zoo onomwonden wordt verklaard, ornaat wij er uit kunnen zien, hoezeer Nederland tegenover de Fransch-Belgische adspiraties in de delta ook verder op zijn hoede moet blijven. Deze zijn volstrekt niet dood en begraven, enkel omdat zij ter gelegenheid van dc hangende herziening der Rijnvaartakle niet bevredigd zijn. Indische pensioenbond Openbare vergadering te Utrecht Door het bestuur van den Bond van Ge- pensionneerde Indische Ambtenaren zal op Donderdag 14 Mei a.s. in het Jaarbeurs- restaurant te Utrecht een openbare ver gadering worden gehouden, waartoe in de eerste plaats alle Indische gepensionneer- den, ook niet-leden van den Bond, toegang hebben. Hoewel de onderhandelingen met rechts kundigen over de mogelijkheid van he: voeren van een proces tegen de regeering nog in vollen gang zijn acht het bondsbe- stuur bet wenschelijk, dal reeds nu krach tig stelling wordt genomen tegen mogelijke voorstellen der zoogenaamde normalisatie commissie, die verdere of voortgezette aan tasting van reeds toegekende pensioenen be oogen. Vervolg der begrootingsdebatten (Van onzen Rotterdamschcn-redacteur). Groot onderscheid bestaat er tusschen den liberalen Burge meester en de roode Wethouders ten aan zien van de vraag, w a arom bezuinigd moet worden, al staat de collectiviteit van het College ook achter dc ingediende voor stellen. De Voorzitter heeft dat in zijn vlotte, goed gedocumenteerde en voor zijn doen ongewoon lange redevoering niet met zoo veel woorden gezegd: hij gedroeg zich daar bij volkomen constitutioneel; maar bij tus- schenpoozen en interrupties kwam het vol doende uit, alsook in «le discussie, welke hij met wethouder Brautigam voerde, den eeni gen sociaal-democraat, die over de econo mische toestand een ernstige rede hield; ai schoof ook deze spreker de schuld geheel op de Regeering. met welke hij óp voet van vijandschap leeft; ook en dat is het bedenkelijke de heer H an fi rn a a ij e r noemde het in zijn repliek te recht een revolutionaire houding! als wethouder van een grootc gemeente. De zakelijke fout van den heer Brautigam as echter, zooals de burgemeester heel duidelijk aantoonde, dat hij de indruk wekte, alsof andere landen de crisis-gevol gen moesten dragen, maar Nederland al leen niet. Daarom kwam hij ook tot zijD niet bepaald nieuwevergelijkingen met het roode Noorden. Daarbij vergelende, dat men nooit twee landen zonder meer mei elkaar \ergelijken kan. Dat hangt van de omstandigheden en de tijd af. Nederland neemt een zeer ongunstige positie in. Het is geen land als de Ver. Staten of bet Brit- sche imperium, die vrijwel economisch „zelf genoegzaam" zijn. Ook gaat de vergelij king met Scandinavië niet op, waar men nationale producten heeft, waarnaar vraag is. Bij ons is heb juist andersom. Wat wij uitvoerden en wat ons rijk maakte, wordt nu juist niet gevraagd: onze zuivel en onze tuinbouwartikelen. Die vinden overal een gesloten deur. Echter, nu moet men niet als sommigen, die vroeger enkel optimisme waren, de dingen al te zwartgallig bekijken. Perioden als np waren er meer in bet verre, maar ook Tn het nabije verleden. In het jaar 1868 jerimieerde de lieer Bah'inann in de Tweede Kamer: de katoennijverheid bloedt dood. In 1895 klaagde het kamerlid Dobbelman: de oudergang van de landbouw, vooral in, Friesland is slechls een kwestie van tijd. 1 Noch het een, noch het ander is gebeurd.] De toestand werd door allerlei omstandig-,: heden, weer gunstig. Waarom mogen we dat; nu niet verwachten, al zal het herstel zee?" langzaam gaan? J( Hieruit volgt echter ook, dat het hoogst onbillijk is dc schuld op de Regeering te werpen; die Vermag tegen internationale factoren ook niet veel. De heer A. de Jong wees er nogmaals op, dat Voorwaarts absoluut partij- orgaan is, dat daarin een roode wethou der regelmatig meewerkte en dat de fractie dus aansprakelijk is voor de beloften en de critiek van dit blad. Op elk punt van beleid zouden de sociaal-democraten het beter doen dan anderen. Nu zeggen ze: nu ja, het staat „maar" in Voorwaarts, ln- tusschen zijn de kiezers bedrogen. Ook de heer N i v a r d was in zijn critiek alles behalve malscli. Wat mr. Donker niet in de Tweede Ka mer durfde zeggen, beweert hij in de Rot- terdamsche raad: het bizonder onderwijs wordt bevoorrecht; daar zijn de kleine dure scholen. In Rotterdam dan toch zeker niet. On danks alle bezuinigingen waren daar eind 1935 voor 367S6 leerlingen van 't openbaar onderwijs 203 schoolgebouwen en voor 36074 leerlingen der bizondere scholen (dus 700 minder) slechts 159 gebouwen. Waar is nu concentratie noodig en mogelijk? Geen wonder, dat de heeren Nivard en Hanemaaijer verklaarden, dat hun fracties hun stem niet aan deze onbillijke voorstel len kunnen geven: bezuiniging op 't Be- waarschoolonderwijs en verhooging van het waterleidingtarief; te meer niet, omdat bij 't laatste andere bezuinigingsmogelijkheden zijn aangegeven in het accountantsrapport, aarover B. en W. wijselijk zwijgen. De onbillijkheid ten aanzien van het Be- waarschooJonderwijs toonde de heer Don- n e r nog eens zeer duidelijk aan. Hij mocht terecht klagen over het achterhouden van cijfers de heeren schijnen daar sterk in te worden maar had zooveel inlichtingen in gewonnen, dat hij zelf met duidelijke, spre kende getallen kwam. De heer Donner vertelde het roode college, dat in 1935 het subsidie aan de Biz. Bewaar scholen ongeacht de salarissen! 110.000 bedroeg. Dat is nauwlijks voldoen de voor 'de rente zonder aflossing a 95000 plus de huren a 40.000. Voor aflossing schiet er dus zoo goed als niets over. Waarom maakte de wethouder dan zooveel drukte over de hooge aflossin gen, waartoe het B.B.O. in staat is? Als men dat uit eigen middelen doet om zich voor dc toekomst te dekken, wat heeft de gemeente daar dan mee te maken? De reisbelasting nagevolgd De Zwitsersche hotelhouders hebben zich. naar de Nederlandsche Reisvereeniging meldt, dezer dagen tot de Zwitsersche regee ring gerich?, met het verzoek, een reisbelas ting te willen heffen op de reizen van Zwitsers naar die landen, welke eveneens dergelijke maatregelen nemen. Hiermede wordt bedoeld: Duitschland en straks ook Nederland, indien aithans hier te lande to? invoering van een reisbelasting mocht wor den beslojen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Zuilen (Utr.) is bij het oversteken van den weg de 12-jarige D. door een uit de richting Arasterdam komende luxe auto, bestuurd door den lieer C. F. M., gegrepen en tegen den grond geworpen. Het ventje wos.onmiddellijk dood. De auto is in beslag genomen. DE VARKENSCENTRALE GEDAGVAARD De bond van handelaren acht zich benadeeld Het Zwanenberg-concern genoot groote voordeden Bij den Nedcrlandschcn Bond van Groothandelaren in Varkcnsvleesch cn groothandelaren tevens producenten van spek en reuzel, bestonden reeds geruimen t(jd grieven tegen de Var- kenscentralc. Speciaal verweet men haar, dat zij in strijd met haar opdracht en haar be voegdheden, had ingegrepen op de hin nenlandsche markt, bevriende bedrij ven gesteund, ten aanzien van de prijzen een dumping-politiek toegepast en voor de bonafide-grossiers de winstkansen had weggenomen, althans verminderd. Alle pogingen om van regeerings- zijde hulp tegenover de Varkensccn- trale te verkrijgen, bleven zonder Daarom heeft genoemde bond naar Mr. G. H. A. Grosheide te Am sterdam ons verzocht te berichten, de N.V.C. gedagvaard, om een beslissing van den rechter uit te lokken. Toen de tegenwoordige minister va Landbouw en Visscherij optrad heeft het bestuur van de bonden met zijn rechtskun digen adviseur een speciale audiëntie ge had en daarbij de gang van zalven uiteen gezet. De minister gaf te kennen, dat het hem gewenscht voorkwam, dat de bond een verzoek zou indienen, tot instelling van een onpartijdige commissie, aan welke hij de grieven terzake van deze dumping door de varkens-centrale toegepast, zou voorleggen en die hem dan verder zou kunnen advi- seeren. In verband met deze audiëntie werd het verzoek ingediend en wat het lidmaatschap van bedoelde commissie betreft, de aan dacht van den minister gevestigd op den adj. directeur van het gemeentelijk abat toir te Amsterdam. De zaak bleef daarop geruime tijd rVsten. Eindelijk kwam van den Minister be richt, dat hij niet bereid was tot benoe ming van een commissie over te gaan, daar deze zaak behandeld was in het rapport van de commissie-Beumer Dit antwoord bevreemdde 't bestuur zeer. ten eerste omdat de minister zelf het in stellen der commissie en het verzoek daar toe had gesuggereerd en ten tweede daar juist hot rapport der commissie-Beumer aanleiding was geweest tot de bespreking op de particuliere audiëntie en tot de ge noemde suggestie. De redenen, van het wel zeer veranderde inzicht van den minister, laten zich slechts gissen. Nu alle pogingen om in der minne, buiten een procedure, door een onpartijdige com missie een oplossing te verkrijgen, afstui ten op bovenvermelde weigering, heeft de rechtskundige adviseur der vereeniging adviseerd, ter zake van de gestie van de varkenscentralo een beslissing van den rechter uit te lokken. Met algemeene stem men werd daartoe besloten. Waar verder uit het rapport der commis sie-Beumer blijk?, dat de N.V. Uilhoornsche Bacon fabriek en (onderdeel van hoi Zwanen berg-concern) voor de door haar geslachte varkens in de periode waarover onderzoek plaats vond (15 Augustus 193231 Maart 1934 3.3 ct. per kg. minder betaalde dan de bedrijven, welke op tic vrije markt^huu varkens moesten koopen en dit bij een ge middelde slachting van pl.m. 263 per week maar even een verschil uitmaakt over ge noemde periode van ruim f 84.000, is lie duidelijk, dat het hier om zeer belangrijk; bedragen gaat, waar de leden van genoem den bond naar schatting ongeveer het tien voudige van gemeld aant'al slachtten. Dezer dagen zal tot dagvaarding van de Varkens Centrale in liquidatie worden over gegaan. De ontslagaanvrage van den heer Feber als Kamerlid De Ilaagsche R.K. Raadsfractie heeft in een verklaring het juiste verloop van de ontslagneming van den heer Feber als lid van de Tweede Kamer uiteengezet. Bij de wethouders benoeming in Sep tember 1933 heeft de heer Feber de verklaring afgelegd, dat hij de beide functies, wethouder en kamerlid, slechts zou blijven vervul len tot aan de g( meenteraadsverkie zingen in 1935 en dan zou beslissen, aan welke functie hij de voorkeur ga! Toen heeft de heer Feber het wethou derschap gekozen, doch verzocht aan de fractie kamerlid te mogen blijven tot na de behandeling in de kamer van de Indische begrooting 1936. Men keurde dit goed, maar op aandrang van andere zijde verzocht de heer Feber daarna kamerlid te mogen blijven tot de aanvang van het zomerrecès. Een tweetal voorstellen in deze richting werden verworpen. Ten slotte werd aangenomen een voorstel om aan den heer Feber opnieuw de keus tusschen beide functies te laten, waarna de heer Fehcr na lijp beraad mededeelde, wethouder te willen blijven en zijn ontslag als kamerlid indiende. De fractie werd bij -het nemen van haar beslissingen o. a. geleid door de overwe ging dat het wethouderschap eener grootc gemeente de geheele persoon vraagt. Auto- cn motorongelukken Te Amsterd.am is in de Kattenburger- voorstraat een vrachtauto geslipt cn omge- 'allen. Een man, die naast den chauffeur zat, is tusschen het portier en de cabine en den wagen bekneld geraakt. L-Iij is vermoe delijk met inwendige kneuzingen opgenomen het Wilhelmina-gasthuis. De auto werd door omstanders weer recht gezet. In de St Anthoniebreestraat is een oude man uitgegleden en gevallen, I-Jij werd ge grepen door een auto en overreden. Met een schedelfractuur is hij vervoerd naar het Binnen-gasthuis. Te Nijmegen werd op den Heyendaal- schenweg de 6-jarige M. Verstegen aan gereden door een autobus van G. Met gebro ken rechterbeen is het kind naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. In de St Annastraat werd de 29jarige ielrijder J. P. Smit door een luxe auto, be stuurd door K., aangereden. Met een lichte hersenschudding en wonden aan het hoofd is hij in het ziekenhuis opgenomen. DOODELIJKE VAL Te O s s (N.Br.) werd bij een voetbal wedstrijd de 10-jarige M. Kijzers door eeni- ge jongens van de banken gedrongen. De jongen viel en kwam zoo ongelukkig te recht, dat hij bewusteloos op het veld bleef liggen. Onmiddellijk werd medische liulp ingeroepen, doch het ventje bleek reeds te» zijn overleden. Ernstig motor-ongeluk bij Pijnacker Motorist gedood; zijn vronw gewond Maandagmiddag te half zes is op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Over- schie, onder Pijnacker, de motorrijder V. van M. uit Rotterdam, bij het passeeren van twee auto's in botsing gekomen met een uit de richting Rotterdam komende auto, welke werd bestuurd door der heer T. uit Voorburg. De motorrijder en zijn vrouw, die op de duo gezeten was, werden tegen den grond gesmakt en ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Delft overge bracht. Eenige uren later is Van M. overle den. De toestand van de vrouw, die een been had gebroken, is redelijk wel.-De auto werd licht beschadigd, doch de bestuurder kreeg geen letsel. Felle brand te Groningen Twee perceelen uitgebrand. Te Groningen is in de werkplaats van het schoenenmagazijn van de firma Van der Woude, gelegen aan den Verleng den Heeren weg, een benzine-praeparaat, dat gebruikt wordt voor het schoonmaken van sohocnen, uit elkaar gesprongen, door dat eeD der bedienden bij het praeparaat een sigaar rookte. In korten tijd stond het geheele perceel in lichter laaie. De brand weer, die kort na het uitbreken van den brand gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met alle kracht De braud had echter zulk een om vang aangenomen, dat het schoencnmaga zijn en dc bovenwoningen, welke echter onbewoond waren, spoedig waren uitge brand. Het vuur tastte ook het aangrenzen de perceel, een sigarenmagazijn en de bo venwoningen, bewoond door de familie Glas, aan. De bovenwoningen gingen geheel in de vlammen op. terwijl het sigarenma gazijn veel waterschade kreeg. De brand weer was spoedig den brand meester. Di brand trok veel belangstelling, doch de politie had de straat afgezet. Verzekering dekt de schade, welke vrij aanzienlijk is. Een complot rijwieldieven op het spoor Te Amsterdam werd opgemerkt, dal in de Wetering een fiets, die onbeheerd stond, op een vrachtauto werd geladen. De auto reed daarna door en bleef onder een lantaarn staan. De chauffeur en nog een paar mannen inspecteerden de fiets een oogenblik, waarna de toclit werd voortgezet. Inmiddels was echter het nummer van de auto genoteerd en met dit gegeven ge wapend, ging de politie op onderzoek uit, met het gevolg dat do vrachtauto op de Prins Hendrikkade werd aangetroffen, met den chauffeur, die zich van geen onraad bewust was, rustig achter het stuur geze ten. De man, een berucht type, werd inge rekend en naar het bureau overgebracht. Zooals meestal het geval is, weigerde hij bij zijn verhoor eenige mededeeling te doen. De politie gelooft echter dat deze man, mede gezien zijn duister verleden, met een aantal andere personen er zijn werk van maakt, op groote schaal fietsen te stelen en deze per vrachtauto, die dan voor een dag wordt gehuurd, te vervoeren naar plaat sen, waar de fietsen gedemonteerd en den verkoop aan helers gereed gemaakt worden. Smakelijk eten Gezouten pestvarkens De politie heeft bij den veehouder C. van V. aan het Rietveldschepad onder Alphen a. d. Rijn plm. 55 kg. vleesch en spek in beslag genomen, dat afkomstig bleek te zijn van frauduleus geslachte varkens. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat ongeveer 70 varkens van Van V. aan de pest en vlekziekte zijn gestorven. F.en groot deel hiervan zou op de boerderij zijn begraven, doch 13 stuks zieke dieren had de veehouder geslacht en in het zout gelegd. Toen de politie zich ten huL. van Van V. vervuegde. vond zij nog slechts het vleesch van plm. drie varkens, dat voor een deel in bedorven toestand verkeerde. Van V. deelde mede. reeds 10 varkens met zijn gezin le hebben geconsumeerd, doch het vermoeden bestaat, dat lief vleesch van deze zieke dieren aan anderen is ver kocht. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Negus is van Djiboeti naar Pales tina vertrokken. Hij heeft zich inge scheept aan boord van een Britsche kruiser. Een verklaring van Eden. Addis Abeba is nog steeds niet door de Italianen bezet. Vermoedelijk zal de hoofdstad pas morgen worden binnenge trokken. Er zal in Italië een algemeen fascistisch appèl plaats vinden. Mussolini zal een groote rede uitspreken. Tc Zuidhorn is overleden Ds H. Dekker, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Venlo. Verschenen is het jaarverslag van 'de Le vensverzekeringsmaatschappij „De Nederlan* den van 1SS5". Bij Oldebroek zijn bij een auto-ongelull twee doktoren uit Zwolle ernstig gewond Een van hen is hedenmorgen overleden. De toestand in de hoofdstad van AbessyniS is onveranderd. De buitenlandsche legaties worden door de muitende soldaten en plun deraars aangevallen. Het keizerlijk paleis staat in vlammen. Octrooibureau Dartels behandelt octrooi- zaken, deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezvi- denhoul 43. Den HaagTelef. 720011—120012. Ernstige autobotsing bij Oldebroek Twee zwaar gewonden Maandagavond heeft in de buurtschap, Winkeldorp onder Oldebroek een ern stig auto-ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat een vrachtauto van Van S. uit Kampen, komende uit de richting Zwolle, vanaf den Zuiderzeestraatweg den Looweg wilde inslaan, passeerde een per sonenauto, bestuurd door den arts W. Schuur man, specialist te Zwolle. Een hevigé bot sing volgde. Na tegen de vrachtauto te zijn opgereden, vloog de personenauto te gen de langs den weg staande woningen, rukte twee luiken af en vernielde enkele ruiten. De inzittenden, de heer en mevrouw Schuurman en de arts J. L. van Vegte uit Zwolle en diens echtgenoote, werden zeer ernstig gewond. Beide heeren, wier toestand het ergst was, waren bewusteloos. De eerste hulp werd verleend door dok ter W. B. Haanscholen uit Oldebroek, die weldra assistentie kreeg van de genees- heeren Harting uit Oldebroek en Mesdag uit Zwolle. Per ziekenauto werden de gewonderd overgebracht naar het R.K. ziekenhuis ta Zwolle. De marechaussee te Wezep stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De vernielde personenauto is in beslag geno- •men. De vrachtauto liep lichte schade op. Nader vernemen wij dat Dr J. L. van Veg- ten is overleden. Voor het leven van Dr Schuurman bestaat momenteel geen oumiti de II ijk gevaar. De moordaanslag te Meppel Het slachtoffer overleden In het Sophia-ziekenhuis te Zwolle is in' den afgeloopen nacht overleden mevrouw B. Stern, die Zondag te Meppel door haar dienstbode ernstig met een hamer werd ge wond. Gebleken is, dat de dienstbode IJke V., een stil meisje, komende uit een keurig arbei dersgezin, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. Haar mevrouw stond als een buitengewoon! lastig persoon bekend. De deelneming met het gezin, waaruit liet meisje komt, is al gemeen. Doodelijk ongeval Een gevaarlijk experiment Men meldt ons uit R o 11 e r d a m: Gisteravond heeft op de Spoorwegliaven- brug een ernstig ongeval plaats gehad. In de richting Stieltjesstraat reed een vracht auto van c.e Fruit Transport Maatschappij (Ier firma K. te Haarlem, bestuurd door den 2->jarigen chauffeur L. T. de B. Naast dezen was gezeten de 21-jarige Piet Krijger, evenals de bestuurder wonende te Haarlem. Terwijl de auto langzaam reed is K. op ae bumper geklommen met de bedoeling om dc hoes van de motorkap open te maken. Bij deze poging is hij gevallen. Hij werd door een der wielen meegesleurd tengevolge waarvan hij zware inwendige kneuzingen opliep. De Geneeskundige Dienst heeft den jongeman naar het ziekenhuis aan don Coolsingel overgebracht, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. EEN MEETING TE LEERDAM Woensdagavond om zeven uur zal ?e Leerdam'n groote openbare luchtmeeting gehouden worden in verband met de ramp die Leerdam bedreigt door de stopzet ting van de glasfabriek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1