cdOii maandag 4 mei 1936 derde blad pag. 9 SCHEEF BERICHT OF SCHEEF GEDRAG? Verschillende bladen wijzen op een ver- felag in de Arnh. Crt van een driedaag- sche schoolreis van de hoogste klasse der Arnhemsche H. B. S. naar Antwerpen en Brussel onder leiding van een leeraar, in welk verslag de mededeeling opviel, dat de jeugdige reizigers een kijkje gingen ne men „in het Antwerpsche nachtleven, dat met zeer gemengde gevoelens werd ge waardeerd". De ouders dezer leerlingen zullen het bericht zeker ook met zeer gemengde ge voelens hebben gelezen; het komt ons ech ter zóó ongelooflijk voor, dat we liever aan nemen, dat hier sprake is van een scheel bericht dan van een scheef gedrag van een opvoeder der jeugd. Ware immers do mededeeling juist, dan zou geen recht geaard ouder hemzijn kinderen toever trouwen. NIET ZONDER AANMATIGING De Conseil Central du Tourisme Interna tional, die te Rome vergaderde, zoo kon men in de bladen lezen, sprak haar leed wezen uit over de mogelijkheid van de in voering van een reisbelasting in Nederland, welke een ernstige belemmering zou zijn van het vrije internationale toeristenver keer, waarvoor sedert vele jaren door de toeristische organisaties van alle landen krachtig geijverd wordt. Dat is dus een internationale terecht wijzing aan de Nederlandsche regeering. Neen, niet alleen aan ons adres. Want naar aanleiding van de voorgestelde reisbelas ting hier, heeft de vergadering een motie aangenomen „tegen iedere belemmering yan het vrije internationale verkeer". Prachtig zal men zeggen: doch waarom heeft deze organisatie niet eerder gepro testeerd tegen allerlei belemmeringen van het internationaal verkeer? Om van indi recte maatregelen te zwijgen, zij alleen de aandacht gevestigd op de Duitsche maat regel, welke het vorig jaar feitelijk allo vreemdelingenverkeer uit dat land naar onze kusten onmogelijk maakte. Toen hebben we niets van een protest gehoord en wat Nederland voornemens is te doen is in vergelijking met hetgeen anderen durven, niet noemenswaard. Gemeld wordt, dat de A.N.W.B., die zoo fel tegen de reisbelasting opponeerde, ook te Rome meedeed. Zijn deze heeren voor 'de rechten van Nederland opgekomen, of hebben ze de aanmatiging misschien aan- Het ware wel 'de moeite waard er meer Van te vernemen, waarom deze late acti viteit zich plotseling openbaart nu het ons land geldt; en bovendien maatregelen, zoo als men ons van deskundige zijde toegaf, welke het reizen wèl iets duurder zullen maken doch geenszins belemmeren. EEN PUZZLE Dat de Rijksdagverkiezing in Duitsch- land slechts de naam met een geheime, eerlijke volks-stemming gemeen heeft, was reeds lang bekend. Echter, blijkt het nog fraaier te zijn geweest, dan iemand zou durven vermoeden. Niet alleen was de stemming allesbehalve geheim en werden de neen-stemmers als verraders uitgescholden, maar zelfs werd in een woonbuurt van Vierssen ambte lijk een plakkaat aangebracht met de Woorden: „Achtung! In dieser Strasse Wohnen 33 Volksverrater!" Ondanks dit alles, waardoor het levens gevaarlijk werd om neen of blanco te stem men, was men op de uitslag blijkbaar nog eoo ongerust, dat men een allerzonderlingste methode volgde bij het bepalen van de Uitslag. Hoe men, zoo lezen w^ in 'dfl Volks krant, aan het cijfer van 98,8 procent gekomen is, blijkt ook uit de „streng ge heim" gehouden „Wahlrichtlinien" (richt lijnen voor de verkiezing). Hierin werd be paald: „Geldig is het stembiljet, wanneer: a. het kruis in de kring is geplaatst? b. het kruis over het geheele stembiljet is'getrokken; B. pijlen op het stembiljet zijn aange bracht; 3. iets of alles is doorgehaald? e. het biljet is ingescheurd; de ned.-indische begrooting Uiterste grens der bezuiniging bereikt Steun aan de batik-Industrie Volgens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Nederl.-Indië voor 1936 schaart de minister zich aan de zijde van de vele leden, die van waardeering deden blijken voor het beleid van den gouverneur-generaal. Wat de aanpassing betreft, mag Indië aan Nederland ten voorbeeld gesteld wor den, maar toch kan kwalijk ontkend wor den, dat op het stuk van bezuiniging op verschillende punten de uiterste grens is bereikt, zoo zij hier en daar al niet over schreden is. Versterking van de zeemacht Het leger heeft door een betere mate- rieele uitrusting aan innerlijke kracht ge wonnen, terwijl de bescherming van de be langrijkste kwetsbare punten thans haar voltooiing nadert De marine heeft thans de in de grondslagen vastgestelde sterkte, al is versterking van de zeemacht onvermijde lijk. De personeelsvoorziening biedt hier echter groote moeilijkheden. Ten aanzien van een belasting op het aardoliebedrijf handhaaft de minister zijn standpunt Voor de jaren na 1936 worden andere maatregelen overwogen. De economische toestand In de streken van Java, waar de bevol king tot den aanvang van de wereldm&laise inkomsten trok uit de teelt van exportpro ducten of uit arbeidsloon, is de economische toestand thans inderdaad onbevredigend. Waar noodig wordt met het verstrekken van voedsel doorgegaan. De nieuwe Indische suikerregelingen zul len tot gevolg hebben, dat de bij de Java- suikercultuur betrokken bevolking in 1936/ 1937 omstreeks 11,2 millioen gulden meer aan betalingen zal ontvangen dan in '35/'36. Binnenkort zullen aan de Staten-Gene raai de wetsontwerpen worden voorge legd, welke de vo. rzieningen bevatten ter zake van den, met bijstand van Ne derland, aan de batikindustrie te ver- leenen steun. De beoogde maatregelen zullen ten doel hebben om door middel van een toeslag aan de Indische importeurs van Nederlandsche cambrics, met gelijktij dige prijsfixatie, te geraken tot een ver laging van de cambrics- en greyprijzen. De algemeens economische toestand in Nederlandsch-Indië is, blijkens de telegrafi sche berichtgeving van de hoofden van ge westelijk bestuur, in het eerste kwartaal 1936 constant gebleven en hier en daar iets gunstiger geworden. Economische samenwerking Men is in Indië gaan inzien, dat het moe derland al het mogelijke doet om Indië in dezen tijd bijstand te verleenen. De minister is met zijn betrokken ambt- genooten in overleg getreden over de in stelling vnn e,.ii commissie, die tot taak zal hebben de Itegccj uig te adviseeren nopens concrete uitbreiding van de economische samenwerking tusschen Nederland en Ned. Indië. Het sulbervraagstuk De Regeering zet de moeilijkheden uiteen, waarop zij stuitte bij de pogingen de Neder landsche markt meer te doen bijdragen tot den bloei der Indische cultures. Alvorens het suikervraagstuk in nadere beschouwing te nemen, wacht de Regeering het verslag af van de commissie-Van Blom over demo gelijkheid om alcohol uit suikerbieten te bereiden. Deze commissie zal, naar verwacht wordt, binnen korten tijd met haar taak gereed komen. Uitgaven voor missie en Zending Hoezeer de minister de noodzaak van de bezuiniging op uitgaven voor missie en zending betreurt, is hij van meening, dat deze vergelijkenderwijs niet te ingrijpend ia geweest. MEDAILLE VOOR 36 JAAR TROUWEN DIENST Aan den adjudant-onderofficier-instrue- teur K J. A. Beers van het 18de regiment infanterie is de gouden medaille voor 36 jaar trouwen dienst uitgereikt f. woorden op het biljet zijn geschreven; g. het kruis ontbreekt (dus het biljet blanco is).H Wie deze grappenmakerij leest, vraagt zich alleen af, welke stembiljetten nu on geldig of neen-zeggend waren. Dat is wer kelijk een puzzle. Uitvaart van Kampens Burgemeester Heel Kampen rouwt om Mr. Okma Zaterdag heeft Kampeins burgerij zich op gemaakt tot een plechtige uitvaart van zijn overleden burgemeester, Dr. L. K. Okma. Reeds 's morgens hing er in de stad een plechtige spanning van wjat stond te gebeu ren. De vlaggen van torens en openbare gemeentegebouwen, alsmede van verschil lende particuliere woningen, hingen half. stok, de straatlantaarns terzijde van den weg waarlangs de begrafenisstoet des na- middags zou passeeren, waren zwars om floerst. Inderdaad heerschte in de geheele stad een plechtige stilte. Ten stadhuize maakten vele Ingezetenen, corporaties en vereenigingen gebruik van de gelegenheid otn door hos plaatsen van een handrteekening in het condoleance-re- gister blijk te geven van deelneming. Om half tien des morgens, terwijl het Mei-zon netje door hot wolkenfloers brak, gleed de lijkauto, komende uij Amsterdam, met haar droeve last voor het stadhuis, onopgemerkt bijna, en even later werd de lijkkist in de kamer geplaatst waar burgemeester Okma, zij het met onderbreking wegens ziekte, drie jaren gewerkt heeft. Om half een des middags had ten woon- huize van de familie Okma een rouwdienst plaats onder leiding van Ds. J. de Waard, Geref. predikant te Kampen. Na afloop daar van begaven de familie, vrienden en ge- noodigden zich naar het raadhuis. Even later werden de deuren van het stadhuis ten tweeden male geopend, dit maal om burgemeester Okma uitgeleide te doen naar zijn laatste rustplaats. Achter de lijkkoets volgden de leden van de gemeen teraad en een groot aantal gemeenteambte naren de groote stoet, bestaande uit 8 rijtui gen en 24 auto's. Aan de groeve word eerst hot woord ge voerd door den waarnemend burgemeester, den heer Mr. J. M. H. J. van der D u s s e n, die er aan herinnerde dat het voor Dr. Ok ma de vervulling van een innige wensch beteekende toen hij benoemd werd tot bur gemeester van Kampen. Daarom kwam hij met de bedoeling een waar burgervader voor de geheele gemeente te zijn en daar al zijn krachten aan te wijden. Wanneer men beseft dat deze benoeming tot burgemeester van Kampen de bekroning van zijn levenswerk beteekende, dan treft het als iets diep tragisch dat zijn lichame lijke toestand hem verhinderde van zijn burgemeesterschap te maken wat hij zich daaromtrent voorgenomen had, zeide spr. Met een korte onderbreking in de maand Januari van diit jaar is het toch reeds sinds September 1935 dat de heer Okma niet meer aan he? daadwerkelijk bestuur van de ge- meente heeft kunnen deelnemen. Wie zijn lust tot arbeiden kende, zal beseffen welk een beproeving dit voor hem geweest is. Nog herinnerde spr. zioh de blijdschap waarmee de heer Okma met 1 Januari weer in func tie dacht Se treden, hoe hij spr., vriendelijk als altijd, bedankte voor de waarneming van zijn taak. Wij weten nu dat dit slechts een opflikke ring heeft kunnen zijn. zeide spr., en heden hebben wij hem uitgedragen uiit de mooie burgemeesterskamer, waarop hij zoo trotsch was, waaraan hij zich zoo gehecht had. De geheele bevolking van Kampen heeft hem gevolgd bij zijn tocht uit de gemeente, heeft gevoeld daa een best mensch, een plichts getrouw man, die getc-ond heeft een goed burgervader te willen zijn, is heengegaan. Voorts richtte spr. namens de geheel* meente een woord van diepgevoelde deel neming tos het gezin van den overledene. Hij uitte den wensch dat de familie het zware verlies met berusting zou kunnen dragen, zich daarbij troostende met de groove deernis welke uit zoo wijden kring betoond wordt. Hierna verkreeg de heer J. Weerstra, burgemeester van Wonseradeel, opvolger als zoodanig in die gemeente v,an wijlen Dr. Okma, het woord. Het was spr. bekend, dat het een levenswensch van den overledene was tos burgemeester van Kampen benoemd te worden. Spr. schetste Dr. Okma als een echte magistraat en zeide, dat een gemeente, vooral een die uiit heserogene bestanddeelen bestaat, een dergelijk zelfstandig persoon noodig heeft Spr. noemde het verlies door het verscheiden van een liefhebbend echt genoot en vader voor het gezin groot Bij al zijn beslommeringen en drukke bezigheden aan het burgemeesterschap verbonden had hij altijd tijd en liefde voor zijn gezin. Spr. weet dat de nabestaanden hun trooss weten te vinden in de H. Schrift. Hoewel een Fries, rust Dr. Okma thans niet in Frieschen bo dem, doch spr. Is overtuigd, das hij hier rust bij vrienden. De zwager van wijlen Dr. Okma, de heer Van Dam, uit Amsterdam, dankt namens de weduwe en kinderen voor de blijken van medeleven en belangstelling voor en bij het sterven van Dr. Okma ondervonden. Spe ciaal richt hij zich hieribij tos den Commis saris der Koningin in dit gewest, A. E. Ba ron Van Voorst tot Voorst, die door zijn be- langstelling sijdens de ziekte de harten van de familie Okma heeft verkwikt. Spr. brengt clank aan het gemeentebestuur voor de wijze waarop het van zijn liefde en medeleven heefs doen blijken. De vele blijken van war me belangstelling en liefde in den laatsten tijd vooral betoond, waren een bewijs, dat de burgerij in wijlen Dr. Okma niet enkel zag het hoofd der gemeenSe, maar ook een burgervader. Dat stemt tot rijke troost voor de familie. Vervolgens memoreerde spr. de liefde van Dr. Okma voor hes burgemees tersambt, dat hij zich van God gegeven wist. Hij leefde in zijn geloof en daarin ontving hij de kracht voor zijn arbeid, ook om te sterven. Das geloof is ook voor de weduwe en haar kinderen de rijkste troost. Spr. be sloot met het lezen van de Apostolische Ge loofsbelijdenis. Ds. J.deWaard, die ook den rouwdienss ten huize geleid had. besloot deze indruk wekkende plechtigheid met het Gebed des Heeren. Onder de zeer talrijke aanwezigen merk ten we op den Commisaris der Koningin in de provincie Overijssel, de garnizoenscom mandant mes zijn adjudant, de burgemees ters der gemeenten Hasselt, Zwartsluis, Ge- nemuiden, de wnd. burgemeesters van de gemeenten IJsselmuiden c.a., Kamperveen, Zalk en Veecaten, den burgemeester van Wonseradeel, deputaties van de Geref. Ker ken, van de R. K. Kerk, van de Isr. ge meente, van de Ev. Lutherscho gemeente, an de Ver. Doopsgezinde gemeende, van de ereen. van Vrijz. Hervormden en voorts afgevaardigden of deputaties van de veree- niging tot bestrijding der T. B. C., van de afd. van het Groene Kruis, van regenten van het Stadsziekenhuis, de weeshuizen, de gast- en proveniershuizen, van de vereen. Handel en Nijverheid, talrijke vrienden en kennissen uit de gemeenten Wonseradeel en Franeker. adj. kolonel Lavaleye, voorz. gew. landstormcommissie de IJssel en Vollenhove, een deputatie vanwege de Theologische School te Kampen, de senaat der School voor reserve-officieren S.R.O.I. VOOPIREFFEUJK RUBRIEK^ DE PARTICULIERE WEERCORPSEN Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Spoedige inwerkingtreding van de Wet wordt bevorderd n de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende voor zieningen omtrent weercorpsen, zet de regeering uiteen, dat de wet op het uniformverbod, die in 1933 tot stand kwam, eenigen tijd vorderde voor practische doorwerking. Het was nu de vraag, of na afloop van deze periode de particuliere machtsvorming, door het verbod ongetwijfeld bemoeilijkt, ge heel zou worden gestaakt, of dat zij zich na der, thans zonder de nu onder het verbod vallende hulpmiddelen, zou organiseeren. Het laatste schijnt, tot het leedwezen van de regeering, het geval te zijn. De regeering meent, dat deze bestrijding! étappes, zooals de omstandigheden in on land in de jaren 1933 en volgende dagen, de beste bestrijdingswijze vormde. De regeering volgt de ontwikkeling van de bestaande organisaties met aandacht. Zij heeft op het oogenblik nog geen aanleidinng aan de ontbinding van de z.g. weerafdeelin- gen van de nationaal-socialistische beweging te twijfelen. Intusschen houdt de regeering het oog ge richt op de liquidatie van deze vroegere weerafdeelingen. Dringend noodzakelijk in dezen zin, dat anders een onmiddelijke verstoring van de openbare orde zou zijn te vreezen, acht ook de regeering het ontwerp niet. Zij aoht het ontwerp echter noodzakelijk om te voorko men, dat de ontwikkeling in de toekomst in verkeerde richting zou kunnen gaan. Een spoedige inwerkingtreding van de wet zal zooveel mogelijk worden bevorderd. De memorie is vergezeld van een nota van wijziging, waarin o.m. de maximum boete, gesteld op de niet opzettelijke overtreding, wordt teruggebracht tot 300 gulden. Crematie Dr. F. M. Wibaut Geweldige belangstelling Onder geweldige belangstelling kwam Zaterdag laat in den middag de begrafenis stoet van Dr. Wibaut bij de aula van het crematorium te Wcsterveld aan. Zeer vele autoriteiten gaven hier ook van hun be langstelling blijk. In de aula sprak eerst de heer J. Rus tige, die namens het gemeentebestuur van Amsterdam een woord van dank sprak voor het vele, dat de overledene voor de ge meente had gedaan en waardoor hij lang zal voortleven in do geschiedenis van de hoofdstad. De heer Koos Vorrink herinnerde aan de grootsche hulde den overledene zoo juist door de arbeiders van Amsterdam gebracht, waaruit hlijkt, welke groote liefde hij ge noot Senator Vinck uit Brussel sprak namens den Internationalen Stedenbond en namens de Internationale Woningbouwvereeniging. Hij merkte op dat de overledene het beste van zijn leven en zijn zielskracht gewijd heeft aan de gemeente-belangen. Voorts werd gesproken door den heer Hesseling als vriend, door den heer Brevet namens de aangetrouwde zusters en broers, door den heer Berdenis van Berlekom na mens directie en commissarissen van den houthandel Alberts te Middelburg en van de N. V. Bontekoning en Aukes te Am sterdam, door mevr. A. de VriesBruins en mevr. Tilanus. Ten slotte sprak Prof. J. P. Wibaut eenige woorden van dank. Toen werd, begeleid door do treurmarsch uit de derde symphonic van Von Beetho ven, de kist neergelaten. Met het largo van Handel werd de plech tigheid gesloten. Huurverlaging te Amsterdam en W. van Amsterdam hebben weder om toestemming gegeven tot verlaging van de huren van een aantal woningen en win kels van vereenigingen. Voor 131 winkels, gelegen ln vereeniglngs- complexen, die gebouwd zijn met Rijksvoor schot op den voet der Woningwet, is een huurverlaging toegestaan van te zaraen 12.301 per jaar, zulks na goedkeuring door de Regeering. Financiering van deze huur verlaging geschiedt uit het fonds, gevormd in verband met de renteverlaging der wo ningwetvoorschotten tot 4 pet. Voorts kon huurverlaging worden toege staan voor 42 winkels in complexen garan- tiewoningen van vereenigingen tot een to taalbedrag van 6530.— wijl deze vereeni gingen in staat zijn, deze verlaging uit eigen middelen te financieren. Ten slotte is goedgekeurd de verlaging van de huren van twee complexen vereeni- gingswoningen, behoorende tot den garantie- bouw, bevattende te zamen 482 woningen, tot een bedrag van totaal 6275.Ook deze verlaging kunnen de vereenigingen zelf fi nancieren. Bloeiende boomen De A.N.W.B. meldt: Omgeving van Resteren en Tiel: de pere en kerseboomen staan in bloei. Omgeving „De Bangert" bij Hoorn: de pereboomen staan in bloei, de pruimeboo- men loopen op het laatst. DINSDAG 5 MEI HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten. I.15 KRO-Boys. 2.00 Vrouwenuur. 4*00 KRO-orkest. 5.00 Koorconcert. 7.15 Cau serie „De Gas-oorlog". 8.00 Berichten. 9.00 KRO-orkest. 9.45 R.K. Orat. Vereen. „Haarlem". 10.15 Gram.pl. 10.30 Berich ten. 10.35 Paul Godwins orkest. HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble. 11.00 Keukenwenken. 11.30 En semble. 1.30 Omroeporkest en Gram.pl. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.30 Cantabilé-orkest, 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang en piano. 9.15 Radio-tooneel. 9.45 Aeolian-orkest. II.00 Berichten. 11.1012.00 Gram.pL DROITWICH 1500 M. 10.20—10.50 Orgelspel. 11.10 Trio. 11.50 BBC-Northern-orkest 2.102.55 H. Englemans kwintet. 3.40 Strijkkwartet. 4.35 Ensemble. 5.50 Beet- hovenconcert. 6.50 Causerie. 7.50 BBC- Midland-orkest. 10.10 Trioconcert. KEULEN 456 M. 11.20 Populair concert. 12.35 OmroepkleinorkesL 1.35 Schrammelmu- ziek. 3.20 Amusementsorkest. 4.35 Zang. 7.30 Omroepkoor en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 11.50 Om roeporkest 2.20 Militair concert. 7.20 Sym phonieconcert. 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Zigeunermu- ziek. 2.20 Orkestconcert. 5.50 Cello-recital. 7.20 Operaconcert 8.35 Militaire muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 9.50 Ka mermuziek. 10.2011.20 Het „Quintette Instrumental de Paris", SOCIALE LEVEN In een toenemend aantal gevallen wordt aan kantoorbedienden, winkelbedienden en handelsreizigers een vacantie van veertien dagen gegeven, waaruit blijkt, dat er een groeiende waardeering is voor dit sociale vacantie is. De Ned. R.K Bond van Han dels. en Kantoorbedienden en de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden ver trouwen dan ook, dat bij zoo schier alge- meene erkenning vein de waarde der vacan tie, heeren patroons dezen zomer nog meer dan voorheen hun bedienden in de gelegen heid zullen stellen van een veertiendaag- sche vacantie te genieten, tot heil van do volkskracht en van het bedrijfsleven. KUNST TENTOONSTELLING MUSEUM FODOR In het Museum Fodor te Amsterdam zijn van 1 Mei af aquarellen en teekeningen van Dirk Langendijk (174S1806), van An dreas Schelfhout (17871870) en van eenige buitenlandsohe teekenaars van omstreeks 1840 tentoongesteld. In de achterzaal van het Museum wordt een keuze uit het grafische werk van Ja cob Ernst Marcus (17741826) getoond, dat vrijwel compleet is aangekocht uit de ver zameling Dentz van Schaick, benevens een. teekening van deneelfden kunstenaar, wel ke de heer J. Knoef aan het Museum ten geschenke heeft gegeven. mijnheer pimpelmans gaat „en pension" 27. Het was de trein, waarmee meneer Pimpelmans mee moest. Hij rende er naar toe. Maar de chef trad hem in den weg. „Zal niet gaan meneer. U blijft hier tot de zaak onderzocht en de schade opgenomen toP' „Wat?" bulderde mijnheer Pimpelmans, door al het voorgevallene tot het toppunt van woede genaderd; „je wilt zeggen, dat ik n i e t met dien trein meega? Allo op zijl" 28. En hij greep den ohef bij zijn kraag en zwaaide dreigend zijn geweldigen koffer achteruit De passagiers stapten den trein uit, om de op handen zijnde vechtpartij vooral niet te missen; zoo is 'n mensch nu eenmaal. Sinds zijn tiende jaar had mijn heer Pimpelmans niet meer gevochten, en nu- kwam opeens alle opgekropte woede tot uit barsting! (Wordt Woensdag vervolgd) <24 Haar meelijwekkende poging om haar blindheid te verbergen bracht de tranen naar Michaels oogen. Nu wist hij dat zijn moeder volkomen blind geworden was. De slaap wilde maar niet komen voor Michael. Het eene plan na het andere overwoog hij om zijn moeder te helpen. Zelfs al was zijn geloof in de macht van den toovenaar verdwenen, toch begreep hij dat hij terwille van zijn moeder zijn voordeelige baantje moe9t zien te houden. Terwijl hij zoo om en om woelde hoorde hij zachte voetstappen bij de deur. Hij draaide zich om en zag een donkere gedaante die het bed naderde- Vrees beving hem Hij stond op het punt het uit te schreeuwen en de binnenkomende in woede aan te vliegen, toen hij de vroegere metgezellin van zijn moeder, Racli' herkende. Ze uisterde heel zacht, dat hij zich stil moest houden. Daarrv. maakte zo voorzichtig Judith wakker en fluisterde haar iue: k „Vraag au niets. Trek Uw kleerea aan em volg me. Alles komt goed als we zonder ontdekt te worden uit het dorp kunnen ontsnappen." Verbaasd en vol vragen, die ze niet uit konden spreken, volgden ze haar. Michael leidde zijn moeder behoedzaam bij de hand. Verschillende waakhonden kwamen brommend aan- geloopen, maar toen ze hun kleedingstukken geroken hadden en hen als dorpsbewoners herkend hadden, gingen ze weer liggen slapen. Langzaam en voorzichtig bewogen de drie ge stalten zich door de duisternis naar den buitenkant van het dorp. „Onder die groep boomen wachten er kameelen om ons naar Aksoem te brengen", fluisterde Rachel. „Wie heeft die voor ons gestuurd?" vroeg Judith opgewonden, zacht, maar met een stem die trilde van onderdrukte emotie. „Wacht en zie", was het antwoord- Eindelijk waren ze dicht bij de boomen. Iemand naderde hen. Rachel fluisterde iets tegen hen. Daarop zei ze tegen Judith: „Judith, Uw echtgenoot is gekomen om U thuis te brengen. Hij is in leven en hier". „Mijn man!" Haar stem trilde van vreugde, maar toch klonk er nog twijfel in. „M ij n manl Hoe kan..." Maar ze sprak niet verder. Sterke armen omhelsden haar. Ze voelde een warmen adem op haar wangen. En, als uit het verre verleden, hoorde ze een stem: „Judith, Judith." De sterke armen knelden nog dichter om haar heen. Sprakeloos stonden ze daar, zonder .ich de gevareo bewust te zijn die dreigden in een vijandige wereld- Twee levens die jarenlang gescheiden geweest waren, vloeiden weer samen en hielden voor het oogenblik op afzonderlijk to bestaan. In het barmhartige duister snikte Judith van blijdschap, haar hoofd op den schouder van Ras Daraba. Het licht had de nacht van haar droefheid verdreven. HOOFDSTUK XVII Beproeving van het geloof In de nederige woning van den vroegeren kamerling van Ethiopië heerschte nu het grootste geluk. De kleine familie was onuitsprekelijk verheugd om de plotselinge hereeniging. Daraba was erg trotsch op zijn zoon Michael. Het ernstige karakter van den jongen was een bron van groote vreugde voor zijn vader. Michael was in 't eerst verbaasd over de wonderen van Aksoem. Hij keek als betooverd naar den prachtigen tempel, de rij obelisken, de zetels der rechters, de paleizen op de hellin gen der heuvels, en de fonteinen met leeuwenkoppen, die water spoten. En toen hij den eenen dag na den andere de godsdien etige gebruiken gadesloeg, moest hl] ook de gelijkenis met de heidensche zeden van de Berbers wel opmerken. Hij was het dadelijk met zijn vader eens, dat er in die gebruiken niets anders lag dan hopeloosheid. Uur na uur kon hij naar zijn vader luisteren als die vertelde over de dingen, die hij opgemerkt en ondervonden had op zijn pelgrimstocht naar het land, ln hetwelk de Zaligmaker .van de wereld geboren was- Langzamerhand ging de jongen door de zorgvuldige onder wijzingen van zijn vader Iets begrijpen over een liefhebbenden God, die Zijn eenigen geliefden Zoon in de wereld gezonden had als de eenige weg tot zaligheid. Ook Judith zat aan de voeten van haar echtgenoot. Haar geluk kende soms geen grenzen. Dikwijls als ze wilde spreken, leek het of haar de adem afgesneden werd, en dan zweeg ze stil van louter vreugde. Ze vond het heerlijk zwijgend aan de voeten van Daraba te zitten en te luisteren als hij sprak over de dingen die hij had leeren kennen en liefhebben In haar ziel werd het licht, een licht dat haar haar blindheid deed vergeten. Toen Judith en Michael de godsdienst die zij gekend hnddon met zijn yrecs en zelfkwelling en nuitelooze ordinanties gingen vergelijken met het evangelie van goddelijke liefde, dat Daraba hun ontvouwde, werden hun harten warm voor de nieuwe leer en zij aanvaardden het nieuwe geloof. Het geluk van Daraba was volkomen, toen zij den „eenigen Naam onder den hemel*' beleden en geteld werden onder de kleine schare van de gesmade volgelingen van Christus. De kleine familie kwam openlijk voor haar overtuiging uit. Op de straten van Aksoem verkondigden zij de waarheid, die zij beleden. Op zekeren dag, toen ze te doen gehad hadden met buiten gewoon sterken tegenstand en vijandschap va.i de leidende priesters van de stad, vroeg Michael: „Vader, waarom prediken we maar steeds voor onze broederen, die ons toch niet willen hooren? Waarom gaan we niet naar de Berbers mei onze boodschap?" „Deze bewoners van Aksoem zijn ons volk, mijn zoon, en hun is een rijke erfenis ten deel geworden van Israel Ze.fs In Jeruzalem predikten de apostelen deze boodschap van verlos sing het eerst voor hun eigen broederen „Maar U hebt me verteld, dat de Joden Jen Zaligmaker verwierpen en Zijn discipelen vervolgden, ze in de gevangenis opsloten, anderen geeselden, en den edelen Stephanus zelfs steen Igden." „Ja, zij werden hevig vervolgd en verstrooid builen het land, maar juist door die vervolging werd het evangelie mij ge predikt door den evangelist Philippus." „Die heidensche Berbers zijn het eenige volk geweest, dat Ik gekend heb", overpeinsde Michael. „Den oen of anderen dag zal ik naar mijn volk terugkeeren." De eenpn dag na den anderen nam de vijandschap tegen de secte der Christenen in Aksoem toe Hoewel hun aantal niet groot was, was hun invloed op Je aanbidders van der zonne god en de maan godin dit wel. Velen van hpn war. gaan twijfelen aan de waarde van hun oude godsdienst^ gebruiken- (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9