STADSNIEUWS J. DE BOUTER ZOON MAANDAG 4 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Mutaties bij de belastingen Met ingang van 16 Mei wordt de ass. H. van Driel te Vianen overgeplaatst naar Leiden. L A. Met ingang van dien zelfden datum wordt de ass. A. v. d. Werff overgeplaatst van Oirschot naar Leiden. I. A. Met ingang eveneens van dienzelfden da tum wordt de ass. G. Hartman van Leiden overgeplaatst naar Vianen. A.R. Propagandaclub De A.R. propaganda- en studieclub verga dert hedenavond te 8 uur in het lokaal achter de Geref. Kerk. Er wordt een inlei ding gehouden over Kerk en Staat. „Oud Leiden" op excursie Contra-visite aan Haarlem Op Zaterdag 2 November werd de Sleutel stad bezocht door een aantal leden van de ereeniging „Haerlem", die door een drietal hoeren van „Oud-Leiden" door onze veste werden geleid. Verleden Zaterdag brachten 42 leden van „Oudi-Leiden" een contra-visite, ten einde kennis te maken met de histori sche en bouwkunstige merkwaardigheden .van de Bloemenstad. De tocht per autobus naar de parel van Kennemerland was op zich zelf reeds een vreugde. De Meizon die haar milde stralen goot over het prachtige, steeds wisselende landschap opgenomen in een fijne opaliseerende sfeer, de gratie der torenspitsen van de duindorpen aan de fijn tjes kartelende horizon, de weelde der bollen velden in hun rijke pracht, het toenemende boomgewas naarmate men Haarlem nadert, geheel deze bloeiende streek van mooi-Hol- land gedacht tegen den achtergrond der his torie, dat alles was al een geestelijke ver- frissching. Toen wij ter Groote Markt uitstapten, be groetten de Haarlemsohe vrienden, die onze geleiders zouden zijn, ons met opgewekt ge zicht. de heercn Tadetna en Dijkema, voor zitter en secretaris van „Haarlem", de hee rcn Mr. de Jongh, Schim van der Loeff en andeien. Onmiddellijk werd ons een pro gramma ter hand gesteld, waarop de route stond aangegeven. Na even een totaalindruk van de Groote Markt met haar ten deele zoo karakteris tieke bebouwing in ons te hebben opgeno men, werden we eerst naar de oude St. Bavo geleid, waar de koster, die van groote liefde voor zijn heiligdom is vervuld, en zich al jarenlang met de studie er van bezighoudt, ons tal van bijzonderheden uit de bouwgeschiedenis en de symboliek mee deelde. Door de Damstraat ging het vervolgens langs de Waag, van Lieven de Key naar Teylers' Stichting. In de architectonisch zoo frappant mooie hal werden wij ontvangen door den archivaris, H. van Borssum Buis man, die ons rondleidde. Voor velen Is zeer zeker Teylers' Stichting een openbaring geweest cn de vluchtige kennismaking een stimulans tot langduriger bezoek. Door de zalen met merkwaardige fragmenten van prae-historisohe skeletten, met oude natuur kundige instrumenten, kristallen, gesteen ten. kwamen we in de afdeeling beeldende kunst. Daar vindt men o.a. alle etsen en 26 oor spronkelijke teekeningen van Rembrandt, cn een volledige collectie etsen en gra vures van Jacques Callot. Verderop een aantal oorspronkelijke teekeningen van de voornaamste meesters der Italiaansche Re naissance, als Correggio, Rafael, Michel Angelo, Leonardo da Vinci enz., en eindelijk een zaal met schilderijen van latere mees ters. Veel te kort hebben wij er vertoefd, doch de heeren van „Haarlem" hebben onze belangstelling geprikkeld, wat ook de be doeling was. Langs de Bakenessergracht kwamen wij aan 't hofje van Bakenessen; men kan nau welijks de verleiding weerstaan dit bijzon der aardige hofje met zijn unieke oude bouwfragmenten uitvoerig te beschrijven. Wij werden geleid door de Vrouwenstraat, langs de Bakenesserkerlc met een portaal van Lieven do Key en een toren uit de eerste helft der 16de eeuw, die stijlverwant schap vertoont met den sierlijken toren van ons Lodewijkskerltje. Alweer verder ging het, langs het hof...e van Teyler, met monumentaal poortgebouw; naar het hofje van Noblet met zijn prachtige regenten- kamer in stijl Louis XV; door aardige boch tige straatjes langs het woonhuis van Fi- lips Wouwerman; over het typische goud smidspleintje; langs Walenkerk en Jans- kerk naar de voormalige Hoofdwacht, thans vereenigingsgebouw van „Haarlem". Een eigen home, een eigen pied a terre. Voor de vcreeniging „Oud Leiden" om van te water tanden. Ieder die Haarlem bezoekt heeft het oude gebouw op den hoek der Groote Markt wel eens gezien en boven het por tiek gelezen: Wanneer de Graaf liier op het Sand Siin Princenwoning had geplant, So was dit loflick oud gesticht Tot Haerlems raedhuis ingericht. groote gastvrijheid en hartelijkheid, waar mee we werden ontvangen; het vele dat we genoten hebben en wat nog te wachten stond. In 't bijzonder werd dank gebracht aan den heer J. Dykema, die het program ma van den tocht had samengesteld en voorbereid. Spr. herinnert er aan, dat de trekvaart tusschen de beide steden in 1657 werd gegraven als gevolg van goede samen werking. Op de tolhekken en rolpalen vindt men overal de wapens van Leiden en van Haarlem als teeken van dit gemeenschap pelijke werk. Dit symbool van nauwe samen werking moge ons ook voor de toekomst inspireeren, waar het betreft het handha ven van schocme tradities en het aspect onzer Hollandsche steden. Spr. hoopt van harte, dat wij „Haerlem'' ook eens mogen ontvangen in een eigen gebouw. Hierna werd de tocht voortgezet langs Koningstraat, Oude Gracht, Botermarkt met een bezoek aan het Gasthuishof, Brouwers hofje en Proveniershuis. Over het Nieuwe Kerkplein kwamen we ten slotte weldra bij de Schouwburg, waar de autobus weer klaar stond. Vele handdrukken werden ge wisseld en met een hartelijk: „Tot ziens, Haarlemmer vrienden", namen wij afscheid. En nu: „Oud Leiden" vooruit. Echtpaar aangereden op het trottoir De vrouw gedood, de man ernstig gewond Zondagmorgen te omstreed 11 unr is op de Breestraat alhier een per sonenauto het trottoir opgereden, waarbij een echtpaar dat daar wandel de werd aangereden. Beide personen werden ernstig gewond. De vrouw is later aan de bekomen verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de stadhuisgevel. De personenauto, bestuurd door v. P., probeerde tusschen de tram en een andere auto door te rijden, waarbij de autobestuurder de macht over zijn stuur ver loor en bij de bloemenzaak van de fa. Hors man het trottoir opvloog. Daar wandelde op moment het echtpaar Verhoeven, wonen de op de Beestenmarkt Beide werden door de auto tegen de muur gedrukt. Zwaar ge wond vervoerde de E.HJ). hen naar he Academisch Ziekenhuis. De 61-jarige vrouw is aldaar spoedig na aankomst overleden. De toestand van den 62-jarigen man is naar om standigheden redelijk wel. Van de winkel van de fa. Horsman werd de spiegelruit vernield. Tegen den autobestuurder is proces-verbaal Dat is nu de kostelijke en ning van „Haerlem". En om nu maar kort te gaan: „Oud Leiden" mag niet rusten voor het zoo'n woning heeft Toen we daar allen gezeten waren onder 't genot van een vriendelijk aangeboden kop thee, nam de voorzitter van „Haerlem"' het woor om in 'n geestige toespraak ons het welkom toe te roepen. Na enkele belang rijke Haarlemmers uit de historie in onze herinnering terug te 'hebben gebracht, hij een kort overzicht van de geschiedenis van bet gebouw. In de Middeleeuwen hadden de graven van Holland evenals elders een versterkte woning, die ook dienst deed als stadhuis, evenals dat het geval was met het Graven hof te Leiden. Later zetelde hier de oud ste rederijkerskamer des lands „Trou moet blij eken", die hier in 1606 een schitterend landjuweel uitschreef. Later in de 17e eeuw werd het door aanzienlijke particulieren be ■woond, als b.v. door burgemeester Jan van Sueren, die er tevens een belangrijke druk kerij had. In 1755 kwam het gebouw aan de stad, die er de Hoofdwacht vestigde. Ook de militaire kapel heeft er oen tijd lang gezeteld. In 1920 is het door „Haerlem" gehuurd, waarna deze Vereeniging het van binnen heeft gerestaureerd. Thans zijn er door de goede zorgen van Mr. Knappert, de pas afgetreden gemeente-archivaris, een aan tal mooie prenten van oud-Haarlecm ten toongesteld. Doordat Prof. Dr. L. Knappert en Mr. D. J. Verburght verhinderd waren, werden voor „Oud Leiden" de honneurs waargeno men door den heer A. Bicker Caarten, die in een warmgestemde toespraak het be- gtuur yan, „Haerlem," dank bracht voor de De toedracht Omtrent de toedracht van het ongeluk vernemen wij nog het volgende. Ter hoogte van de fa. Meeuws stonden twee auto's geparkeerd tegen het trottoir. De tram. de bij de halte gestopt had zette zich juist weer in beweging in de richting Noordeinde- Uit de richting Koordeinde kwamen twee auto's. De eerste dezer auto": kon nog juist de geparkeerde auto's en dc tram passeeren. Op het moment echter, dat de tweede auto, bestuurd door den 38-jari- gen monteur J. P. v. P., 't voorbeeld van zijn voorganger wilde volgen, draaide de ach terste van de geparkeerde auto's van zijn plaats om den rijweg op te rijden. De be stuurder van deze laatste auto, G. v. uit Delft, stak geen richtingsaanwijzer uit. Van P., die geen rijbewijs heeft en dc chauf feurskunst niet geheel meester schijnt te zijn, probeerde eerst door uitwijken naar links de auto van v. d. H. te ontwijken. Daardoor kreeg hij een duw van de tram en waarschijnlijk is hij toen de macht ovei zijn stuur verloren eri linae recta het trot toir opgevlogen. Dc heer v- d. Hoeven eu zijn vrouw, de 61-jarige J. M. V. geb. rerdon eenige meters verdor op het trot toir geslingerd, terwijl de auto tegen winkelruit van de fa. H. opreed- De vrouw is te half één overleden. De man kon in den loop van den dag weer naar huis worden vervoerd. De schuldvraag is ingewikkeld. Immers ook v. d. H. die verzuimde zijn rich tingaanwijzer uit te steken, gaat niet vrij uit. EX ANIMO Wij vestigen er de aandacht op, dat de repetities van 5 Mei a.s. af gehouden zullen worden in het Nutsgebouav. Men zie de ad vertentie in dit nummer. BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN Wij herinneren er) aan, dat morgen Dins- ig dc tweede en laatste dag van opgave is voor de boottocht van Ouden van Dagen, des morgens van half tien tot 12 uur, Bree straat 91. OM DEN TRIANON-BEKER Dinsdagmiddag 4 uur speelt, op 't N.BX.O.- terrein L.P.S.V. I tegen L.O.V. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 30 April. 2S41. J. Schreuder, Leiden, Vrouwesteeg 12. Winkel in tabak en sigaren (tevens loonslachter). Uittr. E.: J. Schreuder, dd. 1 Mei 1936. Wijz. handelsn. in: J. van Druten voorh. J. Schreuder. N. E.: J. van Druten, Leiden* Wijziging: 2 Mei: Stoom-, Zeep-, Eau dc Cologne- en Pnrfumerieënfabriek Sanders en Co., Koninklijke Stoom-Zeep- fabrick. Leiden, Levendaal 30/40. Uittr Pres. comm.: Mr. Th. G. van Eek, 's-Gr venhage. N. Comm.: W. A. Schrandt, Lei den. 2 Mei. Fa. G. van Brussel. Leiden, Haarlemmerstraat 222. Boek- en handels drukkerij. Wijz. handelsn. in: Drukkerij Firma G. van Brussel. Opheffing. 30 April. 6626. J. la Rivière, Leiden, I-Iooge Rijndijk 20. Varkens- en spek handel (grossierderij). 1 Mei. 6353. Borggreve cn Zandbergen, Sassenheim, Gharbonlaan 6. Kweeken en de handel in bloembollen en aoi wante artikelen in den moest uitgebreiden Schoolwedstrijden van A.S.G. Een geslaagde inzet Onder groote belangstelling van de zijde der deelnemende scholen wij zagen er verscheidene directeuren, hoofden van scholen en leerkrachten zijn Zaterdag middag op de terreinen achter Pomona de jaarlijksche A.S.C.-school wedstrijden begon nen. Evenals de vorige jaren is ook dit jaar het toumooi gesplitst in twee afdeelingen. mor scholieren tot en met 21 jaar (hoofdtournooi) en een voor jongens tot en met 15 jaar. Dc. winnaars van het vorige jaar in het hoofdtournooi, de Gem. H B.S. behaalden een benauwde, doch stellig niet onver diende 2I overwinning op de Gem. Kweekschool, die zich tot het einde toe kranig weerde. Het elftal van het Kamerlingh Onnes- laboratoriura heeft een aanmerkelijke ver zwakking ondergaan als gevolg leeftijdsgrens van 21 jaar, doch plaatste zich niettemin in de eerste ronde door een allerminst overtuigende 20 overwinning op het derde elftal van de Gem. H.B.S. Ondanks het voortreffelijk werk van den doelverdediger der Ulo-school van den heer an Rijswijk, verloor deze ploeg op het nip pertje met 21 van de Chr. H.B.S. Een door de verliezers ingediend protest tegen h.i. ten onrechte niet toegekend doel punt moest worden afgewezen, aangezien •el de scheidsrechter als een neutrale grensrechter pertinent verklaren te hebben waargenomen, dat de bal het doelvlak niet was gepasseerd. De Ambachtsschool ondervindt blijkbaar eveneens moeilijkheden door de leeftijds bepaling; deze ploeg bestaat ge" leerlingen van den Typografencursus, die er tegen kennis is Macht weinig van terecht brachten en met liefst 60 verloren. De Mulo-school van den heer <le Reuver speelde gelijk (3—3) tegen het Gymnasium, zoodat strafschoppen de beslissing moesten brengen, waarhij de gymnasiasten in het oordeel bleven. Voor de overige resultaten verwijzen wij naar onderstaande uitslagen. Hoofdtournooi. Voorronde: Gem. H.B.S. I —Gem. Kweekschool 21; Gem. H.B.S. III Kam. Onnes XI 0—2; ULO v. Rijswijk I— Chr. H.B.S. 12; MULO de ReuverGym nasium 33*; Typ. AmbachtsschoolKen nis is Macht 06. Juniorentournooi. Voorronde: Chr. H.I -R.K. ULO II 2—1; Gem. H.B.S.—School Rloemink 2—0; ULO v. Rijswijk III—ULO Rijswijk II 0*—0. Ie ronde: R.K. ULO I—Gem. H.B.S. 0-0*; ULO v. Rijswijk IV—R.K. H.B.S. 0-1. Het programma voor a.s. Zaterdag luidt: Hoofdtournooi, le ronde: 2 uur: Kennis Macht—R.K. H.B.S. (A); 2 uur: Kam. Onnes IChr. H.B.S. (B); 2 u. 45: Gem. H.B.S. I—Gem. H.B.S. II (C); 2 u. 45: Kam. Onnes IIGymnasium (D). Halve eindstrijden: 4 uur: winnaar A— winnaar D; 4 uur: winnaars Cwinnaar B. Juniorestournooi. le ronde: 2 uur: ULO Rijswijk I—ULO v. Rijswijk III (I); 2 u. 40: MULO de Reuver—Chr. H.B.S. (II). Halve eindstrijden: 3 u. 40: Gem. H.B.S. winnaar I; 4 u. 20: R.K. H.B.S.win naar II. Gewonnen na het nemen van strafschop pen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A G M KoumangKet d C J G Faselv Leeuwen a C W Steensma Schrijvers d OVERLEDEN: F. B. Bekooü 24 j. en A Gö- aenö W v d Star 23 J. .T de Roo 2." W Ouwerkerk 27 j. en H E J v Griensve jr. HM Kikkert 24 jr en J A Blansj; jaar 23 j. M W Vervark 23 j, en J Blelfi 23 J, «=i W de Feu 22 j. en J Strijk 22 Anno 1859 - Telefoon 12977—52977 ROTTERDAM - Wijnhaven 35b EFFECTEN COUPONS PROLONGATIëN Uitvoering van effectenorders aan Gevonden voorwerpen in de maand April Sleutels, handschoenen, rijwielbelasting- merken, portemonnaies, tasdhjes, een moer sleutel, een boksbeugel, auto-onderdeeltjes, 2 broches, medaille L.P.S.V., mutsen, een zakje van V. en D., 3 zakmesjes, 3 brillen, 3 ceintuurs, een rijwiellamp,klein zilver geld. een duimstik, 3 boeken, een fietspomp, een oorknopje, 2 autodoppen, een rolletje geld, een bagageriean, een verrekijker, tfee armbandhorloges, een padvindersriem, een autostep, een bruine dameshoed, een man chetknoop, een liederenboek je, een z.g sohaar van een zeilboot, een zadeldekje, een boodschappentasch, een notitieboekje, een boor, een grijze jongensjas, een kindergym- nastieksohoentje, zwarte beenpijpen, een damesparapluie, een bruin bontje, R. K. gebedenboegje, een vulpenhouder met rood étui, een sjaal. Gevonden in het Postkantoor: 2 hand- schoenen, een damesportemonnaie. Gevonden in de Electrisohe Tram (stads lijn): een bruine portemonnaie, een gouden armbandje, een paar handschoenen, twee handschoenen, vier damesparapluies. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen el'ken werkdag, behalve Donderdags en Vrijdags, van 13 politiebureele alhier. VERKOOP GROND W. stellen den raad voor aan ar chitect W. Brouwer te verkoopen een per ceel bouwgrond aan de Stevinstraat hoek Van Velzenstraat, groot 484 M2. tegen f 6 per M2. Het is de bedoeling op het perceel bouwgrond twee heerenhuizen te stichten. VLEESCHKEURINGSWET T., uit Zwammerdam, werd door den kan tonrechter veroordeeld tot f 20 subs. 10 d., omdat hij een nuchter kalf heeft geslacht zonder vergunning. Het kalf was 4 dagen oud en moet om voor consumptiedoeleinden geslacht te mogen worden minstens 7 dagen zijn. OVERNAME VOETSTRATEN en W. stellen den raad voor een ont werp goed te keuren, waarbij de heeren A W. Bouman en C. J. van der Bijl aan de gemeente overdoen de voetstraten voor hun perceelen in de Prins Hendrikstraat en Julianasstraat ZUIVEL-PROPAGANDA-DAGEN In het Nutsgebouw worden op 6 en 7 Mei a.s. Zuivel-Propaganda-dagen gehou den en de comm. Alphen van de Propagan da van het Crisis Zuivel Bureau hoopt, dat velen het Nut zullen bezoeken. Er zullen fraaie stands zijn en een doorloopende film- vertooning. 's Avonds worden zuivel-kool<- demonstraties gehouden voor dames en in troduces met gratis proeven en recepten boekje. GRONDVERKOOP Aan den raad stellen B. en W. voor de firma Westmaas en Keijzer te verkoopen een perceel bouwgrond aan de Van Velzen straat groot 37% M2. tegen f 5.50 per M2. Het is de bedoeling op het perceel twee middenstandswoningen te stichten. „BIDT EN WERKT" Hedenavond zal de Geref. Meisj'esverecn. „Bidt en Werkt" in „Concordia" haar jaar vergadering houden. Een zeer mooi pro gramma werd samengesteld. Aanvang half acht. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST B. en W. van Hillegom maken bekend, _at de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Ne derlanden in deze gemeente zal worden ge houden aan de huizen der ingezetenen, Zij achten het niet ondienstig de ingezete nen te herinneren, dat dit fonds niet is op gericht en wordt aangewend om datgene te doen, waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen. die voor ons vaderland en onze erzeesche bezittingen lijf en leven hebben .ril gehad. B. en W. vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijk zul len geven van hun belangstelling in het lot der gekwetsten. Als collectant treedt op de heer L. van Maris. SCHAKEN De stand van het kampioenschap schaken oor Hillegom en Omstreken, is na de 3de ronde als volgt: !sp. gew. rem. verl. pnt 3 3 3 2 2 2 (en 1 afgebroken partij) Groep J. M. Martens P. de Rooij 2 1 UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN WANDELSPORT K.M. WANDELMARSCH VAN D.O.S. TE ALPHEN De Chr. Sportvereeniging „D.OS." be schermheer burgemeester P. A. Colijn, wel ke vereeniging zich op wandelgebied en het organiseeren van wandelmarschen een greote bekendheid heeft verworven, zal ook dit jaar op Hemelvaartsdag 21 Mei a.s. wandelmarsch organiseeren en thans marseh van 30 K.M. Men heeft hiervoor een parcours uitgezocht, dat de deelnemers volop zal doen genieten van een mooie om geving. Aan de marsch kan worden deelge nomen door vereen igingen, corpsen en in- dividueele leden door ieder die den leeftijd an 14 jaar heeft bereikt. De opgave moet geschieden voor 16 Mei as. bij den leider, den heer G. W. de Jong, Hortensiastraat 31. ALphen aan den Rijn. Ook kan men zich persoonlijk aanmelden dagelijks tusschen uur. Het inschrijfgeld bedraagt 50 ct. per persoon. Als startbureau en kleedge legenheid heeft men het gebouw van de Alphensche IJsbaan gehuurd, gelegen pl.m. 3 minuten vanaf het station. De marsch zal aanvangen pijn. 1 uur. Het hoofdpeloton wordt gevormd door leden van D.O.S. en mag niet worden gepasseerd. Een ieder, die den marsch in 6% uur volbrengt, zal een fraaie herinnering worden uitgereikt, tevens zijn groepsprijzen etc. beschikbaar gesteld. CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL De belangstelling voor de Chr. Landbouw school (hoofd de heer J. H. Belgraver) schijnt in de omgeving van Alphen a. d. Rijn sterk toe te nemen. We vernemen o.a. dat de nieuwe lc klas begint met 25 a 26 leerlingen. Dit is een aantal dat nimmer werd bereikt. Het vorig jaar was het leer lingenaantal van de le klas 19. UITSLAG AANBESTEDING De verbouwing van de perceelen van den heer Van den Hoek in de Van Man- dersloostraat is gegund aan den aannemer Jj yan Wieringen^ voor f 6083j E. Th. Lafeber Groep II J. P. Koops 3 D. Buys 3 Mej. M. Marinus 3 H. Goemans 3 W. G. A. Verleur 3 M. Holleman 3 Groep III G. B. van der Lip 3 P. G. A. Hofkes 2 van Braam 3 Brauckmann 3 J. van der Meij 2 L. Smits 1 Groep IV W. A. Worsteling 3 H. Gogoll 2 3 3 2 3 3 2 2 2 2 (en 1 afgebroken partij) A. 't Hart 3 1—21 C. van der Lip 2 1 1 *1 (en 1 afgebroken partij) W. M. v. d. Zande 3 1—21 J. Walraven 3 3 0 HAZERSWOUDE HET JUBILEUM VAN DEN HEER OFFRINGA Ter aanvulling van ons bericht orritrent de herdenking van het 25-jarig jubileum van den heer Offringa, dat in het teeken stond van dank aan God voor de weldaad van den jubilaris en daarin aan dc Chr. School geschonken, kunnen we nog mede- deelen, dat Vrijdagmiddag door velen ge bruik werd gemaakt van de gelegenheid den jubilaris en de zijnen geluk te wen- schen met dezp dag; dat daarbij vele schrif telijke gclukwenschen inkwamen en dat prachtige bloemstukken, w.o. een keurige bloemenmand van de Oudcr-Commassie ten huize van den jubilaris werden bezorgd. Stelle dc Heere den heer B. Offringa nog lange jaren in zijn arheid voor het Christe lijk onderwijs, tot rijken zegen. KATWIJK BURGERWACHT De Katwijksche Burgerwacht hield Zater dagmiddag 'haar jaarvergadering in het parochiehuis. De voorzitter, Burgemeester Woldringb van der Hoop, opende de vergadering cn wees er in zijn openingswoord op, dat de redenen, die bet bestaan van de Burger wacht rechtvaardigen, nog bestaan, mogelijk meer dan ooit. De Burgerwacht wordt meer en meer door de overheid beschouwd als een verlengstuk van de politie, of een lengstuk van het leger ook in verband met de luchtbescherming. Doch ook moet he laas nog geconstateerd worden dat er bij de bevolking een tekort aan belangstelling is voor de Burgerwacht en gezien de finan cieele behoeften op ander gebied komt soms de Burgerwacht hierdoor als tweede. iSpr, hoopt dat de belangstelling yan de zijde der leden levendig zal blijven en deze er voor zullen zorgen dat de Burgenvacht blijft zooals deze thans is. Uit het jaarverslag van den secretaris zij vermeld dat over de opkomst bij do di verse oefeningen niet te klagen was. Vreug de wordt uitgesproken dat de Burgerwacht nimmer daadwerkelijk behoefde op te tre den, doch alleen preventief werlc verricht te. De wedstrijden, die de band onder de ledensteedslevendighielden.doc die steeds geschiedden zonder bezwaar der kas, gaven bevredigende uitslagen. De Rotterdamsche Beker ging permanent over naar do Bur gerwacht Voorschoten. De „Troussalot-wed- strijd" verliep schitterend. Dank werd ge bracht in het verslag aan de inspectie cn aan kapitein Snijders, toegevoegd officier aan den inspecteur der Burgerwachten, voordo ondervonden steun, medewerking en voorlichting. Van den heer Lammerts mocht de Burgerwacht steeds de bekende welwillendheid en medeweJking ondervin den. Ook hiervoor zijn de leden zeer er kentelijk. Dank werd gebracht aan het ge meentebestuur voor de verkregen subsidie. Wat meer belangstelling werd in bet ver- aagd van de zijde van bot gemeen tebestuur. In de huishoudelijke aangelegen heden van de vereeniging kwam geen wij- iging. De penningmeester heeft ternauwer nood aan de verplichtingen kunnen voldoen. Voor de economische dienst, 't bewakings- en verdedigingsplan werden de noodige voorbereidingen getroffen. H*et jaarverslag had de volle instemming der vergadering. Vervolgens kwam aan de orde het finan cieel verslag van den penningmeester, den heer C van Leeuwen. Deze rekening was nagezien door de heeren A. Wassenaar en Oor Hoek, die een gunstig rapport uitbrach ten en adviseerden de rekening goed te keuren in ontvangsten en uitgaven op f 454.28 en met een nadeelig saldo van f 15.03. Aldus werd besloten. Van kapitein Snijders was bericht van verhindering ingekomen. Bij de hierna volgende bespreking de te houden oefeningen kwam tevens in 'behandeling de vraag waarop alsnog de bezuiniging zou kunnen plaats vinden om hegrooting sluitend te maken. Bijna al gemeen was men het er over eens, dat de luttele vergoedingen, die gegeven worden voor diverse werkzaamheden, geen vermin dering mag plaats hebben. Het cenige be- zuinigingsobject is mede volgens de controle commissie het lidmaatschap van den Bond. en de bijdragen voor Prov. Bond en Ge westelijke wedstrijd. Besloten wordt in de zen geest te handelen, mede omdat een verzoek aan het gemeentebestuur enn ver hooging der subsidie is afgewezen. Bij de bespreking hierover werd teleur stelling uitgesproken over de houding der rechtsche gemeenteraadsleden, van wie minstens verwacht was dat zij het insti tuut Burgerwacht tegenover het satyrisch voorstellen van de Burgerwacht door an- dere partijen in bescherming zouden hebben genomen als zijnde een door de wettige overiieid ingesteld en gehandhaafd insti tuut Gevraagd wordt door de leden dat het bestuur de desbetreffende raadsleden, waar van er ook lid van de Burgerwacht zijn, op dit gebeuren zal wijzen. Bij de 'bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, de heeren H. de Boer, J. Slingerland, Jac. Meijer, C. van Leeuwen, Jac. de Kreek en C. J. Schuite maker, met bijna algemeene stemmen her kozen. Na rondvraag volgde sluiting door den Burgemeester. KATWIJK AAN ZEE WERKVERSCHAFFING Bij de Gemeentelijke Werkverschaffing zijn deze week 21 personen te werk gestold. EEN BONDSSTRANDDAG ALHIER? Op het Utrech't gehouden congres van den Ned. Bond tot redding van drenkelin gen is in principe besloten tat het houden van een stranddag in Augustus en wel te Bloemendaal of 2e Katwijk. Voor de K. R. B. zou dit een buitenkansje bcteeltenen. Laten we 't dus hopen. PREDIKBEURT Dinsdag 5 Mei, 's avonds om half acht, 'hoopt in Casa Cara voor te gaan de heer Sohoonderbeek van Lunteren. godsdienst onderwijzer. A.-R. KIESVER. „NED. EN ORANJE" In Irene hield de A. R. Kiesvereem. „Ncd. en Oranje" haar jaarvergadering. De op komst was matig. Bij ontstentenis van den voorzitter werd deze vergadering gepresi deerd door den heer C. van Tongeren. Na een kort openingswoord kreeg de secre- ris, de heer G. Poot, gelegenheid de notu len voor te lezen, welke werden goedgekeurd. Bij afwezigheid van den penningmeester, den heer Bonefaas, werd het financieel ver slag uitgebracht door den secretaris, welke melding maakte van nog een klein batig orz. van do propagandaclub „Iden- burg", de heer Dompeling, gewaagde van een opgewekt en gezond vereenigingsleven. Spr. memoreerde de oprichting van genoem de club, waarbij aanvankelijk 16 leden toe traden. Er werd zes keer vergaderd in de 'intermaanden. Hoofdzaak was het bestu- deeren van de A. R. (beginselen, terwijl als vrije onderwerpen werden behandeld: rood zwart, het gele gevaar, ontwapening of be wapening? en het werkloosheidsvraagstuk De verhouding tot de kiesvereeniging liet niets ie wenschen over. Vervolgens bracht de secretaris, de heer G. Poot, zijn uitvoerig jaarverslag uit, waarin een duidelijk beeld werd gegeven van wat in het afgeloopen vereenigingsjaar is geschied. Momenteel telt de vereeniging 114 leden. Met een opwekkend woord om trouw te blijven aan de aloude en beproefde A. R.- beginselen en eendrachtelijk te strijden te gen verderfelijke politieke stroomingen ein digde de secretaris, zijn keurig verzorgd verslag. De kascommissie welke boeken en bescheiden hadden nagezien, deed bij mon de van den heer L. Parlevliet de mededee- ling, dat deze in volmaakte orde waren bevonden, estuursverkiezing volgde: de af tredende heeren C. A. Veltkamp, G. Poot, C. van Tongeren, N. Parlevliet en D. den Haas zagen hun mandaat weer met jaar verlengd. Inmiddels gaven zich 3 nieu we leden op. Hierna hield de heer C. A Veltkamp zijn inleiding over „Gezag Vrijheid", zulks naar aanleiding van artikel 4 van het program van beginselen: de ovi hcid als dienaresse Gods gehouden tot ver heerlijking van Gods naam. Spr. merkte op, dat wat wij van de over heid weten gegrond is op Gods Woord. De natuurlijke Godskennis is absoluut onteoe- rtikend, hetgeen spr. met voorvallen uit de heidenwereld aantoonde. De overheid heeft haai- bodem in dc bijzondere openbaring. Uitvoerig stond spr. stil bij de Beschou wing in deze bij den grooten re/formjator Cal- vijn. Er is geen gezag naast het Gbdsgezag, al het andere noemt men daarom (al is het geen mooi woord) „afgeleid" Gezag. Op aar de is er dan ook geen oorspronkelijk ge zag te vinden. Dit komt alleen van boven van God, het overheidsgezag komt dus van God> en -niet van menschen. Het oyerheids-, N VI EFFECTEN-J. BANKIERSKANTOOR LEO pRENKEL- 27Z05" M LUNEN) ROTTERDAM CIEEU OVERZICHT' l U GAARNE OP AANVRAAG TOE. RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 4 MEI Pc-ogramoia III: 8.Brussel VI., 9.05 Keulen, 9.20 Deutsclil.s., 9.50 Keulen. 10.20 Parijs E-, 11 20 Brussel VI.. 13.20 Keulen. 13.50 Parijs R., 16.20 Brussel VI.. 17.05 Keulen, 19.03 diversen, 19.30 Deut3clü.s.. 19.55 Rome of div., 20.50 Keu len, plm. 21.15 Brussel VI., 21.30 Wecnen, 22.— diversen, 22.15 Weencn. Progriunma III. 8 Diversen, 9.35 Londen R., 15.50 Droitwich. 17.U0 Diversen. 17.50 Droit wich, 18.20 Londen - 23.20 R. Danmack. DINSDAG 5 MEI Programma 3: 8 Brussel VI; 9.05 Keulen; 9.50 Deutschl.-sender: 10.20 Parüs R: H-20 Bru3sei VI: 13.20 Keulen: 14.20 Brussel VI; 15.2Q Keulon; 16.10 Brussel VI; 17.50 Keulen; 19.05 Diversen; 19.30 Keulen; 20-20 Diversen; 20.35 Brussel Fr; plm 21.15 Brussel VI; 21.30 Brussel Fr- 22.15 Berlijn; 23.20 Weenen Programma 4: 8 Diversen; 9.35 Londen Reg; 10.20 Droitwich;'10.50 Londen Reg; 11.50 Drolt- wlch; 13.20 Londen Reg: 16.35 Droitwich; 17.20 Diversen: 17.50 Droitwich: 18.15 Londen Reg; 19.20 D roltwich; 21 Beromunster; 21.40 Droit wich; 23.20 R. Danmark 21.35 Droitwich, plm. Agenda Maandag 4 Mei. Café-rest. „De Harmonie", 8.30 uur Mei-vergadering 3 Oct.-vereeoiiging< Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, 4, 5, 6 en 7 Mei. Doelenkazeme 8 uur Ruiter feest 6e R.VA. Dinsdag 5 Mei. „In den Vergulden Turk"| 8 uur. Verg. Huldigingscomité in verband met 50-jarig bestaan der 3 Oct-Vereeniging. De avond-, nacht- en Zon dagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Mei as. waaramomen door do apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, en D. J. v. Driesen, Mare 110, telef. 406, en C. van Zijp, Wilhelminapark 8 Oegstgeest, telef. 274. gezag is er om de ongerechtigheid, zonden de zonde zou er van geen staten sprakel zijn geweest. Bm menscliheid die God kent aan den wind des daags heeft geen ge zag noodig. De zonde heeft het gezag nood zakelijk gemaakt om de rechten van het volk te verdedigen. Doch ook de overheid is onderworpen aan God, is Hem verant woording schuldig. Evenwel heeft God do magistraten aangesteld om te beslissen! over leven en dood, hiervoor hebben wij to buigen. Vervolgens handelde spr. over de taak van de overheid om de vrijheid vart het Evangelie te verzekeren. De overheid is er om een gerust en stil leven te doen lei den. De staat is niet het koninkrijk Gods. Zij moet daarom toezien dat zij haar ter rein niet overschrijdt, zich niet inlaat met de interne aangelegenheden van het konink rijk Gods. De grens ligt voor haar in do consciëntie. Tot slot stond spr. til bij do souvereiniteit in eigen kring. Er is een; ouvereiniteit van personen, en de consciën tie heeft niemand boven zich dan Gocb Op deze keurige ineliding volgde een uit gebreide gedachtenwisseling en werden tal rijke vragen gesteld, welke door den in leider werden beantwoord. Na rondvraag volgde sluiting door den heer Veltkamp. HET A. S. BADSEIZOEN Hoewel het nog frisch blijft, naderen wö toch met rassche schreden het badseizoen. Dit blijkt ook op het Bureau van V. V. V, waar de aanvragen weer geregeld bin nenkomen. Naar ons is ter oore gekomen! is er reeds meer vraag geweest en al aan merkelijk meer verhuurd dan vorig jaar 1 Mei het geval was. KATWIJK COMBINATIE—QUICK BOYS COMBINATIE. Na een spannende wedstrijd, vol goede momenten is Katwijk er in geslaagd een 3—2 overwinning uit het vuur te sleepen, terwijl de rust inging met 21 voor Q. B, 2. Combinatie KatwijkQuick Boys 2—3. VOORSTELLEN AANGENOMEN In de j.l. Zaterdag gehouden zeelieden vergadering, is beslpten om de voorstellen van de Reedersvereeniging te aanvaar den, alhiewel sommige voorstellen er vart met tegenzin worden aanvaard. EEN MET SUCCES TOEGEPASTE TRUC Hoogst waarschijnlijk heeft de persoon, die verleden week de heer A. H. wist op (e lichten met het aanbieden van olie, dezelfde truc toegepast bij M. uit de Kerkstraat te Katwijk Rijn. Ook dezen werd een bus olie aangeboden met de mededeeling, dat die voor zijn zoon bestemd was. M. 'betaalde hiervoor f5.17. Bij thuiskomst van den zoon wist deze nergens van. LEIDSCHENDAM BENOEMING De heer F. Lempers, volontair ter Secreta- ORANJEAVOND GOED GESLAAGD De herdenkingsavond van de Chr. Oranje- Vereeniging „Juliana" is Woensdag uitne mend geslaagd. De belangstelling was groot. De heer T. Borst, eere-voorzitter der Vereeniging leidde de bijeenkomst; hij las bij de aanvang Markus 12 vers 117 en ging daarna voor in gebed, waarna Ds. H. Jans sen, Leger- en vlootpredikant in algemeene dienst een tintelende rede hield over het onderwerp „Wat Nederland aan Oranje ver schuldigd is". De spreker had voor zijn zakelijk, princi- pieele rede onverdeelde aandacht en ver diepte en verlevendigde het Oranjebesef bij zijn hoorders op ongemeene wijze. De Kinderzangvereeniging, onder leiding van den heer T e 1 j e u r, verzorgde op ver dienstelijke wijze het vocale gedeelte, 't V\ as een lust deze kinderen te hooren zingen en meteen getuigen van hun Oranjeliefde. De heer Oudshoorn begeleidde de zsng der gemeente. 'tWas in elk opzicht een goede avond tot versterking van het na'.ionale besef. LISSE EERSTVOLGENDS VUST.ICHTINGEN Voor V.S. van Amerika, Canada en Mexico 5 Mei per ss. Normandie via Southampton 5.10 uur; 5 Mei per ss. Normandie via Cher bourg 17.35 uur; 6 Mei per ss. Manhattan via Southampton 5.10 uur; 6 Mei per ss. Manhattan via Cherbourg 17.35 uur; 7 Mei ■pes ss. -Deutschland via -SoLithamptoa 5-D

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6