MAANDAG 4 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenlandsch overzicht NAAR HET EINDE De trieste historie van het Abessijnsch conflict loopt ten einde. Do laatste dagen is de beslissing snel naderbij gebracht. In ver bijsterend tempo volgen de berichten el kander op: de Abessijnsche legerorganisatie ineen gestort, de „Hindenburglinie" van Ras Nasiboe bezweken, de Negus gevlucht, Addis Abeba in opstand, terwijl de val van de stad elk oogenblik kan worden venvacht. In korter tijd dan iemand vermoed had, zijn de Italianen er dus, dank zij hun mo derne machts- en vernietigLngsmiddelen in geslaagd den tegenstand te breken en Abes- synië te overmeesteren. Wel is waar verklaarde Ilaile Selassie j.L Vrijdag te zullen strijden tot den laat- slen druppel bloed, doch het moet hem tijdens de nachtelijke conferentie van Vrij dag op Zaterdag overduidelijk zijn gewor den, dat dit niet baten zou en dat verder bloedvergieten nutteloos was. Maarschalk Badoglio is er in geslaagd do Abessijnsche legers vrijwel geheel te Vernietigen. Hij heeft do laatste maanden zijn legers tot de grootste spoed aangezet en dank zij zijn voortreffelijke luchtmacht, zijn uitstekend uitgeruste legers, 't wreede gifgas cn zijn uitstekend functioneerende spionnagedienst, heeft hij zijn doel bereikt. Niet onwaarschijnlijk heeft de toenemende invloed van de sancties want Italië ver armt met den dag de beslissing snel ver haast blijkbaar wilde men nog voor de ver gadering van den Volkenbondsraad, die op 11 Mei a.s. bijeenkomt, tot een definitief eind-resultaat komen, n.L de volledige over winning door de Italiaanscho troepen. Hoe dat bereikt is? Veel zullen we daar van niet méér zeggen. Men heeft er vol doende over kunnen lezen in onze dagelijk- eche berichtgeving. Vermeldenswaard is echter nog hoe de keizerlijke garde in de pan werd gehakt in den slag bij Mai Tsjio. Een der Abessijn sche krijgers, die aan de slachting ontkwam yertelde er het volgende van. „Den eersten dag van onzen aanval braken wij door de vijandelijke linies heen en dreven den vijand terug. Den volgenden dag wisten wij den Italianen nog verdere nederlagen en zware verliezen toe te bren gen. Den derden dag echter werd de lucht plotseling verduisterd door honderden vliegtuigen, die bommen naar beneden wierpen met een zeer verstikkend, blauw gas. Al onze mannen die geen gasmaskers hadden, kwamen bijna terstond om het le ven. Duizenden soldaten stierven en slechts een paar, die over gasmaskers beschikten, ontsnapten aan den dood". Dit is de oorlog in al zijn verschrikkin gen en men kan moeilijk beweren, dat door deze methode van „overwinnen" Italië's moreele prestige in de oogen der gansche we reld zou zijn vermeerderd. Intusschen valt niet te loochenen, dat fascistisoh Italië ver sterkt uit het Afrikaanscho avontuur is te Voorschijn gekomen. De verovering van Abessynië beteekent immers een aanzienlijke versterking van de Italiaansche macht aan den zeeweg naar Indië. Mussolini behëerscht thans de bronnen van de Nijl, hetgeen een niet ge ringe schending beteekent van de Engel- sche belangen in de Soedan en in Egypte. De moeilijkheden van den Brit in het land van de pyramiden zijn er den laatsten tijd ook al niet op verminderd, nu Koning Foead overleden is, en de Wafd-Partij zich weer gaat roeren. Een bedenkelijk symptoom is de groote overwinning van deze partij tij dens de gister gehouden verkiezingen. Engelands prestige wordt door de Italiaan sche zege in de landen rondom de Middel- landsche zee verzwakt, dat van Italië on gemeen versterkt In hooge mate bedroevend is echter wel het échec door den Volkenbond in het Abessijnsch conflict geleden. Want de oor log in Oost-Afrika is nog „niet uit". De moeilijkheden beginnen pas. Men staat in Europa voor een nieuwe politieke constel latie, waarmede ter dege rekening gehou den zal moeten worden, nu het Bondslid Italië het Bondslid Ethiopië heeft overwel digd. Het valt immers nauwelijks, aan te ne men, dat de sanctie-mogendheden Italië alsnog den buit zullen betwisten. Trouwens, handhaving van de be staande sancties kan reeds beteeke- nen, dat de oorlog naar Europeesch grond gebied wordt overgebracht Wie kennis neemt van de dreigende taal der Noord- Italiaansche pers, die reeds in overwinnings roes verkeert .twijfelt daaraan geen oogen blik meer. Italië voelt zich sterk, politiek en militair, en ziet er desnoods niet tegen op den vreeselijksten oorlog te ontketenen, welke de wereld ooit heeft beleefd. Aldus de „Giornal d'Italia", waaruit blijkt, dat fascistisch Italië zich diep bewust is van de nieuwe machtspositie die het zich ge- Schapen heeft. Wat er onder deze omstandigheden van Hen Volkenbond zal worden? De „Sonday Times" heeft er vermoedelijk al iets van onthuld. Er zijn belangrijke besprekingen op til omtrent een eventueele reorganisatie van den Bond teneinde te maken, dat in de toekomst de Bond krachtiger zal staan te genover een land dat den vrede breekt. Er zal naar een nieuwe internationale politieke groepeering worden gezocht, ten einde de evenwichtstoestand, die verstoord is, te herstellen. In elk geval zullen lang durige en moeizame besprekingen gevoerd moeten worden, waarvan thans nog niet te zeggen valt, welk resultaat zij zullen opleveren. Inmiddels is Abessynië reddeloos verloren De Italianen zullen het werk der pacifi catie aanvangen en zij zullen daarbij met geen groote moeilijkheden te kampen heb ben. Het land berust reeds thans grooten- deels in de onderwerping, en waar deze nog niet is voltooid, is zij slechts een kwestie yan tijd. Het bericht, dat de Negus afstand zou hebben gedaan van den troon, wordt tegen gesproken. Nu hij alle militaire tegen stand heeft laten varen, heeft hij zijn laat ste hoop gevestigd op de komende politieke besprekingen. Mocht hij na al de droeve ervaringen van de laatste maanden nog een restje idealisme hebben overgehouden, idan zal ook dit de bodem wel worden in geslagen. Tenslotte heeft al zijn idealisme hem en zijn land niet verder gebracht Zijn DE FRANSCHE VERKIEZINGEN Groote verschuiving naar links Radicaal-socialisten krijgen zware klappen De verkiezingsdag in Frankrijk is gister zoowel in Parijs als in de Pro vincie zonder incidenten verloopen. Alleen te Menton heeft zich een in-* cidcnt voorgedaan. In het stembureau verweten een aantal kiezers eenige personen, zich aan fraude schuldig te maken Er werden revolverschoten gelost, waardoor een persoon aan de hand gewond werd. De politie trad on- middelijk handelend op en herstelde de orde. Wat de uitslagen betreft, deze vormen in zoo verre een verrassing, dat de verschui ving naar links no? grooter is, dan oorspron kelijk verwacht werd. Volgens de lijst, die het ministerie vin binnenlandsche zaken vannacht over 413 van de 433 uitslagen, die gister bekend moesten worden, heeft gepubli ceerd, hadden de communisten niet minder dan 23 zetels gewonnen, en de socialisten 39 zetels gewonnen, waartegenover slechts 12 verloren socialistische zetels stonden. De ra dicaal-socialisten verloren 38 zetels, verover den 15 nieuwe zetels en behielden 59 zetels, zoodat zij dus in totaal 23 zetels verloren, waarmede zij dus wel de partij zijn gewor den, die bij de verkiezingen de zwaarste klappen hebben opgeloopen. Ook de onaf hankelijk radicalen en de links-republikeinen hebben zware verliezen geleden, respestieve- lijk 13 en 8 zetels. De linksche partijen, met inbegrip van de radicaal-socialisten, beschik ken in de nieuwe kamer over een sterke meerderheid, welke zoo sterk is, dat het volksfront, zelfs wanneer de rechtervleugel der radicaal-socialisten zich van linies mocht afscheiden, toch nog over een bruikbare meerderheid de beschikking heeft. Het is niet te verwonderen, dat in de Parljsche stra ten het zingen der „internationale" gister avond heel wat vaker gehoord werd dan de „Marseillaise". Vannacht om kwart over 12 gaf het minis terie van binnenlandsche zaken het volgen de overzicht van den uitslag der verkiezin gen, betrekking hebbende op 613 van de 618 zetels: Communisten 71 „Pupistes" 10 Socialisten S.F.I.0145 Socialistische Unie 25 Onafh. Socialisten 9 Radicaal-Socialisten 115 Onafh. Radicalen 31 Links-Republikeinen 83 Volksdemocraten 23 Rep. Democr. Unie 90 Conservatieven 11 Totaal 613 Uit de provincie werd bericht ontvangen, dat te Beauvais de radicaal-socialistische oud-minister Jammy Schmidt herkozen is. Te Lyon is Herriot herkozen, in Belfort de radicaal-socialistische minister Miellet, ter wijl in Bordeaux de republikein Henriot de overwinning behaalde, terwijl tevens hier de neo-socialistische oud-minister Marquet ze gevierend uit den strijd te voorschijn kwatm. De staking in Palestina Joodsch medicus bezweken Volgens uit Palestina ontvangen berich ten duurt daar de stakingsbeweging voort. Emir Abdalla van Transjordanië, die door een Arabisch-Palestijnsche delegatie ge raadpleegd is, heeft den raad gegeven de staking, die thans 12 dagen duurt,, op te heffen, maar de Arabische nationale raad heeft besloten de staking voort te zetten. De algemeene toestand is vrij kalm hoewel er toch nog enkele bommen geworpen zijn, en eenige pogingen zijn gedaan in enkele Joodsche plaatsjes brand te stichten. Een joodsch medicus, gewond tijdens een be tooging te Haifa, is bezweken. Zijn stoffe lijk overschot is zonder incidenten ter aarde besteld. De verkiezingen in Egypte Groote overwinning van de Wafd Partij Tijdens de verkiezingen in Egypte heeft gister de Wafd-Partij een gewel dige overwinning behaald. Volgens do voorloopige uitslagen wordt berekend dat de Wafdpartij ongeveer 85% van het aantal stemmen op zich heeft ver- eenigd. Op verscheidene plaatsen hebben ernstige verkiezingsonlusten plaats gehad. In Bas rah zijn twee personen gedood en negen gewond, onder wie drie agenten en een ambtenaar. Tc Giza werden vier personen gewond, tc Nenisoeef twaalf, te Girga negen. Vreeselijke aardschok Tachtig dooden en tweehonderd gewonden Uit Kanton wordt gemeld, dat bij een aardschok, die dezer dagen het district Ling-Sjam in Kwantocng heeft geteis terd, 80 menschen zijn gedood en 200 gewond. Kort Nieuws De eerste televisie-film, die door de B.B.C. vanuit Alexandra Palace, het Engel- sche televisie-cenitrum, zal worden uitge zonden, is bijna gereed. Men hoopt op 1 Juli met de proefuitzendingen te kunnen begin nen. De film behandelt de geschiedenis van de televisie tot op heden. stem was steeds als die van een roepende in de woestijn. De levenstragiek is den be proefden vorst van Ethiopië niet bespaard gebleven! DE WOELINGEN IN SPANJE Zeven arrestaties wegens samenzwering Kerken overvallen Te Madrid zijn 7 personen gearres- teerd, waaronder drie polltie-beambten, die beschuldigd worden een jaar gele den een complot te hebben beraamd om verscheidene linksche politici naar het leven te staan. O.a. had Azana tijdens een vergadering, die te elfder ure werd afgezegd, vermoord moeten worden. De onlusten in Cuenca Over de incidenten in Cuenca, waar de kerk in brand werd gestoken, worden eenige bijzonderheden bekend. Toen groe pen betoogers het klooster van den H. Vin- eentius voorbijkwamen, weerklonken plotse ling schoten. De menigte trachtte het kloos ter te bestormen en de Guardia Civil moest optreden. De betoogers deden toen een aan val op een zusterklooster cn dwongen de zitsrei-s het gebouw te verlaten. Do politie herstelde de orde. In de geheele provincie is de algemeene slaking afgekondigd. In de stad palrouilleercn 200 garden uit Madrid. De werkstakingen De algemeene staking bij de koopvaardij vloot heeft zich uitgebreid tot de Spaan- sche kustvaart, waardoor Zaterdag alle schepen in de haven bleven. De autoritei ten trachten het conflict zoo snol mogelijk op te lossen. De werklieden, die zich had den meester gemaakt van een steenkool- opslagplaats in Penarroya zijn daaruit door de Guardia Civil verdreven. Een kerk overvallen Te Brenes hebben extremisten een kerk overvallen en daarin de beelden en alle sieraden vernield. De Guardia Civil werd met revolverschoten ont vangen, maar wist de orde door middel van de wapenen te herstellen. Twee extremisten werden gewond. Andalusische spoorwegmaatschappij failliet De Andalusische Spoorwegmaatschappij is failliet verklaard. Het passief bedraagt twintig millioen peseta's. Onder de credi teuren bevinden zich verscheidene buiten- landsche maatschappijen. Gister zijn drie schepen van een Spaan- sche scheepvaartmaatschappij de haven van Sevilla binnengeloopen. De beman ningen legden hot werk neer. Incident tijdens plechtigheid. Ter gelegenheid van de herdenking der Spaansche onafhankelijkheid heeft een plech tigheid plaats gehad op de Paseo del Pa- rado, waarbij civiele eai militaire autori teiten aanwezig waren. Gedurende de cere monie ontstond er een oogenblik opwin-, ding, doordait twee schoten werden gelost. De garde slaagde er echter m, de orde te herstellen. Twee studenten werden in de drukte gewond. Drie officieren, die er van beschuldigd worden de schoten te hebben gelost, zijn gearresteerd. MASSA-PROCESSEN IN WEST-DUITSCHLAND Op 30 April werd te Dordtmund door het gerechtshof uit Hamm in het „hoogver- raad"-proces tegen 54 sociaal-democraten uit Luedenscheid en omgeving, het oordeel uitgesproken. De hoofdbeklaagde Welke kreeg 5 jaar tuchthuisstraf. De overige beklaagden kre gen van 1 tot 5 jaar tuchthuisstraf. De veroordeelden vormen de eerste groep van in totaal 270 sociaal-democraten, die in de maanden Mei en Juni 1935 werden gear resteerd in het gebied tusschen Iserlohn, Luedenscheid en Keulen, wegens de po gingen vrije arbeidersorganisaties te vor- men. In denzelfden tijd werden in het Rijn- Ruhrgebied eveneens 520 sociaal-democra ten gearresteerd, die binnenkort terecht zullen staan. Vier oud-soc.-democraten, met name: Bott uit Keulen, Kuttwinkel, de vroegere redacteur van het soc.-democrae- tische blad Volksstimme, uit Luedenscheid, de Oorlogsinvalide Wueste, en de levens middelenhandelaar Renner zullen als hoofdibeklaagden voor het volksgerecht, waarschijnlijk begin Juli, terecht staan. LAND- EN TUINBOUW Uitvoer van tuinbouwproducten Binnenkort een ontwerp-regeling voor contröle Op het Departement van Landbouw heeft een bespreking plaats gehad tusschen ver schillende organisaties op het gebied van den tuinbouwexport en vertegenwoordigers der Regeering, in verband met ingekomen verzoeken om de Landbouwuitvoenvet voor de tuinbouwproducten in toepassing te brengen. De besprekingen stonden onder leiding van den Directeur-Generaal voor den Landbouw, Ir. A. Roebroeck, en werd o. m. bijgewoond door Ir. Bonthuis, voor zitter, en W. Klamer, directeur van het Ned. Uitvoercontröle Bureau op aardappelen, groenten en fruit. Het bleek dat enkele Exporteursvereeni- gingen bezwaren hadden tegen het invoeren van genoemde wet, terwijl anderzijds de wenschelijkheid ervan werd betoogd. De Westlandsche Exporteursvereeniging en de Ned. Vereen, van groenten- en fruit-expor- teurs te Rotterdam verklaarden zich perti nent tegen een invoering, daar zij zulks overbodig achtten, en belemmerend voor den handel. Indien de Regeering tot de in voering zou overgaan, dan wenschte men de uitvoering van de wet aan de expor teurs als meest belanghebbenden op te dra gen. De koopliedenorganisaties uit Noord-Hol land oordeelden de Landbouw-uitvoer- wet voor de sluitkool, vroege aardappelen, enz. beslist noodzakelijk, teneinde nog zoo veel mogelijk afzetgebied te kunnen behou den. Ir. Roebroeck deelde mede, dat binnen kort liet ontwerp-regeling ter kennis van de belanghebbenden zal wgrdeo Minimumprijzen Snijbloemen Voor doorgedraaid goed 80 pCt, vergoeding De Nedcrlandsche Sicrteeltcentralc heeft thans minimumprijzen voor snijbloemen vastgesteld, beneden welke op do veilingen niet mag worden verkocht Voor „doorge draaide" bloemen, mits van goede kwali teit, door bij de Centrale aangesloten kwee kers aangevoerd en onmiddellijk na de vei ling vernietigd, vergoedt de Sierteeltcentrale SO pCt. van den minimumprijs. De minimumprijzen zijn: Amaryllis per kelk of knop 2 cent; Ane monen bos van 12 4 cent.; Anemonen Ful- gens bos van 25 4 cl.; Anjelieren (Ara.) stuk 1 ct.; Anjelieren (Chab.) bos van 10 4 ct.; Asters bos van 20 3 ct.; Bouvardia's bos van 10 6 ct.; Calla's stuk 3 ct.; Chry santhemum (grootbl.) stuk 3 ct Idem (kleinb.) bos 3 ct.; Clematis Durendi bos van 10 15 ct.; Clematis Prins Hendrik (le kwal.) bos van 10 100 ct.; id. (overige kw.) bos \an 10 50 ct.; Convalleria's bos van 25 6 ct.; id. van den kouden grond bos van 25 3 ct.; Cyclamen-bloemen bos van 10 4 ct.; Dahlia's (grootbl. bos van 10 4 ct; id. (kleinb.) bos van 10 3 ct.; Freesia's bos van 10 5 ct.; Gladiolen (incl. Convilles niet van den kouden grond) bos van 10 5 ct; Gla diolen Primulinus van den kouden grond bos van 20 3 ct.; overige Gladiolen van den kouden grond bos van 10 2 ct.; 1-Ielleborus bos van 10 4 ct.; Hyacinthen gesneden bos van 10 4 ct.; Hyacinthen met bol 100 stuks 100 ct.; Irissen niet van den kouden grond bos van 12 5 ct.; Lathyrus bos van 25 4 ct.; Lelies kelk of knop 2 ct.; Lelies van buiten bos van 5 takken 6 ct.; Malus bos van 10 takken 5 ct.; Narcissen (niet van den kouden grond) bos van 12 4 cl.; Idem Poetticus Poetaz (niet van den kouden grond) bos van 12 2 ct.; Narcissen van den kouden grond gesneden volgens voorschrift bos van 12 2 ct.; Narcissen Poeticus Poe taz (van den kouden grond gesneden vol gens voorschrift) bos van 12 1 ct.; Physalis hos van 10 tak 4 ct.; Pioenen bos van 10 10 stuks 10 ct; Plumosa-groen bos van 10 ranken 5 ct.; Plumosa-groen bos van 10 veeren 2 ct.; Prunus bos van 10 takken 6 ct.; Pyrethrum bos van 20 4 ct.; Rozen van 1 October—1 Mei bos van 20 20 ct.; Rozen van 1 Mei1 October bos van 20 8 ct.; Ro zen (baby) bos van 10 6 ct.; Seringen (uit gezonderd van den kouden grond) bos van i0 20 ct.; Sierkers tak 3 ct.; Sprengerie- groen bos (lang) van 10 5 ct.; idem hos (kort) van 10 2 ct.; Tritoma bos van 10 5 ct.; Tulpen niet van den kouden grond bos van 12 6 ct.; Tulpen van den kouden grond, gesneden volgens voorschrift bos van 12 3 ct.; Violieren (dubbele) bos van 10 8 ct.; Zinnia's bos van 10 5 ct.; Zonalen bos van 10 4 ct.; Dubbele winterviolieren per tak (struik) 2 ct.; enkele idem per tak (stuik) l cent. Voor alle overige snijbloemen, niet in deze lijst genoemd, per bos van minstens 20 stuks 1 cent. CRISIS-PUBLICATIE STEUN ZELF-GETEELDE PRODUCTEN De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat volgens be schikking van den Minister van Landbouw en Visscherij aan kweekers, die het recht hebben verkregen, als marktttiinder of teler-handelaar hun zelf-geteelde producten op de hun toegestane wijze, dus niet over de veiling, te verkoopen, steun zal worden uitgekeerd over de door hen in 1935 ver kochte producten. Aanvragen om voor dezen steun in aan merking te komen moeten vóór 1 Juni 1936 worden gericht aan de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale, Laan Copes van Cattenburch 62, Den Haag, waarna een formulier ter invulling wordt toegezonden. TUINBOUWSTEUN VOOR MARKT- TUINDERS EN TELER-HANDELAARS De Groenten- en Fruitcentrale maakt, naar aanleiding van de moeilijkheden, on dervonden bij het verleenen van steun op producten, van eigen teelt afkomstig, die door markttuinders en telers-handelaars anders dan over een veiling mogen wor den verkocht, het volgende bekend: Van af heden zullen deze tuinders en handelaars slechts voor steun op hun ver kochte producten in aanmerking komen, indien voldaan wordt aan de volgende voorschriften: 1. de op de markt enz. te verkoopen pro ducten dienen te voldoen aan dezelfde eischen van kwaliteit en sorteering, welke aan de veilingen zijn voorgeschreven; 2. geen verkoop mag plaats hebben be neden de ophoudprijzen, aan de veilingen voorgeschreven; 3. van den dagelijkschen verkoop moet een eenvoudige boekhouding worden bij gehouden, waaruit voor ieder product de verkochte hoeveelheid en de gemaakte prijs voldoende blijken. Op de nakoming van deze voorschrifteen zal gedurende het geheele jaar controle worden geoefend. Personen, die zich bij den verkoop hun ner producten aan deze voorschriften niet houders zullen in liet vervolg van steun worden uitgesloten. NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE De Nederlandscho Meelcentrale maakt bekend: ITet gedeelte van het prijsverschil per 100 kg voor den invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel 8, b, onder 2°, van de Crisis-Akkerbouwbescliikking 1934 I, is vastgesteld als volgt: Inklaring van 4 Mei af t/m 31 Aug. 1°36: voor lijnkoeken 1.20 voor soyaschroot -70 voor soya koeken .80 voor grondnootkoeken .70 voor grondnootschilfcrs 1.40 voor cocoskoeken —.S0 voor Nccl. Oost-Indische cocoskoeken .55 voor tot andere niet ge noemde soorten vee voeder verwerkte olie houdende zaden, pit ten en noten —.50 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder 1°, van voornoemde be schikking bedoelde gedeelte van het prijs verschil. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Graveahage in verbin te rtuiisa. I Hebt Gi{ Lendenpijn? Het ongemak van velen, die een zittend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na één of twee AKKERTJES Rp'zp Volgens recept van Apocneker Dumont GEMENGD NIEUWS Nachtelijke roofoverval Struikroovers in hinderlaag Bij Beek cn Donk (N.Br.) is 's nachts omstreeks 1 uur do wielrijder- v. d. C. uit Gemert door een onbekend gebleven indi vidu onverhoeds van zijn fiets geslagen en van zijn portemonnaie, waarin hij een be drag had van f 45, beroofd. De dader, die na den overval de vlucht nam, rrioet in een hinderlaag zijn slachtoffer, dat van zijn werk in Helmond kwam, hebben opgewacht. Volgens zijn verklaringen kreeg v. d. C. plotseling met een voorwerp verschillende slagen op zijn gedicht. Hij viel van zijn fiets, waarna de onbekende zich op hem wierp en hem de keel dichtkneep, terwijl hij hem tegelijkertijd van zijn beurs beroofde. Het slachtoffer, wiens gelaat vol zat met blauwe pleJcken en bultan, deed bij den chef veldwachter van Kerkhoven tp Gemert aan gifte van het gebeurde. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Twee mannen wer den aangehouden. Eén hunner is ter beschik king van ne justitie gesteld. De verdachte is 24 jaar oud en uit Gemert afkomstig. Het vermoeden bestaat dat nog andere personen aan den overval medeplichtig zijn geweest. De bloeiende bongerds Vreemdeling de bloesem roept U! Men meldt ons uit Vianeni De bloeitijd der kersen en andere vroege vruchtboomen viert thans hoogtij. In deze dagen is het een lust en een voorrecht in deze omgeving, wel eens, genoemd de poort van de Betuwe, te mogen wonen, voor den vreemdeling een genoegen de pracht der na tuur gade te slaan. Eenige der vele wandel en rijtochten om onze gemeente zijn nog steeds de Helsdingsche weg vanaf de zeven boompjes tot aan „Het Verlaat" langs de Lekdijk tot Everdingen en den Rijksweg van „Bentz Berg" tot de voormalige tolgaarders- woning in Helsdingen. Niet alleen prijken daar oe vroege vruchtboomen met hun reine bloesems, maar ook de rose knoppen van de goudroinetten vertoonen zich reeds in het jonge groen der appelboomen. Hier is het, waar men het pad omzoomd vindt met bloeiende boomgaarden, van waar de wind de zoete geuren overal verspreidt. Laat aeze periode U kunnen verlokken om onze om geving in oogenschouw te nemen, het zal een machtige indruk bij U achterlaten. Onder een ijzermassa verpletterd Jongeman gedood In het'voormalige kerkgebouw aan de Jansstraat te Haarlem, dat verbouwd wordt, aangezien het gemeentearchief er zal worden ondergebracht, werden Zaterdag- midoag door den aannemer proeven geno men om het draagvermogen van de palen van gewapend beton vast te stellen. Daartoe was op een der palen een ijzermassa van 30 ton gestapeld. Door nog onopgehelderde oorzaak is het ijzer gekanteld en terechtge komen op den 33-jarigen arbeider W. L. Castricum. De man liep een ruggegraats fractuur op en overleed eenige oogenblikken na het ongeluk. De justitei heeft een deskundige opgedra gen, een nauwkeairig onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in te stellen. KINDJE LEVEND VERBRAND Het 3-jarig dochtertje van W. v. d. M., te Wijk (N.-B.), dat in een onbewaakt oogen blik uit een kan kokende koffie dronk, is in het ziekenhuis te Utrecht, aan de beko men brandwonden overleden. DE DUBBELE BODEM Te Amsterdam werd door eenige re chercheurs der landbouw-crisiswet een be stuurder van een drie-wielige-bakfiets aan gehouden ter hoogte van het politiebureau Raampoort. Na grondige controle bleek den ambtenaren, dat zich in de bakfiets een dub bele bodem bevond, waarin een aanzienlijke hoeveelheid frauduleuze margarine was. De waar was niet verpakt in wikkels met de voorgeschreven merken en vermoedelijk be reid uit plantenvet en slaolie. Tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl de eigenaar, een Noordhollandsche boterhanaelaar zich zal hebben te verant woorden voor den kantonrechter, ONDER DE TRAM VERMORZELD In het Langerak te Nieuweroord (Dr.) is in de nabijheid van de trambrug de 27-jarige landbouwer K. Berkenbosch Rzn. uit Hoogeveen, die zich aldaar met paard en wagen bevond, waarschijnlijk ten gevolge van het schrikken van het paard, onder de tram van de ED.S.M. geraakt en vermorzeld. De burgemeester van Hooge veen was direct na het ongeval met den rijksveldwachter ter plaatse voor het in stellen van een onderzoek. HET SCHIETONGEVAL TE LAREN Tijdens een militaire oefening in Juli '31 te Laren richtte de soldaat Van der P. uit baldadigheid een geweer, waarvan hij meende, dat het niet geladen was, op zijn dienstmakker T. Hij haalde den trekker over en tot zijn schrik trof een lading los kruit T. zoodanig, dat hij ernstig werd ge wond. De familie van T. steldo een vorde ring tot schadevergoeding in, primair tegen den Staat en voor het geval deze niet ver oordeeld zou worden, tegen de familie van den dader. In eerste instantie heeft daarop de Haag- sche rechtbank de vordering tegen den Staat topgewezen. In hooger beroep zijn thans voor het Ge rechtshof te Den Haag de pleidooien in deze zaak gehouden, waarbij voor den Staat werd gepleit door mr Wolterbeek Muller, voor de eischende partij door mr Paets en voor de familie Van der P. door mr van Opstal. Mr Wolterbeek Muller betoogde, dat de rechtbank hier ten onrechte aan de zijde van den Staat een onrechtmatige daad als bedoeld in art. 1403, derde lid van het Burgerlijk Wetboek, aanwezig heeft geacht, wat uitvoerig werd uiteengezet. Mr Paets en mr van Opstal betoogde, dat de Staat voor dit ongeval wel degelijk aan sprakelijk moet worden gesteld, i 2at lïi"' «-«j as i wij sea. Vreeselijke moordaanslag te Meppel Door een dienstbode op haar mevrouw Zondagmorgen heeft te Meppel de 26» jarige dienstbode IJke V. haar meesteres, mevr. B. Stern, vermoedelijk in een aanval van drift, met een hamer aangevallen en haar daarmede een tiental slagen op het hoofd toegebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer badend i.n haar bloed en levens gevaarlijk gewond ineenzakte. Mevrouw Stern werd eerst des avonds door haar man gevonden. Deze was naar Amsterdam geweest en keerde 's avonds in zijn warring terug. Toen hij zijn vrouw ern stig gewond zag liggen, snelde de man vol ontzetting naar de buren, die de politie en dokter Christiaanse waarschuwden. Deze laatste constateerde een ernstige schedel breuk. Hij achtte overbrenging naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk. Het parket te Assen werd daarop gewaar schuwd. De verhooren welke afgenomen werden, bleven zonder resultaat. In de woning van mevr. Stera werd echter een diienstbodenschortje gevonden, waarop eenige bloedvlekken zaten. Dit was aanleiding om de dienstbode van haar bed te lichten. Na een verhoor bekende het meisje den aanslag te hebben gepleegd. Zij had, na de daad te hebben gepleegd, de woning verlaten en was naar huis ge gaan. Ook in haar schoenen werden bloed vlekken gevonden. Het meisje is naar het huis van bewaring te Assen overge bracht. Vermoedelijk heeft zij de daad ia zeer overspannen toestand gepleegd. De toestand van mevr. Stern was hedenmorgen zeer ernstig. Hollend paard door auto-voorruit Te Amsterdam is op den Slolerstraat- weg een paard uit een weiland over de sloot gesprongen en op hol geslagen. Het dier liep tegen een met tamelijk flinike snel heid rijdende auto op, die naderde uit de richting Sloten. De botsing was zeer hevig, de slag was op grooten afstand te hooren, Het paard is met den kop door de voorruit van de auto geslagen en daarna eenige meters terug tegen de straat gesmakt. Het r,:er had den nek gebroken en was onmidi dellijk dood. De chauffeur van de auto is er met eenige niet ernstige snij wonden afgekomen. Het voorste gedeelte van de auto is zwaar be schadigd, de motorkap was geheel ver* nield, evenals de lampen en de voorbumper. Later zijn de gedeeltelijk vernielde auto en het kadaver van het paard, dat dwars over den weg lag, weggehaald. De inbraKcn in het Gooi Te Blaricum is ingebroken bij mej. A\ aan de Prof. van Reoslaan, waar de inbre kers een trommel medenamen, waarin zich o.m. een spaarbankboekje bevond. De trom mel werd later teruggevonden bij den Tafel berg. Voorts werd ingebroken bij mevr. de wed. S.V. aan den Huizerweg. Men ver* schafte zich hier toegang door verbreking van een ruit Uit één der kamers heeft men gouden en zilveren sieraden meegenomen alsmede een bedrag aan geld. Te Laren werd ingebroken ïra de open bare leeszaal. Eenige postzegels en een busje met geld werden meegenomen. Ook in een in aanbouw zijnd perceel werd ingebroken. Verder is ingebroken bij de dames Van A. aan het Raboes. Hoeveel er vermist wordt, is niet bekend, daar de dames afwezig zijn. VAN EEN DIJK GEVALLEN Te Amsterdam is een achtjarig meis je, dat op de Ringspoorbaan bij den Haar lemmerweg speelde, van den dijk gevallen, Zij liep een hersenschudding op en is op- genomeh in het Wilhelmiina-gasthuis. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Eindhoven ojj den Boschdijk ree'd de 23-jarige W. A. Hendriks uit Aarl-Rixtel met zijn motor met zijspan in de richting Best, toen hem twee auto's tegenkwamen, welker bestuurders elkaar trachtten te pas- seeren. Op het oogenblik dat dit gelukte, kwam de achterste auto, bezuurd door den heer K. W. Hamilton of Silvertonhill uit Den Haag, in botsing met den motorrijder, die over den weg werd geslingerd en ernstig gewond bleef liggen. Dr. van Alphen liet den ongelukkige naar het binnengasthuis te Eindhoven overbrengen, waar hij 's nachts is overleden. VERDRONKEN Te Westervoort was 'de 20-jarige W. bezig met het afgraven van een kolk, nabij de steenfabriek Nijgraaf. Toen de jongeman des avonds niet huiswaarts keerde, werd een onderzoek ingesteld en vond men een pak op het water drijven. Eenige urm later werd het lijk opgehaald. Te V u g h t is uit de „IJzeren Man" een vrouwen]ijk opgehaald. Het is naar het lij kenhuis overgebracht. Doordat het in ver- regaanden staat van ontbinding verkeerde, heeft men het tot nu toe niet kunnen iden- tificeeren. TOONEELSTUK VERBODEN De Arbeiderstooneelvereeniging uit 's-Gra- venzande, zou te Naaldwijk het tooncel- stuk „De heilige dienst" van Onsman op voeren. De Burgemeester van Naaldwijk heeft deze opvoering evenwel verboden, in verband met verschillende uitdrukkingen je gens het gezag, die hierin voorkomen. EEN BRANDSTICHTINGSEPIDEMIE Late voorbijgangers van de Gagelstraat te Eindhoven waarschuwden 's nachts de brandweer daar zij een verdacht licht schijnsel hadden waargenomen in de Vcr- eenigde Drukkerij cn Etiketten fabriek aan die straat gelegen. De brandweer rukte aan stonds met groot materiaal uit en slaagde er in het vuur te beperken tot het papier- magazijn, dat geheel uitbrandde. De druk kerij kreeg veel waterschade, doch het be drijf zal hiervan slechts geringe stagnatie ondervinden. De politie kwam bij het on Ier zoek tot de ontdekking, dat de brand op niet minder dan vijf plaatsen was aange stoken. Aangezien hier den laatsten tij 1 ra genoeg dagelijks branden voorkomen, wordt de oorzaak aan kwaadwilligheid geweten. vreest dat Eindhoven thans voor de- -nlode- brandstichtings-epidemie staat als in 19o3, in het onderdeel Strijp, waar geregeld een later ontmaskerd complot brandstich ters den rooden haan liet kraaien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2