'licumr geihsdfe (ürnmntt De Negus uit Abessynië gevlucht Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5771 MAANDAG 4 MEI 1936 15e Jaargang iSlibertentirpripen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer- 045 Voor het bevragen aan 'l bureau wordt berekend 0.10 Gistermiddag kwam hij met zijn gezin veilig te Djibouti aan Addis Abeba in opstand Het stadscentrum in vlammen opgegaan Tal van dooden en gewonden In verbijsterend tempo volgen in Abessinië de gebeurtenissen elkander op. De Negus heeft Zaterdag met zijn gezin en gevolg Addis Abeba verlaten en is gistermiddag te Djibouti aangekomen, waar hij zich hedenmorgen aan boord zou begeven van een Britsche torpedojager. Waarheen Haile Selassie en zijn gezin zich zullen begeven staat nog niet vast. Ook de Abessijnsche Regeering heeft Zaterdag Addis Abeba verlaten. Zij is in westelijke richting vertrokken. Onmid dellijk na het vertrek van den Negus en de Regeering is de hoofdstad in handen gevallen van plunderende benden, die haar in braod hebben gestoken en de Regeeringsgebouwen plunderden. Tijdens de onlusten zijn 25 personen om het leven gekomen. Tot de gewonden behoort o.m. Dr. Melly, de leider van de Britsche ambulance, die door een schot in de long werd getroffen. Verwacht wordt, dat Addis heden in handen van de Italianen zal vallen. Mussolini zal heden een belangrijke verklaring afleggen inzake de Abessinische kwestie Pe Negus te Dsjibouti De Negus kwam gistermiddag om vier minuten over twee met zijn gezin te Dji bouti aan. De aankomst van de trein uit Addis Abeba werd door verscheidene auto riteiten afgewacht. Een compagnie Sencga- leezen vormde een eerewacht. Als gevolg yan de verstikkende hitte was de belang stelling van de zijde der bevolking gering. De trein reed eenige minuten na 14 uur het station binnen. De keizerin stapte het eerst uit, gevolgd door den keizer, die blootshoofds was, en den kroonprins. De negus weigerde een verklaring af te leggen en verzocht den Franschen autoriteiten per soonlijk do journalisten a f- z ij dig te houden. In door den gouverneur van Djibouti ter beschikking gestelde auto's reed het gezel schap vervolgens naar het paleis van den gouverneur tusschen een dubbele haag tirailleurs. Met den trein waren tevens on geveer dertig Abessijnsche hovelingen aan gekomen, alsmede Ras Kassa, en de minis ter van Buitenlandsche Zaken, de kleine prins Makonnen enjde prinsessen. De negus zag er vermoeid uit en fecheen magerder geworden te zijn. De keizerlijke familie werd door de me nigte met respect begroet. Zij bracht den nacht door in het paleis Van den gouverneur en zou hedenmorgen met de Engelsche torpedoboot 549 vertrek ken, vermoedelijk eerst naar Aden. Het jeigenlijke reisdoel is niet bekend. Algemeen neemt men aan dat de keizerlijke familie naar Palestina de wijk zal nemen. Van an dere zijde wordt echter gemeld, dat de Negus naar Engeland zal gaan. Te Djibouti hebben de Fransche autori teiten alle maatregelen genomen om inci denten tijdens het .verblijf .van den negus te voorkomen. Pok de Regeering heeft Addis Abeba Verlaten Volgens de laatste berichten, die te Parjjs zijn binnengekomen, zijn ook de leden der Abessijnsche regeering Zaterdag van Addis Abeba vertrokken en hebben zü de keizerlijke archieven in een automobiel medegenomen. Zij zijn fn westelijke richting vertrokken. Waar de Negus zich verborgen hield De oorlogscorrespondent van het Duitsche nieuwsbureau seint, dat de negus zich in do dagen voor zijn laatste bezoek aan Ad dis Abeba verborgen heeft gehouden in een klooster op enkele kilometers ten zuiden van Sokota, dus in het door de Italianen reeds lang bezette gebied, nadat hij aan de hem achtervolgende Galla-stammen ontko men was. Italiaansche verkenners waren er in ge slaagd deze schuilplaats te ontdekken en Italiaansche vliegtuigen begonnen, toen de negus met een klein gevolg Addis Abeba trachtte te bereiken, de achtervolging. Des ondanks slaagde de keizer, die zeer ver trouwd is met de bijzonderheden van het terrein, en met de plaatselijke omstandig heden er in, in verscheidene nachtelijke marsehen de hoofdstad te bereiken. Hier riep hij allereerst den senioren raad bijeen en deze zou besloten heb ben tot het uiterste weerstand te bie den. De vlucht van de keizerlijke fami lie bewijst echter, dat men ten slotte een verder bloedvergieten doelloos achtte. Wat de positie van 'den keizer betreft, doet men te Londen opmerken, dat hij de jure keizer blijft, ofschoon niet meer de facto regeerende. Men neemt aan, dat hij op vreemd grondgebied zal worden behan deld met alle onderscheiding, aan zijn rang en zijn positie als opperbevelhebber der Abessijnsche legers verschuldigd. Addis Abeba brandt! Onmiddellijk na het vertrek van den Negus is Addis Abeba ten prooi geval len aan een plunderende menigte, die alle bezinning had verloren en de ge bouwen in brand stak. Voortdurend weerklonken schoten. De muiters had den zich blijkbaar meester gemaakt van de geweren en de munitie, die door de politie en soldaten waren achterge laten. De stad biedt thans een chaoti- schen aanblik. De meeste buitenlanders bevonden zich in veiligheid in de le- gatiewijk. Niettemin zijn 24 vreemde lingen als slachtoffer gevallen. In de stad bobben zich tijdens de plun dering tooneelen van groote wanorde af gespeeld. Zoowel het keizerlijk paleis als de Haih Selassie, de keizer van Abessinië, die zijn land ontvlucht is en zich thans op Franscli grondgebied bevindt. Regeeringsgebouwen zijn geplunderd. De Amerikaansc-he legatie is door verjeheidene kogels getroffen. De groote zender AlLdis Albeba staat in brand. Alle tele fonische verbindingen ziin .verbroken. Een groote cbaos Volgens gisterenavond laat aan de Quai d'Orsay te Parijs ontvangen telegrammen duurden do onlusten en plunderingen den geheelen dag voort. Het keizerlijk paleis en de handelswijk staan in brand. In de straten wordt geschoten en overal ziet men gewonden liggen. Deze onlusten zijn 'e wij ten aan de soldaten die naar de hoofdstad terugvloeien, aan benden die door den Ita- liaanschcn opmarsch worden voortgedreven, en aan duistere elementen. De nacht van Zaterdag op Zondag is betrekkelijk kalnj verloopen. Zondag ontbrandde de strijd in verschillende deelcn der stad opnieuw. Het centrum van Addis Abeba is volkomen leeg geplunderd, afgebroken en verbrand. De buitenlanders in veiligheid Volgens de laatste berichten, die uit Addis Abeba ontvangen zijn, is bijna de geheele buitenlandsche bevolking in de verschillen de legaties ondergebracht en wat de veilig heid der buitenlanders betreft, was de toe stand gisteravond bevredigend. Het Duit sche gezantschap heeft twee patrouilles op vrachtauto's van de brandende stad laten rijden, om achtergebleven Europeanen te zoeken. Men merkte samen met een derge lijke patrouille van de Engelsche legatie en een aantal Europeanen konden in veiligheid worden gebracht. Onder de dooden bevinden zich een aantal Grieken en Armeniërs, die het leve-n hebben verloren bij de verdediging van hun bedrijf. De meeste dooden, die in de straten verspreid liggen, zijn Abessijnen, die ge dood zijn toen zij trachtten gebouwen te plunderen, welke verdedigd werden. De Britsche kerk is door plunderaars leeg gehaald. Alle Koptische kerken zijn ge plunderd, verscheidene der laatstge noemde kerken zijn tot den grond toe afgebrand. Een Amerikaansche correspondent en zijn tolk werden door zwaardhouwen gewond, toen zij met hun auto door het gepeupel reden. Amerikaansche vrouw gedood De Amerikaansche gezant te Addis Abeba heeft geseind naar het departement van buitenlandsche zaken te Washington, dat de Amerikaansche mevrouw St,adin uit Loma- linda. in Californië, tijdens een vuurgevecht in de hoofdstad door een verdwaalden ko gel is getroffen en gedood. Zij is de echtge- noate van Drz. Stadin, behoorende tot de zending der Zevende Dags Adventisten. Volgens te Djiboeti untvangen berich; hebben in Addis A'beba zeven Franschen, twee Belgen, drie Syrische gezinnen en het geheele spoorwegpersoneel een toevlucht ge zocht in het station. Niemand is lastig ge vallen. Toch wordt in Djiboeti een trein ge reed gehouden om eventueel met een com pagnie Senegaleesche soldaten naar Addis Abeba to gaan, teneinde de vluchtelingen af te halen. Plunderaars hebben winkels op vrij groo- ten afstand van het station in brand gesto ken. Het stationsgebouw is van steen ge bouwd en loopt dus geen brandgevaar. Om 17 uur is gistermiddag de tweede speciale trein, die Zaterdag uit Addis Abeba ver trokken is, aangekomen. In den trein zaten de militaire Zweedsclie missie en verschei dene officieren. De Italiaansche opmarsch Italianen 18 K.M. van Addis Abeba De Amerikaansche gezant te Addis Abeba telegrafeerde naar Washington, dat de voorhoede van de Italianen tot 18 KM van de hoofdstad was genaderd. Een opstandige menigte naderde de lega- tic, waarop de gezant den Britschen auto riteiten verzocht troepen te zenden, tenein de de Grieksche en Russische vluchtelingen, die in de legatie een toevlucht hadden ge zocht ie helpen, Een patrouille .van, de Brit sche legatie-wacht heeft de vluchtelingen, alsmede de vrouwen en kinderen gered, als ook het personeel van de Turksche legatie. Bij deze actie zijn verscheidene Abessij nen gedood. De Italianen haasten: zich De oorlogscorrespondent van 't Duitsche Nieuwsbureau seint, dat de buitenlandsche gezantschappen in Addis Abeba 't Italiaan sche oppercommando een dringend telegram hebben doen toekomen, waarin zij verzoe ken de hoofdstad zoo snel mogelijk te be zetten. aangezien de anti-buitenlandsche stemming der bevolking, welke na de vlucht van den Negus en de Rcgcering zonder eenigen rem is, en, die sedert maanden tegen de vreemdelingen is opgejaagd, zich gemakkelijk zon kunnen keeren tegen de enkele blanken, die nog in Addis Abeba vertoeven. 't Italiaansche opper-commando heeft ln verband daarmede allo maatregelen genomen om het oprukken der auto colonne, welke met ontzaglijke terrein moeilijkheden te kampen heeft, te be spoedigen. Tot gistermorgen hadden 1600 auto's den pas Termabcr over schreden. Vliegtuigen dragen zorg, voor de levens middelenvoorziening der colonne. De aska- ri-colonne bevindt zich reeds dicht in de nabijheid van de hoofdstad. Volgens de laatste berichten rukt generaal Graziani verder naar Harrar op, waarmede de syste matische bezetting en penetratie van ge heel Abessinië een aanvang neemt. Moeilykheden bij den pas Tcrmaber Het hoofdkwartier van het noordelijk Ita liaansche leger in Abessinië deelt mede, dat de gemotoriseerde kolonne, die langs 't zig zag opklimmende pad van de Termaberpas opklom, zich Zaterdag den weg versperd zag door een instorting, welke was veroor zaakt door het slechte weer. Het herstel van den weg nam verscheidene uren in beslag, de manschappen van de genie en de overige wapens werkten samen om de moeilijkheden van het terrein op te ruimen. Gisterochtend kon de kolonne verder op rukken. Nabij Tamabaer hebben de Italianen twee stukken geschut en een aanzienlijke hoe veelheid oorlogsmaterieel buit gemaakt- De Erythreaansche kolonne heeft het ge bied van Egersa bezet De bevolking werkt met de Italiaansce soldaten samen om de wegen weer begaanbaar te maken, welke op last van den Negus waren vernield, om den doortocht van het Italiaansche leger te bemoeilijken. Deze houding van de bevolking toont, vol gens de Italianen, dat het Rijk, dat de op volgers van Menelik hebben opgebouwd, zijn einde nadert Volgens Italiaansche mededeelingen heeft Boerroe Amedis, hoofd van de prov. Wollo, die zich met 10.000 man aan de Italianen heeft onderworpen, verklaard, dat alle stamhoofden tus schen Dessie en Addis Abeba tot onder werping bereid zijn, daar zij den oorlog als door Italië gewonnen beschouwen. De bezetting van Debra Tabor verzekert de Italianen de controle over rijke gebieden in Abessinië. De vriendschappelijk-gereserveerde ont vangst van de Italianen door de bevolking toont, dat Ras Kassa door de bevolking de Koptische geestelijkheid is verlaten, al dus een Italiaanscli bericht uit Debra Tabor. Volgens gister te Londen ontvangen berichten kan worden verwacht, dat de Italianen vandaag Addis Abeba zullen binnenrukken. De zuivering van het bezette gebied In de laatste legerberichten wordt steeds melding gemaakt van de actie van een ge deelte van het Italiaansche leger in Oost- Afrika Evenwel bestaan nog andere be langrijke troependeelen, welke niet worden genoemd, en wel op de eerste plaats drie legen-orpsen, die in het Noorden het bezet te gebied zuiveren, zoodat de troepen, welke naar Addis Abeba oprukken, niet behoeven te vreezen voor aanvallen in den rug. Deze corpsen voeren meer een bezettingstactiek dan een opmarsch. Verder houdt generaal Graziani sedert de nederlaag van Ras Desta aanzienlijke ge motoriseerde afdeelingen in Neghelli, ten einde het leger van Ras Nasiboe in toom te houden. Het is mogelijk, dat het leger van generaal Graziani, te zamen met deze gemotoriseerde eenheden uit Neghelli Addis Abeba binnenrukt en zich zoo vereenigt met de troepen van het noordelijk front. De troepen van Neghelli hebben tot taak geheel Zuid-West Abessinië te veroveren, /ermoedelijk wordt deze actie gevoerd in •amenwerking met do troepen van 't Noor delijk front, nadat deze Addis Abeba heb ben bezet. Graaf Ciano beschoten een der legerberichten wordt melding gemaakt van een Italiaansch vliegtuig, dat iveri Addis Abeba werd beschoten. Naar thans wordt vernomen, was het toe- el van graaf Ciano. den schoonzoon van Mussolini, het toestel werd door verschei dene kogels getroffen, doch de piloot wist het toch naar het vliegveld te Dessie terug te brengen Leider der Britsche ambulance ernstig gewond Een Etiopicr heeft een schot gelost op dr Melly, den leidpr van de Britsche ambu lance in Abessinië. Dr Melly werd in de long getroffen. Zijn toestand baart zorg. Politieke besprekingen Eden heeft gistermiddag langdurige besprekingen gevoerd met Baldwin. Na afloop verklaarde hij, dat nog geen en kele beslissing genomen was, ten op zichte van de houding van Groot-Brit- tannië in de zitting van den Volken bondsraad op 11 Mei a.s. De zitting van den kabinetsraad, welke heden gehou den wordt, zal naar alle waarschijnlijk heid zich met deze kwestie bezighouden. De zitting zou oorspronkelijk bijeenko men om zich bezig te houden met de aan Duitschland te stellen vragen. Rome in afwachting In feestelijke stemming verdringen zich duizenden menschen in de straten van Rome, waar de luidsprekers worden aange bracht voor de uitzending van een groote rede van Mussolini, die hedenmiddag uit gesproken wordt. Vooral in de omgeving van het Palazzo Venezia is het druk. De vreugde van het publiek werd nog grooter, toen gisteravond het bericht bekend werd, dat na groote moeilijkheden de pas over den Termaberg werd vrijgemaakt en dat de autocolonne thans over dezen drieduizend meter hoogen pas in de richting van Addis Abeba oprukt, teneinde zich aan te sluiten bij een tweede colonne, die te voet opge marcheerd was en die zich reeds in de na bijheid van de Abessijnsche hoofdstad be vindt. Een rede van den duce. In zijn gistermorgen bij het overhandigen der landbouwprijzen uitgesproken rede wees Mussolini er op, dat deze dag in de geschie denis van Italië bekend zal blijven, omdat de pogingen van het Italiaansche volk zijn bekroond. Minstens 400.000 van het half tnillioen soldaten, dat wij in Afrika hebben geconcentreerd, aldus do duce, zijn boeren. Onder het strijden hebben zij nooit n laten den grond te beoordeelen en de aarde te betasten om een vergelijking te maken tusschen Italië en Ethiopië en de mogelijk heid te overwegen om naar deze ontvolkte gebieden onze prachtige en vruchtbare Ita liaansche landbouwgezinnen over te bren- Aantal arbeiders in Oost-Afrika Stefani seint, dat van 1 Januari tot 30 April 1936, 111.216 arbeiders zich naar Oost- Afrika hebben begeven. 345 kwamen door ziekte en arbeidsongelukken om liet" leven, 62 werden door de Abessijnen gedood bij den overval op de Gondrandwerkplaats 20.827 gmgen na afloop van hun contract weer naar Italië terug, S9.9S2 bevinden zich nog steeds in Oost-Afrika. Persstemmen Het vertrek van Haile Selassie uit Addis Abeba naar Djiboeti wordt door de Noord- Italiaansche bladen voorgesteld als het einde van den Abessijnschen veldtocht. Do negus, zoo schrijft de Gazetta del Popoio, krijgt wegens zijn houding tegenover Ita lië het lot, dat hij verdient. De oorlog is ten einde. Een herleving van den oorlog in Abessinië zal niet mogelijk zijn, daar Italië het land zal ontwapenen en in het bijzonder een waakzaam oog zal houden op de verbindingswegen met de naburigo koloniale gebieden. Het is intussthen mo gelijk, dat de oorlog van Afrika naar Europa overslaat. Om dat tot stand te bren gen zou voldoende zijn de sancties te ver scherpen of ook slechts op het tcgenwoor dige niveau te laten. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Negus is uit Abessynië gevlucht en heeft elk militair verzet opgegeven. Na zijn vertrek is in Addis Abeba een op stand uitgebroken. Ket centrum van de stad is door brand vernield. Het Keizer* lijk paleis is door rooversbenden geplun derd. Er zijn vele dooden en gewonden gevallen. De Italianen naderen Addis Abeba. De val van de stad kan elk oogenblik wor* den verwacht. De uitslag van de Fransche verkiezin gen heeft een groote overwinning voor de partijen van het volksfront opgeleverd. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Indische Bo> grooting. Hoe men de daad va.n den negus ook kwalificeert, zegt de Fransche „Petit Par- sien", hij staat gelijk met een „abdicatie da facto". In sommige Romeinsche kringen is men ervan overtuigd, dat Badoglio een ontwerp heeft opgesteld, waaraan de zoon van den negus in principe zijn goedkeuring heeft gehecht en dat zou neerkomen op een Ita liaansch protectoraat over Abessinië, met behoud van een theoretische regeering on der den Kroonprins. WAAROM DE NEGUS VERTROK Hij begreep dat alles verloren was De Italianen voor de poorten van Addis Abeba De negus heeft Abessinië verlaten, omdat hij begreep, dat voor hem alles was verloren. Na de nederlaag aan het Tigre front en de val van Dessie, welke voornamelijk was te wijten aan den opstand van de Raias Gallas in de provincies Yejoe en Wollo, wilde de negus nog den weg naar Addis Abeba ver sperren. Hij kwam evenwel tot de bevinding, dat de menschen vermoeid en gedemorali seerd worden, de soldaten keerden in lompen en zonder wapenen naar Addis Abeba terug, waar zij in de straten om een stuk brood bedelden. De negus ondervond zulke moeilijk heden bij het formeeren van troepen om den weg naar Addis Abeba te ver sperren, dat hij besloot naar de hoofd stad terug te keeren. In de provincie Salale ten Noorden van Addis Abeba werd de Negus herhaaldelijk met ge weerschoten ontvangen. Na zijn terug keer in de hoofdstad namen de zaken een zoo ernstige wending dat hij be sloot zijn familie naar Djiboeti te zenden, Aangezien voor hemzelf het gevaar ver meerderde, zonder het land hiermede te helpen, besloot hij eveneens te vertrekken, tezamen met Dedjas Igazoe de Fitaorari Ber- roe, Guetta en Herroei, minister van Buiten landsche Zaken, Ras Kassa, Ras Guetatsjoe, Dedjas Haile Selassie, de oom van den negus Balastjo, Atto Lorenzo en Ras Hailoe, die sedert het verraad van 1930 gevangen werd gehouden. Zaterdagochtend vertrok hij uit Addis Abeba. In een ministerraad, welke Zondagochtend werd gehouden, is gratie verleend aan Ras Hailoe. Volgens de laatste berichten bevindt de niet-gemotori erde Italiaansche kolonne zich voor de poorten van Addis Abeba. De mannen wachten op de ge motoriseerde kolonne, welke over den Termaberpas trekt, alvorens de stad binnen te trekken. Niettegenstaande den voortdurenden regen wordt de marsch niet onderbroken. In het licht van schijnwerpers heeft de genie ge durende den nacht de wegen verbe terd. De kolonne wordt vergezeld door een honderdvijftal vliegtuigen. Badoglio wil tegelijkertijd de omrin gende gebieden bezetten, zoodat de stad veilig zal zijn tegen e\entueele over vallen. UIT DE A.R. PARTIJ GOUWRAAD DER ARJA Naar wij vernemen zijn in de Gouwraad der Arja voor de Waal- en Lingestreek gekozen tot voorzitter de heer G. van Klaveren uit Asperen en tot secretaris de heer W. bchaap alhier,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1