STADSNIEUWS woensdag 29 april 1936 tweede blad pag. 6 YAN HET STADHUIS AANGIFTE VAN LEERLINGEN Voor het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met 5-jarigcn cursus en do Hoogere Burgerschool voor Meisjes Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs gedurende de maand Mei gelegenheid bestaat tot het doen inschrij ven van leerlingen voor het Gymnasium des Dinsdags en Vrijdags van 2—3 u. nam. en voor de beide H.B. Scholen des Dinsdags van 1112 uur voorm. en Vrijdags van 2— 3 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEX. Burgemeester VAN STRIJEN, Seere»©™ Leiden, 29 April 1936. De verbouwing van het slachthuis Vragen van den heer T. S. Goslinga De heer T. S. Goslinga heeft den Raad verzocht om aan het College van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen- 1. Is het juist, dat de nieuwe varkens- slachthal van het gemeentelijk abattoir reeds voor enkele weken geheel gereed is gekomen 2. Indien vraag 1 bevestigend kan worden beantwoord, kunnen B. en W. dan ook mee- ocelen. hoeveel deze hal gekost heeft. resp. hoeveel van het on 4 December 1933 aan hun College toegestaan crediet ad f 300.000 voor „Verbouwingskosten Slachthuis" reeds as verbruikt? 3. Om welke reden wordt de nieuwe slachthal, indien deze gereed is, niet in ge bruik genomen? 4. Om welke redenen wordt geen voort gang gemaakt met *de verbouwingswerk zaamheden. die uit het in vraag 2 bedoelde crediet zouden worden bestreden? 5. Acht het College de 'bestaande werk loosheid in de bouwvakken niet een zeer ernstige prikkel om met de verwerking van een toegestaan crediet ernstig voort te 6. Tegen welken datum .kan de aanbe steding van het eerstvolgend onderdeel der verbouwing worden tegemoet gezien? Kerkconcert in de Remonstrantsche Kerk Annie Smink Fred, de Nie Het is 'onmogelijk op twee plaatsen te gelijk te zijn. En zoo komt het, dat we gis terenavond genoodzaakt waren twee con certen voor de helft-, gelukkig beide voor,de groots'e helft bij te wonen. In de. Remonstrantsche kerk opende de heer Fred, de Nie met orgelspel. Drie fraaie koraal voorspelen van Bach vroegen het eerst onze aandacht. Men weet hoe Bach in der gelijke schoone uitingen van zijn religieuze lyriek de stemming van het- betreffende koraal aangeeft, uitdiept en verinnigt en hoe zeldzaam gevarieerd de voorspelen zijn in hun sentiment. Ditmaal hoorden wij „Vater unser im Himmelreich", een gebed van s'i 11e statie; daarna volgde ,Jch rut' zu dir, Herr Jesu Christ", dat in teere register" werd gehouden en eindelijk ..Herzlich tut inich verlangen", een klacht die in donkere woeling opstijgt uit het menschdom. Op zeer suggestieve wijze werden deze voorspelen door den heer De Nie vertolkt. Als tweede nummer hoorden we van hem nog „Fanta sie op de manier A an een echo", van J. P. Sweelinck. Het. is wel fijne en nobele muziek, die nog geheel rust op de muziek der oude contra puntist en en waarbij in dit geval de c.ano- nische imitaties een belangrijke rol spelen Ook hierin trof weer de uiterst kundige regis' ratio, die het werk een zuidelijke door zichtigheid verleende. Af en toe wordt men getroffen door een fraaie climax, doch in zijn geheel is het werk naar de maatstaf van onzen tijd gemeten, wat breed uitge sponnen. De beide laatste nummers v.an den heer De Nie: Toccata en Fuga in d. kl. "terts van Bach en de sonate opus 65, no. 6 van Men delssohn hebben we tot onze spijt niet kun nen hooren. Dat mag niet verhinderen naar aanleiding van het gehoorde neg eens onze bewondering uit te spreken over het mu zikaal geheugen van den bekwamen orga nist en zijn doorleefde en steeds be'heerscbte wijze van spelen. Als solozangeres trad bij dit concert mcj. 'Annie Smink op. Met groote voldoening hebben we reeds een paar malen van deze geboren kerkzangeres mogen gewagen en onze waardeering van baar kunnen is zoo mogelijk dezen avond neg toegenomen. ïtaar eerste nummer was bet innige en Vrome lied van J .\V. Franck „Sei nur still", dat in de passende sfeer van overgave en berusting in Gods heiligen wil werd voor gedragen en reeds dadelijk een nobelen in druk maakte. Hierop volgde de breede statie van Handels prachtige aria „Care selve". O, wat werd dat mooi gezongen, mooi van klank en groot van uitdrukking en voor dracht. Als men het voorrecht heeft deze aria alleen maar te hooren zingen in zoo monumentale verklanking, dan is de avond al goed en blijft er weinig meer te wenschen over. Doch mcj. Schmink toonde aan, dat zij de sfeer van het godsdienstig lied in al zijn verschijningen weet uit te beelden, of liever te doen aanvoelen. Want er is wel een heel groot verschil tussohen de statige Handel- aria en de subtiele innigheid van het Mid- deleeuwsche kerstlied. Ik bedoel Dit is zoo puur. z.oo teer, zoo broos van stemming, dat het heel andere eischen e'elt om te vervullen. Welnu, de ontroering van dit lied is over ons gekomen door den reinen en klaren. zg.ng, door de fijn beeldende voordracht. En weer anders, doch niet minder schoon, is „Heft op mijn cruvs, wel soete bruid", een dialoog tusschen Jesus en de ziel. Deze heide laatste liederen zijn door den heer Ant. t an der Horst op fijn gevoelige wijze bewerkt. De orgelpartij van ongemecne gra tie is van niet minder belang dan de zang melodie, en werd door den heer De Nie prachtig gespeeld, zoodat een en ander vol komen bij elkaar aansloot en een gaaf en schoon geheel vormde. D" vier liederen, welke we van mej. Smink hoorden, werden elk afzonderlijk in hun eigen sfeer gezet, hadden elk afzon derlijk hun eigen charm"1. Daarom speet her ons, dat we de begaafde, intens muzikale zangeres niet meer konden hooren in haar beide laatste liederen: „Hymne" van Tiseh- hoff en „Godsvertrouwenvan Felix Wein- gartner. Er was een kleine, doch met groote aan dacht luisterende schare getuige van dezen Inooien avond. Waarschuwing De Armenraad te Leiden waarschuwt het publiek geen giften te geven aan den per soon die zich noemt B. Nieuwenhuis. De man verspreidt kaartjes waarop hij goe deren vraagt. Bij onderzoek is gebleken, dat de man gefingeerde adressen opgeeft. De mogelijkheid bestaat ook, dat hij zich on der een anderen naam voordoet De Armenraad waarschuwt in het alge meen geen giften te geven zonder onder zoek. Het bureau van den Armenraad. Nieuwsteeg 6, tclef. 1052, geeft gaarne in lichtingen over personen, die de publieke liefdadigheid inroepen. Chr. Zangvereen.-Kerkkoor „Ex Animo" Het concert van „Ex Animo", dat door den heer S. Riemens, theol. cand., werd geopend bij afwezigheid van den eere voorzitter. dr J. Riemens, had de Stads gehoorzaal bijna geheel vol doen loopen, een belangstelling, die volkomen gewet tigd was en die wij da-n ook met blijdschap opmerkten. Toon wij van elders binnen kwamen hadden we de vier eerste groepen liederen tot onzen spijt moeten misssen. Zeer tot onzen spijt, want eenige zeer mooie com posities zijn ons daardoor ontgaan en uit diverse opmerkingen, zoo terloops opge vangen. bleek hoe zeer deze nummers in de smaak waren gevallen. Bij name het „Geuzenvendel op de thuismarsch" in compositie van don heer De Wolff hadden we heel gaarne gehoord. Niettemin hoorden we vóór de pauze nog drie nummers van het kinderkoor. En dat ging op de bekende frissche, correcte en energieke wijze, die we steeds in de leiding van „Ex Animo's" dirigent zoo zeei waardeeren en eeren. De stevigheid en het enthousiasme waar mee de kinderen zingen doet geen nadeel aan de soepelheid van voordracht. Het is alles even levendig en aanschouwelijk. Er moet om dit te bereiken en op te voeren weer met groote ijver en toewijding zijn gewerkt. Men zou tal van typeeronde mo menten uit dezen kinderzang kunnen op sommen om uit te latgn komen, hoe door kleine aceentjes de voordracht spreekt. Eerst werd gezongen „Lente" van J. F. Tierie Jr., vervolgens „De Winter is gewe ken" van v. Ramshorst en eindelijk „Ruim baan" van Cath. van Rennes. Alleen een kinderkoor, dat uitstekend gedisciplineerd is, kan dit laatste lied zoo frisch, zoo illus- straticf voordragen. Wij sluiten ons op nieuw aan bij een vroegere verklaring, dat de lieer De Wolff met het cultiveeren van den kinderzang i-n Leiden een hoogst ver dienstelijk werk verricht, dat men niet hoog genoeg kan aanslaan. Na de pauze hoorden we eerst van het Gemengd Koor het bekende „Brautohor" uit de Lohengrin van Wagner. Het i; werkelijk geen kleinigheid om een groote schare zangers en zangeressen, die met het Duitsch over 't algemeen wel niet trouwd zullen zijn-, tot een uitspraak van het Duitsch te brengen, die wel zeer be vredigend is. Doch niet alleen dat; er werd steeds een nobel klank-volume ontwik keld, krachtig in het forto en van groote innigheid in het pianissimo; er werd een zeer mooie voordracht gegeven, waarvoor we niets dan lof hebben. Bij .elk vernieuwd optreden constateert men met genoegdoe ning hoe het koor alweer beter geculti veerd is; dank zij de uitnemende leiding Aan dit concert werd medegewerkt door het „Rotterdamsch Chr. Mannenkoor", dat mede onder leiding van den heer H. W. de WoUf staat. We kenden dit ensemble tot dusverre niet, doch hebben met groote waardeering de prestaties ervan gehoord. Het zong voor ons het „Soldatenkoor" uit do Faust van Gounod, dat voor mannen koor wel buitengewoon mooi is geschre ven. Ieder kent natuurlijk de hoofdmotie ven der melodie en de pathetische accen ten van het werk. Dit alles kwam voor treffelijk tot zijn recht. Toen hoorden wc hot fraaie lied van Bernard Zweers „Ons Hollandsch", een zeer gelukkige composi tie voor mannenkoor met die unisono-opzet die al dadelijk getuigt van stoerheid en kracht. Prachtig van klank en monumen taal van voordracht werd dit lied gezon gen. Toen kwam nog eens het. kinderkoor met „Een oud sprookje" van Van Tussenbroek, een aardige, aanschouwelijke en ietwat romantische compositie, waarnaar men met het grootste genoegen luistert. Het is een gave van den dirigent een dergelijke tekst in den zang door allerlei aardige effecten tot een beeldend miniatuurtje te maken. Dat deed hij eveneens met „De Molen in 't bosch", waarbij vogelenzang, het kleppe ren van het molenrad e.d. aan den zang een ongewone levendigheid bijzetten. Ook de voordracht hiervan was zeer mooi. Het concert werd besloten met twee lie deren, welke werden uitgevoerd door het gelieele ensemble van Kinder-, Gemengd- en Mannenkoor. Het eerste was een plech tige Morgenhymne van Niels Gade, terwijl liet slotnummer werd gevormd door „Dankt, dankt nu allen God", op verras send mooie wijze geharmonieerd door den heer De Wolff. Het metaal der kinderstem men voerde, de melodie; daaronder dreun den de bassen van het mannenkoor, daar boven jubileerden de vrouwen-stemmen. Een veelstemmige dankjubel, waarmee liet mooie programma waardig werd besloten. Onze gelukwenschen voor ,,Ex Animo" en zijn dirigent. XERXES—FEIJENOORD L. V. V. „Sportman" organiseert Za terdag haar 2e jubileum-wedstijd, op het N.B.L.O.-terrcin aan 'den Zoeterw. Singel, tusschen Xerxes en Feijenoord. Aanvang half zes. Xerxes komt volledig uit, dus met Lagen- daal en de Jong. De opstelling van Feije noord is nog niet heclemaal bekend. GEVALLEN Gistermiddag is de 50-jarige wielrijder D. V. uit Oegstgeest op het rijwielpad óp den Rijnsburgenveg tegen het trottoir gereden en gevallen. Hij kreeg een bloedende hoofd wonde en is door den E.H.D. naar het Acad. ziekenhuis gebracht om verbonden te BURGERLIJKE STAND GEHUWD. H Schadee en S M E RUckert OVERLEDEN: C. Tegelaarv Buren vr. 74 jr A Zwanenburg dr 13 jr -AM Drayer— Veldman, vr. 35 Leidsche Geologische Vereen. Lezing Dr. S. W. Visser In de jaarlijksche vergadering van de Leidsche Geologische Yereeniging, die he den werd gehouden in het Rijksmuseum voor Geologie alhier, heeft Dr. S. W. Visser een voordracht gehouden over. „Aardbevingen met zeer diepen haard". In 1921 leidde Turner het bestaan van aardbevingen met zeer diepen haard af uit liet gedrag van de aardbevingsgolven, die in het anti-podale gebied aankomen, aldus spr. Deze blijken in sommige gevallen be langrijk vroeger aan te komen dan met den gemiddelden looptijd overeenkomt en dit is alleen mogelijk, wanneer de haard zeer diep gelegen is. Hij meende tc kunnen conducLeercn tot een normale diepte van 250 K.M. Deze uitkomst is fout: normale bevingen liggen zeker niet dieper dan 35 K.M. Hierdoor heeft Turners werk niet do waardeering gevonden, die liet verdient. Geheel onaanvechtbaar is de ontdekking van zeer diepe aardbevingshaarden in Ja pan door Wadati in 1929. Er valt tegen woordig niet meer te twijfelen aan aard bevingen tot op 700 K.M. diepte. Volgens de Japansche schatting bedraagt hun aantal 10 pet. van het totaal. Zij worden als zwakke stooten over een uitgestrekt gebied gevoeld, omdat men ver van den eigenlijken haard verwijderd is. Ook in de seismogrammen kan men ze aantoonen. Hierbij is vooral van beteeke- nis liet. ontbreken van de zg. lange golven. Deze zijn gebonden en afhankelijk van de hier beschikbare energie en aangezien deze gering is, moeten de lange golven zwak zijn Door Turners diepe baarden te contro leeren op de aanwezigheid van lange gol ven was liet mogelijk een schifting 'te ma ken. De betrouwbare gevallen tooncn dui delijk algemeene eigenschappen aan, zooala die ook in Japan zijn gevonden. De diepe haaiden blijven beperkt tot be paalde randgebieden van den Stillen Oceaan: Zuid-Amerika. Fidsji-eilanden, Ned Indië, Philippijnen, Japan, Aleoeten. Hun diepte neemt landinwaarts toe en aan de zeezijde worden zij begrensd door diepe zeetroggen van meer dan 6000 M. De aardbevingen met zeer diepen haard wijzen op werkingen tusschen de continen ten en den zeebodem tot op diepten, waar op alle gewone seismische werkingen, ge volgen van tectonisclie krachten in de aard korst, ontbreken. Waarschijnlijk hangen zij samen met stroomingen, die ontstaan als gevolg van warm te-verschillen tusschen de continenten en den oceaan-bodem, die vermoedelijk wel tot 1200 K.M. diepte zich uitstrekken. Deze stroomingen, die. ook de oorzaak zijn van de verschuivingen der continenten, uiten zich juist liet sterkst waar diepzee-troggen aan wezig zijn. VOETBAL L. P. S. V. I heeft de wedstrijd tegen Utrecht I voor de competitie van de Po- litiesportbond met 40 verloren. De wedstrijden om den Trianonbeker zijn een week uitgesteld. Accountantskantoor DrJ.WIJNANDS BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN D m Telefoon 31620 Korreraam Mathenesserlaan 341 De gaande en komende man In Leiden gevestigd M. E. van Aken, verpleegster. Merelstraat 13 C. J. M. Bakker en familie, landbou wer, L. Morschweg S3 J. Bink, huis houdster. K. Mare 30 J. G. Boerman, ver pleegster, Rijnsb.weg 10 J. G. H. Bokslag, Mariënpoelstraat 35 D. Bos, verpleegster, van Leden,berchstraat 6 J. van Boven, bakkersknecht, Schutterstraat 16a G. Hardeman—v. Duivenbode, Vreewijkstraat 16 J. Fakkel en familie, Levendaal 89 P. J. Fokke, leerares, Noordeinde 50 G. van Gessel, dienstbode, Waardgracht 8 G. Gidding, verpleegster, Rijnsb.weg 10 P. Havenaar, soldaat, Doelenkazerne J. A. M. Heemskerk, hulp in de huish., Merel straat 31 J. J. J. Hoekstra, dienstbode, De Wetstraat 21 G. M. M. Hoes, crijw. soldaat, Doelenkazerne L. v. d. Hoogen, kok. Leeuwerikstraat 51 N. M. M. Her- nianidesHulsman, Oude Vest 27a A. van Ingen en familie, cont. C.A.B., Stations weg 51 IJ. Janssen, Prinsessekade 2 M. Koedooder, Graalleidster, Hooigracht 31 M. Koolc, Oegstgeesterlaan 49 A. M- Kuter, Plantsoen 9a H. Lewin en familie, Lijsterstraat 14 G. J. Lobs, constr. teeke naar, Warmondenveg 29 G. Lucas, ver pleegster, Rijnsb.weg 10 L J, v. d. Molen Oegstgeesterlaan 16 W. Plu en familie, Pakhuisstraat 2 S. A. Quist, P. de la Courtstraat 70 II. G. S. van Raalte, arts, Apothekersdijk 14 A. de Roode een farn., tuinder, Spilsteeg 15 C. Roosendaal, ver pleegster, Rijnsb.weg 10 A. Russ, winkel bediende, Rijnsb.weg 46 H. J. van Sa- voijen, Noordeinde 36 H. Seinen, dienst bode, Cobetstraat 55 A. Severein, ver pleegster, v. Ledenberchstraat 6 P. F. Scverins, Stationsweg 51 A. Sipma, hulp in de huish., Cobetstraat 8 C. W. Sleeking, verpleegster, Rijnsb.weg 10 H. Speko- wius, dienstbode, Morschweg 65 W. Star, bloemkweeker, Lijsterstraat 6 G. M. J. Otgaar—v. Strien, Uiterstegracht 192 H M. Verkerk, dienstbode. Hoogstraat 3 E. B. Verwer, Zoeterw. Singel 16. Uit Leiden vertrokken J. H. Abspoel. Noordwijkerhout, Gooweg 48 D. J. Baahuis, Nijmegen, Wlilemsweg 11 L. Beker en familie, Rotterdam, Stadhoudersweg 101 M. Blankwater. Zoe- terwoude, H. Rijndijk F 65 M. B. ter Braak, Noordwijk, Langeveld 29 T. Bijle veld, Ermelo, Emmalaan E. J. A. Dries- sen, Doetinchem, Varsseveldscheweg 166 C. P. G. Driessen, Bal ik Papan I. Fischer, Wanne Eickel, Bochumerstraat 228 Y. Hassema, Leeuwarden, Spanjaardslaan 16 A. Havens, Amsterdm, .Valeriusstraat Leiden gaat Reclame maken Èr zijn weinig plaatsen, die méér kunnen bieden Een opsomming van de voortreife- lijke kwaliteiten van onze stad als woonplaats Het ligt in de bedoeling van Burge meester en Wethouders meer dan tot nog toe voor onze stad op de groot© trom té gaan slaan, en het zal vooral wethouder Venvey zijn die de trom melstokken lianteert. B. en W. zijn op de gedachte gekomen, dat Leiden toch eigenlijk haar vele goede eigenschap pen onder een korenmaat verbergt en dat het tijd wordt daarvan eens luid keels aan den volkc kond te gaan Te dien einde heeft wethouder Venvey, als eerste stap op den nieuwen weg, een samenkomst met de plaatselijke rortegen- woordigers van de Leidsche en dc \ader- landsche pers belegd om hen voor zijn stre ven te interesseeren, met de bedoeling dat van die interesse dan ook in bun bladen zou blijken. In 't kort zette wethouder Venvey sn. dat er alle aanleiding bestaat om onze stad eens wat meer in het midden der belangstelling te zetten. Dit alles zal voor t grootste deel onzer lezers geen openbaring zijn, maar het kan toch geen kwaad, dat zij oer eens aan herinnerd worden, want Ilollandsche aard schijnt nu eenmaal te moeten brengen, dat een gepaste trots over een gemeenschappelijk en waarde vol bezit als zonde en in elk geval als een uiting van klein burgerlijkheid wordt be schouwd, terwijl het daarmee toch zeer be slist niets heeft te maken. Komt laten wij ons dus eens een oogcnblik gezamenlijk vermeien in de aantrekkelijk heid van onze eigen stad, voor zoover wij Leidenaars zijn en in de voortreffelijkheid van onze eigen centrumstad voor zoover wij in Leidens omgeving won-en en laten wij niet schromen van die voortreffelijkheid on onze trots daarop naar buiten blijk te geven. Wij stippen alles maar even aan. In de eerste plaats kan Leiden bogen op een al bij zonder gunstige ligging temidden van oen in normale tijdsomstandigheden welvarende streek, met ten Westen de ontspanningsoor den van het .Noordzeestrand, ten Noordoos ten de fraaie watersportgebieden van de Ka- ger- on Brasemerniero*. ?rn Zuiden de heer lijke boschen ter weerszijden van den Riiks- traatweg en aan de grens der gemeente het fraai© wandelbosch „De Leidschn Hout" Is er eon plaats in ons vaderland die op een zoo gevarieerde omgeving bogen kan. En hoe gemakkelijk en snel is dit alles niet vanuit Leiden te bereiken. De stad zelf heeft op het gebied van het onderwijs een uitstekende naam. Behalve de wereldvermaarde Univer siteit, heeft men er het gymnasium, dc H. B.-scholen, de kweekscholen, ook voor bewaarschoolonderwijzeressen, de nijverheidsscholen, de Instrumentma- kcrsopleiding, de avondscholen en la» ger-ondcrwijsinrichtingen. die de toets der critiek ruimschoots kunnen door staan. Ja. Leiden neemt op onderwijs gebied wel een zeer vooraanstaande 1 Daarbenevens draagt zij nog de onuit- wischbare kenmerken van een roemrijk ver leden. Wat is er in de oude stad voor lief hebbers van de historie niet veel te ge nieten (oude merkwaardige gebouwen, hof jes, den Burcht) en wat is er in haar tal rijke musea niet aan schatten opgetast. Hoe karakteristiek zijn niet de zeven singels, de afscheiding tusschen de oude en nieuwe stad, wandelwegen van grootsch formaat. De verzorging van zieken en zwakken is in Leiden geperfectioneerd. Mede dank zij de Universiteit, staan de beste krachten op medisch gebied ter beschikking. Het Acade misch Ziekenhuis, lfet Elisabeth Ziekenhuis, het Diaconessenhuis zijn modelinrichtingen. Voor de verzorging van geesteszieken zijn er de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. De Anna-kliniek voor ortho paedic heeft een landelijke vermaardheid en is zelfs over de grenzen bekend. En dan is er nog de Leidsche Buitenschool voor zwak ke en prae-tuberculeuze kinderen. Het zakenleven is bij den Leidschen mid denstand in goede banden. Ze gaan in alle alle opzicht en met hun tijd mede. De weke- lijksche markten op velerlei gebied brengen groote bedrijvigheid. Hoewel door de financieele verhou ding tusschen het Rijk en dc gemeen ten groote verschillen in de belasting heffingen ten aanzien van de gemeen ten onderling steeds meer plegen te verdwijnen, kan toch van Leiden wor den vastgesteld, dat de belastingen er laag zijn. Om dat aan te toonen is de classificatie in en het aantal opcenten op de Personeelc belasting van groote beteekenis. Welnu, Leiden is in de vierde klasse van deze belasting on dergebracht, terwijl slechts 100 opcen ten worden geheven. Do statistiek wijst uit dat Leiden in dit opzicht tot de laagste in den lande, behoort. Het. zelfde geldt van de tarieven voor elec- triciteit, gas en water. Wel is er dus alle aanleiding om al deze goede kenmerken van onze stad een groo- tere bekendheid te geven en een intensieve reclame to maken voor Leiden als woon plaats en mogelijk zelfs als vacantieverblijf, waartoe het zich al evenzeer uitstekend leent. Maar in de eerste plaats dan toch als woonplaats. Voor smalle en breede beurzen zijn er vooral in de zich steeds uitbreiden de buitenwijken mooie woningen t© vinden. Er zou van dit alles nog veel te zeggen zijn, maar dat is de bedoeling van dit ar tikeltje niet. Dit wilde alleen aantoonen dat Leiden eigenlijk in den lande nog veel to weinig bekend is en dat elke poging om daarin verandering to brengen, dient te worden gesteund. Wethouder Verwey schijnt in dit opzicht wel verdere plannen te hebben, maar hij liet er zich nog slechts zeei; vaag over uit. Blijkbaar hebben de plannen nog geen vas ten vorm aangenomen. In alle bescheiden heid mogen wij misschien opmerken, dat wanneer men moer bekendheid wcnscht te geven aan onze mooie Sleutelstad, deze reclame dan ook zoo doeltreffend en inten sief mogelijk dient te worden gevoerd, vol. gens een nauwkeurig en weloverwogen sche ma, zoo mogelijk in overleg met deskundi gen. Op liet gebied der reclajue is bet pu bliek uiterst gevoelig geworden, zoodat men slechte met een van alle kanten goed op gezette reclame-campagne zijn doel berei ken kan. We hopen hartelijk dat dit aan de gemeente Leiden zal gelukken, t 1921 D. Hennij en familie, Noordwijk, Voorstraat 50 K. Iluizinga, Leeuwarden, Sneekerkade 1 A. Jindrova, Lintfort, Al- bertstraat 96b M. J. C. J. van Kampen hout. Venlo, Belletablestraat 6 J. Kieft en familie, Amsterdam, Schimmelslraat 77hs C. Kramer, Oegstgeest, Ilhjjngeester- straatweg 16 J. II. Kroon, Rijnsburg, Noordzijde 87 L. G. H. Labberton, Nij megen, St. Canisiusziekenhuis J. Lemair, Don Haag. P. Mauritsplein 9 B. Lont, St. Anna Parochie, Nieuwe Kade J. Mom berg en familie, Leiderdorp, Spanjaardslaan S B. van Musscher, Amsterdam, Jac. v. Lennepstraat 1501a S. A. Nieuwland, Den Haag, Balistraat 47E C. M. Onderwater, Monster, Heerenstraat 54 J. J. Aarse— Planjer en familie, Medan M. Popp, Rot terdam, Lischstraat 38a M. Schulzky, Helmond, Peelstraat 9 II. v. Stecnis, Hil versum, Ministerlaan 7 M. C. v. Straten. Johannesburg J. C. G. Tabingh Suer- mondt, Nijmegen, Berg- en Dalscheweg 150 D. Tegelaar, N. O. Indië P. J. Tege laar, Rotterdam, Goudscheweg 69a C. v. DelftVerplaneke. Den Haag, Hortensia- straat 39 Wed. D. M. v. d. Wal—Vrij land, Den Haag, W. de Zwijgerlaan 124 T. A. de Walle. Delft, Oude Delft 194 P. H. Weijers, Noordwijk, Kerkstraat 36 II. Winkel en familie, Richfield A. Zeeger- man, Den Haag, Jul. v. Stolberglaan 305 N. Zwagemaker Rijswijk, Geestbrugweg UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. XVIs- en Natuurkunde, letter K.. Mej. I. Hoette. Den Haag Doet. ex. Rechten, de heeren D. Bruli Wassenaar en A. F. K. Hartogh. Amsterda uit den omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN KAMPEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN In samenwerking met de N. C. S. V. wor den door het Chr. Nat. Vakverbond ook dit iaar weer één-weeksche kampen georgani seerd, op het Ruige Veld bij Woudschouten. Do leeftijdsgrens is van 16—2-4 jaar. Eerste kaanpweck 25—30 Mei, tweede 813 Juni, derde 1520 Juni, vierde 22—27 Juni en vijfde 29 Juni—4 Juli. Het is de bedoeling ongeveer f2 zakgeld te geven en eenig reis geld voor het fietsgebruik. In hoofdzaak zijn deze kampen voor georganiseerden. Formulieren voor deelname kunnen inwo ners van Alphen a. d. Rijn en omgeving verkrijgen bij den heer W. Geerlof, secr. van den Chr. Besturenbond- bij wien dezo formulieren ook weer moeten worden inge leverd. DAMMEN De Damclub van Aarlandervoen speelde tegen ,.ZD en SC" te Zwammmlam en loor met 5—15. ALPHENS ZWEMBAD Naar we vernemen zal het Alphens Zwembad, wanneer de weersomstandighe den daartoe meewerken, geopend worden 18 Mei a.s. ONGELUK Toen Dinsdagmorgen de knecht van Van O. de woning van de bejaarde mej. E. in de Gnephoek passeerde zag hij begin van brand door een kokende pan met vet, welke geplatst was op de kachel. Bij het verwij deren van de pan werd hij zoodanig ver wond aan gelaat en handen dat hij zich Ónder behandeling van dén dokter moest stellen, AANRIJDING De oude heer Van Zwieten, Inwoner van het Weeshuis Oudshoomscheweg werd Dinsdagmiddag in de Hoofdstraat aangere den door twee wielrijdsters. Hoewel de ver wondingen niet van ernstigen aard waren, kon hij niet te voet naar het Weeshuis terug en werd door de politie per auto daarheen vervoerd. ATHLETIEK Tweeden Pinksterdag des namiddags half twee zullen Nationale Athletielf-wedstrijden worden gehouden op initiatief van de Athle- liek Vereen. ,-Alphia" alhier. Deze wedstrij den zullen worden gehouden op het IJsclub- terrein aan den Buitenweg. Een uitgebreid programma werd samengesteld. MUZIKALE RONDGANG Ter gelegenheid van den Julianadag en de vergaderingen van de Chr. Oranjevereen. zal de Oranjegarde hedenavond een muzi kale rondgang maken door verschillende straten van dc Hooge Zijde en morgenavond van de Lage Zijde. KATWIJK JAARVERGADERING BURGERWACHT De burgerwacht zal Zaterdag 2 Mei a.s. des namiddags 3 uur- in het Parochiehuis haar jaarvergadering houden. Alle leden worden verwacht. Men zie voorts een ad vertentie in dit blad. KATWIJK AAN ZEE „KATWIJK AAN ZEE"—„ALPHENSCHE SCHAAKCLUB" Maandagavond j.l. speelde de Katwijk- sche Schaakclub „Katwijk aan Zee" een vriendschappelijken wedstrijd aan 26 bor den tegen de „Alphensche Schaakclub" van Alphen aan den Rijn. De uitslag was als volgt: „Katw. a. Zee" „Alpli. Schaakclub" Th. AdmiraalC Brunt 10 W. Spierenburg—D. Brunt 1— 0 E. H. van GaaienW. v. d. Roest l/2y2 A. PetersJ. Brunt 1— 0 J. N. Optendrees—J. Blij leven 1— 0 J. Huysman Jr.J. van Wijk 10 J. Huysman Sr.P. Belgraver 10 J. de Jong—G. v. d. Horst 01 A. HaasnootB. Posthuma 1- J. M. GerretsenJ. Constandse 01 A. C. BerkhëyD. Posthuma 01 A. C. HofkesB. Smidt 01 W. HouwaartC. Roggeveen 1— 0 J.M.A. Waterreus—J. G. Groenenberg 0— 1 J. M. v. d. Meer—F. van Oort Vz—1 A. MeirinkJ. Bist 01 A. van RijnJ. den Hoed 1—0 d. OeverJb. den Hotd 01 A. G. HaasbroekA. Oudshoorn 01 C. Lanemuur—W. Rietveld 01 M. Lanpnmur—H. A. Balk 1— 9 J. C. Admiraal—Post 1— 0 W. VarkevisserW. den Hoed 1— 0 A. OuwehandP. Vrisekoop 1— 0 D. van HanswijkH. Verkerk 0— 1 H. van BoelenF. Posthuma 10 Totaal 1511 Maandag 11 Mei a.s. zal te Alphen een revanche-wedstrijd tusschen deze beide schaakclubs plaats hebben. SCHOORSTEENBRANDJE Door de polit ie is met een mini max een schoorsteenbrandje gebluscht ten huize P. in het 2e Duinpad. Vervuiling van de schoorsteen was de oorzaak, RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 29 APRIL. Programma 111: 8.— Brussel VI.. 9.05 Keuion. 0.20 Por Us R.. 11.20 Keulen, plm. 12.15 Brussel 1.. 13.2 i Keulen, 13.50 ParUs R.. 15.50 Keulen. .f div' 0 05 Lei •ram ma IV: 8.— diversen, 9.35 Londen 15 Droltwich, 13.25 London R.. 14.10 Droit 17.20 diversen. 17.50 Brussel VI., 18.30 Irh. 20.35 Londen R.. plm. 21.35 Brussel VI.. 21.50 Londen R., 22.35 Droltwich, 23.20 Stuttgart. DONDERDAG 30 APRIL Programma UI. S-— Brussel VL. 9.35 Keulen, 10.20 ParII3 R„ 12.05 Brussel VL. 13.20 Keulen. 14.20 Droltwich. 13.10 diversen, 15.20 ParUs B.. 16.20 Brussel Fr.. 17.20 Keulen. 19.20 Parijs R., 19.55 diversen. 20.20 'Rome of dive-sen. Programma IV: 8.— diversen, 8,50 ParUs R., 9-35 Londen R., 11.35 Droltwich, 13.20 Londen R„ 16.35 Droltwich. 17.20 diversen. 17.50 Londen R.. 19.20 Droltwich. 19.30 Sportpraatje door den heer J. G. A. Jansen, journalist. 20.— D-oit- wich. 20.50 Londen R.. 21.40 Boedapest of div., plm. 22.Londen R. 22.50 Kalundborg Agenda Woensdag 29 April. Stadsgehoorzaal 8 u. Opvoering van „Dicky" door Vadertje Langbeenclub. Donderdag, 30 April. Stadsgehoorzaal, 8u. Uitvoering Oranje-Garde. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven no 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelmina- park S, Oegstgeest, telef. 274. MISHANDELING W. de M. uit de Schoolstraat, deed aan gifte van het feit, dat hij op straat is mis handeld door H.v.B. uit de Eerste Kanaal straat. Mej. W. uit de Varkevisserstraot deed aangifte van een dergelijk feit, ge pleegd door D. v. d. P. uit de Annastraat. RIJWIEL ONTVREEMD A.L. de J. uit de Varkevisserstraat deed bij de politic aangifte van het feit, dat zijn rijwiel, hetwelk hij even onbeheerd voor een winkel aan dc Voorstraat had ge plaatst, bij zijn terugkomst was verdwenen A.-R. KIESVEREEN „NED. EN ORANJE" De A—R. Kiesvereen. houdt Vrijdag 1 Mei 's avonds om acht uur in „Irene" haar van dit seizoen. De heer C. A. Yeltkamp spreekt dan over „Gezag en Vrijheid". Trouwe opkomst gewenscht. A.-R, PROPAGANDACLUB „IDENBURG" Gisteravond hield de A.-R. Propaganda- club „Idenburg" haar laatste vergadering va ndit seizoen. De heer R. van Bruggen hield een inleiding over: „Bewapening of ontwapening". Spr. zette dit onderwerp op duidelijke wijze uiteen. Dc bespreking was geanimeerd en veel zijdig. Over 't geheel genomen, kan de A.-R. Propagandaclub op een goed seizoen terugzien. CHR. JEUGDORGANISATIE Het jaarfeest van de jongensclubs zal gehouden worden op 1 Mei en S Mei in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Aanvang half acht. 1 Mei is de dag van de leden van de Zaterdag-afd. en 8 Mei die van de Zondag- en Dinsdag-afd. KOUDEKERK BURGERWACHT Op di; bovenzaal van Hotel de Bruin al hier, had Maandagavond een groote propa ganda-bij eenkomst plaats van de Koudekerk scho Burgerwacht, onder leiding van den Burgemeester, den lieer Kwint. Do groote zaal was geheel bezet met leden en hun dames en verdere belangstellenden. De bij eenkomst werd geopend door den burge meester met een korte toespraak en een welkomstwoord aan de talrijke aanwezigen, waarbij hij ook in 't bijzonder een hartelijk welkom toeriep aan kapitein C. J. A. van de Putte, aan officier-vlieger b. d. M. F. Eikerbout, beiden uit Leiden en Ds. Has- pers, Geref. pred. alhier. Daarna tf'crd door kapitein v. d. Putte een lezing gehouden over „Luchtbescheiming". Op zeer duide lijke en bevattelijke wijze zette spr. uiteen de te verwachten gasaanvallen bij een oven- tueele oorlog- waaraan hij practische wen-, ken gaf ter bescherming zooveel mogelijk tegen deze aanvallen. Voorts had plaats de beëediging van den nieuwen commandant den heer G. Schouten, alsmede van eenige nieuwe leden en uit reiking van de schietprijzen over het afge- loopen winterseizoen. De avond werd nog opgeluisterd door het afdraaien van een paar filmpjes over: „In dië en dc reis naar Holland" door officier- vlieger b. d. M. F. Eikerbout, hetgeen bij zonder in den smaak viel. Dc Burgemeester was de tolk van allen, toen hij in zijn slot woord allen dank bracht die tot het wel slagen van deze propaganda avond hadden medegewerkt. Met het zingen van het lo couplet v. h. Wilhelmus werd deze bijeen komst gesloten. LEIDSCHENDAM GECOMB. RAADSVERGADERING Donderdag a.s. komen de gecombineerde ra den der gemeenten Stompwyk-Veur in open bare vergadering bijeen, aanvang om 7.30 uur n.m. in het raadhuis te Leidschendam. AANRIJDING Gistermiddag werd het 9-jarig zoontje vgn den heer G. v. O. te Veur door een luxe auto uit Voorburg aangereden. Twee leden an de E.H.B.O. verleenden de eerste hulp. Dr. Reijers, die inmiddels ontboden was, mstateerde een dijbeenbreuk en achtte verbrenging naar St. Antoniushovo te Voorburg noodzakelijk. De chauffeur heeft geen schuld. ONTVREEMDE MOTOR GEVONDEN Gisteravond is op den Veurschen Straat wegdoen onbeheerd staand motorrijwiel met zijspan aangetroffen dat afkomstig bleek van diefstal, te Don Haag gepleegd. Intus- schen heeft de politie den eigenaar opge spoord. OEGSTGEEST OEGSTGEESTER BURGERWACHT In de feestelijk met bloemen versierde zalen van „Het Witte Huis" is gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Oegst- geester Burgerwacht. De vergadering welke druk was bezocht, werd geopend door den voorzitter den heer J. M. Pos met een hartelijk welkom. In zijn inleidend woord strak de voorz., mede namens het bestuur, zijn groote vreugde uit over de stijgende belangstelling voor de B. W. Het ledenlab vooral waf de jongere generatie betreft is sterk vooruitgaande. Ook de oefeningen worden meer en geregeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6