waar WERK WOENSDAG 29 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG 2 De oorlog in Oost'Afrika ITALIANEN HALVER WEGE ADDIS ABEBA Abessijnen boden geen tegenstand Op het Zuiderfront >vordt verwoed gevochten Van de beide fronten in Abessinië valt Weinig nieuws te melden. Op 't Noordelijk front beweegt zich een stoei Van 3000 vrachtauo's, bemand met naar schat ting 50.000 Italianen, in de richting van Adclis Abeba. Volgens het gister gepubli ceerde legerbericht moeten de gemotoriseer de colonnes zich reeds 110 K.M. Zuidelijk ,vau Dessié bevinden. Berichten uit Abes- sijnsche bron melden echter, dat. het leger van Badoglio pas de helft van den afstand Dessié-Addis Abeba heeft afgelegd. De mo gelijkheid is dus niet uitgesloten, dat in het Italiaansche bericht een weinig wordt over dreven. Tegenstand hebben de Italianen bij hun opmarsch nog weinig ontmoet. De ver dedigingslinie, die de Abessijnen rondom Addis Abeba hebben opgeworpen is blijk baar nog niet bereikt. Tien duizend Abes sijnen staan hier gereed om met den moed ider wanhoop de hoofdstad van Ethiopië t-j verdedigen. Aan Badoglio's oproep per cir culaire onder de bevolking van Addis Abeba Verspreid met zijn vreesclijke dreigementen ;wordt vermoedelijk geen gevolg gegeven. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Abessijn- sche tegenstand niet groot zijn en zal zij het onderspit moeten delven. Tegen de Italiaan sche overmacht is immers geen legertje van 30.000 man opgewassen. Men kan veilig aannemen, dat de Italia nen op het Zuiderfront bij hun opmarsch naar Sasa Baneh de handen vol hebben. Vooral in het dal van de Fafan hebben zij bet zwaar te verduren gehad. In het „zege vierende" 197 e legerbericht wordt dat tus- fechen de regels door toegegeven. De Abessijnen ibeaetten rondom Sasia Baneh zeer sterke stellingen. De Italianen zijn bezig een geweldige hoeveelheid oor logsmateriaal te verzamelen, (teneinde straks met succes den aanval te kunnen inzetten. Het leger rondom Sasa Baneh moet het best bewapende van den Negus zijn. Een zware strijd kan hier dus worden verwacht. IWordt dit leger verslagen, dan is de positie van de Abessijnen hopeloos. Onder zware {verliezen, achtervolgd door de Italiaansche luchtmacht, zal het dan Britsch Somaliland worden ingedreven. Zeer waarschijnlijk zal van een verdediging Harrar—Djidjiga dan niets meer komen. Omtrent de verwoede gevechten, die aan 'de inneming van Hamanlei vooraf gingen, wordt nog vernomen, dat deze 16 uur duur. den. De temperatuur bedroeg dien dag meer dan 60 graden in de zon. Verder wordt van Italiaansche zijde medegedeeld, dat de co- lonne van generaal Agostini, na Oenagado <c. hebben ingenomen, is opgerukt langs een karavaanweg in het dal van Degerrer in de jicliting van Bocllale. jVAN ZEELAND JE WARSCHAU Een tijd van begripsverwarring in het internationale leven Jïen atmosfeer, die beloften inhoudt De Belgische Minister-President Van Zeeland heeft gister een bezoek aan Warschau gebracht en tijdens een ontvangst van persvertegenwoordigers het woord gevoerd over den interna tionalen toestand. „Bij de besprekingen, aldus Minister Van Zeeland, die Minister Beek en ik te Genève hebben gehad,, hebben wij zonder omwegen met elkaar gesproken, zooals dat behoort tusschen vertegenwoordigers van landen, welker politiek strikt binnen de grenzen jvan hun aanvaarde verplichtingen blijft. Wij beleven een tijd van begripsverwar ring in het internationale leven. Gelukkig berust de beslissing over het drama nog bij 'de leiders. In de laatste weken hebben wij een zekere rustpoos kunnen constateeren, maar van de groote problemen is er nog geen enkele geregeld. Men zal de elementen voor een duurzame oplossing moeten vinden en ik geloof, dat die er zijn. België en Polen zijn meer dan welk laaid ook, geïnteresseerd bij een snelle regeling; de atmosfeer, waarin wij hier werken, houdt beloften in". Van Zeeland is gister door den president der republiek in audiëntie ontvangen, met wien bij het noenmaal gebruikte. Gisteravond om 10 uur heeft Van Zeeland Warschau verlaten. De Britsche vragenlijst Wordt eind deze week overhandigd Be vragenlijst, welke eind dezei' week aan Duitschland zal worden voorgelegd teneinde enkele punten op te helderen, is gister door het Foreign Office gereed gemaakt. Eden zou deze lijst heden aan het Kabinet voor leggen. Koning Edward poseert Voor bet eerst sinds hij Koning is, zal Edward VIII ten palcize Buckingham po- eeeren in verband met de aanmunting van nieuwe geldstukken, welke zijn beeldenaar zullen vertoonen. Deze munten zullen even wel voorloopig nog niet in circulatie worden gebracht. Dezelfde beeldenaar zal voorkomen opi 'de medaillons, welke de Koning op zijn ver jaardag in Juni ten geschenke zal geven. De roode overwinning in Frankrijk Bijna een verdubbeling der stemmen De correspondent van de „Times" te Parijs wijdt een beschouwing aan de uit slag van de Fransche verkiezingen. Speciaal geeft hij nadere bijzonderhe den over de winst van de communis ten bij de verkiezingen. Deze winst is voornamelijk behaald in het Oosten en Noord-Oosten van Frankrijk, in Pa rijs en zijn voorsteden en in verscha lende afzonderlijk gelegen industrieele districten, zooj Is b.v. in Touion De communisten zeggen, dat zij sinds 1932 van 790.000 stemmen tot 1.500 000 stem men vooruitgegaan zijn. De correspondent wijst er op. dat de eindtilslag er van zal afhangen, wat de radicale partij en haar kiezers zullen doen. Zullen zij dc communisten steunen uit vrees voor het „fascisme" van rechts? Of zullen zij onder indruk van de al te groate winst der communisten zich van hen afwenden? Rechts spant zich in om de kiezers te doordringen van het roode gevaar. De beurs toonde reeds een aanmerkelijke da ling. De correspondent van de Times acht het niet onmogelijk, dat er tegen het einde een paniekje zal komen, „wellicht niet hee- lemaal zonder hulp van hen die in deze dingen aan de touwtjes trekken." M.a.w. hij verwacht scherpe koersdalingen om de kleine beleggers angst aan te jagen cn ben tegen dc communisten tc laten stemmen. Thans reeds zouden een grooi. aantal Yuurkruisen op de communisten gestemd bobben om den middenman in verschillen de districten uit te schakelen en een her stemming te verkrijgen tusschen commu nisten en conservatief, welke dan, (naar men berekende) in het. voordeel van den communist zou moeten afloopen. De schatting over de samenstelling der nieuwe kamer is thans: 50 communisten. 110 socialisten, 120 radicalen, weinig veran dering bij rechts en in het midden. Overeenstemming bereikt Gisteravond werd een communiqué gepu bliceerd waarin wordt medegedeeld dat overal waar de stemmen der linksche kie zers over verschillende candidaten van het Volksfront werden verdeeld, de kiezers bij de herstemming en bloc stemmen moeten op den candidaat, die in de eerste ronde de leiding wist te nemen. He communiqué was onderteekend door Daladier namens de Rad Soc. Partij, door Serveras namens de S.F.I.O. (Blum) en Thorez (Comm.). Herriot blijft candidaat Herriot. blijft bij de herkiezing in het eer. ste arrondissement candidaat, daar de com munistische candidaat zich ite zijnen gun ste heeft teruggetrokken. j Germain Martin trekt zich terug De „Information Financière" bericht, dat de oud-minisiter van Financiën, Germain Martin, rich in zijn kiesdistrict heeft terug- getrokken bij de herstemming. Het blad betreurt dit, aangezien hierdoor het parlement zijn deskundige op monetair en economisch gebied zal missen. Politieke besprekingen Onder leiding van Daladier is gister het uitvoerend comité van de Radicaal-Socialis- tisclie Partij te Parijs bijeengekomen, ten einde de politieke toestand te bespreken. De finitieve beslissingen zijn niet gevallen. Hirota's Program Door Japansch kabinet goedgekeurd Het Japansche kabinet heeft in zijn zit ting van gister het concept van de rede, die minister-president Hirota zich voorstelt in de bijeenkomst van den landdag te hou den. goedgekeurd. Naar verluidt, bevat deze rccle de volgende programmapunten. 1. Strenge maatregelen naar aanleiding van de revolte-poging van 26 Februari 2. Nationale eendracht, en solidariteit in den strijd tegen de crisis, welke het land doormaakt. 3. Bescherming van het parlementaire stelsel. 4. Een onafhankelijke en krachtige bui- tenlandsche politiek. 5. Versterking der nationale verdediging, een grondige financieele en economische reorganisatie. G. Ontwikkeling van den buitenlandschen handel en stabilisatie van de nationale levensvoorwaarden. 7. Een administratieve reorganisatie. HET OVERLIJDEN VAN KONING FOEAD Morgen vindt de begrafenis plaats Kroonprins Faroek tot Koning uitgeroepen Gisteravond is Kroonprins Faroek uitgeroepen tof Koning van Egypte als opvolger van Koning Foead I. De begrafenis van Koning Foead zal Donderdag a.s. plaats vinden. Volgens berichten uit Londen weet Prim Faroek, die thans 16 jaar is, nog niet dat zijn vader is overleden. Hij vertoeft no(_ Kingston ITill nabij Londen, doch zou lieden naar Cairo Vertrekken, waar hij 3 Mei zal aankomen. Men verkeert nog in onzekerheid omtrent dc namen van de 3 leden, welke zitting zullen hebben in den re gen tsc liapsraad welke Koning Foead heeft aangewc aangezien deze zich nog bevinden in een gesloten enveloppe met 't koninklijk zegel. Zooals reeds gemeld, zal vermoedelijk Fahkry Pasja voorzitter van dezen Raad zijn. Aangezien deze aanhanger is van de Wafd-partij neemt men aan, dat de bespre kingen met Engeland er door zullen wor den bemoeilijkt. Voorloopig zijn de bespre kingen afgebroken. De dood van den Koning werd door de radio bekend gemaakt. Onmiddellijk den de muziekprogramma's stop gezet. Op de Britsche oorlogsschepen werd de vlag halfstok geheschen. Verkiezingen gaan door Minister-president Al! Maliën' I heeft ontkend, dat tusschen de Egyptische regeering en den Britsch en hoogen com missaris een impasse bestaat. Hij heeft verklaard, dat de verkiezingen in verband met de huidige omstandigheden niet zullen worden uitgesteld. Drie maanden rouw Na afloop van den gister gehouden Minis terraad is een communique gepubliceerd, waarin o.m. wordt bepaald, dat officieel dr' maanden rouw zal worden aangenomen. In het communique wordt verder vc klaard, dat de Ministerraad, „na Prins Faroek tot koning te hebben uitgeroepen, met ingang van lieden, onder verantwoorde lijkheid en in naam van liet Egyptische, volk, de constitueele macht van den koning uitoefent, tot op het oogenblik, waarop dé bevoegdheden aan den regentschapsraad zullen moeten worden overgedragen". Minister-president Ali Maher Pasja heeft in een boodschap aan Koning Faroek zijn vreugde over diens troonsbestijging uitge sproken en de verzekering gegeven van de toewijding der regeering. WOELIG SPANJE Oud-chef van politie te Barcelona vermoord De besprekingen, welke Azana te Madrid vannacht lieeft gevoerd met een aantal linksche persoonlijkheden wijzen erop, dat bij candidaat zal worden voor het presidentschap. De socialisten Besteiro en Idalecïo' Prieto verklaren, dat zijn candidatuur de eenig mogelijke is. De Katalaansche regionalist Venrosa zag evenwel liever een minder politiek persoon. Largo Cabalero weigerde iets te zeggen omtrent deze candidatuur, hetgeen men als een kritiek beschouwt op de verklaringen, welke gunstig voor Azana luidden. Nieuwe moorden Te Barcelona zijn gistermiddag de vroe gere chef van politie, Miquel Badia, en broer Josc op straat door onbekend geble ven extremisten doodgeschoten. Deze moord heeft in Catalaansche kringen veel opzien gebaard. Men gelooft hier met een daad van wraak tc doen te hebben. Te Madrid is gister een bakker dood geschoten. Gil Robles gewond Bij een auto-ongelulc werd Gil Robles, de leider der Katholieke Volksactie, licht ge wond. Een politieman uit zijn gevolg werd ernstig gewond, terwijl vier anderen lich tere kwetsuren opliepen. Voorverkiezingen In de V. S. Roosevelt ver in de meerderheid Bij de democratische voorverkiezingen in Pennsylvania heeft President Roosevelt 138.916 stemmen behaald, legen 12.490 stem men voor zijn tegencandidaat Kolonel Breckinridge. Bij óe Republikeinsche voor verkiezingen was senator Borah de eenige candidaat. In Massachusetts verkreeg Alfred Landon, de gouverneur van Kansas. Roosevelts Re publikeinsche tegencandidaat, 12.035 stem men, Hoover 1.114 en Borah 714 stemmen. Bij de democratische voorverkiezingen in Mas sachusetts was Roosevelt practiscli de eenige candidaat. \on Stohrer. Duitsch gezant te Cairo, met zijn mecanicien, temidden van zijn redders, na aankomst le Almaza van het vliegtuigdat den gezant, nadat deze vermist werd, in de woestijn wist te vinden. „Einde 'April '36 en nog geen klant in t zadel gehad' aldus de ver zuchting van een paar wcrkloozc ezelt jes bij de Pier le Scheveningen. „REICHSGARTENSCHAU" Te Dresden (van onzen Duitschen correspondent)' Goethe heeft het weliswaar van Weimar gezongen, maar hij had het even goed van de toenmalige residentie der Wettins kun nen zeggen: „Es ist ein klein Paris und bildet seine Leute". Want zelfs in de don kerste dagen van het roode regime wisl Dresden zijn voornaam karakter te hand haven. Op uitnoodiging van den Eersten Burge meester, Zórner, begaven wij ons naar de Saksische hoofdstad, om er de opening van rle „Reiohsgartenschau" bij te wonen. De leider van den „Reichsnahrstand", minister Darré van Berlijn, was ook naar Dresden gekomen, om liet effect van deze veelkleu- kleurige expositie te verhoogen door een voordracht over de beteekenis van den tuinbouw in het volksleven. Om dc verbondenheid tusschen stad en land wordt in het Derde Rijk geijverd, om de saamhoorighe'd van hen, die aan de sfeer der stad gewend zijn geraakt en het minstens even belangrijke deel der bevol king, dat met het. platteland is vergroeid. De nadruk wordt gelegd op do wederzij d- sclie verplichtingen: wat zou men in dc groote steden beginnen zonder het vele, dat voor de volksvoeding door de boeren naar do stad wordt gezonden? Maar ook: waar zou de landbevolking met al die producten blijven, indien er geen afzet was naar de stad? Om dezen samenhang te verduidelij keu, is men er op uit, de stedelingen zoo nu en dan naar buiten en de landbewoners naar de stad te halen. Beiden moeten door drongen worden van het feit, dat ze op elkander zijn aangewezen en van zelfover schatting mag bij geen der beide partijen meer sprake zijn. Voor ons, die van huis uit aan bloemen en planten gewend zijn, is zulk een ten toonstelling weliswaar niets buitengewoons maar Duitschland eenmaal een groot af zetgebied voor Nederland heeft hier nog heel wat in te halen. De „Reiohsgarten schau 1936" kan te dien opzichte als een stap in de goede richting worden gewaar deerd. Wij bezochten onder deskundige lei ding de verschillende zalen, begroetten tul pen, hyacinthen, crocussen, en narcissen als een groet uit ons eigen land en genoten van de veelheid der rozen en weelderig bloeiende rhododendrons. Maar het fraaiste van al is de zaal vol orchideeën, een tro pisch bosch met ongekende veelheid van kleuren en vormen. Zeldzame hangplanten zweven door de lucht en de charme van deze afdeeling wordt nog verhoogd door een groen-roode papagaai, die zich in dit milieu klaarblijkelijk op zijn gemak voelt. De Nederlandsehe Consul en mevrouw Steenbergen waren bij de officieele opening aanwezig. Om ons een beeld te geven van de voor uitgang der stad op elk gebied, maken wij een inspectietocht door Dresden en zijn onvergelijkelijk schoone omgeving in gezel schap van den tweeden burgemeester Dr Kluge. Wij rijden langs de breede Elbe, waar de Augusta-, Carola- en Albert-brug- gen aan het voormalig bewind der Wettins herinneren. Ook de Marienbrücke en het „Blauwe Wonder" dateeren uit dien tijd. Op de breede oevers huisden nog enkele jaren geleden in de zomermaanden de com munisten en zij geneerden zich niet, hier tot veler ontzetting te baden. Maar ook daar is nu een eind aan gekomen. Aan den Koningsoever staan nog meerdere oude huisjes, die aan den tijd van August den Sterke herinneren: het narrenhuisje, waar de speelkameraad van den levenslustigen koning zijn laatste levensjaren doorbracht, twee groote gebouwen, het zoogenaamde „Gesamtministerium", dat bij ons Minis terie van Binnenl. Zaken zou heeten en het Min. van Financiën. Dat het met de finan ciën beter staat dan tien jaar geleden, kan worden afgeleid uit bet feit, dat juist aan dezen kant van de Elbe, waar Dresden— Neustadt ligt, alles wordt gedaan, om de bevolking een aangenamer leven te berei den. Een enorm terras kan bij feestelijke gelegenheden aan duizenden belangstellen den plaats bieden voor demonstraties en binnenkort wordt wat verderop een bad inrichting neergezet. Onze totaal-indruk is. dat de industrie stad Dresden een periode van welvaart tegemoet gaat, welke aan den bloeitijd van voor den oorlog herinnert. De vrouw die Dillingcr uitleverde Wordt nadf Roemenië gedeporteerd De „Daily Telegraph" meldt uit New- York, dat Anna Sage. „De Vrouw in het Bood", die indertijd de aanwijzing heeft ven, dat Dillinger, de toenmalige open bare vijand nummer 1 een bezoek aan een bioscoop te Chicago bracht, waarbij de bendeleider werd doodgeschoten, te New- York is aangekomen, waar zij wacht op haar deportatie naar Roemenië, haar ge boorteland, daar men haar als ongeuenschte vreemdelinge in de V. S. kwijt wil. De chef van de recherche te Chicago had haar inder tijd beloofd, dat zij in ruil voor de door haar gegeven aanwijzingen, niet zou worden gede porteerd. Zij heeft $5000 belooning ontvan gen, welke zij inmiddels beeft uitgegeven het bevel tot deportatie ongedaan ge maakt te krijgen. De verkiezingen in Spanje -n de 4733 compromissarios zijn thans 414 gekozen. Hiervan zijn 350 leden van het volksfront en 64 leden van andere partijen. Proefcampagnes in couranten bewezen hun waarde W. H. Kellogg, en levensmiddelen fabrikant, begon 25 jaar geleden met een proefcampagne in couranten. Het succes was zoo groot, dat hij er op ruime schaal toe overging cou ranten-reclame te gebruiken. Thans is hij in zijn branche de grootste verbruiker van couranten reclame geworden. Maar ookde fabrikant met den grootsten omzet. „Onze recordverkoopen gedurende lange jaren hebben duidelijk do ■waarde van intensieve couranten reclame bewezen om groote omzetten in locale districten to verkrijg:en" zegt W. II. KELLOGG. Dat gaat niet samen Chamberlain in Midden-Europa Sir Austen Chamberlain heeft een reis door midden-Europa gemaakt en is gisteravond naar Londen terug gekeerd. De Weensche correspondent van c „Times" schröft, dat Chamberlain op zijn reis door Midden-Europa heeft vastgesteld, dat de binnenlandsche toestand in Oosten rijk stabieler is, dan liet van verre scheen, Hijheeft er zich rekenschap van kunnen geven, dat zich in midden-Europa proble men voordoen, die moeilijker zijn dan vrij wel overal elders., doch behoud oils een al gemeene omwenteling zullen zij door tijd en geduld worden opgelost Sir Austin Chamberlain bleek van rriëe ning tc zijn, .dat indien Duitschland den Oostenrijkers toestaat, Oostenrijk te regee- ren zooals zij willen, hoogst vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland mogelijk zouden moeten zijn. Naar het schijnt deelt Chamberlain niet de ongerustheid die in sommige kringen tot uiting is gekomen over dc vriendschap tus schen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie. De wassende Roode vloed Ook linksche successen in Boedapest In Neupest, de grootste voorstad van Boedapest, zijn gemeenteraadsverkiezingen gehouden, die voor de vereenigde linksche partijen een verrassend succes hebben op geleverd. Deze partijen slaagden er name lijk in, hun aantal mandaten te verhoogen van 36 lot 51. De Vereenigde rechtsche par tijen gingen daarentegen achteruit van 2i op 9 zetels. EEN MISLUKTE HONGERSTAKING Hoe een kok 100 dollar verdiende Een tragi-comedie in de gevangenis In de Castern gevangenis te Phila delphia heeft zich een tragi-co- misch conflict afgespeeld. 140 gevange nen waren in hongerstaking gegaan uit verontwaardiging over het feit, dat een gevangene, die wegens inbraak tot een vrij lange straf veroordeeld was, geen gelegenheid verleend was een laatste bezoek te brengen aan zijn vrouw, die doodelijk ziek lag. Wel werd den man een dag verlof ver leend om aan de begrafenis van zijn vrouw te kunnen deelnemen. Hij wei gerde toen de gevangenis te verlaten en den volgenden dag vingen niet min der dan 140 gevangenen een honger staking aan. Aanvankelijk zag de gevangenis-di rectie de zaak niet ernstig in, maar toen na eenige dagen vrijwel alle gevangenen volkomen uitgeput op hun brits lagen, en desondanks allen weigerden eenig voedsel tot zieh te nemen, begonnen de autoritei ten zich ongerust te maken. De gevangenis, dokters lieten reeds weten, dat zij voor de gezondheidstoestand der gevangenen geen verantwoordelijkheid meer wenschten t dragen. Toen de zaak zoo ver gckomei was, nam de tragedie een wending naar het tragi-comische. Er meldde zich n.l. een kok aan, die den gevangenisdirecteur een weddenschap voorstelde om een bedrag an 100 dollar met de bewering, dat hij er- n zou slagen binnen een halven dag de hongerstaking te breken. De directeur aanvaardde zijn wedden schap en den volgenden morgen zette de kok zicli aan het werk ter uitvoering "an zijn voornemens. Met alle hem bekende zorgen bereidde hij uit de voortreffelijks ie ingrediënten 140 maaltijden, waarvan het piece de resistance bestond uit twee ma'- sche biefstukken per persoon, opgediend in een appetijtelijke saus. De schotels met do spijzen werden toen in óe cellen der uiterst verzwakt en krachteloos op de britsen liggende gevangenen gezet. Ondanks do prikkelende geuren, die zich door het ge- heele gebouw verspreidden, duurde bet n^g geruimen tijd voor de hongerstakers be zweken. De eerste had echter nog niet lang zijn menschelijke zwakheid laten zegcvic. ren, of ook dc 139 anderen begonnen vor ken en messen te gebruiken, zoodat hier mede de hongerstaking tot bet verleden be. hoorde. Dc kok bad zijn 100 dollar ver diend. Duitsche spionnage in België? Een arrestatie te Bergen Ook de tweede van de beide Duitschers, die in een wapenmagazijn te Mechelen had- oen geprobeerd bun slag tc slaan, is gear resteerd. toen bij op het station van Bergen twee koffers wilde afhalen. Het is een zekere Kieffer, een jongeman, die vaandrig is bij dc Hit Ier-jeugdgroepen. Hij spreekt vloeiend Fransch. Öp hem is een spoorwegkaart aangetroffen, zoomede andere documenten, welke de vraag wetti gen of dit jongmensch geen spionnage heeft bedreven. Kieffer was bovendien in het be zit van een groot bedrag aan geld. Kort Nieuws Te Royston in Georgië is een 45-jarige neger, die ervan beschuldigd werd, twee blanke meisjes te hebben aangerand, des nachts door een veertigtal mannen uit de gevangenis ontvoerd en aan een boom op gehangen. Te Mersina in Turkije zijn zeventien menschen, die de wac-ht hielden bij een doode, door de inzakkende vloer gevallen. Eenigcn hunner werden gedood, de overigen gewond. Het Engelscbe Lagerhuis heeft, alle budget voorstellen aangenomen en in eerste lezing werd de „finance bill" aangenomen. In een te Londen uitgegeven bulletin wordt geconstateerd, dat de gezondheidstoe stand van de Princess Rovai cn haar jong- sten zoon, die aan mazelen lijden, blijft vooruitgaan. Tijdens een Arabische demonstratie te Nazareth zijn twee Britsche politiemannen licht gewond. De politie moest met de vuur wapenen de orde herstellen. GEMENGD NIEUWS HET AUTO ONGEVAL OP WIERINGEN De automobilst, IT. van G., uit Zeist, "die voor de arrondissementsrechtbank te Alk maar terecht stond wegens het veroorzaken van dood door schuld bij een aanrijding op Wieringen, waarbij vijf personen den dood vonden, is conform den eisch vrijgesproken. ONDER DE WIELEN GEDOOD Dinsdagmiddag is te Enschedé het 4- jarig dochtertje van J. G. de Ruig op den hoek MinkmaatstraatBentrotstraat, ter wijl het kind speelde met een bal, onder een groentewagen geraakt, waardoor het zoo ernstig werd verwond, dat het kort daarna is overleden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Bij Gennep had op den rijksweg Nij megen—Ven lo een auto-ongeval plaats, dat aan den vijftienjarigen Th. Sanders het leven kostte. In gezelschap van andere wiel rijders bevond Hij zich op het rijwielpad, loon hij plotseling den weg overstak. Op hetzelfde oogenblik naderde een personen auto, van den heer L. te Mook. De jongen werd gegrepen cn tegen den weg gesmakt. Hij kreeg een schedelfractuur en was vrij wel op slag dood. RELATIEVE RELATIE Men meldt ons uit Cy Lemborg: Bij de politie is aangifte gedaan door een paar winkeliers, die bij Rotterdamsche heeren geld hadden gestort, waarvoor van hun zaak fotos' zouden worden gemaakt ter plaatsing in een blad als reclame-object. Dit laatste bleef echter achterwege. Een onderzoek door de politie wordt ingesteld. DEN WEG DEN BOSCH—VLIJMEN De lioofd-ingenieur van den provincialen waterstaat in Noord-Brabant beeft Maandag namens Ged. Staten aanbesteed het maken van dc aarden baan van de rijbaan en rij wielpaden van cementbeton en voor het verrichten van grond- eu bijkomende wer ken ten behoeve van de omlegging van een gedeelte van den provincialen weg vaa s-Hertogembosch naar Vlijmen, ter vervan ging van den Vlijmenschen Overweg. Laag ste inschrijfster: firma L. van Drunen te s-Hertogenbosch met 72.750. CONFECTIEFABRIEK TE ENSCHEDE De N.V. Confeotie-Ateliers „Tubantia" te Enschedé hebben vergunning gevraagd voor uitbreiding van haar confectiefabriek aan dc ruhantiastraat door liet bijbouwen van een verdieping op het bestaande fabrieks gebouw, waarin 31 electromotorcn voor de aandrijving van 31 machines zullen wordau geplaatsL KERKBOUW TE ELZENDORP De houten Noodkerk te Elzen dorp zal door een uit steen opgetrokken kerkgebouw rden vervangen. GEMEENTESCHOOL TE EINDHOVEN Te Eindhoven zal op 5 Mei a.s. Worden aanbesteed het herbouwen en reslaureeren van de gedeeltelijk afgebrande gemecpiA. school aan de Keizersgracht aldaar,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2