Jlir tuur £riïtsdjr (üourmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 porlokoslen Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Poslbox 20 Postgiro 58936 NO. 5765 MAANDAG 27 APRIL 1936 15e Jaargang atrtjertcntirprij?en: Van 1 tot 5 regels1.177» Elke regel meer0.22'/» Bigetonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Voor bel bevragen aan 't bureau V wordl berekend0.10 BAAS OVER EIGEN GELD? „De overheid is geen baas meer over eigen geld", klaagt de Telegraaf; schoolbesturen beschikken over de rijks middelen en „met liet eigen geld der over heid is door derden te vrijgevig omgespron gen. Het zal zaak zijn, dat deze „derden' in deze moeilijke tijd thans ook hun offers brengen". Men kan niet zeggen, dat deze beschou wing gloednieuw is. Op de rijkskweek scholen voor onderwijzers werd ze een halve eeuw geleden ook ten beste gegeven. De zaak was bar eenvoudig; de overheid sticht scholen, welke voor iedereen toe gankelijk zijn. Wie daarmee niet content is, die bouwe op eigen kosten zijn eigen school. Af! Uit! Niets tegen in te brongen. Wie het eten in de kazerne niet lust of belieft, moet maar naar een cafélaria gaan. Wacht even: met gemoedsbezwaren wordt rekening gehouden. Joden en Roomsch-Katholieken worden niet genood zaakt het offer van zelfbetalen voor hun overtuiging te brengen. En niemand be schouwt zulks als een gunst, maar als iets dat vanzelf spreekt. Zoodra het echter geestelijk voedsel be trof, dachten velen er anders over; dat ge slacht der onverdraagzamen leeft weer op en vindt nu in de Telegraaf, ten spijt van 'zijn neutraliteit, een vceldurvcnd adv oka at. Het blad' praat de groote „men" na, die honderdmaal beweerd heeft, dat het bizon der onderwijs de duurte aanbracht, doch geen bewijs leverde. Integendeel. Het wijst als voorbeeld, hoe het open baar onderwijs geknauwd wordt, op Am sterdam, waar vijftig openbare scholen op het punt staan te verdwijnen, en het ver liest uit bet oog, dat zich hier dé zucht naar splitsing wreekt; maar ook, dat vrij zinnige wethouders déze concentratie i n het belang van het onderwijs achten. -liet blad beweert, dat de splitsingszucht bij het bizonder onderwijs vaak te ver ging en als men „vaak" jn „soms" verandert, dan ontkennen wij dat niet. Maar wij vra gen toch, Waarom een vrijzinnige wèl recht heeft op een godsdicnstlooze school en een orthodox geloovige geen recht heeft op een eigen school met den Bijbel? Want het schermen met het „eigen geld der overheid" is... boekhoudkundig bedrog. De 'overheid heeft geen eigen geld. Wij allen te samen stijven de schatkist en het is vrijzinnige aanmatiging om te meenen, dat uit de gemeene middelen eerst de open bare school gefinancierd behoort te worden en daarna, als er nog wat o\crschiet, de bizondere. Want, dat is het fatale en verontrustende in de beschouwing van de Telegraaf: het blad wil de pacificatie ongedaan ma ken; het redeneert weer precies als een halve eeuw geleden. Het betoogt: als de ouders een bizondere school bcgecrcn, heeft de overheid eenvoudig te gehoorzamen: „Dit is een gevaarlijk beginsel, omdat het de beschikking over publieke gelden ia .handen legt. van menschen, die geen enkele verantwoordelijkheid voor de publieke kas dragen." Dragen soms die ouders wel verantwoor delijkheid voor de publieke kas, voor wie in de wet geschreven staat „dat in elke gemeente van overheidswege in een genoeg zaam aantal scholen openbaar onderwijs wordt gegeven"; een beginsel, dat volgens het blad in het gedrang komt? Het blad wil „geen ontketening van de schoolstrijd"; maar het beweert wèl, dat pllccn het openbaar onderwijs door de be zuinigingen getroffen wordt; en het insi nueert wel. dat „de schoolbesturen autono mie uitoefenen met... staatsgeld" en dat het iioodig is, dat „de overheid meer zeggen schap krijgt over haar eigen geld". Dat kan, zouden NVe zeggen. Laat de. wet maar bepalen, dat voor ieder leerling van een school een sobere bijdrage verleend wordt en laten de vrijzinnigen dan maar eens positief offers brengen voor hun eigen onderwijs. „Schoolbestuur spelen is immers zoo gemakkelijk"? En, het onder wijs is zaak der ouders en niet van de overheid, die slechts noodgedwongen, bij nalatigheid van derden, optreedt. De moord te Wildervank I-Iet Gerechtshof tc Leeuwarden behan delde in hooger beroep de zaak tegen den 27-jarigen arbeider B. B. en den 34-jarigen arbeider K. S., beiden te Wildervank en thans gedetineerd verdacht van moord mei voorbedachten rade op Jacob Kroeze te Wildervank, in den avond van 12 Juni 19:55. Beide bandieten hebben Kroeze den keel dicht geknepen, aan handen en voe ten gebonden, het lichaam met een stui ijzer verzwaard en K. in het Oosterdiep neergelaten, waarin hij gezonken is. Daar na hebben zij uit dc brandkast f 700 ge stolen. Bij vonnis van de rechtbank te Groni" gen werden beide verdachten veroordeeld tot. levenslange gevangenisstraffen. De gr- tuigen-deskundige verklaarde, dat moet worden aangenomen, dat de vermoorde niet is verdronken. Kroeze was al dood door „stikking" toen hij in het water werd geworpen. De advocaat-generaal eischte levenslange gev. straf. Uitspraak 7 Mei. Het bezoek van de Kon. Familie aan Goeree en Overflakkee Terugkeer via Vlaardingen naar Den Haag Daar in verband met de minder gunstige weersomstandigheden de terugreis van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana van Goeree en Overflakkee met Hr. Ms. politiekruiser „Nautilus" buiten om niet heeft plaats gehad, zoodat de ontsche ping te IToek van Holland geen doorgang kon vinden, kwam de politiekruiser Zater dagavond S uur geheel onverwachts aan de steiger van dc Bataafsche Petroleuro Mij. (de Oude Matex) aari den Parallelweg te Vlaardingen. Twee hofauto's stonden op den steiger en direct zijn de vorstinnen met gevolg over Schiedam naar Den Haag terugge keerd. Daar het uur van aankomst te Vlaardin gen niet bekend was, bestond er van de zijde van het publiek weinig belangstel ling. De „Nautilus" is daarna weer opge- stoornd naar dc Kon. Wilhelminahaven te Vlaardingen en heeft daar ligplaats geno men. Na aankomst in de Residents hebben de Koningin en de Prinses haar intrek ge nomen in den „Ruigenhoek" te Schevenin- gen. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK De 100.000 binnen De perscommissie van de Centrale voor Werkloozen-zorg schrijft ons: De collecte voor „Jong Holland" heeft een prachtig verloop. En nog zijn wij niet in staat een volledig overzicht te publiceercn. Ook thans moet weer volstaan worden met een voorloópige derde verantwoording, waar uit blijkt, dat de stand der collecte momen teel f 101.977,22^' is. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat in dit bedrag een gift van f 10.000 begrepen is en het overige opgebracht werd door de activiteit der plaatselijke comité's. Nog 7S, plaatselijke comités moeten hun opgaven inzeilden en op verschillende plaat sen. waar tot dusver niets gedaan werd, worden inzamelingen voor „Jong Holland" voorbereid, zoodat het verdere verloop van de landelijke financieele.actie ons aanlei ding geeft tot hoopvolle verwachtingen. Sedert de \orige verantwoording kwamen onderstaande opgaven van plaatselijke co- mi.té's binnen: Aalsmeer f 38S.70, Alkmaar f 300, Bedum f 216.40 Beilen f 76,15, Bodegraven f 382,05, Borne f 210,01. Bunschoten f 118,32, Dedems- vaart f 170, Giessendam f 78,4-1, Gieterveen f 55,50, Reeuwijk f 83,98, Groningen f 1*112,75 Grijpskerk f 242. 'Heerde-Wapenveld f 362,47, Hpogeveen f 460. Klundert f 294,35, Kou cl e- kerke f 139, Koudum f 58,65, Leiden f 619,80. Nootdorp f 55,15, Nijverdal f 555,05, Onder- dendam f 60.50, Oosterend f 88,52, Renkum f 264. Rheden-De Steeg f 71,68, Rotterdam f 3000 (tweede opgave), Spijkenisse f 138,50, Ten Boer f 126. Tienhoven f 130, Tilburg f 160,10, Uithoorn f 296,70, Voorschoten f 168,70, Vorden f 231,85, Vroomshoop f 133,60, Winterswijk f 490, Witmarsum f 3S,90, Zalt- bommel f 141, 't Zandt f 251,30, Zei hem f 151, Züidbroek f 33,25, Zwartsluis f 100. Nagekomen van pl. comité's f 1870,39LA. Totaal f i3.294.76V2- Reeds verantwoord f 88.052,46. Stand per 24 April f 101.977,22V^. De staking van Werkloozen in de Wieringermeer Strenge maatregelen van den minister Naar aanleiding van de staking van te werkgestelde werkloozen bij de werkver schaffing in de Wieringermeer heeft het A.N.P. ten departemente geïnformeerd, of van dc zijde van oen minister maatregelen zijn genomen ten opzichte van de arbeiders uit Wieringen, die den arbeid in den Wie- ringermeerpolder hebben neergelegd. Medegedeeld werd, dat oc minister telegra fisch aan het gemeentebestuur van Wierin gen heeft laten weten, dat deze arbeiders voor onbepaalden tijd van de werkverschaf fing zijn uitgesloten en dat, wanneer na. eenigen tijd in de betrokken gezinnen nood mocht gaan heerschen, het armbestuur slechts hulp mag veiTeencn op zeer sobere wijze in natüra. Voorts werd de aandacht er op gevestigd, dat deze uitsluiting, te meer nu men pro beert werkloozen uit andere gemeenten over te halen eveneens den arbeid neer te leggen, van langen duur zal kunnen zijn, en dal eventueele herplaatsing eerst mag geschie den na bijzondere machtiging van den Mi nister. Naai' allé waarschijnlijkheid zal een soort gelijke maatregel ook worden getroffen voor de arbeiders uit Hoorn en andere plaatsen, oie heden niet aan den arbeid zijn gegaan. Bloemen- en Plan ten tentoonstelling te Bergen aan Zee De voorbereidende werkzaamheden voor de bloemen- en plantententoonstelling, welke van 28 Mei tot 20 Juli in bet Parnassiapark te Bergen aan Zee wordt gehouden, hebbcD goeden voortgang. Onder leiding van bekwame tuinarchitec ten treffen de deelnemende kweekers uit ver sch'j'ltenöe plaatsen van het land hun maat regelen om dc tentoonstelling tot een evene ment te maken. Zóó groot is de belangstel ling, dat de voor de expositie beschikbare ruimte geheel is toegewezen cn zelfs aan vragen moesten worden afgewezen. Het on middellijk aan zee gelegen park, dat voor ruim 25 jaar met veel zorg met dennen werd beplant en tot een beschut recreatieoord is geworden, blijkt, ook naar het oordeel van de kweekers, buitengewoon voor een bloe men- en plantententoonstelling geschikt. Voor het eerst zal men dus in dit seizoen, in navolging van een Engelsche badplaats, op een badplaats aan ons Ilollandsch Noord zeestrand kennis kunnen maken met een volle-grond tentoonstelling. Dat deze tentoon stelling iets bijzonders belooft te worden, bewijst het feit, dat daaraan door de eerste firma's uit Boskoop, die op de Primavera te Rotterdam, de eerste prijzen behaalden, wordt deelgenomen. NEDERL. ALGEMEENE KEURINGSDIENST Goede vraag naar gekeurde pootaardappelen Concurrentie tusschen keuringsdiensten Onder leiding van den voorzitter, Dr. T- Oortwijn Botjes te Oostwold, hield de N.A.K. dezer dagen een algemeene vergadering-, die door bijna alle leden werd bijgewoond. Bij de opening wees de voorzitter erop, dat mét betrekking tot de keuringen, de aardappel nog altijd het belangrijkste gewas blijft. De vrees, dat de naam van bet Ne derlandsche pootgoed geleden zou hebben, doordat in het voorjaar van 1935 de opkomst van de vroege aardappelen te wenschen overliet, bleek ongegrond. Zelden is de vraag naar goedgekeurde Nederlandsche pootaard appelen in het buitenland grooter geweest dan in het afgeloopen jaar. Wat de eerstelingen betreft, openbaarde zich zelfs een nijpend tekort aan poters en bleek de beperking van den verbouw grooter te zijn geweest dan wenschelijK moet worden geacht. Wijzende op de belangrijke export van pootaardappelen, merkt spr. op, dat deze export tot stand komt zonder dat dit aan het Nederlandsche volk een cent kost. In een enkel opzicht gaat de waardeering van het product, dat het N.A.K.-certifxcaat bezit, te ver. Men acht dit product zoo goed, dat men het jammer vindt, dat het buiten land dit product voor een lage ren pnjs in handen krijgt en daarom w&igert men soms toeslagen op den uitvoer van zaaizaad, waar men deze toeslagen wol verleent bij den uit voer van consumntiewaar. Bij den uitvoer van pootaardappelen kan deze toeslag naar de voornaamste landen gemist worden, omdat liet artikel zoodanig is ingevoerd, dat men het blijft koopen, ou. danks den hoogen prijs. De algemeene regel moet zijn, dat, indien toeslag bij den export wordt verleend, liet goedgekeurde zaaizaad en pootgoed den zelfden toeslag ontvangt als het ni'el-ge- keurde of afgekeurde product. Slechts in bijzondere gevallen, zooals bij uitvoer van pootaardappelen, kan hiervan worden afge weken. Een veel grooter gevaar voor het keu ringswezen in Nederland is gelegen in het verschil van opvatting dat bestaat tusschen de Regelingscommissie voor de tuinboüw- keuringén en den bond van vereenigingen van zaadhandelaren en zaadtelers-hande laren in Nederland. Het bestaan van twee elkander beconcur- re eren de keuringsdiensten brengt een onein dig aantal bezwaren mee, zoowel voor het keuringswezen zelf als voor de verbouwers van en handelaren in gekeurde producten. Ook de regéering zal zich onophoudelijk voor groote bezwaren zien geplaatst als haar door het buitenland gevraagd wordt of het certi ficaat der keuringsdiensten de gevraagde waarborgen verschaft. De N.A.K. is voortgekomen uit de regee rihgsbemoeiingen tot het brengen van een heid in ons keuringswezen en nooit zijn regeeringsbemoeiingen door land- en tuin bouw in hóogere mate geapprecieerd dan bij deze gelegenheid. Spr stelde de vraag of de regeering thans zal tolereeren. dat deze eenheid weer ver loren gaait. Waar er thans een minister van Landbouw en een directeur-generaal is, hoopt en vertrouwt spr. dat men tijdig zal inzien, dat er in dezen gehandeld en vlug gehandeld moet worden. Tenslotte wees spr. erop, dat het aantal afgegeven certificaten het topjaar 1932zeer dicht benadert en ongeveer 2.899.600 be draagt. Spr. bracht dank aari allen, die tot het bereiken van dit gunstige resultaat heb ben meegewerkt en hoopte op die medewer king te kunnen blijven rekenen. De regeling omtrent de sorteering, waarin pootaardappelen moeten worden afgeleverd en omtrent de toegelaten spelingen, alsmede de normeu voor de partijkeuring van gra nen, peulvruchten en andere zaden gaven aanleiding tot enkele vragen. De begrooting voor het boekjaar 1936/1937 werd als in ontwerp aangeboden, vastge steld, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 45.000. De tarieven werden bepaald op 25 cent per H.A. en voor aard- appelecrtificalen V/2 ct. en andere certifi caten 3 cent. De voorstellen tot wijziging der algemeene keuringsvoorschriften werden behoudens enkele redactiewijzigingen goedgekeurd. De vergadering vereenigde zich met de door het bestuur voorgestelde richtlijnen voor de teelt van origineelc zaden. Vertraging „Sibajak" Komt een dag later aan De firma Ruys en Co., hoofdagente dbi RotL Lloyd, deelt mede, dat. het motorschip „Sibajak" door slechte weersomstandighe den vertraagd niet Maandag 27 April, doch Dinsdag 28 April om S uur v.m. aan het Lloyd emplacement te Rotterdam wordt ver wacht. Exporteurs van vleesch en vleeschproducten In de dezer dagen gehouden jaarlijksche vergadéring van leden der groep Versch Vkrkensvlecsch bracht het bestuur verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. Besloten Werd bij de „Nederlandsche Vee houderijcentrale" aan te dringen op het scheppen eener mogelijkheid tot het expor teeren van versch varkensvleesch. welke ge legenheid reeds geruimen tijd heeft ont broken. In de dezer dagen gehouden jaarlijksche vergadering der groep Vleeschwaren en Vleesch conserven bracht het bestuur ver slag uit over het afgeloopen vereenigings jaar. R. J. VAN DOVEREN. t Oud-Burgemeester R. J. van Doveren, van Veen en Wijk, is in laatstgenoemde plaats op 77-jarigen leeftijd overleden. DRAMATISCHE BRAND IN EEN VOLKSWIJK Twee kinderen ternauwernood gered Een der kleinen was reeds gestikt Men meldt ons uit R 01 t er d a m-: In een der volkswijken van het centrum heeft zich gisteravond omstreeks 8 uur een brand-drama afgespeeld. Er werd brand ontdekt op de 1ste etage van een pand aan dc Breedestraat en als steeds was de vrijwillige brandweer er spoedig bij om het vuur te blusschen. De deur van dc brandende achterkamer werd, omdat de bewoners afwezig waren ingetrapt en met een slang op de water leiding werd het vuur bestreden. Terwijl men hiermee was aange vangen begon echter op straat een vrouw te schreeuwen, dat op dc twee de etage twee van haar kinderen slie pen en dus in gevaar verkeerden. Veertig a vijftig buurtbewoners storm den de smalle trap op naar boven en verdrongen elkaar om de kinderen te redden. Het huis stond echter vol rook en het was stikdonker, zoodat men niet tot de tweede etage kon doordringen. De alarm-centrale van de brandweer had echter op het alarm „rrienschenlevens in gevaar" reeds de brigade uitgezonden met een reserve-auto en juist toen 'déze de straat binnenreed kwam van de andere zijde hoofdman L. A. van Glinsteren. De hoofdman wist ruim baan te maken voor de mannen van dc brigade, waarvan cr drie met rookmaskers gewapend naar boven klommen, gevolgd door den hoofd man. Zjj vonden in de bedstede van de achterkamer op de tweede verdieping twee kinderen, de vijf-jarige Jan en de twee-jarige Anton Schönlau, die beide bedwelmd waren. Hoofdman v. Gunsteren wist ondanks den verstik- kenden rook en het feit, dat hy brand wonden aan een van zün handen had opgeloopen den oudsten jongen langs de stikdonkere smalle trappen naar beneden en in veiligheid te brengen; de brandweerman W. C. v. d. Blom volgde met het jongste kind. Spoedig was een auto van den Geneeskundigen Dienst ter plaatse en tijdens het ver voer naar het ziekenhuis begon men reeds de kinderen met een zuurstof apparaat te behandelen. Beiden waren er echter zeer ernstig aan toe; bij den twee-jarige Anton moest men, nadat geruimen tijd ook in het ziekenhuis kunstmatige adem haling was toegepast, den dood con- stateeren. De vijf-jarige Jan kon ech ter weer worden bijgebracht. Een S-jarig kind was tijdens de brand nog op straat; de moeder, mej. Schönlau, was tijdens hot uithroken van dc brand bij haar moeder, die in de directe nabij heid" woont. Begrijpelijkerwijs beeft het gebeurde in de volkrijke buurt groote ontroering ver wekt. Autobotsing in Gouda Vijl gewonden Tengevolge van bet te snel naar links uitwijken heeft Zondagochtend op de Bode- graafschenwog bij de wielerbaan te G o u- d a een botsing plaats gehad tusschen twee auto's, in elk waarvan vier personen geze ten waren. De beide wagens werden zwaar gehavend De bestuurders bleven ongedeerd In de uit do richting van Bodegraven ko mende auto brak een der inzittenden, de gep. onderofficier Verhev uit Amersfoort een knieschijf. Hij i? in het ziekenhuis te Gouda opgenomen. De overige twee inzit tendon van dezen wagen kwamen er met lichte verwondingen af en konden huns weegs gaan. De heer H. ten Brink uit Bo degraven, die in Jen anderen wagen zat. kreeg verwondingen boven een der oogen Hij werd overgebracht naar de wijkverpleging te Gouda, doch hij kon des middags naar huis. gaan. Een tweede persoon uit de laat ste auto werd eveneens licht verwond. De beide voertuigen zijn in beslag genomen. KINDJE LEVEND VERBRAND Te Beek in de gemeente Princenhage is dezer dagen het driejarig dochtertje van de familie H. in een onbewaakt oogenbli!-; in een teil kokend water gevallen. De klei ne is thans aan de gevolgen overleden. De verkeersomlegging bij Alphen a.d. Rijn Van een auto die in de sloot reed en er voorloopig niet uit mag Verschillende ongelukken _j, in verband met de herrtellingswerk- zaamheden aan de Gouwsluische bruggen, noodzakelijk geworden verkeersomlegging tusschen Alphen a. d. Rijn en Zwammer- dam, heeft den eersten dag reeds drie on gevallen tengevolge gehad. Het drukke verkeer tusschen Utrecht en T élden was nog geen uur op dezen veel te smallen en bovendien ter weerszij den 'door den Ouden Rijn en een sloot begrensden weg los gelaten, of er werd een petroleum- wagen in de sloot gereden. Vrijdagavond om elf uur is de bestuurder van een vrachtauto van de „Spido", welke tusschen Zeist en Rotterdam rijdt, het spoor bijster geraakt. De wagen reed aan de linkerzijde van den weg tegen een knot wilg. welke gedeeltelijk afbrak en kwam daarna in de sloot terecht. De auto werd gedeeltelijk vernield en de bestuurder, die door glasscherven was gewond, is met een andere auto naar zijn woonplaats vervoerd. De wagen welke vol was met koek en sui kerwerken. werd onbeheerd achtergelaten. Hedenmiddag arriveerde een kraanwagen uit Utrecht om de auto uit de sloot te ha- len. doch dit moest door de politie verboden worden, daar anders het verkeer geheel ge stremd zou worden. Men zal de wagen dus moeten laten zit ten tot de herstellingswerkzaamheden aan de Gouwsluische bruggen zijn geëindigd! Tenslotte zijn nog twee vrachtwagens resp. van de firma Versloot uit Bodegraven, de firma Timmer uit Beverwijk, waarvan dc bestuurders bij het passeeren niet de noodige voorzichtigheid in acht namen, met elkaar in botsing gekomen, waarbij ernstige schade werd aangericht. In verband met dc te verwachten drukte naar de bloembol! en velden, zij nog eens tot groote voorzichtigheid aangemaand. In dit verband zij gewezen op de mogelijkheid om bij Gouwsluis het pontveer over den Ouden Rijn te hen ut ten. Men volgt dan van Utrecht af den Rijksstraatweg tot. Gouw- sluis, waardoor de gevaarlijke weg groot - deels wordt vermeden. Ernstig auto-ongeluk Twee vrouwen zwaar gewond Op den Standdaarbuitenschendijk bij Ou den bosch is Zaterdagmiddag om streeks twee uur een vrij ernstig ongeluk gebeurd Een auto, bestuurd door den heer G. J. van Dalen, hoofd eener Chr. school te Gro ningen, aan wien de chauffeur juist zijn plaats achter het stuur had afgestaan, wil de een voor dezen wagen rijdende auto passeeren. De bestuurder heeft daarbij waarschijnlijk te veel uitgehaald; hij slipte althans en de auto kwam in een sloot langs den weg terecht. Van de inzittenden werden twee dames het ernstigst verwond. Beide kregen hoofdwonden; een van haar ook een schedelfractuur. De andere inzittenden kwamen er vrijwel zonder letsel af. De da mes werden naar liet St. Elisabeth-gesticht overgebracht. De toestand van een van haar is zorgwekkend. De inzittenden van den verongelukten wagen, waren juist op weg naar het Diaco- nessenhuis te Breda- waar zij een kind van een hunner, dat daar ziek lag, wilden be zoeken. Nader vernomen wij, dat behalve de heer van Dalen, diens echtgenoote, schoonzuster en S-jarig zoontje en 'n chauf feur in de auto gezeten waren Met een mes in den rug gestoken Om..... 15 centen Men meldt ons uit Brandwijk: Zater dagnacht is een twist ontstaan tusschen den 18-jarigen B. v. Meet eren te Molenaars graaf en den 17-jarigen H. van de G. Van de C. gaf van Meet eren met een groot mes een steek in den rug, waardoor deze levensgevaarlijk werd gewond. De da der is in arrest gesteld. De toestand van het slachtoffer, dat naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd werd, is zorgwekkend. De ruzie is ontstaan over de betaling van een bedrag vanvijftien cent Dc boe renzoon v d G. had al geruimen tijd met het plan rondgeloopen den ander daarover aan te spreken. Het slachtoffer van Mcete- ren is bakkersknecht van beroep. KOEKOEKROEP Hedenmorgen hoorde mej. Corrie Sieling te Melissant op het eiland Flakkee de koe koek. Dit is het tweede bericht dat we kockoekroep hooren Dc Katwijksclie molorlogger KW 108. die Zaterdagavond 2 K.M. ten noorden van Katwijk aan Zee op hel strand is geloopcn. De logger is hedenmorgen plat gesleept. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Federatie van Vereen, voor Ziekenhuis* verpleging vergaderde te Utrecht. Te Den Haag kwam de Ned. Vereen, vaii Chr. Handelsreizigers cn Agenten in alge* meene jaarvergadering bijeen Te Botterdam brak een brand uit, waarbij een kind door rookv er stikking is omgekomene De Ned. Alg. Keuringsdienst vergaderde fa Wageningen. De uitslag van de Fransche verkiezingerU De toestand in Palestina. Hevige gevechten op hel Zuiderfront iit Abessynië. De troepen van generaal Graziani rukken op naar Sasa-Baneli. Dc opmarsch naar Addis Abeba vanuit het Noorden zou begonnen zijn. Boode terreur in Spanje. Doodelüke auto-ongelukken Een achttienjarige jongen uit Tuindorfl Nieuwendam, te Amsterdam die Zater dagmiddag door het breken van de voor vork van zijn rijwiel in de Nieuwendammeg straat onder een vuilniswagen van den Ge meentelijken Reinigingsdienst is terecht ge komen. en naar het Binnengasthuis moest! worden vervoerd, is daar dien avond over leden. Zaterdag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad op den Provincialen weg on der Best. Een auto. komende uit de rioh- ting Oïrschot, reed in snelle vaart een tege- moetkomenden wielrijder aan, die achter een afslaande vrachtauto vandaan kwam. De wielrijder H. van der Sande, boekhan delaar te Best, bekwam zeer ernstige ver wondingen. Hij werd door een passeerenden dokter verbonden en daarna naar het zie kenhuis tc Best vervoerd, waar hij enkele uren later overleed. Van het gebeurde is proces-verbaal op gemaakt. De uit Zuid-Holland afkomstige auto, welke aan de voorzijde zwaar werd beschadigd, is door de politie in beslag ge nomen. Te Kwintsheul werd het 5-jarig dochtertje van den heer van der K, dat zich naar dc bewaarschool begaf, op den Mariëndijk door een passeerende auto vare den vrachtrijder K. aangereden. Het kind yvas vrijwel op slag dood. Te Duisburg (Duitschland) is G. de Jong uit Apeldoorn overleden, een der slachtoffers van een auto-ongeluk, dat daar onlangs plaats had. waarbij drie gewonden in het ziekenhuis werden opgenomen. OPSPORING VERZOCHT o,In. e-?n buitengewoon politieblad van 24 April 1936 verzoekt de commissaris van politie te Zutphen namens de moeder opspo ring en terugbrenging van den minderjari gen knaap Hendrik Schepping. 17 jaar, wo nende aan den Buitensingel 55 aldaar, die' op 19 April 1936, des namiddags ongeveer uur, de ouderlijke woning heeft verlaten en daarin tot op heden niet is teruggekeerd. Signalement: lengte ong. 1.65 m., donker- b ond haar, blootshoofds, gekleed met beige plus-four, bruine Tweka shirt met vastere boord en bruinen strik en lage zwarte schoe nen Hij heeft geen rijwiel bij zich. Trans portkosten kunnen worden vergoed. Het vermoeden bestaat, dat bedoelde knaap, nu hij de ouderlijke woning heeft verlaten, daarin niet meer durft terug te keeren en thans in de bosschen ronddoolt. BRANDEN Op den Brakkenveldwcg te D en Hel der struikelde de heer C W. Boonen met een kan petroleum in de buurt van een brandend stel. De olie vatte direct vlam ere weidra was er brand. De heer Boonen stel de alle pogingen in 't werk den brand to voorkomen, daarin bijgestaan door te hulp geschoten buren, ellt gelukte hen de vlam men te dooven, doch de heer Boonen had. zulke brandwonden aan handen en gelaat bekomen, dat hij zich direct onder clokters- nandun moest stellen. CRISIS-PUBLICATIE Nederlandsche Meelcentrale Invoer van veevoeder De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van tot veevoeder ver werkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel 8, b. onder 2«, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I is vastgesteld als volgt: Inklaring vnn 27 April af t'm. 31 Aug. '36: voor lijnkoeken f 1 *>q voor soyaschroot 0.70 voor soyakoeken a f o!sö voor grondnootkoeken 0,55 voor grond,nootscliilfers 1' 140 voor cocoskoeken 0.85 voor Ned. O I. cocoskoeken 0.50 voor tot andere soorten veevoe der verwerkte oliehoudende za den, pitten en noten 0.50 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat m deze bedragen niet is begrepen het in ar,tl.,^1. b' onder 10 van voornoemde be schikking bedoelde gedeelte van het prijs verschil. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage ra verbin ding te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1