dinsdag 21 april 1936 derde blad pag. 9 Schoolstrijd in Waddingsveen gemengd nieuws crisis-publicaties Moeilijke positie van het Gemeentebestuur SPANNENDE DAGEN De burgerij van het nijvere Waddings veen is in hevige beroering gekomen. De voorgenomen stichting van een Her vormde School voor het grootste deel der leerlingen van de drie bestaande Christelijke scholen (twee aangesloten bij Chr. Nat Schoolonderwijs en een Chr. M.U.L.O.-school met apart bestuur) heeft een oorlogstoestand in het leven geroepen, waarbij de Gereformeerden benevens een deel der Hervormden tegenover een groote groep Hervormden zijn komen te staan; met alle narighe den, welke aan tweespalt onder Chris tenen verbonden zijn. Nu vragen onze lezers van ons een objec tief overzicht en een actueel bericht over deze betreurenswaardige gedeeldheid en wij verklaren eerlijk, na beide „partijen" ge hoord te hebben, dat dit een zeer moeilijke opgave is. Immers, in zulke kwesties heeft men niet alleen met feiten, maar ook mei mentaliteiten, suggesties en waardeerings- verschijnselen te doen. helaas, al te vaak door kerkelijke gevoeligheden, plaatselijke en persoonlijke verhoudingen verscherpt en vertroebeld; en dit alles maant den bui ten- et aand er tot dubbele voorzichtigheid. Het verloop der kwestie schijnt in ruwe schets aldus te zijn. Door do activiteit van de Gereformeerden van Waddingsveen, bij wie zich van meetaf eeiiige Hervormden aansloten, werden al daar in de loop der jaren drie Christelijke scholen gesticht, met, steeds groeiend leer lingenaantal. De eerste school moet reeds van 1S6S dateeren. Van lieverlede nam de toeloop van kin deren uit Hervormde gezinnen dermate toe, dat ruw geschat, de twee scholen van Chr. Nat. Schoolonderwijs, 300 Herv. leerlingen tellen en 100 doopleden der Geref. Kerk; terwijl liet op de Chr. M.U.L.O-school half om half staat. Deze toename wordt door menschen, die Waddiugsvwn kennen, toe geschreven aan de ommekeer, welke sedert 1S95 duidelijk in de Ned. Herv. Kerk aan wijsbaar L«, Predikanten van naam hebben sinds die tijd de Gemeente in de orthodoxe leer opgevoed. Op schoolgebied is hiermee rekening gehouden. In het be stuur der twee scholen van C.N.S. zijn plaatsen ingeruimd voor leden der Ned Hei-v. Kerk; doch om ovcrheersching van welke zijde ook te voorkomen, is bepaald, dat van de acht bestuursleden vier tot da eene en vier tot de andere kerkelijke rich ting zullen behooren. Ook bij de benoeming van onderwijzend personeel wordt met de kerkelijke nuancee ring rekening gehouden: het hoofd der eene school is lid der Ned. Herv. Kerk, de an dere functionaris behoort tot de Geref. Kerk; tot welke Kerk ook het grootste deel der onderwijzers behoort. Nadrukkelijk wordt echter verzekerd, dat dit zonder eenige kerkelijke bijbedoeling is geschied: het feit lag er eenvoudig toe, dat zich in het verleden te weinig geschikte leerkrachten, behoorende tot de Ned, Herv. Kerk, aanmeldden Wij gelooven, dat deze verklaring ook geaccepteerd wordt door hen. die thans ijveren voor een eigen Herv. school. In elk geval legt men zich bij deze toestand neer Echter is men van Hervormde zijde sterk opgekomen tegen de samenstel ling van het bestuur. Voor eenige maan den werd de e-isch gesteld, dat in elk geval vijf bestuursleden tot de Ned. Herv. Kerk zullen behooren tegen drie van de Geref. Kerk. I}ij de laatste bestuursverkiezing heeft dit voorstel, waarvoor het bestuur der C.N.S. niet te vinden was, tot hevige bot singen geleid. Volgens Ds L. Vroegindewev sedert twee jaar predikant der Ned. Herv Gem. te Waddingsveen en die als woord voerder der ontevreden Hervormden op treedt. stonden 144 Ned. Herv. leden tegen over 52 Gereformeerden en bij trouwe op komst op de ledenvergadering ware het dus gemakkelijk geweest het bestuur orn te zetten. Echter traden kort voor de ver gadering een honderdtal Gereformeerden als lid toe (Ds V. beweerde in de vergadering en in zijn Kerkbode, dat velen de contribu tie niet zelf betaald hebben) en bet resul taat was, dat de samenstelling van liet be stuur geen wijziging wat de verhoudin gen betreft onderging, Oorlogstoestand ingetreden Óevolg van deze uitslag was, dat zich onder leiding van Ds V. een comité ge vormd heeft voor de stichting van een eigen Ned. Herv. School en dat op korte termijn statuten werden ontworpen en goedgekeurd voor een nieuwe schook vereeniging. Hierbij deed zich echter de moeilijkheid oor, dat zich voor een nieuwe Herv. School wel eenige leerlingen van de openbare scholen zouden aanmelden, maar dat de stichting voorsbands onmogelijk is, omdat bijna alle 2U0 thans aangegeven leerlingen op dit oogenblik een gelijksoortige Christe lijke school bezoeken en voor con nieuwe school niet mee mogen teilen. Ds V. is evenwel van meening, dat (zoo- als hij in de Kerkbode schrijft) de Her vormden al te lang als Gibeonieten door de Gereformeerden zijn beschouwd en behan deld en dat het bestuur der scholen, ook de Herv. bestuursleden, te weinig het ver trouwen der ouders bezitten, dan dat in do tegenwoordige situatie berust mag wor den. Volgens hem is de oorlogstoestand in getreden. Daartegenover stellen de schoolbestu ren, het onderwijzend personeel van alle drie scholen (zoowel Hervormden als Gereformeerden), benevens anderen' in de Ned. Herv. Kerk, dat de samenwer king in de loop der jaren nooit iets te wenschen heeft overgelaten;. dat nieuwe schoolstichting in strijd is met de belangen van het Christelijk onder wijs; kerkelijke hartstochten wakker roept of versterkt; de gemeente op kosten jaagt; niets dan onheil stichten kan en slechts het openbaar onderwijs ten goede kan komen. Dit laatste zal n.l. het gevolg zijn van het advies,.dat door het comité en Ds V. gege- orn de Herv. leerlingen tijdelijk van de Christelijke naar de openbare school te zenden, echter met de kennelijke be doeling, zoo spoedig mogelijk stichting van een Ned. 1-Ierv. school te verzoe- Pijnlijk incident Dit laatste, Ds V. geeft het toe, is geen fraaie methode, maar wordt volgens hem door de „oorlogstoestand" geboden het heeft echter ook aanleiding gegeven tot een scherp profest van mr Hangelbroek, secretaris van de Schoolraad, tegen het op treden van Ds V. De laatste verklaart, dat hij aan een be- riend hoofd eener school, ergens in Zuid- Holland. inlichtingen vroeg over school- stcihting; dat deze buiten zijn voorken nis toen advies inwon bij mr Hangel broek en dat deze antwoordde: hoe lang kinderen een openbare school bezocht heb ben, doet niet ter zake. Op dit advies heeft Ds V. in de Kerkbode gewezen; doch toen mr Hangelbroek hier van kennis kreeg, heeft deze de besturen der Chr. scholen gemachtigd in een circu laire aan de bevolking mee te deelen, dat Ds V. zijn advies op slinksche, misleidende wijze heeft verkregen; dat hij louter op de objectieve wetsbepalingen heeft gewezen; dat noch hij, noch de Schoolraad de actie in Waddingsveen met hun gezag wenschen te dekken en „dat men de wettelijke be palingen ontduikt en in strijd handelt met de goede trouw", „wanneer men kinde ren van een bijzóndere school naai" de open bare verplaatst met het kennelijk oogmerk oin straks met behulp van deze kinderen een nieuwe bijzondere school Le stichten". Mr Hangelbroek is vast overtuigd, dat wie zoo handelt, „zijn recht verliest" en voert, daarvoor de tijdsomstandigheden en wetsin- terpetaties aan. Hij kon ook niet vermoeden, dat men langs 'n omweg advies over Wad dingsveen vroeg en keurt dat scherp af. De schoolbesturen hoopten, dat *t Comité, na kennisname van dit advies, zijn pogin gen zou staken en deden een en andermaal een beroep op de ouders, om hun jonge kinderen toch voor de Chr. scholen aan te geven en oudere leerlingen daar to laten. Ook de hoofden der scholen spoorden de ouders daartoe aan, in het „neutrale" week blad. omdat zij tevergeefs opname van een artikel in de Ned. Herv. Kerkbode ver zochten. De stand van het oogenblik Do verhoudingen zijn intusschen zoo danig toegespitst, dat niemand meer op een vredelievende oplossing durft hopen. En dit brengt vooral het gemeentebestuur in een moeilijk parket. Wat moet het doen. als zich een paar honderd kinderen aanmelden voor wie op de openbare scholen niet vol doende plaats is? De aangifte van leerlingen is de vorige week begonnen. Naar wij vernemen staat het reeds vast, dat voor 39 kinderen, die op 1 Mei voor 't eerst naar school zullen gaan en die reeds bij het Christelijk onder wijs waren ingeschreven, thans plaatsing is gevraagd op do openbare school. In totaal hebben zich thans 100 leerlingen voor de eerste klasse der twee scholen aangemeld. Voor oudere leerlingen is nog geen plaat sing gevraagd. Het gemeentebestuur meent echter reke- een verklaring van de ouders, dat het „werkelijk in de bedoeling ligt om hun kinderen bij voortduur openbaar la ger onderwijs te doen genieten en dat zij doze toelating niet hebben gevraagd met het kennelijk voornemen, om, wan neer de plannen tot stichting van een Hervormde School zouden worden ver wezenlijkt voor hun kinderen overplaat sing te vragen naar de nieuwe school". Het gemeentebestuur vraagt dit, „om daaruit te kunnen afleiden of van gemeen tewege al don niet groote kosten moeten worden gemaakt in verband met de meer dan gewone vermeerdering van het aantal leerlingen der openbare scholen." Het komt ons voor, dat de lezers na het bovenstaande summiere overzicht zich een beeld en eeri oordeel over de kwestie kun nen vomxen en wij stellen ons voor hen met liet verloop op de hoogte te houden. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam bij de Berlagebrug is een ernstig ongeluk gebeurd. Een 11-jarige jongen, die hard loopend den Amsteldijk overstak, werd gegrepen door een auto. Met een schedelfractuur werd hij naar het O. L. Yrouwegasthuis vervoerd en daar opgeno- men. Op de Venneperweg in Haarlem mermeer werd de winkelier B., terwijl hij op een rijwiel was gezeten en plotseling links uitweek, aangereden door een achter opkomende auto, bestuurd door den heer H uit Rotterdam. B. sloeg tegen den grond en werd zoodanig verwond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij werd naar zijn woning gebracht, alwaar de ge neesheer een hersenschudding constateerde De politie stelt een onderzoek in. Te Zevenhoven kwam de land bouwer P. Vink met paard en rijtuig in bot sing met een motorrijwiel, waardoor het gerij omsloeg. V. bekwam een hoofdwonde en beenwonde. Zijn moeder werd aan de hand gewond. De wagen werd vernield- Het paard kwam er goed af. Doodelijk auto-ongeluk Op den Rijksweg StraelenGeldern, op Duitsch grondgebied, in de nabijheid van Ven! o, is de opzichter van liet arbeids- dienstlaeer te Stralen. Emil Rudnïc-k, die met 'n motorrijwiel in de richting Gelderen reed. in botsing gekomen met een Nederland- sclie auto. eigendom van den heer H. Smeets uit Roermond, rijdend in de richting Venlo. Bij de botsing liep de opzichter een ernstige schedelbreuk op, waaraan hij vrij spoedig na het ongeval overleed. Daar den bestuur der van den Nederlandschen wagen geen schuld trof, werd de auto na onderzoek vrij gegeven. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN Te M a a s t r i c ht is de werklooze S. ge arresteerd, die door valsche opgaven en door hef. indienen van valsche staten een grooter bedrag aan steungelden zou hebben gexneasseex-d, dan waarop hij recht had. S. ging daarbij als volgt te werk. Gerui- nïen tijd geleóen kwam hij naar Maastricht en deed het voorkomen alsof hij zich hier met zijn wettige vrouw en kinderen vestig de. In werkelijkheid echter deed hij een an dere vi*ouw en haar kinderen voor zijn wet tige echtgenoofe en kinderen doorgaan. De steungelden, de vrije geneeskundige behan deling voor zich zelf en zijn gezin werden verstrekt, alsof hij met. zijn gezin hier ter stede gevestigd was. Hij speelde de comedie zelfs zoo ver. dat de zich bij hem bevinden de vrouw bij de laatste verkiezingen het stemrecht voor de wettige vrouw van S. uit oefende. Oo haar naam werd zij onlangs eenige weken verpleegd in het ziekenhuis Calvariënberg. S. is opgesloten. Te Amsterdam wonen in de Frans Halsstraat twee verwante families resp. op de tweede en derde étage van hetzelfde huis, die doorloopend met elkaar overhoop liggen. Op de eene verdieping wonen de ouders van een jongeman, die met zijn vrouw op de hooger gelegen étage woont. Zoo dikwijls vader en zoon elkaar zien, ontstaan de hef tigste woordenwisselingen en scheldpartijen. Zaterdagmiddag ontmoetten de vier fami lieleden elkaar weer op de trap en in oogenblik tijcis vlogen de „vriendelijkste"" woorden over en weer, terwijl al gauw handgemeen ontstond. De vader trok een mes en verwondde daarmede zijn zoon aan een knie. De schoondochter, die haar man te hulp kwam, liep ook eenige schram men op. De vader is kort daarop gearresteerd en naar het bureau Stadhoudei-skade gebracht, waar tegen hem proces-verhaal werd opge maakt wegens mishandeling. De twee ge wonden zijn naar het Tcsselschadezieken huis vervoerd en konden na verbonden te zijn naar lxuis lexnigkeeren. Overreden en gedood Door een goederen tram Te Helden (L.) is het 10-jarig zoontje ran dén heer Hermkes door een goederen- tram overreden en gedood. De jongen was op de buffers van de rijdende tram gespron gen „waarna hij van de buffers weer op den grond sprong. Hij wilde dit kunststukje her halen, doch struikelde, met het gevolg, dat wielen hem over het lichaam reden. Dr. Smeets, die spoedig ter plaatse was. kon slechts den dood coixstateeren. GEVAARLIJK SPEELGOED Te Barneveld stoeiden een paar zoons van dexi eierhandelaar J. Mosterd om iix het bezit te geraken van een flobertpistool, waar mee zij wilden schieten. Plotseling ging echter oen schot af en trof den 19-jurigen zoon in den buik. De getroffene is naar het Diaconesscnhuis te Arnhem overge bracht, waar bleek dat de kogel in de lever as gedrongen. De toestand is ernstig. SMOKKELAAR NEERGESCHOTEN ij M aast richt kwam de 17-jarige H. wonende te Maastricht, over de grens be laden met smokkelwaar. Op het bevel de Rijksambtenaren om halt te houden gaf H geen gehoor. Schoten vielen en door een dezer werd H. in den hals getroffen. In ernstigen toestand werd hij per auto van den G.GJD. naar het ziekenhuis Calvarien- berg te Maastricht overgebracht, alwaar hij ter verpleging is opgenomen NACHTVORST De nachtvorsten, hagel- en stormbuien hebben, in de laatje week groote schade toegebracht aan de landbouwgewassen en Tuchtboomen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Perceelen vroege aardappelen, die pas bo den grond stonden, hebben geducht ge leden door de vorst exx zijn gedeeltelijk afgevroren, terwijl ook de jonge groenten in de tuinderijen er slecht aan toe zijn. Tenge volge van de koude nachten kunnen de land bouwers hun vee nog niet naar buiten in de weiden brengen, hetgeen dit jaar op vele plaatsen toch later pas zal plaats hebben, daar groote stukken weiland nog siceds met vlas bedekt liggen. DIEVEGGEN GESNAPT Te Hilvergum heeft de politie twee jonge dames gearresteerd, die zich op on rechtmatige wijze goederen hebben toege- eigend. De 31-jarige E. M., woonachtig te Hilversum, heeft in den loop van enkele maanden ten nadeele van een warenhuis aan de Spoorstraat geleidelijk diverse goe deren tot een waarde van ruim f 300 gesto len. Zij was in de expeditie van de firma werkzaam en nam telkens artikelen mede- De 22-jarige C. v. d. B., eveneens te Hilver sum woonachtig, heeft in haar dienstbetrek king bij een dame aan de Tromplaan klea dingstukken, boeken en huisraad meegeno men. De beide gearresteerden hebben een bekentenis afgelegd. Zij zijn ter beschikking de justitie gesteld. MAN EN PAARD TE WATER Te Doesburg is de knecht van den land houwer v"anrer m«rt 1 en wagen den IJssel gereden. De man wist zich zwemmende te redden. Het paard is ver dronken. GEZONKEN MOTORSCHIP GELICHT Het motorschip S. Smit 3, hetwelk Vrij dagmiddag tijdens stormweer nabij W air- de gezonken is, is door Van der Tak s Ber gingsbedrijf gelicht en in de haven van Hansweert binnengesleept. Mén is thans be- - zig het schip leeg te pompen. Vandaag zal het naar Antwrerpen worden gesleept. VREESELIJK BEDRIJFSONGEVAL Te Tilburg is op de poetsdoek fabriek „Brabant" aan het Lijnsheike te Tilburg de 14-jarLge jongen F. B. door een nog onopge helderde oorzaak in aauraking gekomen mei een draaiende as. Een van de voeten van den jongen werd afgerukt, terwijl de andere voet zwaar werd gekneusd. In ernstigen toe stand is de knaap in het R.K. ziekenliuis op genomen. Boschbrandweer in Overijssel Naar wij vernemen, heeft dezer dagen op uitnoodiging van oen burgemeester van Om men een bijeenkomst plaats gevouden in het gemeentehuis te Ommen van eenige burge meesters uit Salland om te geraken tot het in leven roepen van een boschbrandweer, zooals deze op de Veluwe, in een deel van Utrecht en Noord-Brabant reeds met groot succes werkzaam is. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de houtvesters van het staatsboschbeheer, oe heeren Blokland en Schenkenhurg van Mierop. Waar men algemeen van oordeel was, dat getracht moest worden zulk een boschbrand- voor een deel van Overijssel op te rich ten werd besloten contact te zoeken met de boscheigenareu om een vergadering te be leggen op 4 Mei e.k. in hotel De Zon te Om men waar door houtvester Schenkenhurg van Mierop een uiteenzetting zal worden ge geven van het doel en werking van zulk een brandweer. Tevens zal aan getracht wor den een Bosch brandweer óp to richten, welke voorloopig zal werken in de gemeen ten Ommen, Dalfsen, Raalte. Hellendoorn en Holten BELEEDIGING VAN EEN VELDWACHTER Door een ex-Kamerlid Ter zake dat hij te Hekelingen op zettelijk C. J. Moerland, veldwachter aldaar, beleedigd heeft, is het oud-Tweede Kamer lid A. B. door den politierechter te Rotter dam veroordeeld tot f 75 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis, welk vonnis bevestigd werd door het Hof te 's-Gravenhage. De ver oordeelde is van dit ai-rest in cassatie geko- De pi-ocureur-generaal hij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 18 Mei. BRAND IN EEN LANDHUIS In het landhuis „Het Lanthuis", bewoond door de familie Westenek, staande in het bekende Mauvebosch, op de grens van Blari- cum en Laren, brak vermoedelijk dooi- een defect aan de oliestookinrichting brand uit. Door het actief optreden van de brandweer en politie, die spoedig aanwezig waren, kon het waardevolle pand grootendeels behoucen blijven, terwijl ook voorkomen kon worden, dat het Mauvebosch, dat dit landhuis om ringt, door het vuur werd aangetast. Alleen het gedeelte, waarin zich de dienst vertrekken en de gai-age bevonden, werd' een prooi der vlammen. De schade, die niet tem in vrij groot is, wordt door verzekering gedekt. DE AMSTERDAMSCHE BOEFJES De zes jongens te Amsterdam, die zich aldaar in verzekerde bewaring bevinden in verband met den diefstal van ruim 600 uit oe brandkast in het kantoor van een manufacturenzaak in de Jodenbreestraat, zijn voor den officier van Justitie geleid. Vijf van hen zullen in drie observatiehui zen hier te lande, in afwachting van hun berechting, worden ondergebracht. Omtrent hetgeen met het jongste kind een jongen van 10 jaar gebeuren moet, zal nader worden beslist. Op last van de justitie is de penningmees ter, zekere W. van B., te Oss, gearresteerd, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van den r.k. fabrieksarbeidersbond St. Willebi-ox-dus, afd. Oss. Er Ls gebleken, dat over 1935 een totale som van ongeveer f 800 Op onrechtmatige wijze aan de kas is onttrokken. De boeken over 1936 zijn in de war. De boe-ken van de jaren vóór 1935 zijn door de politie in beslag genomen. Sinds zeven jaar bekleedde van B. deze functie en wordt verondersteld, dal hij reeds direct na de aanvaarding liiervan met zijn malversaties is begonnen. Thans heeft de gearresteerde reeds een volledige bekentenis afgelegd. Het geld van den fa brieksarbeidersbond is hoofdzakelijk verdwe nen aan uitstapjes met zijn familieleden per auto naar het buitenland. BRANDSTICHTING Te IJ 1st (Fr.) is P. J. gearresteerd, ver dacht van bx-andstichting in zijn woning, welke in de asch gelegd werd. WOENSDAG 22 APRIL HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst door Ds. R. J. van der M e u 1 e n, Geref. Pred. te IJmuiden. 11.0012.00 Harmonium en zang. 12.15 Saxofoon en piano. 1.30 Solistenconcert, 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Solisten concert. 4.00 Zang en piano. 5.00 Kinder» uur. 6.00 Laind'bouwcauserie. 7.00 Berich ten. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.15 Concert. (Om 9.30 Paaschoverdenking). 10.30 Berichten. HILVERSUM II 301 M. VAR A-Uitzending- 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenpx-aatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gram.pl, 11.00 RVU. Lezing. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gram.pl. 12.15—1.45 Oi-kest. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 De Notenkrakers. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Ensemble. 6.05 Vervolg van 5.30. 6.30 RVU. Medische causerie. 7.15 Kinderkoor. 7.40 Lezing. 8.00 Berich ten. 8.15 VARA-orkest 9.45 Orgelspel, 10.05 Gram.pl. 10.30 Ensemble „Fantasia". 11.00 Kwintet. DROITWICH 1500 M. 10.35 OrgelspeL 11.20 BBC-Empire-orkest. 1.00 Reportage. 1.50 Orgelconcert. 2.35 Orkest. 4.05 Kwintet. 5.20 Berichten. 5.50 Piano-recital. 6.50 Trio. 7.20 De BBC-Zangers. 8.50 Berich ten. 9.20 Zang en strijkkwartet. RADIO PARIS 1648 M. 10.20 Orkestconcert, 4.50 Orkestconcert. 7.20 Zang en piano. KEULEN 456 M. 12.35 Orkestconcert. 1.35 Vroolijk concert. 5.20 Gevar. concert 8.05 Kamermuziek. 9.50—11.20 Omroeporkest, kleinorkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.30—1.20 Zigeunermuziek. 5.20 Viool-recitaL 5.50 Zigeunex-muziek. 7.20 Klein-orkest en voox-dracht. 484 M.: 12.50—1.20 Gram.pL 4.20 Zigeu- nermuziek. 5.50 Kamermuziek. 7.20 Liszt- Herdenking. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.05 Rijks zending. 8.35 Gevar. programma. 9.50 Kla rinet en piano. Noodlanding van een militair vliegtuig Met de nens in de grond Maandagmiddag ki-eeg het militaire vlieg tuig C. I. 503 boven de heide nabij Crai- loo (Bussixm) motorpech en de bestuurder was genoodzaakt een noodlanding te maken. Op een bouwterrein in den Engh, achter de roomsche kerk te Bussum, daalde het vlieg tuig, doch sloeg voorover en brak een vleu gel en het landingsgestel, zoodat de ma chine zich met den neus in den grond boorde. De inzittende luitenant en een waarne mer liepen geen letsel op. Het vliegtuig is gedemonteerd en naar Soesterberg vervoerd! LAFFE MISHANDELING Te Maastricht hield een vijftal per sonen, die in staat van dronkenschap vee- keerden, zich op den Brusselscheweg drei gend en scheldend op voor de woning van een Rijksambtenaar. De agent van politie Alkema maande lxen tot kalmte aan en gelastte hun zich to verwijderen. In stede daaraan te voldoen vielen zij plotseling den agent aan en sloe gen hem neer voordat hij in staat was van zijn wapens gebruik te maken. Vervolgens sloegen en trapten zij hem op hoofd en lichaam waar zij hem maar raken konden. Op de komst van een tweetal rijksambte naren namen zij de vlucht in de woning van zekeren P., die de politie den toegang weigerde. P. en zijn vrouw werden hiervoor geaiTesteerd, terwijl later in verband mei deze mishandeling werden gearresteerd de gebr. O., K. en B., allen uit Maastricht. De verwondingen van den agent waren van dien aard, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Steunvergoeding Erwten De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten cn schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 29 Maart tot en met 11 Api-il 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk ƒ3.70 en ƒ3.20 per 100 kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in het tijdvak van 29 Maart tot en met 31 Maart gedorschte gele erwten, vol doende aan de standaai-dmonsters C en D zal respectievelijk ƒ3 en 2.50 per 100 kg. bedragen, voorzoover de dorschbriefjes uiterlijk 31 Maait bij de betreffende Land bouwcrisisorganisaties zijn ingezonden. Zoo als in art. 7 lid 1 onder C van het Regle ment Steun Gele erwten 1935 is bepaald, zal voor gele erwten, na 31 Maart 1936 ge- dorscht, geen steun worden verleend. »1AAPHCT AMEPIKAANSCM van Stuabt Bergsma De eentonigheid van den dag werd tot den avond toe door niets onderbroken. Toen klonk er weer het gerinkel van vaat werk, het luik ging open, en daar achter vertoonde zich het hoosaardige gezicht van Ali. Hij keek zijn gevangenen brutaal aan, en wendde zich dan tot Daraba: „Kwam IJ vandaag iets tekoi-t?" „Ja", zei de Ethiopiër, „mijn vrijheid/' „U zult voor Uw gemak in niets te kort komen, maar ik mag V Uw vrijheid niet schenken, voordat ons doel bereikt is." „En wat kan dat doel zijn?" informeerde Daraba. „Misschien kan ik U helpen, dat doel te bereiken, want ik beschik over groote macht, en er staat mij veel ten dienste." „Dat weet ik heel goed, en daar zullen we ten volle gebruik van maken", zei Ali koel. „We zullen U geen kwaad doen. U zult naar een eenzame plek in Afi'ika gebracht worden, waar de plaatselijke Berhersche hoofdman, die ons goed gezind is. U gevangen zal houden, totdat onze afgezanten aannemelijke voor waarden voor Uw vrijlating bij Koningin Candacé kunnen bedingen, die U hoogacht cn Uw diensten moeilijk ontberen kan. Als onze voorwaarden aangenomen worden zult U na ©en jaar vrijgelaten worden. Als ze geweigerd worden, komt het er voor U erger voor te staan. „En wat zijn Uw voorwaardenvroeg Daraba. verontwaar digd over het misdadig complot, waarover zoo kalm met hem gesproken werd. „De voorwaarden zijn 'de onherroepelijke afsluiting van de zeehaven Adoelis voor allen handel, en het overdragen aan de Arabieren van alle wierook-contractoxi, die vroeger afgesloten zijn door het koninkrijk van Aksoem En met deze woorden deed Ali het luikje weer dicht, grendelde het zorgvuldig en ging de trap op. Bij de vier gevangenen heerschte diepe stilte, HOOFDSTUK X Schipbreuk In de eex-ste eeuwen van onze jaartelling bracht een reis naa? de onbekende deelen van de Afrikaansche kust de grootste gevaren met zich, zelfs voor de knapste zeelui. De meeste menschen uit dien tijd kenden van Afrika alleen het kustland langs de Middellandsche Zee. Eu dan waren er ook nog een paar min of meer bekende zeehavens langs de Roode Zee. Een reis naar de verder afgelegen deelen van Afrika vond men in die dagen even erg als een doodvonnis en daarom deed zoo 'n reis soms als vervanging daarvan dienst. De wreede Ahasucras, of Xerxes, had een Perzisch edelman, Sataspes, tot een wreeden dood veroordeeld. Deze had vrienden die den koning wisten over te halen tot het opleggen van een straf, die maar weinig minder streng was, n.l. liet omzeilen van het geheimzinnige werelddeel Afrika. Sataspes ging op weg met een Egyptisch schip en een Egyptische bemanning. Maar toen hij op de west-kust met stormen te kampen kreeg, gaf hij order den steven te wenden. Toen hij weer in zijn eigen land terug was, onderging hij de eerder uitgesproken doodstraf. Die had hij liever dan de ver schrikkingen van de Afrikaansclie kusten. Het is daarom geen wonder, dat Daraba en zijn drie met gezellen met groote angst en vrees dachten aan het eenzame land in Afrika, waar zij tegen hun wil heengebracht zouden worden. Dag na dag zeilden ze voort, zonder dat ze den koers wisten, dien ze gingen. Opgesloten binnen hun vier muren zagen ze door hun eene patrijspoort niets anders dan een onmetelijke uitgestrektheid, waarin nooit verandering kwam. De Arabier, Ali, kwam niet meer opdagen. Door pogingen om een gesprek te voeren met den knecht, die hun hun voedsel bracht, werd het hun al spoedig duidelijk, dat de man een taal sprak, die hun volkomen onbekend was. Iedere mogelijkheid tot ontsnapping scheen afgesneden te zijn. Een maand ging voorbij, maar de gevangenen gingen haast gelooven, dat een jaar verloopen was na den dag, dat ze deze onfortuinlijke reis aangevangen waren. Gelukkig was de zee erg kalm. Maar de gevangenen leden erg door de verschrikke lijke hitte. De Hindoe-dokter was de eerste, die een verandering op merkte in het heen-en-weer loopen van de zeelieden op het dek boven hen. Het was hem opgevallen, dat het wel leek, of de mannen zich hoe langer hoe langzamer voortbewogen. En hot scheen ook, dat er hoe langer hoe minder menschen op liet dek kwamen. Hij merkte ook op, dat de knecht, die hun in hun cel het \oedsel kwam brengen niet langer ue trap op en af sprong, zooals het eerst zijn gewoonte was. Het leek wel of hij nauwelijks in staat was zich dat kleine trapje naar het dek op te sleepen. Eens ging de Hindoe voor de opening op den grond liggen en kreeg zoo het gezicht van den knecht te zien, toen die het voedsel naar binnen schoof. Het was doodsbleek, overdekt met bloedige zweren. Den volgenden dag verscheen de knecht niet, en dien dag kregen ze ^een voedseL Op den avond van den daarop volgenden dag bracht een andere dienaar het eten. Ook hij scheen door zwakte nauwelijks in staat de trap op te klimmen. In de hoop, dat deze man misschien een van de talen verstond, die hij kende, vroeg de Hindoe m 't Arabisch: „Ben je ziek?" -•Ja", was het antwoord, „we zijn allemaal ziek, ernstig ziek. Er xs geen enkele zeeman aan boord, die in staat is werk te doen. Zelfs de kapitein is deze laatste drie dagen in z'n kooi üiijven liggen. .Welke sier' ziekte ie het! Wat zijn er de kenmerken van?* vroeg de Hindoe. v>.Hei fbezoeki"S van de goden", antwoordde de knecht ,AVe hadden nooit aan deze verschrikkelijke Atrikaanschr reis moeten beginnen. Als we m Cieopatris gebleven waren, zoo deze bezoeking met over ons gekomen zijn. En toch, het is biina Pdooyen- is de meest schuldige van allemaal ge spaard door de goden. De Arabier Ali is gezond en sterk.» Den volgenden dag stak er een irissche wind op die legen den avond tot een stornr werd. De boot werd op et neer gewoipen door de groote golven en scheen stuurloos voort te Wh"» t" ,et d,ek,warden nauwelijks meer voetstappen ge hoord. liet schip leek een speelbal van wind cn golven en er scheen memand te zijn, die het besturen ko„ Het werd nacht, zwarte nacht, en de wind floot en suisde. De golven stuwden hun water door de patrijspoorten en oier het fn h„ aP \an het schiP "traalrien. De vier gevangenen m hun donkere cel moesten wel denken, dal ze daar den dood zouden vinden. De afsluiting benauwde hen tot krankzinnig maa/nie^hfelp a"n "C dCUr en S,0tgCn teeen de ^"ken Plotseling hoorden ze, onder liet gefluit van den wind en het V!f 1' ZWare voetstaPPen op ,1e trap. Ze gingen eh?L van v.Un gevangc,lis t0P- Die zware deur ging eindelijk open. Voor hen stond de Arabier Ali. vWordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9