DE WERKVERSCHAFFING IN NEDERLAND DINSDAG 21 APRIL 1936 'TWEEDE BLAD PAG. 5 Nu de ■werkzaamheden aan den N.O.-Polder binnenkort aanvangen, werd op Urk de eerste arbeidsbeurs geopend, waarbij veel werkzoekenden zich kwamen aanbiedenterwijl verder de jeugd belangstelling toonde. Italië's Kroonprins inspecteert de opgekomen dienstplichtigen van de lichting 1985. Na aankomst in het vaderland werd het stoffelijk overschot van den te Londen overleden Duitschen gezant Van Hoesch naa/r Dresden vervoerd, waar onder groote belangstelling de begrafenis plaats vond. We leven in een tijd, dat steeds meer aam, oude gebruiken en toestanden een einde wordt gemaakt. In de omgeving van Beesd moest de jeugd, die de school van dit dorp bezocht, steeds van een veerpont gebruik maken. Daartoe werd de veerman met een bel geiuaarschuiod. Maar ook dat raakt uit de tijd. Spoedig zal de nieuwe brug over de Linge klaar zijn (links op de foto zichtbaar) en dan kunnen veerpont en bel vervallen. De winterploeg '35, gedetachen te Amersfoort, aanvankelijk ondei de wapenen gehouden, gereed om eindelijk af te zwaaien! Links: Koning Christiaan van Denemarken op een ochtendritjt door de straten man Kopenhagen Jaarlijks 6o a 70.000 werkloozen tewerk gesteli Groote winst aan cultuurgrond Uit de pogingen, gedaan in de eerste crisisjaren, om productief werk te vin den voor de werkloozen in Nederland, wier aantal steeds girooter werd en wier werkloosheid een permanent karakter dreigde to krijgen, is in den loop der - crisisjaren onder leiding van den hoofd inspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meyerde Vries, een uitge-- breide en goed-geoutilleerde organisatie - gegroeid, die zich uitstrekt over 't ge- heele land en het probleem der werk verschaffing systematisch ter hand ge nomen heeft. De dienst der werkverschaffing en steun- verleenirig is ondergebracht bij het depar tement van Sociale Zaken en het land is verdeeld in 13 inspecties. In de laatste jaren is deze dienst erin geslaagd, jaarlijks 60 a 70 duizend werkloozen tewerk te stellen. Naast het algemeen toezicht op de uit voering der werken, op het naleven der verschillende bepalingen en op de loonen en arbeidsvoorwaarden, behoort tot het be^ langrijkste gedeelte van de taak der inspec teurs, het opsporen van objecten, die voor werkverschaffing in aanmerking kunnen komen of het onderzoeken van de geschikt heid van objecten, die als zoodanig door anderen worden voorgedragen. Het criterium Het criterium, dat hierbij wordt aan gelegd, is, dat voor uitvoering in werk verschaffing slechts in aanmerking komen zoodanige werken, die mede in verband met do tijdsomstandigheden zeker niet uitgevoerd zouden worden, indien zulks op de normale wijze zou moeten geschieden. Bovendien moet de verhouding tusschen de loonen en de bijkomende kosten gunstig zijn. m.a.w het loonbedrag moet het groot ste gedeelte vormen van de totale uitvoe ringskosten. Waar particulieren, gemeen ten, waterschappen of andere instellingen een object in werkverschaffing willen laten uitvoeren, komt toch nog altijd een redelijk gedeelte van de uitvoeringskosten voor reke ning van den opdrachtgever en slechts het ontbrekende bedrag van den totalen kost prijs wordt van overheidswege bijgepast in den vorm van toeslag op de loonen uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Daarbij wordt echter terdege rekening gehouden met eventueele waardevermeerdering van het object als gevolg van het uitgevoerde werk Als stelregel gold bovendien, dat werken, dip ongeacht de crisis, toch dringend uit gevoerd moeten worden of welker uitvoe ring op een noodzakelijkheid berust, niet voor subsidie in aanmerking komen. Resultaten tier werkverschaffing Terecht wordt hij heschouwingen over de werkverschaffing de nadruk gelegd op do beteekenis van het feit. dat per jaar 60 a JO duizend werkloozen, die anders op den steun zouden zijn aangewezen, gelegenheid krijgen met productieif werk een loon te verdienen, dat toch nog altijd boven de steunbedragen ligt en deze in vele gevallen zelfs aanzienlijk overschrijdt. Na een aantal jaren begint nu echter een ander resultaat van de werkverschaffing zichtbaar tc worden, dat van niet minder beteekenis is. Op. verschillend gebied zijn geweldige verbeteringen aangebracht, waarvan vooral het agrarische deel onzer bevolking profi teert. Allerwege worden gronden ontgonnen, afwateringen—verbeterd, -wegen aangelegd,- gtede- en natuurschoon verhoogd en be staande cultuurgrond verbeterd. I11 Overijssel vele dankbare objecten Als men e>en tocht maakt door de stre ken, waar dergelijke groote werken in de laatste, jaren zjjn uitgevoerd, of nog in uit voering zijn, staat men telkens weer ver baasd over de ingrijpende veranderingen, 'die zich hier hebben voltrokken en merkt men steeds weer met verwondering, in hoo geringe mate dit tot de publieke opinie-is doorgedrongen en hoe weinig men in het land bijv. wéét van de groote ontginningen, die een reusachtige aanwinst van-cultuur grond hebben gebracht. Een geschikt centraal punt voor een der- gelijken tocht is Zwolle, de hoofdstad van de provincié O vro r ij s s e L waar men nog zeer veel woeste en onontgonnen gron den vindt, die dankbare werkverschaffings- objecten bleken te' zijn. Hiér is ook een der Voornaamste inspecties gevestigd, onder leiding van de rijksinspecteurs ir J Th. Westhof f en ir J. NysTngh, die even als hun beide adj'dncfe-n- ir G. P. J. E—H. v \V e e ze n b e e k en ir J. A. Markvoor t. een Wageningsche opleiding achter den rug hébben. In deze provincie, waar de te ontginnen gebieden dicht bij elkaar lagen, bevonden zich in vorige jaren de vele werkkampen, waarheen do groote gemeenten, die zelf geen werkverschaffingsobjecten in de nabij heid hadden, hun werkloozen zonden. Groo te werken als de ontginning van de Wcite- manslandén en het graven van een gedeelte van het Twente—Rijn-kanaal, zijn in die jaren voltooid, evenals een groot gedeelte van de verbetering van de ontwatering van het Regge-gebied. Inmiddels nam de werk loosheid op het platteland en in de provin cie zoodanig toe, dat men weldra dergelijke werken kon laten uitvoeren door streek- werkloozen. arbeiders uit do omgeving, die 's avonds naar huis terugkeerden, waar door meer en meer de kampen begonnen te verdwijnen. Thaps zijn er nog slechts wei nige kampen, welker aantal in den zomer misschien nog eenijgszins uitgebreid zal worden, doch meer en meer wordt ernaar gestreefd de werkloozen in eigen omgeving werk te verschaffen, ook al omdat aan deze methode minder kosten verbonden zijn. CHR. NATUUR- EN GENEESKUNDIGEN De sectie-vergaderingen op het Congres Op den tweeden dag werd het Congres in de secties begonnen. De medische sectie ver gaderde onder leiding van Dr J. Hekman in de Valeriuskliniek. Voordrachten werden gehouden door Prof. Dr. L. van der Horst, over: „De beteekenis van het ver gelijkend psychologisch onderzoek voor het verstaan van de klinische katatonie" en door Dr. J. Ilekman, over: „De beteekenis der stoornissen van het vegetatieve zenuw stelsel voor het ontstaan van verschillende inwendige ziekten" De natuurkundige sectie, onder leiding van Dr J. F. Roitsma. vergaderde in het la boratorium der V.U. Hier refereerden Dr H. J. D i e m ér-rover: „De nieuwe holistische biologieen Dr R Hooykaas, over: „In vloed der biologie op physïca en chemie" Een gemeenschappelijke koffietafel in het labora torium besloot de morgen vergaderingen van het congres. In de slotzitting, gehouden in het Amstelhotel, hield Dr W. J. A. Schou ten een voordracht över: Vereeniging van Gemeenten Naar aanleiding van het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Ossenisse. I-Iengsldijk. Boschkapelle en Stoppeldijk, hehhen de gemeenteraden van Stoppeldijk en Ossenisse vorige week zich tegen deze vereeniging uitgesproken Zij wenschen hun zelfstand:gheid te bewaren Verzocht zal worden het wetsontwerp terug te nemen. Spr. schetst op welke wijze het moderne astronomisch wereldbeeld zich heeft ont wikkeld. Het was een eerste stap, toen Kep ler in het begin der 17de eeuw er op wees. dat de sterren als ver verwijderde zonnen beschouwd moeten worden. Maar daarna hoeft het nog drie eeuwen geduurd voordat men de structuur van het Melkwegstelsel kon ontleden. Eerst in 1930 werd het moei lijke probleem van de absorptie van het licht in de wereldruimte opgelost. Thans I weten we. dat onze zon met nog 300 millioen j andere sterren een sterrenstelsel vormt .met een afgeplajte gedaante, De.grootate mid dellijn bedraagt 9Ó.0Ö0 lichtjaren en de kleinste 15000 lichtjaren. Het onderzoek van de laatste jaren heeft geleerd, dat de spiraalnevels als ver-verwij derde sterrenstelsels beschouwd moeten worden. Van een aantal heeft men de afstan den gemeten. Ons eindig heelal bestaat wel licht uit een half billioen van deze sterren stelsels. waarvan de onderlinge afstanden gemiddeld een twee millioen lichtjaren be- d ragen. Eerst de laatste jaren beschikt de astrono mie over methoden en waarnemingsgege- vens. die het mogeliik maken een onderzoek in te stellen naar de ouderdom van het heelal. De referent bespreekt deze metho den. Een belangrijk gegeven is de uitzetting van het heelal. Berekening leert, dat voor twee milliard jaren alle spiraahveefsels d'cht bij elkaar waren in een minimaal vo lumen. De onderzoekingen van de laatste jaren hebben getoond, dat er meer argumen ten zijn voor de z.g. korte tijd-schaal van Eddington dan voor de lange tijd schaal van Jeans. De resultaten convergeeren naar het standpunt, dat alle sterren en spiraal nevels ook de aarr.e als planeet der zon. te gelijk in het aanzijn werden geroepen en dat er een absoluut nulpunt van tijd bestaat. De Christen-onderzoeker volgt met groote belangstelling deze ontwikkeling der astro nomie. Zij impliceert, dat de evolutionisti sche opvatting der speet raai klassen komt te vervallen Het dogma der schepping behoeft geen bevestiging van een mathematische for mule of 'n astronomische waarnemingM'eekb. Het is echter van belang op te merken, dat het vroegere materialistische standpunt waarbij men sprak van eeuwige stof en een oneindige tijo verlaten is. De slotrede De slotrede werd gehouden door een der oudste l.'den der Vereeniging Dr. Rijk |Kiame-r waarna d^> voorzitter dit welge slaagde congres sloot. Hierna vereenigden :ziclj velen ujii een feestmaaltijd in het Am stelhotel. In de plaats van Dr. C. W. Scheffer, die om gezondheidsredenen bedankte, werd tot vice-voorzitter van hït bestuur gekozen: Dr. H. R. Gerbraüdy. Tot lid der Redactie van het orgaan werden in de plaats van wijlen Prof. Dr. L. Boaman en Dr. H. J. Woltjer, die bedankte, gekozen: Dr. J. Hekman en Prof. Dr. G. J. Sizoo. Als nieuwe leden wer den gekozen: Mej. D. Bergema, apotheker te Utrecht; Dr. J. W. Dienske, ass. Scheik. Lab. V.U. te Haarlem; Dr. A. C. Drogendijk. arts te Dordrecht; Jr F. L. van der Bom Jr., te Alkmaar; G. H. A. Grosheide F.Wzn., nat phil. docts te Amsterdam; W. H. Gispen, arts te Apeldoorn; Dr. J. H. Hagenbeek, arts te Zwolle; A. T. Hoogkamer, arts te Midden- meer; Prof. Dr. B. C. P Jansen te Amster dam; C P. Koene, nat. phil. docts. te Wor- merveer; Dr. M. G Mulder, zendingsarts te Djocja. tijdelijk Den Haag; A E. Schouten, chem. docts te Leiden; mej. M. A. Spiering, apotheker te Leiden; G. Wielenga, leeraar wis- en natuurkunde te Amsterdam; H G. Wolfert, arts te Rotterdam. Patrimonium Gewest Gelderland Jaarvergadering Te Apeldoorn is onder voorzitter-schap van den heer G G o o t e van Veenendaal de jaarvergadering gehouden van het Gewest Gelderland voor het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium. Vertegenwoordigd waren de afd. Zutfen. Veenendaal, Ede, Apeldoorn, Arnhem, Doesburg. Ermelo, Renkum, Velp en Wagoningen. Jaarverslagen Aan het jaarverslag van den secretaris is het volgende ontleend: Door de economi sche depressie zijn vele leden werkloos. Een enkele afd. dreigde te verdwijnen, in het bestuur ontstond geen wijziging, onderschei dene kring-vergaderingen werden georgani seerd. De afd. Oosterbeek vierde haar 50- jarig jubileum, Velp haar 10-jarig bestaan. De afd Rh eden werd ojrgeheven. Het aantal afd. bedraagt 27 met lil6 leden. Teruggang 60 leden Uit het jaarverslag van den penningmees ter stippen we de volgende punten aan: In komsten f i95.64 Uitgaven f 476.06. Saldo f 19.58. De begrooting werd vastgesteld op 1" 394.58. Voor het bestuursfonds is binnen gekomen f 247.96 Aangedrongen werd. dat de nalatige afd. alsnog hun bijdrage zullen leveren De boeken van den penningmeester wer den in orde bevonden. Aangewezen voor kas controle werd de afd. Wageningen. Herkozen werden de aftredende leden van het bestuur: A. de Boer. Arnhem, C. Ver steeg, Ermelo, G. van Olst, Heerde. Een nieuw gevaar dat de Chr. sociale beweging bedreigt, Spr. zag dit gevaar dreigen van de zijde der dia- leklisrhe theologie, zooals die door Dr. Karl Barth wordt gepropageerd. De aanvaarding van deze le^r beteekent, dat er voor de Chr. soc actie geen bouwstof in do schepping ikan worden gevonden, omdat volgens Rarih geen synthese bestaat tusschen God en menseh tijd en eeuwigheid. Uit deze leer h'ijkt. dat ze van een verbinding van .Jen Christen met het sociale leven afkeerig is. Alle streven naar het sociale leven de Chr. school, Chr. Kunst en Wetenschap is ja gen naar 't ongrijpbare. Waar van deze iet wat Doopersche beschouwing een groote be koring uitgaat kan-ze-bij ingang vinden -alle Chr. soc. actie kwijnend maken. Met de op wekking om niet door lakschheid den in vloed, die het Hollandsche Calvinisme heeft op het sociale leven te verspelen, maar ook in Patrimonium ernst te maken met de be- studeering van de Chr. soc. beginselen, ein digde spieker. Het Cadeaustelsel Jaarlijks wordt voor f 25 millioen aan den omzet van den Ned. Middenstand onttrokken De Commissie van Overleg der vlrie Ne- derlandsche Middenstandsbonden deed ons toekomen een nieuwe publicatie over de toe passing van het cadeaustelsel hier te lande. In dit geïllustreerde geschrift wordt dui delijk gemaakt, dat de cadeaugevende fir ma's in belangrijke mate buitenlandsche producten als toegift-artikelen ia omloop brengen en dat er een merkwaardig verschil bestaat tusschen hun bedrijfspolitiek vóór en na de verklaring van den Minister van Handel, inzake zijn standpunt t.a.v het ca deaustelsel. Nauwelijks bleek, dat de Minis ter zich nader over een eventueele wettelij ke regeling beraden wilde, of de liefde voor Nederlandsrh fabrikaat bleek verdwenen. In het geschrift wordt uiteengezet dat jaarlijks voor f 25 millioen door het cadeau stelsel aan den omzet van den Ned. midden stand wordt onttrokken. Nationale vereeniging van accountants Eerste Algemeene Vergadering te Utrecht Zaterdagmiddag had te Utrecht de eerste algemeene vergadering plaats van de „Nat. Vereeniging van Accountants", waar de jaarstukken werden goedgekeurd. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. Nanninga, Winsohoten, voorziter; P. J. Maitland, 's-Gravenhage, vice-voorzitter; J. Roselaar, Hoorn; H. de Roos, Utrecht, penningmeester; H. T. Arends, Gouda, re dacteur; P. H. &L van Kersbergen, Amster dam, alg. lid. In den raad van toezicht hebben zitting de heeren: Dr. C. Drossaart van Dussel- dorp, secretaris van de Kamer van Koop handel voor West-Friesland, te Hoorn; Drs. W. Th. Vogelaar, drs. in de rechten, ge ëmployeerde bij de directie van het Philips- concern te Eindhoven; Dr. J. Bolt, advocaat en procureur te Groningen; Mr. T. M. E. Baron Testa, advocaat en procureur' te 's-Gravenhage. Officieele Berichten DIRECTE BELASTINGEN Aan J. A. Drost. ontvanger der dir. bel. te Strljen ls eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst: zün benoemd tot verificateur der In- voerr. en accijnzen: te Rctterdam. J. v. Soest en H. de Koning: te Amsterdam L>. C. de Zwart; :ht. A J. v. WuijckhuUse: tc Enschedé. J. H. A. A. Gubbéns te Leiden. A. Goudswaard' to Lelden. E. Vogel te Eindhoven. C. L Ver- vaeck te Maastricht. H. Vooys tc Rotterdam, G. J. v. Gent te Almelo. A, ter Stege te Eind hoven. S V d Veen te Amsterdam. H. J. W Stegcmnn te Utrecht. G. C. KleuwTneijer te Breda. K. P. Raakrrnn te Groningen. C de K el zei te Rotterdam. L. Alderlteste "te Amster dam, P. T.Jalsma te Rotterdam, A. J. Hendriks te Arnhem, P. G. A. Vermeulen te Tilburg, W. ROFFELRIJMEN NIEUWE SCHOENTJES 't Is wellicht een contradictie Die je te waardeeren weet: Nieuwe schoentjes scheppen vreugde Nevens graag gedragen leed. Als de vrouw nog maar een kind is Fonkelen haar oogjes al Als ze hoort dat ze van mammie Nieuwe schoentjes krijgen zal. Als de vrouw de bakvischleeftijd Op sandaaltjes heeft bereikt, Zijn 't de peau-de-suèda snoesjes Waar ze 't allerliefst naar kijkt. Als de vróuw van bruidsjaponnen Droomt bij dag en maneschijn, Droomt ze van een sleep, een sluier, En van schoentjes, wit satijn. Is de vrouw tot vróuw gewassen, 't Pijnlijkst pijnigt haar de schoen Die ze 's morgens, 's middags, 's avonds Bij haar jurkje aan zal doen. 't Geeft haar ongekende vreugde Als ze voor de winkel staut; 't Féést is nagenoeg volkomen Als z? om niemve schoentjes gaat. Als ze overgaat tot passen, En het mogen fijne zijn, Wijselijk kiest ze haar stappers Anderhalve maat te klein! Daarom laat ze ze wat rekken Op het schoenrekapparaat Waar de kromming harer teentjes Zich perfect mee beelden laat. Dan pas zitten ze gegoten. Dat wil zeggen: bij koud weer: Als de lente even doorbreekt Past het bandje al niet meer. Dus: de knoopjes wat verzetten! Nu is 't keurig voorelkaar! Zie ze maar es over straat gaan: Aller oogen volgen haar! Hippend op haar hoo ge hakjes Hinkt ze zwikkende vooruit, En..haar looze oogjes kijken Weer naarnieuwe schoentjes uit. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Doorn te Tilburg. A .T. Trlmbach te Maas- ht, H. v. Amersfoort te Zwolle. H. H. Caster- is te Almelo. J. P. Jnosten te Leeuwarden. K. Westermann te Leeuwarden, J. H Seijl- wer te Amsterdam, thans in tijdelljken ONDERSCHEIDINGEN Benoemd tot ridder In de Orde van den Ne- dedlandschen Leeuw P. L. van den Hoff. com mandant van de Haagsehe Burgerwacht te Den Haag: toegekend is de aan de Orde van Oranje- ONDERWIJS Aan J. J. Th r. Hoorn Is eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de R H.BS. id L A. S. :nde Groningen. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE De adjunct-commiezen hil den telegraaf- en telefoondienst V. E. Ie RUtto .T. Oh. Kloots v. Ommen, P. Ph. P. Lohmeii D. Drijf- en P. de Boer, zijn benoemd tot commies bij den telegraaf- en telefoondienst. RADEN VAN ARBEID Benoemd Is tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg Mr J. tv. Goedbloed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5