dinsdag 21 april 1936 eerste blad pag. 2 edens rede De Volkenbondsraad bijeen addis abeba bedreigd Engeland bereid verscherping der TOT Sancties de woelingen in palestina gemengd nieuws VERRASSEND 1. f. tê cHH» werkt bij rhtumtliek Aspirin Uitilvifend vofkiijgbajf in de oran>*-b«ndbulij«t van De zitting, gister te Genève gehouden door 'den Volkenbondsraad, is in meer dan één opzicht belangrijk. Niet alleen, omdat Ita- J'ë's leugenachtige houding, in het conflict aangenomen, andermaal aan de kaak wordt fcesteld, maar bovenal vanwege de felle rede, uitgesproken door den Britschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken Eden en de onbevredigende wijze, waarop de Fran- eche afgevaardigde Paul Boncour het ge schil behandelde. Alle leden van den Volkenbondsraad heb ben gister te Genève het woord gevoerd, doch de beste redevoering was ongetwijfeld die van Eden. De Britsche regeering, zoo zeide hij, is van oordeel, dat in ieder geval de bestaande economische en financieele sancties moeten worden gehandhaafd. Zij is tevens bereid in samenwerking met de ande re leden van den Bond, tot verscherping der sancties over te gaan. Duidelijk stelde Eden in h€$ licht, dat de toekomst van den Volkenbond afhangt van rijn kracht in het huidige geschV. En mocht de actie falen, of onbevredigende resultaten afwerpen, dan zal iedere Staat moétón over wegen. welke politiek hij in de nieutve om standigheden zal moeten volgen. Zonder veel omhaal van woorden gipf Eden te kennen, dat het bestaan van den Volkenbond dus aan een zijden draad hangt. De Britsche regeering beschouwt ook thans nog den Volkenbond als het beste instru ment voor de handhaving van den interna tionalen vrede, doch zij acht daarvoor een parige samenwerking een eerste vereischte. Edens rede, krachtig en beslist uitgespro ken, wekte goede verachtingen. Doch Paul Boncour kwam in een wel bijzonder onge lukkige rede de verhoudingen weer beder ven. Van een Fransoh-Britsche toenadering, waarvan de laatste dagen sprake was, was althans niets te bemerken. Frankrijks poli tiek wordt nog altijd beheerscht door het Duitsche gevaar. Daaraan wordt alles dienst baar gemaakt. Vooral de verscheuring van bet pact van Locarno door Hitier heeft hier aan geen goed gedaan. Boncour was van meening, dat de mis lukte verzoeningspogingen moeten worden hervat en dat vooral het hoofd moet worden geboden aan de „bedreiging van het werk Van den Europeeschen opbouw", opdat „Ita lië terug kan keeren tot het nakomen van Zijn Europeesche plichten". Het is begrijpelijk, dat de Engelschen over Öe rede van den Franschen afgevaardigde piet weinig ontstemd waren. Wat baatte het onder deze omstandighe den, dat de Raad eenparig de ontwerp-reso- Jutie aanvaardde, waarin een laatste beroep op Italië wordt gedaan om het geschil tot oplossing te brengen? In feite vordert men zoodoende niet. Men Is uit elkander gegaan, en eerst op 11 Mei zal de Volkenbond zich nader over het ge- echil beraden. Drie kostbare weken gaan dus weer verlo ren. In dien tijd zullen de Italianen Oost- lAfrika verder binnendringen. De overwinning ligt in 't verschiet Nog jveinige dagen en Addis Abeba zal vallen. Inderdaad, voor de Abessiniëre ziet het er niet rooskleurig uit Al kan thans moei lijk worden beoordeeld, in hoeverre Ba- doglio bij den opmarsch die slechts plaats kan hebben met geïsoleerde een heden de voorzichtigheid uit het oog ver liest, het staat wel vast, dat de tegenstand tier Abessijneu van geen beteekenis meer is. Het is dan ook werkelijk geen wonder, idat de afgevaardigde van Abessinië, Wolde Mariam, to Genève protesteerde. Zal de Volkensbondsraad, aldus Wolde Mariam, zich tevreden stellen met het rich ten van een laatste platonisch beroep 'tot Italië? Is dat de doeltreffende hulp waar toe de staten van den Volkenbond zich heb ben verplicht bij de onderteekening van art. 16? Zal de Volkenbond zich buigen voor het voldongen feit, alleen omdat de aanvaller machtig is en het slachtoffer zwak? Het protest van Wolde Mariam zal voor- loopig niet baten. De oorlog duurt voort! Maar de wereld is er van overtuigd, dat Italië slechts een overwinning behaalt, dank zij de voortreffelijke uitrusting van zijn leger, zijn gifgassen en zijn luchtmacht En kan men zulk een overwinning op een Vrijwel ongewapend volk nog wel een over winning noemen? Zonder deze materieele en technische overmacht was het ongetwij feld de Italianen vergaan als in 1896! Behartenswaardige woorden heeft Eden gesproken over het gebruik van gifgas. Aloisi moge protesteeren, hij kan toch niet ontkennen, dat de Italianen dit wrecde oorlogsmiddel toepassen. Het beroep Abessijnsche wreedheden kan hier weinig gewicht in de schaal leggen. Men stelle maar eens de Abessijnsche verliescijfer» - tiiet minder dan 15000 man door gifgr waaronder 5000 burgers tegenover die dor Italianen, die sedert het begin van veldtocht werkelijk miniem zijn. Het ware beter, als Aloisi gezwegen had. Of tenminste het boetekleed had aangetrok ken. Maar wie heeft wel eens gehoord, dat fascisme en boetedoen samengaan? ONTWERPRESOLUTIE MET ALGEMEENE STEMMEN AANVAARD Wolde Mariam niet tevreden „Italië voert een vernietigingsveldtocht" Den geheelcn dag heeft gister te Genève dc Volkenbondsraad verga derd over het rapport van de Mada- riaga inzake de mislukte verzoenings pogingen tuaschen Italië en Abessinië. In de ochtenduren hebben de oorlogvoe rende partijen licst woord gevoerd. Het aller eerst sprak Aloisi, die zeer kalm de houding van Italië trachtte te rechtvaardigen. Hij wees erop, dat Italië steeds bewijzen van goeden wil heeft gegeven en nooit heeft ge weigerd de kwestie te Genève te bespreken. Vervolgens vroeg hij toepassing van het pact in zijn geheel en niet van enkele arti kelen, zorgvuldig uitgezocht Tenslotte wierp hij de verantwoordelijkheid voor het mis lukken van de verzoeningspogingen op Abessinië. Wolde Mariam aan het woord Na de rede van Aloïsi in den Volkenbonds raad nam de vertegenwoordiger van Abes sinië, Wolde Mariam het woord om te pro testeeren tegen het voortourend uitstellen van hulp aan Abessinië, dat het slachtoffer van een ongerechtvaardigde aanval was. Hij verklaarde, dat Italië alleen in prin cipe tot onderhandelen toestemde om tijd te winnen, oni uitstel van de petroleum-sanc- ties te verkrijgen en om te marchandeeren over zijn steun in het Europeesch conflict. Italië heeft nooit getoond, dat het van den aanval wilde afzien en in het kader van den Volkenbond wilde onderhandelen. Op het oogenblik kan niemand meer illusies koesteren in dit opzicht. Abessinië verzoekt den Volkenbond hieruit zijn conclusies te trekken en artikel 16 van het pact toe te passen, teneinde den aanvaller te beletten, te triomphoeren. Dc middagzitting In de miodagzitting zijn de andere leden van den Volkenbondsraad aan het woord ge komen. Van de rede van Eden vindt men elders in deze rubriek uitvoerig verslag. Na Eden sprak Paul Boncour, die ver klaarde, dat alles ondergeschikt moet wor den gemaakt aan het herstel van den vrede, waartoe slechts een middel bestaat: collec tieve veiligheid. Ook Potemkine, de Russische .gedelegeerde, sprak de hoop uit, dat een regime van col lectieve veiligheid tot stand zou komen. Voor de schorsing van de raadszitting las de Italraansche gedelegeerde nog een korte verklaring voor, in antwoord op de verkla ringen van den Britschen gedelegeerde be treffende bet gebruik van gifgassen door de Italiaansche troepen. Hij herinnerde eraan, dat de Italiaansche regeering zidh beklaagd heeft over door d9 Abessijnen bedreven reedheden, eb vroeg waarom oeze aanklacht een doode letter bleef. De Abessijnsche gedelegeerde ver klaarde daarop, dat hij schriftelijk op de be- Kort Nieuws De arrestatie van de leden der fascistische partij te Spanje blijven voortduren. Tot dus- verre zouden volgens betrouwbare inlich tingen reeds 3000 fescisten gevangen geno men zijn. In Oviedo i% de kanunnik der historische basiliek van Covadonga tezamen met ver scheidene andere geestelijken gearresteerd daar hun optreden gevaarlijk geacht werd voor de openbare orde en rust. De Duitsche gezant von Stohrer te Cairo is spoorloos verdwenen. Allo na- sporingen zijn vruchteloos gebleven. De ge zant heeft een autorit door de woestijn ge maakt en is daarna niet meer ge-zien. Men vreest dat zijn auto in een ravijn is gestort, of dat hij door inboorlingen is ontvoerd. Dc resolutie aangenomen Nadat de openbare zitting van den Raad om IS.40 was geschorst is men in besloten zitting bijeengekomen om een tekst op te stellen van de ontwerp-resolutie, waarmede het debat over het Italiaanech-Abessijnsch conflict zou worden gesloten. Na uitvoerige besprekingen werd de reso lutie vastgesteld. Zij neemt kennis van het rapport der commissie van dertien, keurt haar oproep aan de geschilpartijen goed, constateert, dat de Abessijnsche regeering verklaard lieeft onderhandelingen binnen het kader van het handvest te willen aan vaarden en dat de Italiaansche regeering zich op 8 Maart principieel bereid heeft ver klaard onderhandelingen aan te knoopen rer de regeling van het conflict. De raad betreurt, dat uit de door de com missie van dertien en den secretarisgene raal ingewonnen inlichtingen blijkt, dat de verzoeningspoging niet tot het doel heeft geleid. Hij betreurt voorts, dat onder deze omstandigheden oe vijandelijkheden niet konden worden gestaakt en dat de oorlog voortgezet wordt onder omstandigheden, waarvan is vastgesteld, dat zij in strijd zijn met het handvest en de verplichtingen der volkenbondsleden. De raad richt nogmaals tot Italië een plechtigen oproep, onder de tegenwoordige omstandigheden bij de oplossing van zijn conflict met Abessinië den geest te doen heerschen, dien de Volkenbond mag ver wachten van een zijner oprichters en van een permanent raadslid. De raad herinnert er aan, dat Italië en Abessinië door het protocol van 17 Juni 1925 betreffende het gebruik van verstikkende gassen, gifgassen e.a. benevens door de Ver dragen die deze beide staten onderteekend hebben, gebonden zijn en wijst op het belang, dat aan deze beide documenten door alle verdragspartijen gehecht is. Tegen stemde alleen de gedelegeerde van Italië, wiens stem echter bij berekening niet meetelt De gedelegeerde van Ecuador maakte het voorbehoud, dat zijn land blijft vasthouden aan het voor kort genomen be sluit betreffende opheffing van de sancties. Tenslotte legde de gedelegeerde van Abessinië nog een verklaring af, waar in hij er critiek op uitoefende, dat in de resolutie niet duidelijk genoeg tot uiting is gebracht, dat Italië een vernietigingsveldtocht tegen Abessinië voert. Wanneer de raad dit laat ge schieden, schept hij een gevaarlijk precedent. Zweden en de Volkenbond Interessante enquête Het blad „Nya Dagligt Allehanda" heeft onder zijn lezers een referendum gehouden over de vraag of Zweden den Volkenbond moet verlaten. Van de 26.000 binnengekomen antwoorden luidde 95 procent vóór uittre ding uit den Volkenbond. Opgemerkt dient echter te worden, dat het blad sedert het begin van den strijd in Abessinië een campagne heeft gevoerd tegep een aanblijven van ZtVeden in den Vólken- bond, aangezien deze volgens het blad niet in staat is de kleine staten te beschermen. De oorlog in Oost-Af rik a Uitgebreide maatregelen tot bescherming der vreemdelingen De Abessijnsche verliezen sedert het begin van den oorlog De toestand aan het Zuiderfront onoverzichtelijk Dc berichten, dat Ankober en Djijiga door de Italianen bezet zouden zijn, werden tot nu toe niet bevestigd. De opmarsch naar Addis Abeba heeft dus klaarblijkelijk niet zulk een voorspoe dig verloop, als de eerste telegrammen deden vermoeden. Wel is waar zijn de Italianen reeds een flink eind onder weg, doch waarschijnlijk zal het toch nog wel een dag of wat aanloopen voor de hoofdstad van Ethiopië wordt bczot Dit neemt niet weg, dat men zich te Addis Abeba prepareert op de komst van de Italianen. Officieel wordt medegedeeld, dat alle voorbereidselen voor d« bescher ming der Europeesche bevolking van de hoofdstad zijn getroffen. Het Britsche ge zantschapsgebouw, dat zich op 5 km. af stand van Addis Abeba bevindt, is omgeven door een prikkeldraadversperring, waarbin nen de hier levende Europeanen zich in geval van nood kunnen terugtrekken. Bo vendien is een compagnie van Indische in- fanteriesoldaten ter bescherming aanwezig. Het gezantschap beschikt over gasmas kers, die voldoende zijn voor de drieduizend vreemdelingen. Het corps diplomatique is reeds bijeen geweest ter bespreking van maatregelen. De Regeering nog te Addis Abeba KRACHTIGE REDE VAN EDEN IN DEN VOLKENBONDSRAAD Waar de toekomst van den Volkenbond van afhangt Het gebruik van gifgassen De Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, Eden, heeft gistermiddag te Genève in den Volkenbondsraad een belangrijke rede uitgesproken. Hierin zeide hij, dat het de manifeste plicht van de Volkenbondsleden is, de be staand sancties to handhaven. De En- gelsche regeering is gereed en bereid om tezamen met de andere leden van den Volkenbond het opleggen te bestu- deeren van alle verdere sancties, die noodig geacht mochten worden en doel matig ter nakoming van de verplich tingen, die alle leden dragen met betrek king tot het Abessijnsche conflict Wan neer als uiteindelijk resultaat van dit geschil het gezag van den Volkenbond ais het beste instrument voor de hand having van den vrede in twijfel moclit worden getrokken, moeten de volken elk afzonderlijk de politiek overwegen, die het hun plicht zou zijn ten uitvoer te leggen. Overgaande tot bespreking van de ge schiedenis der verzoeningspogingen, zeide Eden, dat het ongelukkig was, dat het be roep op staking der vijandelijkheden niet ontvangen is in den geest, waarin het werd opgesteld. De Britsche regeering heeft ge trouwelijk ernaar gestreefd haar verplich ting ria te komen tot deelneming in de maatregelen, waartoe collectief besloten as volgens het handvest In dezen geest de Engelsche regeering bereid voort te graan met de sancties tegen den Staat, die het handvest heeft geschonden. Woordelijk zeide Eden: „Wij waren en zijn bereid dit te doen, ofschoon wij ons steeds bewust zijn geweest van de grenzen, die de Volkenbondsactie gesteld zijn, gren zen, die het gevolg zijn van de onvolledig heid van het lidmaatschap van den Volken bond. De verplichting moest ten uitvoer worden gelegd, zelfs al kon niemand zeggen of de uitvoering snel genoeg, of doelmatig ge noeg zou zijn om een beslissenden invloed te doen gelden tusschen aanvaller en aan gevallene. D« Britsche regeering is zich altijd bewust geweest yan de beperktheid der Volkenbondsactie. Iedere actie, die door den Bond wordt ondernomen moet collec tief zijn. Hierin lag de kracht en de zwak heid van den Bond. De maatregelen en de vorm van iedere collectieve actie moeten derhalve tot zekere hoogte een compromis vertegenwoordigen. Wat sommigen te lang zaam kan voorkomen, kan anderen te vlug schijnen. Het heeft geen zin feiten over het hoofd te zien. De ernstige consekwenties voor den Volkenbond van de gebeurtenis sen der laatste zeven maanden kunnen nau welijks worden overdreven. Het vertrou wen, dat de leden van den Bond zich ge rechtigd zouden voelen in de toekomst in deze organisatie te stellen, moet in hooge mate beïnvloed worden door een succes of een falen bij dit tegenwoordige geval. Op dit plechtige uur moeten de regeeringen bereid zijn verantwoordelijkheden op zich eraen en duidelijk de politiek te ken nen te geven, die zij bereid zijn ten uitvoer te leggen. In de oogen van de Britsche re geering is het de manifeste plicht van de leden van den Bond op zijn minst de reeds van kracht zijnde economische en finan cieele sancties te handhaveh. Daarenboven zou de Engelsche regeering bereid zijn en gereed om met de andere leden van den Bond het opleggen te c regen van alle verdere economische en fi nancieele sancties, die noodzakelijk geacht kunnen worden en doelmatig ter nakoming an de verplichtingen, die wij allen in dit geschil op ons hebben genomen". De gifgassen-oorlog Zijn rede voortzettende zeide Eden: Ik kan niet zwijgend voorbijgaan aan het bruik, dat naar gezegd wordt, van gifgassen gemaakt wordt Het is niet aan mij te ana lyseeren, welk effect het gebruik van gas kan ebben op de militaire positie der oor logvoerenden. Naar het oordeel van de En- gelsche regeering echter is het onmogelijk geen rekening te houden met de bestaande wijzen, die aantoonen, dat gifgassen door de Italiaansche legere gebruikt zijn in hun veldtocht tegen de Abessijnen, die zelf vol strekt ontbloot zijn van alle middelen van verdediging tegen deze methode van oor logvoering, die door de volkeren buiteft de wet is geplaatst Niet alleen deze twee oor logvoerenden, maar bijna alle naties ter wereld zijn partners van het gasprotocol van 1925. Dit protocol heeft betrekking op inwoners van iedere groote stad ter wereld. Het is voor hen een oorkonde tegen uit moording. Wanneer een conventie als deze naar willekeur verscheurd kan wor den zal ons volk, dat leeft in de groote steden van West-Europa of in de minder dicht bevolkte streken elders, vragen wat de waarde is van een Internationaal instrument, dat hun vertegenwoordigers met hun laam hebben bekrachtigd. Hoe kunnen zü vertrouwen heb ben, dat zü, ondanks dat plechtig onderteekende protocol niet later in stukken gescheurd, verblind en in een vreeselijken doodsstrijd ver moord zullen worden. Dit zijn de problemen, die ieder lid van den Raad zich vandaag stelt. Voor zootfer de Britsche regeering aangaat, zij voelt zoo diep 't gevaar, dat ik den Raad vraag oogen- blikkelijk formeel ieder lid van den vol kenbond en iederen onderteekenaar van het protocol van 1925 de verplichtingen in herinnering te roepen, die door dat proto col aanvaard zijn. Dc toekomst van den Volkenbond Wat de toekomst van den Volkenbond be treft, in verband met het resultaat van het huidige geschil, zeide Eden, dat er geen volk in den volkenbond is vertegenwoor digd, dat niet te eeniger tijd de bescher ming van het handvest kan noodig hebben. Hoezeer kan de doelmatigheid van die be scherming niet afhangen van het uiteinde lijk resultaat der huidige crisis? De vol kenbond, zoo vervolgde Eden, bevindt zich vandaag in moeilijkheden, en het is in moeilijke tijden dat men het meest zijn vrienden noodig heeft Wanneer de idealen, waarop het handvest is gebaseerd zich nog niet hebben vastgezet als algemeen in acht genomen regels voor internationaal gedrag, is het toch mijn diepe ovortuiglng, dat zij niet gedood kunnen worden. Zij mo gen dan nog niet te allen tijde de hande lingen der regeering leiden, zij leven toch ongetwijfeld in de harten der menschen. Laat mij daarom zonder dubbelzinnig heid verklaren, dat de Britsche regee ring haar vertrouwen in den Volken bond handhaaft als in het beste instru ment, dat thans ter beschikking staat ter handhaving van den internationalen vrede. Het is deze overtuiging en deze overtuiging alleen, die het motief ge weest is en zal blijven voor haar ge- heele optreden in het tegenwoordige conflict. Zij is bereid op te treden in overeenstem ming met die politiek, thans en in de toe komst, zoolang andere naties dit ook doen en niet langer. Wanneer ten gevolge van het uiteindelijk resultaat van dit geschil het gezag van den volkenbond zoodanig ge schokt mocht worden, dat zijn nut als beste instrument ter handhaving van den inter nationalen vrede in twijfel zou worden ge trokken, zouden wij elk afzonderlijk de po litiek moeten overwegen, die het onder die omstandigheden onze plicht zou zijn ten uitvoer te leggen. Dit is geen profetie, maar een uiting van ongerustheid. De ernst daarvan behoort zeker nadruk te leggen op de verantwoordelijkheid, die op elk van ons rust, ten einde de zekerheid te geven, dnt wij ons uiterste bijdragen, en binnen do limieten, die door het handvest zijn voor geschreven, voor de collectieve ondersteu ning van het gezag van den bond. Alleen op deze wijze kunnen wij ten slotte hopen, in de woreld de heerschappij van orde te vestigen, waarin aanval geen voordoelen oplevert. een groot deel der bvolking do stad ver- laten. Volgens van het Noordelijk front bin- nenkomende berichten zouden de Italianen Ankober nog niet bezet hebben. Men ver wacht, dat. zij daar op licvigcn tegenstand zullen stuiten. Volgens Abessijnsche mededeclingon heeft de keizer zich met de legers van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Imroe, alsmede met de reservetroepen naar het Westen van Abessinië teruggetrokken. De sterkte dezer afdeclingen wordt op 220.000 tot 50.0)iö man geschat. Hét leger liet zuidelijk front zou 150.000 man sterk zijn en tusschen Harrar, Ghigner, Goba en Allata liggen. De totale verliezen aan Abessijnsche zijde sedert het uitbreken der vijandelijkheden worden hier op ongeveer 50.000 man ge schat. Vijftienduizend menschen, van wie 5000 burgers, zouden het slachtoffer van gifgasaanvallen geworden zijn. Abessijnsche overwinningsberichten Naar van Abessijnsche zijde wordt mede gedeeld. zijn Italiaansche aanvallen aan het Zuidelijk front welke geleid hebben tot ver bitterde gevechten van man tegen man met de voorhoede van het leger van Ras Nas- siboe, met zware verliezen voor de Italianen ten noorden van Wardere afgeslagen. De Italianen hadden tanks, vliegtuigen on ca- vallerie in het veld gebracht, doch deze Konden de door de Abessijnen aangelegde fortificaties niet passseeren. Verder wordt gemeld, dat de Italianen ook twee vliegtuigen en drie tanks hebben verloren, welke laatste kapotgeschoten voor de fortificaties zijn blijven liggen. Ook aan het noordelijk front wordt ver bitterde tegenstand geboden. Italiaansche troepen bevinden zich in Kobotsja op 30 km. ten Zuidoosten van Dessie. Het hoofdkwartier te Dessiê De strijd van Graziani Volgens in de Italiaansche bladen gepu bliceerde berichten, vormt de strijd bij de Djana Gobo slechts de eerste etappe een uitgebreid plan, dat generaal Graziani in staat moet stellen, het geheele front naar Harrar te doen oprukken. Het zou hier gaan om een hevigen moorddadigen strijd, waar bij evenwel noch alle troepen van Graziani, noch die van Ras Nassiboe betrokken zou den zijn. Verdere troepen verschepingen De Italiaansche troepenverschepingen naar Oost-Afrika duren onverminderd voort Zaterdag en Zondag zijn zes troepentrans- port- en vrachtschepen van Napels vertrok ken met bataljons zwarthemden, roode kruisverpleegsters en auto's aan boord. Nieuwe lichting onder de wapenen Bij decreet van het ministerie van oorlog is de Italiaansche lichting 1916 opgeroepen De tot deze lichting behoorende manschap pen zullen van 23 April tot het einde van het jaar succ. onder de wapens komen. Te gelijkertijd zullen degenen, die bil de keu ring der lichtingen 1911 tot 1914 afgekeurd werden, aan een herkeuring worden onder- worpen. ,UNTER DEN LINDEN" De laatste schuttingen gaan verdwijnen Het vroegere voorname karakter van „de Linden" wordt hersteld Onder ons gezegd: het heeft lang ge noeg geduurd Maar weldra zullen dan naar ons officieel is verzekerd de laatste schuttingen verdwijnen en zal het Berlijnsche publiek weer Unter den Linden kunnen flaneeren. (Van onzen Duitschen correspondent) Nog vier maanden tijds dan gaan de Olympische Spelen in de Rijkshoofdstad be ginnen en niets mag dan meer herinneren aan het enorme werk, dat de aanleg der „Nord-Süd-S Bahn" voor dit drukke god^l- te beteekende. Al die maanden was het waarlijk geen genoegen, om van het Brandenburger Tor naar den Dom of het Slot te wandelen „Ad- Ion" en ..Bristol" weten ervan mee te pra- ten. want het vreemdelingenverkeer had sterk te lijden onder het rumoer bij dag en bij nacht, dat zulk een enorm bouwwerk nu eenmaal met zich meebrengt. Ook de tal- looze restaurants en „Konditoreien" snak ken naar den dag, waarop de „Linden" weer geheel als vroeger voor het verkeer zal wor den vrijgegeven. Begin Mei hoopt men met het aanplanten van 369 zilverlinden, welke extra uit Hol stein naar Berlijn worden gehaald een be gin te maken. Men heeft ze voor een belang rijk deel reeds van Elmshorn naar Marien- felde, een voorstad van Berlijn, getranspor teerd. Van hieruit haalt men ze dan naar den Pariser Platz, waar ze eerst in manden worden geplant, om dan haar definitieve plaats te krijgen. Deze boomen zijn in door snee zes tot acht jaar oud en hebVn een hoogte van vijf tot zes meter. Natuurlijk is hierdoor het aanplanten moeilijker dan dat van jongere boompjes. Het zijn echter uit gezochte prachtexemplaren met harde bla deren, die bijzonder lang frisch en groen blijven Ze worden niet zoo dicht op elkaar neergezet als zulks met oudere boomen meestal het geval is: de distantie van boom tot boom zal ongeveer acht en een halven meter bedragen. Hierdoor kunnen de worte len zich behoorlijk uitbreiden en ook voor het ontvouwen van een breeden kroon blijft de mogelijkheid voor latere jaren bestaan. Vier lange rijen zullen de ..Linden" weer het vroegere voorname karakter geven en de „Berliner" zal er allicht niet minder dan de vreemdeling zijn plezier van hebben. Daar het vroegere rijpad verdwijnt, heeft men meer ruimte voor het parkeeren, wat op zulk een druk verkeerspunt van enorm belang is. De lange banken krijgen 1 hun oude plaats, zoodat het stampubliek hier weer als van ouds in de buurt van „Kranzler" gratis zal kunnen plaats nemen. Ook met de pachters, die in zomermaanden een paar honderd stoelen voor 10 Penning per uur verhuren, schijnt men tot een coord gekomen te zijn. Zoo wordt Unter den Linden dan weer tot een belangrijk deel van de „via triunv phalis". die tijdens de Olympiade van dit centrum der Rijkshoofdstad duizendqn be naar het Rijkssportveld zal leiden! In het geheele land is de staat van beleg afgekondigd In totaal thans 20 dooden In geheel Palestina breidden Maan dagmiddag zich de ongeregeldheden en plunderingen wederom uit. Te Jaffa zijn 5 Joden aan hun verwon dingen bezweken, terwijl een dertig tal personen gewond werd. Aan de zijde der Arabieren vielen twee dooden en twee gewonden. Te Jaffa en Tel hadden ware slachtingen plaats. De monstranten hebben een geheele wijk, die opgetrokken is van hout, in brand gestoken. Een honderdtal huizen staat in vlammen. Te Jeruzalejn is het betrekkelijk rustig, ofschoon ook daar nu en dan demonstra ties plaats vinden en cr een honderdtal ar restaties werden verricht De Mohammedanen besloten tot e>en alge- eene staking, ten einde de regeering to dwingen hun eischen recht te doen weder varen. Zij verlangen ten eerste verbod aan Joden om land in Palestina aan te koopen en ten tweede stopzetting der Joodsche immigratie. Jaffa en Tel Aviv zijn door Britsche troepen bezet Er zijn nog drie personen, die gisteren bij de demonstraties gewond werden, over- Totaal 20 dooden In verband met de onlusten te Jaffa en Tel Aviv is in geheel Palestina de toestand ernstig te noemen. De Britsche hooge com missaris heeft volledige volmacht ontvan gen. Troepen staan gereed in te grijpen in dien dit noodig mocht zijn. In de onlusten zijn tot nu toe in totaal 20 personen gedood en enkele tientallen gewond. Jaffa is practisch geheel geïsoleerd van het overige Palestina. Poolsch schip kan niet meren Het Poolsche schip „Kosciusko" heeft in verband met de onlusten niet te Jaffa kun nen meren. De 365 passagiers, voor het mee- rendeel Joodsche emigranten, zijn te Haifa aan land gegaan. De toestand verbetert In een officieel te Jaffa gepubliceerd com munique wordt medegedeeld, dat de toestand is verbeterd. Het aantal slachtoffers van do onlusten van gister bedraagt 5 Joden ge dood en 26 gewond; 2 Arabieren gedood en 32 gewond. In een vergaoering te Haifa be sloten de Arabieren Woensdag in staking te gaan voor een onbepaalde» tijd. De verjaardag van Hitier Een parade van het Leger te Berlijn In geheel Duitschland is gister met groot vertoon van parades en feestelijkheden do verjaardag van Hitier gevierd. Voor do rijkskanselarij te Berlijn, waar zich een on overzienbare menigte verdrong, werden ont zaglijke hoeveelheden bloemen aangedra gen. Om vier uur verscheen de Rijkskanse lier op het balcon, waar hij luide werd toege juicht. Talrijk waren ook de uit het buiten land telegrafisch gezonden gelukwenschen. Hieronder bevonden zich telegrammen van de Koningen van Engeland, Bulgarije en Italië, benevens van Mussolini. Gisterochtend is te Berlijn een groote pa rade van het leger gehouden. De troepen stonden opgesteld in de Lust- gaxten. Hitler reed In zijn auto langs de opge stelde troepen. Daarna beklom de Fuehrer het opgestelde podium en do troepen defi leerden. Bevorderingen ln het leger Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft Adolf Hitier een aantal legerleiders bevor- dero. Generaal von Blomberg werd bevorderd tot generaal-veldmaarschalk; Generaal von Fritsch tot generaal-oberst; admiraal Raeder tot generaal-admiraal en generaal Goering tot generaal-oberst. Zoowel te Berlijn als te Munchen werden een groot aantal politieke leiders beëedtgd. In de hoofdstad niet minder dan 41.41S functionarissen. Groote boerderij in de asch gelegd Door vrijend paartje Te Kedicbem (Gld.) ontstond brand in de aan de Lingo gelegen boerenhofstede Da Zwaan, bewoond door den eigenaar Joh. Kooy. De boerderij ging in vlammen op. De bijbohoorende schuren en stallen werden door het vuur vernield, evenals de daar naast gelegen smederij van Van Gessel. Een der blusschers liep brandwonden op. Do brand ontstond in de hooischuur en binnen enkele minuten stond alles in lichta laaie. Men vermoedt dat do schuld gezocht moet worden bij een paartje, dat den Zon dagavond In deze schuur heeft doorgebracht Onvoorzichtigheid met een brandend eindje sigaret zou den brand hebben veroorzaakt. De Kedichemsche spuit was tegen de ge weldige vuurzee niet opgewassen: de motor spuit van de N V. Betondak te Arkel. wist de omliggende perceelen door nathouden te gen aantasting te behoeden. De Leerdamsche motorspuit, die eveneens was gerequireerd, behoefde, daar het gevaar voor uitbreiding geweken was. geen dienst te doen. De boer derij was meer dan honderd iaar oud De schade is meer dan twintig mille. Alles was laag verzekerd. Te Meeuwen is door onbekende oor zaak brand ontstaan in een eeuwenoud kas teel. Het kasteel werd bewoond door dpn landbouwer van Laren, die zijn vee nog tij dig in veiligheid wist te brengen Het vuur, aangewakkerd door den feilen wind. greep snel om zich heen en toen do brandweer ar riveerde was het gebouw een vuurzee, zoo dat men weinig meer kon uitrichten. Binnen korten tijd was het kasteel met bijgebouwen tot den grond toe afgebrand. Het kasteel was gelegen in een zeer lande lijke streek, temidden van kersenboomgann- den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2