glieum GTmtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken TSJECHISCH VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING DE OPENING VAN HET WERKKAMP TE RODEN 9boimcrmntsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5760 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 21 APRIL 1936 15e Jaargang Sttfotrttttttrprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meerf r>2Vh Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meer 0 4-5 Voor 'net bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 ONBEGRIJPELIJKE M< VEERING In 't algemeen slaan wij naast het volks deel, dat hoog tegen rechterlijke beslissingen opziet en critiek daarover zoo lang mogelijk afwijst. Wij kunnen en wij mogen niet spreken van klassejustitie, alsof een rechter zich bij de vaststelling van het vonnis door per soonlijke voorkeur of antipathie zou laten beïnvloeden. Wij gelooven nog aan de objectiviteit in de rechtspraak, al zal onbedoeld en bij uitzondering een enkele rechter wel eens uitglijden. Nochtans achten wij het plicht van de pers de aandacht te vestigen op afwijkin gen van de goede regel. Wij vonden hot met anderen ontoe laatbaar, dat een politierechter een werk- looze toesprak alsof hij een baliekluiver was. Maar nog meer zijn we verrast door het vonnis van den Haagschen Kantonrechter, die vijftien baldadige lieden vrijsprak, hoe wel bet O.M. te-gen ieder van hen 15.of tien dagen hechtenis had geëischt. Terecht vraagt de roode pers, welke par ket-ambtenaar verantwoordelijk is voor het bedenkelijke persbericht, dat in alle blaoen aldus luidde en waard is zorgvuldig herlezen te worden: In het (vrijsprekend) vonnis werd overwogen, dat om van baldadigheid te kunnen spreken het bewezen moest zijn, dat de verdachten de wil hadden om bal dadig te zijn, zonder zich rekenschap te geven van de gevolgen. De kantonrechter achtte die evenwél niet aanwezig. Volgens hem was er geen baldadig ge raas gemaakt, doch hadden de verdach ten slechts uiting gegeven aan hun ge voelens. Deze redenecring, we moeten het eerlijk bekennen, gaat ona leekenbegrip verre te boven. En we \fkgen het zelfs te betwijfelen of het juridisch wel in orde is; maar kun nen dat vérder buiten beschouwing laten. Wat staat hier feitelijk in? Vijftien bel hamels verstoren do' orde in een publieke bijeenkomst Ze maken kabaal en zijn bal dadig. Mag dat, of mag dat niet? Neen, zegt de Officier van Justitie. Dat is bij de wet verboden. Wacht even, antwoordt de rechter. Het was deze braven niet om het geraas te doen. maar zij wilnen slechts uiting geven aan hun gevoelens. In casu zou dat bet eeke nen: zij waren in hun politieke overtuiging of liefhebberij gekwetst en gaven daaraan op zoodanige wijze uiting, dat heel de zaal overeind stond en het rumoer niet van de lucht was. Maar, herrie maken was eigen lijk niet hun bedoeling. Denk u de consekwenlie van dit stand punt oven in en ge komt tot de conclusie, dat ge in elke bijeenkomst of vergadering, welke voor het publiek toegankelijk is, de boel op stelten moogt zetten, als ge maar aannemelijk maakt, dat het de reactie is op uw gekwetste partijliefde of gekrenkte over tuiging. Och, 't fs toch eigenlijk te mal om los te loopen om zoo'n chaos in bescherming te nemen, 't Is de toepassing van het beginsel van hetnationaal-socialismo, dat een dergelijke rechtspraak verdedigt. „Sla neer, wie het niet met ons eens is". Maar daarom mag een rechter in Neder land dergelijke baldadige lieden nog niet vrijspreken. Daarmee kwetst hij het Neder- landsche rechtsgevoel. ONBILLIJK WAS DAT VERWIJT Hoe onbillijk het was dat de roode pers ons-strijk en zet voor militaristen schold, blijkt treffend uit een artikel van den heer Albarda. Zeer terecht wijst hij er op, dat dr. Colijn ook ten aanzien van de landsverdediging niet aan starre getallen en bedragen vast houdt, maar rekening houdt met de om standigheden. Zelfs sprak Colijn het meer malen uit: de uitgaven voor de defensie mo gen ons volk niet uitmergelen; besnoeiing is vaak geboden. Volkomen juist. Hoezeer dr. Colijn meer malen voor bezuiniging op militaire uitga ven gepleit heeft, thans stelde hij vanwege de internationale verhoudingen verhooging voor; en niemand veroordeelt de S.D.A.P. omdat zij van taktiek veranderd is. Maar, daarmee is de zaak niet af. Er is, in de eerste plaats, een hemelsbreed verschil tusschen de gewijzigde houding van dr. Colijn en de frontverandering der S.D.A.P. De eerste is slechts een gradueele wijziging; de S.D.A.P. sloeg radicaal om. Het artikel van den heer Albarda recht vaardigt dus de politiek van dr. Colijn en van de regeering in 't algemeen. Het brengt de erkenning, dat oe verantwoordelijke par tijen en personen slechts de onvermijdelijke uitgaven voor de defensie wenschen uit te geven. Militaristen zijn in ons land erg dun Doch hiermee is ook uitgemaakt, dat we terecht protest aangeteekend hebben tegen de wij ze, waarop de roode pers bijna altijd de uitgaven voor de landsverdediging be streden heeft en de manier, waarop zij ons voor militaristen schold. Ware daarvoor eenige aanleiding geweest, dan had Albarda zich thans niet op Colijn kunnen beroepen. OP EEN WEILAND NABIJ DE WEG ELBURG-EPE Eerst in een sneeuwjacht en daarna verdwaald boven het IJselmeer De nieuwe lijn BoedapestAm sterdam, waarvan gisteren de ope- n logs vlucht plaats had, is wel zeer onfortuinlijk begonnen: Het Douglas-toestel O.K.-A.I.A. van de Tsjechische Luchtvaart Mij. C. L. S.. van deze dienst, dat om tien minuten over zeven gisteravond op Schiphol werd verwacht, heeft omstreeks acht uur bü E I b u r g een noodlanding moeten maken. Voor de oriëntatie maakte de pi loot gebmik van een parachntc- fakkel. die de omgeving goed ver lichtte. De landing lukte vrü behoorlijk op een weiland nabij deu weg El- burgEpe, doch bij den uitloop schijnt het toestel in aanraking te zijn gekomen met een groep boomen waardoor het ernstig werd bescha digd. De piloot ei radiotelegrafist hebben lichte kwetsuren opgeloopeu. De passagiers hebben ongedeerd het vliegtuig verlaten en zich naar hotel Kleykamp begeven, waar de komst van een autobus uit Amsterdam werd afgewacht. Terwijl de officieele openingsvlücht van den luchtdienst AmsterdamBoe dapest door de K.L.M. een vlot en opgewekt verloop heeft geliad, Is de eer- sto vlucht in omgekeerde richting, uit gevoerd door de Tsjecho Slowaaksche Luchtvaart-Mij. C.L.S. op betreurens waardige wijze gestrand in het gezicht van de haven, nadat het einddoel reeds ï>as bereikt. Een gelukkige omstan digheid bij dezen tegenslag mag het hoeten, dat hot ongeluk 'góed is afge- loopen en dat alle passagiers er zon der kleerscheuren zijn afgekomen eu slechts twee leden der bemanning be trekkelijk lichte en in elk geval onge vaarlijke verwondingen hebben opge loopen. Het Tsjechische toestel is gistermiddag te vier uur uit Praag vertrokken, nadat het passagiers uit Boedapest en Weenen had opgenomen. In totaal werd met negen pas sagiers de reis van Praag naar Amsterdam gemaakt. De machine, een Douglas D.C. 2, an het type dat ook door de K.L.M. op deze lijnen gebruikt wordt, werd bestuurd door gezagvamder Bal ik een bekend Tsjechisch piloot, een ervaren vlieger, die ook op Schiphol een bekende gast is. Aan boord waren verder de mecanicien Stun de marconist Mica. Naarmate men de Nederlandsche grens naderde, werd h3( weer slechter en, boven Nederlandsch gi- bied gekomen, raakte men weldra fn een sneeuwjacht Het toestel moest te 19.10 uur op Schiohol landen en was inderdaad omstreeks zeven mir de hoofdstad genaderd. In een dichte sneeuwjacht kwam het boven Schiphol waarmee het draadloos contact kreeg. Opdat oogenbik zag de bestuurder geen mogelijk heid te landen, waarvan hij Schiphol me- dedeeling deed. Ongelukkigerwijze raakte omstreeks dezen tijd de draadlooze zend-instal- latie van het Tsjechische vliegtuig de fect, waardoor Schiphol het geen nadere mededeelingen omtrent betere landings gelegenheid kon doen. Het toestel keerde terug, vermoede lijk om in het Oosten van het land of over de Duitsche grens landingsgo- legenheid te zoeken. De piloot bemerk te met schrik, dat de benzinevoorraad begon af te nemen en raakte boven dien, tengevolge van het missen van elke radio-aanwijzing in de sneeuw jacht, die toen boven het geheel e Wes ten van ons land heerschte, aan het dwalen. Het dreigende water Toen de benzinevoorraad hoe langer hoe meer begon af te nemen, besloot de be manning een lichtfakkel uit te werpen teneinde naar landir.gsgelegenheid uit te zien. Toen de eerste fakkel zijn licht ver spreidde, bemerkte men tot zijn schrik, men boven water vloog. Meer fakkels werden uitgeworpen en steeds op- vv zag men de watervlakte onder zich, zoodat men weldra begreep, boven het IJsselmecr verd'waald te zij n, en de piloot Balik slechts één doel had, zoo snel mogelijk land te bereiken en ten ko3te van alles te landen, alvorens de benzine voorraad geheel uitgeput zou zijn. Een nieu we lichtfakkel toonde toen plotseling de kustlijn, en, nadat eenigen tijd in de rich ting van de kust was gevlogen, werd met behulp van een der laatste lichtfakkels een tamelijk geschikt uitziend landings terrein, waargenomen niet ver van de kust. Het bleek te zijn een weiland, achter do gemeente Putten, dicht bij Ëlburg op het gebied der gemeente Doornspijk. Op het laatste oogenblik werd den passagiers, die zich in de cabine van geen gevaar bewust aren, medegedeeld, dat men een noodlan- ding zou gaan maken. Bijna op hetzelfde oogenblik daalde de machine in eon glij vlucht boven het weiland en bijna zou, de landing geheel gelukt zijn, indien men hierbij niet met de vleugels langs de toppen van een langs het weiland staande boomenrij had gescheerd. Het toestel kwam op de vleugels te recht, die als sleden fungeerden en de landingssnelheid braken. Door den schok brak het ondergedeelte van de rechter vleugel af en toen de machine tot stil stand was gekomen, bleek de rechtermo tor uit de vleugel te zijn gebroken. Hij lag op ongeveer twintig meter afstand van het toestel. Ook de linkervleugel was zwaar beschadigd, terwijl de geheele fusillage in elkaar bleek te zijn gednjkt. De passagiers werden met een l^evigen schok door elkaar geworpen, doch ble ken overigens ongedeerd, alleen van de bemanning had de bestuurder Balik een tik tegen het hoofd gekregen, waardoor hij een bloedende hoofdwonde opliep, terwijl de marconist Mika zijn been zoo danig bezeerde, dat hij naderhand op een brancard moest worden weggedra gen en vermopdeiijk een beenfractuur heeft opgeloopen. De passagiers bleven kalm Zonder dat een paniek ontstaan was, oe- gaven de passagiers zich uit het toestel. E<?d der inzittenden, een Engelscljinan. deel uit makende van de Britsche legatie te Praag haalde hulp van een boer in de omgeving, met wien hij zich te voet naar Elburg begui waar via het postkantoor Schiphol en le beirokken autoriteiten werden gewaar schuwd. Onmiddellijk begaven zich ook menschen uit Elburg naar het gedeeltelijk vernielde vliegtuig. Onder hen bevond zich de Elburg- sche dokter S. P. G u a 11 e r y van Wee zei, die de beide gewonden de eerste hulp verleende en een noodyerband aaulegde. Op zijn verzoek werd naar Zwolle getelefoneerd vanwaar weldra een iekentransportaum ter plaatse kwam. die de beide gewonden naar Zwolle vervoerde, waar zij in 't Sophia ziekehuis werden opgenomen. Hun toe stand is niet ernstig. De overige passagiers begaven zich naar Hotel Kleykamp te Elburg, waar heen ook hun bagage werd gebracht Binnen twee uur nadat het bericht Am sterdam hart bereikt, was reeds assistentie van de K.L.M. ter plaatse, n.l. de heer Loo van den stationsdienst, in gezelschap van eenige technische hulpkrachten, die het eerste onderzoek bij het vliegtuig instelden. Nadat een ambtenaar der invoerrechten en accijnzen te Elburg de bagage der passagiers had onderzocht werden zij met de inmid dels uit Amsterdam gearriveerde K.L.M.-bus naar de hoofdstad gebracht, waar zij tegen twee uur in den nacht aankwamen en hun intrek namen in een der groote hotels. Vliegtuig was zeer solide De passagiers bleken, ondanks den onder vonden tegenslag, uiterst tevreden over de wijze, waarop de noodlanding is ten uitvoer gebracht. Geen oogenblik hebben zij zich ongerust gemaakt en bij den schok wisten zij op hetzelfde moment dat de landing goed was afgeloopen. Zij spraken met bewonde ring over de soliditeit van het v liegtuig, im mers de cabine bleef onbeschadigd: bij on derzoek bleek alleen de neus eenige schade te hebben opgeloopen. In Elburg heerschte den geheelen nacht een vrij druk vertier en velen begaven zich. ondanks het late uur; naar liet afgelegen weiland op het landgoed „Oostendorp", waar het wrak zich bevindt. Hedenmorgen is een nader onderzoek inge steld. Onovertroffen beleid van den G.G. Gunstig oordeel van de Eerste Kamer De G.G. en de N.S.B. Volgens het Voorloopig Verslag Tan de Eerste Kamer over de Indische be grooting voor 1936 brachten vele leden den Gouverneur-Generaal hulde voor zijn beleid, dat zij als onovertroffen meenden te mogen kenschetsen. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat op het stuk van bezuiniging in Indië thans de uiterste grens is bereikt. Zeer vele leden vestigden de aandacht op den onvoldoenden staat, waarin de weer macht. en met name de vloot, in Ned. Indië verkeert. Enkele leden brachten de houding ter sprake, welke de G. G. aanneemt ten opzich te van de Nat. Soc. Beweging, welke hou ding wel zeer afwijkt van die, welke de re geering hier te lande tegenover die partij heeft aanvaard. Zonder aan het feit, dat de G. G. aan Ir. Mussert twee keeren audiëntie, heeft ver leend. bijzonder gewicht te hechten, waren zij toch van oordeel, dat de landvoogd te dier zake niet juist had gehandeld. Wat de pensioenen betreft, werd gevraagd, of het niet wenschelijk ware, hierin op den duur veranciering te brengen, door den diensttermijn, welke in Indië recht op pen sioen geeft te verlengen en het bedrag der pensioenen jneer. iji overeenstemming te brengen met de pensioenen van Nederland sche ambtenaren en militairen. Vele andere leden waren van meening, dat de Indische pensioenen niet met die hier te lande kunnen worden gelijk gesteld, al acht ten zij de mogelijkheid van vermindering der eerstbedoelde niet a priori verwerpelijk. Genua-express De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en, post in aansluiting op het 21 April a.s. van Genua vertrekkende M.S. „Marnix van SL Aldegondo" Donderdagmorgen 23 April a.s. om 8 55 uur van den Haag s.s zal ver trekken. Vertrek van Utrecht CS. 9.54 uur, van Arnhem 10.47 uur, van Nijmegen 11.10 uur. Vertrek van de aansluitende trein naar Utrecht van Amsterdam CS. 8.22 uiir, van Amsterdam W.P. 8.36 uur. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrek om 8.32 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 10.10 uur. NEDERL. AMBULANCE TE ADDIS ABEBA UIT GROOTE GEVAREN GERED ADDIS ABEBA, 21 April. Alle overgebleven leden van de Neder landsche en Britsche ambulances zijn vannacht te Addis Abeba ge arriveerd. De Britsche ambulance heeft drie leden van de Nederland sche ambulance, o.a. dr. Veene- kJaas, gered, die ternauwernood nabij Kworam aan de voor hoede van het Italiaansche leger ontsnapten. Zij waren genoodzaakt hun vrachtauto in de steek te laten en de tocht per muildier voort te zetten. De lijn Amsterdam-Boedapest der K.L.M. Na een schitterende vlucht, welke - de laatste etappe na over het geheele traject op een gemiddelde hoogte van drie duizend meter werd afgelegd, als gevolg waarvan, zeer ten gerieve van ce passagiers vrijwel geen remous optrad, is gisiermiddag te 4.28 uur A. T. de Fokker-Douglas Rietvink bestuurd door den gezagvoerder Duime- 1 a a r vlot te Boedapest geland, waarmee de openingsvlücht der K.L.M. van c.e luchtver- binding AmsterdamPraagWeenenBoe dapest, aan welke verbinding de treffende naam „Blauwe Donau-express" werd gege ven, op succesvolle wijze volbracht is. Uit de hartelijke ontvangst op het vlieg veld Maty as fold is wel duiaelijk geble ken hoezeer men in Hongarije deze uiterst snelle verbinding, die door de K.L.M. in sa menwerking met de Tsjechische maatschap pij C.L.S. geëxploiteerd wordt, op prijs stelt. Luchtbescherming en Radio Voor de bijzondere luchibeschermings- oefening, welke op 23 April in Hilversum zal worden gehouden, bestaat in den lande groote belangstelling, daar de radio bij deze oefening op uitgebreide schaal zal worden toegepast. Door' bijzondere welwillendheid van de Philipsfabrieken zullen de speciale diensten voor deze oefening opgeroepen, de beschik king hebben over een viertal zendapparaten en ontvangtoestellen, waardoor een goed functionneeren van de hulpdiensten, die niet de stafcentrale onmiddellijk verbonden zijn, te verwachten is. Vele militaire autoriteiten namen met be langstelling de apparaturen in oogenschouw. PRINSES JULIANA VERRICHT DE SYMBO- LISGHE HANDELING Veel belangstelling voor het vorstelijk bezoek In stroomenden regen heeft gistermiddag te midden van hei en bosch de officieele. opening plaats gehad van het werkkamp voor jeugdige werkloozen „Rode n'', een instelling van de Centrale voor Werkloozen zorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Chris tendom. De aanwezigheid van H.K.H. Prin ses Juliana gaf aan deze plechtigheid een bijzonder karakter. De gemeente was in een feestelijke stemming. Van vele huizen wapperde de nationale driekleur. De bevolking tot ver uit den omtrek was samengestroomd om de hooge gast te verwelkomen. De Prinses, dié in gezelschap was van den heer S. Baron van Heemstra, kwam per auto uit Meppel en werd bij SteenbergenAlteveer opgewacht door de schoolkinderen van de plaat selijke sdhool, die haar het Wilhel mus toezongen. Langs den zandweg naar het werkkamp hadden zich vele menschen verzameld, die de Prinses, toen zij om drie uur arriveerde, har telijk toejuichten. Bij den ingang van het werkkamp had een honderdtal kampjongens een eerehaag gevormd, terwijl twee meisjes de Prinses bij het uitstappen bloemen overhandigden. H.K.H. Prinses Juliana werd verwelkomd door den voorzitter van de Centrale, den heer W. J. Hemmes uit Groningen en den burgemeester van Roden, Mr. H. W. Bloemers. In het gebouw van het werkkamp had zich intusschen reeds een honderdtal ge- noodigden verzameld, voor het meerendeel vertegenwoordigers van colleges en licha men op kerkelijk, burgerlijk, sociaal en fi lantropisch gebied. Nadat de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen sprak de heer Hemmes een woord van welkom, waar in hij zich in het bijzonder richtte tot H.K.II Prinses Juliana, Vervolgens gaf hij een overzicht van de bedoeling en de oprichting der kampen, waarvan wij reeds gisteren een exposé Na deze rede zongen de aanwezigen het eerste vers van Gezang 2, waarna Ds. Reeskamp, Geref. predikant te Roden, voorging in gebed. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Drente las vervolgens de openings rede van Minister Slingenberg voor, die door dezen zelf ware uitgesproken in dien hij niet de zitting van de Tweede Kamer had moeten bijwonen in verband met het overlijden van Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck. In deze rede werd de waardeering uitge sproken van de Nederlandsche Regeering voor het vele en goede werk, dat door ver schillende centrales voor de werkloosheids bestrijding onder de jeugd wordt gedaan, terwijl de grootst mogelijke steun van de Overheid werd toegezegd. Nadat ook de burgemeester van Roden de medewerking van zijn gemeente tot het welslagen van de instelling had toegezegd overhandigde Ds. A." N. Tonsbeek, Ned. Herv. predikant te Appingedam, namens het provinciaal comité den kampcommandant een Bijbel. Een dankwoord voor de mede werking en belangstelling werd gesproken door den kampcommandant, Ir. G. Meye- r i n k, terwijl als laatste spreker de voor zitter van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer A. Stapelkamp, namens dit lichaam uiteenzette, dat de Centrale steeds op den steun van het, C. N. V. kan rekenen. In een stroomenden regen verrichtte H.K.H. Prinses Juliana vervolgens de symbolische opening van het werk kamp door op het voorplein aan den groofen vlaggestok de nationale drie kleur te hijschen. Een der kamp jongens blies daarbij op zijn trompet het groot saluut. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd deze plechtigheid gesloten. H.K.H. Prinses Juliana bracht daarna nog een kort bezoek aan het bosch van mej. Kymmel, een der werkgelegenheden van de jongens. Mej. Kymmel heeft aan de Prinses bloemen overhandigd. Per hofauto vertrok H.K.H. naar Assen, waar ten huize van Baron de Vos van Steenwijk de thee zou worden gebruikt. De aankomst van II. K. H. Prinses Juliana aan het werkkamp. Geheel rechts i W. J. Hemmes, voorzitter van de Centrale voor Werkloozenzorg. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Eden heeft een belangrijke rede in den Volkenbondsraad gehouden en daarin de Volkenbondspolitiek verdedigd. Hij pleitte voor handhaving van de bestaan de sancties. In Palestina duren de ongeregeldheden voort Te Addis Abeba worden uitgebreide maatregelen getroffen om de vreemde lingen te beschermen. Een Tsjechisch vliegtuig van de ge opende luchtlijn BoedapestAmsterdam heeft nabij Elburg een noodlanding ge maakt. De Nederlandsche ambulance in Abcs- sinjê is thans veilig te Addis Abeba aan gekomen. De Vólkenbondsraad heeft gister een reso* lutie aangenomen, waarin een laatste beroep op Italië wordt gedaan om het geschil met Abessynië op te lossen. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de Indische Bcgroo- ting voor 1936. De opening van het werkkamp te Roden* Noodlanding van een Nederlandsch milè> tair vliegtuig te Crailo. Octrooibureau Rartels behandelt octrooi zaken, deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Brzui- denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—120012. LEERDAM IN NOOD Nieuwe besprekingen Gistermiddag vonden onder lei ding van Minister G e 1 i s s e n op nieuw besprekingen plaats in ver band met de moeilijkheden, waarin de Glasfabriek te Leerdam geraakt is. Aan deze besprekingen namen deel vertegenwoordigers van Leer dam. van de Maastrichtsche en Schiedamsche Glasindustrie en van de arbeidersorganisaties. Door den Minister werd aange geven, op welke wijze behoud van een rendabele werkgelegenheid in Leerdam mogelijk zou kunnen zijn. De beraadslagingen hierover zul len worden voortgezet. Overeenstemming inzake de voor te stellen reorganisatie Naar wij vernemen, is tusschen het be schermingscomité voor obligatiehouders dei' Kon. Ned. Stoomboot-Mij N.V. en het bestuur dier vennootschap overeenstemming bereikt inzake de voor te stellen reorganisatie. Hier bij zullen obligatiehouders voor elke obliga tie groot 1000. 400 in eeld en 500 in aan- deelen ontvangen. Het bestaande aandeelenkapitaal wordt, op ƒ5000 pref. aandeelen na, geheel afge schreven. De oude aandeelhouders ontvan gen voor elk aandeel groot ƒ500, een amor- tisatiebewijs, hetwelk uit de overwinst -af losbaar is met 50. Gister verleende de president van de rechtbank te Amsterdam de door de Mij gevraagde goedkeuring om een vergadering van houders van te barer laste uitstaande obligaties te houden, waar deze voorstellen behandeling zullen komen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co.. hoofdagente van de N. V. Rótterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide* rijdende m aansluiting op het lieden te Mar seille verwacht wordende mailschip „Siba- jak" Woensdag 22 April a.s. om 6.15 to Roosendaal, 7.14 te Rotterdam D.P. eu 7.40 te Den Haag zal arriveeren tijd de basils* Zaken te ver' steenindustrie do tegenwoori industrie een penstelsel gev an den Mlnlst en in do voor belang rijke a twee-ploegen stelsel gewerkt Een andere t ücnlgingr van'* kuUtzandsi

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1