Jlir uiut £>iïtsd)r (tfuurattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken WAT DE AMBULANCE BELEEFDE FISK waar :§werk abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5757 VRIJDAG 17 APRIL 1936 15e Jaargang aabrtttntirpripen: Van 1 tot 5 regelsf.177» Elke regel meer0.22%h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 SCHERP OORDEEL In vogelvlucht beschouwde de Voorzitter van de Chr HisL jaarvergadering verschil lende politieke verschijnselen van het laat ste jaar. Iets meer dan van de meeste dingen werd gezegd van het eerste optre den der N.S.B.-ers in de Eerste Kamer. En wat ieder onbevooroordeeld toeschouw moet constatecren, werd ook door Mr. de Geer onderschreven: „Voorloopig heeft die nadere kennismaking niet de indruk ge wekt, dat deze partij een aanwinst zal zijn voor ons politieke leven" Maar scherper oordcel werd geveld ove; de wijze, waarop de woordvoerder dei N.S.B. het voorstel van een geldleening hesprak. Hij zei toen: „Deze leening is een uitvloeisel van het beleid dezer Regeering, welk beleid wij afkeuren en waarvan wij de daden niet achteraf door het goedkeuren der middelen kunnen sanctioneeren". Mr. de Geer neemt de N.S.B. deze onver antwoordelijke taal zeer kwalijk en zegt van: „Doze uitlating bevestigt, dat die partij zekere verwantschap vertoont met de bols jewisten in Rusland, die op gelijke grond de schulden van een vroeger bewind niet hebben erkend. Indien deze partij het ver moeden wekte, op de duur ingang te zullen vinden bij de meerderheid van ons volk, dan zou door zulk een uitlating het Staats- crediet ernstig geschokt zijn en konden de eerstvolgende jaren van het uitvoeren van openbare werken- wel afzien. Gelukkig wekt zij dat vermoeden niet en heeft daar om de uitlating ons Staatscrediet onge schokt gelaten. Intusschen heeft het eenig nut, thans wat meer klaarheid te hebben omtrent de omvang van de besmetting, welke de bolsjewistische bacil hier te lande heeft aangericht." Het oordeel is even scherp als de conclu sie, welke er uit getrokken wordt, juist is. En de laatste is eigenlijk nog belangrijker dan de eerste. Indien onder ons volk de gedachte leefde, dat do N.S.B. te ceniger tijd het bewind zou kunnen overnemen, dan had zoo'n klaring een paniek op de beurs veroor zaakt Echter, niemand schonk er eenige aandacht aan. Het dreigement werd nog niet eens voor kennisgeving aangenomen- Scherp was het oordeel van Mr. de Geer over do geestelijke verwantschap tusschen fascisme en bolsjewisme; en veelzeggend was de onaandoenlijkheid van ons volk over het dreigement der N.S.B. Is er voor beide niet alleszins reden? Dienstplichtigen met onbepaald klein verlof De minister van Defensie heeft be paald, dat de dienstplichtigen, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, op Zaterdag 18 April a.s. in het genot van onbepaaid klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bijzondere reden bij den troep aanwezig dienen te blijven. De Amsterdamsche haven-tarieven Komen op gelijk peil met Rotterdam B. en W. van Amsterdam zullen binnen kort aan den gemeenteraad voorstellen over te gaan tot een nieuwe verlaging van de huren van pakhuizen, kaden en loodsen enz. van de gemeentelijke haven- en handelsin richtingen. Er wordt over deze maatregel overleg gepleegd met het departement van minister Gelissen. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft aan dat van Amsterdam ingevolge een sinds kort bestaand gebruik mededeelïng gedaan van zijn plan om de havengelden te verlagen. Indien het overleg met de regeering tot het gewenschte resultaat leidt zullen de voor stellen tot verlaging zoodanig zijn, dat de tarieven op gelijk peil met die van Rotterdam na de nieuwe verlaging aldaar blijven. Belangrijke order Vier baggermolens voor Argentinië Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de Argentijnsche regeering in Nederland een order heeft geplaatst voor de levering van vier baggermolens voor de Rio Platarivier, tot een bedrag van f 628.000. Bezoek van Engelsche jongelui junior-leden van de Engelsche „League of Nations Union" Nederland wordt op dit oogenblik bezocht door een groep van ruim 50 jongere leden van de Engelsche „League of Nations Union", de Engelsche Volkenbondsvereeniging, die een millioen leden telt, en er in geslaagd is ook bij de jeugd een open oor te vinden voor de Volkenbondsgedachte. Dit gezelschap be- bézoekt achtereenvolgens Amsterdam, Alk maar, Haarlem, Leiden, Den Haag en Delft, en wordt door de in deze plaatsen gevestigde afdeelingen van de „Vereen, voor Volken bond en Vrede" op hartelijke wijze welkom geheeten. Men hoopt, dat tengevolge van dezen toóht Engelsche juniores een bezoek van Ne-I derlandsche juniores aan Engeland kan wor den georganiseerd. Uit het relaas dat dr. Van Schelven deed bij zijn terugkeer uit Abessinië, is wel gebleken welk een verschrikkelijke toestanden in Abessi nië heerschen. Zooals begrijpelijk verkeerden de andere leden der ambulance in groote ongerust heid over het lot van dr. Van Schelven. Wat zij allemaal beleefden in het land van den Negus eer de vermiste weer terug was, is inder daad treurig te noemen. Uit het rapport van dr. Winckel, waarvan wij hieronder een exposé geven, blijkt welk een barbaarsche toestanden in Abessinië heerschen. In Dessie Op 2 Maart kreeg dr. Winckel in het kamp te Dessié bericht ,dat de colonne-Van Schelven op weg naar Kworam te Waldia was aangekomen. De volgende dagen werden grootendeels gevuld met het treffen van voorbereidingen voor oe reis naar het Noorden door dr. Winckel. Er was toen ook druk werk in het hospitaal en in de polikliniek. De patiënten eischten veel zorg. De polikliniek wordt steeds druk bezocht en aan het inheemsche personeel heeft men niet veel. Niemand kan lezen of schrijven, zoo deelt dr. Winckel mede, zelfs niet een overigens uitstekende kracht, die als hun chef werd aangesteld. Zij kunnen dus niet leeren temperatuur op te nemen. Vrijdag 6 Maart bracht de kroonprins een bezoek aan de ambulance. Dr. Belmonte was bezig met een operatie en de prins wilde deze bewerking bijwonen. Het duurde even wel niet lang, of hij vond het genoeg en vertrok weer. Zaterdag 7 Maart zouden dr. Winckel en de heer De Vries per vrachtauto naar het Noorden vertrekken, doch des nachts kwam er een briefje van den secretaris van den kroonprins, waarin medegedeeld werd, dat deze reis uitgesteld moest worden. Wanneer de reis zou kunnen doorgaan, moesten de paspoorten vernieuwd worden. Dit bericht verontrustte ons in hooge mate aldus schrijft dr. Winckel te meer, daar wij op onderzoek uitgetogen, om trent den aard der moeilijkheden geen en kele inlichting konden krijgen. Een ultimatum Zondag 8 Maart had de ambulance nog niets vernomen van den secretaris van den kroonprins. Dr. Winckel stelde toen een ul timatum: „als wij op onzen brief geen beves tigend antwoord ontvangen en morgen niet op reis kunnen, stel ik den Franschen ge zant en den afgevaardigde van het interna tionale Roode Kruis te Addis Abeba met een en ander in kennis". In antwoord op dit ultimatum kwam er een briefje van den secretaris van den kroonprins, waarin medegedeeld werd. dat den volgenden dag geantwoord zou worden. Des Maandags stuurde dr. Winckel een te legram „an den keizer met het verzoek in lichtingen te ontvangen over het lot en den toestand der beide voorposten. Met den heer De Vries en den Engelschen kolonel Holt ging dr. Winckel daarna naar de stad op z~.ik naar den kroonprins en diens secretaris. Er werd verteld, dat zij in hun holen, hoog in de bergen waren. De tolk werd er heen gezonden met een briefje, waarin ora een onderhoud werd verzocht. De tolk kwam na een paar uur terug met de mededeelirig, dat de secretaris er niet was en dat hii het briefje in handen van den adjunct-secretaris gesteld had. ken. Dit gelukte, doch hij bleek van niets te weten, alleen dat iedereen belet werd noordwaarts te trekken. Den volgenden dag werden dringende te legrammen gezonden aan den Franschen gezant en aaD den vertegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis in Addis Abeba met het verzoek om inlichtingen om trent de positie van de heide voorposten. Om één uur des mdidags kwam bericht van het paleis van den kroonprins, dat een vliegtuig rekomen was om dr. Barkhuus, den Deenschen arts, die ernstig ziek was en in de Nederlandsche ambulance verpleegd werd, naar Addis Abeba te brengen. Om 2 uur was alles gereed en vertrok een vracht auto naar het vliegveld. Dr. Winckel bege- leiode den zieke. Dr. Winckel schrijft over dezen tocht naar het vlit^rveld het volgende: „Bij het paleis blijkt niemand aanwezig te zijn. om ons een laisser-passer te geven, in tegenstelling met de afspraak. Onderweg treffen wij echter gaat, zonder te melden, dat een overval door roovers plaats greep. Dr. Winckel voegt er aan toe, dat onder die omstandigheden het handhaven van een of meer voorposten niet verantwoord is „De weg is modderig, zoodat wij slechts langzaam vooruit komen. Ora 1 uur ont moeten wij een groot aantal vrachtwagens van de "rit-ehe ambulance, met zeventien ernstige gewonnen, op weg naar ons basis hospitaal. Van hen vernemen wij details over het bombardement en van de verwon ding van dr. v. Schelven. Zij overhandigden mij een pakket met brieven, waaronder een met potlood geschreven, onleesbare brief van dr. Van Schelven". Den volgenden dag (Vrijdag 13 Maart) ar riveerde het gezelschap in Waldia. Daar werd medegedeeld, dat de Nederlan ders wegens de onveiligheid op den weg oiot verder konden reizen, alvorens uit 't groote hoofdkwartier daartoe vergunning is gege ven. Men zou dadelijk naar het hoofdkwar tier seinen. Den volgenden dag was er nog geen be richt. De gouverneur der provincie verteld# aan Dr. Winckel, dat er geen 100 doch dui zenden opstandelingen zijn (naar men zegt omgekocht door de Italianen) en dat hij voor de veiligheid der Nederlanders Een klein legertje moet mobiliseeren Dit kan echter pas Maandag klaar zijn zoodat Dr. Winckel twee volle dagen moest wachten. Bovendien reikte het gebied van den gouverneur slechts tot Cobbo, hal\er wege Quoram. De gouverneur aldaar zou nieuwe maatregelen moeten nemen. Dan maar terug naar Dessie Onder oeze omstandigheden oordeelde dr. Winckel het beter naar Dessié terug te gaan, waar zijn aanwezigheid dringend noodzakelijk was en ir. Vries werd be last met de regeling van het terugtrekken der voorposten. Uit telegrammenwisseling blijkt ver volgens, dat de negus alles deed om Dr. an Schelven te helpen (de bijzonderheden den stoet van den prins, die mij toewenkt l hierover heeft men reeds uit het interview hem te volgen. De prins blijkt uitgereden fe met Dr. van Schelven vernomen) om op zijn voor schietoefeningen en in zijn gevolg .deze wijze te trachten goed te maken, wat zijn opstandige onderdaden misdreven had schietoefeningen en in zijn gevolg passeeren wij de wacht. Na eenige kilo meters houdt de stoet balt De secretaris deelt ons nu mede, oat hij er niet zeker van is, dat het vliegtuig komt, maar dat hij een ruiter naar Dessié zond, om telefonisch te Addis Abeba te vragen, of het vliegtuig vandaar vertrokken is. Ons wordt dus aan geraden. op het antwoord te wachten Dit doen wij noodgedrongen, ook ornaat de weg bestreken wordt door mitrailleurs, waarmede de Prins en gevolg schieten. Om half vijf den. Twee dagen later (Dinsdag 17 Maart) kwam er telefonisoh bericht van Ir. de Vries uit Woldia, dat de reis naar Quoram on mogelijk was en dat hij naar Dessie terug keerde. Den volgenden dag (18 Maart) kwam de heer De Vries in het kamp aan en rappor teerde het volgende: door naar het vliegveld, komen er om zijn, maar het was er natuurlijk niet- Ook Treurige behandeling aan, en vinden niéts. Om acht uur waren wij weer in het kamp. Des nachts kreeg dr. Barkhuus een aanval van acute hartzwakte". Dr. Winckel geeft dit korte verhaal, ora te doen zien. hoe men de Nederlanders en de anderen meent te kunnen behandelen Den volgenden dag kwam er een tele gram van den negus, waarin werd mede gedeeld, dat de beide voorposten in goede conditie verkeeren en er geen reden was voor ongerustheid. De heer De Vries sprak dien dag op het vliegveld echter Dr. Junod en deza vertelde hem, dat volgens te \ddi3 Abeba ontvangen bericht de karavaan der eenheid van Schelven door roovers was aangevallen. Na veel audiënties en geconfereer werd vergunning verkregen voor Dr. Winckel en den heer De Vries den volgenden dag naar het noorden te vertrekken. Eindelijk naar het Noorden Donderdag 12 Maart vertrokken dr. Win ckel en de heer De Vries eindelijk met twee vrachtauto's naar Kworam, vervuld van het feit. dat er ernstige dingen met onze voor posten gebeuren, zonder dat het gouverne ment de leiding der ambulance daarvan in kennis stelt, zelfs na eenige dagen het oir- baar acht. alleen te seinen, dat alles goed niet' om 5-uur, zogdat ik besloot hot erop te wagen, snel naar Cobbo te rijden. Dit geschiedde, en op 6 uur werd de plaats bereikt. Maandag 16 Maart te Cobbo gebleven, we- gens vliegtuiggevaar. Er kwam inderdaad een vliegtuig, dat vlak bij de auto bommen wierp, doch ons miste. Des avonds zonder escorte, doch vergezeld door een gal la-chef den sprong naar Quoram gewaagd. Overdag is dit niet mogelijk, wegens de vliegtuigen. Na een uur rijden terechtgekomen in 'en moeras (vermoedelijk was de weg door op standelingen onder water gezet), de auto zakte tot de lantaarns in de modder, werd afgeladen en met veel moeite uit de modder getrokken. Een andere weg was in het don ker niet te vinden, weshalve ik terugkeerde, naar Cobbo en van verdere pogingen heb afgezien, daar deze wegen alleen overdag berijdbaar zijn en dan kan men juist uiet reizen wegens het vliegtuiggevaar. Wij ren 40 uren aan een stuk in touw geweest van Cobbe teruggereden naar Woldia". Dr. van Schelven terug Vrijdag 20 Maart kwam plotseling ©en auto het erf op rijden: „Tot onze verrassing en vreugde bleek het Dr. van Schelven te zijn. Een auto van den keizer had hem van Quoram tot ons zullen brengen, doch deze bleef stekgi. legde hij het laatste stuk van den weg af in een vrachtauto met gewonden, onze ambulance bestemd Hij maakt best, is alleen nog wat kortademig. Belmonte vervaardigde nog een röntgenfoto van zijn borst/" Belgische Scholieren naar Amsterdam Dit voorjaar zal ons land wederom be zocht worden door een groote groep Belgi sche scholieren. Zij zullen op hun door tocht naar Amsterdam, alwaar zij blijven overnachten van 2528 April a.s. allereerst de havenwerken van Rotterdam bezichti gen. Daarna begeven zij zich naar de Resi dentiestad, waar Z.E. de minister van On derwijs de jonge Belgen in de Ridderzaal zal toespreken. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft een oud patriciërshuis aan de Klove niersburgwal laten inrichten, waar onge veer 125 Belgische jongens zullen logeeren, terwij] de ruim 300 Belgische meisjes in de voormalige H B.S. aan de Marnixstraat ver blijf zullen houden. Bond van Meisjesvereen. op Geref. Grondslag Tweede Pinksterdag Bondsdag te Den Haag Tweede Pinksterdag hoopt de Bond van meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland te Den Haag zijn Bondsdag te houden. Alsdan hopen te spreken Prof. Dr. G. M. den Hartogh, van Kampen, Ds. E. I. F. Nawijn.van Apeldoorn, Ds. S. R. Smilde, van Zeist, Ds. Th. Delleman, van Aalten en Dr. Joh. H. Scheurer, van Amersfoort. Ook hoopt te spreken de oud-presidente mevr. C. H. van Alkemade-Kwakkelstein. Waarschijnlijk zal minister Dr. H. Colijn den Bondsdag bij wonen. Het Bondsbestuur heeft eenige voorstellen, en wel, om de contributie te handhaven op 15 cent per jaar per vereenigingslid en den Bondsdag in 1937 te Zwolle te houden Verlengen Handelsaccoorden met België Besprekingen te Brussel en 's-Gravenhage De heer Lamping, directeur van de han delsaccoorden (departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart), heeft te Brussel vertoefd en daar gesproken over verlenging van het verdrag en het regime der handels accoorden met België en Luxemburg. Heden komt in den Haag de heer Suetens, directeur van de Handelsaccoorden van het departement van Buitenlandsche Zaken te Brussel, om de onderhandelingen voort te zetten. STAKING BOUWBEDRIJF ZUTPHEN De rijksbemiddelaar in het derde district, Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, zal Maandag 20 April op het gemeentehuis te Zutphen een bespreking hebben met partijen, be trokken bij de staking in het bouwbedrijf aldaar. In een boerderij te Oelecbem aan de Nëder- landsch-Belgieche grens is aangehouden de achtentwintigjarige Joh. J. afkometig uit Meerlo, wiens opsporing was verzocht door het parket van Roermond terzake van kippendief stallen door hem gepleegd in de omgeving van Roermond. De gearresteerde was oj genoemde hoeve werkzaam als landbouwers knecht. Hij zal worden uitgeleverd. CONTRACT-ACTIE TE IJMUIDEN Donderdagmiddag heeft op het departement in sociale zaken een conferentie plaats ge had onder leiding van den rüksbemiddelaar Mr. Dr. S. de Vries Czn., van partijen, be trokken t»ü de contractactie te IJmuiden. Deze bespreking heeft nog niet tot een resultaat geleid. Zjj zal Dinsdag a.s. worden oortgezeL De jeugdige Amsterdamsche inbrekers Hoofdinspecteur P. A. Kater van het bu reau J. D. Meyerplein te Amsterdam heeft zoowel 's middags als 's avonds de vier te Amersfoort aangehouden jeugdige Amsterdamsche knapen twee stel broer tjes uit gezinnen aan de Raamgracht en de Nieuwe Kerkstraat zoomede den te Am sterdam aangehouden 14-jarigen knaap uit de Weesperstraat en den 18-jarigen broer van de twee jongens uit de Nieuwe Kerk straat, afzonderlijk aan een verhoor onder worpen en ofschoon nog verscheidene pun ten moeten worden uitgezocht, staat wel vast, dat eerstgenoemd viertal en ook de knaap uit de Weesperstraat betrokken zijn geweest b ij andere in de stad gepleegde diefstallen. Wij vernemen voorts, dat, dank zij het werk van den dactyloscopischen dienst, de schuld van twee der te Amersfoort aange houden knapen vaststaat ten aanzien van diefstallen, welke eenigen tijd geleden ge pleegd zijn in twee naast elkaar gelegen zaken in de St Arvt.honiebreestraat. Gebleken is, dat de daar destijds gevon den vingerafdrukken van de toen onbeken de daders overeenkomen met die van de twee vermelde jongens. Heden zullen zij door de politie van het bureau Warmoes- straat hierover aan den taad worden ge voeld. Van het zestal bevinden vijf zich aan het bureau J. D. Meyerplein in arrest, de jong- ;te is in verband met zijn leeftijd elders ondergebracht Aan het einde van deze week of het begin van de volgende zullen de kinderen ter beschikking van de justitie worden gesteld en in afwachting van de berechting door den kinderrechter, vermoedelijk in het ob servatiehuis aan de Vosmaerstraat in be waring blijven. Uitgevers Maatschappij BROEKHOFF N.V. v/h. KEMINK ZOON, Domplein 2, Utrecht vestigt de aandacht op hare uitgaven: H. BAKKER„Stroomingen en sekten van onzen tijd" id. „Kerkelijk leven in Nederland" Gebonden 1.50 Beide boeken uitstekend gerecenseerd In De Standaard en de geheele veraere Chr. Pers Postgiro 277095 Ook verkrijgbaar bij den Boekhandel Groote brand te Ammerzoden Twee woningen en een mandenlabriek met pakhuis ln de asch gelegd Donderdagmiddag om vier uur is alhier een felle brand uitgebroken in de woning van J. Pasnagel, te Ammerzoden. Het aan gebouwde woonhuis van W. van den Oord vatte weldra vlam en spoedig hierop ston den ook de mandenfabriek van G. van den Oord en het daarbij behoorende pakhuis met hun zeer brandbaren inhoud, in vlam men. De inmiddels gearriveerde motorspuit kon tegen deze geweldige vuurzee niets uitrichten, zoodat de geheele inventaris der woningen, benevens groote voorraden man den en teenhout door het vuur werden ver teerd. Een groote vrachtauto, welke niet verzekerd was, viel eveneens den vlammen ten prooi. De nabijgelegen beschuitfabriek van Verlouw en verdere belendende per- ceelen konden met groote moeite behouden blijven. Van de twee gezinnen, die door den brand dakloos zijn geworden, is er slechts één laag verzekerd. De voorraden manden en teen hout zijn op beurspolis verzekerd. Omstreeks zes uur was men den brand, waarvan de ooreaak nog niet vaststaat, meester. De nablussching nam nog gerui- men tijd in beslag. Prospectus 2 kosteloos P B N A Oe superieure schooi voor technisch briefonderwijs Bouwkunde. Waterbouwkunde. Werktuigbouwk.. Electrotechn. Radio-, Chemische Techniek VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is het rapport van de Liberale Staatspartij inzake herziening van de Grond* wet. De vooruitgang van de K.LM. De Bond van vereenigingen voor Christe* lijk Nijverheidsonderwijs vergadert te Grom ningen. Groote brand te Ammerzoden verwoedt twee vioningen en een fabriek met pakhuis, In dienst gehouden miliciens gaan Zat er* dag met onbepaald verlof. Uit het dagboek van Dr WinckelBijzon* derheden over de Nederlandsche AmbulancQ in Abessinië. De Bijksmiddelen hebben in Maart jl op» gebracht f 3l.103.2ii tegen 30.653.189 een jaar geleden. Het eerste kwartaal s'.elt 6.5 millioen teleur. Uitgifte van Schatkistpapier. de Unilever N.V. ert Alorsi heeft te Genève de vooribaarden be* kend gemaakt onder welke Italië tot vredes onderhandelingen met Abessynië bereid is. Abessynië heeft deze voorwaarden van de hand gewezen. Massa-processen in Duitschland. De band voor kenners: Felle brand te De Lier Veilingsgebonwen aangetast Hedenochtend te ongeveer half negen is te De Lier een felle brand uitgebroken. De brand is door tot nu toe onbekende ooreaak uitgebroken in het zoogenaamde oude veilingsgebouw Westerlee, in de op slagplaats van den groentenexporteur J. de Jong. In deze opslagplaats was een groote hoeveelheid papier, stroo en kratten voor het verpakken van groente en fruit opge slagen. Het vuur vond in dit materiaal gre tig voedsel en spoedig sloegen de vlammen naar alle kanten uit Toen de brandweer van De Lier ongeveer een kwartier na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, stond het geheele oudo Veïlings- gebouw in lichter laaie. Aangewakkerd door den wind, sloeg het vuur over naar groote pakloods van den heer C. Disselkoen en naar het gebouw van de aankoop-ver- eënising „De Lier". Het blusschmgswerk werd onder leiding van den burgemeester, den heer C. J. van der Hoeven, krachtig ter hand genomen. De weg langs de brandende gehouwen, die geheel aan het vuur ter offer zullen vallen, is door de politic afgezet Daar de brandweer van De Lier vrees de. dat zij verdere uitbreiding van den brand niet zou kunnen voorkomen, heeft de burgemeester assistentie gevraagd brandweer van Delft De strijd van de Liersche brandweer had ituschen zooveel succes dat het woonhuis van de veilingmeester kon worden behou den. terwijl ook het gevaar voor de molen kon worden afgewend. Om ruim 9 uur arriveerde de Delftsche brandweer die met 2 alralen bü de blus- sching begon te assisteeren, waarna het pleit spoedig beslecht was. De schade die is aangericht wordt wat betreft het gebouw op f 15000 geschat, ter wijl de opgeslagen materialen, hoofdzakelijk van de Coöperatieve Inkoopvereen., op i 10.000 geraamd wordt. Alles was verzekerd. Op het terrein van de brand waren onder eer aanwezig de burgemeester van Naaldwijk en de hoofdcommissaris van po litie te Delft. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. De treinontsporing te Woerden Een ononderbroken arbeid van bijna 30 uur door een groot aantal werklieden der Ned. Spoorweg-ra onder leiding van ingenieurs en chefs heeft Donderdagmiddag het oprui- mingswerk op de spoorbaan bij Woerden gereed doen komen. Nadat Woensdagavond de tweede groote kraan gearriveerd en het defect aan de eerste, die reeds spoedig na het ongeluk ver scheen, verholpen was, werd met het weg halen der gekantelde wagens voortgegaan. Het is een geweldig werk geweest de zware stalen wagens in de kranen te krijgen en weg te brengen Het werk vlotte uitstekend en in den loop van Donderdagmiddag kwamen de lijnen WoerdenGouda en WoerdenLeiden vrij. Met man en macht begon men vervolgens aan het herstel der rails van beide sporen, op de plaats waar de zeven rijtuigen hadden gelegen. Over de verdere lengte was de baan Woensdag alweer in orde gemaakt. Het vermoeden Is, dat de reparatie heden ochtend geheel zal gereed komen, waarna het verkeer normaal kan worden hervat. De kraan wagens zijn reeds naar Utrecht terug gekeerd. DE LOONEN IN HET AMSTER DAMSCHE BAKKERSBEDRIJF. De bakkersgezellenorganisaties to Amster dam blijken over den gang der onderhan delingen over de loonen aldaar ontstemd te zijn, waaraan zij uiting geven in een brief aan de patroons. Zij verzetten zich in ieder geval tegen loonsverlaging. Bovendien bevatten de patroonsvoorstellen h. L geen enkele mogelijkheid, waardoor het Amster damsche bakkersbedrijf zich uit de steeds toenemende verwording zou kunnen verhef fen. Do arbeidersorganisaties achten de voorstellen van de patroons onaanvaard baar. Zij doen een beroep op de besturen der patroonsorganisaties in overleg met de ar beidersorganisaties den toestand van het bedrijf goed onder do oogen te zien en maatregelen te treffen, waardoor een in zicht op verbetering kan worden verkregen. Het laat zich echter aanzien, dat maatrege len om het bedrijf te saneeren door de pa troons niet in overleg met de arbeiders organisaties gewenscht worden. KERKDIEF GESNAPT De pastoor van de roomsche kerk in 'fc Roermondsche Veld te Roermond was sedert eenigen tijd tot ontdekking gekomen, dat uit de offerbussen geld was ontvreemd. Woensdagnamiddag ontwaarde de politie in de kerk een manspersoon, die het hazenpad koos. Hij werd achtervolgd en spoedig ge grepen. Bij fouilleering ten politiebureele bleek hij in het bezit te zijn van enkele gul dens, een groot aantal kwartjes, dubbeltjes centen. Hij bekende, dat hij dien dag voor de derde maal was gekomen, om in deze kerk zijn slag te slaan. Het bleek te zijn zekere H. P., 29 jaar, geboren en wonende te Luik. LIJK OPGEHAALD Sinds Zondagavond word te Te gelen vermist de 18-jarige jongeman J. A. Ben kers. Thans is het lijk van dezen jongeman te Lieshout (N. Br.) uit de Zuidwillemsvaart opgevischt. B. heeft in deze streek Zondag avond gefietst. Hij is waarschijnlijk, duor ds duisternis misleid, te water gereden. DEVIE ZENSMOKKELARIJ Duitsche commiezen hebben bij het kan toor Pannesheide een smokkelaar aange houden, die 230 mark in 5 markstukken in zijn schoenen had verborgen. Het geld is in beslag genomen, de smokkelaar naar de strafgevangenis gebracht. VERVING VAN MILITAIRE GDBOUWEN De Genie zal te Amersfoort op Don derdag 23 April aanbesteden bestek No. 75: Een verving van militaire gebouwen en werken te Soesterberg en in de Legerplaats te Zeist. Raming 4600.—bestek No. 91: Een verving van militaire gebouwen en werken te Naarden en te Laren. Raming i(00.-; bestek No. 92: Een verving van militaire gebouwen en werken te Mnitleu en van daar tot Nigtevecht en bi« Abcoude (Gem.). Raming 1000.—; bestek No. 93: Een verving van militaire gebouwen en werken te Amersfoort Raming f 11300.-; bestek Na 94: Een verving van militaire gebouwen en werken te Harderwijk. Ra ming 1990.—,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1