WERK ALLES WEIK XVIII DONDERDAG 16 APRIL 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 FEDERATIE NED. HERV. VEREEN. OP G.G. Tweede Algemeene Vergadering te Utrecht Onder leiding van Prof. Dr. Hugo Vis- scher hield dc Federatie van Ne.!. Herv. Bonden cn Vereen i gin ven op Geref. Grond slag. gisteren de Tweede. Alg. Vergadering in het gehouw voor K. en W. te Utrecht. Na voorlezing van Johannes li en gebed, hield prof. Visscher de Openingsrede Spr. begon met de opmerking, dat er alle reden tot dankbaarheid is. Als Federatie ver toonen wij tenminste een beeld van de gees telijke, werkzaamheid in onze Kerk. Ziende Prof. Lr H. Visscher pp de ellende der volkeren rondom ons dan zal het ons een wonder van genade zijn dat wij God getuigenis nog mogen uitdragen. Be gruwelijke ooi log woedt weer en telkens hooren wij nog geruchten van oorlogen. Europa's cultuur wordt bedreigd in haar grondslagen, dank ::ij de geesten van het heidendom die uit liet graf der eeuwen zijn gerezen. Wat onszelf bereft, kunnen wij als Federatie!eddn de vraag van Apostel Ja cobus herhalen: „Want hoedanig is uw Je- ven?" Dan moeten wij wijzen op de ellendi ge toestand der kerk. Ons kerkelijk leven vertoont een beeld van verwarring die her innert aan de ïaot.ste dagen door den Apos tel ons geteekend. In zulke tijden is het noodig to gedenken het woord van den Apostel Johannes: „Be proef de geesten of zij uit God zijn". Maar wij hebben een levenden Heiland en Hij is het die door kleine dingen groote krachten doen kan. - Daarom kan men vragen: „Waartoe eigen lijk een Federatie?" Wel, omdat wij met elkander een roe pin er hebben en in gemeen schap werken is beter. Wij hebben elkaar noodig en wij moeten elkander voorlichten. Indien onze vereenigjngen geestelijk een zijn, dan. alleen zullen ze streven naar een doel en dan draagt ons een ideaal, n.L de Kerk onzer Vaderen! Indien het. Geref. Protestantisme nog een toekomst 'zal hel>ben dan kan dat alleen, doöf\ hérstel der Kerk van binnen--.uit.--Zij!: eal tot ee.n. levcjntle.'.eenheid des ge!oofs;gè- in-acfif 'móeten' wórden. God- werktcloo'r :Zijm .Geest' nog in de Kerk en daarom onze hoop op Hem alleen. Ook iü het kleine moeten we Gods werk zien. Dan leert God ons ook gelooven dat de Kerk nog een roeping heeft temidden van ons volk. Bij al onze actie zullen we dan ook het licht zoeken in die Kerk. Na dit openingswoord bracht de secreta ris. D<. P. Klüsener van Bodegraven ver slag uil van de werkzaamheden in het afge- loopen jaar. De Federatie staat aan het be gin van haar werk en zal nog veel moeten leeren. Het bestuur vergaderde negen maal. Voora' besteedde spr. aandacht aan het persorgaan. Na een korte pauze werd het woord ver leend aan ds. J. II. van der Wal van Wage- ningen die een referaat hield over het. on derwerp: De Kerk Door de openbaring van den revolutie geest wordt de Kerk voordurend bestreden. De nationaal-socialistische strooming werkt door en dreigt het zelfstandig bestaan van „de Kerk" te vernietigen. Herdenking van Afscheiding en Do leantie nopen ons rekenschap te ge ven van ons blijven in de Ned. Herv. Kerk! Voorts, zoo zeidc spr,, moet gij uw grond slag en positie bepalen tegenover de pogin gen die door de Vereenigingen „Kerkher- stel" en „Kerkopbouw" worden aangewend tot reorganisatie van onze kerk. In de eer ste plaats hebben wij te wijzen op de nau we samenhang van het Woord des Heeren en de Kerk. Al wordt het gezag der H. Schrift door de Kerk niet bepaald, maar vastgelegd door het getuigenis des H. Geestes in de harten der geloovigen, zoo wordt de Kerk open baar in het erkennen van de autoriteit der II. Schrift j Onze Nederlandsche geloofsbelijdenis legt dan ook eerst die autoriteit in de autoriteit van de H. Schrift alleen vast om op grond daar\ an ook het wezen der Kerk te bepa len. In de H. Schrift wordt ons ook het waarachtige wezen der Kerk openbaar ge maakt. Zoo vast als het Profetische Woord is, zóó onveranderlijk is de Kerk in haar we zen, aangezien zij bij dat Woord leven zal. De Geloofsbelijdenis der Kerk spreekt uit wat 'cn dezen de Hei-vormer te Genève, Calvijn leerde in zijn Institutie. In het „nous sommes issus.de Calvin" ligt de.geestelijke verwantschap tusschen Genè ve cn de Kerk ten onzent. Tenslotte werd door spr uit tal van cita ten uit Groen s Nederl. Gedachten uiteen gezet dat de Kerk recht lueft op herstel krachtens haar eigen belijdenis en krach tens het publiek recht der gezindheden. Kerk horstel door Rechtsherstel. „Want Si- 011 zal door recht verlost worden en hare wederkeeienden door gerechtigheid." Op deze toespraak volgde nog een korte bespreking en vervolgens hebben vele der aanwezigen van de gelegenheid gebruik ge maakt om werkzaamheden der Federatie to bespreken. SALARIS-VERLAGING TE HAARLEM B. en W. van Haarlem hebben thans be sloten met 1 Mei in te voeren de salaris- en loonsverlaging voor het gemeentepersoneel volgens het voorstel van wethouder Roo- denburg. Dit voorstel heeft de Raad on langs niet willen aanvaarden. Congres Nederland Weerbaar 17 en 18 April in Den Haag Dr. Colijn spreekt bij dc opening Op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 April zal het in October 1935 uitgestelde Cong-es Ne derland Weerbaar in het café-restaurant Bcschlust aan het Bezuidenhcvt te 's-Gra- vtnhage gehouden worden. Deer de weerbaarheidsgodachie te verster ken u il dit congres bij he: Nederlandsc he volk de bereidwilligheid vei hooien tot net brengen van persoonlijke geldelijke offers in het belang van 's Lands onafhankelijkheid en van den wereldvrede. Met volledige erkenning van den- ernst der tijden op oeconomisch gebied en van de heer- schende sociale nooden, zullen alleszins be kwame sprekers verschillende onderwerpen bespreken, die. verband houden met het weer baarheidsvraagstuk.. De agenda luidt als volgt: Vrijdag 17 April:. Openingsrede door den voorzitter, dr. J. C. Eringaard; rede van oud minister J. J. C. van Dijk: De moreele weer baarheid; rede van kolonel jhr. J. Th. Al- ting von Geusau, directeur van de Hoogere Krijgsschool: De beteekenis van onze weer macht in een eventueel komend conflict; le zing van kapitein-luitenant ter zee L. A. C. M. Doorman: De strategisch-maritieme posi tie van Nederland, meer speciaal van Neder- landsch-Indië. Zaterdag 18 April rede van majoor A. Struyvenberg. van den Generalen Staf van het Kon. Nederlandsch-Indische leger, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool: De defensie- taak van het Kon. Ned. Indische leger; rede van prof. dr. J. E. de Quay: De uitgaven voor de defensie en haar oeconomische gevolgen. Slotwoord van den ondervoorzitter van het Centraal comité tot waarschuwing tegen een zijdige ontwapening, den heer N. van Zalin- ge, voorzitter van de Kon. Nederlandsche Vereeniging Onze Vloot. Bij de opening van het congres zal de mi nister-president dir. Colijn enkele woorden spreken. Steun aan de Ned. Zweefsport Subsidie van het Nat. Luchtvaartionds In de laatstgehouden bestuursvergade ring van het Nationaal Luchtvaarffonds :1 o!m. behandeld een voorstel van de door dat bestuur ingestelde 'commissie van advies om de Nederlandsche '.zweefsport te steunen en op'gang te helpen. Overwogen werd dal eeii bloeiende zwcef- iport voor onze nationale luchtvaart van algemeen belang is te achten, weshalve het op den weg van het fonds ligt om deze te helpen bevorderen. Het bestuur van het fonds is daarom in principe bereid gevon den een bedrag van 15000.dadelijk be- hikbaar te stellen. Blijkt te zijner tijd. dat die 15000.— op nuttige cn rendabele wijze zijn besteed, dan is het bestuur be reid in gunstige overweging te nemen om nogmaals 15000.beschikbaar te stellen. Mooi Nederland ie zijn- keuze nog niet bepaald - heeft, waar hij zijn vacantie in eigen land zal doorbrengen, rjchte zijn schreden naar het oude patriciërshuis' aan de Keizersgracht 444 te Amsterdam, waar de openbare leeszaal en bibliotheek gevestigd is.. In het groote trappenhuis en de benedengang en o\eral •waai- buiten..de.zaJen gejegei|be.icl.is tot ten toonstellen; zijn' thans dóór het "bestuur van .de .openbare leeszaal in- samenwerking met 'dè' Alg. Néd. Vereeniging 'Stoof 'VreenldelIn- gen'Verkeer de afbeeldingen van een aantal ideaal-vacantie-oorden. neergelegd. Het zijn niet alleen boeken en platen, rpaar ook ma quettes, die het geheel aantrekkelijk maken. Deze tentoonstelling is gister officieel ge opend door prof. dr. G. A. van Poelje. Deze sprak de wensch uit, -dat deze tentoonstel ling een schakel zal zijn orn vooral de jeugd beter bekend te maken met eigen land Raad voor de Luchtvaart Wetsontwerp tot instelling te wachten Naar wij vernemen is binnenkort de indiening te verwachten van het wets ontwerp tot instelling van een raad voor de luchtvaart. Reclame voor de bollenstreek Door de Centrale Commissie tot bevorde ring voor vreemdelingenverkeer in de bloembollenstreek, gevestigd te Hillegotn, is een vouwblad in 300.000 exemplaren over Nederland verspreid en daarnaast nog een poster in 5000 exemplaren. Beide zullen niet nalaten de aandacht op de bloembollenstreek in deze tijd te vesti gen. 1-Iet vouwblad trekt de aandacht door zijn frissche kleuren. En als men het dan openvouwt vindt men zeer belangrijke ge gevens- voor een bezoek aan de bollenvel den. üie het niet gezien heeft vrage dit vouw blad aan voor hij naar de kleurenvolle duin gebieden gaat, bij het secretariaat ,te Kille- gom. De poster is een zeer fraaie afbeelding van een drietal tulpen, lithografisch keurig ver zorgd door Van Doorne te Delft, die steeds weer de kijkers er aan herinnert, dat het bloemenl'eest is in bollenland. Vergunning Autobus-diensten Ged. Staten van Zuid-IIolland hebben afgewezen de aanvrage om overdracht eerter vergunning tot het in werking houden van een tweetal autobusdiensten ten name staan de van J. C. van der Linde te Nieuw Beijerland, nl. de diensten Zuid-Beijerland —Rotterdam over Numqusdorp en over •Piershil. 19oc blijven geuren aromavnn de edele tabak "I best ben aard? Door iedere sigaar luchtdicht te verpak ken. Dit biedt U de AntonioCelfanos voor 6 cent door haar Celfanos verpakking! Vraagt óók Cel fanos de Luxe 8ct.en Primus 4ct De Celfanos verpakking is niet I duur en biedt 1001 voordeelenl Wi Dr. Colijn aan boord van de onderzeeboot O. 11, waarmede hij vanuit Den Helder een tochtje maakte; rechts van den minister, de commandant van den onderzeedienst Kapi tein t. s. Doorman en de adjudant van den minister. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE Voorstellen van de commissie tot wijziging van de Wet In de buitengewone vergadering op 21 Sèpt. 1.1. v ah de Maatschappij der Neder tandsche Letterkunde is een commissie be noemd -niet de opdracht voorstellen tot wets wijziging t-c doen, waardoor de Maatschappij beter aan baar doel zou kunnen beantwoor den. Deze commissie heelt thans een ont werp tot wijziging van de wet met een me morie van toelichting aan het bestuur aan geboden, waarop door het bestuur prae- advies is uitgebracht. In een buitengewone vergadering op" Zaterdag 2 Mei zullen de voorstellen behandeld wordeu. -Het volgende is aan de voorstellen ont Ic'eud: Ten einde een harmonische vertegenwoor diging van de drie ledengroepen te beyorde ren, wordt voorgesteld te bepalen, dat in bet bestuur, bestaande uit negen leden, de Nederlandsche taal- en letterkunde, de ge schied- en oudheidkunde en de schoone letteren zooveel mogelijk gelijkelijk vertegen woordigd zullen zijn. De voorzitter zal door de jaarlijkscher vergadering uil de leuen van het bestuur worden gekozen. -Secretaris en penningmeester zullen niet bezoldigd worden, de bibliothecaris (die 'geen lid van het bestuur zal zijn) zal een jaarwedde van hoogstens f 600 genieten. Elke vijf jaar kan door een der commifc siën aan liet bestuur een met redenen om kleed voorstel gedaan worden tót toekenning van een prijs voor meesterschap ten bedrage van f 1000. De jaarvergadering kent den prijs .toe ...De repte van het afzonderlijk beheerde Fonds voor den C. W. van der Hoogt- ;#r:ii'.s zgl ieder jaar. uitgekeerd worden als ,;n'f)js;vanaannroèdigitig voqrde'.-schopne'fèt- ,-fe'pen zij wor.clt ..eveneens toegekend, dopt; de ja-griijksche vergadering. - Ten -aanzien van de IV. Wynaendts Francken-prij s wordt voorgesteld om dp .twee jaren f 50.0 beschikbaar te stellen voor het best geoordeelde, in druk verschenen en in Nederlandsch proza geschreven werk. Ten aanzien van de artikelen betreffende prijs vragen wordt voorgesteld deze ie laten ver vallen- De commissie is van oordeel, dat van do Het gedenkboek thans in den handel Een werk met rijk geschakeerde inhoud a; w. p. angenent: Alles wel.... K XVIII, eenig officieele uitgave van het gedenkboek der reis langs vijf werelddeelen. samengesteld door „Onze Marine" te Den Helder. Uitg. van de N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg en Semarang. Het gedenkboek van de reis der K XVIII, dat samengesteld werd door het Comité „Onze Marine", te Den Helder, is thans on der oe titel „Alles welK XVIII'Vuitge- geven door het Nederlandsche Boekhuis en aldus onder het bereik van iedereen geko men. Wel is -de uitvoering minder kostbaar (hoewel toch nog heel mooi), maar de in houd is kostelijk. Nu zal het boek in dui zenden gezinnen duizenden lezers gaan tel len. Wie eerst genoegen moest nemen met ae recensies in de dagbladen, zal thans zelf kennis kunnen nemen van de inhoud van dit mooie werk. Zelfs is deze uitgave nog uitgebreider dan de officieele: het boek is aangevuld met in drukken van buitenlanders, bijvoorbeeld uit Buenos Aires, Riö de Janeiro en Afrika, die het reisverhaal zoo nu en dan onderbreken. Óver het algemeen genomen is „Alles welK XVIII" meer een verscheidenheid van bijdragen, in tegenstelling met Wy te- ma's boek, dat een geregeld verhaal is. Een heel hoofdstuk is gevuld met bijdra gen van alle opvarenden. Blijkbaar is het voor verschillende van de zeelui een zeer moeilijke opgave geweest een artikel voor het gedenkboek te schrijven. Een van hen merkt tenminste op: „Het is een moeilijk werk om eén artikel te schrijven. Ik heb veel liever twee dagen slecht weer". Uit de geléverde bijdragen blijkt dat ook wel. Al deze stukken te lezen was ons dan ook des Guten zu vieL Ieder der opvarenden blijkt echter zeer erkentelijk te zijn voor de goede zorgen van het Comité „Onze Marine'*. Al met al is „Alles welK XVIII" een zeer veelzijdig werk, dat allé phasen van de reis tot in bijzonderheden beschrijft. Wij le zen wat er omging in de wakkere Snip- bemanning, wier marconist zoo levendig de ontmoeting met de hulpvaardige K XVIII schildert. Trouwhartige Afrikaanders geven in hun eigen taal uiting aan hun respect voor de „beskeie, kalme" mannen, die in hun „klein skuïtjie en onder die water deur" kwamen aangevaren uit dat verre Holland, waarmee Zuid-Afrika zich nog steeds door een warm besef van verwantschap verbon den voelt. Medewerkers van de Phohi geven ontroerende-bijzonderheden over het „ver- rassingsgesprek": het contact tusschen de opvarenden der K XVIII op het verre Man- ritius en hun naaste dierbaren in het vader land. Het is juist deze belichting van dlle zijden, dies dit omvangrijke boek tot een uniek do cument maakt. Geen aspect van deze be langrijke prestatie of de lezer raakt er mee vertrouwd, geen phase van de lange reis of hij leeft ze mede. Hij volgt het inspannend leven aan boord en de nog grooter inspan ning der hartelijk-geboden, doch vermoeien de festiviteiten aan den wal. Hij voelt deri zengenden gloed der windstille middagen in tropische wateren en ziet den kok door de kombuis rollen, als de storm het ranke scheepje bestookt. Hij ziet Neptunus aan - Een mooie foto ven de K XVIII voor Montevideo boord komen om de nieuwelingen te ,doo- pen" hij is getuige van de ontroerende kerstviering bij een geïmproviseerde boom van ijzerdraad en groen papier. Tallooze mooie illustraties sieren voorts de uitgave, die inderdaad keurig verzorgd is. Ieder rechtgeaard Hollander zal z'n boe kenkast met dit prachtwerk willen sieren! Vijf-en-dertig vaderlanders deden langen tijd met bewondering van zich spreken, niet alleen in Nederland, maar ook ver daar buiten. Toch raakt zoo iets zeer spoedig in liet vergeetboek, andere, meer actueele, hoe wel misschien minder belangrijke dingen dringen zich op den voorgrond. Door hel ge schreven woord blijft echter de historie van het verleden bewaard. Daarom is deze uit gave te loven. Nu zullen onze nazaten kun nen lezen van de prestaties der mannen van de K XVIII, en dat verheugt ons zeer. Maatschappij meer naar buiten cnoet uit gaan en wel door het bezorgen van uitgaven an Nederlandsche letterkunde in den ruim sten zin des woords. Zij acht daarvoor noo dig de instelling van een commissie voor de uitgaven. Op de begrooting wordt elk jaa«* een bedrag, vertegenwoordigende ten minste 10-percent der jaarlijksche inkomsten, uit getrokken voor de eigen uitgaven der Maat schappij. De Maatschappij geeft jaarlijks een Jaar boek uit. beslaande uit een officieel en re dariinneel gedeelte. Hot oordeel van het bestuur wijkt in een aantal gevallen van de voorstellen af. Zon meent het dat de arbeid van secretaris en penningmeester van zoodanigen omvang is clat bun een tegemoetkoming moet worden loepekend. Wat betreft de uitgave van geschrift er» a lit het bestuur 'n bindend voorschrift om 1.0 procent van de inkomsten voor dit doel te besteden financieel niet verantwoord. Jubileum R. T. Henkemans Als Directeur van de N.V. Bouw Mij. „De Vriendschap" Op 20 April as. hoopt de heer R. T. Henkemans te herdenken, dat hij vijf-en-twintig jaar geleoen benoemd werd tot directeur van de N.V. Bouw Mij. „De Vriendschap" te Rotterdam. Na de.lagere en Mulo-school van den heer G. van Bleek te Rotterdam doorloopen te hebben werd-de beer Henkemans opgeleid tot architect, aanvankelijk onder leiding van architect C. N. van Goor op diens Bureau. Later bezocht hij de avonocursus Bout kun de aan de Academie voor Beeldende Kun sten en Wetenschappen te Rotterdam en ten slotte ook de dagcursus, waarna hij zijn diploma verwierf. Vooral aan het onderwijs onder leiding van wijlen prof. H. Evers,"des- Jijtis docent.-aan ae Academie,, heeft hij veel te danken..--- Vervolgens associeerde hij zich met zijn ouderen broer. A. Henkemans, die het Aan nemersbedrijf van zijn vader voortzette. Onder leiding van den jubilaris werden verschillende bouwwerken gesticht, o.a. de Chr. school aan ae Hovenierstraat, de school voor zwakzinnige kinderen aan de Vijv hofstraat. Drukkerij Van Waesberge aan Baniërstraat. het Internaat van het Chr. Gymnasium te Zetten. Na vertrek van zijn broer A. Henkemans uit Rotterdam naar Den Haag, waar deze directeur werd van de N.V. Nationaal Grond bezit ontstond de vacature als directeur van de N.V. Bouwmij. „De Vriendschap" te Rot terdam. Op 20 April 1911 werd ae heer R. T. Henkemans tot directeur benoemd. ,De Vriendschap", toen nog een kleine maatschappij met slechts weinige belang hebbenden, werd aanvankelijk op dezelfde bescheiden voet voortgezet, doch in 1919 werd het besluit tot uitbreiding genomen. Onder de krachtige maar voorzichtige lei ding van oen jubilaris werd de N.V. sterk uitgebreid en verwierf haar bedrijf een goede naam. Sinds Henkemans aan het roer is gekomen is het Onroerende Goederen bezit der Vennootschap circa vertienvou digd en werden zeer bevredigende resulta ten bereikt. Na verloop van tijd werd van het hypotheek-systeem afgestapt en werden Obligatieleningen gesloten. Aanvankelijk ging oit met veel moeite voor den directeur gepaard, doch dank zij zijn doorzettingsver mogen werden toch bevredigende resultaten ook in dit opzicht bereikt Het is ongetwijfeld voor den jubilaris, die de uitbreiding der Vennootschap zich tot levenstaak heeft gesteld, teleurstellend te moeten zien hoe veel. oat in het bedrijf met moeite werd tot stand gebracht, thans door de economische crisis wordt aangetast, doch desondanks is hij nog met voldoende energie vervuld om te trachten de Vennoot schap ook door de moeilijke jaren heen te leiden. Ook op kerkelijk terrein heeft de jubilaris verschillende functies vervuld. Zoo was hij o.a. vele jaren diaken en lid en later voor zitter van de Commissie voor Weezenverzor- ging van Gereformeerde Kerk te Rotter dam. Door drukke werkzaamheden heeft de jubilaris deze functie moeten prijsgeven. Momenteel heeft de jubilaris nog zitting in het bestuur van de Voorschotkas van de Geref. Kerk te Rotterdam-. De jubilaris zal den 20en April a.s. in hui- selijken kring doorbrengen, waar voor rela ties en vrienoen des middags gelegenheid zal zijn hem hun gelultwenschen aa bieden. ROFFELR1JMEN HOU DE ZON VAST Nou heb ik al een rijke boer Een ouderling, een dominé, Een meester en een ambtenaar Die zei dat-ie-der-niet-an-dee Toen voor de werkelooze jeugd Gecollecteerd werd in ons land; En telkens schrijft men mij gebelgd: Zet dat. nou toch es in de krant! Ik heb me, mijn gewoonte trouw, Ook nu beperkt tot één geval; Ik tuist wat ieder weten kan: gierigaard woont overal! Hij draagt een zijden hooge hoed, Of gouden knoopen op z'n buik, Hij onderwijst de lieve jeugd Kent de salarisschalen puik. De Bijbel heeft hij in z'n hoofd, De teksten rollen van zijn tong Maar in z'n hart is 't onder nul: Zijn hart is als een ijsspelonk. Natuurlijk kan het nuttig zijn Wanneer ik daar eens iets van zeg Maar 't neemt zoo licht de zonnigheid, De glans van onze blijdschap weg! Veel liever wijs ik op het feit Dat overal, bij groot en klein, De harten en de beurzen weer Echt Christelijk geopend zijn. God heeft de guldens nageteld. Gegeven van de overvloed; God heeft de dubbeltjes gezien Der kleinen met een groot gemoed; Hij heeft het kwartje opgemerkt hi stuivertjes bijee>i gespaard, Met zorg verdiend, met zweet betaald, Voor deze offerdag bewaard. Al werpt de houding van den vrek Een zwarte schaduw op ons pad, De zonneschijn heeft overal Royaal de overhand gehad! Wie geeft omdat hij geven mag Heeft vrede en vreugd in zijn j God weet, en meet nauwkeurig af, Wat ieder met het Zijne doet. Elf-en-dertig-tocht Do Provinciale Friesche Vereeniging voor vreemdelingenverkeer heeft ook dit jaar, evenals in 1934 cn 1935, weer de Elf-en- dertig-tocht uitgeschreven. Het tijdvak waarin deze tocht moet wor den gemaakt ligt tusschen 15 Mei en 15 Sept. Zij die dezen tocht willen maken kun nen zulks doen te voet, per rijwiel, motor, of auto en zelfs per booL ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL Men meldt one uit Zevenhuizen: De landarbeider N. Hoek, werkzaam bü den heer P. Biemond aan den Knibbelweg, reed met een landrol bespannen met twee paarden op dien weg. Doordat de dieren op hol sloegen verloor H. de macht over de paarden en viel van den rol af. H. werd met een hersenschud ding opgenomen en naar een ziekenhuis te Gouda vervoerd. (Nadruk verboden.) LEO LENS. ONVOORWAARDELIJK Bestuursfuncties en crisis-beambte De Hollandsche Mij van Landbouw vergadert De Hollanosche Maatschappij van Land bouw houdt op Woensdag 29 April a.s. de» morgens half elf ia „Krasnapolsky" te Araster dam haar 141ste algemeene vergadering. De agenda bevat o.m. stemming over de door de afdeeligig Putten ingediende motie, luiden de:-de Hollandsche maatechappy van -land bouw, van oordeel dat reorganisatie voor het belang van haar leden noodzakelijk is, ver zoekt het hoofdbestuur om binnen voegzamen tijd maatregelen te nemen, om alle hoofdbe stuursleden, die crisisdiensten waarnemen, te vervangen door andere personen, die geen erf sisbaantjeas bekleeden en gaat over tot de orde van den dag. Voorts zullen er inleidingen worden gehou den over akkerbouwvraagstukken door den heer K. L. Gaaikema Schuiringa, voorzitter van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale, over Veehouderyvraagetukken door den heer ir. W. de Jong, voorzitter der Nederlandsche Veehouderij Centrale en over Zuivelvraag- stukken door den heer L. F. Britzei, voorzit ter der Nederlandsche Zuivel Centrale. BOUW VAN EEN BRUGGENCOMPLEX Het bestuur van den Haarlemmermeer polder heeft den bouw van het bruggencom plex over de Hoofdvaart en de Lisserdwars tocht in den Lisserweg gegund aan de fa. M a t s i r te De Rijp voor de som van f 21.800, w.o. begrepen de kosten voor het leggen van een hulpbrug. KERKBOUW TE GOUDA Te Gouda zal voor den kerkeraad der Geref. Gemeente op Dinsdag 21 April wor den aanbesteed het bouwen van een nieuwe kerk met 1200 zitplaatsen, vergaderlokaal, consistoriekamer en kosterswoning. BOUW VAN EEN FRUITKOELHU1S Op Zaterdag 25 April zal te Oud-Beijerland worden aanbesteed 't bouwen van een fruit koelhuis aan de Ooststraat in de gemeente Oud-Beijerland, met een koelruimte voor 100.000 K.G. fruit in 5 perceelen of massa, voor het bestuur, van de Coöp. Fruit- en Groen ten vei ling „Hoeksche Waard en Om streken G.A.", gevestigd te Oud-Beijerland. Architect A. Dekker, Spijkenisse. „ZON EN SCHILD" TE AMERSFOORT Op Maandag 27 April zal te Amers foort worden aanbe-steed het bouwen van een woning voor de administrateur der Stich ting en van een blok van zes woningen op het terrein van de Stichting „Zon en Schild" aan de Utrechtscheweg te Amers foort voor het bestuur der Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken te Amersfoort. Architect G. van Hoogevest, Westsingel 9b, Amersfoort DE MERWEDIJK De rijkswaterstaat heeft heden aanbesteed .v)erhooS'?n. en verzwaren van den Mer- wedyk met bijkomende werken tusschen de Merw edesluis en den Krinkelwinkeldijk in de gemeente Gorinchem JM&I* insvJtrijver: w t GroCT,veld te Nieuwendijk en Gorinchem voor 3700, BRUGBOUW TE HEINENOORD Voorts is vanwege den Rijkswaterstaat aanbesteed liet bouwen van vijf vaste brug gen en een duiker in gewapend beton in de gemeente te Heinenoord. Laagste inschrijven J. F. Barck, 's-Gra- 4 vendeel voor 30.697,—,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5