ITALIË VIERT DE BEZETTING VAN DESSIE Vrouwenhanden PUROl DONDERDAG 16 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. Z De oorlog in Oost-Afrlka Graziani levert slag tegen Ras Naziboe Mussolini heeft bevel gegeven, dat ter gelegenheid van de bezetting van Des- sie heden in het geheele land zal wor den gevlagd van zonsopgang tot zons ondergang. De geheele ïtaliaansehe pers levert een opgetogen commentaar op het bin nentrekken van de Italianen te Dessie. De „Tribuna" schrijft, dat Dessie thans en voor alle tijden Italiaansch is. Het blad voegt hieraan toe, dat het interes sant is, dat de bezetting een feit is ge worden juist op het oogenblik, dat men de plannen van de commissie van der tien gaat vernemen. Opmarsch van Graziani Uit Rome wordt gemeld, dat de troepen van Graziani aan het Zuidelijk front op rukken. Op het oogenblik zou slag gele verd worden tegen de troepen van Ras Na siboe ten Zuiden van Sasabaneh. De Itali anen hebben verschillende bombardemen ten verricht Zij schijnen een omtrekkende beweging te willen maken en het speciaal op de beide vleugels van het Abessijnsche leger begrepen te hebben. Dc situatie in het Noorden Eenige niet bevestigde berichten van het Noordelijk front wekken den indruk, dat de situatie der Abessijnsche strijdkrachten in de laatste dagen wat beter is geworden. In Abessijnsche kringen is men van meening, dat de tactiek der Italianen, om sterke af- deelingen langs bepaalde wegen snel voor waarts te doen rukken, den Abessijnen weer gelegenheid geeft tot het voeren van een guerilla. De Abessijnsche troonopvolger De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint: De laatste dagen deed in de omgeving van Dessie het gerucht de ronde, dat de Abessijnsche troonopvolger, Asfa Wossen, die zich met een duizendtal manschappen tot het laatste oogenblik in de stad heeft opgehouden, zich aan de Italianen wilde overgeven. Hij heeft er echter de voorkeur aan gegeven, kort voor de intocht der ïta liaansehe troepen in onbekende richting .weg te trekken. Drie artsen van de Fransche ambulance, benevens de leden van de Fransche missie hebben zich aangemeld, bij den bevelvoer der van het Ascaricorps. Zij vertelden dat in de ambulance nog vele in den slag bij het Asjanghi-meer gewonde Abessijnen lagen. De Fransche artsen' en missionarissen hebben volledige vrijheid van beweging behouden en werken thans samen met de ïtaliaansehe medicL Op het vlieg veld van Dessie zijn reeds de eerste ïtaliaansehe vliegtuigen geland. Geen sabotage na de overwinning! De „Popoio d'Italia" schrijft, dat de negus alvorens zijn hoofdstad te verliezen, de on afhankelijkheid van zijn besluiten verloren heeft. Hij is gedreven tot de twee laatste fatale stappen. De rampspoedige veldslag van .het Asjanghi-meer heeft den weg ge opend voor het ïtaliaansehe leger naar het hart van het keizerrijk. De massa-mobili satie in Abessinië heeft opnieuw het pro bleem der veiligheid gesteld, waardoor wapenstilstand onmogelijk werd. Italië moet de veiligheid van zijn koloniën waarbor gen, van zijn soldaten en zijn arbeiders tegen de horden van vivisectionistische bandieten. De afslachting van arbeiders der Gondrand-werkplaats, die de geheele reld met. ontzetting sloeg, mag niet her haald worden. De veiligheid zal gewaarborgd worden tot het einde tot in het hart van het k e i z e r r ij k. Men kondigt aan, dat de ïtaliaansehe oyerwinning zal worden gesa boteerd. Dat is het gelaat van Versailles dat. zich weer vertoont, maar de laagheid van 1919 zal zich niet kunnen herhalen. Engeland cn Frankrijk hebben zich mejes- ter gemaakt van alle mandaten, van lestina tot Tanganyika, van Syrië tot Togo en Kameroen. Italië heeft hun het vrije bezit gelaten van deze verworven gebieden. Maar, aldus besluit het blad, de Ethiopische overwinning die behaald is ten koste van goud en bloed en te gen een zeer harden tegenstand in, is een overwinning van een geheel volk, onaanraakbaar en onschendbaar. De Engelsche export naar Italië Volgens een door het secretariaat van den Volkenbond gepubliceerd rapport is de ïta liaansehe handel door de toepassing der financieele en economische sancties prac- tisch gehalveerd. Van Engelsche zijde wijst men erop, dat bij de toepassing der sancties de grootste offers door den Engelschen handel zijn ge bracht. Teiwijl de andere staten hun uitvoer naar Italië gemiddeld met 44 zagen ver minderen, is de Britsche uitvoer naar Ita lië tot 8 teruggeloopen. Volgens het vol kenbondsrapport bedroeg de waarde van den Britschen uitvoer naar Italië in Febru ari 3935 1.841.700 gouden dollars, in Maart 1936 slechts 82.100 gouden dollars. Aloxsi te Genève Aloisi is gistermiddag te Genève aange komen. Dadelijk na aankomst had hij een onderhoud met de Madariaga. Dit onderhoud duurde ongeveer een Hedenmorgen zouden de besprekingen wor den voortgezet. Arbeiders naar Oost-Afrika Aan boord van het mailschip „Ceeare" zijn gisteravond 530 arbeiders van Napels naar Oost-Afrika vertrokken. Italië wordt economisch zwakker In 't commentaar op de besprekingen te Genève schrijft de „Daily Telegraph", dat niettegenstaande de overwinningen van Mussolini, de economische positie van Ita- Iië steeds zwakker wordt. De sancties heb ben hard getroffen en moeten eensgezind ivorden gehandhaafd tot het einde van de vijandelijkheden. De „Daily Express" schrijft, dat het Brit sche volk niet bereid is tegen Italië te vech ten om Abessinië te helpen. De regeering, die dit zou willen probeeren, zal zich niet kunnen handhaven. Wordt Abessinië geannexeerd Mussolini dreigt Ten aanzien van de besprekingen te Ge nève schrijft het Fransche blad „Oeuvre", dat Mussolni de ïtaliaansehe afgevaardigden heeft gelast de kwestie op de lange baan te schuiven, opdat de veldtocht in Abessinië bekroond wordt met de inname van Adclis Abeba, welke tusschen 20 en- 30 April wordt erwacht.. Het zuidelijke leger rukt thans op om de resten van het Abessijnsche leger te vernietigen. Mussolini zal dan de oorlog voor beëindigd verklaren en verzoeken om opheffing van de sancties. Indien de mogendheden hierin niet toestemmen, dan zal Italië eenvoudig geheel Abessinië annexeeren, zoodat de markt van Abessinië voor alle staten wordt gesloten en alleen voor Italië open blijft. Indien de mogendheden toestem, men, dan zou Italië bereid zijn een sta tuut in te stellen, overeenkomstig dut van Frankrijk in Marokko, zoodat de markt in Abessinië voor allen open blijft. SARRAUT OVER HET LOCARNO-CONFLICT „Frankrijk streeft naar vrede voor allen en door allen" Veiligheid cn internationale solidariteit Gisteravond heeft Sarraut, de Fran sche minister-president, voor het syn dicaat van provinciale dagbladen een redevoering uitgesproken, die hij een soort voorrede noemde voor de verkla ringen, die hij over enkele dagen in vollediger vorm met betrekking tot de algemeene politiek zal afleggen. Na gewezen te hebben op de opmerkelijke rust, waarin de verkiezingscampagne zich af speelt, zette Sarraut uiteen, dat in de schrik wekkendste crisis, die de vrede sedert twin tig jaren ondergaat, geen oplossingen voor de Sarraut Fransche veiligheid gevonden kunnen wor den dan door overeenstemming van allen. Er moet in het land een moreele eenheid tot stand komen. Geen enkele partij wil iets an ders dan den vrede en dit moet ook naar buiten blijken. Boven de partijen staat de regeering, die eveneens geen vuriger wensch heeft dan den vrede, maar een vrede in vei ligheid en waardigheid. Dit ideaal is duide lijk, loyaal en logisch. Het wordt belichaamd in het systeem van collectieve veiligheid, van vrede voor allen en door allen. Het wil tegen den eventueelen mis dadiger, die den oorlog zou willen ont ketenen, alle ordebewaarders vereeni gen. Sarraut bepleitte rechtsgelijkheid tusschen de volkeren, handhaving van vrijelijk geslo ten verdragen, onderlinge bijstand ter ver zekering van hun eerbiediging en langs dezen weg bet bereiken van verlichting van den internationalen bewapeningslast. Tot dit doel heeft Frankrijk alle offers gebracht, de her stelbetalingen en de veiligheid, die het vet-", drag van Versailles bood, laten varen. Óm dit Ideaal blijft Frankrijk ook vasthouden aan het Volkenbondshandvest. Moeten nu, zoo riep spr. uit, uiterste teleurstellingen ons volhardend geloof in dit ideaal breken en ons op een kwaden dag van den weg van Genève doen afkeeren. om nog slechts te den ken aan waarborgen voor onze eigen veilig heid? De grootste ongerustheid wekt dat drama niet voor ons, maar voor an dere volken, die voor hun verdediging niet over onze middelen beschikken en wier veiligheid afhangt van de inter nationale solidariteit Daarom ook heeft Frankrijk een constructief plan van voorstellen ingediend bij den Vol kenbondsraad. Het streeft er naar, met de middelen des vredes het conflict, dat ontstaan is uit de schending van Locarno, op te lossen. Het had ook den druk der wapenen kunnen ge bruiken. In dit verband keerde Sarraut zich tegen binnenlandsehe critici, wien hij ver weet slechts onrust in het binnenland en vij andige overmoedigheid in het buitenland op te wekken. De Fransche defensie is op de hoogte van haar taak. Sarraut zeide dit met groote verzekerdheid na een nauwkeurig onderzoek en met de overtuiging, dat Fran krijk zich van zijn groote kracht bewust kan zijn. Het is goed dit te weten, want duurza- vredesregelingen zullen slechts doelma tig, vruchtbaar en stabiel blijven en geres pecteerd worden, wanneer bekend is, da deze aangegaan worden met een krachtige verdragspartij. Bovendien steunt Frankrijk op de aanhankelijkheid van de rassen in het overzeesche gebied. De vriendschap van Frankrijk blijft een waarde houden, die de -ereld heeft leeren kennen en die niemand mag onderschatten. Zelfs heeft het bondge nootschappen die het niet mag ontmoedigen. Het streeft naar een oplossing der moeilijk heden in een poging tot verzoening, die het Een kijkje op de werkzaamheden van het NederL Roode Krult te Dettie. toen daar nog hulpverleening mogelijk was. Een groep gewonden komt het hek der ambulance binnengestrompeld. Rechts: de leider van de Nederh Roode Kruis-ambulance, Br, Chr, Sytnckcl in zijn laboratorium, tevens fih apotheek vjerd ingericht* de keuze zal besparen tusschen gelijkelijk kostbare vriendschappen. Sarraut besloot zijn rede met een indruk wekkende opsomming van de taken, waar voor de volgende wetgevende periode zich geplaatst zal zien en waartoe zoowel een bin nenlandsehe als een buitenlandsche vrede een vereischte Is. De laatste woorden van zijn rede waren: „Ik heb vertrouwen in de be wonderenswaardige Fransche wijsheid en standvastigheid in het vermijden van alle avonturen". De komende zitting van den Volkenbondsraad Op de agenda voor de op 11 Mei aanvan gende zitting van den Volkenbondsraad ko men, behalve een aantal zaken van minder belang, het Italiaansch-Abessijnsch conflict en het Locarno-conflict voor. DE PLANNEN VAN DE SPAANSCHE REGEERING Omvangrijk werkverschaffings- programma aangekondigd De Spaansche Minister-President A z a n a heeft gisteren het nieuwge vormde kabinet aan het parlement voorgesteld en een uitvoerige regee rlngsverklaring voorgelezen. Hierin kondigde hij verschillende wets ontwerpen aan. De regeering ziet, aldus Azana, in de oplossing van het werkloozen probleem en verbetering van den toestand op het land haar voornaamste taak. Ter vereffening van de groote verschillen tus schen arm en rijk overweegt de regeering speciale vermogensbelastingen. Voorts kondigde de premier een omvang rijk werkverschaffingsprogram aan, welks financiering de regeering echter in geen geval wil mogelijk maken door een ver meerdering van de in omloop zijnde beta lingsmiddelen, aangezien een dergelijke maatregel slechts rampspoedige gevolgen zou hebben. De door de laatste regeeringen afgekondigde wijzigingswetten betreffende de agrarische hervormingen zullen opgehe ven worden, terwijl de wet op de agrarische hervorming der eerste links republikeinsche regeeringen weer van kracht zal worden. Het algeheele pacht- en kolonisatiewezen zal worden georganiseerd, waarbij de staat den kolonisten niet alleen waarborg van grondbezit zal geven, maar ze tevens met geldmiddelen zal steunen. Azana wees er op, dat in de afgeloopen weken reeds ruim 7000 landarbeiders gekoloniseerd zijn. Overigens zal de geheele sociale wetgeving van de vroegere Spaansche nationale vergadering worden hersteld. Er zullen wetten worden opgesteld aan gaande arbeidsbescherming, reorganisatie der justitie en der stedelijke en provinciale besturen. In de internationale politiek zal Spanje voortgaan actief deel te nemen aan het vredeswerk van den Volkenbond en be reld zijn alle verplichtingen, die uitgaan van don Volkenbond op zich te nemen. Een zijdlgc verbintenissen zal Spanje daarente gen afwijzen. Nieuwe onlusten Erg rustig is het in Span ie nog niet. Uit Sevilla zijn twee afdeelingen politie met vrachtauto's naar Jerez de la Frontera ge zonden, waar de vakvereenigingen de alge meene staking hebben afgekondigd. Men vreest, dat de bloedige botsingen zich zul len herhalen. Een fanatiek leider in Jerez, die gister verwondingen had opgeloopcn, is inmiddels overleden. De politie is erin ge slaagd tijdig te verhoeden, dat een kerk in brand werd gestoken. Slechte de ingang werd door het vuur vernield. Staatsgeheimen bij een half pond spek Boodschappen verpakt in vertrouwelijke documenten De „Daily Tel/' meldt uit Boedapest, dat de Roemeensche geheime politie heeft ontdekt, dat staatsgeheimen van delicaten aard letterlijk worden weg gegeven met een pondje thee en an dere levensmiddelen. Bij een onderzoek ten huize van iemand tegen wien ernstige verdenkingen bestonden werd een zeer vertrouwelijk document aan getroffen. Het was een gedeelte der bc scheiden van een parlementscommissie, wel ke verleden jaar achter gesloten deuren een onderzoek had ingesteld naar een schan daal, waarbij een vroegere minister van oorlog betrokken zou zijn geweest Deze werd er nl. van beschuldigd een onwettig con tract te hebben gesloten voor de levering van munitie. In antwoord op dringende vragen hoe hij deze geheime inlichtingen had kunnen koopen, antwoordde de man er geen idee van te hebben hoe hij aan de papieren gekomen was, tenzij het het papier was, waarin zijn kruidenier hem een half pond spek had verpakt Volgens het Hongaarsche dagblad „Uj Magyarszag" bracht een onderzoek aan het licht, dat deze tamelijk absurd lijkende verontschuldiging toch geheel in overeen stemming met de waarheid was. In den winkel vond de politie nog 2000 vel dezer geheime documenten, welke gebruikt werden voor het in pakken van boodschappen. Bij een groenteboer, die naast den kruidenier zijn zaak dreef, constateer de de politie, dat aardappelen en wor telen werden afgeleverd in papieren, waarop dezelfde militaire commissie haar rapport had uitgebracht Het blad verklaart, dat een lid der com missie na afloop van het onderzoek besloot de lijvige rapporten van de hand te doen aan een handelaar in' oud papier. De politie gaat thans van winkel tot winkel om na te gaan of zij nog kan voor komen, dat de documenten gebruikt worden als wikkels voor doodgewone huishoudelijke artikelen en levensmiddelen. Mac Donald geopereerd Zijn gezondheidstoestand goed De gezondheidstoestand van Ramsay Mac Donald, die gisteren een kleine operatie heeft ondergaan, is goed. Niettemin zal het 14 dagen duren alvorens hij zijn werkzaam heden zal kunnen hervatten. VLIEGTUIG VERONGELUKT IN NOORD-ITALIE Zeven dooden Een Fokker-vliegtuig van de lijn Turijn—Milaan is in Noord-Italig op den Berg Basso verongelukt. Het vliegtuig botste tengevolge van den mist tegen een heuvel bij Chivasso en werd 'aal verr*-**. Vier passagiers en drie leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De troebelen in het verre Oosten Patrouilles 6laags geraakt Een groep van zeven Mandsjoereezen, ge ëscorteerd door vijf gewapende soldaten, heeft hoornen gekapt op het Russische eiland Mofinsky in de rivier Oessoery. Bij het naderen van een Russische patrouille aldus de desbetreffende Russische mededee ling werden de houtdieven en hun escorte gewaarschuwd door signaalschoten van de Mandsjoerijsche oever, zoodat zij in tijds de vlucht konden nemen. Een dag later naderde een groep van 35 Mandsjoerijsche soldaten hetzelfde eiland, waar een Sovjet-Russische patrouillepost was achtergelaten, op wien zij het vuur openden. Toen de Russische post daarop even eens het vuur opende trokken de aanvallers terug. De Russische post staakte daarop het vuur. Hieraan wordt toegevoegd, dat volgeni het verdrag van Peking van 1S61 cn de kaart die daarbij werd opgesteld, het be trokken eiland onweerlegbaar Russisch grondgebied vormt Kort Nieuws In het zuiden van Rusland woeden zware sneeuwstormen. De aan de Zwarte Zee ge legen steden staan gedeeltelijk onder water en de scheepvaart ligt stil. Gesleept door zes sleepbooten Is de „Queen Mary" naar de Schotsche kust ver trokken, waar officieele proeven zullen wor den genomen. Het schip zal Maandag naar Southampton terugkeeren. Er bevinden zich meer dan duizend perso nen aan boord, waarvan 500 werklieden en 300 man equipage. Het bevel wordt gevoerd door kapitein Britten. De hevige sneeuwval der laatste dagen heeft in vrijwel geheel Zweden ernstige over stroomingen veroorzaakt. Op verscheidene plaatsen zijn dijken bezweken en bruggen vernield, hier en daar is het treinverkeer ge stremd. Volgens geruchten zou Koning Leopold, van België, die gister naar Zwitserland is vertrokken, zijn reis uitstrekken tot Italië, om een bezoek aan Prins Umberto te bren gen. Japan telt momenteel 350.000 werkloo- blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid SBjgmffljM gaaf. zacht en blank door GEMENGD NIEUWS Vrachtauto door trein verpletterd Bestuurder gedood Gisterenmiddag te ongeveer twee uur is op den onbewaakten overweg tusschen Be verwijk en Uitgeest de electrische trein 2247, die van Haarlem naar Uitgeest onderweg was, op een vrachtauto gereden, welke bestuurd werd door Th. Durge uit Wijk aan Zee en Duin. De slag van de botsing was tot in verren omtrek hoorbaar; de auto werd geheel verpletterd op zij van de baan ge drukt. D. werd even laier stenend aange troffen. Op weg naar het ziekenhuis te Alk maar is hij overleden. Van den trein ont spoorde van het eerste rijtuig een onderstel, waardoor eenige vertraging in den dienst ontstond. Spoedig was een materieelwagen uit Alkmaar ter plaatse om het ontspoorde rijtuig weer in de rails te brengen. In den loop van den middag was men hiermede nog druk bezig. Als gevolg van het ongeval moesten tusschen Velsen en Uitgeest twee treinen uitvallen. De vertraging in het trein verkeer bleef hiertoe beperkt. Het auto-ongeluk te Heesch Begrafenis van de slachtoffers Onder groote belangstelling heeft te Tilburg de teraardebestelling plaats gehad van de slachtoffers van het tragi sche autoongeluk op eersten Paaschdag. Des morgens waren de lijken van de slachtoffers naar Tilburg overgebracht Bij het viaduct aan den Bosschenweg werden de drie lijkkisten in öe drie lijkauto's ge plaatst. Door een haag van belangstellen den trok de stoet naar het woonhuis der ouders van de slachtoffers aan de Enschot- schestraat. Hier werd een groot aantal kran sen aan de lijkwagens gehangen. Op het kerkhof „Vredehof" ar- de Gllzer- baan hadden zich de leerlingen en het per soneel van de School met oen Bijbel, welke school door twee der slachtoffertjes bezocht werd, opgesteld. De predikant der Ned. Herv. Gem., Ds. P. v. d. Wal. sprak woorden van troost tot het zwaar beproefde gezin en wees op de kracht Gods die den dood heeft over wonnen. De drie lijkkisten werden naast elkaar in de groeve neergelaten. Broers van de slachtoffers strooiden bloemen in de ge opende groeve. Nadat een der broeders voor de deelneming had bedankt, verlieten allen zeer ontroerd den doodenakker. Jongetje doodgereden Op den Haagweg te Monsterisde zes jarige A. van Leeuwen door een vrachtauto, bestuurd door H. A. S. uit Woerden, bij het onvoorzichtig oversteken van den weg over reden. Met ernstige verwondingen werd het kind opgenomen en naar het R.K .ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht, waar het is overleden. De staking op de Tilburgsche Katoenspinnerij Gistermorgen en gistermiddag zijn weer een aantal meisjes op de Tilburgsche katoen spinnerij aan het werk gegaan. Het aantal staaksters bedroeg gistermiddag volgens op- van de directie nog 80. Nachtvorstschade in het Westland Het is gebleken dat de nachtvorsten van de laatste dagen in het Westland nogal wat schado teweeg heeft gebracht aan de jonge planten, waarbij in het bijzonder de drui ven in de kansen en de aardappelen het hebben moeten ontgelden. De vorst tiet zich aanvankelijk niet zoo ernstig aanzien, doch in den nanacht kwam zij nogal sterk opzetten, waarop de meeste kweekers niet hadden gerekend en dus geen extra voorzorgsmaatregelen had den genomen. Daardoor kwam het dat in veel kassen de druivenboomen zijn bevro ren, hetgeen zeer tot schade van het ge was leidt. Van de vroege aardappelen is op ver schillende tuinderijen het loof zwart bevro ren, waardoor de groei wordt belemmerd. Ook de bloemkool- en slaplanten in liet open veld zijn er hier en daar slecht afge komen en tal van planten zijn vernietigd. Doodelijk tram-ongeluk Te Amsterdam is de ongeveer zestig jarige hestuurder van een handkar op de smalle brug in de Marnixstraat tegenover de Lauriergracht achterop gereden door een tramwagen van lijn 10. Waarschijnlijk heeft de bestuurder van de tram te laat vaart gc- mindero. Hoe het ook zij. de tram reed op den man in met het gevolg, dat de man door de kruk van de kar gedrukt werd. De kar geraakte te water en zijn bestuurder werd zwaar gewond. Speodig was een ambulance auto van den geneeskundigen dienst ter plaatse, aie den gewonde naar het Tessel- schade-ziekenhuis vervoerde. Aldaar is hij aan zijn verwondingen overleden. Auto- en motor-ongelukken Te Den Helder reed in een bocht van oe Middenweg, waar het uitzicht door een schutting wordt belemmerd, een vrachtauto tegen 'n luxe auto van den architect S. Krij- nen. Hierin zaten de heer K. met zijn twee dochtertjes. Alle drie werden licht gekwetst. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten weggesleept worden. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Te Hoofddorp reed de 65-jarige arbei der C-, wonende aan den IJweg, op het rij wielpad langs den Kruisweg nabij den Spoorwegovergang. Terwijl zijn zoon. die achter hem reed. hem nog toeriep, dat hij voorzichtig moest zijn, ornaat er een auto in aantocht was, ging C.. die de waarschu wing blijkbaar niet gehoord had, plotseling naar links om het langs de Geniedijk gele gen pad op te rijden. De chauffeur van de auto remde en maakte ter vermijding van een aanrijding een zoo groote zwenk, dat de wagen de Geniedijk opvloog, weer naar be neden schoot en in de vaart terecht kwam. De beide inzittenden wisten zich zonder ern stige ongelukken uit hun benarde positie te bevrijdden, doch C., die blijkbaar aan, iet spatbord nog even door de auto geraakt was. was gevallen. Nadat geneeskundige hulp was ingeroenen werd C. naar zijn woning ver voerd. De politie stelt omtrent het gebeuren een onderzoek in. Het veertien-jarig meisje H. uit Arnhem reed op den Arnhemschenweg ta Ede op onverklaarbare wijze tegen een boom. Da commissaris van politie, die per auto pas seerde, nam het bewustelooze meisje op en vervoerde haar naar Ede. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat het kind een hersen schudding had bekomen. Het is toen per zie kenauto nar Arnhem vervoerd. Koekoekroep Ook In Brabant gehoord Dinsdag 14 April om kwart over vier in den namiddag is op het landgoed „Honas- donk" te Chaam (N.-Br.) voor het eerst in dit jaar de koekoek gehoord. Dit is iets later dan bij Rotterdam, waar hij de vorige week reeds is gesignaleerd. Vier jeugdige boeven gesnapt Reeds vroeg bedorven Twee kinderen uit het groote gezin De G. aan de Raamgracht te Amsterdam, de veertien-jarige L. en de elf-jarige I., van wie eerstgenoemde reeds verscheidene malen van huis is weggloopen, hebben Dinsdagmiddag in gezelschap van twee kameraadjes, de der tien-jarige L. V. en zijn negen-jarig broertje broertje D.. wonende in de Nieuwe Kerk- strat, bij een rijwielhandelaar op Rapen burg drie kinderfietsen gehuurd. Naar de oudste De G. mededeelde, hadden zij de kar retjes maar voor een uurtje nooaig, doch toen de kinderen in den namiddag niet wa ren teruggekeerd en de ouoers in hevige on gerustheid verkeerden, was het vermoeden gewettigd, dat het viertal op avontuur was uitgetrokken. Te Amersfoort zijn ze aangehouden. Zij' hebben zich schuldig gemaakt aan de in den miadag van den Tweeden Paaschdag ge pleegde opensluiting van een brandkast in het kantoor van een manufacturenhandel in de Jodenbreestraat, waartoe de daders zich via de achterzijde van het gebouw toegang hadden verschaft. De buit bestond uit een bedrag van 600,—, terwijl aanvankelijk ook een rhequè ter waarde van 900,— werd vermist, oie later is teruggevonden. De jongens zijn. na aankomst le Amster dam. op het bureau J. D. Meyerplein ter za an dit feit gehoord. EEN OUDE TRADITIE Men meldt on uit Hei- en Boeicopr Een oud gebruik, dat sinds menschenheugenis door de schoolkinderen in de week voor. Paschen wordt uitgevoerd, bestaat in het aanbieden van paascheieren aan de juffrouw en den meester van de school. De eieren, ge dragen in een tasch of mandje, worden aan de woning van den onderwijzer of onderwijze- r«3 bezorgd, waarna door de kinderen een ge zellige morgen op school wordt doorgebracht, waarbtf het onderwijzend personeel zich niet onbetuigd laat. Voor de kinderen der school met den By'bel was dit Woendsagmorgen, voor die der openbare school Donderdagmor gen voor Paschen. LIJK OPGEHAALD Onder Klein Ternnnrden (HnlRie) IS gisteren het lijk van den koopman Sch. uit Maastricht in het kanaal drijvende ge vonden en door een schipper uit het water gehaald. Het is niet bekend, hoc do man tc water is geraakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2