JKeutur Cr iïi5iift GTourant De Roode Leeuw PALTHE abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.J8 Voor het Buitenland bij wekelijksclie zending430 Alles bij vooruitbetaling x"° Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad aid aiionderiijk «erknjgba* BureauBreestraat 123 Telefoon 2710 (ra 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 SBtotrttntiepriptn: Van I tot 5 regels f t.177i Clke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededelingen van 1-5 regels 130 Bke regel meer0.45 Voof bet bevragen aan '1 Bureau V wordt berekend 0.10 NO. 5756 DONDERDAG 16 APRIL 1936 15e Jaargang STERKEND EN OPBOUWEND BETOOG De rede, waarmee Jhr. Mr. D. J. de Geer gisteren de algemcene vergadering van de Chr. Ilist. Unie heeft geopend, heeft ver schillende kanten, waard er op terug te komen. Maar dit geldt wel zeer in 't bizon der van do passages, welke in het korte verslag in ons blad naar voren werden schoven en die handelen over het beleid der Regeering. Wat de even voorzichtige als besliste en ervaren staatsman daarover zei, eert hem zelf en sterkt het kabinet, dat thans het bewind voert. Een dikke streep moet nog eens getrokken worden onder deze opmer king van den spreker: „Eén der moeilijkheden, waarmede de Regeering in dezen tijd te worstelen heeft, is, dat nog steeds niet tot ieders besef is doorgedrongen de situatie waarin wij ver- kéeren. Ook goedwillende en bekwame mannen vertoonen in dit opzicht meermalen een tekort." Hierin wordt erkend, dat er critiek oefend wordt enkel en alleen om de Rc ring dwars, te zitten; op zijn best voortko mend uit politieke antipathie. Vgn zoodanige holle, onbillijke en uit sluitend afbrekende critiek zei Mr. de Geer: „wanneer mensehen, die 'niets tastbaars in hun mars blijken te hebben, hun kracht zoeken in ijle negatie, oeverloos afbreken, onwaardige speculatie op den nood waarin thans velen verkeeren, dan wenden wij ons met weerzin af". Hierop- zou kunnen volgen: wie de schoen past, trekke hem aan. Maar de spreker dacht er niet aan, alle oppossantcn bij deze rubriek in te deelen. Dat ware wel zeer on billijk. Wanneer de critiek gepaard gaal met het noemen van ernstige middelen tot verbetering, concreet en posistief, dan kun nen wij dankbaar luisteren, ook al worden wij niet overtuigd. Er is echter nog een derde soort critici. Dat zijn zij, die wel van goeden wille zijn, maar nog geen notie blijken te hebben van de bange werkelijkheid. Dat zijn menschen als Prof. Goudriaam, die meent, dat er zelfs in deze tijd van verarming nog wel 500 mil- lioen geleend kan worden voor een afdoen- dé "grensvèrsterking. Dat zijn dezulken, die meenen, dat regecringsmaatregelen de da ling naar lager leVensniveau kunnen tegen houden; en die het woord van Dr. Colijn niet willen hooren: „men moet niet denken, dat wij het welvaartspeil van het jongste verleden kunnen handhaven; de wereld- armoe laat dit niet toe". Daarom was het zoo goed, dat Mr. de Geer, die zich heusch niet geroepen voede om een toast op de Regeering uit te bren gen, nochtans gelegenheid vond het uit te spreken, dat „de Regeering in het afgcloo- pen jaar met. rustelooze ijver is voortge gaan op de weg van verzachting van het leed der werkloosheid, steun aan de zwaarst getroffen deelen van het bedrijfsleven, af sluiting van handelsverdragen om van het internationaal ruilverkeer te redden wat gered kan worden, aanpassing der Staats huishouding aan de dalende inkomsten, en ten slotte het scheppen van de voorwaar den vo'orzpover. dit althans voor een Re geering mogelijk is waaronder ook de volkshuishouding zich zal kunnen aanpas sen." Voeg hier nog bij de haast laconische op merking, dat niemand behoeft te treuren over het feit, dat de Kabinetswijziging geen nieuw geluid bracht, omdat „vernieuwingen in het bewind in deze tijd niet steeds ver beteringen zijn gebleken"; dan komt wel in zonderling licht te staan de aandrang, die hét vorig jaar van verschillende zijden is geoefend om Dr. Colijn door Mr. de Geer te vervangen, omdat men naar iets nieuws haakte. De rede van Mr. de Geer rechtvaardigt het aanblijven en de politiek van het kabi- net-Colijn en geeft sterke steun aan het bewind. Nederlandsche Chemische Vereeniging Algemecne vergadering Gisteravond om half negen had in hotel Ponsen in tegenwoordigheid van het bijna voltallige college van Burgemeester en Wet. houder^ van Dordrecht de ontvangst plaats van de deelnemers aan de 78ste Algemeens Vergadering. Dr. J. W. Terwen, voorzitter van de rege lingscommissie, heette de aanwezige leden van liet Algemeen Bestuur en het gemeente bestuur van Dordrecht welkom. Hij deel le mede. dat deze stad geen Chemische Kring meer bezit, zoodat eenige individueele leden van do Vereeniging vrijwillig de taak op zich hadden genomen, deze vergadering voor te bereiden. Spr. memoreerde het feit. dat do Nederlandsche Chemische Vereeniging toevallig heden haar 33sten verjaardag viert. Ilij bood namens Dordtsche leden, ten ge bruik e door den voorzitter, een verjaars geschenk aan, bestaande in een leeren map van Dordtsch fabrikaat met inscriptie. Deze rede werd door burgemeester De Gaay Fortman van Dordrecht beantwoord, -waarna de voorzitter der Ned. Chem. Ver eeniging. Dr. C. A. obry de Bruyn, tot beide sprekers een woord van dank richtte. Hiern.a bleef men eenigen tijd gezellig bijeeni VEEWEIDERS EN -MESTERS Het Landbouw-erisisfonds Critiek op de Veehouderij- Centrale De Vereeniging van Veeweiders en -mes ters heeft gistermiddag in hotel Términus in Den Haag een algemeene ledenvergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer M. Oppenheim uit Den Haag. In zijn openingswoord constateerde deze, dat men bij de Veehouderijcentrale gelukkig heeft ingezien, dat de veriblikking van vleesch uit den booze is. Met de afslachting is pl.m. 25 millioen gulden verlies gepaard gegaan, terwijl daarnaast voor millioenen guldens schade aan de bedrijven der vee- weiders en -mesters is toegebracht Geluk kig, zoo zeide spreker, hebben wij nu een deskundig minister van landbouw, die nu ook aan de veeweiders en -mesters eenigen steun heeft toegezegd. Noodzakelijk is hét, dat men do bedrijven der veeweiders en -mesters als beschutte bedrijven erkent. De vereeniging is gaarne bereid, don mi nister in zijn moeilijke positie te steunen, om te komen tot de juiste oplossing, n.l. onze veehouderij in haar geheel 'n bloeiend en winstgevend bedrijf en de .steunregeling overbodig te doen worden. Vervolgens heeft Mr. H. van Wijk Czn., uit Den Haag, juridisch adviseur der veree niging, gesproken over: „Het Landbouw crisisfonds in de praktijk". Mr. van Wijk herinnerde met instem ming aan hetgeen het Tweede Kamerlid Ehels op 11 Maart j.l. in het parlement in het belang van dc veeweiders heeft gezegd. Helaas echter deelen de regeeringscommis- sarissen op zoodanige wijze de lakens uit, dat wel de baconfabrikanten, maar niet de eeweiders ervan profiteeren. Na een audiëntie bij den minister heeft een depu tatie uit het bestuur op 13 Januari j.l. een onderhoud gehad met ir. van Leignes Bak hoven. 's ministers privé-adviseur, en op 3 April met den regeeringscommissaris ir. Louwes, doch het resultaat is verre van 'bevredigend. Hoewel de minister aanvan kelijk een welwillende houding aannam, zeide hij later geen beslissing te kunnen nemen, voordat hij de Veehouderijcentrale had gehoord. De Veehouderijcentrale wordt echter zoo geïnfluenceerd door de bacon fabrikanten, dat van die zijde geen bevre digend advies is te verwachten. Eigenlijk aldus spreker moet men medelijden heb ben met een minister, die op dergelijke adviezen is aangewezen. Thans neemt de minister de belasting aanslagen der veeweiders als basis; men zou eerst moeten aantoonen, -dat men geen Inkomen meer heeft Op die manier echter zouden de betrokkenen worden behandeld als bedelaars, die om een aalmoes v.a'gen. De steun aan groenten, suiker, tarwe en dere categorieën, welke successievelijk gevolgd zijn, is evenwel zonder uitzondering gebaseerd op de slechte uitkomsten van de bedrijven; belastingaanslagen zijn daarbij niet ter sprake gekomen. Spreker besloot met een opwekking tot krachtige voortzetting van de actie der ver eeniging. Hierop volgde een discussie, waarbij het betoog van den voorzitter en van Mr. van Wijk van vele zijden werd onderstreept. De voorzitter, de heer Oppenheim, uit Den Haag, werd bij acclamatie herkozen. Even eens werden herkozen de aftredende be stuursleden, de heeren Ammerlaan te Schip luiden en A. Rietkerk te Wassenaar. In de plaats van den heer Philips werd gekozen de heer Jacobs te Roermond. Verder werden nog in het bestuur gekozen de heeren S. van Hasselt te Zundert (N.-B.) en Stokman te Amsterdam. Er werd een commissie benoemd ter voort zetting van de besprekingen met de regee ring, namelijk de heeren ir. Hellinga te Lekkem (Friesland). S. Brouwer te Over- 5 en de Valk te Schipluiden. Het 30Q-jarig bestaan der Rijksuniversiteit H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zullen de herdenking bijwonen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben het voornemen te kennen gegeven tegenwoordig te willen zijn bij de officiecle plechtigheid, welke op 23 Juni a,s. te drie uur in den namiddag in de Domkerk zal plaats hebben, ter herdenking van het 300-jarig bestaan der Rijksuniversiteit te Utrecht. WERKLOOSHEID VERDER GEDAALD In de tweede helft van Maart Het percentage teruggeloopen van 32.0 tot 30a De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van tot en met 28 Maart 1936 het aantal leden va,n ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 537.300 (waarvan 74.900 landarbeiders). De werkloosheid, onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: in de week van 23 t/m. 28 Maart 1936 30.8 in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 Maart 1936) 32.0 95 in de overeenkomstige verslagweek van 1935 28.495 in de overeenkomstige verslagweek van 1934 24.8 95 Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: in de week van 23 t/m 28 Maart 1936 33.4 95 in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 Maart 1936) 34.1 98 in oe overeenkomstige verslagweek van 1935 31.0 in de overeenkomstige verslagweek van 1934 26.4 96 Bij 1063 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 28 Maart '36 in totaal 447.888 (14 Maart: 470.027) werkzoekenden ingeschreven, onder wie 422.968 mannen (443.586). Van deze werkzoekenden waren er 428.647 werk loos (450.273), onder wie 409.335 man nen (429.700). Bloembollenonderzoek en bloembollenexport Te Haarlem hield gisteravond de Ned. Plantenziektenkuodige Vereen, een alge meene vergadering. De directeur van het laboratorium voor, bloembollenonderzoek, Prof. Dr. E. van Slog te ren, sprak over: „Het phytopathologisch onderzoek en de port van bloembollen". Deze begon met er op te wijzen, dat al is de exportwaarde van f 45.000.000 in 1930 te ruggeloopen tot f 23 millioen in het vorig jaar, dit tooh nog een bedrag van beteeke- nis is. Daarom moet al het mogelijke ge daan worden om verdere daling te voor komen en dit bedrag weer op te voeren. Want wel heeft de teeltbeperking de prij- zcnval tegengehouden. De kwaliteit van onze bloembollen is on geëvenaard, zoodat ze een goede toekomst hebben, als andere remmende factoren maar opgeheven wei-den. Zoo kan de ziektebestrijding leiden tot belangrijke daling der productiekosten en verhoogde gebruikswaarde, zoodat de concurrentiestrijd op de buitenlandscbe markt beperkt wordt. Ook de bestudeëring der klimaats invloeden in ons land. niet alleen, doch ook in, het land van bestemming is noodig. Niet 't minst zijn van beteekenis de klimaats-invloeden gedurende de reis die vaak vele teleurstellingen veroorza ken. Uitvoerig werd behandeld de z.g. „heating in transit". Als de reeds verkregen, resul- aten goed uitgewerkt en toe gepast worden, zullen zeker de exportcijfers binnen afzie n.b.a- r e n t ij d verdubbeld wordien. Met nadruk wees Prof. van Slogteren er dat de door Amerika geëischte warm waterbehandeling, geheel onnoodig'is en de opheffing van het embargo practisch waar deloos maakt. Wil men het tooh, laat men het dan toepassen op een tijdstip, dat de bloeiresultaten zoo weinig mogelijk geschaad ordeir Na deze rede hield de heer W. j. Stof- ffleel, techn. ambt. van den P.D., een in leiding over: „Een en ander uit de practijk an de ziektebestrijding in de bollenteelt". Begonnen werd met de groote Narcisvlieg. In de eerste plaats is hiertegen noodig het opsporen van „achterblijvers". Aangetaste partijen dienen niet onbehandeld uitgeplant te worden, de bestrijding dient tijdig te ge- sohieden en de aangetaste planten van het eld verwijderd en vernietigd te worden. Verder werden het stengel-aaltje en an dere bollenkwalen en -belagers behandeld. Heden wordt door de leden een excursie door de bollenvelden en dooi- het laborato rium van Prof. van Slogteren gehouden. dtatils De Stadt-Schanke Leldscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINERDINER DUO» 75 c. DINER •q. hors 'oeuvre vari 1.25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! - DAMRAK 93-94 Logies met ontbijt F 3.- HOTELWITTEBRUG PINKSTEREN SPECIAAL TARiEF VOOR WEEK-END HOTEL CENTRAAL J LEIDSCHE BOSCHJE A DAM HeH LOGIES MET ONTB'JT E3.50 I GRATIS ZWEMMEN Het landgoed „Belmonte" te Wageningen Hier en daar'werd het bericht verspreid, dat de stichting „Het Geldersch Landschap" het landgoed Belmonte te Wageningen had aangekocht. Dit bericht is onjuist. Wel voert deze stichting onderhandelingen met de eigenaresse inzake den aankoop van dat landgoed inclusief den Westberg en inclu sief den Hollenweg, doch het benoodigde bedrag is nog niet bijeengebracht. Tot 1 Mei a.s. heeft de stichting het landgoed in handen en vóór dien datum zullen de te betalen kooppenningen ter beschikking van het „Geldersch Landschap" moeten zijn. Men stelt nu pogingen in het werk nog voor 1 Mei de benooaigde contanten te ver- rijgen. Lukt dit, dan is de inschakeling van den Hollenweg voor het groote verkeer voor goed van de baan, onder voorbehoud dat de aankoop doorgaat. Zooals gemeld is Dr A. van Schelven, lid van de Ned. Roode Kruisambulance in Abes- sinië, gistermorgen in ons land teruggekeerd. Op het perron te Arnhem werd hij verwel komd door den heer B. W. de Canter flinks), bestuurslid van het Ned. Roode Kruis. Militair vliegtuig bij noodlanding over de kop geslagen Geen persoonlijke ongelukken Woensdagnamiddag heeft een militair vliegtuig van het type D. 17 een noodlan ding moeten maken nabij het fort „Hemel tje" te Houten, wegens weigeren van de motor. De bestuurder van het toestel, de ser geant-vlieger P. Smits slaagde er in. het vliegtuig behouden op een weiland te zet ten. Alles zou goed zijn afgeloopen, indien bij het doorrollen tijdens de landing geen heg in den weg gestaan had, waarmede do schroef in aanraking kwam, waardoor de D. 17 over den kop sloeg en loodrecht op het weiland bleef rusten. Tót geluk van den bestuurder, die zich in een tamelijk benarde positie bevond, geraakte de motor niet in brand. Onge deerd wist hij zich te bevrijden. De vleu gels en de schroef werden beschadigd. Het toestel zal ter plaatse gedemonteerd wor den en vandaag naar Soesterberg worden vervoerd. Roofoverval op tachtigjarige vrouw In haar bed overvallen Te Nieuw-Roden (Dr.) had een laffe roofoverval plaats op een oude vrouw. Een tot. dusver onbekend gebleven indi vidu, dat blijkbaar in de mcening verkeerde, dat de bewoonster haar spaarduitjes ergens in huis had verborgen, heeft zich 's nachts toegang verschaft tot de woning va alleenwonende S0-jarige weduwe A. N., die geheel alleen en vrij afgelegen woont. De \rouw werd door den onverlaat op haar bed overvallen en kreeg een regen van vuist slagen en slagen met een hard voorwerp te verduren. Ze behield niettemin haar tegen woordigheid van geest en bleef gillen, zoo dat de bandiet tenslotte bevreesd zelf te zul len worden overvallen de vlucht nam, zon der iets te hebben gestolen. Zijn slachtoffer is daarop naar de dichtst- bijwonende buren geloopen. Daar heeft men de bloedende wonden, welke zij tengevolge van de slagen had opgeloopen, verbonden en tevens den burgemeester van het voor gevallene op de hoogte gebracht. Terstond zijn rijks- en gemeentepolitie mét het onder zoek begonnen, maar tot iiu toe hebben zij geen spoor van den dader kunnen ontdek ken. Zaandamsche autodieven gesnapt Te Zaandam werd op Tweeden Paasch- dag door den heer Klujjver uit Heiloo aan gifte gedaan, dat zijn auto, welke hij in de Nicolaasstraat had geparkeerd, was gestolen. Nadat door de politie naar de daders werd gezocht, kwam uit Rotterdam het bericht, de auto Dinsdag aldaar was gevonden, terwijl de bedrijvers van den diefstal waren aange houden. Het bleken twee jongens van vijftien en zeventien jaar te zijn, woonachtig te Zaan dam. Zij waren in het bez it van eenige voor den automobilist onmisbare papieren, zooa] rijbewijs, en wegen bel astingkaart, die te Zaan dam uit andere auto's waren onlvree nd De jongens zijn naar Zaandam overgebracht. Bij het politie-onderzoek kwam ook aan het licht, dat de jongelieden ook verdacht werden van diefstal van de eerder te Zaandam ont vreemde auta's. Aanrijding met doodelijk gevolg Onder Wageningen is de zestigjarige landbouwer N. Brienessen, die op zijn rijwiel gezeten, vlak achter een vrachtauto den straatweg overstak, door een personenauto, welke van den anderen kant naderde en be stuurd werd door den heer van L. uit Soest aangereden. B. liep een zeer ernstige hoofd wonde op en werd binnengebracht in de wo ning van zijn zoon, die hij juist te voren had verlaten. Hier is hij eenigen tijd later leden. Den bestuurder van de auto, die ondanks zijn krachtig remmen het onheil niet meer kon voorkomen, treft geen schuld. Te Brunssum is in de ondergrondsche werken van de Staatsmijn „Hendrik" de 39-jarige houwer L. Vroomen onder afval lend gesteente bedolven en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. Voor de verbinding tusschen Rotterdam en het Zuiden des lands wordt tusschen Zwijndrecht en Dordrecht een verkeersbrug gebouwd, waarna eerlang via deze bnin en. de Moerdijkbrug een uitstekende verbinding van het Zuiden met het Westelijk deel van ons land zal worden verkregen» VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Fransche minister-president Sarrant heeft, een rede gehouden over het Locarno conflict en het Fransche vredesplan. Italië viert feest in verband met de bezet' ting van Dessié. Vliegramp in Noord-Italië. Algemeene vergadering van de Federatie van Ned. Herv. Bonden en. Vereenigingen op Geref. grondslag. Op de vergadering van veeweiders en •mesters is critiek uitgeoefend op de houding van de veehouderij-centrale. De benoeming is te verwachten van den heer D. G. Draayer tot directeur-generaal van de Werkverschaffing en Steunv er leening De Nederlandsche Plantenziektenkundige vereeniging besprak de mogelijkheid tot vert grooting van de bloembollenexport. De weekstaat van de Nederlandsche Banlè vertoont over de afgeloopen week geen ver andering in de goudvoorraad. Verschenen is het jaarverslag van 'de N.V, Thomsens Havenbedrijf te Rotterdam, Een auto is in de Scheveningscfie haveré terecht gekomen, waarbij twee personen zijn gewond. Te Houten is een militair vliegtuig over de kop geslagen: geen persoonlijke ongeluk- ken, WEER EEN NIEUWE AANBIEDING! TIJDELIJK 20 pCt. KORTING 0P ALLE VERFPRIJZEN ZOOWEL VAN KLEEDING ALS SCHOONMAAK onr.nr.WKN Auto duikelt de Scheveningsche haven in Twee gewonden Gisteravond omstreeks 8 uur heeft op den Strandweg te Scheveningen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto met drie personen, welke bestuurd werd door den 38-jarigen J. H., reed pardoes door het hek, dat de buitenhaven afscheidt van den Strandweg. De wagen duikelde van vrij groote hoog te de haven in. Gelukkig kwam hij terecht in het ondiepe gedeelte. De bestuurder en de inzittende 21-jarige J. K. werden ter plaatse verbonden voor een hoofdwond. Zij konden op eigen gelegenheid huiswaarts gaan. De derde inzittende, mej. I. G., 26 jaar, had 'geen letsel bekomen. Alle drie in zittenden wonen in de Oranjestraat te 's-Gravenhage. De kraanwagen van de politie heeft de beschadigde auto opgetakeld. De bestuurder verklaarde ter plaatse niet bekend te zijn en door de duisternis het hek niet té hebben gezien. De treinontsporing te Woerden De versperring dnnrt nog voort De Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht deelen ons het volgende mede: Vandaag zal de versperring van de lijn Woerden—Leiden nog voortduren. De reizigers van Leiden en Alphen naar Woerden. Utrecht en verder, worden in plaats van over Bodegraven over Joskoop naar Gouda vervoerd en bereiken te Gouda dezelfde aansluiting, die zij an ders te Woerden zouden hebben gekregen De vertrektijden van Leiden en Alphen zijn als in het spoorboekje vermeld. Tus schen Leiden en Bodegraven v.v. wordt de normale dienstregeling onderhouden Da reizigers naar de stations Leiden tot en met Bodegraven kunnen met biljetten, geldig over Utrecht—Woerden, over Amsterdam Haarlem, over Rotterdam—Den Haag of over GoudaBoskoon reizen. Aan de hand van het spoorboekje kan de reiziger de voor hem gunstigste reisroute zelf uitzoeken. Reizigers van Bodeeraven voor Woerden en verder richting Utrecht kunnen zonder bijbetaling via Alphen, Bos koop. Gouda en Woe.rdon verder reizen De aandacht dezer reizigers wordt erop geves tigd, dat zij op een vroeger uur van Bode- graven zullen moeten vertrekken om de- zelfde verbinding te Gouda te bereiken, die zu andera te Woerden zouden halen. Auto- en motor-ongelukken Te Apeldoorn had In de Zutphensche straat een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto s, waarbij W. K. imvenoige kwets uren kreeg en naar het ziekenhuis werd overgebracht. Op den Amhemschen weg werd het 6-jarig meisje A. B. bij het plotseling oversteken van den weg door een luxe-auto gegrepen. Met een gebroken sleutelbeen wérd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1