MUSSOLINI OVER DE ITALIAANSCHE SUCCESSEN SITTERS^dKAR DONDERDAG 9 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland DE FRANSCHE VOORSTELLEN Gisteren zijn, gelijktijdig te Parijs en te Genève, de Fransche vredesvoorstellen ge publiceerd, die bestemd zijn een tegenhanger te vormen voor Hitlers plan van een kwart eeuw van vrede. Zooals te venvachten was neemt Parijs, als reactie op.de impulsieve houding van Berlijn, dat in een opwelling een grondige wijziging der Europeesche ver houdingen wil tot stand brengen, een zeer gereserveerd en uiterst formeel-juridisch standpunt in. De nadruk wordt er reeds in den aanvang op gelegd, dat er geen wer kelijke veiligheid en vastheid in de inter nationale betrekkingen mogelijk is, tenzij alle voorkomende geschillen volgens de re gelen van het recht worden opgelost. Zoo de volkenbond te zwak is, om de collectieve veiligheid op bevredigende manier te waar borgen, zal in deze leemte moeten worden \oorzicn door steunende regionale afspraken Om het probleem, voor wat althans Europa betreft, op afdoende wijze te regelen zou een Europeesche commissie binnen het kader van den volkenbond deze organisatie door middel van verdragen ter hand moeten nemen. Frankrijk wenscht dus niet den weg op te wandelen van een heele serie van elkan der onafhankelijke non-agressie-verdragen, die het verband tusschen de staten onder ling ca de idee der ondeelbaarheid van den vrede zouden doen wegvallen, doch het wenscht de organisatie van Europa in den zin van een eenheid, die in haar deelen so lidair moet zijn, ook als over een dezer dea len'de dreiging van een nieuwe oorlogs ramp zich zou samenpakken. De Fransche tljese is zeer wel uit de posi tie van dit land te verklaren, dat zich, als büürman van een overmachtig rijk als Duitschland met zijn millioenenbevolking, in militair opzicht steeds de mindere blijft gevoelen, zoo het niet ter zijde en in den rug zich verzekerd weet van den steun van een liefst groot aantal bondgenooten. Ter versteviging van dezen nieuw georga- niseerden, ondeelbaren Europeeschen vrede komen de Fransche staatslieden dan op nieuw aandragen met een denkbeeld, dat door hen al eerder, binnen het kader van dep Volkenbond, tevergeefs is voorgestaan, namelijk de organisatie van een soort van internationale weermacht, welker contingen ten in eiken declnemenden staat worden af gericht en gereed gehouden voor een even tueel dreigende constellatie. Het streven naar vrede en rechtsgelijk heid zou volgens deze denkbeelden uit de sfeer van het zuiver ideeële in die van de meer tastbare werkelijkheid belanden. Parijs toont hier een practischen zin, waar op-wel even in het bijzonder de aandacht rnag worden gevestigd. Het wenscht het zwaard toe te voegen aan het recht, een principe waarbij de wereld zich tot op he den steed? wèl bevonden heeft. De Europeesche commissie zou dus niet slefhts een organiseerende rol verkrijgen, door eraan mede te werken dat een net werk van nieuwe verdragen de Europeesche landen omspant; ook een juridische taak zou haar moeten worden opgelegd, namelijk toe te zien, dat geen verplichtingen worden aangegaan, die met de reeds bestaande zou den in strijd wezen. Tenslotte zou, in geval van een conflict, deze zelfde commissie moe ten optreden als bemiddelaar, om in het uiterste geval de ultima ratio van het geza menlijke krachtsapparaat aan te zetten. De groepeering van zulk een internatio nale troepenmacht ziet Frankrijk tevens als een schild, waarachter men zich zóó veilig zou kunnen gaan gevoelen, dat men althans een deel van de privé-wapenrusting zou kunnen afleggen Met andere woorden, er zou een tóestand zijn geschapen, waarin de zoo deerlijk gefailleerde ontwapeningsonderhan delingen opnieuw zouden kunnen worden ter hand genomen. Naar wij vreèzen komen hier de Fransche plannen weder min of meer in de sfeer van het irreëele. De Europeesche commissie, zoo slaat Parijs namelijk verder voor, zal met een meerderheid van tweederden kunnen beslissen tot welke wapen'verminde ring iede re staat verplicht zal zijn. Deze staat echter za| het recht hebben bij een in het leven te roepen hof van arbitrage in hooger beroep te gaan. Hier belanden wij in speculaties, die wel vage toekomstmuziek zullen moeten blijven. Geen enkele Europeesche grootmacht zal er voor blijken te gevoelen, op deze wijze het oordeel over zijn weerkracht, over zijn sou- véreine rechten te bekorten- Wie bovendien' het oog houdt op de uiteenloopende belan gen en verplichtingen dier verschillende mo gendheden ,en wél in het bijzonder op de taak die zij hebben in hun koloniën, die stelt zich niet anders voor, of uit dit alles moet een nieuwe conferentiechaos, met een nieuw aantal doodloopende wegen ontstaan. Kort Nieuws RodolfDertil, die in 1933 een moord aanslag op Doll fuss pleegde en tot vijf jaar dwangarbeid werd veroordeeld, heeft gratie gekregen en is in vrijheid gesteld. Boven het Roosevelt-vliegveld te New- York zijn twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Een bestuurder werd hier bij gedood, de ander ernstig gewond. Een vliegtuigfabriek te Los Angelos gaat voor China 31 bombardementg-eendek- kers bouwen. Deze toestellen zullen een nor - male sutlheid hébben van 330 kilometer per uur en een actie-radius van 1600 kilometer. Naar uit Rijssel wordt gemeld is te Escautpónt op eeq fabrieksterrein een op pen vrachtauto geladen ammoniak-cylinder ontploft- Drie werklieden werden bij deze ontploffing gedood; een vierde wordt V"~- mist. In het noorden van Zweden heeft men een felle brand, die bij gebrek aan water niet beteugeld kon worden, met 40.000 liter melk gebluscht! In Oost-Macedonië heeft een hevige aardbeving plaats gehad, die groote mate rieel e schade heeft aangericht, doch geen mcnsclvenlevens heeft geëischt. In Warschau verwacht men na Paaschdagcn het bezoek van den Belgischen minister-president Van Zeeland. De oorlog in Oost-Afrika De veiligheid der Koloniën verwezenlijkt Strijd tegen de sancties onverminderd voortgezet! In den ïtaliaangchen ministerraad heeft Mussolini de volgende verklaring afgelegd: „De schitterende overwinningen van onze soldaten en meer in het bijzonder dc overwinning bij het Ashangi-meer be haald op de troepen van den Negus, die afgericht, uitgerust en gewapend zijn op Europeesche wijze, hebben Italië in staat gesteld de verwezenlijking te be naderen van zijn eerste doel, waarvoor het na de mobilisatie der Abessijnsche strijdkrachten zijn toevlucht tot de wa penen moest nemen, te weten de veilig heid onzer koloniën". Mussolini bracht vervolgens hulde aan maarschalk Badoglio, aan al diens meie werkers en aan do nationale en inheem- sche troepen. In het door onze troepen bezette gebied, aldus de Duce, heeft de bevolking haar sympathie jegens Itaiiö betoond en haar nonnale levenswijze hervat, nu zij be schermd wordt tegen de afpersingen van de Rassen. Intusschen heeft Italië bevestigend geant woord op een verzoek van de commissie van dertien. Ónze troepen in Oost-Afrika zijn in hun imposante sterkte intact gebleven. Het moreel is kortweg gezegd volmaakt, terwijl de voorbereidingen van de nationale troe pen te land, ter zee en in de lucht in een steeds mee* versneld tempo worden voort gezet De ministerraad bracht vervolgens hulde aan de vliegtuigindustrie en de daarbij werkende arbeiders. De strijd tegen de sancties wordt onver minderd voortgezet. Ook werd hulde gebracht aan de Ita- liaansche vrouwen voor haar medewerking i dezen moeilijken tijd. Alle ministers waren aanwezig, behalve graaf Ciano, de minister voor pers en pro paganda, die als vrijwilliger dient bij het leger in Oost-Afrika. De waarnemende secretaris van de fas- critische partij, Serena, vertegenwoordig de den eveneens in Oost-Afrika dienenden partij-secretaris Starace. Geen oneenigheid tusschen aanvoerders Naar aanleiding van het feit, dat zekere buitenlandsche bladen melding hebben ge maakt van een wrijving tusschen maar schalk Badoglio en generaal Graziani, wel ke laatste geen vergunning zou hebben ge kregen om tot een offensief over te gaan, verklaart men in bevoegde Romeinsche kringen, dat deze berichten niet alleen ten dentieus, maar ook belachelijk zijn. Uit het rapport van maarschalk Badoglio blijkt duidelijk, aldus zegt men, dat het plan van den opperbevelhebber van voor treffelijke strategie getuigt Het plan be treft niet dezen of genen sector, maar het geheele front en niets wordt daarbij ver waarloosd. Indien Badoglio het dus noodig zal oor- deelen, zal ook Graziani optrekken, hetgeen niet lang meer op zich zal laten wachten. Het bezette gebied Een rapport van maarschalk Badoglio, deelt mede, dat na den slag in Sjire de Italiaansche troepen 60.000 vierk. kilo meter Abessijnsch gebied hebben bezet. Gevoegd bij de reeds eerder veroverde 40.000 vierk. kilometer is thans dus een gebied van rond 100.000 vlerk, kilometer onder Italiaansch regiem. Het aantal dooden van de Italiaan- sche troepen in Oost-Afrika van 1 Jan. tot 30 Maart, bedraagt 1622. De opstand in Godjam Volgens betrouwbare berichten uit God jam, krijgen de opstandelingen nieuwen moed doo-- de nabijheid van dé Italiaansche troepen. Zij. houden nog steeds Debra Mar cos bezet cn weerstaan de aanvallen van de soldaten van den Negus. Zij hebben de protectie van Italië verzocht en-aangeboden tegen de Sjoanen te strijden. Nieuwe verschepingen Gisteren is het stoomschip „Italia" met 20 officieren, 20 ouder-Qfficiexen en 540 manschappen, aan boord naar Oost-Afrika vertrokken. Hot 81ste regiment infanterie is van Rome te Napels aangekomen. Het heeft zich ingescheept aan boord van de „Liguria", die eveneens naar het Afrikaansche oorlogstoo- neel vertrokken is. Nieuw Italiaansch protest In een nota aan den Volkenbond pro testeert de Italiaansche onde'staatssecreta ris van Buitenlandsche Zaken Suvlch, na mens zijn Regeering tegen de Abessijnsche beweringen, met betrekking tot het bombar dement van Addis Abeba. In deze nota wordt verklaard: t Dat geen enkele aanval op Addis Abe ba heeft plaats gehad, doch slechts op de militaire vliegtuigen, die op het vliegveld dezer stad stonden opgesteld. 2. Vanuit de beweerde open en onver dedigde stad Addis Abeba werd een hevig vuur uit luchtafweergeschut geopend, waar door alle toestellen getroffen en twee vlie gers ernstig gewond zijn. verities verboden zijn, gebruiken. DE COMMISSIE VAN DERTIEN Eden eischt staking der vijandelijkheden Besprekingen met Aloisi op komst In de bijeenkomst, van de Commissie van Dertien te Genève heeft de Britsehe minis ter van buitenlandsche zaken E d e n een scherpe rede gehouden tegen Italië. Hij leg de een nota over, die aantoonde, dat ver schillende Engelsche, Nooreche, Zwitsersche, Zweedsche en Iersóhe doctoren allen hebben vastgesteld, dat honderden Abessiniërs aan brandwonden lijden, die door gifgassen zijn veroorzaakt F1 a n d i n heeft er op gewezen, dat ook de Italianen de Abessijnen beschuldigen van het gebruiken van ongeoorloofde oor logsmiddelen. Vervolgens werd een juristen-commissie benoemd, die zal moeten nagaan, op de over treding van welke conventie deze Italiaan sche en Abessijnsche beschuldigingen be trekking hebben en welke organen van den Volkenbond in ieder afzonderlijk geval be voegd zullen zijn, de aanklacht te behande len en de schending van de conventie vast te stellen. Verder verklaarde Eden, dat Groot- Brittannië van oordeel is, dat nog tijdens deze zitting van de raadscom missie van dertien de meest ernstige pogingen moeten worden aangewend, om een onmiddellijke staking van den strijd en een aanvang vao vredes onderhandelingen te verzekeren. Eden bepleitte, dat de raadscommis sie van dertien zich ditmaal niet zou verdagen, voordat zij dit doel zou hebben bereikt of anders de misluk king van haar streven zou zijn komen vast te staan. Het gevolg van de besprekingen was, dat de Madariaga en Avenol de opdracht kre gen, zich met Aloisi in verbinding te stellen om van hem te vernemen of de Italiaan sche regeering werkelijk tot onmiddellijke staking van den strijd en tot vredesonder handelingen binnen het kader van den Vol kenbond bereid is. De raadscommissie besloot het resultaat van deze besprekingen af te wachten en eerst daarna de vraag te behandelen, of haar voorzitter, de Madariaga, de tot hem gerichte uitnoodiging, om te Rome met Mussolini persoonlijk besprekingen te ko men hóuden, al dan niet zal aanvaarden. Palestijnsche Arabieren naar Londen In het Britsehe Lagerhuis heeft de mi nister van koloniën Thomas meegedeeld dat hij een delegatie van Palestijnsche Ara bieren heeft uitgenoodigd naar Londen te komen om een uiteenzetting van hun eischen t- ii van de verhouding tot de Joouschc Jfet olking te geven, LORD HALIFAX OVER DE BRITSCHE POLITIEK Tijdens de in het Britsehe Hoogerhuisge voerde debatten over de Britsehe buiten landsche politiek, zeide lord Halifax o.a.: Het feit, dat wij voor West-Europa nauw keurig omlijnde verplichtingen op ons heb ben genomen, welke wij niet eveneens voor Oost-Europa op ons willen nemen, moot niet zóó worden uitgelegd, dat wij geen be lang stellen in alle gebeurtenissen, die zich voordoen buiten hetgeen ik het Locarno-ge- bied zou willen noemen. Een dergelijke houding zou volgens spr. onmogelijk zijn, omdat de vrede ondeelbaar is en voorts, omdat Engeland zich wil hou den aan de verplichtingen krachtens het Volkenbondspact, Onze politiek zal zijn, aldus Lord Hali fax, al degenen, die naar vrede streven, te steunen en ons te verzetten tegen hen, die de zaak van den vrede verraden. Wij zul len niets nalaten om het beloofde land van den vrede te bereiken, doch hierbij geen enkele voorzorgsmaatregel verwaarloozcn. Overgaande tot den toestand in Euro pa, zeide de grootzegelbewaarder, dat de methode, die door Dultschland gekozen is, om de aandacht der wereld voor zijn eischen af te dwingen, een verpletteren den en vérreikenden slag heeft toege bracht aan de fundamenten, waarop de internationale orde Is opgetrokken. Er kan geen hoop bestaan op regeling, ten zij men absoluut en positief zeker kan zijn, dat een dergelijke methode onder geen omstandigheden weer gebruikt zal worden. Spr. gaf verder uiting aan de hoop, dat Frankrijk en België niet minder dan Groot- Brittannië bereidwillig zouden zijn, om de rechtvaardige eischen van Duitschland be treffende rechtsgelijkheid volledig te erken nen, maar hij zeide tevens te hopen, dat de Duitsche regeering haar verantwoordelijk heid jègens Europa zou erkennen. Het meerendeel der overige sprekers bracht tot uiting, dat Duitschland niet rechtvaardig is behandeld en zeide tegenstander te zijn van de besprekin gen der generale staven. Er moet een Fransch-Duitsche verzoe ning met deelneming van Engeland tot stand komen. Het Russisch- Buiten-Mongoolsch verdrag Litwinof heeft te Moskou aan den Chineeschen zaakgelastigde een nota over handigd inzake liet protest der Chineesche rëjgeering tegen het Russisch-Buitenmon- goolsche bijstandsverdrag. In deze nota zegt Litwinof dat de Rus sische regeering het Chineesche protest niet als gegrond kan beschouwen. De Chineesche souvereiniteit wordt door het protocol tus schen Rusland en Buiten-Mongolië niet in het minst getroffen. Rusland maakt geen territoriale aanspraken op China of op de Mongcolsche volks-republiek. De onderteekpning brengt geen wijziging in de betrekkingen tusschen Rusland en China Rusland is er van uitgegaan dat de Rnssisrh-Chineesche overeenkomst geJ«1r is gebleven. DE MOEILIJKE LOCARNO-BESPREK1NGEN EDEN BLIJFT STREVEN NAAR VERZOENING Te Genève zijn gisteren de Locarno-bo- sprekingen heropend, waarbij opnieuw aan den dag is getreden, welk een belangrijke meeningsversohillen er nog steeds tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië bestaan. Eden moet aan Flandin hebben verklaard, dat hij het Fransche standpunt niet ko deelen, dat de besprekingen met Duitsch land over een verzoenende oplossing van de aangelegenheid reeds geheel zouden zijn mislukt. Eden meende, dat er nog geen redien bestaat, om aan een bevredigend resultaat vau de Britsehe verzoeningspoging te wanhopen. Met het oog hierop achtte Eden het dan ook nog ontijdig, reeds een offi- cie.ele conferentie der Locamo-mogend- heden te houden, zooals Flandin wenscht, om daar te bespreken de thans tegen Duitschland te treffen maatregelen. In den loop van het onderhoud 6Chijnt Eden bovendien aan Flandin en Boncour te hebben medegedeeld, dat de Britsehe regee ring het wenschelijk acht, het Duitsche vredesplan in handen van den volkenbonds raad te stellen, aangezien hierbij een veel grooter aantal 6taten betrokken is, dan alleen de West-Europeesche staten, die te Locarno het Rijnlandverdrag hadden ge sloten. Nederland en de bespreking der generale staven Tijdens de debatten in het hoogerhuis heeft lord Strabolgi van de oppositio- neele labour-fr^ctie ook Nederland ter spra ke gebracht in verband met de besprekingen tusschen de generale staven. Hij gaf hierbij te kennen dat deze besprekingen verwerpe lijk geacht moeten worden, wanneer zij een zijdig beperkt blijven tot de Locarno-groep, maar dat zij, naar zijn meening, in het hui dig tijdsgewricht van essentieel belang zijn en de staven van andere landen, in het bijzondei' van Nederland, behooren te om vatten. Het conservatieve lid Kid Rennell ver klaarde, dat Frankrijk en België door de verplichtingen die Engeland op zich neemt, beschermd moeten worden. Hij zou echter ook Nederland gaarne aan deze landen zien toegevoegd. Ludendorff critiseert de Nazi's De „Daily Telegraph" meldt uit München, dat de vroegere chef van den Duitschen ee- neralen staf, generaal Ludendorff, die thans leider is van de anti-Christelijke beweging in Duitschland, zijn volgelingen heeft mede gedeeld. dat hij zijn 71sten verjaardag, op 19 April, niet wenscht te vieren. Vei leden jaar was zijn verjaardag gevierd als een na tionale feestdag. In zijn anti-Christelijke publicatie: „De Heilige bron van de Duitsche macht" criti seert de generaal het gebrek aan vrijheid, dat thans in Duitschland bestaat. „Ik wènsch diegenen onder mijn vrienden die denken mij op mijn verjaardag meteen bezoek te vereeren, er voor te waarschuwen dat zij omringd zullen zijn door de politieke politie, indien zij in mijn nabijheid komen. Het is een buitengewone stand van zaken in het tegenwoordige Duitschland, dat een vrije Ariër er minder rechten heeft dan een jood. De joden kunnen nog steeds In hun loges van Zion bijeenkomen, maar vrije Ger manen zijn direct verdacht indien zij blijken vrienden van mij te zijn. De verjaardagsgeschenken van den staat zijn dit jaar politieonderzoeken bij en ar restaties van mijn vrienden. Naar mijn mee ning bewijst mij dat meer eer dan de offi- cieele viering van het vorige jaar". DE WESTMINSTER KRIJGT EEN NIEUW ORGEL De .Daily Tel." meldt dat de deken van de Westminster Abdij te Londen een beroep zal doen op de geloovigen om gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van een nieuw orgel. 20.000 pond zal hiervoor noodig zijn, waarvan een derde deel reeds is toege zegd. Het orgel zal nog voor de kroningsplech tigheid in Mei 1937 gereed zijn. Verschillen de hden der koninklijke familie hebben reeds bijdragen geschonken, terwijl iemand, die onbekend wenscht te blij/en 5000 pond heeft toegezegd. Het tegenwoordige orgel heeft 206 jaren dienst eedaan Gedeelten ervan zullen in het nieuwe orgel worden verwerkt, dat elee ^irisoh zal wordéa bediend. HE FRANSCHE MEMORANDUM PARIJS STELT DUIDELIJKE VRAGEN Het huidige Europeesche statuut moet worden gehandhaafd In een memorandum, gericht aan de Britsehe regeering, heeft de Fransche regeering gepoogd de verschillende ar gumenten te weerleggen, waarmee de Dultscho regeering de opzegging van het Locarno-pact heeft gemotiveerd. Het document wijst er o.a op, dat Duitsch land, hoewel arbitrage was voorgeschreven, zich tot eigen rechter heeft opgeworpen. De Fransche regeoring herinnert er aan. dat dc vier Locarnomogcndheden alles heb ben gedaan om een regeling met Duitsch land tot stand te brengen en haar eischen tot een minimum hebben beperkt, doch dat Duitschland al deze voorstellen heeft ver worpen. De Duitsche voorstellen kunnen naar do meening der Fransche regeering slechts dan van waarde zijn, wanneer de Duitsche regeering duidelijk wil zeggen, hoe zij de nakoming der verplichtingen, die zij op zich zou nemen, zal waarborgen. Voorts wil de Fransche regeering weten, hoe de houding der Duitsche regeering ls< ten aanzien van het voorstel der Locarno- mogendheden, volgens hetwelk in een nader aan te duiden grenszóne geen versterk in gen zouden worden aangelegd, waarop da Duitsche regeering nog in het geheel niet heeft geantwoord. Zij zou niet kunnen deelnemen aan een geling voor de veiligheid in West-Europa, indien zij zich daartoe bij de veiligheid In de rest van Europa zou moeten des-interes- seeren. Het Duitsche voorstel tot instelling van een internationaal hof van arbitrage acht Frankrijk onaannemelijk. De Duitsche voor stellen tot beperking der bewapening wor den onvoldoende geacht en in plaats van humaniseering van den oorlog acht Frank rijk het beter, tegen een. eventueelen aan valler een onmiddellijke collectieve actie te organ iseeren. Tenslotte stelt de Fransche regee ring Duitschland de vraag, of het zon der eenig voorbehoud het tegenwoor dige territoriale en politieke statuut van Europa als geldig erkent en of het toegeeft, dat dit statuut gewaarborgd kan worden door accoorden, die op do basis van wederkeerigen hijstand ge sloten worden. De Duitsche rechtsopvatting Aan de tekst van het Fransche memoran dum ontleenen wij nog het volgende: De Duitsche regeering lanceert aangaand? de Rijnlandbezetting een nieuwe rechts- theorie, n.l.: geen enkele natie zou vrijwil lig, zonder dwang van buiten, zijn souverei- niteitsrechten kunnen prijsgeven. Daardoor wordt het territoriaal statuut van Europa, voortvloeiend uit de verdragen van 1919, in het geding gebracht. Moet men er op verdacht zijni dat Duitschland, uitgaande van deze nieu we juridische basis, ontleend aan een nog ongekend Internationaal recht, morgen het statuut van Danzig, Me mel en Oostenrijk betwist, dat het herziening eischt van de Europeesche grenzen en teruggave van de Duitsche territoriale gebieden? Deze vragen moeten duidelijk aan Duitsch land gesteld worden en Duitschland moet er duidelijk op antwoorden, want geen enkel vredesplan kan gebaseerd worden op een dubbelzinnigheid, die zoo gevaarlijk is voor de handhaving van den vrede zelf. Wat de beweerde onvereenigbaarheid van bet Locarno-pact met het Fransch-Russische pact betreft, Duitschland ziet zelf de zw heid zijner desbetreffende argumentatie door te weigeren, zijn toevlucht te nemeo tot het Haagsche Hof. wijl het weet, dat dit Hof zijn stelling zal veroordeelen. De Fransche regeering. zoo gaat het me- memorandum voort, neemt acte van de ver klaring van Duitschland ten gunste van het sluiten van een luchtpact voor West Europa Echter zou zij wenschen te weten, of dit pact in den gedachtengang der Duitsche regee ring het sluiten van eer accoord meebrengt ter beperking van de lucht-bewapening, zon der welke de veiligheidswaarborg, dien hei biedt, practisch van nul en geenerlei waar de zou zijn. Duitschland biedt geen enke len waarborg, die de verdwijning der Rij n land-d'emilitarisatie com p enseert. Handelsbesprekingen te Rome Na Paschen zal een Hongaarsche handels delegatie naar Rome vertrekken voor het voeren van economische onderhandelingen met de delegaties van Oostenrijk en Italië. De besprekingen zullen drie of vier weken duren: het betreft hier een der periodieke bijeenkomsten, waarin de protocollen van Rome voorzien. De Belgische verkiezingen Vermoedelijk zal de Belgische Kamer op 23 April aa. worden ontbonden. De Kamer verkiezingen zullen vervolgens in Mei d.a.v. kun Den plaats hebben. Een Britsehe Rijksconferentie op komst In het Britsehe Lagerhuis is in antwoord op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat de regeering hoopte, dat het mogelijk zal zijn regelingen te treffen voor het hou den van een rijkeconferentie In Londen, het volgend jaar, ten tijde van de kroning van Koning Eduard VIII. ROOFOVERVAL IN NOORD-SYRIë Gewapende roovers hebben, naar eerst thans bekend wordt, vier dagen geleden op den straatweg Antiochië— Alexandrette een autobus met 12 passagiers en drie andere auto's aangehouden Zij maakten meer dan 1000 Syrische ponden buit. Toen een auto met twee Fransche mrlifal ren kwam. die het vuur op de bandieten openden, beantwoordden zij dit. waardoor een onderofficier werd gedood De roovers vluchtten over de Turksche grens. MOEDER WAS INVALIDE Armcu onbruikbaar door rheumatlck Nu allo pijnen verdwenen Haar armen waren door rheumatische pij nen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee kleine kinderen was dit onmogelijk. Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die i'; niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te nemen, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts-advertienties een brief van een dankbare gebruiker en ik be sloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleide lijk af en zijn nu geheel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter. wel 10 jaar jonger. In- plaats van een invalide ben ik weer een ge lukkige moeder en vrouw". Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed ver giftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kru schen Salts is samengesteld, sporen ingewan- nieren en lever aan tot krachtiger wer king. waardoor de afvalstoffen geleidelijk en volkomen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen verdwijnen en ge voelt u oneindig veel ener gieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etikent op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam, vc-orkomt. HET GIFGAS-ONDERZOEK Commissie van Dertien onbevoegd? De Italiaansche regeering heeft den vol- bond doen weten, dat zij de commissie van dertien niet competent acht voor de bespre king der door de Abessijnsche regeering tegen Italië ingediende beschuldigingen, volgens welke het Italiaansche leger in OoSt- Afrika gebruik van gifgas zou maken. Italië houdt vast aan de opvatting, dat dc commissie zich slechts heeft bezig te houden met de regeling van het conflict. Een speci aal door den volkenbond aangewezen or gaan kan over deze beschuldigingen oordee- len. Bovendien verlangt de Italiaansche re geering dat een dergelijk orgaan allereerst zich uitspreekt over de door Italië aange voerde en gedocumenteerde beschuldigingen, waarin het Abessijnsche leger het plegen van wreedheden tegen krijgsgevangenen en arbeiders en het toepassen van barbaarsche oorlogsmethoden wórdt verweten. Dit verzoek, aldus meldt Stefani, is door de commissie van dertien ingewilligd. Geen crisis meer in België? In een gistermiddag in de Belgische Ka mer gehouden rede wees minister-president Van Zeeland op de wenschelijkheid van stabiliteit der valuta's. Voorts verklaarde hij, dat, nu de regee ring een jaar lang de beschikking heeft ge had over speciale volmachten, gezegd knn worden, dat er in België geen economische crisis meer is. Wij moeten ons, aldus de minister-presi dent, aanpassen aan de nieuwe omstandig heden, waarvoor slechts een oplossing ge vonden kan worden in wijziging van de grondwet. COLUMBUSSTR. 2, h. Snezkadc. Tel. 33452} DEN HAAG NIEUWE BINNENWEG 260 - Tel. 3703} ZWAANSHALS 374 ROTTERDAM GEMENGD NIEUWS Branden In de nacht van Dinsdag op Woensdag is brand uitgebroken in de winkel in koloniale waren van den heer Sch. te Sittard. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Op de eerste verdieping woonde de fam. R. een zwager van Sch. R. kon zich met zjjn vrouw ternauwer nood in veiligheid stellen. By het vluchten voor het zich snel uitbreidende vuur liep hij zelfs eenige brandwonden op. De brandweer bestreed de vlammen met drie stralen aan voor- en achterzijde. Het winkelpand van den heer Sch. is totaal uitgebrand, niets is gered. Van de beide ernaast gelegen panden zijn de bovenverdiepingen door het vuur vernield. Te Maastricht (L) is vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan fn het café de bakkery van P. Het vpur greep zeer snel om zich heen en deelde zich ook me'le aan de in het gebouw gelegen concertzaal van de Harmonie „De Eensgezindheid". De bewo- die te bed lagen en door het vuur verrast werden, konden zich nog op het laatste oogen- blik in veiligheid stellen. De brandweer stond vrywel machteloos tegenover de felheid /an de brand, die het café de bakkerij, de woning 1 de concertzaal volkomen in de a/ïch legde. Te Gu Ie mborg ontstond door onbeken de oorzaak brand in de achterwoning van den landbouwer A. J P. Coenmans. Dit eedeelte van het huis was ingericht voor woning en stal. De bewoner® waren op het land aar het werk; de vrouw was aan het schoonmaken van een huis, dat men hinnenkort zou betrekken. Buren hebben inboedel en vee in vei'itrlieid" kunnen brengen Met een slang van de firma Verwoert en twee slangen van de vr-'-viHige hrandweer was men het vuur spoedie mees ter. Het hui* was eigendom van de firma Verwoert en verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2