DE TELEXDIENST IN WERKING GESTELD "r&m DINSDAG 7 APRIL 1936 DERDE BLAD PAG 9 Geweldige hervorming van het Nederlandsche dagbladwezen De lijd van telefoon, tele graaf, spoorpakjes en radio voorbij Minister De Wilde zendt de eerste boodschap door De Directie van het Alg. Ned. Pers bureau „A.N.P." heeft gistermiddag om vier uur den grooten radiodienst van het A.N.P., die vervangen wordt door een kleine dienst voor de anderdaag- sche nieuwsbladen die geen telex-aan sluiting verzocht hebben, gesloten met een korte toespraak, waarin zij diverse instanties haar grooten dank heeft be tuigd voor de diensten, door den zake- 1 ij ken omroep te Scheveningen voor de Ned. dagbladpers verricht De voort gang der techniek heeft het noodzake lijk gemaakt dat 76 nieuwsbladen af scheid van de radio gaan nemen. De Directie heeft de omroepster van het A.N.P., die zoo vele jaren in haar eenzaam heid in de radiospreekcel, op zeer gewaar deerde wijze haar werk heeft gedaan, den dank van de bladen in de provincie over gebracht en haar namens vele redacties een enveloppe met inhoud mogen aanbieden. Ten slotte heeft de directie van *t A.N.P. afscheid genomen van... de vele luisteraars, die niet konden wachten tot het avondblad was verschenen, maar den zakelijken zen der van Scheveningen inschakelden, om te vernemen wat er al zoo in de wereld aan de hand was. Aan code's stoorden deze nieuws-gierigen zich niet. De code-woorden speurden zij 's avonds in de bladen na. Zij zullen van hun officieuze nieuwsbron ver stoken zijn. Hoe zeer nieuwsbladen en persbureaux zich ook willen haasten het laatste nieuws te verbreiden, van deze ongeduldigen ne men beiden toch afscheid zonder veel droe fenis, in de hoop, dat de telex een zoo danige versnelling van de nieuwsdiensten zal geven, dat de nieuwsgierigen nog meer dan vroeger bevredigd zullen worden. De directie besloot met de woorden: „En nu, mijne heeren, gaan wij sluiten en ko men straksop de telex terug, om dan met u dag en nacht in verbinding te blij ven". Bij de opening van den telexdienst Tegen half vijf kwamen in het hoofdkan toor van het A.N.P. op do Heerpngracht te Amsterdam, van welk gebouw de vlag woei de genoodigden voor de opening van den telexdienst bijeen, van wie wij in de eerste plaats noemen den Minister van Binnen- landsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, die vergezeld was van den directeur-generaal ir. van de P. T. en T., ir. M. H. Damme en den heer ir. H. J. Boetje, hoofdingenieur directeur der telegrafie en telefonie. Van de zijde van de dagbladpers waren aanwezig alle leden van het bestuur der vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers", voorzitter de heer J. W. Hennv, alle leden van den Raad van Beheer van het A.N.P., voorzitter de heer H. Nijgh, de juri dische adviseur van het A.N.P., dr. Ph. B. Ribourel, de heer H. Diemer, voorzitter vah de „Ned. Ver. van Prot Chr. Dagbladdirec teuren", de heer mr. F. G. C. J. Teulings, voorzitter van de vereeniging „de Kath. dagbladpers", alsmede vertegenwoordigers van den Ned. Journalistenkring. De heer H. N ij g h, Voorzitter van den Raad van Beheer van het A.N.P., heeft de genoodigden een hartelijk welkom toege roepen en er in een korte toespraak op ge wezen, dat het A.N.P. zich thans mag reke nen tot de best toegeruste nieuwsbureaux van de wereld. In het bijzonder bracht spr. dank aan de vertegenwoordigers van de Regeering en de P.T.T. voor de verleende medewerking, alsmede aan den heer Lieve- goed, chef van den Regeeringspersdienst van buitenlandsche zaken, en diverse an deren. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat de samenwerking in de toe komst even goed zal blijven als zij tot heden was. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer v. d. Pol, die een blik wierp in het verleden en in het kort naging, hoe de telexdienst tot stand gekomen is. Het resul taat is verrassend geweest. Het aantal deel nemers bedraagt thans 77, een net van ruim 1400 K.M. beslaande. De oudcrwetsche vermenigvuldiging van de kopy met stencils en afdrukken zal nu gaan vervallen. De treinen zullen geen pak jes meer vervoeren naar de bladen. De te lefonisten en telegrafisten zullen niet meer lastig gevallen worden. De radio, eenmaal de glorie van de veraf gelegen bladen, zal nog slechts beperkt voor weinigen werken. Op het toetsenbord van de telex zullen voortaam dag en nacht de berichten worden getikt, om op hetzelfde oogenblik op het blanke papier bij 77 bladen te verschijnen. Van Groningen tot Vlissingen en van Alk maar tot Maastricht. Als 's nachts of wanneer clan ook groot nieuws, waarin het Nedcrland- scho volk belangstelt, verzonden moet worden, zullen geen tientallen men- schen meer urenlang behoeven te tcle- foneeren, alvorens het geheele land te hebben bereikt. Een druk op een knop en een bel ratelt de slapende redacteu ren wakker, die op hun kantoor het Andere toespraken Vervolgens werd het woord gevoerd door den directeur-generaal van P.T.T., ir. M. H. Da mme en den voorzitter van de Ver. ,J)e Ned. Dagbladpers", den heer J. W. H e n n y. Naar de telexkamer De voorzitter van den raad van beheer verzocht vervolgens den minister en ver dere genoodigden de directie te willen vol gen naar de telexkamer voor de ingebruik stelling van het net. 's Ministère boodschap aan de pers was tevoren op den ponsband gereed gemaakt lag startklaar in den automatischen zender te wachten tot leven zou worden ge bracht in het tclexnet, dat zich 1400 kilo meter lang over het land verbreidt. De minister stelde den motor van den automatischen zender in werking, even werd gewacht, daarna lichtte de minister het klinkje op, dat de motorkracht op den automatischen zender overbrengt, en machines in de telexkamer begonnen te leven, terwijl tegelijkertijd op 76 dagblad- bureaux de volgende boodschap van den minister werd getikt: Aan het verzoek om het nieuwe A.N.P.- telexnet te openen door het eerste bericht te verzenden, voldoe ik gaarne. Het samenstel van geleidingen en toestel len, dat het A.N.P.-telexnet vormt, is de kostelijke vrucht van een gelukkige samen- nieuws reeds overgeseind vinden. De machine heeft in het duister van den nacht op de krant al het werk gedaan. Na een woord van dank te hebben ge sproken tot allen, die aan deze geweldige hervorming hebben medegewerkt, besloot de heer v. d. Pol zijn toespraak en werd het woord verleend aan Z.E. Minister J. A. de Wilde. Deze sprak ongeveer als volgti Rede Minister de Wilde Het is vandaag een groote dag in de ge schiedenis van de Nederlandsche pers: het landelijk telexnet van de nieuwsverbrei- dingsdienst wordt binnen enkele minuten geopend. Deze distributiedienst onder scheidt zich in belangrijke mate van ana loge diensten in het buitenland. Treft men ginds complexen aan, welke gewoonlijk slechts een beperkt aantal groote bladen samenkoppelen, hier wordt een groot alge meen net gevormd tusschen het Nederland sche persbureau en vrijwel alle bladen in den lande. Er is een algemeenheid bereikt, die moei lijk haar weerga zal kunnen vinden. Dit bewijst, dat, hoewel we in een tijd perk van ongekende, het zakenleven nog steeds gceselende depressie leven, bij de pers nog de energie gevonden is, om een belangrijk werk tot stand te brengen. Van nog grootere beteekenis acht ik het echter, aldus spr., dat We in den tijd van moeilijke internationale verhoudingen, dien we thans doodmaken, waarin schokkende berichten op allerlei gebied als het ware niet van de lucht zijn en waardoor aller wegen onrust wordt gewekt, de best moge lijke band tusschen publiciteitsorganen en het A.N.P. v ordt gelegd. De waarde hier van laat zich moeilijk concreet omschrij ven. Een ieder van ons voelt, dat zij onder omstandigheden onschatbaar kan zijn. Spr. wenschte de leiding van het A.N.P. hartelijk geluk met de opening van den nieuwen dienst en sprak de hoop uit, dat de goede, verhouding die tusschen pers diensten en P.T.T.-bedrijf altijd bestaan heeft, nog versterkt zal worden in het belang van het Nederlandsche volle. werking tusschen het A.N.P. en het P.T.T.- bedrijf. Het voldoet aan de hoogste eischen, die de moderne techniek kan stellen. Op een en het zelfde oogenblik zullen voortaan tientallen Nederlandsche persorganen, van het A.N.P. de nieuwsberichten ontvangen, die hun lezers op de hoogte houden van wat er in ons land en daarbuiten omgaat Ik heb de overtuiging, dat door de toe passing van dezen nieuwen vorm van be- richtverepreiding de nationale zaak wordt gediend. Als hoofd van het departement waar onder het P.T.T.-bedrijf ressorteert, verheug ik mij van harte in de samenwerking, die tot dit resultaat geleid heeft. De Nederlandsche pers en het Nederland sche P.T.T.-bedrijf brengen, ieder op zijn wijze, mededeelingen en gedachten over, Bij het voorzien in de economische, cultu- reele en religieuze behoeften des volks zijn beide, in de ontwikkelingsfase van onze eeuw, onmisbaar en daarom van primor diale beteekenis. Ik hoop en verwacht, dat de telexdistri- butiedienst, die heden geopend wordt, een doeltreffend middel zal blijken te zijn pers en P.T.T.-bedrijf nog beter dan tot nu toe in staat te stellen het Nederlandsche volk te dienen en onze nationale kracht te sterken. Na de officieele ingebruikstelling van het net bleef men nog eenigen tijd in meer in tiemen kring op feestelijke wijze bijeen 'len slotte verecnigde men zich in hotel de l'Europe aan een maaltijd, welke gepresi deerd werd door den heer H. Nijgh. Ter gelegenheid van de plechtige inge bruikstelling van het telexnet zijn van vele zijden gelukwenschen aan het adres van den raad van beheer en de directie van het A.N.P. ingekomen. LAND- EN TUINBOUW ONZE ZUIVELPRODUCTEN IN 1935 Een nog steeds wassende melkstroom De spijsvetten brachten ruim 123 millioen gulden aan accijns op Nu het tweede kwartaal van 1936 reeds aanving zonder dat het verslag van de Ned. Zuivelcentrale over 1935 (laatste kwartaal) aan den Minister werd gepubliceerd, meent liet Alg. Handelsblad, dat het dienstig kan zijn „dan maar over te gaan tot niet-offi- cieele publicatie ervan, temeer, omdat be doeld kwartaal zich heeft onderscheiden door eenige belangrijke feiten". Aan do hand van wat genoemd blad pu bliceert, deeleji we het volgende mede en voegen daar onze eigen aanmerkingen aan toe. Het verslag begint met de mededeeling, dat de melkproductie eenige procenten groo- ter is dan in 1934. Dit wil dus zeggen, dat de dras tische maatregelen, die genom e.n zijn, nl. het afslachten vaneen kwart millioen jonge, d r a c h t i g.e koeien, geen effect hebben ge sorteerd. Dat hebben wij trouwens, toen die maatre gelen zouden genomen worden, reeds voer speld, maar men geloofde ons niet. Op de laatste pereconferentie met de Regeerings Oommissarissen (November 1934) vroegen wij naar de reden waarom men jong (drach tig) vee, dat aan het begin van de melk productie staat, ging afslachten en waarom men niet koeien van 5a 6 jaar. die de mees te melk gaven, voor afslachting bestemde. Hierop werd geantwoord, dat men in de toe komst een groote melkproductie wilde voor komen, terwijl men tevens in aanmerking had genomen het feit, dat de groep jong vee abnormaal groot was, terwijl de 5 a 6 jarige dieren binnen niet langen tijd langs normalen weg uit de veestapel zouden ver dwijnen. Maar ondertusschen gaven die oude koei en maar groote plassen melk en hield ut boer, nu hij toch vee moest afstaan, deze oudere dieren nog een jaartje en langer aan Dit zijn de natuurlijke consequenties van de afslachting van jong, drachtig (dus straks melkgevend) vee. De bewering van de Regeeringscommis- saris, dat de melkproductie gestabiliseerd was ligt er wel eenigszins naast De boer werd ah.w. gedwongen om tot meerdere melkproductie te komen. De maatregelen tot beperking van de melksteun, het zeer ingewikkeld plan van verleden jaar en de tragische geschiedenis daarvan zullen we niet meer ophalen. We nemen alleen maar over wat in het bedoeld verslag staat: „Aanvankelijk heeft de Centrale met kracht doorgewerkt aan de voltooiing der uitvoerregeling der melksteunbeperking. Op 10 November werd door den minister evenwel bepaald, dat de melksteunbeper king geen doorgang zou vinden. De verschillende administratieve verplich tingen welke aan de betrokken bedrijven waren opgelegd, werden met het oog op eventueel nader te treffen maatregelen ge handhaafd. UUimo December zijn deze voor schriften echter eveneens ingetrokken, even als de nevenmaatregelen, welke waren ge troffen tot verhooging van de effectiviteit der melkproductie-beperking". Het klinkt wel somber, dit begrafenisbe- richt van een niet tot levensvatbaarheid gekomen plan Vooral du een andere begiji November reeds in uitzicht gestelde rege ling nog steeds op zich laat wachten. Uit het verslag blijkt verder, dat op de in 1935 in Nederland geconsumeerde boter betaald is aan heffing f 95.774.000. Hier is inbegrepen de heffing op de bo ter die door de margarine gemengd werd. De heffing op de (zuivere) margarine bracht op f 19 039.000 en die op spijs vetten f 8.603.000. Dii geeft een totaal van bijna 123% millioen gulden. Gemiddeld werd per week 973 ton mar garine verbruikt wat 78 ton minder is dan de toegestane hoeveelheid (1050 ton per week) Dit is in totaal 50.596.000 Kg. waar nog bij komt de onvermengde margarine voor gesteunden enz. waarvan in 1935 is verstrekt 5.053 000 KG Zoodat de geheele margarine consumptie bedroeg ruim 56 millioen K.G. in 1935. Loontoeslag in Land- en Tuinbouw NADERE BEPALINGEN Door den Minister van Sociale Zaken zijn ter aanvulling van hetgeen reeds voor den landbouw- en andere bedrijven is mede gedeeld, eenige bepalingen getroffen, welke in hoofdzaak het volgende behelzen: le. de loonbijslagregeling geldt voor den landbouw en het veehoudersbedrijf, voorloo- pig van 1 Mei 1936 tot 31 December as. In geen gval mogen bij eventueele berekenin gen worden betrokken uitgaven, welke be trekking hebben op het jaar 1937; 2e. voor elk bedrijf afzonderlijk, dient door de U bekende plaatselijke commissie aan mij te worden opgegeven 't minimum- Hef echtpaar P. Berendse en Jannetje v. d. Groep te Spakenburg, dat morgen zijn 6'" jarige echt vereeniging hoopt le vieren. loonbedrag, dat voor rekening moet komen van het bedrijf, dat tot de regeling toe treedt, en het maximum-loonbedrag, dat het bedrijf in de aangegeven periode mag worden vertoond. Onder minimum-loonbe drag wordt verstaan het bedrag aan loon, dat in bet desbetreffende bedrijf moet wor den vertoond, ora het, zij het zeer beschei den, in stand te houden, terwijl onder maxi mum-loonbedrag wordt verstaan het bedrag, dat opder geheel normale economische om standigheden in het bedrijf zou worden ver- loond; 3a. wanneer een bedrijfsleider in aanmer king wil komen voor toeslag in hetgeen wordt vertoond boven het onder 2e. bedoel de minimum-loonbedrag, zal hij arbeiders moeten nemen uit hen, die opgenomen zijn in de steunregeling, c.q. zijn geplaatst bij de werkverschaffing. Er mogen dus geen beiders worden geplaatst, die wellicht eerst later onder de werkloozenzorg zullen vallen, maar op het oogenblik, dat zij worden aan gevraagd, geen hulp van de overheid ont vangen. Een bedrijfsleider, die arbeiders ontslaat, en van wien moet worden aange nomen, dat dit ontslag mede is beheerscht door de onderhave loonbijslagregeling, kan niet in de loonbijslagregeling worden, c.q. blijven opgenomen; 4e. De overheid (gemeente en werkloos- heidssubsidiefonds) vergoedt ten hoogste de helft van het verschil tusschen het mini mum-loonbedrag en het maximum-loonbe drag, met dien verstande, dat nooit meer mag worden berekend dan het loon, dat aan den werkloozon arbeider, betrokken uit werkverschaffing en/of steunregeling, per week wordt betaald, vermenigvuldigd met het aantal weken, dat deze arbeider in het betrokken bedrijf is geplaatst als uitvloei sel van de onderhavige bijslagregeling;. 5e. Nadat de plaatselijke commissie het maximum- en het minimumloonbedrag heeft bepaald en toegezonden aan den desbetref- fenden inspecteur voor de werkverschaffing, zal door dezen, in opdracht van den Minis ter, in samenwerking met den bedrijfs- en/of 'rijkstuinbouwconsulent, definitief het mini mum en het maximum-loonbedrag worden aangegeven. Verder heeft de Minister van Sociale Zaken bepaald, dat daar waar de loonbij slagregeling al functionueert, dat wil zeg gen voor de tuinbouw- en bollenbedrijven, de loopende regeling ten spoedigste, b.v. per 30 April a.s.. dient te worden afgesloten, op dat met 1 Mei de nieuwe regeling kan gaan werken. De Minister vestigt er nog de aandacht op, dat los van deze loonbijslagregeling, de re geling voor particuliere ontginningen, waar onder begrepen drainage, extra-diepspitten enz. blijft bestaan. Chr. Boeren- en Tuindersbond Afdeeling Overijssel Het bestuur van de afdeeling Overijssel van den Chr. Boeren- en Tuindersbond vergaderde op Zaterdag 4 April te Zwolle; de vergadering stond onder leiding van den voorzitter J. H verkamp. De begrooting werd vastgesteld en verschillende gezichtspunten in verband met de aanslag der plaatselijke aanslag wer den besproken. Op 14 Mei a.s. zal de jaarver gadering te Zwolle worden gehouden. De Bondsvoorz. prof. P. A Diepenhorst heeft zich bereid verklaard alsdan op te treden met een rede over „Het Plan van den Arbeid", ter wijl aan een predikant is verzocht een opwek kend slotwoord te spreken. Op deze vergade ring zal o.m. aan de orde worden gesteld een voonstel tot wijziging der statuten en wel in dier voege, dat de plaatselijke afdeelingen een grooteren invloed op den gang van zaken ver krijgen en het afdelingsbestuur daarmed' meer contact zal kunnen houden Na bespreking van eenige vragen, waarom trent een plaatselijke afdeeling wenschte te worden ingelicht, werd de vergadering met dankzegging KOF FE LRIJ MEN EEN VEL De Jong-HoUand-colIectanten"t Uitgezwermd tiaar alle kanten Hebben, trots hun schoone spoed Heel icat tegenslag ontmoet. Eén geval wil ik vertellen. 't Vonnis wensch ik niet te véllen, leder denkt maar wat hij wil. Het gebeurde U April. Mies en Annie zijn begonnen Met hun boek Jonghollandbonnent In hun wijk, waar hun de lijst Keurig de adressen wijst. Straten gaan ze door en stegen. 't Valt hiér mee. en daar weer tegen. Ha! hun ijver kent geen perk! Snakt Jong Holland niet naar werk? Bij Mevrouw Van Hogenbomen Moeten ze straks nog eens komen Want meneer is nét van huis. Dat is nogal niet zoo'n kruis: Zei meneer juist niet zooeven: Vrouw, daar moet je flink voor geven!?, Maar mevrouw liet aan menéêr Wat hij geven ioou ditkeer Vier uur staan de collectanten, Klaar met al hun andre klanten Weer voor 't groote mooie huis Nee, meneer is nog niet thuis! Mies en Ans, vol blijde hope Gaan nog maar een eindje loopen. Zes uur gaan ze nog een keer. Mis hoor! steeds nog geen meneer! Maar Mevrouw zegt: „Wacht es even?, Zei meneer niet flink te geven? Jullie doen je best patent! Wacht, dan haal ik je vijf cent!" Juist toen ze het „geld" wou halen Kwam meneer de brug af dalen. „Kijk, daar komt meneer!" zei Ans En ze denkt: we krijgen kans! Maar Mevrouw Van Hogenbomen Had een flink besluit genomen: Meisjesf', zei ze, „ga nou maar Wij geven het volgend jaar!" Van zoo'n dosis moed geschrokken Zijn de meisjes af getrokken. „Wat een vél!" zei Annie kwaad, „Dat Jong Holland snakken laat!" (Nadruk verboden.) LEO LENS WOENSDAG 8 APRIL HILVERSUM 1 1875 M..Algem. Programma, verzorgd door dc NCRV. 8.00 Schriftle zing. 8.15—9.30 Gram.pL 10.30 Morgen dienst te leiden door Ds. L. Hoorweg J r., Geref. Pred. te Haarlem. 11.1512.00 Piano-recital. 12.30 Vocaal en instrumen taal concert. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Gram.pl. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Gra- mofoon.pl. 5.15 Orgelspel. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Lite raire causerie. 8.00 Berichten. 8.15 Arn- hemsche Orkestvereen. 9.00 Causerie. 10.20 Berichten. 10.2511.30 Gram.pL HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gram.pl. 9.30 Kookles. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Or gelspel, voordracht en causerie. 12.00 Gram.pl. 12.15—1.45 Orkest en Gram.pL 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 De Notenkra kers. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orvitro- pia. 6.05 De Flierefluiters en solist. 6.43 Sport. 7.15 Kinderkoorconcert. 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 VARA-orkesL 9.00 Voordracht. 9.15 Residentieorkest en so liste. 10.00 Berichten. 10.25 Vervolg con cert DROITWICH 1500 M. 11.20 Gram.pL 11.35 Orgelspel. 12.20 BBC-Empire-orkest 1.50 BBC-Schotsch orkest 2.50 Orgelconcert 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Kwin tet. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital. 8.35 Lezing. 9.20 Zangvoordracht. 10.20 Gevar. concert 10.40 BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.35 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Concert 5.50 Orkestconcert 8.20 Zang en viool. KEULEN 456 M. 11.20 Concert 12.35 Werag- Kamerorkest 1.35 Gevar. concert. 3.50 Keulsch symphonie-orkest. 9.5011.20 Omroepkleinorkest, solisten vocaal sextet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 1.30—2.20 Zigeuner-muziek. 6.20 Kamermuziek. 8.20 Omroeporkest en hoorspel. 484 M.: 1.05 Zang. 1.30—2.20 Omroep orkest. 5.25 Zigeunermuziek. 6.05 Zang. 7.5012.15 Operauitzending. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Bonte Avond. 9.50 Trioconcert. 10.5011.20 Re portage. (s „Waarom komt vader niet thuis om ons te helpen, moeder?" „Zijn eerste plicht is zijn Koningin te beschermen, mijn zoon. Maar kijk eens, daar is hij al bij de deur." De deur was open gegaan en Daraba kwam de woning binnen. Hij drut te zijn vrouw feeder aan zijn borst en zei zacht: „Lieve Judith, on/e Koningin Candacé is veilig. Mijn ziel is bezwaard, dat ik jou en onzen zoon niet kon gebieden met haar te vluchten. Maar dat zou noodlottig geworden zijn. Iedere vrouw en ieder kind zou jou gevolgd zijn en het leven van onze Koningin zou er te met r door in gevaar gebracht zijn." „Wees niet bang voor ons", antwoordde Judith met een trotseren glimlach. „De vrouw van een generaal zal zich haar man waardig toonen." Doraba tilde zijn zoon op tot z'n schouder. „Pas op moeder, Michael", zei hij met een glimlach, die z'n bezorgdheid voor het welzijn van de zijnen verried. „Hier is mijn zwaard, vader*', zei de jongen ernstig, een houten zwaard uit de scheede aan zijn zijde trekkend. 1 Na nog een paar bemoedigende woorden ten afscheid, rende Daraba het huis uit Hij was nu heel kalm. Hij dacht zich het verschrikkelijk lot van de vrouwen en kinderen in, als zija kleine leger den strijd tegen de horden der heidenen niet vol kon houden. Voel beter was het te vallen op het slagveld dan in de handen te vallen van den genadeloozen vijand. Een meer wreedon vijand dan de heidensche Berbers kende hij niet; een vijand, die alle vrouwen en kinderen gevangen nam, hen ketenend voor eeuwige slavernij; een vijand die niet tevreden met den dood van zijn tegenstander op het slagveld, ook nog gewelddaden aan zijn lijk moest plegen en de gruwelijke tropheën moest tentoonstellen voor de door den overwinnings roes bezetene, bloeddronken toeschouwera in het vaderland. Als 't tegen zulk een vijand ging, hadden de strijders van Ras Daraba geen aansporing noodig zich als mannen te gedragen. Te vallen op het slagveld zou een eere zijn, in gevangenschap te vallen zou beteekenen vernedering en altijd durende schande. Het escorte van Koningin Candacé op haar pelgrimstocht naar Jeruzalem, dat minder dan duizend soldaten telde, was gekomen tot het dorp Koloe in net hart van het land van de Berbers. Het dorp bestond uit een groep hutten op een hoo* plateau, dat van alle kanten moeilijk te bereiken viel. De positie van het dorp bood eenige bescherming tegen de woeste benden van de Berbers, die het land naar hun goeddunken afstroopten. De troepen, die nu de Ethiopiërs naderden, telden veel meer dan duizend wilden, gewapend met speren en steenen bijlen. Slechts een nauwe pas scheidde de vijanden. Daraba had besloten die pas te verdedigen. Hier zou een klein leger in de strijd met een overmacht tenminste terreinvoordeel hebben. Bij het eerste doorbreken van het zonlicht werd do eerste aanval gedaan. De horden der Berbers renden de berghr'Mng op naa»r de nauwe pas. Steile rotsen, die geen mensch kon beklimmen, verhinderden iederen anderen toegang tot het hoog gelegen Ethiopische kamp. Golf na golf van vijandige soldaten stroomden, de pas binnen, alleen maar om daar den dood tt vinden door de rotsblokken en speren, die de dappere Ethiopiërs wierpen. Ras Daraba had zijn leger ln tien divisies verdeeld van honderd man elk. Als één divisie vermoeid was van 't gevecht nam een andere haar plaats in. De verliezen van den vijand namen toe; die van de verdedigers waren gering. Daraba's vertrouwen steeg. Als zij zoo den vijand maar twee dagen konden weerstaan, zouden versterkingen arriveeren en zouden zij gered zijn. De zon had de helft van haiar dagelijkschen loop afgelegd en de schaduwen wei-den langer, toen plotseling uit het dorp boven hen een verward gejammer en geschreeuw gehoord werd. Een boodschapper kwam ademloos aanrennen met het verbijsterende nieuws, dat de Berbers de bergpas afkwamen en hen in den rug zouden aanvallen. Eensklaps begreep Daraba waarom de vijand zoo lang gewacht had met tot den aanval over te gaan. Ze hadden hun troepen verdeeld en één gedeelte was het dorp omgetrokken over een andere bergpas, het gedeelte, dat nu achter hen was. Zijn leger was ingesloten op het plateau, iedere uitweg naar voren en naar achteren was hem door den vijand afgesneden. „Wat is er met onze Koningin gebeurd? Spreek, man! Is ze veilig?" „Ze is veilig", hijgde de koerier. „We zouden juist gindscho bergpas over gaan voordat we begonnen af te dalen naar de vallei beneden, toen ik bemerkte, dat soldaten door die pus trokken. Haastig verlieten wij het pad en verborgen ons in een hol. Een groot leger van de heidenen trok ons voorbij. Ik h-b van den middag af geloopen over een nader» maar buitengewoon moeilijk begaanbaar pad om U voor het gevaar, dat U dreigt te waarschuwen." Zijn bloedende handen en voeten vertelden het verhaal van zijn zelfopoffering voor zijn broeders, toen hij neerviel voor Daraba's voeten, overmatvd door vermoeidheid. Uit het dorp boven hen werden nu de kreten van schrik en wanhoop der vrouwen gehoord, toen het leger van genadelooze wilden de onbeschermde vrouwen en kinderen vond. De sol daten renden er heen om de hulpelooze slachtoffers te bescher men. Maar hopeloos gevangen als ze waren in de omsluiting van rotsen, die eens veiligheid betöekend had, werden zo neergeslagen door hun vijanden. De soldaten, in hun snellen terugtocht naar het dorp om hun vrouwen en kinderen te beschermen, hadden de nauwe pas onbewaakt gelaten en de vijand stroomde van beneden al daar binnen. Alleen Daraba bleef over om den vijand weerste to bieden. Met zijn zwaard verdedigde hij zich tegenover een over macht van vijanden. Maar een steen, van achteren geworpen, trof hem aan het hoofd en hij strompeldp achteruit. Hij werd meegevoerd op den stroom van bloeddorstige, buit-zoekende barbaren. Hoe hij daar kwam, kon hij zich niet herinneren, maar voor zich zag hij zijn eigen hut Vlammen schoten door het dak De lucht was vervuld met rook. Angstig zocht hij naar zijn vrouw en zoon, maar ze waren nergens te zien. Plotseling kwam er uit de deur van het brandende huis een vrouw rennen, die een kind droeg, gewikkeld ln een of ander kleedingstuk. Dicht op haar hie'en volgde een soldaat var de Berbers, zwaaiend mot zijn lans. Hij tilde die boven zijn hoofd op, om er den schedel van de vrouw mee te verpletteren En ia grooten schrik herkende Daraba Judith, zijn vrouw. „Judith", riep hij, en niet lettend op het gevaar dat hem- zef dreigde, stormde hij voorwaarts. Een verschrikkelijke slag op zijn hoofd deed hem wankelen- Vaag was hij zich bewust, dat Judith op den grond lag en het bloed over haar gezicht stroomde Toen <verd alles donker voor zijn oogen en zwaar viel hij op den grond ordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9