WERK dinsdag 7 april 1936 tweede blad pag. 5 waar Naar de Bloeiende Bongerds OOGHEELKUNDIGE KLINIEK TE AMSTERDAM Gister had ten stadhuize te Amsterdam de aanbesteding plaats van den bouw va.t een oog-heelkundige kliniek op het terrein van het Wilhelminagasthuis. Laagste in- schrijfster fa J. B a k k e r te Zaandam voor 119.989 met een verhooging van 1250 als het benoodigde hardsteen te Amsterdam moet bewerkt worden. HET G.E.B. TE HAARLEM Gister is te Haarlem aanbesteed het bou wen van een centralen post voor de brand- weer met garage voor den geneeskundigen dienst en transformatorstation van het Gem. Electr. Bedrijf aa.o de Ged. Oudegracht te Haarlem. Laagste inschrijver J. W. Roosen, te Haarlem, voor 56.500. UW HUIS IS VEEL MEER WAARD! met een beter BEHANGSEL VRAAGT ONZE STAALBOEKEN U SLAAGT VAST, EN NIET DUUR Behangselmagazijn „M 0 D E R N" Nw. Binnenweg 355b - Tel. 34521 Hniseigenaren speciale condities Ernstig auto-ongeluk Vijf kinderen gewond Een vrachtauto, welke gisteravond uit do richting van den Haarlemmerweg de Van Halstraat te Amsterdam inreed, is door onbekende oorzaak plotseling het trot'oir opgereden. De auto botste tegen een gevel van een huis en kwam daarna tot stilstand. De gevel werd danig ontzet. Op het oogenblik dat de auto het trottoir bereikte, speelden daar ïT kinderen, meisjes van 6 tot 9 jaar; allen werden door don wagen tegen den grond geworpen. Twm van hen kregen beenfracturen en inwendige kneuzingen. Zij zijn naar het Tesselschade- ziekenhuis vervoerd. De drie anderen kregen lichte ontvellingen ne konden na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis worden gebracht De politie heeft voor nader onderzoek da auto in beslag genomen. PALMPASCHEN-OPTOCHT Voor de eerste maal is Zaterdagmid 1ag j.l. in Kampen eeu Palmpaschen-optocht gehouden, die op uitstekende wijze was ge organiseerd door de plaatselijke vpreenlging voor Vreemdelingenverkeer. Aan deze m>. tocht namen meer dan 300 kinderen deel, die een verscheidenheid van Palmpaschen mededroegen. terwijl tevens een drietal mu- ziek-corpsen hun medewerking vereenden Tijdens de rondwandeling speelde de heer Onnes eenige Paaschliederen op het carillon. Deze welgeslaagde optocht heeft veel belang, stelling voor dit Palmpnschen-gebruik opge dekt. die te Kampen in de laatste jaren zoo oed als verflauwd was. Levensroeping lis het werk van de middenstand, productief?" In het voorlaatste nummer van „De Han deldrijvende Middenstand", officieel orgaan der 's-Grav. Winkeliersver., trof ons een artikel van Drs. W. P. tien Turk over bovenstaand onderwerp. !j De deskundige schrijver komt tot de con clusie, dat de gestelde vraag in bevestigen de zin beantwoord dient te worden, maar dat men de woorden productief en impro ductief goed moet verstaan. Noch het intel lectualisme, noch de leer der Physiocraten inogen ons daarbij leiden. De eigenlijke yraag, waarom het gaat is deze: Voldoe ik aan mijn roeping? Immers, wat iemand denkt aangaande de vraag ol hij of een ander aan zijn roeping voldoet, hangt ten uauwste sa men met de opvattingen welke men heeft omtrent de laatste doeleinden van het leven der menschenkindcren. Voor den aanhanger van een lust- en onlustphilisophic is de vraag of men voldoet aan menschelijke behoeften, en vooral aan eippii behoeften allesbeslis- send t.a.v. de vraag of men zijn roeping vervult. Wie niet in behoefte van zich zelf of anderen voorziet loopt zijn roeping od aarde mis. wie dat wel doet, ongeacht van welk karakter de vervulde behoeften ziin. voldoet aan zijn roeping. Deze gedachtengang wordt gelukkig maar weinig aangehangen, hóewei niet ontkend kan worden, dat hij mede een element vormt van tal van andere, veel deftiger geformuleerde theorieën. Een andere opvatting op dit punt is die van het humanisme Het doel van den humanist is opvoeding dev menschheid tot steeds groot er hoogte. Veredeling van het menschelijk geslacht Slechts hij die daaraan medewerkt vervult op aarde zijn roeping. Niet de vraag dus of men in behoeften voorziet is beslissend, want aan die be hoeften zelf wordt een maatstaf aange legd. N.L deze, of de vervulling daarvan mede kan dienen tot opvoering van het peil van het menscheliik leven. De be antwoording van de vraag of dat laatste het geval is, ia bij den humanist, en daar in onderscheidt deze opvatling zich van de Calvinistische, welke schrijver aan hangt, een vraag van de rede Do men schelijke rede heeft in alle vragen, ook in de vraag wat dienstig kan zijn tot be reiking van de laatste doeleinden van hot leven, het laatste woord. De beschouwing welke steller omtrent deze dingen huldigt is een transcendente. D.w z. hij zoekt het doel van al het ge schapene buiten den Kosmos. N.L in de verheerlijking van Gods Naam Die mensch vervult zijn roeping die Gods Wil volbrengt. En de vaststelling van wat Gods Wil is is geen kwestie van rede, maar van openbaring. De open haring in de Heilige Schrift en de open baring welke God geeft aan ieder in zijn levensweg Plaats voor wanhoop, en met name voor more< Ie wnnlu op kan er dus in het le ven nooit zijn. 's Menschen weg ligt niet toeva'Iig F.n of de laken slecht eaan of goed, of we in het economisch leven nog een functie vervullen of niet. we vragen ors slechts af of we ln de weg. waarin we worden geleid onze roeping vervullen. Wij geven dit citaat uit het belangrijke ar tikel; ten eerste om de inhoud er van; ten tweede om er onze vreugde over uit te spre ken, dat in een liberaal-vrijzinnig georiën teerde kring dit priucipieele geluid gehoord mag worden. Dat getuigt wel van een ge wijzigde mentaliteit; van een vraag naar hooger dingen dan materialisme, intellec tualisme en zelfs humanisme. Nederlandsche Tuinbouwraad Dezer dagen vergaderde de Nederland sche Tuinbouwraad te den Haag, onder lei ding van den heer A. Verduyn Jr. Ir. v. d. Plassche was aanwezig als ver tegenwoordiger van den minister van land bouw en visscherij. Door den heer D. Admiraal werden uit voerige mededeelingen gedaan over eeu van 14 April tot 25 Mei 1937 in het Zuider park te den Haag te houden groote tuin bouwtentoonstelling. Van verschillende zij den werd reeds medewerking toegezegd. De meer gedetailleerde plannen zullen over eukele maanden gereed zijn. Na goedkeuring van de rekening en ver antwoording over 1935 en de ingediende begrooting voor 1936 werden in de kascom- missie 1936 benoemd de heeren mr. J. H. J. Schmidt, P. Slot, en mr. M. v. Toulon v. d. Koog. De contributie voor 1936 werd vast gesteld op hetzelfde bedrag als voor 1935. In verband met de wenschelijkheid, van enkele zijden geuit, om de statuten van den raad meer in overeenstemming te brengen met de in de laatste jaren gevolgde prak tijk, werd een commissie ingesteld om dit werk voor te bereiden bestaande uit de hee ren H. Gorter (voorzitter). J. C. M. Men- sing, mr. L. Niemoller en jhr. dr. J. C. Mol- lerus. Goedkeuring werd verleend aan een reeds verzonden schrijven aan het college van regeeringscommissarissen betreffende het afscheiden van de tuinbouwaangelegenhe- den uit het verband der Provinciale Land- bouw-crisis-organisaties. Mededeel!ng werd gedaan van een ver zonden voordracht aan den minister van Landbouw en Visscherij voor de benoeming van een lid van het bestuur der Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zuid Holland, waarop zijn geplaatst de heeren M. van Rijn Jzn. en P. Varenkamp, beide te 's-Gra- vezande. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK Een gift van H. M. de Koningin Het Haagsche Comité van de groote collec te „Jong Holland snakt naar werk" heeft van H. M. de Koningin een belangrijke gift ont vangen. In de Residentie, waar de inzameling Zaterdag j.l. beëindigd werd is naar schatting f 5000 bij elkander gebracht. Voorburg bracht f 1400 bijeen! EEN 100-JARIGE Vandaag viert de weduwe T. Kat-Malta te Hilversum haar lOOsten verjaardag. De 100-jarige. die nog goed gezond is, wordt verpleegd in 't rusthuis van het Leger des Heils aan de Frans Halslaan. Men heeft haar een hartelijke huldiging voorbereid. Op ongeveer 150 K.M. afstand van Gondar hebben de Italianen een borstbeeld van Mussolini opgericht, dat tevens dienst doet als wegwijzer. Op verschillende plaat sen werden deze borstbeelden opgericht. v hi .aanwezigheid van den president der republiek vond in het Grand .Cmeours-Hippique plaatsEenoverzicht van hef défilé der verschillende een schitterend geslaagd i1 De bekende Engdsphe bootrace tusschen de universiteiten van Oxford en Cambridge werd voor de dertiende maal dèf [Fransche c'avalleria, in successie gewonnen door Cambridge. Bij 't passeeren van Hammersmith Bridge had Oxford nog de leiding. Onder leiding van de Italianen worden de inboorlingen van de overwonnen streken in Abessinië bekend gemaakt met het gebruik van de landbouwwerktuigen, welke van uit Italië werden gezonden „Wanneer de Betuwe in bloei staat...", dat is van oudsher een der voorwaarden geweest voor jong en oud om per trein en per boot. en later met auto, fiets en motor er op uit te trekken. De Betuwe, het bekende gebied tusschen onze groo te rivieren heeft zoodoende langen tijd een min of meer monopolistische plaats ingenomen en pas in latere jaren is men gaan inzien, dat er ook elders in .ons land prachtige boomgaarden liggen, die zelfs een verre reis meer dan waard zijn, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Laten wij in de eerste plaats eens noemen het onvolprezen zuiden van Limburg, het nationale „bergterrein", waar de appelteelt het hoofdbedrijf is, doch eveneens uitge strekte kersenboomgaarden worden aange troffen, grooter zelfs dan waar ook elders in Nederland. Walcheren mogen we natuurlijk ook niet Vergeten. De bloeiende meidoorns maken van ieder doorkijkje een „schilderij". Ook elders in Zeeland (zoo bijv. op Zuid-Beve land. ook langs den hoofdweg van Bergen op Zoom via Goes naar Middelburg) vindt men boomgaarden. Noord Holland Noord-Holland zal een geliefkoosd doel voor mooie tochten vormen, wanneer de Beemster en de Bangert in bruidsgewaad zijn gestoken. De eerste polder ligt tusschen Purmerend en Schermerhorn (voorbij laatst genoemde plaats doorkruist men in de rich ting Alkmaar den eveneens belangrijken Schermer); de Bangert is de verzamelnaam van de streek tusschen Hoorn en Enkhuizen. Hiermede is Neerlands boomgaardenrijk dom niet volledig „gecatalogiseerd": ook elders zijn mooie streken te vinden, die een bezoek waard zijn (zoo bijv. de Lango- raksche polderlanden bij Gouda). Maar wij beperken ons nu tot de aanwijzingen voor een tocht, die men door het meest bekende gebied, de Betuwe, kan maken. Bijzonder aanbevelenswaardig is het, om de reis te be ginnen in Gorinchem. Langs het sterk kron kelende riviertje de Linge (hetwelk men echter niet „op den voet volgt") gaat het dan oostwaarts in de richting Leerdam door een vriendelijk Hollandsch landschap. Hier zijn de uitloopers van de vrucht hoornen en -struiken al te zien (zoo is bijv. het dorpje Asperen befaamd van Langs IJzendoom gaat de tocht dan ver der langs en door allerlei typische dorpjes over den kronkelenden dijk naar de nieuwe brug, die over een paar maanden Nijmegen en Lent definitief zal verbinden. Interessant is het om via Lent via Eist, Andelst, Zetten en Randwijk naar Wagenin- gen terug te rijden; wie evenwel, na het ve le gekronkel over smalle wegen, nu wat mo derner verbindingen prefereert, kan via Arnhem rijden Voor hen, die uit het noorden komen, is het gemakkelijker om den Betuwetocht te beginnen in Utrecht en dan langs den nieu we provincialen weg over Odijk af te zakken naar Wijk bij Duurstede. Met een van de talrijke pontveren komt men in Buren, waai de route aansluit bij den bovenbeschreven rit van Gorinchem uit. Opgepast De Betuwsche wegen zijn erg aan den smallen kant, in het hartje van het bloesem seizoen kan het zéér drnk zijn, zoodat men indien eenigszins mogelijk, een stillen och tend in het begin van de week moet uitkie zen om de bloeiende hongerde te bezoeken. Daarom is het ook gewenscht, te bedenken, dat men, van het noorden komende, niet al leen in Wijk bij. Duurstede den Rijn kan kruisen, doch dat er over deze rivier ver schillende pontvcren voeren. (In Vianen ligt een schipbrug). Verder vindt men pontveren hij Culemborg (route UtrechtGeldermal- sen, bij Beusichem, bij Eck-en-Wiel, Wage ningen, Rerikum en Driel en tenslotte de sinds 1935 bestaande vaste brug te Arnhem Over de Waal vindt men de volgende pontveerverbindingen: Gorinchem-Sleeuwijk Gorinchem—Woudrichem, Brake!Herwij nen. Tiel—Wamel, DrutenDodewaard en LeutNijmegen. Bij Zalthommel ligt sedert 1933 een moderne vaste brug. De op het schetskaartje aangegeven rou tes zullen verder weinig toelichting verei- schen; een tocht naar het zuiden van Lim burg is voor vele automobilisten een kwes tie van verscheidene honderden kilometers: een pracht van een object dus voor een tweetal voorjaarsvacantiedagen. Met een bezoek aan de Noord-Holland- sche bongerds kan uitstekend gecombi neerd worden een excursie naar den af sluitdijk. die hoe is het mogelijk! nog voor heel veel Nederlanders terra incognita is! Tot besluit volgen hier enkele kilometer afstanden: Utrecht Odijk (11,4 km) Wijk bij Duurstede (14,5 km) Buren (9— km) Tiel .(9,5 km) Arnhem (18,— km) Wageningen Doorn Utrecht (63,km) (totaal 159,4 km). Gorinchem Leerdam (13,9 km) Bu ren (22,6 km) Tiel (totaal 45 km). Amsterdam Monnikendam Volendam (23.5 km) Edam Purmerend (14,km) Schermerhorn (15,— km) Alkmaar (11,km) Limmen (9,km) Zaan dam (17,— km).Amsterdam (totaal 100,5 km). Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd Is tot ridder ln de Orde van Oranje Nassau. B L A M van Ogtrop te Busaum. Toe gekend is do aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-niedaille. in zilver, aan \V. van Achterbergh te Amsterdam. CONSULAATWEZEN Mr F. G. Rens is erkend en toegelaten als consul van Duitschland te Dordrecht. Aan den beer W. J. van der Star is eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Taihoku (Formosa-Japan). De waarneming van het consulaat is opgedragen aan den heer J. W. Smellle. CRISISPUBLICATIE Steunvergoeding erwten De Nederlandsche Akkerbouwcentra Ie maakt bekend, dat do steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 22 Maart tot. en met 28 Maart voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3.G0 en 3.10 per 100 kg zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmon sters C en D. zal re.spectiev'ük f 3.en 2.50 per 100 kg bedragen. AANBEVELENSWAARDIGE TOCHTEN Door de BetuweZuid- Limburg en Noord-Holland De pracht van het Hollandsche landschap Aalbessen als kanonskogels Links: De te Chiseldon in Engeland in garnizoen liggende soldaten houden zich in hun vrijen tijd met het kweeken van bloemen bezigmet goede resultaten. wege zijn schitterende aalbessen, waar van -de inboorling getuigt: „meneer, als kanonskogels zoo groot Naar de Nijmeegsche brug En bij Buren komt men in het echte „Ba touwe-gebied" met de kolossale kersenboo- men en de uitgestrekte appel- en peren boomgaarden. Hoog opgaand gewas is hier schering en inslag, daarom is het zoo aan te bevelen om voorbij Tiel den noox-delijken Waaldijk te gaan volgen, vanwaar men een schitterend panorama heeft over de met bouquetten bezaaide landstreek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5