STADSNIEUWS MAANDAG.6 APRIL 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 leiden had zaterdag ondrinkbaar water Sterke carbolsmaak als gevolg van schoonmaak der reinwaterkelder Run op de melkwinkels Zaterdagmiddag ging het alarmec- rende bericht door Leiden, dat in som mige stadsgedeelten het duinwater door een carbolsmaak en -reuk on drinkbaar was geworden. En inder daad in vele stadswijken kwam men tot de onaangename ontdekking, dat het water een eigenaardige geur ver spreidde en dat het een of ander che misch smaakje had, dat nog het besie met carbol of carbolineum kon verge leken worden. Ook gekookt en tot thee of koffie verwerkt was het water on drinkbaar. Het gevolg was dat de menschen angstig begonnen te worden, dat zij ook gedurende den Zondag zonder water zouden zitten, en 'n soon run op de melkwinkels begonnen. In de stadsgedeelten waar de carbolsmaak het ergst was waren er winkels waarin met geen druppel melk meer kon krijgen. Ook zag men bewoners van het eene stadskwar tier naar liet andere snellen om een paar flesschen deugdelijk drinkwater machtig tc worden. Het was inderdaad in de verschillende stadswijken zeer verschillend. Er waren hui zen waarin men niets van het euvel heeft bemerkt. In andere huizen was het zoo erg. dat in de heele keuken een sterke carbollucht hing. En daartusschen waren alle graden van om- yang van dit euvel aanwezig. En wat wus nu de oorzaak van deze on aangename historie? De directie der L.D.M. zond ons daarover het V'1 communiqué „Zaterdag had het water der L.D.M. in een gedeelte van haar verzorgingsgebied ge durende enkele uren een onaangename bij smaak. Bij nader onderzoek bleek dat dit het gevolg kon zijn van de normale voor jaarsschoonmaak van den reinwaterkelder. Hierbij werden de buizen in dien kelder voor zoover noodig opnieuw geverfd met een verfstof, die gegarandeerd giftvrij geleverd werd. Tevens werd gegarandeerd, dat de verf binnen 24 uur geheel droog zou zijn. De genoemde kelder is Woensdag geheel schoongemaakt, de buizen geverfd, en Za terdagmorgen in gebruik gesteld, zoodat de .verf 48 uur tijd had om te drogen. Toch heeft bedoelde verf. hoewel er slechts 1 Kg. gebruikt is, aanleiding gegeven tot bovengenoemde bijsmaak, die hoewel on aangenaam, geheel gevaarloos was. Door het water uit het buizennet in de grachten te laten loöpen was het euvel reeds Zaterdagavond verholpen." Zondagmorgen, toen. nadat de kraan wat idoorgeloopen had, de huismoeders merkten, dat het euvel verholpen was, haalden zij verlucht adem. En liet Zondagsche kopje koffie smaakte, nu men ervaren had wat het is om, al is het ook maar enkele uren zonder water te zitten, dubbel zoo lekker. Nationale reclasseeringsdag Teneinde de collecte, welke op Zaterdag 9 Mei a.s. gehouden zal worden, ten bate van het Reclasseeringswerk van alle ge zindten, aan te bevelen, is er naast hot landelijk comité van aanbeveling, waarvan wij reeds melding maakten, een plaatselijk comité van aanbeveling gevormd. Hierin hebben zitting genomen: mr. A. van dc Sandc Bakhuyzen, burgemeester van Leiden; prof. mr. J. M. van Bemme- Icn, hoogleeraar in het strafrecht aan de rijksuniversiteit; V. E. Bloemkoper, Israël, voorganger; mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; mr. P. E. Briët, advocaat en procureur; D. ten Gate Brouwer, industrieel, voorz. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland; prof. dr. E. A. D. E. Carp, hoogleeraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit; mr. D. A. van Eek, voorzitter afd. Leiden der S.D.A.P.; C. M. Hamersveld, directeur Leid- sche Courant; J. W. Henny, directeur van het Lcidsch Dagblad N.V., voorzitter van Nederl. Dagbladpers; A. H. M. J. Homulle, deken van Leiden; mr. P. J. Idenburg, se cretaris van curatoren der rijksuniversiteit; ds. D. Kuilman, Ned. Herv. pred.; mr. F. Ligtenberg, kantonrechter; mr. P. A. Pijn acker Hordijk, dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van Rijnland; J. J. van Stralen, wethouder van Sociale Zaken; pas toor G. A. Smit, voorzitter van den Armen raad; mr. dr. C. E. van Strijen, gemeente secretaris; ds. H. Thomas, predikant bij de Geref. Kerk; mr. P. A. v. Toorenburg, secr. van den Armenraad; H. P. H. Wi'frtz. Droeve plechtigheid Zaterdag is op Rhijnhof ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer E. J. Duffels, die dc vorige week te Velsen bij de in aanbouw zijndo buizengictcrij van het Hoogovenbedrijf van twaalf meter hoogte is gevallen in een put en doodclijk werd gewond. De N.V. Hollandsche Con- ptructiewerkplaats alhier was vertegen woordigd door den heer A. J. Karreman, chef de bureau. (De overledene was bij ge noemde N.V. in dienst). Dc Algemeene Ned. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, was vertegenwoordigd door haar voorzitter den heer H. Oostveen. De heer A. Neute boom uit Leiden sprak namens de kamera den uit Velsen; de heer H. Oostveen ver volgens namens bovengenoemden Bond. Do kist was bedekt met een krans van de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaat sen Leiden en een van de kameraden uit Velsen. Tenslotte werden levende bloemen in het de. den burgerlijke stand ONDERTROUWD: G Kooien 21 jr en M Bprl.iffer 20 jr H Kriek en H Smit N de Wolf 25 Jr '*n A Krassenburc 23 jr. BEVALLEN; M L v Kampen—v d Berg z G A MeiljersRul dammen Om het kampioenschap van het Rijnstreek-District Dc uitslagen der zevende ronde luiden: Eerste klasse A: Ter Haarde Jong 20; MarekKlinkenberg 0De Water— v. d. Stel afgebr.). De stand is thans: gesp. gew. rem. vei S. v. d. Wijngaard 5 3 2 P. v. d. Stel 5 3 2 Joh. Klinkenberg 6 3 2 1 A. ter Haar 6 14 1 P. Marck 7—61 IJ. de Jong 6 2 13 C. J. Bouwmeester 5 4 1 H. de Water 6—4 2 I. Telang 6 3 3 Zooals uit de stand blijkt gaat het hier uitsluitend nog tusschen v. d. Wijngaard v. d. Stel en Klinkenberg, waarbij de ste twee spelers de beste papieren hebben. De wedstrijd Klinkenbergv. d. Wijngaard voor de achtste ronde is van het grootste belang. Klinkenberg moet winnen om nog een kans te behouden. Eerste klasse B: KleerSladek 2—0; v. d. VoortMastrigt 02; v. d. ReekGastelaars 2—0 (regl.), De stand luidt: gesp. gew. rem. verl. pt J. Kleer 6 5 1 11 P. van Mastrigt 6 4—28 S. v. d. Reek 7 3 2 2 8 G. v. d. Voort 7 3 1 3 7 G. Gastelaars 6 3—36 H. Baartman 6 3—36 A. Sladek 6 2—44 T. D. v. d. Bosch 5 113 4 J. Zaalberg 5—141 Hier gaat Kleer met nog twee wedstrij den voor de boeg vrijwel onbedreigd aan het hoofd, waarmee hij de eindstrijd heeft bereikt. Wie hem hier bij zal vergezellen is nog niet te zeggen, al heeft Mastrigt de beste kans, v. d. Reek kan hem nog bena deren. Door in de achtste ronde van Mas trigt te winnen zouden beide gelijk komen. Gastelaars heeft, hoewel noodgedwongen, zijn kans verspeeld door een reglementaire nederlaag tegen v. d. Reek, wat zeer jam mer is. Tweede klasse Ar Teunissenv. Heeringen 02; Klinken berg—Mcyvogel 02; KleijnWassenaar (afgebr.); LangezaalPronk (afgebr.). gesp. gew. rem. verl. pt. De stand is hier: J. Langezaal 6 4 11 A. J. v. Heeringen 7 3 3 1 A. Pronk 6 3 2 1 P. Olivier 6 2 2 2 W. Kleyn 6 2 2 2 C. Klinkenberg 7 3 4 C. Teunissen 7 3 4 P. Wassenaar 5 2 12 P. Meyvogel 7 12 4 de Haan 5 113 Hier gaat de strijd in hoofdzaak tusschen de drie hoogst geplaatsten, hoewel ook Oli- nog wel een kansje heeft Kleijn staat ongunstig in zijn afgebroken partij tegen Wassenaar en heeft bij een eventueele ne derlaag of remise geen kans meer. Indien Wassenaar uit zijn twee afgebro ken partijen 3 of 4 punten haalt, is ook hij nog lang niet kansloos. Tweede klasse B: Lepelaar—Dreef 2—0; HuismanVoor kamp 20; Marteijnde Haan 02; De KierMechelse 20. De stand is hier: gesp. gew. verl. pt. L. de Haan 4 2 10 J. Huisman Jr. 6 4 2 10 J. Has 6 4 2 10 P. Lepelaar 7 5 2 10 D. Mechelse 7 2 2 3 6 J. Dreef 6 2 4 4 H. Marteijn 6 1 1 4 3 B. de Kier 6 1 1 4 3 P. Voorkamp 6 6 In deze klasse heerscht een geweldige spanning voor dc nek-aan-nek race tus schen De Hahn. Huisman en Hes, met Lepe laar als gevaarlijkste vierde. De rest is kansloos. Derde klasse Ar C. v. RossumFuchs 11. De partij SmitFuchs uit de vierde ron is door Smit gewonnen, waardoor de stand hier is: gesp. gew. rem. verl. pt. C. v. Rossum 4 2 2 6 r. van Beelon 4 2 1 2' 1 1 5 T. Smit 4 1 5 D. Meyvogel 3 1 1 1 3 3. Puchs 4 1 1 2 3 J. Vermeer 3 3 C. v. Rossum is vrijwel zeker van een plaats in de eindstrijd, terwijl de 2e plaats nog betwist wordt door v Boelen en Smit, terwijl ook Meyvogel nog een kansje heeft. 3e klasse B. KorpershoekKooten 20; v. Houten d. Lelie 1—1. Dc stand is hier: gesp. gew. rem. verl. pt. C. Korpershoek 5 4 1 9 M. J. v. Houten 4 13—5 A. J. v. d. Lelie 5 2 1 2 5 S. Kooleiv 5 2 3 4 J. Wassenaar 3 1—22 K. Vermeer 4—131 Korpershoek is hier met slechts 1 verlies- punt als eerste geëindigd. Wie met hem in le eindstrijd komt is nog niet geheel en al beslist. Er resten hier nog slechts 2 par tijen: v. HoutenWassenaar en Vermeer- Wassenaar. Als v. Houten hier 1 punt uit haalt, is hij zeker van de eindstrijd. Vrijdag (Goede Vrijdag) geen wed strijden. BOTSING Op het terrein aan den Kanaalweg is gis termiddag bij een korfbalwedstrijd de 21- jarige mej. H. M. Z. in botsing gekomen met 26-jarigen speler S. B. Mej. Z. was eenige oogenblikken bewusteloos. Ze is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar ze ter observatie is opge nomen. Gouden doctoraat Vrijdag 10 April hoopt Prof. Dr. D. C. Hesseling, oud bijzonder hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, woonachtig te Wasse naar, den dag te herdenken waarop hij vijf tig jaar geleden promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit. Vereen, van Mathesianen Een lezing-wedstrijd Zaterdag j.l. hield de Vereeniging van Mathesianen haar negende ontwikkelings avond van dit seizoen. Geen gewone lezing, maar „eigen" werk, een „lezing-wedstrijd" waaraan door een zevental leden der V.V.M. word deelgeno men stond voor ditmaal op het program. Op een vervroegd aanvnngsuur, 7.30 heette de voorzitter der V.V.M., de heer G. J. J. van der Linden, de aanwezigen harte lijk welkom, en wel zeer in het bijzonder de leeraren van het Kon. Genootschap M.S.G. Hierna werden, zooals gezegd, door den der V.V.M., de volgende onderwerpen behandeld, welke met lantaarnplaatjes teekeningen werden toegelicht te weten: oorsprong en eerste ontwikkeling der radio techniek; Algemeen beknopt overzicht der lichtgasbereiding; Bims betondakbedek- king; Kunstmatige horizon; Teletype; Het metselwerk. Aan dezen wedstrijd waren enkele fraaie prijzen verbonden, welke door de jury, be staande uit de heeren A. van der Hoogt, ir. A. van Dijk en ir. F. van Teutem wer den toegekend ban de heeren: J. S. Gobel, J. v. d. Drift, L. L. Blok en J. Hollemans. De voorzitter dankte hierna de juryleden en de deelnemers voor hun medewerking en de genomen moeite en herinnerde aan op Zaterdag 18 April a.s. Nederlandsche Padvinders afd. Leiden Installatie i nieuwe groep Zaterdagmiddag had op het Schuttersveld de installatie plaats van een nieuwe groep van de afdeeling Leiden van de Ned. Pad vinders. De bestaande groepen, behalve de R.K. verkenners, die andere bezigheden had den, kwamen bijeen in het groephuis aa: Stille Rijn en vertrokken \-andaar naar Schuttersveld waar zij zich in hoefijzervorm opstelden om de nieuwe groep te ontvangen. Op het Schuttersveld waren mede aanwezig de districtscommissaris voor Rijnland, de heer Chr. Stokhuyzen, de ass is tent-distri cts- missaris de heer R. P. A. Dijker, de leden het afdeel ingsbestuur en van diverse groepscommissies, ouders en verdere belang stellenden. Nadat de nieuwe groep was gearriveerd en zich temidden van het carré had opgesteld, werden de welpen- en padvinderswet i zen, waarna een gezamenlijk „Hoort, zegt het voort" werd gezongen. Daarna ging de dis- tricts-comrrvissaris, de heer Stokhuyzen over tot de installatie, waarbij hij zijn blijdschap ver uitsprak, dat door de aansluiting de Leidsche Chr. Padvindersvereeniging „De Trekvogels", nu aille padvindei*s in Leiden weer in een verband zijn gebracht. De broederschap is een der groote idealen van de padvindersbeweging. Spr. wees t verband op de jamboree 1937, die in Neder land zal worden gehouden, waarin padvin ders uit alle deelen der wereld bijeenkomen waardoor men de wereldbroederschap wereldvrede naar beste weten zal trachten te bevorderen. De leider van de geïnstalleerde groep de heer G. A. Hoorn, bekrachtigde voor zijn geheele groep de padvindersbelofte, waarna de heer Stokhuyzen aan elk der leiders met toepasselijk woord de volmachten uit reikte. De aanwezige padvindersband blies het generaal saluut, waarna een driewerf hoera werd uitgebracht op de nieuwe groep. Onder aanbieding, namens de andere Leidsche groepen, van de vereenigingsvlag, wenschte de heer Stokhuyzen de nieuwe groep geluk met haar installatie. De voorzit ter van het bestuur der afdeeling Leiden, de heer A. J. Knuttel, voegde daar zijn harte lijke gelukwenschen bij. De voorzitter van de nieuwe groep, de heer L. Stolte, sprak zijn verheugenis uit over de bereikte eenheid stelde een driewerf hoera voor voor de afdeeling Leiden in. Met'het zingen van een tweetal coupletten van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Na vederopstelling der groepen werd een wandeling gemaakt door de stad, een gene rale parade, die zeer de aandacht trok. Vechtpartij met ernstige afloop Zaterdagavond te ruim 10 uur is in een huis aan de Leeuwerikstraat een vechtpartij ontstaan tusschen den 73- jarigen J. W. D. L. en zijn 47-jarigen commensaal H. K., waarbij de eerste den laatste met een mes in de rechter oksel van de arm heeft gestoken, met het gevolg dat een slagader werd door gesneden en K. in ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis moest worden gebracht. De ruzie ontstond over een hond, die al meer aanleiding tot oneenigheid had gegeven de twist liep ditmaal zoo hoog, dat men tot handtastelijkheden overging. De kamer bewoner smeet daarbij den ouden man met het hoofd door een ruit, waardoor hij niet ernstig werd gewond. L. ontstak in een blinde woede, trok een zakmes en bracht zijn aan valler met dat mes een diepe steek toe in de oksel van de rechterarm, waarbij een slag ader werd doorgesneden. Een dokter van de E.H.D. was spoedig ter plaatse en bond de ader af, waarna zoowel K. als de oude man naar het Academisch Ziekenhuis werden ge bracht. L. werd denzelfden nacht nog uit het ziekenhuis ontslagen en naar het politie bureau gebracht. De toestand van K. die door bloed verlies zeer verzwakt was, liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Men vreesde voor zijn leven, maar gelukkig trad spoedig na zijn behandeling in het Ziekenhuis een verbetering in en kon het levensgevaar als geweken worden beschouwd. Alleen een 16-jarige zoon van L. was ge tuige van de vechtpartij. De vrouw van L. ligt met een beenbreuk in het ziekenhuis. De officier van justitie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. SCHOORSTEENBRANDJE De politie-brandweer heeft gistermorgen ten huize van J. S. C. v. H.. Formosastraat 14, een schoorsteenbrandje gebluscht. VERZEKER U T H A N 6 EEN BAAD TAN ARBEID RIJKSPENSIOEN MAl# EN SLUIT EEN W.W.W, kamer van koophandel van rijnland HANDELSREGISTER Wijziging. 3 April. Firma den Kouter, Leiden, Heerengracht 56, Kaashandel. Uittr. E.; Wed. H. den Houter—Warm en- hoven per 1 April 1936. Uittr. Govolm.: L. Fontein, per 1 April 1936. N. E.: L. Fontein, Leiden. 3 April. N. V. Boter- en Kaashandel, v.h. M. J. Raadsveld. Leidon, Haarlemmer straat 33. Hoofdz.: Schiedam, N. Haven ..03. Het filiaal te Leiden, Haarlemmerstraat 33. is opgeheven. BEGIN VAN BRAND In don nacht van Zaterdag op Zondag te kwart over vier te een begin van brand ont staan in het perceel Sophiapoort 2 aan de Uiterstegracht, daar de vlam in een pot met vet was geslagen. Het vuur kon met eigen middelen worden gebluscht. De motorspuit die uitgerukt was behoefde geen dienst te doen. De commissaris van politie was aan wezig. UIT DEN OMTREK alkemade GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond te 7 uur. Voorz. de Burge meester. Tegenwoordig 12 van dc 13 leden. Afwezig met kennisgeving do heer J. Pen ning de Vries. Tot de ingekomen stukken behoorden on der meer: Schrijven van Gedeputeerde Staten, waar bij goedgekeurd wordt teruggezonden het reglement voor de burgerlijke armbesturen in deze gemeente. Voorzitter deelt mede, dat in dc eerst volgende vergadering de noodigc voorstel len ter uitvoering van het reglement den raad zullen bereiken. De heer van den Broek merkt op. dat de uitkeeringen vanwege het burgerlijk arm bestuur verstrekt, ten eenen male onvol doende zijn, zoodat hij voorstelt den post subsidie met f3000 te verhoogen. Voorzitter antwoordt, dat dit onder de gegeven omstandigheden onmogelijk is. He* schrijven wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek van F. Los D 198 te Rijpwete- ring, om tegemoetkoming uit de gemeente kas te mogen ontvangen als bedoeld bij ar tikel 13 der L. O wet, wordt afwijzend be schikt, aangezien de afstand van de woning van adressant tot aan de Christelijke school te Nieuwe-Wetering minder dan 5 KM. be draagt Rapport van den heer Wiertsema inzake reconstructie van den dorpsweg door Roe lofarendsveen, alsmede het rapport van den gemeente-opzichter S. Strijk over moting van zand voor deze reconstructie, worden aangehouden tot de volgende vergadering. In behandeling komt het voorstel tot uit besteding van den dorpsweg te Kaag. De Voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergadering werd besloten deze reconstruc tie op te dragen aan de N. V. Gcruischlooze weg te Heemstede. Vanwege de provincie is tegen deze onderhandsche besteding be zwaar gemaakt, met advies nog eenige groo te aannemers voor wegenbouw uit te noodi- gen naar deze weg in te schrijven. B. en W. hebben hieraan gevolg gegeven. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten het werk onderhands uit te besteden aan de laagste inschrijver. Do wijziging van de verordening, als be doeld bij artikel 10 der Drankwet wordt overeenkomstig gemaakte opmerking van G. S. zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Zonder eenige discussie besluit de raad met algemeene stemmen tot continuatie huur woning B 508 aan J. Geluk. Bij het vorstel tot onbcwoonbaarverkla- ring van een drietal woningen te Roelof- arendsveen merkt de voorz. op, dat uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat de woning B 397 in een zoodanigen staat verkeert, dat zij niet voor onbewoonbaarver klaring in aanmerking komt. Hij stelt der halve voor alleen de onbewoonbaarverkla- ring uit te spreken over de woningen, ge merkt B 398 en 399. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad deze 2 woningen onbewoonbaar te verklaren. Wijziging legesverordening Voorzitter deelt mede, dat in de praetijk is gebleken, dat bij het kampeeren per per soon en per gezin voor den duur van slechts enkele dagen het bedrag van dc verschul digde leges voor vele personen te bezwaar lijk is te achten. Ter bevordering van het reemdelingenbezoek stellen B. en W. voor an de gerezen bezwaren zoo veel mogelijk tegemoet te komen, door de verordening te wijzigen in dien zin, dat voor een vergun ning tot kampeeren voor minder dan 4 da gen per persoon en per gezin verschuldigd is aan leges resp. f 0.25 en f 0.50, en voor een vergunning tot kampeeren voor 4 dagen en langer resp. f 0.50 en f 1.Z. h. s. wordt de wijziging van de verordening aange nomen. Hierna gaat de raad over in geheime zit ting ter bespreking van de volgende punten: 1. verzoek van G. Zekveld om toestem ming tot het doen van afgraven door H. de Baat uit Amsterdam van 3% H.A. land op de hoeve Alkemade: 2. bespreking exploitatie voormalige spoor brug te Oude-Wetering; voorstel verbetering dorpsweg Oude- Wetering; 4. aanleg van een nieuwen provincialen reg. Nadat de raad hierover meer dan een uur n geheime zitting had vergaderd werd de openbare beraadslaging geopend, waarna met algemeene stemmen tot het volgende werd besloten: Het verzoek van G. Zekveld tot afgraving door H. de Baat wordt ingewilligd, onder •oorwaarden, dat Dc Baat aan de gemeente en tegemoetkoming verleend van f 750. Het benoodljrde aantaj arbeiders dient afkomstig te zijn uit de gemeente Alkemade. De aan wijzing geschiedt door B. on W., terwijl ten en ander nog contractueel zal worden ge repeld. van G. S. de goedkeuring Is afgeko men inzake exploitatie voormalige spoor brug te Oude-Wctertng, wordt besloten de brug zoo spoedig mogelijk voor het rijver- keer open te stellen, onder voorwaarde, dat door particulieren In de exploitatiekosten, waaronder zijn: te begrijpen de kasten voor het tot rijverk'eer geschikt maken van d" brug, een bijdrage wordt verleend van f 2000. -1 terwijl in de overige kosten door de ge meenten Haarlemmermeer en Alkemade ieder voor de helft wordt bijgedragen, maxi maal begroot op f 1000. Inzake de verbetering van den dorpsweg wordt een maximum crediet toegestaan van f 9800. Het werk zal worden aanbesteed met tewerkstelling van arbeiders uit do gemeen te, onder toekenning van een loon volgons collectief arbeidscontract. Betreffende den aanleg van den nieuwen provincialen weg wordt met algemeeue stommen besloten aaji G. S. te berichten, da.t de raad zich in beginsel kan vereenlgen met de plannen van de provincie tot over name van do sjxiorbaan Leiden—Oude-We- tering, ten einde deze baan geschikt te ma ken voor zwaar verkeer en met teruggave van den thans bestaanden provincialen wog van Leiden naar Nieuwe-Wetering. Do raad machtig! B. en W. mot de provincie Zuid- Holland nader in onderhandeling tc lieden over de uitwerking van dit plan in details, waar de definitieve plannen t. z. t. aan den raad ter beslissing zullen worden voorge legd. Hierna sluiting. alphen aan den rijn LEGER DES HEILS Hedenavond wordt een bijzondere gocete- üjke bijeenkomst gehouden, welke geleid zal worden door staf-kapiteine M. Ligtvoct. Aan vang 7 30 uur. DE COLLECTE VOOR JONG HOLLAND Het mooie bedrag van f 440 heeft de col lecte voor Jong Holland Zaterdag opge bracht Een vorig jaar bleef hot eindliedrag onder de f 400. Zeer dankbaar is het pl. co mité voor de medewerking die men in zoo ruime mate mocht ondervinden. Do 40 in- zamelaars(sters) van dit bedrag werden Zaterdagavond na de telling in Concordia door Ds. J. Hartkamp hartelijk dank ge bracht voor hun arbeid CHR. SCHOOL VOOR MULO De jaarlijksche ouderavond van de school met den Bijbel voor MULO was druk be zocht. In tegenstelling met andere jaren was er nu niet een samenkomst, maar kon men vrij het schoolgebouw binnengaan, om daar na in de leslokalen het werk dor leerlingen te bezien en zich te onderhouden met leera ren. BAKFIETS TE WATER Zaterdag geraakte de bakfiets van L. na bij de bruggen Gouwsluis door den wind t«. water. Toen het karretje weer op den weg stond was van den inhoud, n.l. boter en kaas, niet veel meer te bespeuren. Een scha- dedag voor L. ZENTO Zoo is dan ook de Zcndingstentoonstelling voorbij. Gelukkig was de laatste dagen het bezoek beter dan de eerste. Do laatste avond sprak de heer J. G. Hoogteijling een kort slotwoord, met dank aan allen die hun hulp hadden verleend. De heer J. Zonneveld wees op den heerlijken arbeid op Jappen, waarna een der predikanten sloot met dankzegging. VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen, te verkrij gen omtrent twee onbeheerd aangetroffen heerenrijwielen. DOODELIJX MOTORONGELUK Na ongeval overleden Do 71-jarige motorrijder F. W. Brewe, iemand van Duitscho nationaliteit, echter reeds lang wonende te Bleiswijk, had Zater dagavond het ongeluk nabij den Gncphoek met zijn motor tc slippen en tc vallen. Hij werd bij een familie, binnengebracht, waar een dokter uit Koudekerk hem de e« hulp verleende. In strijd met het advies van den dokter, die hem had geadviseerd niet per motor doch per autobus zijn reis naar Woubrugge te vervolgen, was de man gaan loopen. Te Woubrugge, waar hij ver- bleef bij de familie S.. voelde de man zich later onwel. Dr. L., ontboden, constateerde verschijnselen van hersenschudding. Dc man is Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. GEREF. JEUGDCENTRALE In Concordia werd de laatste seizoenver gadering gehouden der Geref. Jeugdcentrale, welke zeer geslaagd mag heeten, èn wat Ie behandeling van het onderwerp betreft èa wat opkomst aangaat. De voorzitter, Ds. Bosch, opende op gewone wijze. Notulen werden gelezen. Hierna kreeg de referent, de heer J. W. Hoornenborg, het woord voor het houden van zijn referaat, getiteld* Het formulier van het Heilig Avondmaal. Op boeiende wijze belichtte spr. dit onderwerp, er voornamelijk op wijzende, dat dit onderwerp voor oud en jong van zoo groot belang is. Uit het pas sieve bondeling zijn moet volgen het actiev aanvaarden van het verbond door het doen van belijdenis en dus toegang vragen tot het Na de pauze werden verschillende vragen gesteld, welke op zeer duidelijko wijze door referent werden beantwoord. De voorzitter was zeker aller tolk, toen hij aan het einde den heer Hoornenborg har telijk dank zegde voor het ve'o werk, dat hij voor de jeugdvereen. in Alphen verricht heeft en ook dezen avond weer gedaan had. Nadat nog gezongen was Gezang 14 ging de heer Hoornenborg voor in dankzegging. NUTSAMBACHTSTEEKENSCHOOL Zaterdagavond vond de sluiting plaats van do Nutsambachtsteekenschool. In de leslokalen waren verschillende werkstuk ken van de leerlingen opgesteld waarhij inzonderheid de afd. scheepsbouw opviel Da heer H. van Kleef voorzitter van het Nuts Departement snrak een kort openings woord en dankte den heer W. van Diest, directeur, alsmede de leeraren voor de be reikte resultaten. Hierna gaf de heer Van Diest een overzicht van den cursus 1935 -1936. Evenals de laatste iaren ondervonden wij ook in dezen cursus weer de invloed van do moeilijke toestand in het bedrijfsleven. Verschillende leerlingen veranderden van beroep, sommigen konden dc school niet meer bezoeken door werken in een ander gemeente, anderen weer moesten terwille van dc verdiensten plaatsing aannemen als loopjongen in winkels waar ze tot s avonds 9 uur moesten werken, en waar door de gelegenheid ontbrak het onderwijs te volgen. Bovendien laten verschillend* nifonr"; ->/•> 'ongens te laat werken, waar '•oor z;' tiidig hit de aanvang der les n Vonden zHn. Bii r goede wil vr.n de patroons, 'neet te. '-er iedere leerling om GH uur «anwez-f "nnen zijn. Dezen v'-^cr werd voor ahe vakken ook '-•"'rnviis ingevoerd. Twee Iper'ingen slaagden de vorige zomer voor V.K.V diploma electro techniek. Voor RADIO DISTRIBUTIE 9.35—10.05 Deutïchl-sender; 11.20 Kouten; 12.20 Brussol VI; 14-20 Kaluadborg: 14.50 Parjj» R: 17.20 Keulen; 19.05 Brussel Kr; 19.55 Rome of dlv.: pj.m 20.35 Beromunster; 21.35 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI; 23.20 Weonon of dlv. Programma 4. 8.05 Parüs 'R: 8.20 Diversen; 10.35 Droltwlch: 11.05 Londen Reg: 12.50 Drolt wlch; 16.50 Londen Reg; 17.35 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.50 Droltwlch; 19.1) London Reg; 20.20 Droltwlch; 20.36 Londen Rog DINSDAG 7 APRIL Programma 3; 8 Brussel VI; 9.20 Keulen; 10.0510.35 Deut3chl-sender; 11.20 Kulundborg pl.m 12.15 Brussel VI; 14.20 Kalundborg; pl.m 15 Parüs R; 16.50 Droltwlch; 16.20 Keulen; 17.20Brussel VI; 18.50 Parijs R; 19.55 Romo of diversen Programma 48.06 Parüs R; pl.m 8.50 Diver sen; 10.20 Droltwlc.i; 11.05 London Rog; 11.60 Droltwlch: 14.2» Londen Reg; 17.35 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.50 DroKwich; 19.15 Londen Rog; 19.35 Deutschl-aonder; 20.20 Droltwlch; 21.50 Londen Reg; 22.20 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei Apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 April (lsten Paaschdag) a.s. waar genomen door apotheek C. D. Duystcr, Nw, Rijn 18, telef. 523. Maandag 13 April (2den Paaschdag) ne men waar de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, telef. 807 en C. B. de Metz, Kamer lingh Onneslaan 28, telef. 3553. Voor Oegstgeest worden deze beide dien sten waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelininapark 8, telef. 274. do cursus autotechniek zal heden voor de eerste maal een diploma wonden uitgereikt. Voor bouwkundigen is gelegenheid geopend voor vervolgonderwijs bestaande uit het volledig tot in details uitwerken van bouw plannen etc. Op 1 Januari 1936 werd de school door 166 leerlingen bezocht waarvan 115 uit Alphen, 22 Ter-Aar, 6 Woubrugge, 7 Nieuw- veen, 5 Nieuwkoop, 3 Zevenhoven, 2 Koude kerk, 1 Hazerswoude, 2 Boskoop, 1 Roelof- arendsveen, 1 Leimuiden en 1 Bodegraven. Van de le kl. konden 21 leerlingen worden bevorderd, 3 voorw. en 7 niet. Van de 2e kl. 31 bevorderd, 2 voor. en 5 niet. Van de 3c kl. 19 bevorderd, 3 niet (halve cursus vertrokken) en 2 niet. Van de 4e kl. 14 lcerl. bevordrd, 2 niet, 4 naar andere ge meente vertrokken en tot dc 5e kl. bevor derd 14, 5e kl. A 24 leerlingen, 5e kl. B 2? leerlingen. Getuigschriften en diploma's konden worden uitgereikt voor vakteekenen tim merlieden aan: C. J. Heemskerk, Ter Aar; C. Koelman, Ter Aar; A. Loef, Koudekerk; P. Oudshoom, Alphen aan den Rijn; B. Rombouts, Alphen aan den Lijn; J. J. van Rijn, Alphen aan den Rijn; Th. Schollinger- hout, Alphen aan den Rijn; Adr. v. Vliet, Zevenhoven. Diploma voor vaktoekenen metselaars aan: H. Egberts, Nieuw veen en W. v. Winkel te Alphen aan den Rijn. Di ploma vqoj- vakteekenen schilders aa.n: G. Windhorst, Alphen aan den Rijn. Diploma voor hout en marmerschilderen aan: A. v. Veen te Alphen a. d. Rijn. Diploma voor scheepsteekenen aan: H. de Graaf te Wou brugge; A. Val en tij n en C. Valentijn, Ter Aar en P. J. Heemskerk te Roelofaronds- vcen. Diploma voor vakteekenen (construe- tiebouw) W. W. Smit te Alpien a. d. Rijn; Diploma autotechniek (vakcursus) E. Ir'pirn burg, Alphen aan den Rijn. Aan twee leer lingen der 5o kl. A. kon geen diploma ge geven worden, terwijl 2 leerlingen nog niet in aanmerking kwamen. Ter opluistering werden nog opgeleverd dc werkstukken: 1. motorjacht model naar teekening van A. Valentijn, Ter Aar en 1 trap en «en kap door C. Terhorst, Woubrugge. hazerswoude A. R. PROPAGANDACLUB De A. R. Propagandaclub „Schrift en Historie" Jiieid een vergadering, die goed was bezocht De voorzitter, de heer D. Hassefras opende op gebruikelijke wijze, waarop de secretaris, de heer C Bogaard3 dc notulen las die werden goedgekeurd. Door den heer A. A. Boohmer werd ingeleid art 22 van Ons Program van Beginselen „Kerk en Staat". In de eerste plaats toonde dc inleider aan, dat de A. R. Partij niet aan één Kerk gebonden is; de indeeling van het onder werp was gesteld: Voor en na de revolutie. De historie volgend werden voorbeelden ge schetst van een Staatskerk onder Constan- tijn, en van een Kerkstaat onder de heer schappij van de Leiders der Katholieke Kerk. De inleider concludeerde dat in 12 eeuwen do oplossing van dit vraagstuk uiet is gevorderd. De Reformatie vatte de zaak flink aan. De Reformatie door Luther en die door Calvijn werden besproken, terwijl tenslotte werd stil gestaan bij dc organisatie van 1S16, die als een knellende band ge voeld werd en bij velen 't streven wekte om met dezen band le breken, daar niet de Staat, maar Christus het Hoofd van do Kerk is. Hierop volgde een bespreking waaraan verschillende leden deelnamen, waarop do voorzitter de vergadering sloot cn de heer Boöhmer voorging in gebed hillegom UITREIKING DIPLOMA'S Zaterdagmiddag had de uitreiking plaats van de diploma's van de gehouden wed strijd in het kweeken van Hyacinthen uitge schreven door de Coop. Vcilingsvereeniging „Hillegom" U. A. Onder de talrijke aanwe zigen merkten we op Dr. Verhage, voorz. van de Algem. Vereen, voor Bloemliollen- cultuur; Prof van Slochteren, Ir. K Vol kersz, Rijkstuinbouwconsni'ent, den heer J. H. v. Til, voorz. van de Veroen. „De Hya cinth, eui. De voorzitter der velling, de hoer J. B. Me&kers, heette allen hartelijk welkom en gaf het woord aan den leider van den wedstrijd, den heer D. van Egmond Jr., om verslag van den loop van den wedstrijd uit te brengen. Spr. ging het geheele ver loop na: de besmetting, het planten, het broeien der bollen, om ten slotte te eindi gen met het groote succes dat behaald is. Over het geheel genomen is de wedstrijd moeilijker geweest dan in 1931. daar het ziektebeeld slechter te zien was dan de vo rige keer. Dit geeft echter het voordeel dat de ziekzoekers hot ziektebeeld beter in zich opgenomen hebben, hetgeen ook moet, want. daardoor leert men, en hierdoor wordt een kern gevormd waarop hofc vak kan bouwen. Spr. wekte de winnaar» op met energie te arbeiden en hart voor hun werk te hebben, hierdoor krijgt men zelf respect Tenslotte raadde bii den winnaars aan de volgende keer weer deel te nemen om zoodoende met het ziektebeeld op de hoogte te blijven, tot heil van de Hyacln- then cultuur. Verder werd nocr medegedeeld B"rP°n,p"s'cr Pont en de heeren Th. C. Jonkheer en M V. v. Zanten, wegens 'bujf in het buitenland verhinderd, iva-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6