EHB^raa ZATERDAG 4 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. Z Buitenland HAUPTMANNS EINDE Hauptmann is op de-n electrischen stoel, welke Ln de gevangenis van Trenton in ge reedheid was gebracht, gisteravond terecht gesteld. De verwachting bestond dat deze rechtsvoltrekking, want ondanks alle 011 verkwikkelijke bijkomstigheden, welke dit monsterproces vergezelden, moet men de executie toch als zoodanig bestempelen, nog eens opnieuw zou worden uitgesteld. Men was immer nog steeds bezig met het onder zoek naar uitlatingen van een gewezen ad vocaat, Paul Wendel, die eveneens bij deze treurig-Amcrikaansche affaire zou betrokken zijn. Het laatste respijt, waarop men rekende is echter niet toegestaan, al bleef de be slissing nog lang genoeg uit, om de menigte die in auto's van heinde en ver voor de ge vangenis was samengekomen, een laatste sensatie te bereiden. Tenslotte werd om ruim kwart voor negen, Amerikaansche tijd, na dat de spanning drie kwartier had aange houden, medegedeeld dat de terechtstelling had plaats gegrepen, in de tegenwoordigheid van een dertigtal getuigen, meest journalis ten, en van den Luthcrschen predikant, die den veroordeelden in zijn laatste oogenblik- ken had bij te staan. Wel zelden zal een rechtszaak over heel de wereld zulk een intense belangstelling hebben gewekt als dit proces tegen Bruno Richard Hauptmann, den ontvoerder en moordenaar van het jonge kind van Char les Lindbergh. Reeds meer dan vijf jaren is het thans gelden dat in vrijwel alle dagbladen hel portret van dit ruim anderhalfjarige zoontje van den befaamden oceaanvlieger verscheen met de alom deernis verwekkende mededee ling, dat men het met behulp van een lad der uit de slaapkamer van het buitenverblijf zijner ouders te Hopewell (New Jersey) had ontvoerd. Van den aanvang af maakte de sensatiepers zich van deze historie meester, en verwekte zulk een algemeene opschud ding, dat politie en justitie tot op het laatst daarvan de hachelijke gevolgen hebben moe ten ondervinden. Wel zelden is het uitge strekte gebied der Vereenigde Staten door zooveel geruchten en veronderstellingen in rep en roer gebracht, als in dat vroege voorjaar van 1932. Ondanks nasporingen op zeer breede basis moest het twee maanden duren, alvorens men eenige vastheid in deze tragische geschiedenis bereikte. Eerst op den 12en Mei van hetzelfde jaar werd het lijkje van den kleinen Charles terug gevon den in de nabijheid van de ouderlijke wo ning. Een neger vond het onder een hoop half vergane bladeren, vrijwel onherkenbaar reeds, en alleen met behulp van de kleertjes nog te identificeeren. De lijkschouw wees uit, dat de dood moest zijn ingetreden ten gevolge van een ernstige slag of schok. Een breuk in het schedeltje bracht dit uit De martelende onzekerheid, waarin de beide ouders verkeerden, was toen ten einde, doch de kwelling van het onderzoek, van her haalde verhooren en van een zeer hinder lijke publieke belangstelling duurde voort. Wij zullen hier niet in den breede op den gang van het twee jaar later tegen Haupt mann aanhangig gemaakte proces terugko men De aanklacht tegen dezen Duitsch-Amo rikaan,. die in zijn oude vaderland evenmin een vlekkeloos verleden had, was voorname lijk gebaseerd op de aanwezigheid van het papiergeld, dat als losprijs had moeten die nen. Op scherpzinnige manier werd door experts vastgesteld, dat de ladder die bij het misdrijf had gediend vervaardigd was uit planken, die in de woning van den ver dachte van de vliering waren weggezaagd. Moderne onderzoek-methoden verschaften hier een zoo groote mate van zekerheid, dat aan Hauptmanns schuld niet langer op re delijke gronden kon worden getwijfeld. Ten overvloede werd het vonnis der Trentonsche jury op 23 October 1935 door het hoogste ge rechtshof van New Jersey bevestigd. Dat desondanks de voltrekking van de dood straf zoo bij herhaling werd uitgesteld vond zijn oorzaak daarin, dat men nog steeds hoopte, verschillende duister gebleven om standigheden te kunnen ophelderen, o.a. of Hauptmann medeplichtigen bij zijn misdrijf had gehad. Zoowel het stilzwijgen, waarin deze zich hulde, als de sensatie-belustheid .van het Amerikaansche publiek werkten er toe mede, de bestaande onzekerheid te ver lichten, in die mate zelfs dat van tijd tot tijd de meest onzinnige geruchten opdoken ien gretig werden verspreid. De laatste wending in deze onverkwikke lijke historie is nog van zeer recenten datum. Een andere Duitsch-Amerikaan, de gewezen advocaat Paul Wendel, al evenmin een man van goede reputatie, zou zich heb ben laten ontvallen, dat niet Hauptmann, doch hij-zelf aan den dood van Lindberghs kind schuldig was. Wie de onbarmhartige methoden kent, waarmede de politie in de Staten het ver hoor van een verdachte tot een langdurige psychische marteling weet te maken meermalen werden gevangenen erdoor tot wanhoopsdaden gedreven kan zich voor stellen hoe weinig men op dergelijke ver klaringen en bekentenissen kan staat ma ken. Het schrijnende van dit alles was, dat zich de tragedie herhaalde van Sacco en Vanzetti: een ter dood verwezene weid aan een kwellende onzekrheid ten prooi ge laten, die hem psychisch wel sloopen moest. Ook een misdadiger is tenslotte toch een mensch. Ditzelfde ontstellende tekort aan mensche- lijkheid, dat officieele en officieuse instan ties bij dit alles aan den dag hebben gelegd, heeft zich tot op het alleruiterste moment bij het Amerikaansche publiek geopenbaard. Met auto's en touringcars trok men naar de gevangenis, die het tooneel van Haupt manns laatste uren zou zijn, als gold het enkel een sensatie-voorstelling. Om kwart voor negen kon men weer afrijden: de doo- dende electrische stroom had zijn werk vol- brachtl Wij *neenen goed te doen met de vermel ding van de afschuwelijke bizon derheden van Hauptmanns terechtstelling, die ons rtf lange Amerikaansche telegrammen bereik te, hier verder achterwege te laten. Het is geenszin® waarschijnlijk, dat met deze executie het laatste woord in de Lind bergh-affaire is gezegd. DE OORLOG IN OOST-AFR1KA BRITSCHE BELANGEN IN HET GEDING? Dp Palianen rukken zeer langzaam op ten Noorden van liet Asjiangïmeer. Het terrein is bijzonder moeilijk om de verbindings diensten in stand te houden; bovendien is het zeer modderig door lievige regenbuien. De gevechten van den 31en Maart werden bemoeilijkt door het bijzonder slechte weer; neittemin konden de Alpenjagers standhou den tegen den Abessijnschen aanval. Zij ver loren niet meer dan 40 meter terrein. De Ascari's, die eenige andere stellingen bezet hield, werden aanvankelijk verrast, maar de officieren kregen de troepen spoedig weer onder hun controle en men wist den Abessijnschen aanval af te slaan, waarbij men aanzienlijke verliezen toebracht. Engeland en het Tana-meer Men meent te weten, dat tijdens 't onder houd, dat de Britsche onderstaatssecretaris van huitenlandsche zaken. Sir Robert van Sittart, in het Foreign Office met Dino Grand i heeft gehad, de Italiaansche ambas sadeur op instructie van zijn regeering nog maals heeft verklaard, dat de bezetting door Italië van het gebied rond het Tana- meer geen enkele schending met zich mede zou kunnen brengen van de rechten van Engeland in dit gebied, zooals die door de verdragen zijn erkend. De prinses van Piemont De prinses van Piemont, die als Roode Kruis-zuster op weg is naar Somali-land is te Massoea aangekomen. Zij werd begroet door den hertog van Spoleto, admiraal Vit- tono Tur en de vice-gouverneur van Erv- threa Cuzzoni. De prinses bracht een bezoek aan Dogali waar zij een krans legde op het monument voor den eersten slag voor de verovering van Erythrca. Vervolgens vertrok de prin ses naar Mogadisco. De Italiaansche oorlogsindustrie Het algemeen Italiaansche commissariaat voor de vervaardiging van oorlogsmate riaal heeft in opdracht van Mussolini beslo ten over te gaan tot een intensiever oplei ding van geschoolde arbeiders voor de oor logsindustrie. Practische cursussen in spe ciale scholen zullen worden aangevuld met lezingen en technische documentaire films. De cursussen zullen iederen Zaterdagmid dag gegeven worden, daar dan in de Ita liaansche fabrieken niet gewerkt wordt. Na den slag bij Sokota Uit Asmara wordt gemeld, dat de Italiaan sche opmarsch aan het front bij Sokota wordt voortgezet, ondanks het verrader lijke karakter van het bergachtig terrein, waar men geen enkel spoor van verbin dingswegen aantreft De Italianen hebben bij het offensief steeds de overhand. 't Geheele gebied is bezaaid met de lijken van Abessijnsche krijgers. Honderden Abes- sijnsche gewonden worden door de Italia nen achter het front verzorgd. De ravitailleeringsdiensten van den vijand worden gecontroleerd uit vliegtuigen, die voortdurend bommen uitwerpen. De krijgers der Aiebo- en Galla-stajömen zijn de guerrilla begonnen in den rug en de flank van het Abessijnsche leger, dat op den terugtocht is en probeert zich aan de ach tervolging der Italiaansche troepen te ont trekken. VLIEGTUIGEN BOVEN ADDIS ABEBA Het vliegveld gebombardeerd? Een vijftal Italiaansche vliegtuigen is boven Addis Abeba verschenen en heeft zich verzameld nabij Surkaki, alwaar het vliegveld én het radio-sta tion der Abessijnsche hoofdstad gele gen zijn. Zij werden begroet door de kogelregen van het afweergeschut, doch naar het schijnt werd geen der toestellen daardoor getroffen. Wel vloog een machine een oogenblik zóó laag, dat men vermoedde, dat het zon neerstorten. Alle toestellen waren één-motorige verkenningsvliegtuigen. Aanvankelijke berichten spreken van een bombarde ment van het vliegveld; latere tele grammen trekken dit echter in twijfel. Geen nieuwe sanctiebesprekingen De Vasconcellos, de voorzitter van de commissie tot coördinatie der sancties te gen Italië, heeft medegedeeld, dat hij, met het oog op de pogingen, die door De Mada- riaga in het werk worden gesteld om Ita- liaansch-Abessijnsche vredesbesprekingen te bewerkstelligen, voor het oogenblik er van zal afzien, de sanctiecoonmissie bijeen te roepen. Commissie van dertien bijeen Op 20 April a.s. Bovan Scopa, de secretaris van de perma nente Italiaansche delegatie bij den Volken bond, heeft aan Avenol oen afschrift over handigd van het schrijven, dat de Italiaan sche regeering heeft gezonden aan den thans te Madrid verblijvenden voorzitter van de Commissie van Dertien, De Madariaga. In dit. schrijven verklaart de Italiaansche regeering zich bereid, na Pasohen een verte genwoordiger naar Genève te zenden, ter gelegenheid van de zitting van de Commis sie van Dertien, die op dat tijdstip gehou- ;n zou kunnen worden. Hoewel sommigen wenschen, dat de Com missie van Dertien eerder bijeenkomt, is de algemeene opinie, dat zij togen 20 April zal i-orden bijeengeroepen. Mandsjoekwo waarschuwt Buiten-Mongolië De regeering van Mandsjoekwo heeft een nota gezonden aan de regeering van Buiten- Mongolië, waarin wordt gewaarschuwd te gen de ernstige gevolgen, welke de provo caties van Mongolië zouden kunnen hebben zoor de betrekkingen tusschen beide landen, ndien de regeering van Buiten-Mongolië niet spoedig hieraan een einde maakt DE BESPREKINGEN TE LONDEN Rijnzone zal worden versterkt Edens rede in het Lagerhuis Naar thans bevestigd wordt, heeft Von Ribbentrop Eden geen hoop gege ven, dat Duitscliland zich zou kunnen verplichten, de Rijnzone tijdens de in terim-periode niet te versterken. Men verwacht niet dat de Duitsche regee- ring direct zal antwoorden op de vragen, die Eden gisteren mondeling aan Von Ribben trop heeft gesteld, omtrent bepaalde punten in de Duitsche voorstellen, die nadere op heldering zouden behoeven. Duitschland zou eerst willen afwachten wat. het standpunt der andere Locarno-mo- gendheden hieromtrent is. De vragen van Eden zouden o.a. betrek king hebben gehad op de volgende punten; de juiste uitlegging van het woord „troe pen". het koloniale vraagstuk, de kwestie der non-agressiepacten en die van heit hof van arbitrage. Edens verklaringen In het Britsche Lagerhuis heeft Eden verklaard, dat hij Von Ribbentrop meege deeld heeft, dat de Britsche regeering de voorstellen van Hitier als zeer belangrijk beschouwde. Hij had Von Ribbentrop zocht, aan zijn regeering de verzekering te geven, dat de Britsche regeering geen moei te zal sparen om te komen tot onderhande lingen, welke tot een definitieve regeling moeten leiden. Eden had er tegenover V* Ribbentror zijn leedwezen over uit gesp re ken, dat de Duitsche regeering met betrek, king tot de interim-periode niet tot tege- moetkomingen in staat was. Met betrekking tot de besprekingen der generale staven wees Eden er in zijn rede op, dat deze slechts betrekking zou den hebben op de periode der onderhan delingen, en dat zij van zuiver techni- schen aard zouden zijn en de politieke verplichtingen niet zouden vermeerde ren. Eden las den inhoud voor van de brieven, die hij aan de ambassadeure van Frankrijk en België had overhandigd, welke vrijwil overeenkomt met het ontwerp, dat gevoegd was bij het accoord, da: op 19 Maart doo de Locarno-mogendheden was opgesteld, en waarin gespreken wordt over het overle,. tusschen de generale staven van Engeland, Frankrijk en België. De betreffende conferentie zal te Londen worden gehouden. Veerstraat 50 Telefoon 6810 HILVERSUM SCHOTERWEG 1 Telefoon 16659 HAARLEM NIEUWE BINNENWEG 260 Tel. 37033 ZWAANSHALS 374 ROTTERDAM COLUMBUSSTR. 2, h. Suezkade, TeL 334523 DEN HAAG EEN FRANSCH VREDESPLAN? In een artikel ia de „Intransigeant" indent Jean Thouvenin te kunnen me- drdeelen, dat Frankrijk besloten heeft een vredesplan in te dienen, dat tegen over het plan van Hitier gesteld zou moeten worden. „Daar dit vredesplan", aldus voegt Thouvenin hieraan toe, „niet slechts ons, doch geheel Europa aangaat, moeten wij erop staan, dat het in het kader van den Volkenbond wordt bestudeerd. De diensten van den Quai d'Orsay, onder leiding Flandin en Paul Boncour, zijn op het oogen blik met de uitwerking van het plan bezig" „In het kort", zoo besluit Thouvenin, „te genover den Duitschen vrede stellen wij den Franschen vrede, d.vy.z. de verdediging van den Volkenbond, de toepassing vat collectieve veiligheid en de verplichting tot herstel van de internationale rechtsorde door het eerbiedigen der verbintenissen en verdragen". De nieuwe Duitsche Rijksdag Omtrent de samenstelling van den nieu wen Rijksdag wordt o.m. het volgende be kend gemaakt; Volgens het resultaat van de rijksdagver kiezingen van 29 Maart zijn in totaal 740 afgevaardigden gekozen. Daarvan komen 723 voor rekening van de 35 kieskringen 17 voor rekening van de rijkskieslijst Hitier staat aan het hoofd van de in kies kring 24 (Opper-Beieren-Schwaben) gekozen afgevaardigden, terwijl de plaatsvervanger van den Fuehrer, rijksminister Hess, op de rijkslijst als eerste staat De verschillende kieskringlijsten toonen als eersten de Kreis- leiter, rijksministers, gouwleiders en plaats vervangende gouwleiders. Onder de bekende persoonlijkheden, die hun intrede zullen doen in den nieuwen Rijksdag, bevinden zich o.m.: SS-Obergrup- penfuehrer Daluege, SA-Obergruppenfueh- rer von Jagow, generaal Litzmann, prins August Wilhelm von Hohenzollern. ambas sadeur von Ribbentrop, gouverneur dr Schnee (vroeger gouverneur van Duitsch- Oost-Afrika), rijksjeugdleider Baldur von Schirach, Amtsleiter van het bureau voor rassenpolitiek, dr Gross, staatsraad dr Fritz Thyssen, de leider van het nat.-soc. motor corps Huehnlein, rijksperschef der NSDAP dr Otto Dietrich. Voorts werden op de rijks lijst o.a. nog gekozen de president van poli tie van Berlijn, graaf Helldorff, de geheime financien raad dr Hugenberg, gezant von Papen en rijksminister Seldte. Na de overivlnningen aan het Noordelijk front in Abessynië werd onmiddellijk door de Italiaansche troepen overgegaan lot den aanleg van verbindingswegen in 't gebeigte HAUPTMANN IS TERECHTGESTELD! In den afgeloopen nacht Is medegedeeld, dat Hauptmann geen nieuw uitstel zou krijgen en dat de executie op het vastge stelde uur zou plaats vinden. Deze mededeeling werd later bevestigd. De beul Elliot kwam een uur voor de executie in de gevangenis aan. Om de ge vangenis was een dubbel cordon van agen ten opgesteld. Fisher, de voornaamste verdediger van Hauptmann kwam om 7.05 (Am. tijd) Inde gevangenis aan, spoedig daarna kwamen ook de dertig getuigen, die de terechtstel ling zouden bijwonen. In do kamer van den directeur Kimberling werden zij nauwkeu rig gefouilleerd. Toen het besluit van gouverneur Hoff mann, om Hauptmann geen nieuw uitstel te verleenen, bekend werd. was de beul reeds in 't zaaltje waar de electrische stoel staat opgesteld aanwezig. Deze begon direct voorbereidingen te treffen. Voor de gevangenis kwam toen het uur van de executie Legon te naderen een groo te menigte bijeen. Auto's en touristenauto's en andere voertuigen verzamelden zich voor het gebouw. De predikant, die Hauptmann den laatsten geestelijken bijstand moest ver leenen, kwam weldra in de gevangenis aan. Eenige minuten over acht begaf een dokter zich naar het hotel, waar de vrouw van Hauptmann verblijf houdt Om tien minuten over acht, was er nog niets over de executie bekend. Even later werd echter medegedeeld, dat de terechtstelling van Hauptmann was. De Italiaansch-AIbaneesche accoorden De pas gesloten accoorden tusschen Italië en Albanië zijn van financioelen, economi- schen en commercieelen aard. Het financieel accoord beoogt de reorgani satie der Albaneesche financiën en de ver strekking van een Italiaansche leening voor het tabaksmonopolie, dat den Albaneeschen staat regelmatige inkomsten zal verschaffen. De economische accoorden vullen de over eenkomsten aan betreffende de Italiaansche landbouworganisatie, die is gevormd voor de methodische verbetering van den Alba neeschen landbouw. Een It-aliaansch orga nisme, dat reeds zijn werkzaamheden uit oefent, zal de vrije beschikking krijgen over een nieuwe zone, die geëxploiteerd zal wor den voor den uitvoer naar Italië. Op industrieel gebied breidt de Italiaan sche petroleum-organisatie, die reeds in twee zones in het gebied van Devoli werkt, haar werkzaamheden uit tot de petroleumzone van Berat. De commercieele accoorden zijn gebaseerd op het bestaande handelsverdrag. Hongarije bewapent nog niet Het Italiaansche agentschap Stefani vi neemt uit welingelichte bron, dat Hongarije op het oogenblik geen enkel voornemen heeft Oostenrijk na te volgen aangaande in voering van militairen dienstplicht, hetgeen niet verhindert dat de Hongaarsche regee ring haar welbekende standpunt betreffende het militaire probleem en de rechtsgelijk heid handhaaft. Boedapest behoudt zich zijn beslissing voor ten opzichte van den inhoud en den datum der démarches, die het zich voorstelt te ondernemen. Verdrag tusschen Irak en Arabië Naar te Londen wordt vernomen is Don derdag te Bagdad een bondgenootschapsver drag tusschen Irak en Arabië geteekend. Het verdrag wordt gekwalificeerd als een „verdrag van bondgenootschap tusschen Arabische broederschap en Mohammedaan- sche vriendschap". Maandag zullen te Mekka en Bagdad nadere bijzonderheden worden gepubliceerd. Het verdrag staat open voor toetreding van andere Arabische en Mohammedaau- sche staten. Werkloozen door mijngas gedood Zij zoeten naar kolen In een z.g.n. wilde mijnschacht nabij Teplitz Schoenau (D.) zijn een drietal werk loozen door uitstroomend mijngas gedood. Een aantal werkloozen had in de verlaten mijn van de steenkoolmaatschappij Gotles- Segen, zonder de noodige voorzichtigheids maatregelen, een aanvang gemaakt met het op eigen gelegenheid delven van steenkool. Toen zich mijngas begon te vormen viel een der werkloozen neer. Zijn kameraden poog den hem te redden, doch ook deze twee mannen vielen buiten bewustzijn op den grond. Het ongeluk werd eerst zoo laat ontdekt, dat de reddingscolonne slechts de Lijken bergen kon. Tijdens de reddingswerkzaam heden werden nog vier mijnwerkers door mijngas vergiftigd. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Er doen geruchten de ronde, volgens welke zich in de schacht nog verschelden lijken van verongelukte werklooze mijnwerkers be vinden. die daar des nachts hebben gewerkt. Een commissie van onderzoek is ter plaat- aangekomen en heeft onmiddellijk voort zetting van het bergingswerk gelast. De „Hindenburg" te Rio de Janeiro Volgens te Hamburg ontvangen berichten is het luchtschip „Hindenburg" boven Rio de Janeiro aangekomen. Het luchtschip zal alvorens te landen nog eenige malen boven de stad cirkelen. Uit vroegere mededeellngen blijkt dat men oen fraaie reis heeft gemaakt langs de kust van Brazilië, langs Macio, Bahia eu Bel mont e. MALVERSATIES IN KOPENHAGEN In Kopenhagen is men bij de gemeente lijke administratie malversaties op 't spoor gekomen, waarvan het bedrag in de hon derdduizenden kronen loopt. Zij zijn ge pleegd door den directeur van de gemeen telijke verkoopsbureaux, die kolen, cokes, hout en petroleum aan onbemiddelden le veren. De boekhoudaf dee ling van 't bureau zou medeplichtig zijn. De malversaties, die zich uitstrekken over een periode van 9 jaar. geschieden door ver- valsching der volgbriefjes. Na ontdekking der malversaties heeft de directeur tweemaal getracht zich van het leven te berooven. doch beide keeren zonder succes. Later heeft hij een bekentenis afgelegd. De boekhouder blijft echter ontkennen medeplichtig te zijn. GEMENGD NIEUWS Doodelijke Auto- en motor-ongelukken Te Ginneken is een 4-jarig meisje, hot dochtertje van de familie T. te Ginneken; door een auto, bestuurd door den heer G„ eveneens uit Ginneken, op den weg Ginne ken—Tilburg aangereden, toen het kind de zen wilde oversteken. Het meisje werd eerst tegen een lantaarn geslingerd, waardoor zij een hoofdwonde kreeg, terwijl vervolgens de beide linkerwielen van het voertuig haar over de borst reden; hierbij werden vijf ribben gebroken. Tien minuten later over leed zij. Omtrent de schuldvraag van den heer G. is de politie nog in onderzoek. Te B i 11 h o v e n reed op den Soestdijk- schenweg een met paard bespannen wagen. De bestuurder van den wagen wilde een linker uitweg inrijden en stak daartoe zijn linker arm uit In de veife had hij wel een motor zien naderen, doch hij achtte den afstand groot genoeg om noe den zijweg te kunnen inslaan. Op het laatste oogenblik echter zag de bestuurder van de wagen, dat de motor met groote vaart naderde en daarom hield hij zijn paard in om den motorrijder voor het paard te laten pas- seeren. De motorrijder remde met alle kracht, doch kwam, na het paard te heb ben gepasseerd, tegen een boom. Hij was op slag dood. Dr. van Schaik uit Bilthoven kon slechts den dood constateeren. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraaf plaats te Bityhoven. van een hoogte van zeven meter gevallen- Op het terrein van de Bataafsdie Petrole um Maatschappij aan de Badhuisweg t« Am sterdam is een ongeveer 30-jarige werk man van een zeven meter hooge stellage ge vallen. Met verschillende ernstige fracturen is het slachtoffer naar het Binnen Gasthuis vervoerd. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Thorshavn 769.5. Laagste stand te Vardö 749.8. Stand vanmorgen half twaalf 760.9. WEER VERWACHTING Matige tot krachtige later afnemende N.O. tot O. wind. gedeeltelijk bewolkt., weinig of ffeen regen in het Noorden, in het Zui den meer kans op regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT _Na het passeeren van de diepe secundaire, die aan de Noorsche kust Z.W. storm bracht heeft de hoogc drukking zich in het N.W. hersteld en de secundaire trekt snel Oost waarts over de Oostzee. De Z.W. depressie heeft zich tot in Oostenrijk uitgebreid, maar werd in de kern weinig dieper. Drukstijging in het Noorden van ons land deed tijdelijk de luchtdrukverschillen toene men, zoodat aan de kust stormachtige N.O, winden waaien. In Scandinavië is de vorst in bet Noorden weer tot streng toe, er is veel sneeuw ge vallen. Aan de Noorsche kust waait het krachtig uit N.W.; in de Oostzee uit W. tot Op de Britsche eilanden is de temperatuur verder gedaald; in Schotland, waar de lucht opklaarde, tot onder het vriespunt. Over het Kanaal valt regen en sneeuw. In Frankrijk blijft de temperatuur boven normaal, er valt bijna overal regen. Roche- fort had bij onweer 46 mM. In Duitschland is de lucht ook bijna overal zwaar bewolkt met regen in het Zuiden. De uitbreiding van de hooge drukking over Scandinavië zal de gure O. windeil doen aanhouden, terwijl de depressie in het Zuiden, vooral in het Zuiden van ons land, kans op regen geeft THERMOMETERSTA ND: Stand vanmorgen half twaalf 7.2 C. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen om 7.45 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. 5 APRIL Zonsopgang 5.27 u., zonsondergang 6.39 u. Maan op nam. 5.36 u., onder voorm. 4.27 u 6 APRIL Zonsopgang 5.25 u., zonsondergang 6.41 u. Maan op nam. 6.45 u., onder voorm. 4.4U u Volle Maan 11.06 o. nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 5 APRIL Van 's avonds 7.09 u. tot 's morgens 4.55 u. 6 APRIL Van 's avonds 7.11 u. tot 's morgens 4.52 u. BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDERNEMING van W. J. INNEMEE ZONEN DOODELIJKE VAL Aan de O verhovener straat te Sitta.rd is een 87-jarige man, de heer J. M. uit het raam van zijn slaapkamer gevallen. Hij viel ongeveer vijf meter naar beneden en werd met een armfractuur opgenomen. Ofschoon ziin toestand aanvankelijk niet ernstig leek is de grijsaard eenige uren later overleden. BRANDEN Te We hl (Gld.) is het woonhuis, winkel en café van gebroeders Lamers totaal af gebrand. Alleen de schuur en bakkerij ble ven gespaard. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. VOORJAARSBODEN Gistermorgen werd in het landelijk ge deelte van Rotterdam, aan den Kraling- scheweg, de zwaluw gezien en even daarna de koekoek gehoord. RECHTZAKEN een erfgooierskwestie Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in het civiel geding, tusschen een aantal erfgooiers, die geen uitkeering uit de opbrengst van het natuurreservaat hebben gekregen en de Vereeniging Stad en Lande van Gooiland. Ongeveer 200 personen mee- nen, hoewel zij niet voorkomen op de leden lijst van 1932, toch recht op uitkeering te hebben. De rechtbank had hun eisch afge wezen; het Gerechtshof heeft het vonnis der rechtbank bevestigd en overwoog o.m. dat alleen zij, die op de lijst voorkomen deelge- rochtigd zijn in de opbrengst van het natuur reservaat. SENSATIONEELE AANBIEDING r bijzondere redenen en tegelijkertijd ter in troductie van haar NIEUW SCHEERMESJE „H. R.", volgens geheel nieuw systeem geslepen, brengt de Ier goeder naam en faam bekend staande Firma .UNICA" een onbekende SENSATIE-RECLAME, welke tot 5 April van kracht is. Bij bestelling van 30 stuks „H. R." scheermesjes (langere levensduur) 2,95 plus vracht, ontvangt tot bovenvermelden datum iedere kooper GEHEEL GRATIS een waardevol 34-deelig stel Tafelbestekken zwaar Zilverchroom, met 10 jaar schrifte lijke garantie, bestaande uit: 1 Soeplepel 1 Groentclepel 1 Aardappel lepel 1 Juslepel Tafelleapels Tafelvorken Deszerlepels Dessert. vorken 8 Tafelmessen met chroomheft VLEKVRIJ VLEKVRIJ Een geschenk voor Uw leven Om teleurstelling te voorkomen wordt men vorzocht geen dubbele aanvraag te doen, in verband met. den beperkten voorraad van bovengenoemde geschenken, waardoor men de kans aan anderen zou ontnemen, iets wat door onze firma zon. veel mogelijk zal worden vermeden. Meer dan één aanvrage uit één gezin wordt dus absoluut geweigerd! Vooruitbetaling van geld wordt niet geaccepteerd Aanvragen te richten aan UNICA IMPORT, Afd. Reclame, Haringvliet 65 N.Z ROTTERDAM NABERICHT DER DIRECTIE. De Directie hoopt met deze haast ongeloofelijke reclame het vertrouwen van het publiek te winnen, hetgeen meermalen door soortgelijke aanbiedingen wordt geschaad, hetgeen in een circulaire, welke bü j3ojje£elhng_wordt ingesloten, nader zal worden geëxpliceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2