STADSNIEUWS ZATERDAGNUMMERS U,T DEN OMTREK VRIJDAG 3 APRIL 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 Een misleidende circulaire De secretaris van den Armenraad verzoekt ons het volgende op te nemen: Er wordt in Leiden gewerkt met een cir culaire van de Onderlinge Vereeniging van Werklooze Tuinlieden, secretariaat W. H. Ja cobs, Linnaeusstraat 86. De circulaire vangt aan als volgt: „M. M. Uit hoofde van onzen vasten wil, om onder moeilijke omstandigheden voor onze werklooze tuinlieden een sober bestaan te vinden, zijn wij zoo vrij, u deze circulaire aan te bieden. Ongelukkiger menschen zijn er niet die wil len werken en die door de slechte tijden ge dwongen zijn hun tijd in ledigheid door te brengen. De menschen in deze circulaire bedoeld zijn alle vakmensohen en meest va ders van groote gezinnen. Wij hebben nu besloten deze lieden door de verkoop van pakjes 'bloemzaad (ook alle andere sorten zaden op bestelling verkrijg baar) in hun eigen levensonderhoud en hun gezin te voorzien, want deze lieden gaan lie vor duizendmaal door weer en wind, dan eenmaal stempelen op een mooien dag". Wie de circulaire ontvangt, krijgt een of twee dagen later iemand aan do deur, die pakjes zaad te koop aanbiedt. Tegen dezen straathandel bestaat als zoodanig geen be zwaar, wel echter tegen de circulaire, die den handel voorbereidt. Immers deze circu laire is volkomen misleiddend Deze „Onderlinge Vereeniging" bestaat in werkelijkheid uit slechts twee personen, na melijk W. H. Jacobs en H. A. J. Brom, zijn zwager, Jacobs is kellner, Brom werkman; geen van beiden heeft eenig verstand van tuinieren. Beiden wonen in Den Haag. Wie werkloozen tuinlieden wil 'helpen, is tlus bier aan bet vereerde adres. ..Reuvens" Openb. leeszaal en bibliotheek Aanwinsten April 1936 Romans; oorspronkelijk Nederlandsch ver taald. Boo. S. O heerlijk leven. Bruyn, C. Een zakkennaaier grijpt naar het geluk. Buck. P. S- Het verdeelde huis (verv. op: De zonen van Wang Lung). Buck, P. S. De zonen van .Wang Lung (verv. op: Op eigen grond). Eeden, F. van. De nachtbruid. Elsschot, W. Villa des Rases. Eyk, Henriëtte van. Gabriël. Fallada, H. Boeren in nood. Glaeser, E. Vre de. GoghKaulbach, A. van. Schaduwkinde ren. Hoogstraten—Schooh, A. van. De vrou wen Baccalare. HoornSurie, A. van der. Ik zoek werk. Hurst, F. Anitra's dans. Labber- ton, M. Jeugd in de branding. Labberton. M. Lichtende horizon. Last, Jef. Voor de Mast. Limburg, J. Uw zuster Eva. Marai. Sandor. Vreemdelingen. Mollinger, J. Buiten de ha ven deint de zee. Neumann, Robert. Koning, koningin en dictator. Randwijk, H. M. van. Burgers in nood. Rittfer Jr., P. H. Woeker. Thijssen. Th. Een bonte bundel. Vestdijk, S. Dë dood betrapt. Wallace, Edgar. Doodencel. Wermeskerken, H. van. Suikerfreule. Zoo- mersVermeer, J. P. Vader. Fransch: Romains, J. Les hommes de bon- jie volonté, dl. 9. Engelsch: Bridge, A. Illyrin spring. Duitsch: Kastner. E. Drei Manner im Schnee. Klabund. Burgia. Populair wetenschappelijke werken: Aucustinus. St. Over 'het gelukkige leven. Marchant, H. P. Hoe kwam ik er toe? Lud- wig, Emil. Gesprekken met Masaryk. Reeser, E. Alubons Piepenbroek. Zweig, S. Maria SluarL (Ned. vert.). Mollema, J. C. De eerste schipvaart der hollanders naar Oost-Indië. RogerTourte, J. Drie jaren tent-leven; als trekkers de wereld rond. Wytema, M. S. „Klaar voor onderwater".. Tinbergen, J. Con- junctuurbeheersching. Rovësz. G. Psycholo gie van het bedrijfsleven, Stemmen van Ne derlanders over de behandeling der Joden in Duitschland door H. A. van Bakel, W. A. Bon ge r, T. Brandsma e.a., Schrijvers ge tuigen tegen oorlog en militairisme, Such- telen, N. van Oorlog: feestgelag ter her denking en huldiging van Desiderius Eras mus, Doesburg, Th. van Drie voordrachten o\er de nieuwe beeldende kunst, Stijl, De Theo van Doesburg no., Cassee, U. Brei zelf kleeding voor baby's en kleuters, Sinninghe, J. R. W. Overijselsch sagenboek, Méride, W. de De wilde wingerd; bloemlezing, Stuiveling, G. Verzon van nu, Werumeus Buning. J. W. F. Negen balladen KERRCONCERT Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een liefdadigheidskerkconcert gegeven ten bate van de kas der kerk. Wij hadden dezen avond niet verwacht dat de Kerk tot in aJle hoeken bezet zou zijn, doch dat er zóó weinig belangstelling zou bestaan voor een dergelijk concert, hadden wij toch piet durven vermoeden. Ds. Tichelaar, praeses van den Kerke- raad, opende deze concertavond op gebrui kelijke wijze. Geheel belangeloos werd dit concert gegeven door mej. A. Hannema, Scheveningen, orgel mej. Nora Blok, Bus- sum, sopraan; Mej. Raphael, Oegstgeest, viool; de heer Jan Schipper, Buissum, tenor. Hef, programma vermeldde werken van Bach, Krieger, Handel, Mendelssohn e.a. 't Was een avond van schoone kunst. r Gevonden voorwerpen In de maand Maart Een zak met touw, zadeltaschje met ge reedschap, portemonnaies, autoped, bankbil jet, étui inh. passer, pen, liniaal z., hand schoenen, 2 brillen met hoornen montuur, 3 armbanden, sleutels, taichjes, een paal, ko peren gewicht van 50 gram, poederdoos, bruin koord-, parelketting met verm, zilveren slot, rijwielbelastingmerken, paar witte kin derschoentjes, gouden broche met bloedkora len steentje, ringetje met rood steentje, hand kap, sjaal, twee jurken, bruine actetasch, bruin lederen étui, boodschappentasch, R.K. gozangenboekje, een lage zwarte dames schoen, duimstok, twee rozenkransen, een paardendek, broche (verm. zilver), alpino muts, portefeuille inh. notitieboekje, 2 vul penhouders, paar witte gymnastiekschoenen, blauwe ceintuur met gesp, wollen das, zwar te gymnastiekschoen, corset, reclamebord, ladder, ring met steen, kerkboek, leesboekje met peau de pêohe bandje, étui, inh. spiegel en kammetje, zwart horlogelint, notitieboek je, padvindersriem, rcntezegels, jongensjasje, regenjas, das, dameshoed, bril met nikkel montuur, actetasch inh. boeken, autoband. Gevonden in de electrische tram (stads- lijn): vijf jaar handschoenen, drie handschoe nen. één parapluie. halsketting en een schort Gevonden in het postkantoor: een paar bruine astraknn-heerenhandschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur namid dag, behalve Donderdags en Vrijdags, ten politiehureele alhier. Begrafenis van oud-hortulanus E. Th. Witte Op de begraafplaats Groenesteeg alhier heelt gistermiddag onder groote belang stelling de teraardebestelling plaats geliad van den heer E. Th. Witte, in leven oud- hortulanus van 's Rijks Academietuin al hier. Onder de aanwezigen bevonden zich o. m. Mr. P. J. Idenburg, secretaris en de heer A. van Hoogstraten, administrateur van het College van Curatoren der Leidscne Universiteit; Prof. Mr. H. J. Lam, waar nemend directeur van den Hortus; Mr. Th. J. T. Noyon, waarnemend voorzitter van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkunde; de heer i. Kriest Jzn., namens de afd. Leiden van deze Maatschappij; de heer H. Veen- dorp, hortulanus van den Hortus Botani cus te Leiden, vergezeld van het voltallig personeel van den Hortus. Voorts Dr. M. J. Sirks uit Rijswijk, mej. J. Hingst, directrice van de Meisjestuinbouwschool te Rijswijk, de heer Mensing uit Aalsmeer, secretaris hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatschap pij v. Tuinbouw en Plantkunde, de heer J. Ballego, voorzitter van de afdeeling Leiden en vele anderen. Nadat de met een twintigtal bloemstuk ken en kransen belegde kist door het per soneel van den Hortus grafwaarts was ge dragen. sprak allereerst Prof. Dr. H. J. Lam. Spr. die namens Prof. Baas Bekking, die buitenslands vertoeft, het woord voerde, sprak woorden van dank namens het heele personeel van den Hortus, waaraan Wil te gedurende veertig jaar verbonden is geweest, waarvan 30 jaar als hortulanus. De Hortus is van 1S551930 geregeerd ge worden door de familie Witte, aldus spr. Witte heeft tegenslagen en teleurstellingen gehad; hij heeft groote plannen gekoesterd, die hij echter niet alle heeft kunnen ver wezenlijken. Een hortulanus te Leiden heeft een eervol en verantwoordelijk ambt en spr. braoht den overledene hulde voor de wijze waarop hij dat ambt heeft vervuld. De tegenwoordige hortulanus is op het oogenblik bezig met een herdenkingsboek van den Hortus, ter gelegenheid van het a.s. 350-jarig bestaan, en de naam van Witte zal daarin met eere genoemd worden. Na mens het tegenwoordige personeel van den Hortus bracht spr. een laatste eerbiedige groet. Vervolgens nam de heer Th. J. T. Noy< waarn. voorzitter van het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, het woord, die uitvoerig uiteenzette het vele dat de overledene voor de Maat schappij geweest is en dit wel in tal van functies. Vooral schetste spr. 't geen de heer Witte heeft verricht als redacteur van het weekblad der Maatschappij. In deze functie had hij 'n adviseerende stem in het hoofd bestuur en de vergaderingen hebben van zijn groote kennis veel geleerd. De afdeelinj Leiden van de- Maatschappij, waarvan hij voorzitter was, heeft hij tot grootcn bloei gebracht. Tot ver over onze grenzen was hij bekend en daardoor had hij zitting in tal van keuringscommissies van tentoonstellin gen over de geheele wereld gehouden. Bij zijn afscheid, nu juist 5 jaar geleden, werd hij tot eereiid der Maatschappij benoemd, een onderscheiding, die slechts zelden wordt verleend. Spr. besloot met het brengen van een eerbiedigen dank aan Witte, wiens naam in gulden letters in de ctnnalen der Maat schappij zal geboekstaafd blijven, maar ook durend gegrift zal, zijn in de memorie van allen die met hem hebben samenge werkt. Voorts sprak de heer J. J. Ballegó woor den van afscheid namens de afd. Leiden der Maatschappij en namens de Ned. Dahlia Vereeniging: beide vereenigingen zijn door Witte tot hoogen bloei gebracht. Namens de afd. Leiden legde spr. een krans op het graf, grootendeels bestaande uit bloemen en bladeren uit den Hortus afkomstig. Ten slotte sprak namens de afd. Wasse naar de heer Polderman, waarna mej. J. Hingst, directrice van de Meisjestuinbouw school Huis te Lande te Rijswijk, er aan herinnerde, dat deze school haar ontstaan aan den overledene te danken heeft gehad. De school is menigeen tot zegen geweest en zal ook menigeen in de toekomst nog tot zegen zijn. Een der familieleden dankte ten slotte voor de betoonde belangstelling. Mevr. Ina Boudier-Bakker over „Vrouw Jacob" Voor de afdeeling Leiden van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen heeft gister middag mevr. Ina BoudierBakker frag menten voorgelezen uit haar jongste roman „Vrouw Jacob". De bekende schrijfster werd ingeleid door de presidente der afdeeling, mevr. A. van Gilse—van Geldermalsen, die haar dank bracht voor hetgeen zij in haar vorige boe ken reeds aan ons volk en in 't bijzonder aan de Nederlandsche vrouw hëéft geschon ken. Mevr. Boudier ving aan met een kort overzicht van het leven van de hoofdper soon in haar boek, Jacoba van Beieren, de ze hoogst merkwaardige vrouw, die als een plotseling opstijgendo raket in het lc- van haar tijd is versfchenen, die met verwonderlijke glans een korten tijd aan den hemel heeft goschitterd om even plotseling en wonderlijk haar ondergang te vinden. Spr. vertelde van de omstandigheden, waaronder Vrouw Jacob op haar zestiende jaar reeds tot landsvrouwe werd uitgeroe pen, van haar Gorcumsche avontuur, waar door ze geworden is wat ze toen en later was cn van haar tweede huwelijk, waarin ze moedeloos gedreven is en dat van een aaneenschakeling was van kuiperijen van haar onwaardigen echtgenoot, de bedor ven Hertog van Brabant. Ze heeft het bestaan in dien tijd, dit huwelijk te ver breken, zonder toestemming van den Paus. En zonder dat het huwelijk gelost was is ze ook haar derde huwelijk, dat met Hum- phreg van Gloucester, aangegaan en daar door heeft ze velen, hoewel een groot deel van het volk haar nog trouw bleef, van zich vervreemd. Twee dingen zijn haar noodlottig geworden: de tijd waarin zij leefde en strijd moest voeren en de per sonen, waaraan zij zich heeft verbonden. In menig opzicht was zij haar tijd vooruit. Zij las en had een bibliotheekje, zij had een hang naar schoonheid. De eigen tijd heeft haar niet kunnen begrijpen. De der de stand heeft zij die meende dat geen enkele andere stand dan de ridderstand iets beteekende onderdrukt cn vernie tigd, waar zij kon en daardoor heeft ze van ons blad met het fraaie, 12 pagina's groote ZONDAGSBLAD zijn verkrijgbaar bij: KANTOORBOEKHANDEL Fa. KOUWENHOVEN DOEZASTRAAT 37 rampen en ellende over zich getrokken. Het derde huwelijk, nadat het tweede nog niet was ontbonden, is de groote ramp van haar leven geweest. Humphreg van Glou cester is indirect cle oorzaak geweest van haar ongeluk. In de strijd om het geloof in hem te behouden, is haar frissche ge zondheid gebroken. Voor haar vierde hu welijk, mot Frank van Borselen, heeft ze afstand moeten doen van al haar eer en macht. Ze was niet langer vrouw Jacob en spoedig is de dood barmhartiger geworden dun hot leven voor deze vrouw, die in een kort tijdsbestek niet één, maar twintig le vens heeft geleefd. Na deze inleiding las mevr. Boudier ver schillende van de meest kenmerkende frag menten uit haar boek, fragmenten die er vooral op berekend waren de gespletenheid in het karakter van Vrouw Jacob krijgs haftig en vrouwelijk zwak te doen uit komen en die do groote tragiek van haar koninklijke figuur aangrijpend duidelijk voor ons neerzetten. De gaande en komende man Uit Leiden vertrokken E. de Haas—Aanen, Den Haag, Abricosen straat 154 A. M. WilminkAndringa, Hengelo, Brinkstraat 9 H. A. Arnold, Leeuwarden, Schuberlstraat 14 A. M. van Biemen, Dordrecht, Bosb. Toussaintstraat ?3rd. W. F. v. d. Broek en fam., Haarlem, Overtonstraat 7 H. F. M. Cuppen, Seven- them E. NabalkeDemo, Oegstgeest, Ko ninginnelaan 17 Wed. H. E. Springer v. Dorsten, Den Haag, Troelstrakade 237 H. G. v. Everdingen, Rotterdam, Westerlaan 2 C. M. Gaykema en fam., Amersfoort, Pieter Pijperstraat 16 Wed. S. Popp Geenjaar, Den Haag, Columbusstraat 88 G. v. d. Giessen, Uitgeest, Assumerweg 67a C de Ilaas, Den Haag, Abricosenstraat 154 M. C Hornemann en familie, Den Haag, de Carpentierstraat 113 J. E. Hij- ma, Haarlem, Gasthuisvest 47 W. Imtnink en fam., Maastricht, Noormarmensingel 25 J. H. Kennen en fam., Haarlem, Bade- lochstraat 42 H. P. Klöckner en fam.r Hildesheim, Waterloostraat 2 M. C. Koek, Zoeterwoudo C 66 J. J. Kop en familie, Oegstgeest, Kempenaerstraat 77 J. van Leeuwen, Oegstgeest, Haarlemmervaart 11 J. S. v. d. Meer en fam., Dordrecht, F Toussaintstraat 72rd. P. J. v. d. Meijden en farm, Leiderdorp, v. d. Valk Bouwman weg 22 H. M. de Monchy, Den Haag, van Speijkstr. 33 P Pape, Den' Haag, Ruyoh- roklaan 143 G. v. d. Poll en fam., Den Haag, de la Reijweg 283 E. J. Ropkens de Lange, Kaapstad M. M. de Bóer- Smit, Zeist, Fr. Hendriklaan 4 W. M. A- van Soest, Venlo, Past. Op Heijstraat 16 -*■ E. Sohn, Rotterdam, Vredehof weg 39 C. Sterk en fam., Heukelum B 63 B. M. Stip- donk, Den Haag, Bczuidenh. weg 153 Swie Hoo Tan. Den Haag, 2e Ricmerstraat 111 G. J. Vermeulen, Soerabaja N. van Weesel, Zuid-Afrika K. West en faniiliG, Utrecht, Pr. Hendriklaan 12bis G. Wissenburgh, Oegstgeest, L. de Colignydaan S K. Wissmann, Sterkrede, Neuköllnstr. 68 C. van 't Zelfde, Leiderdorp, Hoofd,- straat 13b. In Leiden gevestigd I. Bakker, bierbottelaarskn., Atjehsiraat 63 M. A. van Beek, dienstbode, Volmolen gracht 2 L. Beumer, bankwerker, Leeuwe rikstraat 12 Wed. A. S. SmitBlom, Plantsoen 111 J. Blootshoofd en familie, chemigraaf, Fr. van Mierisstraat 21a K. de Boer, fabrieksarbeider, Uiterstegr. 184a J. A. Bon, ingenieur, Turfmarkt 4 - d. Burg, dienstbode, Roodborststr. 46 G. Corver, verpleegster. Witte Singel 51 J. M. Dekker, Merelstraat 39 H. J. Dekkers, hulp in de huish., v. d. Waalsstr. T. van Dijk, verpleegster. Rijnsb.weg G. Focken Kremer, Plantsoen 67 D. F. A. Goudriaan en fam., bezorger Mij. ..De Veluwe", Spieghelstraat 24a J. W. H. v. d. Heuvel en fam.. kantoorbediende, Maredijk 153a N. J. M. Kerling, J. Goyenkade 11 W. Koopstra, dienstbode, Stationsweg 2 G. Kriiger, dienstbode, Nw. Riin 87a P. J. Chr. Minderman en fam., musicus, Lijsterstraat 33 H. M. Rapp, dienstbode, Lammermarkt 45 H. v. Rijn, hulp in de huishouding, P. de la Courtstr. - M. Schmiicker, dienstbode, Morseb el 1 G. Belfi—Talamini en fam., Geèrcstraat 6 A. M. Grimbergen—v. d. Valk. Vondellaan 13 A. Vis, leeraar Am bachtsschool, Levondaal 4 A. M. A. Th. Wagemans, Noordeinde 24 W. A. van Wamel, huishoudster, H. Morschweg 28 Ghr. A. de Witte cn fam., Fr. v. Mierisstraat M. H. Wolters, kruideniersbed., K. Hansenstr. 7 A. F. Ziessen en fam., comm. granen. Thorheckeslraat 19 J. NL A. v. d. Zon, dienstbode, Moriaanweg 4—6. Begin van brand Hedennacht te 2.10 uur is een begin van brand ontdekt door een agent van politie in de werkplaats van den slager W. F. de la R. in de Mirakelsteeg. Het bleek, dat het vuur woedde in de rookkast, waarin zich spek en worst bevonden. Waarschijn lijk is een stuk spek of worst in het vuur gevallen. Met behulp van een binnenslang op de waterleiding zijn de vlammen gedoofd. De schade bleef tot de kast beperkt. De brand- die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. BURGERLIJKE STAND BEVALEN- J M S v SoestSmeets d SI iebbeekNaber d. OVERLEDEN: G VerbaanPels. wede 74 jr P J Develing\ wedr 70 jr Agenda avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 5 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoose- woerd 171. tclef. 502: D. J. van Driessum Mare 110. telef. 406 en C. van Zijp, Wilhei- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. ALPHEN AAN DEN RIJN ERNSTIGE AANRIJDING Gistermiddag werd het 10-jarig zoontje van Van Leeuwen in Den Hoorn aangereden door een auto van dc|i garagehouder L. al hier. Het ventje werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. KOLENDAMPVERGIFTIGING In den nacht van Woensdag op Donder dag werd een der huisgenooten van het gezin van Van der V. in de Raadhuisstraat wakker eu bemerkte dat hij en meer leden van het gezin zware hoofdpijn hadden. Terstond werd Dr. H. ontboden, die vergif tiging door kolendamp constateerde. Nader bleek dat de koebel niet goed was afgesloten. Geiukkig was de ongesteldheid niet vau ernstigen aard. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK In ons blad is meer dan eens gewezen op het noodige van een flinke som gelds voor den arbeid om jonge mensclien te kunnen zenden naar werkkampen. We kunnen vol staan met u er aan te herinneren dat de collecte alhier Zaterdag a.s. wordt gehou den. HAZERSWOUDE VEERTIGJARIG JUBILEUM Onder zeer vele blijken van belangstel ling heeft de heer J. Blijleven, kantoor houder bij de P. T. T.- dienst alhier, zijn 40-jarig ambtsjubileum mogen herdenken. Zijn woning was dien dag in een bloemen hof herschapen, waaronder een bloemen mand van het Bondsbestuur van „Door Plicht tot Recht". Behalve do vele schrifte lijke gelukwenschen en telegrammen, die de jubilaris in ontvangst had te nemen, kwamen vele vooraanstaande personen hem complimenteeren. Daaronder werden opge merkt de Directeur van het P. T. T.kan- toor te Leiden, de heer Van de Elaert, en de referendaris, de heer Bregman; leden van het Bondsbestuur van D. P. T. R.; be stuursleden van de Afd. Alphen cn Om streken, verschillende collega's uit omlig gende plaatsen: het Dagelijksch Bestuu der Gemeente, Ds. P. L. Kichl, Dr. J C. K. Zoete en vele anderen, welke allen waardcerende woorden uiting gaven aan hun medeleven met den getrouwen en dienstelijken ambtenaar. In den loop van dit jaar hoopt de jubilaris, wegens brachten diensttijd den dienst met pensioen te verlaten. KEURING VAN GEITENSTALLEN Van de onlangs gehouden stalkeuring werd in het café van den heer v. d. Voort de uitslag bekend gemaakt. De door de Ver eeniging beschikbaar gestelde prijzen welke bostonden in levensmiddelen, zijn aan de winnaars uitgereik. De eerste prijs werd behaald door P. Wort- man; de 3de door J. Wortman; de 3de door D. G. van der Voort; de 4de door B. Kraan; de 5e door Jac. Wortman; de 6e door P. jBruijnis. Dat er bij de leden een streven is naair goede stalling voor de geiten, blijkt wel uit het feit, dat het gemiddelde aanta punten dat werd behaald 75 bedroeg, tcrwij het hoogste aantal 100 bedroeg. Ongetwij feld een goed succes. GOEDE VRIJDAG GEOPEND van 8 uur v.m. tot 8 uur n.m. TWEEDE PAASOHDAG den geheelen dag GEOPEND BRIEFKAART F O T O's vanaf f 1.50 per zes stuks HILLEGOM De uitslag bekwaamheidswed strijd in het ziek-zoeken in 'hyacinthen, uitgeschreven door de Coöp. Veilingsvereeniging H.ille- gom UA. en gehouden in de veilingzaal der Hillegomsche Bloembollenveiling va tot en met 22 Februari 1936, volgt hier onder. Het aantal deelnemers aan dezen wedstrijd bedraagt 326 personen, waarvan, naar het oordeel van de commissie van deskundigen, de hieronder vermelde per sonen voor een diploma in aanmerking ko men: J. J. Korbee, Hillegom; J. Th. v. Ruiten, Noordwijk (d); P. Loiqmerse Fzn., Hillegom; L. H. Blom, Bennebroek (d); J. A. Zwaan, Sassenheim; P. G. Balkenende, Lisse (d); C. F. v. d. Valk, Hillegom; J. W. Rusman, Hillegom (d); G. Mooijekind, Vogelenzang (d) P. Goemans Antzn., Hillegom (d); Th. J. Homan Ghr.zn.. Sassenheim; L. v. Deur- sen, Wassenaar (d)H. W. de Haas Azn., Noordwijk (d); P. H. Granneman, Zilk; W. M. Maarschalk, Lisse; W. Trouwen, Hille gom (d); H. J. v. cl. Laan, Sassenheim; A. A. v. d. Geest, Sassenheim; T. C v. d. Voort, Katwijk a. d. Rijn (d); M Opstal, Hillegom (d); J. v. d. Eist, Noordwijkerhout H. J. van Diest, Lisse (d); J. v. d. Lans, Voorhout; N. P. Schalk, Haaflemmermeer (d.); J. Schippers, Lisse; S. L. Lieverse, Hillegom (d); G. Th. Weijers, Lisse (d): C. Langeveld, Hillegom; J. J. Koppert, Hille gom; J. P. G. de Haas, Noordwijk (d) de Jong, Hillegom (d); J. A. Zuidhoek, wijk (d); A. J. G. Hei-mans, Hillegom (d); J. Langeveld, Voorhout (d.); W. Pas- schier, Hillegom; N. v. d. Ploeg, Hillegom (d); M. de Jong, Sassenheim (d); A. Kops, Hillegom (d); L. Hermans Ilzn., Noord wijk (d); A. J. G. Hermons, Hillegom (d); M. H. van Dorp, Santpoort (d); R. Hollan der, Nieuw-Vennep (d)G. A. Kamerman, Lisse; R. C. de Groot, Noordwijk; A. van Eeuwen, Haarlemmermeer (d); C. Quartel, Lisse; J. H. van Steensel, Lisse (d); J. C. Salman, Noordwijk; A. Lagendijk, Vogelen zang (cl); P. G. van Nobclen, Sassenheim; W. van Blitterswijk, Lisse; H. Weijers, Hil legom; J. Balkenende, Lisse; J. Wijnands, Noordwijkerhout; C. P. v. d. Berg, Noord wijkerhout; J. G. Langeveld, Hillegom; A. Seijsener, Hillegom; A. C. v. cl. Geest, Sas senheim; J. van Blitterswijk, Haarlemmer meer; A. der Linden, Sassenheim (d); J. Mooijekind, Noordwijk; P. van Bezu, Lisse; J. v. d. Berg Czn., Noordwijkerhout; H. Kra nenburg, Hillegom; G. P. Kooijman, Voor hout. De personen achter wier naam een D voorkomt hebben reeds in 1934 een diploma •erworven. De volgorde der namen is gesteld over eenkomstig het hoogst aantal verworven punten. Aangezien geen werkloozen onder de eer ste 5 personen voorkomen, wordt de me daille van den burgemeester van Hillegom aan no. 1 toegekend. No. 1 komt dus niet alleen in aanmerking •oor een diploma, maar ook voor de verg. ilveren medaille, geschonken door den bur gemeester van Hillegom. 2 ontvangt een medaille, geschonken door de Algem. Vereeniging voor Bloem bollencultuur afd. Hillegom. No. 4 ontvangt de medaille, toegekend door G. v. d. Bosch, kistenfabriek alhier. Voorts ontvangen de eerste 15 personen, die dit jaar voor het eerst voor een diplo ma in aanmerking komen het boek: „Ziekte en beschadigingen der Bol- en Knolgewas- :n", r1oor B. Donk, De uitreiking der diploma's en der prijzen zal plaats hebben Zaterdag 4 April, des na middags 2.30 uur in de veilingzaal der Hil legomsche Veiling, v. Tetsstraat, alhier. Nog zij venneld, dat eiken deelnemer na verloop van enkele dagen zijn boekje en de juiste opgave der commissie zal toegezon den worden. KATWIJK AAN DE RIJN TUINBOUW Het raakt nu werkelijk op een einde met de aanvoer van winterproducten. Het is ook daarom, dat het thans in plaats van drie maal slechts tweemaal per week veiling is. Het wachten is dus op de jonge groente van den kouden grond, die na het mooie weer met de malsclie regenbuien niet lang meer op zich zal laten wachten. De beperk te aanvoer van waschpeen gaat tegen vrij hooge prijzen weg, varieerend van f 12.50 tot f 16.50 per 100 K.G. Uien zijn weer iets in prijs gezakt. Doze gaan voor f 2.80 tot f 3.40 per 100 K.G. Selderieknollcn komen oek al niet meer in beste kwaliteit Wat wordt aangeboden gaat voor f 2 tot f 3.30 per 100. Koolsoorten zullen wel duur blij ven tot het laatste partijtje is aangeboden. Wat goed is in gele en roodo kool brengt van f 12 tot I 25 per 100 op. KATWIJK AAN ZEE VERLAAGD. De melkprijs is in onze Gemeente met 1 GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer D. C. v. <L Oever slaagde te Haarlem voor het examen secretaris-stenograaf, hij was leerling van het instituut Pont. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk I S.L.F. I (Leiden), uitwedstrijd Quick Boys I A.R.C. I (Alphen). Deze laat ste wedstrijd is belangrijk, daar het om het kampioenschap gaat! LEIDERDORP CHR. BESTURENBOND De Chr. Besturenbond te dezer plaatse heeft een commissie benoemd voor de Chr. georganiseerde en niet georganiseerde beiders om advies te geven, betreffende steunregeling, werkverschaffing en andere aangelegenheden. De Commissie houdt zit ting eiken Woensdagavond van 78 uur ten huize van G. van Driel, Jaagpad no 32. RAADSAGENDA De raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 6 April 1936 des nam. 1.45 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3 Me- dedeelingen. 4. Overdracht Lage Rijndijk en Lciderdorpsche brug met recht van tol heffing.. 5. Onderhandsche verpachting recht van tol- en bruggeldheffing. 6. Wijziging bouw- en woningverordening (garage-veror dening). 7. On dei-hand scli e verhuring van tennisbanen in het sportpark. 8. Verkoop grond aan Gebr. A. en N. Mol. 9. Gunning onderhoud plantsoenen. 10. Vaststelling kor ting op de wedde van 't hoofd der Open bare Lagere School wegens vrij wonen. 11. Vaststelling kohier Hondenbelasting 1936. 12 Subsidie Chr. Gezondheid- cn Vacantie- kolonie afd. Leiden. 13. Wijziging Algemeene Politieverordening, li. Reclames belastin gen. 15. Wijziging begrootingen 1935 en 1936. 16. Aankoop grond van M. van der Velden. 17. Rondvraag. LEIDSCHENDAM BAAD VAN STOMPW1JK Oe vergoeding ex-art. 101 L.O.W. is te hoog Woensdagavond kwam de raad van Stomp- wijk in openbare vergadering by een. By de ingekomen e tukken werd mededeeling gedaan van het rapport van het verificatiebureau verschillende goedkeuringen van Ged. Staten. Ingekomen waren de geloofsbrieven van Mevr. Visservan der Linde, opvolgster den heer Wiegel (s.d.). Na onderzoek werd tot toelating besloten. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer A. Janson en noemd de heer A. H. van der Sloot. De itter bracht het vertrokken lid heer P. J. de Haas dank voor het vele, dat hij ten bate der armen gedaan heeft. Het voorstel tot opheffing betrekking van onderwijzer aan de O.L.School wegens verhoo ging der leerlingenschaal, en tot het verlee- ongevraagd eervol ontslag aan den onderwijzer D. J. Klaver, werd door den Voorzitter toegelicht, in verband met eenige schriftelijke vragen van den heer Vink. Het college zou zeker dezen gehuwden, uit stekenden onderwijzer, met meer dienstjaren dan de onderwijzeres, niet voor ontslag heb ben voorgedragen, indien art. 29 der L.O.W. niet dwingend voorschreef, dat in een school e leerkrachten de onderwijzeres met akte nuttige handwerken gehandhaafd moet worden. De heer de Langen (c.h.) sprak zyn leed wezen over dit ontslag uit en vroeg of het onderwijs er niet zeer onder zou lijden- De heer Vink (a.r.) moest erkennen, dat en W. geen ander voorstel hadden kunnen doen, maar hy wilde nochtans nadrukkelijk op het absurde van deze regeling w!\zen. De on- noozele akte voor nuttige handwei'.cen schuift alle regele, welke anders by ontslag gelden, ter zyde en maakt een gehuwd onderwijzer ei de dupe van. Uit onderwijskundig en paedago- gisch oogpunt is het heelemaal niet noodig, dat het onderwijs in de drie laagste klassen onderwijzeres wordt opgedragen. Er by het vele verzuim, dat telkens geconstateerd wordt, lijdt het onderwijs juist groote schade. Hoewel Spr. liever twee, dan drie klassen aan de zorg van één leerkracht overlaat, vreesde hij voor het onderwijs niet zoo groote nadee- len ais de heer de Langen. Met 37 kinderen in drie klassen kan een goed onderwijzer vaak meer beginnen dan met één zeer groote klas. De Voorzitter wees nog op het K.B. van ;4 Sept. 1935, waarby in een soortgelijk geval is uitgemaakt, dat de onderwijzeres niet hand werken gehandhaafd moet blijven. Met algemeene stemmen werd tot ontslag be.sloten. RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 3 APRIL. Programma 3: 8 Brussel VI: 9.20 Keulen; 10.10 Deutachi.sender; 10.35 Parijs R, 13.05 Br. Vlaamsch; 14.20 Kalundborg; 14.50 Parijs R; 15.20 London Reg; 16.20 Parijs R; 17.20 Keu len; 19.05 Boedapest of div; 21.35 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI, 22.30 Berlijn, 23.20 Weenen of diversen Programma 4: 8.05 Keulen; 8.20 Diversen; 10.35 London Reg; 11.20 Droltwlch; 18.20 Di versen; 18.50 Londen Reg; 20.2o Drob'wlch; 21 Gra.-u.-mu2. GRD; pl.m 22.50 London Reg 9.20 Keulen; 12.20 Brussel Vf; 14.20 Brussel Fr; 15.05 ParUs R; 15.20 Keulen; 17.20 Brussel VI; 19.20 Keulen 20.35 ParUs R. Programma 4: 8 05 Parjjs R; 8.50 Diversen; 10.35 London R; 11.50 Droitwlch; 15.10 Londen R; 15.50 Droitwich: 18.20 Diversen; 18 50 Lon don Reg; 20.05 Droitwich: 21.50 Londen Rog; 23.20 Droitwich; 22.50 Londen Reg By het voorstel tot vaststelling voorschottan gemeentelijke vergoeding, overeenkomstig art, 101 L.O.Wet 1920 t/b der byzondere lagere scholen voor 1936, betoogde de heer Vink uitvoerig, dat dit bedrag van f 18.61 abnor maal hoog is. Hij wees op de verschillende ge meenten: Vlaardingen, Botterdam, Hillegers- berg, Voorburg, waar deze vergoeding al se dert jaren tusschen f 12 en f 16 ligt, terwijl in vele plattelandsgemeenten slechts f 8 h f 9 vergoed wordt. Alleen Den Haag gaat 'n gul den boven het voorgestelde bedrag uit. Spr. wees er op, dat op 3 December 1935 de Minister van Binnenlandsche Zaken aan Ged. Staten verzocht heeft na te gaan, of deze ver goedingen niet verlaagd kor.dan worden in ver band met art. 7 van de wet van 4 Aug. 1933. waarin gezegdwordt, dat in byzondere geval len een andere maatstaf voor berekening kan worden aangelegd, wanneer de openbare scho len in de gemeente wegens byzondere omstan digheden extra duur zyn. De heer Vink betogde verder, dat dit ge val hier aanwezig is. De nieuwe, royaal opge zette O.L.S. aan de West7iietweg is half in gebruik en dus buitengewoon duur in exploi tatie; de oude, grote school in Veur wordt ook door slechts 70 kinderen bezocht en verkeert dus in dezelfde omstandigheid. Daarom deugt de maatstaf niet. Spr. zegt niets ten nadeele van het beheer der bijzondere scholen; daar wordt de zuinigheid betracht; doch men mag niemand in verzoeking brengen; ook school besturen niet. De Voorzitter erkende, dat tegen het betoog van den heer Vink niets was in te brengen, doch in Veur had men juist het be drag op f 18.61 vastgesteld en nu moet het in Stompwyk ook wel gebeuren. Hij zou echter met het scholbestuur overleggen om minder dan 80% voorschot op te nemen. Het volgend jaar zal men uitkijken. De heer Vink zei daarin te berusten om dat een voorstel zijnerzijds toch geen kans van slag enzou hebben. Vervolgens werden z.h.s. goedgekeurd de voorstellen: tot vaststelling van de vergoeding ex artikel 101 L.O.Wet 1920 tot 1932; tot aan vulling der leges-verordening (ventvergun ning); tot vaststelling verordening op de hef fing van schoolgelden; tot opnieuw vaststel ling verordening op de heffing van (75) op- oenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbe lasting; om de kosten van overdracht van grond aan de Westvlietweg van J. A. J. van Ryn vor rekening der gemeente te nemen; tot vrleening van ontheffing van het bepaalde in artikel 1, sub 2, der bouwverordening (bouw plan rijkswaterstaat Westvlietweg, drie brug wachterswoningen); tot verleening van ver goeding aan Ant. van Kampen e.a. té Stomp wyk krachtens artikel 13 der L.O.Wet 1920 (reiskosten); tot anvulling van het raadsbe sluit inzake opzegging van de gemeenschappe lyke regeling met Voorburg over de levering van gas en electrische strom aan de Westvliet weg. Tenslotte kwam aan de orde het voorstel tot verbetering der wegen in Park Leeuwenburgh. De heer W i 11 e m s e (r.k.) ontwikkelde namens de R.-K. fractie ernstige bezwaren te gen de uitvoering in werkverschaffing en het luttele bedrag van f 1000, dat dor den eigenaar der wegen bijgedragen zal worden. Dat dient minstens f 2000 te zyn. In die geest stelde hij een motie voor. De heer Vink (a.r.) zei, dat hy het hier mee in beginsel volkomen eens was: de heer Leeuwenburg heeft de revenuen getrokken en laat nu de gemeente voor de lasten zitten. Het is te begrijpen, dat de tegenwordige huiseige naars er weinig voor gevoelen om nogmaals te betalen. Daarom moet drang geoefend worden om een hoger bydrage te krijgen. De Voorzitter antwoordde, dat hy de gemaakte opmerkingen moeilyk in het open baar kon toelichten en derhalve werden de deu ren gesloten. Na heropening deelde de heer W i 11 e m s e mee, dat hy zijn motie introk en de Voor- zitt er, dat het College het voorstel terug nam voor nadere overweging. Daarna werd de vergadering gesloten. EXTRA GROENTENTREëN Door het bestuur der Veilingvereeniging Veur en Omstreken is aan de directie der Ned. Spoorwegen een verzoek gericht om op 2en Paaschdag 6 April een extra-trein te laten ryden voor het vervoer van groenten. NOORDWIJK DE WERKLOOSHEID Het aantal werkloozen bedraagt op het oogenblik in onze gemeente 746, waarvan 257 landarbeiders, 58 visschers, 100 bouw vakarbeiders, 67 losse arbeiders, 160 jongens, 68 dienstboden, 9 kindermeisjes, 5 chauffeurs, 2 kantoorbedienden, 2 schippers, 2 tyjiografen, 2 winkeljuffrouwen en 1 werklooze voor talrijke andere beroepen. Over het jaar 1935 is uitgekeerd aan steun voor werkloozen een bedrag van f 1S4.934.71, ingevolge loon toeslagregeling voorde bedrijven een bedrag van (31836.02, aan loon in contraprestatie een bedrag van (3547.65, aan loon wegens werkverschaffing in de staalsduinen een bedrag van f 45.500 S5 Deze werkverschaffing is beëindigd 20 Juli 1935. NOORDWIJK AAN ZEE ALG. VERG. „HET GROENE KRUIS"' Het Groeng Kruis hield in Passage haar algem. ledenvergadering. Precies acht uur opent de voorz., dr. Nio kerk, op de gebruikelijke wijze. De notulen worden ongewijzigd goedge keurd, waarop de secretaris eenige ingeko men en uitgegane stukken van internen aard voorleest. Uit het verslag van de exploitatie van de lighal blijkt dat in 19:35 22 personen werden verpleegd. Het aatital verpleegdagen be draagt 4038, het aantal zonnedagen 3089. wat ongeveer een kwart meer is dan ir 1934 De verslagen van de huisbezoekster en de onderwijzeres worden eveneens onder dankzegging aangenomen. De kascontrole commissi,, deelt vervol gens mede de boeken eu bescheiden in vol maakte orde bevonden te hebben, waarop

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6