CH E LM IS Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents DUITSCHLANDS VREDESVOORSTELLEN DE SLAG AAN HET ASJANGHI-MEER DONDERDAG 2 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DUITSCHLANDS VOORSLAGEN De belangrijkste vraag, welke de gemoe deren heeft bezig gehouden, in afwachting van het meer gedetailleerde antwoord van Duitschland op het memorandum der Lo- carno-mogendheden, was zeker wel, tot welke concessies men te Berlijn geneigd zou zijn. Naiet was het daarbij, te veronderstellen, dat men inderdaad zou willen ingaan op het instellen van een eenzijdige neutrale zone, namelijk enkel aan de Duitsche zijde der grens, met daarin een soort van veiligheids wacht, samengesteld uit Britsche en Itali- aansche contingenten. Zulk een conditie tot onderhandelen was eenvoudig ondenkbaar, niet slechts voor een nationaal-socialistische regeering, doch voor elk bewind, dat op een behoorlijke mate van zelfrespect blijkt prijs te stellen. In de voorstellen, welke Von Ribbentrop gisteren te Londen heeft overhandigd, heeft Hitier wel in iets anders toegestemd, name lijk in het handhaven van den huidigen status quo aan zijn westgrenzen, echter op conditie, dat België en Frankrijk van hun kant daarin evenmin eenigerlei verandering zouden brengen. Op dit laatste meent Berlijn te moeten staan, daar het tot geen enkelen prijs van het beginsel der wederkeerigheid nu of in de toekomst wenscht af te wijken. Nog een stap verder echter wil de Duitsche Führer gaan op den weg der verzoening. Ten einde elk denkbeeld van beerschende onvei ligheid weg te nemen zoolang Europa nog niet door het voorgesteld netwerk van niet- eanvalsverdragen is overspannen, 6teit hij voor het in het leven roepen van een com missie, waarin Italië en Groot-Brittannië zit ting zullen nemen, benevens een gevolmach tigde van een neutrale mogendheid, om erop toe te zien dat er aan weerszijden van de Fransch-Belgische-Duitsche grens inderdaad niet het minste plaats grijpt, hetwelk den bestaanden toestand in militairen zin zou beïnvloeden. Zulk een commissie zou er o.i. inderdaad toe kunnen bijdragen, het wantrouwen tus- schen de voormalige vijandige geburen te verminderen, en een sfeer van rust te schep pen, waarin het mogelijk moet zijn, tot het sluiten van behoorlijk geformuleerde niet- aanvals-verdragen te geraken. Verdragen tusschen Frankrijk, België en Duitschland zouden moeten voorgaan om als de toestand in het westen op deze wijze overzichtelijk en veilig is geworden, soortgelijke overeenkom sten met Duitsohlands buren in het oosten en het zuid-oosten te laten volgen. De redelijkheid van dit alles springt in bet oog, temeer zoo men in aanmerking neem, dat met deze oostelijke pac ten het bestaansrecht der Frau- sche grensversterkingen in feite verdwenen zou zijn. Frankrijk immers behoefde dan niet langer bezorgdheid voor een inval in het oosten van zijn gebied te koesteren, en kon eveneens het uitzicht laten varen bond- genooten te hulp te moeten komen door vanuit zijn versterkte vestinggordel in het gebied van het Rijnland binnen te vallen. Een andere, zeer redelijke voorslag voor- Biet in een termijn van vier maanden als voorbereiding voor deze pacten met Frank- lrijk en België, een bepaling die voorkomen wil dat men zich in eindelooze besprekingen .verliest Wat verder in Duitschlands voorstellen nog in het bijzonder de aandaoht trekt is de voorslag tot het instellen van een bijzonder internationaal scheidsgerecht, dat de uit sluitende bevoegdheden zou bezitten, om over geschillen, uit deze verdragen voort spruitende, uitspraak te doen. Berlijn wenscht dus bij voorbaat zekerheid, dat er een nieuwe diplomatieke atmosfeer ontstaat, niet beïnvloed door verhoudingen uit den onmiddellijk na-oorlogschen tijd, en laat derhalve hier opnieuw zijn afkeer doorsche meren voor de eventueele bemiddeling van bet Permanente Hof te Den Haag. Naar verluidt hebben deze voorstellen over het algemeen in Groot-Brittannië geen on gunstig onthaal gevonden, doch men mist er een tweetal dingen in, die men ongaarne zou ontberen, alvorens tot onderhandelingen over te gaan. Goed bezien spruiten beide voort uit eenerlei wortel, namelijk de stil zwijgende erkenning van Duitsche zijde, dat men door het bruuske verbreken van de Locarno-afspraken een principieele 'out heeft begaan. Welke twee punten zijn dit? Vooreerst bad men gaarne gezien, dat Berlijn de nadruk kelijke belofte had afgelegd, tijdens de on derhandelingen niet alleen zijn troepen niet idichter aan de grens te brengen, doch dat men iets verder was gegaan en tevens waar- horgen had gesteld, dat men geen grensver sterkingen zou aanleggen. Deze belofte echter heeft Duitschland niet gedaan, wel licht omdat men zich dit gelijkheidsrecht niet vrijwillig wenscht te ontzeggen, misschien ook wel omdat men van inzicht is, dat in vier maanden tijds toch geen noemenswaar dige fortificaties kunnen worden tot stand gebracht. Het tweede punt, waarover men te Lon den niet content is, is het bezwaar dat mc-n van Duitsche zijde maakt tegen de bespre kingen tusschen de Britsche, Fransche en Belgische generale staven. Blijkbaar huldigt Berlijn het inzicht, dat zulke besprekingen, die op wantrouwen zijn gegrond, door niets gewettigd zijn, terwijl Londen ze wil moti- veeren uit het recht van België en Frankrijk om tijdens de besprekingen met allerlei veiligheidswaarborgen omgeven te zijn. Men behoeft echter de hoop niet te laten varen dat op deze punten overeenstemming mogelijk zal blijken. Een merkbare verbe tering in de verhoudingen is immers reeds ingetreden! ONRUST IN SPAANSCH-MAROKKO Frankrijk op zijn hoede De „Times" meldt uit Casablanca, dat de Fransche autoriteiten in Marokko zich ge noodzaakt hebben gezien, speciale voor zorgsmaatregelen langs de grens van de Spaansche zóne te némen in verband met de groeiende onrust in het Spaansche ge bied. Men vreest namelijk, dat de agitatie zal overslaan naar de stammen op het Fransche territoir. Te Larache in de Spaansche zóne hebben ongeveer 10.000 personen een optocht gehouden, nadat er een demon stratie had plaats gehad, waarop felle redevoeringen waren uitgesproken. De sprekers, o. a. de plaatselijke leider van het Spaansche Volksfront, eischten ver wijdering der tegenwoordige autoritei ten uit het land en ontbinding van de gendarmerie. Reeds sedert weken heerscht er on rust onder de Rifstammen en de jong ste gebeurtenissen in Spanje hebbende stemming van verzet nog aangewak kerd. In verschillende steden hebben zelfs ernstige onlusten plaats gehad, die door de Spaansche autoriteiten wor den verzwegen. Ook de Fransche autoriteiten zien de toekomst met eenige bezorgdheid tegemoet, vooral ook c ndat de economische omstan digheden in de Fransche zóne slechter zijn geworden. Naar den Centralen Atlas en het district Tafilalet zijn afdeelingen politie ge zonden, die een wakend oog op de inheem- sclie bevolking houden. Men gelooft, dat de commandant der Fransche troepen in Marokko bij zijn be zoek aan Parijs de redenen voor zijn be zorgdheid heeft uiteengezet en er op heeft aangedrongen, dat het besluit tot het terug trekken der meeste troepen uit Marokko ongedaan wordt gemaakt. Intusschen zijn reeds verscheiden afdee lingen naar Frankrijk teruggezonden. Praag en Oostenrijks dienstplicht Naar uit welingelichte kringen verluidt, was de Tsjecho-Slowaaksche regeering niet op de hoogte gebracht van het Oostenrijk- sche voornemen den algemeenen dienst plicht in te voeren. De berichten uit Weenen zijn desondanks kalm opgenomen, al verheelt men een ze kere verrassing niet, dat Oostenrijk met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen met Tsjecho-Slowakije, waarmede thans een begin gemaakt is, niet van tevoren contact heeft gezocht. De regeering te Praag zal de berichten van den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Weenen afwachten, evenals het standpunt van de beide andere staten der Kleine En tente alvorens een protest wordt ingediend tegen een inbreuk op het vredesverdrag van St. Germain, wanneer dit zou worden geconstateerd. Het is waarschijnlijk, dat Titoelescoe op zijn terugreis uit Londen te Praag zal af stappen en den toestand met de Tsjechische staatslieden zal bespreken. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Hitlers antwoord op het Locarno-memorandum Het ademt een geest van verzoening. Het officiecle antwoord der Duitsche regeering op het memorandum van de Locarno-mogendheden, dat door Von Ribbentrop aan Eden te Londen werd overhandigd, is thans gepubliceerd. In negentien punten wordt het Duit sche standpunt ten opzichte van de ver dragen van Versailles en Locarno uit eengezet, en een plan geopperd tot be vestiging van den Europeeschen vrede. Duitschland verklaart zich o.m. be- reid tijdens de periode der diplomatieke besprekingen, welke niet langer dan vier maanden zou mogen duren, de huidige status quo in de Rijnzóne te handhaven, mits België en Frankrijk zulks eveneens willen doen. Een garantie-commissie zou op de wederzijdsche naleving der bepalingen moeten toezien. Verder verklaart Duitschland zich o.a. bereid tot het sluiten van diverse niet- aanvalspacten, o.a. met Frankrijk, Bel gië, Nederland en zijn overige buur staten. Het vredesplan der Duitsche regeering, dat ambassadeur Von Bibbentrop Woensdag aan de Britsche regeering heeft overhan digd, heeft don volgenden inhoud: „Met oprechte instemming heeft de Duit sche regeering van den ambassadeur Von Ribbentrop vernomen, dat bet de wensch van de Britsche regeering en van het Brit sche volk is, zoo spoedig mogelijk met de practische werkzaamheden voor de ware pacificatie van Europa te beginnen. Deze wensch komt overeen met de hoop van het Duitsche volk en zijn leiding. Het vervult daarom de Duitsche regeering des te meer met leedwezen, dat zij niet in staat is, in het haar op 20 Maart overhandigde ontwerp der Locarno-mogendheden een deugdelijken en vruchtbaren grondslag te kunnen zien voor den aanvang en uitvoering van zulk een waarachtig vredeswerk. Tot goed begrip van de verwerping door de rijksregeering der afzonderlijke discrimi- ncerende punten.en ter motiveering van haar constructieve voorstellen moet de Duit sche regeering het volgende principieel ver klaren: De Duitsche regeering heeft pas van het Duitsche volk een plechtig algemeen mandaat ontvangen, teneinde het Rijk en de Duitsche natie op twee punten te ver tegenwoordigen: 1. Het Duitsche volk is besloten, on der alle omstandigheden, zijn vrijheid, zijn zelfstandigheid en daarmede zijn; gelijkberechtiging te handhaven, 2. Het Duitsche volk wenscht oprecht met alle krachten mede te werken aan het groote werk eener algemeene ver zoening en overeenstemming der Euro- peesche naties"^ In een viertal punten zet de Duitsche regeering vervolgens uiteen, dat het ver drag van Versailles in strijd is met de 14 punten van Wilson, dat de demilitarisa- tie-bepalingen van het verdrag van Versail les slechts op het geweld waren gebaseerd en dat de zoogenaamd „vrijwillige afstand" van de souvereiniteit van Duitschland in de Westelijke provincie van het Rijk, het resultaat is van het dictaat van Versailles. „Indien derhalve", aldus het Duitsche me- De oorlog in Oost-Afrika ER ZIJN ZWARE VERLIEZEN GELEDEN Het Italiaansche legertiericht no. 171 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: in het gebied van het As- janghi-meer, in de richting van Kworam, heeft 31 Maart een groote slag plaats gehad. De troepen van den Negus, waar onder de keizerlijke garde, voorzien van alle soorten moderne wapens, viel onze stellingen ten zuiden van Mai Ceu aan. De dag eindigde met een volledige overwinning van onze troepen. De actie van de Abessijnen, welke verwacht werd, begon om 6 uur in den ochtend en duurde tot 6 uur 's avonds. Steeds weer werden front- en flankaanvallen ge daan, welke steeds werden afgeslagen. In de loop van den middag deden de Italiaansche en Erythreaansche troepen tegenaanvallen, en dreven den vijand op de vlucht. In wanorde trokken de Abessiniërs terug op de vallei van de Mecan, bestookt door de Italiaansche vliegtuigen en artillerie. De verliezen van het leger van den Negus zijn zeer groot, men schat het aan tal gesneuvelden op 7000, waaronder ver scheidene officieren. Vele Abessijnen wer den krijgsgevangen gemaakt en aanzienlijke hoeveelheden wapenen werden buitge maakt. Onze verliezen zijn 12 officieren gesneu veld en 44 gewond; 51 Italiaansche sol daten gesneuveld en 152 gewond; 800 Ery- threanen zijn gesneuveld of gewond. De luchtmacht nam dapper en met effect deel aan den strijd, niettegenstaande door het luchtdoelgeschut van den vijand ver scheidene toestellen werden getroffen. Volgens mededeelingen van een krijgsge vangene telden de Abessijnsche troepen, die aan den aanval deelnamen, omstreeks 20.000 man; de Negus zou persoonlijk hebben deel genomen aan den aanval op de Italiaansche linkervleugel. In het westen rukten onze troepen op van Adi Remoz naar het zuiden, waar zij door de bevolking met vreugde werden ontvan gen. Alle stamhoofden van het uitgestrekte gebied Wolkait hebben zich bij ons com mando te Adi Remoz gemeld om hun onder werping aan te bieden. Ook kwam hier een delegatie van notabelen uit Tsegghede aan, die de onderwerping van hun stammen kwamen aanbieden. De luchtmacht bombardeerde aan het zut- delijk front BuIIale, tem zuiden van Daga- boer, het hoofdkwartier van het Abessijn sche leger te Harrar en verscheiden deta chementen, die langs den Giarer-rivier mar cheerden. Het luchtdoelgeschut, dat zeer actief was, kon niet verhinderen, dat alle doelen werden bereikt. Abessijnsche démenti's De Abessijnsche regeering dementeert dat Gondar, Sokota en Debareh in Italiaansche banden zouden gevallen zijn. Italië en het Tanameer Buitenlandsche bladen hebben beschou wingen gepubliceerd over de politieke aspec ten van een eventueele bezetting door Italië van Gondar en dc zone van het Tanameer. In politieke Italiaansche kringen, aldus het agentschap Stcfani, verklaart men in dit verband, dat de ontwikkeling der opera ties in Oost-Afrika op het oogenhlik een uitsluitend militair en strategisch karakter draagt, met uitsluiting van iedere politieke kwestie. Aan den anderen kamt herinnert men er aan. dat de Italiaansche regeering reeds verklaard beeft, dat de Britsche belangen in Oost-Afrika in geen enkel opzicht zullen worden geschonden. Dc procedure der onderhandelingen De voorzitter van de commissie van der tien. de Madariaga, heeft een schrijven ge richt tot de Italiaansche regeering, met het doel in gezamenlijk overleg te komen tot vaststelling van de procedure der onder handelingen, waartoe toestemming werd ge geven in antwoord op de Qproep van de commissie met betrekking tot oplossing van het Italiaansch-Abessijnsche geschil Dit schrijven is te Rome aangekomen. De Itali aansche regeering i3 thans bezig met de be studeering van den inhoud. morandum, „van de zijde der Britsche re geering verklaard wordt, dat men wel van een dictaat van Versailles gesproken heeft, maar nooit van een dictaat van Locarno, moet de Duitsche regeering antwoorden met do wedervraag: „Is er ooit geweest, of kan er in de wereld bestaan een groot volk, dat vrijwillig en zonder uitersten dwang, eenzijdig van zijn souvereiniteit en wel in dit geval van ziin meest primitieve recht op zijn eigen gren zen afstand doet of afstand doen zou?" Niettemin heeft het Duitsche volk dezen toestand zeventien jaar lang geduld cn nog op 21 Mei 1935 verklaarde de Duitsche rijks kanselier: „De Duitsche rijksregeering zal alle uit het Locarno-vcrdrag voortvloeiende verplichtingen zoolang nakomen als ook de andere verdragspartners bereid zijn, 't pact te eerbiedigen". De Duitsche rijksregeering betoogt vervol gens, dat Frankrijk door het sluiten van 't militair verdrag met sovjet-Rusland aan 't 1-ocarno-pact zoowel zijn juridische als poli tieke basis ontnomen heeft en het aldus be roofd heeft van zijn bestaansrecht. Na er op te hebben gewezen, dat de ten- denz, om Europa te doortrekken met mili taire bondgenootschappen, in strijd is met den geest én de beteekenis eener ware vol kengemeenschap, vervolgt het Duitsche me morandum: „Overeenkomstig de haar door het Duit sche volk verstrekte opdracht, moet de Duit sche regeering alle Duitschland eenzijdig beschuldigende en daarmede discriminee- rende voorstellen van de hand wijzen. Duitschland is, zooals reeds uit zijn aan bod blijkt, niet voornemens, ooit België of Frankrijk aan te vallen. Gezien de enorme vestingwerken aan de Fransche Oostgrens, zou zulk een aanval ook in zuiver militair opzicht zinloos zijn. Om deze redenen begrijpt de Duitsche regeering ook den wensch der Fransche regeering naar onmiddellijke besprekin gen der generale staven niet. De Duit sche regeering zou er slechts een ern stig nadeel in zien, indien overeenkom sten tusschen de generale staven zouden tot stand komen, voordat de nieuwe veiligheidspacten zijn gesloten. Zij is van meening, dat dergelijke overeen komsten in elk geval eerst het gevolg van de politieke bijstandsverplichtingen der vijf Locarno-mogendheden kunnen zijn en dan nog slechts op 'n strenge basis van wederkeerigheid". „De Duitsche regeering is van meening, dat de taak der Europeesche staatslieden ir. drie phasen moet worden verdeeld: a. In een periode, waarin de atmosfee1 geleidelijk wordt gezuiverd en de procedure voor de te voeren onderhandelingen wordt vastgesteld. b. In een periode der eigenlijke onderhan delingen tot verzekering van den Europee schen vrede. c. In een periode van langereri duur tot behandeling van die gewenschte aanvullin gen van het Europeesche vredeswerk, welke noch wat inhoud, noch wat omvang betreft, tevoren nauwkeurig vastgelegd of begrensd kunnen of zullen worden. (Ontwapenings kwesties, economische vraagstukken, enz.). De Duitsche regeering stelt thans het vol gende vredesplan voor: I. Ten einde de in de toekomst te sluiten overeenkomsten voor de verzekering van den Europeeschen vrede het karakter van heilige verdragen te geven, nemen de lan den slechts als volkomen gelijkberechtigde leden aan de besprekingen deel. 2. Teneinde den tijd van onzekerheid zooveel mogelijk te bekorten, stelt de Duitsche regeering voor, de eerste phase tot aan de onderteekening der niet-aan- valspacten tot vier maanden te beüer- ken. 3. De Duitsche regeering verzekert onder voorwaarde, dat België en Frankrijk het zelfde doen. tijdens deze periode, geenerlei versterking van de zich in het Rijnland be vindende troepen in overweging te nemen. 4. Duitschland geeft de verzekering, dat de in het Rijnland gestationneerdc troepen tijdens deze periode niet verder naar de Belgische en Fransche grens zullen worden verplaatst. 5. De Duitsche regeering stelt als garan tie voor deze wederzijdsche verzekeringen de vorming eener commissie voor, die zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers der beide garantie-mogendheden Engeland en Italië en een derde neutrale mogend heid. 6. Duitschland, België en Frankrijk zijn gerechtigd, elk een vertegenwoordiger in deze commissie te zenden. 7. De drie genoemde landen verklaren zich bereid toe te staan, dat, indien zij meenen, dat een wijziging in de militaire verhoudingen binnen den tijdsduur van vier maanden heeft plaats gehad, deze com missie door de Engelsche cn Italiaansche militaire attaché's een onderzoek laat in stellen. 8. De drie landen geven de verzekering, dat ze in verband hiermede eventueele protesten in vollen omvang zullen onder de oogen zien. 9. Overigens is de Duitsche regeering be reid, op de basis van volkomen wederkee righeid met haar beide Westelijke naburen in te stemmen met elke militaire beperking aan de Duitsche Westgrens. 10. Duitschland, België en Frankrijk en de beide garantie-mogendheden komen over een, dat ze onmiddellijk of ten laatste na het einde van de Fransche verkiezingen, onder leiding van de Britsche regeering in onderhandelingen zullen treden over het af sluiten van een non-agressiepact, d.w.z. een veiligheidspact voor den duur van 25 jaar, tusschen Frankrijk en België eenerzijds en Duitschland anderzijds. II. Duitschland gaat ermede accoord, dat bij dit veiligheidsverdrag Engeland en Ita lië weder als garantie-mogendheden zullen functionneeren. 12. Zouden zich tengevolge van deze non agressie-overeenkomst speciale verplichtin gen van militaire bijstand voordoen, dan verklaart Duitschland zich bereid, ook zijnerzijds dergelijke verplichtingen op zich te nemen. 13. De Duitsche regeering her haalt het voorstel inz k edeslui ting van een luchtpact als aanvul ling en versterking van deze veiligheids- pacten. 14. De Duitsche regeering herhaalt, dat zij bereid is, indien Nederland dit wenscht. ook dezen staat in de West Europeesche veiligheidspacten te betrekken. 15. Ten einde het werk van deze, uit. rijen wil aangegane vredesgarantie een duurzaam karakter te geven, .verplichten I Duitschland en Frankrijk zich, alles te ver- mijden, wat de stemmjng der beide volken ten opzichte van elkander zou kunnen ver giftigen. Zij komen overeen, een gemeen schappelijke commissie bij den Volkenbond te Genève te benoemen, welke tot taak zal hebben, binnenkomende bezwaren aan beide regeeringen ter kennisneming en onderzoe king voor te leggen. 16. Duitschland en Frankrijk verplich ten zich, ten einde aan deze overeen komst het karakter van een heilig ver drag te verleenen, de ratificatie ervan door middel van een volksstemming te doen plaats vinden. 17. Duitschland verklaart zich bereid, zich in verbinding te stellen met de staten aan zijn Zuid-Oost en Noordoost-grens, om deze uit te noodigen tot het sluiten van niet- aanvalsverdragen. 18. Duitschland verklaart zich bereid, onmiddellijk na het afsluiten van deze ver dragen, weder in den Volkenbond terug te keeren, op voorwaarde, dat langs den weg van vriendschappelijke onderhandelingen de kwestie der koloniale rechtsgelijkheid en het probleem inzake de afscheiding van het Volkenbondsstatuut v,an het verdrag van Versailles worden opgelost. 19. Duitschland stelt voor, een internatio naal scheidsgerecht in het leven te roepen uitsluitend competent voor dit accoord. In het belang van den Europeeschen vrede houdt de Duitsche regeering het voor drin gend noodzakelijk pogingen te ondernemen, een onbeperkten bewapeningswedloop loor practische maatregelen te verhinderen. Ze zou daarin niet slechts een verlichting van de financieele en economische positie der volkeren zien. doch vooral een psychologi- sche ontspanning. De Duitsche rijksregee ring stelt zich niets voor van pogingen tot het sluiten van universeele regelingen, die van te voren toch reeds tot mislukking zijn gedoemd. Zij meent daarentegen, dat de on derhandelingen en resultaten op het gebied der beperking van de maritieme bewapening stimuleerend kunnen werken. Bestrijding van den bewapeningswedloop Hitier doet vijf voorslagen In verband met de dringende noodzake lijkheid, pogingen in het werk te stellen on een onbeperkten bewapeningswedloop te voorkomen, stelt de Duitsche regeering voor. later conferenties bijeen te roepen, die tel kens slechts een enkele, doch duidelijk om schreven kwestie zullen behandelen. Zij acht het op de eerste plaats de voornaamst taak, den luchtoorlog binnen moreele en humane perken te brengen, evenals destijds door de Geneefsche conventie werd bepaald, dat niet-strijders of gewonden voor aanval len zouden blijven gespaard. Zooals het dooden van weerlooze gewon den of gevangonen, het gebruik van dum- dum-kogels en liet voeren van een onbe perkte duikbootoorlog door internationale conventies geregeld, respectievelijk verbo den werd. zoo moet het ook een beschaafde menschheid gelukken, op het gebied van den luchtoorlog de mogelijkheid van een een nieuwe vorm aan de kleine be schuitjes. Vierkant zijn ze! Leuk! En lekker... nèt zoo lekker, als alle beschuit van Paul C. Kaiser. 9 voor 6 cent. Met Paula-bon erbij. vv. Paul C. K ai ser vierkante fasC&AMjt N.V. PAUL C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN, ROTTERDAM zinlooze ontaarding te voorkomen, zonder in strijd te komen met liet doel van de oor logsvoering zelf. De Duitsche regeering stelt derhalve voor deze conferenties als practische kwesties 1. Een verbod voor bet afwerpen van gas-, gif- en brandbommen. 2. Een verbod voor het afwerpen van bommen van soortgelijken aard op open steden, die zich buiten de draagwijdte van middelmatig zware artillerie op de fronten bevinden. 3. Een verbod voor het beschieten van steden met verdragende kanonnen bui ten een gevechtszone van 20 K.M. 4. Afschaffing van tanks van het sterkste kaliber. 5. De afschaffing van de zwaarste ar tillerie. De Duitsche regeering gelooft, dat, indien slechts een eerste stap op den weg naar de ontwapening is gezet, dit van buitengewone beteekenis voor de verhouding tusschen de volkeren zal zijn cn daarmede tevens voor het herstel van het vertrouwen, dat den oornaamsten factor vormt voor de ontwik keling van handel en industrie. Om aan den algemeen gekoesterden ensch to' een herstel van gunstige econo- tische verhoudingen tegemoet te komen, is de Duitsche regeering bereid, in den zin van de gedane voorstellen onmiddellijk na het sluiten der pacten met de daan-oor in aan merking komende landen van gedachten te isselen over economische vraagstukken. Zij wil daarenboven al het mogelijke in het werk stellen om tot een verbetering van den economischen toestand in Europa en van d« economische situatie van de wereld in het algemeen bij te dragen. VIJFTIG ARBEIDERS BEDOLVEN! Vijftig arbeiders, die in Antiocliië !n Noord-Syrië arbeidden aan den bouw van een nationaal museum, zijn daarbij door een instorting bedolven. Men vreest, dat meer dan twintig hunner om het leven zijn ge komen. Hch4e friesche 4-leeren-Qaai -10 -15 -90-25 cf. per VaonS Om het lot van Hauptmann Kimberling, de gouverneur van de gevan genis, waarin Bruno Hauptmann zijn lot beidt, heeft verklaard, dat de executie van Hauptmann door hem andermaal zal wor den uitgesteld, indien de „Grand jury" vóór Vrijdagavond niet tot een besluit komt ten aanzien van de affaire-Paul VVendel. Om de Kamerzetels Strijd tusschen Vlamingen en Walen In de Belgische Kamer zijn gisteren de debatten begonnen over het door de regee ring ingediende wetsontwerp, waarbij het aantal afgevaardigden voortaan zal worden bepaald door de resultaten van de volkstel ling van 1931. De principieele beteekenis van de aan do orde gekomen hervorming bestaat hierin, dat in overeenstemming met het bevolkings accres, dat bij de Vlamingen aanzienlijk grooter is dan bij de Walen, de Vlamingen voortaan in de volksvertegenwoordiging meer zetels zullen bezetten, terwijl de Walen daarentegen eenige zetels zouden verliezen. De Walen bestreden hardnekkig de voor gestelde wijziging. Het schijnt, dat de regeering voornemens is bij de stemming de kwestie van vertrou wen te stellen. Aanval van 12 Mongoolsche vliegtuigen? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Sjanghai: Een Japansch-Mandsj'oerijsche afdeeling is volgens een mededeeling van het Kwan- toeng-leger aan de Mongoolsche grens aan gevallen door twaalf Mongoolsche vlieg tuigen. De vliegtuigen trokken na een ge vecht, dat 4 minuten duurde, terug. Later geraakte de afdeeling in gevecht met een sterke Mongoolsche strijdmacht, welke naar het schijnt was uitgerust met tanks en chemische strijdmiddelen. Aan beide zijden moeten ernstige verliezen geleden zijn. Het juiste aantal dooden is nog niet bekend. De regeering van Mandsj'oekwo heeft reeds een scherp protest gezonden aan de regee ring van Buiten-Mongolië „Guerilla" in het Verre Oosten De indruk, welke men in Sovjet-kringen heeft over de voortdurende grensincidenten in het Verre Oosten is, dat hier geen oorlog heerscht, doch wel een guerilla, welke zeer gevaarlijk is. Het schijnt, dat Buiten-Mongo lië op het spel wordt gezet in een kracht proef tusschen Sovjet-Rusland en Japan. Het is verder nog de vraag of Rusland werkelijk ten einde toe wil doorzetten, aan gezien het voornaamste doel van liet ver drag met Buiten-Mongolië was tijd te winnen. Niettegenstaande de incidenten van de laatste dagen schijnt het op het oogenblik toch dat geen van beide partijen érnstige complicaies wenscht. De tocht van de „Hindenburg" Het nieuwe Duitsche luchtschip de „Hin denburg" dat op zijn eerste reis naar Zuid- Amerika zijn route over ons land nam, heeft tot op heden een rustige en voorspoedige overtocht. Nadat het op een hoogte van 250 meter de Golf van Biscaye had gepasseerd, bereikte het gistermorgen omstreeks half acht de Spaansche kust, in de nabijheid van Kaap Finisterre. Van een Engelsch oorlogsschip af heeft men draadloos goede reis gewenscht. Het luchtschip zette toen koers naar Las Paimas. Door den omweg via Nederland verwacht men, dat het luchtschip Vrijdagmorgen vroeg te Pernambuco (Brazilië) zal zijn. Tegen middernacht denkt men Rio de Ja neiro te bereiken. Gisterenmiddag om drie uur bevond do Hindenburg zich ten westen van de Straat van Gibraltar. De uursnelheid bedroeg toen 76 zeemijlen. De dienstplicht in Oostenrijk Gelijk reeds verwacht werd heeft Oosten rijk weder den algemeenen dienstplicht in gevoerd. In verband hiermede verwacht men in Noord-Tirol binnenkort een inspectie van Oostenrijksche genie-officieren en van den generalen staf, welke belast zouden zijn met het vaststellen van de plaatsen, waar „blokhuizen" moeten worden gebouwd. Er is hier geen sprake van een kostbare verdedigingslinie, doch van lichte werken, welke evenwel gunstig gelegen zijn om een eventueelen aanvaller op te houden. POLEN ARRESTEERT COMMUNISTIC In geheel Polen worden de razzia's op de communisten voortgezet. In totaal beeft de politie reeds honderden "personen gearres teerd te Lemberg, Dublin, in het kolenbek ken van Dombrowa enz. Het onderzoek heeeft uitgewezen, dat bU de recente stakingsrelletjes dc communisten een groote rol hebben gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2