STADSNIEUWS FIRMAF.VANLANSCHOT WOENSDAG 1 APRIL 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gemeentezaken Als gevolg van 'het bij de wet van 22 Fe bruari jl. tot stand gekomen op 1 Maart jl. in werking getreden reglement op de voorloopigc pensionneering van onderwij zers moet, behoudens in enkele uitzonde ringsgevallen, op straffe van verlies van Rijksvergoeding, ontslag worden verleend aan hoofden en onderwijzers van lagere scholen, die den leeftijd van zestig jaren bereikt hebben. Hoewel aan de gemeente geen verplich ting is opgelegd tot ontslag van de 60-jarigen meenen B. en W. dat daartoe, alleen reeds ter wille van het behoud van het Rijkssub sidie moet worden overgegaan. Mitsdien geven B. en W. den Raad in overweging, met ingang van een nader te bepalen da tum, wegens het bereiken van den zestig- jarigen leeftijd, eervol ontslag te verleenen aan ae heeren: lo. W. Koops, hoofd van de Leerschool. 2o. M. J. Krop, hoofd van de opleidings school voor ulo. aan de Driftstraat; 3o. J. J. Verhage, hoofd van de opleidingsschool voor ulo. aan de Langebrug B; 4o. J. Huge, onderwijzer aan de jongensschool voor ulo.; 5o. J. L. van Leeuwen, onderwijzer aan de jongensschool voor ulo.; 6o. J. M. Mazurel, onderwijzer aan de jongensschool voor ulo. Tijdelijk leerares Aangezien mevrouw Dra. M. E. Jonker— "YVesterveld, leerares aan de Hoogere Burger school voor Meisjes, door ziekte verhinderd is haar betrekking waar te nemen, was het noodig een voorloopige voorziening te tref fen met betrekking tot het onderwijs in de .Wis- en Natuurkunde aan die school. In afwachting \an de raadsbeslissing heb ben B. en W. goedgevonden, dat het onder wijs in de Wis- en Natuurkunde aan ge noemde school wordt gegeven door mej. Dra. A. Hiemstra alhier. B. en W. geven thans den Raad in over weging mej. Dra. A. Hiemstra alsnog met ingang van 9 Maart 1936 tot wederopzeggcns, doch uiterlijk voor den verderen duur van den cursus 1935—1936, te benoemen tot tij delijk leerares in de Wis- en Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. In de vacatures van hoofd der school, welke zullen ontstaan tengevolge van het aan de heeren W. Koops, M. J. Krop en J. J. Verhage, in verband met het. bereiken van den GO-jarigen leeftijd te verleenen ont slag, zal, naar de meening van B. en W. kunnen worden voorzien door overplaatsing ,van reeds in onze gemeente werkzame hoof den van scholen, terwijl in de tengevolge van die overplaatsing openvallende plaat sen moet worden voorzien door benoeming van nieuwe leerkrachten. In verband daannede geven B. en W. den Raad in overweging: a. den heer J. Voorwinden, hoofd van de o. 1. school aan de Medusastraat B, te stel ion aan het hoold van de Leerschool; b. den heer A. van der Hoogt, hoofd van 'de o. 1. school aan den Zuidsingel B, te stellen aan het hoofd van de opleidings school voor ulo. aan de Langebrug B; c. den heer F. J. Riks, hoofd van de o. 1. school aan de Vrouwenkerksteeg, te stellen aan het hoofd van de opleidingsschool voor ulo. aan de Driftstraat. Over te gaan tot benoeming van drie on derwijzers, hoofden van scholen, in verband waarmede B. en W. de volgende voordrach ten aanbieden: a. o. 1. school aan de Medusastraat B: 1 J. G. A. van Sluijs, hoofd eener o. 1. school te Uitgeest; 2. J. Berkenbosch, hoofd eener o. 1. school te Hoogersmilde; 3. J. P. Pan lusse, hoofd eener o. 1« school te Zaltbommel: b. o. 1. school aan den Zuidsingel B: 1. J. Berkenbosch, hoofd eener o. 1. school te Hoogersmilde; 2. J. P. Paulusse, hoofd eener o 1. school te Zaltbommel; 3. J. Ringeling, hoofd eener o. 1. school te Gouda; c. o. L school aan de Vrouwenkerksteeg: J. P. Paulusse, hoofd eener o. 1. school te Zaltbommel; 2. J. Ringeling, hoofd eener o. 1. school te Gouda; 3. J. Entrop, hoofd eener o. 1. school te Silvolde. De tol van het Leidsche hek Bij raadsbesluit van 15 April 1935 wern het recht tot heffing van den weg- en wa ter tol tegenover den Rijnsburgschen Vliet, bij het zgn. „Leidsche Hek" voor den tijd van één iaar, ingaande 1 Mei 1935, verpacht aan P. Ciggaar, te Oegstgeest, voor de soui van f 1200 per jaar. De pacht eindigt der halve op 30 April a.s. De heer Ciggaar is na gevoerde bespre kingen bereid bevonden den tol wederom .voor een jaar te pachten. Met het oog op de ongunstige tijdsom standigheden wenscht hij de pachtsom ech ter te zien verlaagd tot f 1050 per jaar. B. en W. meenen met de Commissie van Fabricage, dat met dit bedrag genoegen kan worden genomen. Aanvullende steun voor werkloozen Op de gemeentebegrooting voor het loo- pende dienstjaar is een bedrag van f 42.120 uitgetrokken ten behoeve van het verleenen van aanvullenden steun aan werkloozen (z.g. B-steun), tegenover welke uitgave een ont- a ang is geraamd van f 33.274 als subsidie in die steunverleening. Zooals uit de toelichting op eerstgenoem den post blijkt, is bij de raming van ge noemde bedragen tot grondslag genomen de regeling betreffende het verleenen van aanvullenden steun voor 1935. Volgens die regeling mocht over dat jaar in totaal aan aanvullenden steun niet meer wordén uitgegeven dan gemiddeld f 10 per werklooze of f 33.090. Behalve het niet uitgekeerde gedeelte van öiet voor 1935 uitgetrokken bedrag, welk ge deelte ruim f 3000 bedraagt, mag echter, ingevolge de inmiddels van den Minister van Sociale Zaken ontvangen circulaire, over het kalenderjaar 1936 ten hoogste aan aanvullenden steun worden uitgegeven een bedrag van gemiddeld f 4.20 per werklooze Het aantal werkloozen is bepaald op 4109. zijnde het gemiddelde over de eerste tien maanden van 1935, zoodat het ingevolge de niinislerieele regeling ten hoogste uit te keeren bedrag over 1936 bedraagt f 17.257.S0 Van dit bedrag komt f 9039.80 ten laste van het Rijk. Aanleg straatgedeelten De N. V. Gemeenschappelijk Eigendom, Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en .Winkelhuizen, gevestigd te 's Gravcnliage, heeft de medewerking van de gemeente in geroepen, om te geraken tot aanleg van een gedeelte van de Lorentzkade, een gedeelte van de De Sitterlaan en een gedeelte van de Van der Waalsstraat. Verzoekster heeft zich bereid verklaard, om de voor straat v.a. bestemde strooken grond kosteloos aan de gemeente in eigen- om de voor straat c.a. bestemde strooken nadere verrekening, in de gemeentekas ge stort een bedrag van f 22.200. B. en W. hebben tegen het verleenen van de gevraagde medewerking'geen bedenking. Verdere aanleg Sumatrastraat In aansluiting aan de mededeeling van den Wethouder van Fabricage in de raads zitting van 10 Februari jl., naar aanleiding van een adres van de N.V. Uitgebreid Be zit, inzake verderen aanleg van het gedeelte van de Sumatrastraat, tusschen de Atjeh- straat en de .lavastraat, deelen B. en W. het volgende mede. Bedoeld gedeelte van de Sumatrastraat is geprojecteerd op een breedte van 30 M., met een straatbaan langs de Westzijde ter breed te van 15 M. en een straatbaan langs de Oostzijde ter breedte van 7 M. Tusschen beide straatbanen is een plantsoenstrook ontworpen. Van het straatgedeelte, hetwelk over de geheele breedte aan de gemeente in eigen dom toebehoort, is thans slechts de Weste lijke straatbaan tot een breede van S.50 M. aangelegd. Het overige voor straat- en plant- soenaanleg bestemde gedeelte is daarvan afgescheiden. Uitbreiding van den aanleg van het be trokken straatgedeelte, b.v. tot op de halve straatbreedte, zooals bij bebouwing aan één zijde van een straat gebruikelijk is, is, boe wel daarop eenige malen van de zijde van belanghebbenden werd aangedrongen, nc niet voorgesteld, omdat het er gedurc- geruimen tijd naar beeft uitgezien, dat ook de aan de Oostzijde van het straatgedeelte gelegen terreinen zouden worden bebouwd en, in verband daarmede, het straatgedeelte over de volle breedte zou kunnen worden aangelegd. Nu echter de plannen tot bebouwing van die terreinen nog steeds niet tot uitvoering zijn gekomen, is er thans aanleiding om tot uitbreiding van den aanleg van het be trokken straatgedeelte over te gaan. B. en W. zouden die uitbreiding in het onderhavige geval niet tot de halve straat breedte willen beperken, doch den straat- aanleg willen uitbreiden tot over de ont worpen plantsoenstrook. Er behoeft dan slechts een strook van 7 M. van de aangelegde straat te worden afgescheiden en deze strook zal, vermits zij grootendeels kan worden gemaskeerd door de beplanting van de voor plantsoen bestem de strook, geen aanleiding tot klachten op leveren. De kosten van deze uitbreiding worden geraamd op i 12.000. Grondaankoop Door mevr. de Wed. F. W. Thorbecke— Boon is aan de gemeente te koop aange boden de strook grond, groot pl.m. 310 M2., behoorende tot het perceel Nieuwsteeg no. 2. Aankoop van deze terreinstrook is voor de gemeente van belang, omdat zij grenst aan het politiebureau. De met mevr. de Wed. Thorbecke gevoer de onderhandelingen hebben e? toe geleid dat overeenstemming is bereikt over prijs van f 3000, welk bedrag naar de moo ning van B. en W. aanvaardbaar is. „Nutrix" in handen der gemeente De gemeente beeft in openbare veiling (Ie hand kunnen leggen op het fabrieksgebouw met kantoor van de N.V. Biscuitfabriek „Nutrix" aan den Hoogewoerd nis. 2 en 4 voorde som van f 14.143.50. In den aankoop zijn verschillende zich in het gebouw be vindende machines begrepen. Met de Commissie van Fabricage zijn B en W. van meening, dat deze aankoop, welke verruiming van het kruispunt Bree- straaj Gangetje Hoogewoerd Kore- vaarstraatSteenschuur o. m. mogelijk maakt, voor de gemeente van belang is en stellen voor tot aankoop over te gaan. Aankoop bouwterreinen De heer H. P. Jansen heeft aan de ge meente te koop aangeboden eenige percee- len bouwgrond, gelegen ten Zuiden van den I-Ioogen Rijndijk, aan weerszijden van oe Roomburgerwetering, groot 12.240 M2. De terreinen, die ingevolge het uitbreidingsplan bestemd zijn voor bebouwing met arbeiders- en kleine middenstandswoningen, zijn gun stig gelegen en sluiten aan op de in De cember 1933 van E. M. Laman aangekochte gronden. Bij aankoop wordt het dus moge lijk deze gronden ook een verbinding te geven naar den Roomburgenveg. Het is daarom voor de gemeente, van belang eige naresse te worden van de te koop aange boden terreinen. Over den prijs zijn lang durige onderhandelingen gevoerd. Ten slotte is overeenstemming bereikt over een koopsom van f 0.80 per M2. ANNO 1799 's-Hertogenbosch Alle Bankzaken Twee gouden jubilea I-Ieden werden bij de N.V. Scheepsbouw en Reparatiewet*! de Hoop v.h. Gebrs. Boot aan den Lage Rijndijk twee gouden jubilea gevierd. De heeren M. van Dam en G. Hop penbrouwer waren beide vijftig jaar in dienst van deze firma, waarbij ze eerst als klinker hebben gewerkt, terwijl ze tegen woordig, nu hun leeftijd het zware werk niet meer toelaat, als sjouwerman werk zaam zijn. De jubilarissen werden beden- morgen in tie eerste plaats door hun kame raden gehuldigd, bij monde van den meester knecht, den heer A. Kop, waarbij hun als stoffelijke bewijzen van vriendschap eenige mooie geschenken werden aangeboden. Daarna werden ze door de directie ontvan gen en hartelijk toegesproken door den heer Ph. Boot Jacobsz., die hen een geschenk onder couvert overhandigde. De jubilarissen hebben den dag verder in den huiselijken kring doorgebracht. De Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand f Maart 1936) ingelegd f 402.443 08 en terugbetaald f 499.433,90; 121 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 127 boekjes wer den geheel uitbetaa'd. Het te goed der 1S516 inleggers, inclusief 1.461 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg eindo Maart 1936 f8.431.482.25. In 4.748 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 114.286.75 ontvangen. Midden-Europeesche elementen in de Myceensche cultuur Dr. F. C. Bursch heeft in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden gisteravond een voordracht gehouden over de Midden-Euro peesche elementen in do Myceensche bescha ving De Myceensche 'beschaving is de eerste uiting van den Eu rope each en geest, die in liet licht der historie valt, aldus spr. Dit i' het grootste belang van deze cultuur, die op tal \an plaatsen op het Grieksohe vasteland wordt aangetroffen. Wat haar kunst betreft zij staat sterk onder Kretcnsischen invloed, doch meer en meer geeft zij ons daartegen over ook haar eigen karakter bloot. Dit toont spr. nader met behulp van lichtbeelden aan. Moet dus aangenomen worden, dat de My ceensche beschaving een andere oorsprong heeft dan de Kretensisohe. dan geldt het, deze nu aan te suoren. In de vroeg-Helladr sclie periode is nog duidelijk invloed uit Klein-Azië zichtbaar, dreh dit verandert op slag bij den aanvang van liet middel-Hella- dLische tijdvak, omstreeks 2000 v. Chr. Uiter aard treden deze verschillen het duidelijkst aan het licht op die punten, waar de Kreten- sische invloed ihet geringste was Spr. ging verder na. waar in midden Europa analoge verschijnselen optreden er kwam tot de slotsom, dat er daar drie ver schillende. doch deels samenhangende stroo mingen zijn, die ten slotte in de Myceensche cultuur uitmonden en die dus als componen ten ervan zijn op te vatten. Zoo meent spr. te kunnen aanfoonen. dat dè dragers der Myceensche beschaving die in onlangs te Bogasköi gevonden documenten reeds Achaeers worden genoemd, en dus al Grieken waren, oorspronkelijk uit middi Europa stamden. Ook de verspreiding dor voor-Grieksche plaatsnamen leert ons. dat degenen, die omstreeks 2000 v. Chr. Midden- Griekenland binnendrongen, reeds de eerste Grieken genoemd mogen worden. Ook in ons land worden vertegenwoordi gers gevonden van deze stroomingen, even als in vele andere landen van Europa. Wel ke van deze drie samenstellende elementen der Myceensche cultuur nu verantwoordelijk te stellen is voor de verbreiding van het Griekschdat is heden nog niet met volle zekerheid te beslissen, ook al heeft men daarover zijn vermoedens. De niet-politieke zijde van het Dietsche vraagstuk Rede Prof. Dr. H. Burger Prof. Dr. H. Burger uit Amsterdam heeft gisteravond alhier voor de studiekring van het N. J. V. een voordracht gehouden ovër de niet-politieke zijde van het Dietsche vraagstuk. Na een inleiding over het nationaliteits- vraagstuk behandelde spr. allereerst de Vlaamsohe beweging; deze heeft ten doel de verheffing van het Vlaamsohe volk, gees telijk en maatschappelijk en het venverven van volledige gelijkheid en recht voor het Vlaamsch. Met tal van voorbeelden bewees spr. de onderdrukking, de minachting de vernedering, waaraan het Nederlandsche volksdeel in België nog steeds is bloot gesteld. Hierna kwam spr. tot de Dietsche bewe ging: deze is niet anti-Fransch en pro Duitsch. zooals haar in den laatsten tijd herhaaldelijk is verweten. „Niet Fransch, niet Duitsch, maar Nederlandsch" is de leus van den Dietschen Bond. Zijn doel is: de verheffing van het Nederlandsch nationaal bewustzijn, de strijd tegen nationale onver schilligheid; het opwekken bij onze landge- nooten van belangstelling voor Vlaanderen en voor den Vlaamsch en rechtsstrijd; bet ondersteunen van de Vlamingen met onze sympathie, hun de ruggesteun te geven van de Nederlandsche beschaving en hen te helpen zich te ontworstelen aan het minder waardigheidscomplex, dat hun werd opge drongen door drie eeuwen van onderdruk king. De Vlamingen beklagen zich bitter over het Noorden, aldus spr.: over de onver schilligheid dor Hollanders, ook van de dui zenden onzer landgenootcn, die thans in België wonen, voor den Vlaamschen strijd, verder over het Fransch spreken van Neder landers, die België bezoeken, over bet co- quetteeren met Frankrijk en met de Fran- sche taal door onze hoogere standen, over de anti-Vlaamsche houding van onze Bui- tenlandsohe Zaken mi van onzen gezant te Brussel. Ons doel is niet ons te mengen in de bïn- nenlandsche Belgische politiek, aldus spr. Wij hebben dit nooit gedaan: maar waarom zouden wij, historisch, wetenschappelijk, de mogelijkheid niet onder oogen zien van een hereenigd Dietschland? De haat tusschen Walen en Vlamingen, de uitbreidingszuc'hl der Fransche politiek, het verweer daar tegen van andere volken, maken die moge lijkheid veel waarschijnlijker dan bijv. die 'an een herboren Bourgondisch rijk. voetbad Gister zijn op de terreinen van de N.S.C. te Leiden de interacademiale voetbalwed strijden begonnen. In de eerste ronden was het. spelpeil niet al ie hoog, aangezien het krachtsverschil te groot was. Amsterdam bleef thuis en bezorgde zoo Leiden een buitenkansje zonder strijd in de tweede ronde te komen. De uitslagen waren: Eerste ronde: Delft IILeiden II 1—2; Leiden IAmsterdam w.n.o.; RotterdamLeiden III 112. Tweede ronde: Delft IUtrecht II 80; Leiden IIUtrecht I 01: RotterdamLei den I 05; GroningenWageningen 16. Gistermiddag speelde L.P.S.V. I tegen Haarlem I en verloor met 41. Donderdagmiddag 4.30 uur spelen op het N.B.L.O.-terrein de L.P.S V.-veterancn tegen de C.G.W.-veteranen. Gisteren speelden dp bakkersgezellen een 'iendschanpelijkp wedstrijd tegen een ster- 1 combinatie van de Leidsche boys. De bakkers boekten een verdiende 3—2 over winning. Stand bij de rust 3—0. De ontwikkeling van het geweten, psychologisch beschouwd Op uitnoodiging van de Faculteit van theologische studenten heeft gistermiddag Prof. E. A. D. E. Carp, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Leidsche Universiteit, een voordracht gehouden over bovengenoemd on derwerp. Vooropstellend, dat de kiem van het gewe ten reeds in het raenschzijn ligt opgesloten en slechts op ontplooiing en ontwikkeling waclit, wilde spr. de vraag behandelen, langs welke wegen en op welke wijze deze ontwik keling kan plaats vinden. De l>eantwoording van deze vraag achtte spr. belangrijk, daar in het antwoord noodwendig opgesloten lig gen die gezichtspunten, welke mede ten grondslag liggen aan het therapeutisch han delen van den arts, terwijl zij ook den gees telijken leidsman in zijn taak kunnen helpen. Wanneer reeds op zeer vroegen leeftijd het bewustzijn eener geestelijke buitenwereld zich heeft afgescheiden van het bewustzijn eener geestelijke binnenwereld en beide ken- werelden onderscheiden worden beleefd, dan roept deze onderscheiding een drang tot aanpassing op. Het zijn allereerst de leven de objecten uit de onmiddellijke omgeving, welke deze aanpassing vragen. Deze aan passing kan worden verkregen in twee uiter ste vormen, n.l. door overheersching en door onderworpenheid. Het is aannemelijk, dat in het leven van het jonge menschen- kind wel in de eerste plaats aan de moe der aanpassing zal worden gezocht en ge vonden. Met de moeder leeft het zeer jonge kind in een vorm van gemeenschap en elke verstoring van dezen gemeenschapsband pleegt als onlust te worden gevoeld. Ongetwijfeld helpen de geboden en verboden van de moeder in de persoon lijkheid van het zeer jonge kind die bij zondere functie opbouwen, welke in de eerste plaats een remmenden invloed uitoefent op den drang tot oogenblikke- lijke voldoening aan de eischen van het vitale en egoistische driftleven. Het „lee- ren wachten"., de remmende macht, die een aandrift tot handelen of tot bevredi ging van lust doet uitstellen, verraadt reeds de sporen eener primitieve gewe tensfunctie. Lang voordat de invloed van vader zich ten opzichte van het kind doet gelden, heeft zich onder in vloed van de moeder deze functie in de zeer jonge persoonlijkheid ontwikkeld, welke functie vooralsnog slechts rem mend, later ook waarde-bepalend werk zaam is. Spr. gaat vervolgens de ontwikkeling vai de primitieve gewetensfunctie na en betoogt, dat een goed geleide ontwikkeling op oude ren leeftijd aan de persoonlijkheid de ge legenheid zal bieden tot nadenken en tot het beluisteren van de stem van het gewe ten, alvoren tot een overijlde handeling of tot oen besluit wordt overgegaan. Nader doet spr. dan uitkomen het verschil tusschen dressuur en opvoeding en weidt dan uit over de werkelijke zelf-critiek, welke ontstaat door verinnerlijking van waarde bepalingen welke zich hiervan grootendeels hebben losgemaakt. Naast de moeder- resp. vader-figuur zul Ien ook andere Ik-vreemde persoonlijkheden uit de naaste omgeving, op school en elders, alle tot de verdere ontwikkeling der gewe tensfunctie bij het jonge kind bijdragen. De verinnerlijking, welke hierdoor ontstaat en welke in zekeren zin tot een vorm van ver- eenzelving wordt, vindt wel voornamelijk plaats onder invloed van positieve gevoels- betrekkingen. En hier is de grens van het geen de dressuur vermag en hetgeen wer kelijke opvoeding voor de verdere ontwik keling van het geweten beteekent- Eerst door vereenzelviging verandert de kern der persoonlijkheid en vloeien Ik en geweten ineen. Eerst dan wordt de uitwendige drang der dressuur tot een inwendigen dwang, tot iets Ik-eigens. Spr. komt dan tot behandeling van den vorm van phantasieleven, welke zich richt naar het beleven van Ik-idealen en welke van het grootste belang is voor de ontwik keling der gewetensfunctie. Ik-idealen zijn tijdens de ontwikkeling van het geestesle ven van den mensch aan vele wisselingen en veranderingen onderhevig, maar steeds geven zij een zekere richtlijn aan de per- In dit verband noemt spr. het emi nente belang van het godsdienstonder richt reeds voor jonge kinderen. Natuur lijk behoort dit onderricht aangepast te zijn aan den geestelijken ontwikke lingsgraad van het kind en langzamer hand zullen de verschillende figuren voor het kind een richtsnoer zijn voor zijn verhouding tot zijn omgeving. Eerst wanneer het Gods-besef zich aan het kind opdringt, wordt aan het Ik de beteekenis van de gewetensfunctie dui- lijk en komt hiermede deze funtie voor het Ik tevens op een hooger plan. Men kan zeggen, dat de mensch in de stem van zijn geweten Gods wil beluistert. En hierdoor wordt de gewetensfunctie clan ook tevens een bedreiging voor het Ik, dat in deze waarschuwende of veroordeelende stem een verbreking van den gemeenschaps band met God vreest. Spr. besloot met enkele bemerkingen over de invloed van den verstandelijken aanleg op de ontwikkeling van het geweten. Als redelijk wezen draagt de mensch niet slechts het vermogen, maar tevens den drang in zich cle redelijkheid van het zede lijk goede in te zien. Wij weten voorts, dat het intellect eenerzijds remmend, ander zijds richting-gevend en reguleerend het driftleven, het temperament en het karakter kan beïnvloeden. Zoo zijn het wel verschillende facetten an de vecl-eenheid, welke de psycholoog tezamen vat onder de benaming van de mensehelijke persoonlijkheid en welke alle medehelpen aan de ontwikkeling van het geweten. Een antwoord op de vraag naai den oorsprong van het geweten, moet de psycholoog echter schuldig blijven niet als psycholoog, maar als geloovig mensch er kent hij hij het stellen van deze vraag liet bestaan |n een Hoogere Macht, van welke hij de weerklank in het eigen geweten be luistert. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 5 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hooge woerd 171. telef. 502; D. J. van Driessutn Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhei- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274, Accountantskantoor DrJ.WIJNANDS I3ÓEKHOUDINCEN BELASTINGZAKEN Rnftorrlnm Telefoon 31620 OlTGl OQiTl Mothenesserloan 341 Wielrenner tegen den grond gesmakt Ernstig gewond Op de Marosingel is gistermorgen de 22- jange A. v. E., die daar vergezeld van eenige kameraden op een race-fiets reed, ui» de bocht gevlogen en tegen den grond ge smakt Hij werd in het gebouw van de gas fabriek binnengedragen, waar dr. Rcnaud die toevallig in de buurt was de eerste hulp verleende. Door den E H. D. is do jonge man, die een gecompliceerde schedelbreuk had bekomen en eenige ribben en de linker schouder had gekneusd, in ernstigen toe stand naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Hedenmorgen was de toestand redelijk wel. Schaken Eindelijk dan zijn nu ook de laatste par tijen van de voorwedstrijden afgespeeld. Ir. J. J. G. van Hoek die fn groep IV gelijk uit was gekomen met Zitman won twee be slissingspartijen, waarmede ook hij in de eindgroep kwam. In groep III speelden Mr. A. G. de Blécourt en W. H. van der Nat een spannende partij. Van den uitslag van deze ééne partij hing af, wie van beiden in de eindgroep zou komen. Van der Nat, die reeds aan remise genoeg had, liet zich echter verleiden om verwikkelingen in het leven te roepen. Plotseling overzag hij stuk verlies, en iraehtte nu door eeuwig schaak zich te redden. Tot op den laatsten zet van dezen langen, hardnekkigen kamp bleef de 'uitslag ongewis. De Blecourt speelde echter zonder fouten en tenslotte waren de zwarte tegenkansen verdwenen en gaf Van der Nat op. In cle eindgroep spelen nu: 1. G. Bosscha; 2. M. M. Segaar; 3. Joh. van Veen; 4. W. Demmendal; 5. Mr. A. G. de Blecourt; 6. W. v. d. Broek; 7. L. J. Rut ten en 8. Ir J. J. G. van Hoek. De eerste ronde is vastgesteld op Dinsdag a.s. in het L.S.G. De vondsten in het Ethnografisch museum Naar aanleiding van hetgeen wij schreven over belangrijke oudheidkundige vondsten, welke zouden zijn gedaan in het gebouw van het voormalige Ethnografisch Museum aan cle Breestraat meldt men ons het vol gende: ITet gaat hier om een ontvanglokaal, dat izich aan de achterzijde van het bewuste pand bevond en dat vele jaren heeft dienst gedaan als pakkamer van het Rijks Ethno grafisch Museum. Eenige jaren geleden is de aandacht op deze kamer gevestigd door een der leden van de véreeniging „Oud-Leiden". Iwelke vereeniging vooral in den laatsten tijd een verhoogde activiteit vertoont. Toen er sprake van was, dat het gebouw in kwestie zou worden gesloopt, heeft cle secretaris van deze vereeniging, de heer A. Bicker Caarten opnieuw de aandacht op deze kamer geves tigd. In een bestuursvergadering van „Oud- Leiden" is toen besloten een brief te richten tot den Minister van Financiën met het ver zoek om den inhoud van deze oudheidkun dige kamer te willen afstaan hetzij in eigen dom, hetzij in bruikleen aan het stedelijk museum de Lakenhal, nadat „Oud-Leiden" er zich van had vergewist, dat de commissie van dit museum op het bezit van deze ka mer eveneens prijs stelde. Hoewel voor zoo ver wij kunnen nagaan 't officieel schrifte lijk bescheid op dit verzoek nog niet is bin nen gekomen, is de kamer op het oogenblik grootendeels leeg gebaald en zijn de inder daad waardevolle stukken naar de Laken hal overgebracht. Namens den minister was vooraf een onderzoek ter plaatse ingesteld. De kamer was geheel gebouwd in stijl Lo- dewijk XIVXV; de drie wanden waren be zet met zeer mooi beschilderd behang, land- schapstaferee'len voorstellende. De schouw heeft ter hoogte van 1 M. fraai houten beeldhouwwerk; het plafond was prachtig bewerkt, terwijl er voorts eenige „witjes" in de kamer gevonden werden. In cle bestckvoorwaarden, welke den sloo- per, den heer Kraan waren gesteld, moest deze kamer geheel buiten de overigens ge troffen regelingen blijven. Het afbreken van de kamer geschiedt onder leiding van den directeur van de Lakenhal, den heer A. Coert. Behalve deze kamer heeft „Oud-Leiden" ook den Minister verzocht aan de gemeente af te staan het antieke behang thans nog aanwezig in pand Rapenburg no 69, dat ook als Ethnografisch museum heeft dienst ge daan en thans bij het Academiegebouw ge trokken zal worden. Excursie van adspirant-typografen Ten besluite v,an den wintercursus 1935- 1936 hebben de adspirant-typografen onder leiding van hun leeraren een excursie ge maakt naar de papierfabriek Van Gelder te Renkum. Begunstigd door prachtig lenteweer wera de reis per touringcar gemaakt. De heen reis werd onderbroken door een pauze Lu het Jagershuis te Zeist. Nadat de prachtige Rijnbrug en een nieu we woningwijk achter Sonsbeek waren be zichtigd, ging de tocht verder naar Renkum. naar de papierfabriek. Met een vriendelijke verontschuldiging, dat het bedrijf niet ingericht is voor de ont vangst van gasten, werden de deelnemers in vier groepen verdeeld en hun vier gelei ders toegewezen. Het groot e bedrijf te Renkum fabriceert hoofdzakelijk courantenpapier. De leerlingen konden onder deskundige, voorlichting het gansche proces vanaf het hout tot het eind product volgen. De papiermachines van 70 meter lengte maakten zichtbaar indruk op de jongelui. De heer Wijngaard dankte namens allen de directie voor haar gastvrijheid en Je geleiders voor hun uitnemende explicatie. Om halfvijf werd de terugreis aanvaard Nadat onderweg nog even gepauzeerd was, werd te Utrecht gezamenlijk gedineerd. Tij dens den maaltijd dankte de heer Van Doorn de leeraren Wijngaard en Buitendijk voor de vele moeiten, die zij zich getroost had den, om deze prachtige excursie voor te be- reiden. Tevens stak hij den examinandi een riem onder het hart. Onder vroolijk gezang werd de laatste étappe afgelegd, waarbij de wensch werd geuit om meerdere „leertoch- ten" to ondernemen. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 1 APRTL Programma 3: 8 Brussel VI: 9.2 R. Norman- dfë: 11.20 Kalundhore; pl.m 12.15 Brussel VI; 14.20 Kalundbore; 14.50 Parils R; 17.20 Keulen 19.05 Beromunster: 20.30 Leipzig; 21.20 Londen Reg; 21.35 Praag of div; 22.35 Keulen; 23.20 i of Programma 4. 8.05 Parijs R: 8.20—9.20 R. Normanië; 9.30 Gram.-muz GRD: 10.35 Londen Reg; 11.35 Droitwlch; 13.05 Londen Reg: 15.10 leh; 18.20 F' ----- «--- DONDERDAG 2 APRIL Programma 3. 8 Brussel VI: 9.20—10.35 Keu len: 9.50 Parijs R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Lon den Reg; 15.20 Deutschl-sender: 16.20 Keulen; 17.2o Brussel VI; 18.50 Brussel Fr; 19.20 Bero munster; 19.55 Rome of div. Programma 4; 8.05 Parijs R; 8.20 Diversen; 10.35 Londen Reg; 13.35 Droitwicli; 16.10 Lon den Rog; 17.35 Droitwioh; 1S.20 Diversen; 18.50 Londen Reg; 19.30 Sportprafv1:je J G A Janssen (journalist):; 20 Londen Reg; 20.20 Droitwicli; 21.10 Londen Reg: 22.20 Droitwlch; 22.40 Ber lijn; 23.20 Londen lteg. Afscheid van den heer M. P. van Hooidonk Gistel-middag had op eenigszins plechtige wijze het afscheid plaats van den heer M. P. v. Hooidonk bij zijn vertrek als onderwij zer aan de Geref. School aan de Lusthoflaan, wegens vervroegde pensionneering. Toen de scheidende met zijn vrouw en kinderen voor deze gelegenheid per auto van huis gehaald hun plaatsen achter de met bloemen versierde tafel hadden in genomen, zongen de kinderen staande hun meester twee verzen van Ps. 121 toe. Na de opening met gebed sprak allereerst het hoofd der school, de heer Pothuis, een woord van afscheid. In welgekozen woorden gaf hij een overzicht van de loopbaan van den heer Van Hooidonk. Achtereenvolgens was deze werkzaam te Leiderdorp en Lei. den. In het geheel heeft hij het Chr. Onderwijs meer dan 40 j,aren gediend, waarvan bijna 30 bij de Geref. Schoolvereeniging alhier en dit nagenoeg onafgebroken, met lust en op gewektheid. Spr. dankte den heer Van Hooi donk voor al zijn werk en wenschte hem Gods zegen toe op zijn verderen levensweg. Daarna werd het woord gevoerd door den heer Buurman, voorzitter van het bestuur, door de drie inspecteurs hij liet lager onder wijs hier ter stede, door het vroegere hoofd den heer Bakema en door een der collega's. Mooie cadeaux werden als blijk van waar deering en dankbaarheid aangeboden. De kinderen zongen bij het hunne een toepas selijk lied. Ten slotte sprak de scheidende meester zijn afscheidswoord. Hij dankte voor de vriendelijke woorden en voor de vele goede wenschen. Na zijn loopbaan gememoreerd te hebben, gewaagde hij van blijdschap en dankbaarheid aan den Heere, dat hij in onderscheiding van zoovele collega's zoo lange jaren het Christelijk onderwijs mocht dienen, maar ook van den weemoed, die zijn hart vervult bij het scheiden van zijn schoolwerk, dat. hem zoo lief is; van de kin doren met wie hij het altijd goed heeft kun nen vinden; van het hoofd der school, per soneel en bestuur, die hij dankte voor de prettige samenwerking en vriendschap. Spr. besloot zijn afseheidswensch met den' wensch, dat God hem nog vele jaren mocht - sparen voor zijn gezin en dat de Heere hem mocht sterken voor allerlei werk, inzonder heid in den Wijngaard des Heeren. De gezellige samenkomst werd door dert scheidenden onderwijzer gesloten met dank gebed. Na een kleine tractatie vertrokken de kin deren. Genoodigden en personeel bleven nog geruimen tijd onder het gebruik van thee bijeen om persoonlijk afscheid te nemen. Moge de heer Van Hooidonk nog lange jaren van de welverdiende rust genieten. De Leidsche Winkelstand Fa. L. C. Heynen De goud- en zilverhandcl van den heer L. C. Heynen is verplaatst van Hooigracht 33 naar Hooigracht 6 op de hoek van de Nieuwstraal. Het pand is inwendig geheel gerestaureerd en ziet er thans keurig uit. Men vindt m den winkel een ruime sortee- ring zilveren en gouden voorwerpen, ter. wijl de heer Heynen bovendien verkooper is van de bekende Anker en Junghans uur werken. Aan de zaak is ook een reparatie- inrichting verhonden. 4 UIT DEN OMTREK alkemade RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 2 April a.s., des namiddags 7 uur. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken. Voorstel tot uitbesteding reconstructie dorpsweg te Kaag. Wijziging verordening, als bcdoeI3 bij ar tikel 10 der Drankwet. Voorstel tot continuatie huur woning 508 aan J. Geluk. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van een drietal woningen te Roelofarendsveer» Vaststelling kohier Hondenbelasting, be» lastingjaar 1936. Wijziging leges verordening. Bespreking exploitatie voormalige spoor brug te Oude-Wetering. Vooorstel om over te gaan tot verbetoring van den dorpsweg te Oude-Wetering. Bespreking aanleg van een nieuwen pro vincialen weg. STEUNREGELING EN WERK- VERSCHAFFING Naar wij vernemen is do steuntrekkende arbeider K. alhier, die verzuimd had om de wekelijksche verdiensten van zijn dochter bij het orgaan der steunverleening op te geven, door den Politierechter te 's-Graven- hage veroordeeld tot een hechtenis van 10 dagen subs, f 10 boete en tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van 2 jaar. Voorts is door B. en W. de arbeider W. v. L., die weigerde te voldoen aan het voor schrift om op de zgn. „werkvrije dagen" te komen stempelen, uitgesloten. Dit geldt zoowel voor de steunregeling als de werkverschaffing. alphen aan den rijn DE ZENDINGSTENTOONSTELLING In het Vereenigingsgebouw aan de Ju liauastraat wordt tot en met 3 April een Zendingstcntoonstelling gehouden op initia tief van de Federatie van Alphensche Chr. Jeugdvereenigingen. Deze tentoonstelling is een bezoek alles zins waard. Men zal meer opmerken de groot e moeilijkheden van de zendelingen en beter de berichten uit de zen dings wereld kunnen volgen, en daardoor beter kunnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6