WAT DE BEZETTING VAN HET SULTANAAT AOESSA Voor de boterham „JqviIICI* RANGE MARMELADE SCHAAKRUBRIEK 1 m A li A m PU 111 Ijl il 1! W m i m 1 lal i WOENSDAG 1 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE TOELEG VORDERT... De aandacht der wereld is gedurende de laat6te weken zoozeer gevangen door zich rond het verbroken verdrag van carno afspeelt, dat er gebeurtenissen formaat in Oost-Afrika toe noodig zijn, opnieuw den blik op het ongelukkige, doo oorlog geteisterde Abessinië te richten. Zelfs een ontroerend telegram, als dat van de dochter van den Negus, waarin zij de bijna helsch te noemen uitwerking van den ga: oorlog op de hiertegen niet gewapende boorlingen beschrijft, het is dezer dagen in het Britsche parlement even ter sprake geweest kan niet langer dan een oocen- blik het medeleven met de talrijke slachtoffers wekken. Dc gevaren, die dicb aan onze eigen deur liggen, al zijn dezi voorshands nog van zeer twijfelachtigen aard, vermogen meer dan de zeer recelo ellende, waaraan de kleurlingenvolken van den Negus onophoudelijk bloot staan. Intusechen heeft het jongste Italiaanscl legerbericht, dat het eigenaardige nieuw imeldt van de bezetting van het sultanaat Aoessa, opnieuw den blik op dezen „Kolo nialen" oorlog gericht. Deze nieuwe bedrei ging van Dessié en Addis Abeba komt uit een richting .waarvan men haar sinds lan: niet meer verwachtte. .Men zal zich herinneren, dat de Abessijnsche grensoverschrijdingen plaats hadden door Italiaansche troepen uit \ssah die moeizaam langs de grens van Fransch Somaliland vorderden, zich een tijdlang op hielden in de omgeving van den berg Mous sa Ali, en toen niets meer van zich lieten hooren. Het was alsof een aanvankelijk hree- de rivier hier in het barre woestijnzand wa doodgeloopen. Sindsdien vorderde het Da' aansche aanvalsplan langzaam en moeilijk in de streek van Adoea, Adigrat en Makalle, en hadden Graziani's successen plaats in het zuiden, eerst een opmarsch in de richlinj van Sassa Baneh, die voor den Negus heel weinig goeds scheen te beloven, en toen de stoot vanuit Dolo in de richting van het merengebied, die Allata tot doel scheen hebben, doch eveneens verzandde. Zien wij het goed, dan heeft eerst de ver overing van den Amba Aladgi, gevolgd door ,de bezetting van den Amba Aaradam, beslissende wending ten gunste van Italiaanschen invaller gehad. Sedertdien lijkt het, of aan den Abessijnschen tegen stand in het noorden een einde is gekomen. Sjire, Temhien en de streek van de Takazze- rivier werden van Abessijnsche guerrilla- benden gezuiverd, en terwijl het offensief wordt voorbereid tegen de troepen van den negus, die in de omgeving van Kworam en Asjangi verdere doorbraak trachten te stui ten, vordert thans ook de Italiaansche op marsch tegen Gondar en het Tsana-meer, die reeds ernstig worden bedreigd. Opmerkelijk is, hoe lang de Italiaansche communiqués de operaties tegen het over wegend islamietisch sultanaat van Aoessa hebben doodgezwegen. Men kan dit moeilijk anders verklaren dan uit de onzekerheid, die er bij de Italiaansche legerleiding o: trent den afloop van dit avontuur moet heb ben bestaan, dat zoowel door klimaat als bodemgesteldheid niet minder dan hachelijk moest worden genoemd. Door barre woestijngebieden waar een ont zaglijke hitte heerscht, en die water noch voedsel boden aan de oprukkende kolonnes, zijn de Italianen moeizaam gevorderd, onge twijfeld bedreigd joor de nachtelijke aan vallen van de wilde horden, wier gebied Diicr werd geschonden. Wie zich de verhalen (herinnert, welk een bloedige overrompelin gen, doorgaans eindigend in een paniek on der de verraste Dalianen, zich hier enkele maanden geleden hebben afgespeeld, kan zich gemakkelijk een denkbeeld vormen van de schier bovenmenschelijke inspanning, welke de kameel ruiters hebben moeten door staan, om deze woestenijen te doorworstelen tot het punt, dat zij thans hebben'bereikt: Êardo, het knooppunt der karavaanwegen. Het bereikte resultaat schijnt slechts mo gelijk gemaakt te zijn door de ononderbro ken activiteit der Italiaansche luchtmacht, die het schier onoplosbare probleem der travitailleering voor haar rekening heeft ge nomen. Zoo gezien wordt het stilzwijgen der Ita- Dianen over deze onderneming zeer welspre kend; het moet langen tijd zeer dubieus ge weest zijn. of ooit de vruchtbare islamie- itische streken zouden kunnen worden be reikt, waar de troepen in een betrekkelijke mate van veiligheid zich eenicszins van de doorgestane ongemakken zouden kunm herstellen. Thans moet de Dositie daar vr wel geconsolideerd zijn. Men heeft een lucht basis kunnen aanleggen, die het contact met (Assab .aan de kust van Eritrea verzekert, en bovendien het naaste doel, de stad Dessié, min of meer onder den Italiaanschen greep brengt. Mogen wij de Italiaansche voorstelling Ivan zaken geloof schenken, dan zou op het oogeniblik van Sardo een denkbeeldige lijn maar Noggara, aan de grens van den Brit- scben Soedan te trekken zijn, die het gebied aangeeft, dat thans onder Italiaansche con trol e staat Het gaat er met dit al vrij bedenkelijk jvoop de Abessijnsche verdediging uitzien. De verbindingen met de buitenwereld worden meer en meer bedreigd, hetwelk beteakpnt dat de aanvoer van nieuw oorlogsmateriaal dn de knel geraakt Dessié bedreigd betee ken t een wig tusschen de Abessijnsche troe pen nabij Asjangi en de Abessijnsche ver dedigingslinie Harrar-Djidjiga, die reeds sedert enkele dagen den nieuwen opmarsch van Graziani tegemoet ziet. Mogelijk is de eindbeslissing niet ver meer. !Het zou geen verbazing behoeven te wek ken, zoo binnen afzienbaren tijd aan den megus de voorwaarden werden gedicteerd, waarop hij zal moeten capituleeren. Zijn overgave zou tevens het échec beteekenen van de Geneefsche pogingen, om door mid del van den Volkenbond het internationale techtsstatuut ongerept te handhaven. Het ziet er inderdaad naar uit, of nog feens opnieuw in de geschiedenis de macht den boventoon zal voeren boven recht en menstficiijkheid! De oorlog in Oost-Afrika EEN BELANGRIJK STRATEGISCH SUCCES De Italiaansche troepen, die het sul tanaat Aoessa hebben bezet, gelegen nabij Fransch-Somaliland, hebben hun opmarsch moeten volbrengen onder een temperatuur van 61 gr., in een streek, die volkomen dor is, geen water heeft en geen landbouwmogelijkheden biedt. De 25 vliegtuigen, die het leger van wa ter en levensmiddelen voorzagen, heb ben 97 landingen moeten maken, dik wijls zeer gevaarlijke, op de plateaux van vulkanischen steen. Dikwijls trachtten Abessijnsche benden de Italiaansche colonnes lastig te vallen, maar zij werden steeds onmiddellijk te land en uit de lucht aangevallen en uiteengedreven. Na een marsch van 350 KM bereikten de troepen eindelijk vruchtbare gebieden. Het fort Sardo boheerscht het centrum van alle karavaanwegen, die de hoogvlakte van Abessinië met de zee verbinden. Het gebied van 't sultanaat ligt tusschen Dessie en Franscli-Somaliland. Het gebied is rijk aan vee en zeer geschikt voor het ver bouwen van katoen en tropische producten. Met de bezetting van Aoessa is het Italiaansche leger een zeer belangrijke luchtbasis rijker geworden, op niet groo- ten afstand van Dessie. In 't sultanaat begint ook de bekende riviervallei, die Zuidwaarts naar Addis Abeba leidt. Uit het sultanaat kunnen de Italiaansche colonnes ook den grooten karavaanweg bedreigen van Addis Abeba naar Zeila in Britsch Somaliland, waarlangs veel wapenen Abessinië binnenkomen. Een rijk landbouwgebied! Het sultanaat Aoessa maakt deel uit van Dankali en wordt bewoond door een Mo- hamedaansche bevolking, welke steeds den Negus vijandig gezind was. Om het gebied te bereiken moesten de Italianen een woestijn doortrekken, doch nu hebben zij dan ook een rijk gebied bezet, waar rijst, katoen, doera en dadels worden verbouwd. De hoofdstad Hadele Goebo ligt op het hoogland van Gamarri, waar de rivier Awatsje vele meren vormt, waarvan het Gargori en het Adga Berto-meer de voornaamste zijn. Verder is Hadele Goebo een knooppunt van karavaanwegen. De bevolking begroette de Italianen als hun bevrijders van de traditioneele vijan den, de Choas. Door de bezetting van 't sultanaat wordt de Italiaansche grens 250 KM naar het wes ten verlegd. Waarom Harrar werd aangevallen Stefani meldt uit Gorrahei: De 33 vliegtuigen, die deelgenomen heb ben gan het bombardement wan Harrar. waarvan Wehib pasja een strategisch mili tair centrum .van de eerste orde had ge maakt. waar hij de opslagplaatsen van zijn leger had gevestigd en waar hij o.a. een belangrijke anti-luchtvaartverdedigmg had ingericht met kanonnen van klein kaliber en zware machinegeweren, hebben een tocht volbracht van ongeveer 1000 K.M. Er zijn 15.000 kg. ontplofbare stoffen <ap de stad geworpen, waarvan men het centrum, dat door non-combattanten be woond wordt, heeft gespaard. Daartoe waren de vliegers voorzien van foto grafische plattegronden, waarop de doel einden met paarse cirkels stonden aan gegeven. Het bombardement was zorgvuldig be studeerd en voorbereid door het opper bevel op grond van foto's en inlichtin gen, door verkenningsvliegtuigen ver strekt. Gedurende 't bombardement was de stad verlaten, daar de Italiaansche bevelhebber voordien biljetten had neergeworpen, waar in de actie was aangekondigd en den bewo ners was verzocht de stad tc verlaten. Geen ambulances gebombardeerd Ten aanzien van de profesten van den Negus te Genève tegen het bombardement van ambulances wordt te Rome in geautori seerde kringen eiklaard, dat geen Roode Kruis-ambulance is gebombardeerd. Ook ontkent men, dat de Lazaristen-missie tc Gondar is gebombardeerd, terwijl bij het bombardement van Harrar alleen militaire objectcu werden bestookt. Nieuwe troepen onder de wapens Uit Rome wordt gemeld, dat de onder officieren en minderen, automobilisten van de luchtmacht van de lichtingen 1911 en '12 onder de wapenen zijn geroepen, evenals de onderofficieren van het commissariaat van de luchtvaart, van de lichtingen 1902. '03, '01, '05 en "00. Oorlog kost schatten! De campagne in Oost-Afrika heeft tot dusver 7.120 millioen lire gekost. Van Jeze uitgaven komen ten laste van het departement van oorlog 3.3S0 millioen. van marine 725 millioen. van luchtvaart S50 millioen, van koloniën 2.100 millioen, van binnenl. zaken 16i millioen, van bui- tenlamlsehe zaken 350.000 lire. De effectieven, die op liet oogenblik aan de campagne deelnemen, worden nog steeds uitgebreid. Naar schatting zijn meer dan 450.000 man blanke troepen op het oogen blik over de beide fronten in Abessinië deeld, waaronder begrepen de arbeiders Hot totaalcijfer was op 1 Febr. 360.000, de inheemsche troepen niet medegerekend. Sedert dien hebben nog geregeld troepen transporten plaats gvonden. Het aantal divi sies is slechts veertien, doch de niet in gedeelde effectieven zijn aanzienlijk, vooral ook met het oog op de belangrijkheid der: dienster, die noodig zijn in verband den methodischbn opmarsch in een land zonder wegen en verkeersmiddelen. Von Ribbentrop te Londen De Duitsche tegenvoorstellen De Duitsche ambassadeur Von Ribbentrop zal heden te Londen de Duitsche tegenvoor stellen inzake Locarno aan Eden overhandi gen. In politieke kringen te Berlijn is men van meening, dat het grootste gedeelte van de nota, een opsomming zal geven van de argu menten voor de Duitsche these. Het voornaamste deel van het document >u het voorstel zijn een soort moreelen wa penstilstand voor den duur van vier maan den vast te stellen. Duitschland zou zich ver plichten gedurende dezen tijd zijn bewape ning in het Rijngebied niet te vergrooten, op voorwaarde evenwel, dat Frankrijk de zelfde verplichting op zich neemt ten aan zien van zijn grensgebied. Duitschland zou de instelling goedkeuren van een controle commissie, bestaande uit drie neutrale leden om de nakoming van deze verplichtingen te surveilleeren. Deze berichten worden evenwel niet be vestigd. Kabinetszitting in Duitschland Het Duitsche Rijkskabinet heeft zich gis teren beziggehouden met de rijksbegroo- ting voor 1930. Met voorbehoud van eenige nog niet definitief vaststaande posten wer den de voorstellen van den rijksminister ran financiën zooals die opgesteld zijn op groncP van de beraadslagingen met de ver schillende departementen, aangenomen, terwijl tegelijkertijd de aanvullende begroo ting voor 1935 werd goedgekeurd. In aansluiting hierop legde Hitier een korte verklaring af, waarin hij een uiteen zetting gaf van den buitcnlandsch politie ken toestand, terwijl hij voorts woorden an dank sprak voor de uitspraak van het •olk over de politieke leiding in staat en partij. Vervolgens uitte Hitier zijn waar deering voor de organisatorische prestaties an het partijapparaat en het werk van de leiding van den verkiezingsstrijd. De eerstvolgende kabinetszitting vindt na de Paaschdagcn plaats, Ongeoorloofde Duitsche wapentransporten? Zwitserland stelt onderzoek in „Der Bund" meldt, dat het aantal berich ten over ongeoorloofde Duitsche militaire transporten niet schending der Zwitsersche souvereiniteit toeneemt. Korten tijd geleden maakte een bericht uit Bazel melding van het feit, dat via het Badensche station te Bazel, dat geheel op Zwitsersch gebied ligt, groepen van het Duitsche arbeidsfront reisden, van w men niet zeker wist of het militaire of civiele formaties betrof. Men nam voorloo pig het laatste aan. Een geval van ongeoorloofd gebruik van Zwitsersch gebied wordt uit Schaffhausen bekend, waarbij het twee gebeurtenissen betreft, die een absoluut onrecht waren. Korten tijd geleden werd langs den strate- gischen spoorweg, welke op Duitscb gebied om het kanton Schaffhausen ligt, een ge- heele trein oorlogsmateriaal geleid, hetgeen op zichzelf in orde is. De terugzending van den ledigen trein geschiedde echter langs de lijn Waldshut—Singen, welke voor een groot gedeelte dor het kanton Scha/fhausen loopt. Op 17 Maart werden langs dezelfde lijn, doch in tegenovergestelde richting, vijf ragons geweren naar Waldshut en verder getransporteerd. De ontvangers van deze transporten zouden Duitsche arbeidskam pen zijn. Het is duidelijk, dat het vervoer oorlogsmateriaal over Zwitsersch ge bied door een vreemden staat een ongeoor loofde handeling beteekent. Dat weten de organisatoren van deze transporten ook. Dc directie van de Zwitsersche douane te Bern heelt na het constatceren van deze feiten opdracht gekregen een onderzoek in ie stellen. Naar „Der Bund" verneemt, zijn bij de Duitsche spoorwegdirectie te Stutt gart. reeds stappen gedaan, waarbij bezwaar gemaakt wordt tegen dergelijke transporten. De tekst der Duitsche tegenvoorstellen LONDEN. 1 April. Naar wordt vernomen zal het Duitsche antwoord vanmorgen om 10 uur door Von Ribbentrop aan Eden den overhandigd. Dc tekst zou eerst van avond worden gepubliceerd. De Britsche vlootuitbreiding Volgens de „Daily Telegraph" zal de Brit sche regeering nog dit jaar den bouw der volgende oorlogsschepen aanbesteden: 2 groote slagschepen, 5 kruisers, 1 vlieg tuig-moederschip, minstens 12 torpedojagers en een nog niet bekend aantal duikbooten en patrouillevaartuigen. Dit is het grootste vlootbouwprogramma voor cén jaar, dat Engeland sedert don wereldoorlog heeft gekend. In den zorn. van 1937 zullen waarschijulijk de orders voor drie kruisers vergeven worden. De ge noemde schepen hebben een gezamenlijke tonnage van 175.000. De kosten van aanbouw bedragen rond 35 millioen pond sterling. Oneenigheid in het Britsche kabinet? Lord Eustace Percy afgetreden Lord Eustace Percy, minister zon- der portefeuille in het kabinet-Baldwin, heeft zijn demissie ingediend. Deze demis sie staat mogelijkerwijze in verband met een oneenigheid in het kabinet tengevolge van dc besprekingen over het contact tus schen de generale staven van Engeland, Frankrijk, België en Italië. Lord Eustace Percy evenwel heeft bij zijn aftreden verklaard, dat hij volkomen ac- coord gaat met de buitenlandsche politiek van de regeering. In het schrijven, waarin hij zijn demissie mededeelt, geeft Percy geen enkele rechtstreeksche aanwijzing, waaruit de oorzaak van zijn ontslag blijkt. Regeling van den duikbootoorlog? Naar Lord Cranbourno in het Lagerhuis op desbetreffende vragen heeft medege deeld, worden op het oogenblik besprekin gen gevoerd tusschen de onderteekenaars van het Londensche vlootverdrag betreffen de het probleem van den duikbootoorlog. Men hoopt, dat de Britsche regeering door de andere onderteekenaars gemach tigd zal worden alle mogendheden, die het vlootverdrag niet hebben onderteekend, uit te noodigen tot aanvaarding van de in deel vier van het verdrag vastgelegde regels be treffende den duikbootoorlog. België's militaire hervorming De commissie voor nationale defensie van de Belgische Kamer heeft het ontwerp tot militaire hervorming aangenomen. Dit ontwerp voorziet de mogelijkheid het jaar- lijksch contingent te brengen op 67.000, waarbij de regeering de bevoegdheid krijgt de lichting vast te stellen. De socialisten keuren goed, dat de regee ring wordt gemachtigd de miliciens onbe perkt onder de wapenen te houden. Zij zullen verder de militaire kwestie bespre ken in de gemengde commissie, welke een onderzoek moet instellen. Het ontwerp zal vermoedelijk Vrijdag de Kamer worden behandeld. Het Russisch- Buiten-Mongoolsch verdrag De geheele Japansche pers noemt het sluiten van een bondgenootschap tusschen de Sovjet-Unie en Buiten Mongolië een ge beurtenis van de grootste internationale beteekenis. Japan is in het bijzonder in Mandsjoekwo daarbij betrokken^ daar dit de nauwste betrekkingen met Buiten-Mon- golie onderhoudt. De aandacht wordt voor al gericht op de houding van Nanking, dat aldus wordt geschreven naar het schijnt niets heeft in te brengen tegen liet feitelijk in bezit nemen van Buiten-Mon- golie door de Sovjets. Nanking heeft indertijd een klacht inge diend tegen Mandsjoekwo bij den Volken bond. Het heeft Mandsjoekwo ook pu nog niet erkend. De bladen meenen hieruit te kunnen con- cludeeren, dat Nanking in het geheim in overeenstemming met Moskou handelt en dat Nanking zich aangesloten heeft bij het front tegen Japan. VANDAAG EEN REDE VAN SCHUSCHNIGG Algemeene dienstplicht in Oostenrijk? In de Oosten rij ksche kamer zal bonds kanselier Dr. Schuschnigg andaag een verklaring afleggen, welke door de radio zal'worden verspreid. In de wandelgangen verklaart men, dat de bondskanselier niet alleen over de bui tenlandsche politiek zal spreken, maar ook over de noodzakelijkheid voor Oostenrijk niet 't oog op de huidige situatie in Europa zijn eigen militaire voorbereiding te cou- solideeren. Het gerucht gaat, dat Oostenrijk van plan zou zijn wederom den verplichten militairen dienst in te stellen. Dit ge rucht wordt niet bevestigd. Evenmin is bevestiging te verkrijgen van het gerucht, dat Oostenrijk tot de belanghebbende mogendheden een nota zal richten om hen op de hoogte te stellen van een „eenzijdige" beslissing. Het wordt evenwel vrij zeker geacht, dat de republiek het militaire appa raat, dat zij thans bezit, zal uitbreiden. De Zwitsersche defensie Teneinde de middelen, benoodigd voor de versterking der nationale defensie, spoedi ger bijeen te kunnen brengen zal de Zwit sersche bondsraad, naar verluidt. Maandag a.s. een besluit nemen betreffende uitgifte van een leening van 100 millioen francs tegen een lagen rentevoet. Als eerste maatregel wil men de zware artillerie uitbreiden met 12 nieuwe batte rijen. Voorts wordt de moderniseering van de luchtafweermiddelen onder oogen gezien. De gezant van Tsjecho-Slowakije te Ber lijn heeft op het ministerie van buiten landsche zaken geprotesteerd tegen de didatuur van twee vroegere leden van den Tsjechischen Rijksdag, bij de verkiezingen van Zondag j.l. Deze beide candidaten, Jungkrcbs en Schubert, hebben een felle nationaal-socialistisclie propaganda ge- voerd in Tsjecho-Slowakije en zijn vervol gens naar Duitschland gevlucht. Zij zijn evenwel niet van hun Tsjechische nationa liteit vervallen verklaard en kunnen dus niet wettig lid van den Duitschen Rijksdag zijn. In Turkije is een wetsontwerp in de maak betreffende militaire dienstplicht voor vrouwen. Zij zouden ondergebracht worden in formaties, die eventueel achter het front zouden werken. De militaire op leiding aldus het agentschap Stefani, dat dit bericht verspreidt zou haar ge geven worden door middel van lessen op de gewone scholpn en in speciale cursussen. MAARSSEN. ZWART MARMER IN ITALIË Onlangs is in de Italiaansche Alpen een ader van zwart marmer ontdekt die een lengte heeft van 200 M., een breedte van 100 M. en een diepte van honderden meters. De kwaliteit is beter dan die van alle der tot nu toe bekende soorten. Indien men er met een hamer op slaat, maakt dit een eigenaardig geluid, dat aan gegoten metaal doet denken. Men venvacht, dat het mar mer in groote hoeveelheden zal worden uit gevoerd, want de kosten ervan zullen ver beneden die van het Belgische zwarte mar mer zijn. ALS IN DE DAGEN VAN SAUL! Dc Roemeensche regeering lieeft alle voorstellingen, séances en manifestaties van magische kunst en occulte wetenschap pen verboden. Ook waarzegsters zullen hun beroep niet meer mogen uitoefenen. Kort Nieuws Het Britsche Lagerhuis zal waarschijn lijk 9 April a.s. op Paaschrecès gaan en op 21 April weder bijeenkomen. De Poolsche politie is overgegaan tot liquidatie van dc illegale communistische partij in Warschau. Zestig leden van dio partij zijn gearresteerd. Ook een clan. destiene drukkerij is in beslag genomen. Te Madrid hebben vier individuen re volverschoten gelost op een student, lid van de fascistische organisatie Spaansche Pha lanx. De student werd ernstig gewond. De daders wisten te ontkomen. Hauptmanns executie is uitgesteld! In verband met de verklaring van een ze keren Paul Wendel, dat hij het kinji van Lindbergh zou hebben gedood, is de executie van Bruno Hauptmann 4S uur uitgesteld. Dertig personen, die wachtten om de te rechtstelling bij te wonen, vernamen dc beslissing van do Grand Jury van den grif fier die plechtig voorlezing deed van het genomen besluit. Hauptmann heeft eenige malen een in zinking gehad. Hij heeft hevig gehuild. Zijn advocaat Fisher heeft hem op de hoogte gesteld van de beslissing van de Grand Jury. De vrouw van Hauptmann was zeer ver heugd over het blijde nieuws. Zij kon in haar groote vreugde geerj woord uitbrengen. i APRIL: DE DAG DER VERRASSINGEN Enkele eenvoudige opgaven van een buitengewone soort ÏVie vindt de opgaven: Mat in één zet Eén onzer schaakmedewerkers, de heer H. J. J. Slavekoorde te Den Haag, schrijft ons: De dag van 1 April heeft zich een niet onverdiende reputatie verworven; het is de dag, waarop men zioh beijvert zijn mede- menschen zoo veel mogelijk bij den neus te nemen, en hoewel er vooral van de zijde van de jeugd wel eens flauwe ca zelfs minder gepaste grapjes tusschen door loo- pen, zijn er in den loop der jaren ook voor treffelijk geslaagde grappen voorgekomen. Wie van de Hagenaars herinnert zich niet meer, dat een aantal jaren geleden met veel ophef in de dagbladen was aangekondigd, dat op 1 April het bekende eilandje in den Vijverberg zou worden opgeblazen; het suc ces was volkomen: den geheelen middag was het er zwart van de menschen! Het is niet mijn bedoeling zoover te gaan de geachte lezers Yan dit blad te mis leiden door hun truc-opgaven voor te zet ten; desniettemin schijnt het heden in elk geval wèl een dag te zijn, waarop men den schaakliefhebbers weer eens wat anders dan de gewone kost mag voorzetten; verandering van spijs doet immers naar men zegt eten. Waarom zou dat hier niet het geval zijn I. Mat in één zet! In een der afleveringen van het nieuwe Engelsche tijdschrift „Chess" vond ik een 6-tal opgaven, speciaal gecomponeerd voor dit blad door B. J. de C. Andrade. Elk dezer opgaven luidt: Mat in 1 zet. Gij zult zeg gen: flauwe opgaven, wat is daar nu aan'? Ik stem het u toe, doch stel u voor uw slagvaardigheid te beproeven. Hieronder volgen drie dezer opgaven. Tracht ze zoo snel mogelijk op te lossen, noteer den mat-zet en den gebruikten tijd. Indien gij in 4 minuten gereed zijt, is uw resultaat uit stekend; doet gij er 8 minuten over, clan hebt gij nog steeds een goede beurt ge maakt. De oplossingen volgen later. Opgave no. 1. Opgave nos. 2a en 2b. ta tik - Wit geeft aat ia 1 stt, Wit geeft mat in 1 zet. II. Kan dat? En zoo Ja, hoe? Kan een koning, in den loop van schaakpartij, gelijktijdig worden schaakgezet a (door twe etorens of b' door twee dames? Promotie van pionnen is niet geoorloofd; voorts moet de stelling een volkomen regel matige zijn en dus uit een gewone schaak partij ontstaan kunnen zijn. III. Beproef uw scherpzinnigheid! a. In een gespeelde schaakpartij waren de eerste i zetten van wit achtereenvolgens: 1 f2 f3; 2. Keif2; 3. Kf2-g3; i. Kg.£-h4. Zwart zette zijn tegenstander op den 4den zet mat. Welke waren de 4 zetten van zwart? Ib. Wit zet, van de beginstelling uitgaande, zijn tegenstander op den 5den zet mat met zijn toren op al. Hoe is dat mogelijk? Van zelfsprekend kan het alleen met welwillend* - medewerking yan den zwartspelor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2