|iiru»r jCrihsdjr (tfourant WERK Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ationntmEntsprijë: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.13 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/J ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5745 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 WOENSDAG 1 APRIL 1936 Postgiro 58936 3irt)ertentitprijjtn: Van 1 tot 5 regels1-17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer r -0.45 Voor ïiet bevragen aan 't bureau Y wordt berekend0.10 15e Jaargang EIGENAARDIGE TEGEN- STELLING Er is in sommige bladen een eigenaardige tegenstelling tusschen de politieke critiek, welke daarin op de Regeering uitgeoefend wordt en de financieele overzichten in de zelfde persorganen. Te uit en te na heeft men in een deel der pers, de roode en het ietwat rood-georiën- tcerde smaldeel van de R.-K. pers kunnen lezen, dat het dr. Colijn alleen om een slui tende be-grooting te doen is, maar dat leven de menschen verre in waardij uilgaan boven gave guldens. Noch dr. Colijn, noch iemand anders, die het wel meent met ons volk, zal deze waar heid ontkennen. Alleen maar, hij zal er direct aan toevoegen: Juist tenville van de burgerij en vooral van de kleine, is de be- teekenis van een gave gulden zoo ontzaglijk groot. Het gaat om den mensch. Niet de slui tende begrooting is doel, maar een onge schokt vertrouwen in de credietwaardigheid van de Staat, want daaraan hangt voor geen klein deel de volkswelvaart. Het is eigenaardig, dat de politieke criti ci onmiddellijk plaats maken voor finan cieele specialiteiten, zoodra liet monetaire vraagstuk aan de orde komt. De critiek op de Regeering, die schriel en schraal en op ,de penning is, alsof cr geen hoogere belangen op 't spel staan, gaat on verpoosd door, totdat de munt in gevaar komt. Zoodra dit het geval is, schrijft de Beursoverzichtschrijver van de roode pers: „met de goud-technische positie van de Fransche franc is het wel in orde, maar de moeilijkheid zit in de begrootingstekorten, de beleggers vertrouwen het financieel be leid der Regccring niet. En zóó komt de franc in gevaar". Op gelijke wijze schrijft een deskundige medewerker van de Volkskrant. Deze merkt allereerst op: „Voor de zooveelste keer is er weer een sterke twijfel te bespeuren omtrent de moge lijkheid van het;, handhaven van de heer- schende goudstand^ard in dc voornaamste landen van het z.g, gouclblok, dit zijn Frank rijk, Zwitserland en Nederland". Dat laatsto lijkt ons niet zonder beden king. Wel koppelt men algemeen de positie van-de-gulden-aan die van de franc, maaw hier lokt men als 't ware onrust om de gul den uit, zonder dat er tot lieden iets van is gebleken. Voorzichtige journalistiek lijkt dit niet. Echter, dit is slechts bijkomstig. Belangrijker is, dat de schrijver van het artikel vooropstelt: bank-technisch dreigt voor de franc geen enkel gevaar; ook de economische omstandigheden in Frankrijk geven nog geen reden voor ongerustheid; maar het zit 'm in de begrootings-positic. Wanneer de Fransche Bank genoodzaakt zóu zijn het korte papier, de schatkistbil jetten voor beleening in onderpand of in disconto te nemen, „dan zou de Fransche staathuishouding vastloopen en het wan trouwen volledig zijn". Want „wat het zeg gen wil als de circulatiebank van een land haar activa heeft belegd in vorderingen op een insolvente staat, behoeft niet nader te worden uiteengezet". Volkomen terecht. Alleen maar, wat de financieele specialiteiten als een axioma aanvaarden, schijnt voor de politieke critici vaak aan twijfel onderhevig. Waarom ders te smalen op „Colijn en zijn gave gulden"; zooals nog gister geschiedde in een caricatuur, waarbij de toeneming der goudvoorraad hij de Nederlandsche Bank tegenover de toenemende armoede der vverkloozen gesteld werd?. Prachtige Buitenplaats DUIN RELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gom. Wassenaar, Ingang hek Katwi|kscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg. en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den ingang WAT BEHELZEN DE DUTSCHE VOORSTELLEN? EEN MEDEDEELING VAN STEFANI Wijziging van de Successiewet Maatregelen tegen tie z.g.n. belasting- vluelitigen voorgesteld Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 3 der Successiewet, volgens welke wijziging ook belasting zal worden geheven van nalatenschap pen van Nederlanders, die liet Rijk metterwoon hebben verlaten en van door zoodanige Nederlanders gedane schenkingen. De minister verdédigt dit voorstel in hoofd zaak als maatregel tegen het ontgaan van be lasting door z.g. belasting-vluchtigen, en daarom acht hij het voldoende de heffing uit te strekken tot de nalatenschappen en schen kingen van hen, die in de laatste 10 jaar in Nederland hebben gewoond. Bepaald is, dat de buitenlandsche belasting wordt afgetrokken voor zoover zij terecht is betaald, en niet reeds wanneer zij verschul- ^Deze'wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging. Zij is van toepassing indien het overlijden of de schenking op of na dien dag plaais vindt. Personeele- en Grondbelasting Handleiding en Tabellen Wij ontvingen een „Handleiding en Ta- hellen" ter berekening \an de aanslagen der personeele en der grondbelasting voor 1936. Het boekje is samengesteld door P. Nassette, belasting-consulent te Amsterdam en is uit gegeven door dc N. V. Drukkerij P. den Boer te Utrecht. Deze uitgave onderging en kele door de practijk wenscheüjk gebleken veranderingen, welke aan de raadpleging en het gebruik der gegevens ongetwijfeld ten goede zullen komen. EEN APRIL-GRAP is 't hcusch niet hoor! Vandaag beginnen met een nieuw plaatjesverhaal. En nie mand minder dan meneer Pimpelmans zal er de held van zijn! 't Wordt weer heel mooi meneer Rot man he.eft er ons een en ander van verteld. Een massa kinderen waren 's Maandags Woensdags en Vrijdagavonds niet al to best te spreken. Want er stonden „geen plaatjes" in de krant, zeiden ze. Vader en Moeder wistnn wel wat dat beteekende. Maar vandaag beginnen we weer. Wij allemaal gaan met het beroemde echtpaar Pinipelmaus „en pension". Dat belooft wat te worden! Veilingvereenigingen in Zuid-Holland Algemeene vergadering Nederland zal meer van Duitschland moe ten koopen om in den export van tuinbouw producten verbetering te brengen, zoo uncludeertle mr. G. Nicmöller, secreta- is van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland, toen hij in de jaarvergadering der veilingvereenigingen in Zuid-Holland sprak over de Duitsche clearingsmaatrege- De vergadering, die Dinsdagmorgen te Den Haag werd gehouden, stond onder lei ding van den heer J. Bar end se, uit Poel dijk, die in zijn openingswoord het over bodig achtte nogmaals de ongunstige toe stand, waarin de tuinbouw verkeert, te schetsen, daar alle tuinders deze aan den lijve gevoelen. Dat de Regeering zich met den tuinbouw bemoeide, heeft tengevolge gehad, dat stren ger controle op het product wordt toegepast, hetgeen voor den tuinbouw niet ongunstig Echter zal de tuinbouw zich moeten in stellen op afschaffing van de steun. In liet jaarverslag van den secretaris, den heer 0- A. N e der.p el, uit Loosduinen, wérd medegedeeld, dat, waar' in 1934 nog 17 veilingsvercenigingcn haar omzetcijfer zagen stijgen, in 1935 slechts vijf "veilingen een 'gróotcr omzetcijfer behaalden. De omzet der 36 aangesloten veilingen in Zuid-Hol land verminderde van f 29.977.246.56 in 1934 tot f 25.749.366.88 in 1935. De slechte export- gelegenheden zijn oorzaak van dezen ach teruitgang. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Prins, uit ITonselersdijk en W. v d. Zwet Gzn., uit RoelofsarendsVeen. De heer S. Schoneveld uit Rijnsbuig was niet her kiesbaar en in zijn plaats werd benoemd de lieer J. v. d. Perk uit Katwijk. De heer J. Overvoorde uit Rotterdam had als bestuurs lid bedankt, in zijn plaats werd benoemd de heer Alb. van 't Hart uit Rotterdam. Mr. Nicmöller heeft vervolgens gesproken over den export van tuinbouwproducten en de maatregelen die genomen zijn om dezen export te regelen. Spr. merkte op dat waar dus Nederland vroeger met zijn export zich in hoofdzaak op Duitschland richtte, thans naar Enge land meer wordt geëxporteerd. Van de 700 millioen K.g. tuinbouwproducten die in 1929 door ons land werd geëxporteerd, ging 400 millioen K.g. naar Duitschland en 2V2 mil lioen K.g. naar Engeland; in 1935 werd echter van de 377 millioen K.g. producten slechts 166 millioen K.g. naar Duitschland gezonden, en 166 millioen K.g. naar Enge land. Mr. Niemöller concludeerde, dat een ein de moet worden gemaakt aan de onbillijke bevoorrechting van de Duitsche rentebeta lingen via de clearing, waardoor de export ten achter wordt gesteld. Voorts wordt het onjuist geacht om de naar Duitschland geëxporteerde Indische producten die over de Engelsche markten -orden verhandeld, via de clearing te be rekenen. Tenslotte achtte Mr. Niemöller, dat, waar binnenkort het bedrag der oude schulden op dc clearing vrij komt, zulks ten goede be hoort te komen aan den Ned. Tuinbouw- Het Italiaansche agentschap Stefani ver neemt uit wel ingelichte bron, dat "dé Duit sche voorstellen zouden bestaan uit 27 punten, welke in drie verschillende deelen zijn gegroepeerd. In het eerste deel zijn juridische overwe gingen vervat, waarbij Duitschland zijn weigering vernieuwt, in het memorandum van Londen aangegeven, en polemiseert over de opportuniteit der aangekondigde besprekingen tusschen de generale staven van Frankrijk en Engeland. Het verklaart dat Frankrijk met het Verdrag van Ver sailles de 14 punten van Wilson, die oe grondslag waren van de wapenstilstand, in 1918, heeft geschonden. Duitschland zegt van meening te zijn. dat indien onderhandelingen moesten plaats hebben voor herstel van den vrede in Europa deze in drie phasen zouden moeten geschieden. De eerste phase als inleidende he- spreking ter nauwkeurige bepaling van de toestand. De tweede phase voor concrete on- derhandelingen met het doel een definitief accoord te bereiken voor de veiligheid en den.vrede, in Europa. De derde phase om zekere kwesties op te lossen, zooals het economische vraagstuk, kwesties die nog niet op nauwkeurige omschreven wijze wor den geteekend, maar die eens in haar geheel moeten worden onderzocht. Zeventien punten Het tweede deel is een document, dat uit 17 punten bestaat en do hoofdvoorstellen be vat, welke dezelfde zijn als die van het Duitsche memorandum van 7 Maart, nl. het sluiten van een non-agressiepact, tusschen Frankrijk, België en Nederland, indien het laatste land dit wil voor den duur van 25 jaar, met een waarborg van Engeland en Italië. Het sluiten van een luchtpact met de Westelijke mogendheden, een non agressie pact mot Litauen, de .terugkeer van Duitsch land in den Volkenbond terstond na het sluiten van een accoord. Dit alles in de verwachting, dat men binnen zekeren tijd 'n oplossing verschaffe van het koloniale vraag stuk en van het vraagstuk van de afschei ding van het Volkenbondsstatuut van de discrimineercnde bepalingen van het Ver drag van Versailles. Duitschland verplicht zich middelerwijl om dc effectieven van de troepen in het Rijnland niet te verhoogen, mits Frankrijk en België hetzelfde doen. Duitschland en Frankrijk zouden zich moeten voornemen te verhinderen dat bij de opvoeding van de jeugd en in de pers de wederkcerigc gevoelens der biede volken vergiftigd worden door hatelijke en kwet sende beweringen. De beide Staten zouden zich verder bereid moeten verklaren Fransch-Duitsche commis sies bij den Volkenbond te vormen, welke ten doel hebben allo klachten in de verhou dingen tusschen de beide landen in ont vangst te nemen en aan de resp. regeeringen voor te leggen. Duitschland stelt voor, dat de eerste phaso der procedure een maximum duur heeft van vier maanden. De onderhandelingen moeten echter terstond beginnen of ten minste na de Fransche verkiezingen. De Duitsche regeering stelt voor, dat óf üi Duitschland óf in Frankrijk eon volksstem ming over d't algemeen accoord tusschen de beide mogendheden wordt gehouden, welke volksstemming kracht van ratificatie van het betreffende accoord zou moeten bezitten. Teneinde de territoriale toestand aan de Duitsche of aan dc Fransch-Belgische grens te con troleeren, zou men een commissie van drie leden moeten instellen, waarvan het derde lid toebehoort aan een neutraal land dat niet bij de kwestie is betrokken. (Zie. verder Laatste Nieuws) kan maar de beste zijn Vei koop „TWENTOL" voor Holland DEVENTER Hotel „Het Zwijnshoofd" in de asch gelegd A. Ph. van Aken f De heer A. Ph. van Aken, het lid van den Raad van Ned.-Indië, is in den afgeloopen nacht te Batavia plotseling overleden. De heer van Aken werd pas enkele maanden geleden tot lid van den Raad van Ned.-Indië benoemd. Van 1907, toen hij zijn bestuursloopbaan begon, tot in 1914 was hij in Djambi werkzaam. Tot 1922 was hij assistent resident in Tapa Toean op Atjeh's Westkust. Daarna diende hij achtereenvol gens in de aan Atj.eh grenzende afdeeling Ifangkat van het gouvernement der Oost- l«ist van Sumatra en in Pidië op de Oost- lepst van Atjeh. In 1930 werd hij resident van Menado. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot gouverneur van Atjeh onderhoorigheden. Dc bijzondere verdiensten van den heer van Aken zijn van Regeeringswege erkend. Hem werd het officierskruis der Oranje- Nassau orde verleend. De ontslagkwestie Prof. van Calcar Het ambtenarengerecht heeft heden ochtend uitspraak gedaau in de ontslag kwestie van prof. Van Calcar. .Prof. dr. R. P. van Calcar, directeur van Lat laboratorium van hygiëne en bacterio logie en hooglceraar aan de Universiteit tu Leiden, had bij K. B. van 30 Oct. 1935, we gens opheffing van zijn betrekking en on der dankbetuiging van de bewezen dien sten, met ingang van 1 Januari 1936 eervol ontslag ontvangen als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, van welk ont slag hij vernietiging heeft gevraagd. Het ambtenarengerecht, onder presidium van mr. H van Haeringen, heeft deze kwestie in zijn zitting van 11 Maart j.l. uitvoerig behandeld. Het ambtenarengerecht heeft heden het beroep van prof. Van Calcar tegen liet K. B. ongegrond verklaard. De eerste Nederlandsche vlieger Het zal op 7 April a.s. 25 jaar geleden jn, dat Adriaan Mulder te Nijmegen boven het vliegkamp Gilze-Rijen bij Breda het eerste in Nederland uitgereikte vlieg brevet behaalde, volgens de bepalingen van de Federation Aeronautique Internationale. De heer Mulder had reeds nu het voorrecht door H. M. de Koningin ten Paleize in audiëntie ontvangen te worden. II. M. de Koningin onder hield zich op minzame wijze met den jubileerenden vlieger en informeerde zeer belangstellend naar zijn vliegers- loopbaan. Zooals de zaken nu staan, zal het jubileum van dezen pionier in stilte yerloopen. Het dienst nemen als vrijwilliger In ons blad van Vrijdag 1.1. hebben wij gemeld, dat er tal van gegadigden zijn om dienst te nemen als vrijwilliger en dat daar voor alleen in aanmerking komen reservis ten van dc lichting 1922 of van een van de volgende. Men vestigt er onze aandacht op. dat dit niet gclicë] juist is, daar ook reser visten van de lichtingen vóór 1922 voor vrij williger in aanmerking komen. Het Duitsche vliegtuig boven Venlo De piloot te Amsterdam gedaald Dezer dagen werd geméld, dat een Duitsch vliegtuig gemerkt D. E. J. E. F. over Venlo had gevlogen en dat men veronderstelde, dat dit een militair vlieg tuig was, waaruit foto's zouden zijn ge nomen. Thans blijkt, dat dit toestel een sport- vliegtuig is geweest, dat bestuurd werd door den Duitschen vlieger Oscar Dimpfel. Hij is te Amsterdam geland, waar zijn pa pieren in orde werden bevonden. De heer Dimpfel is luchtacrobaat en zal eenigen tijd in ons land blijven. De nieuwe Moerdijkbrug De achtste overspanning naar de pijlers Hedenmorgen tegen 9 uur is de achtste van de tien overspanningen voor de ni< Moerdijkbrug van het werkterrein der fa Penn en Bauduin naar de plaats van be stemming gesleept, om ze hedenmiddag op de pijlers te leggen. ONDERSCHEIDINGEN ck to Ridderkerk r Den Haag; idem Utrecht. Auto- en motor-ongelukken Bij W i n d e s h e i m (Ov.) zijn een auto uit Zwolle en een autobus van den dienst ZwolleDeventer op elkaar gebotst. Dc chauffeur van dc bus kon door remmen nog het ergste voorkomen. De auto was deson danks geheel vernield. De chauffeur Goos- sens, uit Zwolle, had snijwonden in het ge laat opgeloopen. Van de buspassagiers was niemand gewond. Het verkeer was eenigen tijd gestremd, daar beide voertuigen dwars iver den weg kwamen te staan. Het wrak an de auto is door een kraanwagen weg gesleept. Dc marechaussee te W'ijhe stelt een onderzoek naar de oorzaak van de botsing in. Felle branden Vee en bankbiljetten in vlammen Te Assendelft (N.H.) is brand uitge broken in een voor veestalling en hooiber- ging gebruikte boerderij van Oud. Alles is platgebrand en vijf koeien zijn omgekomen. De oorzaak is het omvallen van een petro leumlamp in den hooiberg. Verzekering dekt de schade. Te Bokhoven bij Hedel is door onbe kende oorzaak het woonhuis van G. van Ingen tot den grond afgebrand. Ook de in boedel en een bedrag aan bankbiljetten zijn verloren gegaan. De brandweer slaagde er met moeite in de belendende percecien te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt Te Geldermalsen is door onbekende ooi-zaak het woonhuis van G. Zwezerijn af gebrand. Hoewel de brandspuit spoedig aan wezig was, kon bijna niets worden gered. Het huis is tot den grond afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. TeOude Pekela (Gr.) is in de woning van H. van der Turk brand ontstaan, door dat de vlam in een pot met kokend vet sloeg. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Het per ceel is dientengevolge geheel afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. SMOKKELAAR IN DE VAL Te Culemborg wilde de politie des nachts in de Zandstraat een auto laten stop pen, die uit de richting Geldermalsen k\v om inlichtingen te vragen betreffende een vermoedelijke aanrijding op den Rijksstraat weg. In plaats van dc stoppen gaf de be stuurder echter vol gas en trok er tusschen uit naar het veer. De politie zette een ach tervolging in en snapte de auto op den dijk bij de Goilterdingerpoort, waar de wagen in een heg was gereden en vastgeraakt. De auto bleek 60 kg. Belgische margarine te bevatten. De bestuurder, uit Bodegraven af komstig. werd gearresteerd; hij bezat geen wegenbelastingkaart en vertoonde een'on geldig rijbewijs. Auto en smokkelwaar wer den in beslag genomen. Men meldt ons uit Vianen: Hedenmorgen kwart over vijf ontdekte en voorbijrijdende automobilist, dat vlam men sloegen uit de tweede verdieping van hotel „Het Zwijnshoofd", gelegen aan den Rijksstraatweg alhier. De automobilist stapte uit zijn wagen en wekte den hotel eigenaar, die op de tweede verdieping, waar de brand was ontstaan, sliep. Met vrouw en kinderen kon deze het brandende, pand tijdig verlaten. De vrijwillige brandweer bestreed het vuur met tien stralen en slaagde erin de stal, die naast liet hotel is gelegen, te be houden. Eenige paarden konden bijtijds in veilig heid worden gebracht Ook de belendende perceelen bleven gespaard. Het hotel, een gebouw van twee verdie pingen, is evenwel tot den grond toe afge- brand. Hedenmorgen om tien uur was de brandweer nog bezig met het blusschen van de smeulende resten. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het gebouw was tegen brand verzekerd. De hotelhouder heeft met zijn gezin voor- loopig zijn intrek genomen bij familieleden. Vanmorgen om elf uur zou het hotel in publieke veiling komen. Een echtpaar door vleesch vergiftigd Te Amsterdam had een jonge vrouw bij een koopman op de Noordermarkt kookt vleesch gekocht. Toen zij en haar man van het vleesch een gedeelte hadden gebruikt, voelden zij zich onwel worden en deden zich verschijnselen van vergiftiging De G. D. bi'acht beide patiënten over naar het Wilhelminagasthuis. Zij malven 't thans redelijk wel. De politie heeft de resten van het vleesch voor onderzoek in beslag genomen. Het vleesch was op het abattoir voor den erkoop voorwaardelijk goedgekeurd. Andere vergiftigingsgevallen hebben zich niet voorgedaan. OVERTREDING VAN UNIFORMVERBOD Voor de Rechtbank te Amsterdam hebben zich wegens overtreding van het uniform- verbod drie jongelieden te verantwoorden gehad, die te dier zake door den kanton rechter waren vrijgesproken, tegen welke uit spraak de ambtenaar van het O. M. liooger beroep had aangeteckend. Enkele dagen ,'oor den het vorig jaar gehouden Landdag ran de N.S.B. waren verdachten, die bij deze beweging zijn aangesloten, en van wie er twee optraden als leden der W. A., Willem de Zwijgerlaan, waar zij aanwezig waren ter bescherming van de verpreiders van verkiezingspamfletten der N.S.B. tegen politieke tegenstanders, door twee agenten geverbaliseerd, omdat zij naar het oordeel dezer politiemannen het uniformverbod overtraden. De officier was van oordeel, dat aan de tenlastelegging niet kan worden getornd en hij vorderde derhalve vernietiging van hot vonnis van den kantonrechter en vcroordee- ling van elk der verdachten tot f 5 boe: subs, vijf dagen hechtenis. Nadat de president de teruggave der unl formen gelast had. werd de uitspraak be- ptaald op 14 April a.s. ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft wederom gediend de'strafzaak tegen een 55-jarigen journalist en gewezen particulier secretaris S. B., die op S April van het vo rige jaar door de Amsterdamsche Recht bank wegens het doen van opzettelijke, on juiste aangifte voor de Rijksinkomstenbe- lasting tot zes weken gevangenisstraf ws veroordeeld, van welke straf de procureu generaal hij de behandeling in hooger be roep verzwaring tot vijf maanden gevange. nisstraf had gevorderd, onder motiveerin- dat door den hoogst ernstigen aard van cl z. i. vaststaande fraude het rechtsgevoel met een straf van zes weken bevredigd kan worden en dat verdachte bovendien geen berouw over zijn daden heeft getoond. Na getuigenverhoor, o.a. ook van Dr. Mengel berg, concludeerde de advocaat-generaal dat ten aanzien van verdachte's schuld niei ontlastends is gebleken, weshalve hij persis teerde bij zijn eisch van vijf maanden vangen isstraf. De verdediger meende, dat bij verd. geen opzet aanwezig is geweest. Uitspraak 14 April a.s. DUBBELE BEHUIZING UITGEBRAND Dinsdagavond om acht uur is een felle brand uitgebroken in een dubbele behui zing aan den Peizerweg in de gemeente Hoogkerk. Het eene huis werd bewoond door de familie A. Groeninga, het andere door het gezin van L. Schut. In deze laatste woning is brand uitgebroken, terwijl nie mand aanwezig was. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende woning van Groe ninga, zoodat, toen de brandweer van Hoog kerk ter nlaaste verscheen, alles in lichter laaie stond. De burgemeester van Hoogkerk vroeg assistentie aan de Groningsche brand weer. In totaal werd met vier stralen het vuur bestreden en binnen een half uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Van de inboedels is weinig gered. Gro°- ninga was wel. Schut niet verzekerd. De ooi-zaak van den brand is onbekend. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladert Hauptmanns executie is 48 uur uitge steld. Von Ribbentrop zal vandaan te Londen de nieuwe Duitsche voorstellen overhan digen. Door de nieuwe Italiaansche npmarsch in Aoessa wordt thans Dessie ernstig bedreigd. Tsjechoslowakije heeft te Berlijn geprotes- teerd tegen de candidaluur van twee Tsje chen voor den Duitschen Rijksdag. Krijgt Oostenrijk weder algemeene mill» taire dienstplicht? Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van belasting van nalatenschappen van Ne derlanders, die het Rijk metterwoon hebben verlaten en van door zoodanige Nederlan ders gedane schenkingen. De Minister heeft geantwoord op 'de vra gen van het Tweede Kamerlid Van der Heide over de kindermishandeling le Megen. Bodemverzilting bedreigt in het Westlancl een heele polder. De karlceringsvlieger Vonk vertelt vaiï lijn verblijf op Nieuw-Guinea. De weekstaat van de Nederlandsche Bank laat een toename van de goudvoor raad zien van bijna 8J/£ millioen. BETROUWBAAR. verkoudheid steeds Aspirin Uitsluitend verkrijgbaar in de i 20 tabl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tab!. a 10 cl Nederlandsche Spoorwegen De uitslag van de op 31 Maart 1936 ge houden openbare aanbesteding betreffende het verven van den metalen bovenbouw; van spoorwegbruggen, draaischijven enz. in 7 perceelen luidt: Ingekomen waren 28 bil jetten. De laagste inschrijver was „.Amster dams Schildersbedrijf" te Amsterdam voor 7.761.-. De uitslag van de op 31 Maart 1936 ge houden openbare aanbesteding van Bestek no. 1679 S.S. betreffende: het maken van een onderdoorgang en een duiker voor rioolwater bij K.M. 29.860 onder den Spoor weg bij den Spuiweg te Dordrecht luidt: a. inschrijvingsbedrag; b. bedrag waarmede aanneemsom mag worden verminderd indien inplaats van (te 50 M3 Zweedsch graniet „Articon" van de N.V. de Meteoor te de Steeg mag worden geleverd. Raming: 400.000. Ingekomen 41 biljetten. Laagste inschrijver was: Civ. Tng. Bur. Aannemersbedrijf v/h fa. Gebrs. v. Crey to Rosmalen. a. 261.500.—. b. 1900.—. Het gemeentebestuur van Groningen heeft aanbesteed het bouwen van een admi nistratiegebouw voor het gemeentelijk licht en trambedrijf. Laagste inschrijver W. Tim mer te Groningen voor 39.979. EEN GOED BEHANGSEL BRENGT SFEER IN UW HUIS Vraagt daarom onze staalboeken U zult verbaasd staan en.... NIET DUUR! Behangselmagazijn „M 0 D E R N" Nw. Binnenweg- 355b - Tel. 34521 Huiseigenaren speciale condities VERDRONKEN In de Maas, onder het gehucht Maasband, gemeente S t e i n. is Maandagavond het 5-jarig zoontje van de familie Bertrams ver dronken. 1-Iet knaapje was met een tweetal vrien den in een roeibootje op de Maas. welke ter plaatse vrij diep is, aan het spelevaren. Hierbij is hij overboord gevallen en ver dronken. Ondanks herhaaldelijk dreggen is men er niet in geslaagd het lijkje op te halen. Te Maasbracht is uit de Maas in de huurt van de haven het reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk van een mans persoon opgehaald. De identiteit kon niet worden vastgesteld. Het lijk werd (er plaa*. se gekist en naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. KAMERPLANTENMEST 528% on^Awoudf'vLr%^SfSr?"UennKln,o^,^1\\.^ó,?eiriast^"nS,meS' MONSTERZAK met GEBRUIKS AANWTUTZINO "Ts cént' L. KRUIDENIER. Zaad- en Kunstmesthandem'D. "l68 -^ALBLASStKDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1