KERK EN ZENDING f31- Met de feestdagen een ECONOMIE EN FINANCIEN WOENSDAG 1 APRIL 1936 DERDE BLAD PAG. 10 GEREF. KERKEN Beroepen: Te Wierden, A. J. Sfoite te Gameren. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Warden, G. J. ten Broek, cand. te Scherpenzeel. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Wegens vertrek naar Ede heeft Ds. H. Japchen Zondag j.l. afscheid genomen van de Ned. Herv. Kerk te Doornspijk met een oredacatie over 1 Cor. 15 2 a. Hij werd toegesproken door den consulent Ds. H. H. van Ameide van Elburg. Toegezongen werd Psalm 1214. EMERITAAT Ds. A. SCHWEITZER De classis Zaandam der Geref. Kerken heeft, met ingang van 1 Maart 1936 aan Ds. A. Schweitzer te Buiksloot (Amsterdam- Noord), diie wegens ziekte met meer in staat is zijn ambtelijke werkzaamheden te verrich ten, eervol emeritaat verleend. Ds. Schweitzer heeft alleen de gemeente van Buiksloot gediend, en wel van 10 Nov. 1901 af. Ds. H. FOKKENS A.s. Donderdag herdenkt Ds. H. Fokkens, Geref. predikant te Hollandscheveld, zijn 25-jarige ambtsbediening. Ds. Fokkens zal zijn jubileum niet officieel vieren, maar een gedachtenispredicaitie hou den op Zondag 5 April as. Ds. J. A. VISSCHER Op zijn 60en verjaardag heeft Ds. J. A. Visscher, de man „van de arme Friesche hei de", thans te Groesbeek, on ondubbelzin nige wijze ervaren, hoezeer zijn pioniers arbeid toen en zijn liefdewerk nu, op prijs wordt gesteld. Naituurlijk was present het dagelijksch be stuur van de Ver. voor Ned. Landkolamsatie en Inwendige Zending, dat den jubilaris kwam huldigen voor zijn arbeid in den Zuid- Oosthoek van Friesland, waar Ds. Visscher in 1903 als predikant te Rottevalle zijn gees telijk en maatschappelijk werk aanving, en er den stoot toe gaf, dat de plaggenhutten stuk voor stuk plaats maakten voor flinke woningen en kleine boerderijtjes. Voorts bracht de heer G. van Roekei als voorzitter der Ned. Centrale voor practische werkver ruiming en hulpverleening Ds. Visscher hul de als de ijverige secretaris van deze instel ling, tot stichting waarvan hij in 1929 het initiatief nam en die thans reeds meer dan 200 vereenzaamden en hulpbehoevenden ver zorgt. iVEREENIGING VAN KERKVOOGDIJEN De algemeene vergadering van de Vereen. Van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk zal 12 en 13 Mei worden gehouden te Breda. MORGENGEBED IN DE DUINOORDKERK Te beginnen met Maandagochtend 6 April fal op eiken morgen van acht uur tot kwart over acht in de Duinoordkerk te Scheve- n i n g e n een .morgengebed'gehouden worden. De diensten zullen in schriftlezing en gebed den gang van het kerkelijk jaar volgen en het voor een ieder mogelijk maken, om eiken dag weer opnieuw een moment van gebed en stilte te vinden. Na afloop van den dienst, te' kwart over acht, zal de kerk nog tot half negen geopend blijven. „PEMBAROEAN" De Raad van Toezicht op het Hervormings fonds „Pembaroean" hield Dinsdag zijn Jaar vergadering te Amsterdam onder voorzitter schap van Dr. C. W. Th. Baron van Boetze- laer van. Dubbeldam. De voorzitter heette Dr. P. Stegenga. Luth. predikant te Amster dam welkom, die zitting neemt namens de Evangelische Alliantie ter vervanging van Ds. A. J. Roozemeyer, die om gezondheids redenen zich moest terugtrekken. In zijn welkomstwoord wijst de voorzitter erop, dat de opzet in 1917 veel grootscher is gedacht dan het fonds in werkelijkheid is geworden; het had bij zijn ontwikkeling de tijdsomstan digheden tegen. Toch kan het nog iets doen in het belang van Jeugdwerk in Indië. De raad van beheer, bestaande uit de heeren Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, voorzitter, L. J. van Wijk, vice-voorzitter, Dr. Th. L. Ruys, secretaris en G. C. F. Schoch, penningmeester, wordt her kozen. Van de gekweekte rente moet een tiende deel bij het kapitaal worden gevoegd. Het overige, ruim f 1000 kan worden verdeeld. Behalve voor verschillende onderwijs-inrich- tingen wordt thans ook een bedrag beschik baar gesteld voor het jeugdwerk onder meisjes. KERK, N.S.B. EN C.D.U. Ook ter Ouderlingen-Conferentie van de G/?ref. Kerken in de classis Deventer (4 April to Almelo) zal de verhouding tus- schen de Geref. Kerken en de N.S.B. en de C.D.U. ter sprake komen. Referent is Ds P. Prins van Deventer. Zijn stellingen ko men in hoofdzaak overeen met die van de eergister vermelde (voor de Zeeuwsche con ferentie). Ds Prins meent voorts, dat „ge tuigenissen niet alleen door den predikant op den kansel in de prediking, of door een Generale Synode eens om de 3 jaren behoo- ren te worden gegeven, maar ook door den plaatselijken kerkeraad kunnen worden op gesteld in verband met de plaatselijke si tuatie, al zal het aan te raden zijn de juist heid en doeltreffendheid van zulk een op te stellen of opgesteld getuigenis te toetsen aan het oordeel der meerdere vergadering. In zijn 9e stelling zegt Ds Prins: „Geen mindere vergadering doe eenige ■uitspraak over het censurabel zijn, dan die gedaan is op de 1.1. Synode van Middelburg; acht men een andere gedragslijn noodig, dan verzoeke men revisie van die uit spraak over de GD.IJ. en do N.S.B., daar men bij het anders handelen zelf handelt in strijd met den fundamenteelen regel: „het zal geen bijzondere gemeente, Classis of Sy node vrij staan zulks te doen, maar zij zul len naarstigheid doen die te onderhouden, totdat anders van de Generale Synode ver ordend worde". WAT 13 DE KERK MIJ WAARD? Een kerk in Amerika heeft een overzicht gemaakt van de vrijgevigheid van haar le den tegenover God en Zijn dienst. In de Zaaier (Ned.-Indiël geeft Ds Th. Kuipers er een bloemlezing uit: Veertig families offeren per jaar aan de kerk minder dan één autoband kost Honderdnegentien families offeren min der dan de kosten van twee banden. Zeven families zijn tevreden met per week to contribueeren de prijs van een aer blanda fleschje. Acht en twintig families berekenen, dat de kerk hun per week zooveel waard is als één goeie plaats in de bioscoop. Twee en twintig families zijn blij elke week aan God te offeren het bedrag dat een man gemiddeld per dag oprookt. Negen en veertig families achten 't vol doende per week te geven wat. ze voor één goedkoope lunch in een billijk restaurant moeten betalen. Honderd vijf en veertig families geven niets. „Ik ben blij. voegt Ds Kuipers hieraan toe, dat ik ook heel andere kerken ken. Kerken waar gemiddeld 5 van 't inkomen voor de kerk wordt weggelegd. Arbeidersgemeenten, waar des Zaterdagsavonds allereerst van 't weekloon de bijdrage voor de kerk wordt afgenomen. Leden, die als ze hun bijdragen aan verschillende kerkelijke doeleinden sa men tellen, komen tot 10 20 van hun in komen. Arme oudjes, die in de uiterste een voud leefden en nog kans zagen meer dan 50 te besparen voor kerk en zending. „Waar 't offer dood is, is de Kerk dood". GIFTEN EN LEGATEN Wijlen mevr. de wed .1. DaaneHuibregt- sen te O. en W. Souburg heeft gelega teerd aan de Geref. Kerk aldaar een bedrag van 4.000 waarvan 1.000 in contanten voor de Diaconie en 3.000 in obligaties voor de Kerk. Wijlen mevr. de wed. T. Groenewold te Winschoten heeft haar geheele vermo gen gelegateerd aan het Burgerlijk Armbe stuur aldaar, onder verplichting van onder houd van twee graven en het onthalen van de bewoners van het Gem. Gasthuis telken jare op den Eersten Kerstdag. „Zandbergen", Maatschappij tot opvoe ding van Weezen te Amersfoort, heeft van wijlen Mr. J. E. Simons te Amsterdam een Legaat van 4000 ontvangen. OPVOEDING EN ONDERWIJS HET AFTREDEN VAN Prof. Dr. A. NOORDTZIJ Een huldigingscomité Zooals bekend heeft enkele weken geleden Prof. Dr. A. Noordtzij, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te U t r e c htom gezond heidsredenen ontslag aangevraagd, na 24 jaar in de faculteit der Godgeleerdheid de Oud- Test amen tische vakken te hebben gedoceerd. Ui/t den kring van zijn vrienden en leer lingen, die hem zoo no ode zien vertrekken, heeft zich nu een comité gevormd op ini tiatief van de Theologische Faculteit der Utrechtsche studenten, dat aan zijn eerbied dankbaarheid uitdrukking wil geven door aan Prof. Noordtzij zijn geschilderd portret m te bieden. In het comité hebben zitting genomen Prof. Dr. C. W. VoBgraff, Rector Magnifi cus der Rijksuniversiteit te Utrecht; Prof. Dr. J. Severijn, voorzitter van de Theologi sche Faculteit der R. U. te Utredhit; Prof. Dr. K. Schilder, hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen; Dr. C. Tazelaar, secreta ris der Reünisten Organisatie van S.SJL; de heer J. v. d. Waals, secretaris van het Geref. Schoolverband en voorts vertegenwoordigers in verschillende Studentencorporaties. Aan allen, die het plan van het comité financieel steunen, zal te zijner tijd een foto grafische reproductie van het schilderij toe gezonden worden. Het gironummer van den penningmeester, den heer E. P. J. J e fa- bink. is 268100. PROMOTIE Dr. W. H. v. d. POL In aansluiting op ons gister gepubliceerd verslag van de promotie aan de Rijks-Uni- -ersiteiit te Utrecht van den heer W. H. v. d. Pol tot Doctor in de godgeleerdheid, kunnen wij nog mededeelen dat deze promotie ge schiedde met lof. Ter aanvulling dient voorts, dat wij bij de promotie opmerkten vrijwel alle predi kanten der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, de geestelijken van de Oud-Roomsch-Katho- lieke Kerk te Utrecht, R.-K. geestelijken uit het geheele land en Prof. Dr. Paul Sobry van de Universiteit te Leuven. JAARVERGADERING VRIJE UNIVERSITEIT 1 en 2 Juli te Haarlem Naar wij vernemen hebben Directeuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag besloten dat dit jaar de Vrije Universiteitsdagen D.V. op 1 en 2 Juli te Haarlem zullen worden ge houden. In de Wetenschappelijke Samenkomst (Woensdag 1 Juli) zullen als referenten op treden Prof. Dr. J. F. Koks ma en Dr. W. H. Gispen te Delft. In de Bidstond, in den avond van 1 Juli in de Kloppersingelkerk te houden, zal voor gaan Ds. J. W. Slertsema, Geref. Predi kant te Haarlem. De Jaarvergadering wordt Donderdag 2 Juli, onder presidium van Z.Ex. Dr. H. C o lij n gehouden in de Gemeentelijke Con certzaal. Als sprekers zijn bereid gevonden Prof. Dr. J. Ridderbos, Prof. Dr. A. S i z o o en de heer J. Schouten. Bereids is een Regelingscommissie ge vormd, waarvan Prof. Dr. H. H. Kuyper als Eere-Voorzitter optreedt. Het Moderamen van de Regelingscommis sie bestaat uit Ds. J. W. Siertsema, Voorzit ter, J. G. Hogenbirk, Secretaris-Penningmees ter, Zijlstraat 78-80, Haarlem en W. Boelens. 2e secretaris. Prof. Dr. J. C. H. DE MEYERE Vandaag viert Prof. Dr. J. C. H. de Meyere hoogleeraar in de zoölogie aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam, zijn 70sten verjaardag. ONDERWIJSBENOEMINGEN Gravenzande. Chr. Herv. School. Tot hoofd (vac. H. A. Mastenbroek, die na 33-jarigen arbeid met pensioen gaat): de heer A. J. Bergsma hoofd der Chr. School te Mimnertsga (Fr.). Leerdam. Julianaschool. Tot onderwij zer: de heer G. Verhoef te Scheveningen. Velp. Chr. Bewaarschool. Tot hoofd: Mej. A. Spoelder, hoofd der Chr. Bewaar school te Borne. 's-G ravenmoer. Chr. School. Tot kw. m. a.: de heer A. J. Knobbout van Zoel- mond. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Isafjord 764.6. Laagste stand te Ingö 742.6. Stand vanmorgen halftwaalf 759.5. WEER VERWACHTING Matige, tijdelijk afnemende Z.O. tot Z.W. wind, aanvankelijk betrokken tot zwaar be wolkt, met eenige regen, later opklarend, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie die gisteren voor de Noorsche kust was gelegen, verplaatst zich in Ooste lijke richting boven Scandinavië. Over IJsland 6teeg de luchtdruk flink, zoodat zich daar thans een uitlooper van de Groenlandsche hoogedruk bevindt De sterke ontwikkeling van N. winden aan de achterkant van bovengenoemde depn had afkoeling over IJsland, Janmayen en de Noorsche kust tengevolge. Plaatselijk valt in Noord-Scandinavië zelfs weer sneeuw. De vorst heeft echter weinig of niets te be- teekenen. Over centraal Europa en Frankrijk hand haaft rich de hooge druk nog met zacht doch vrij somber weer. Een nieuwe depressielkern ontwikkelt zich over het Westelijk gedeelte van het Kanaal en ten Z. van Ierland. Zij bracht regei Zuid-Engeland en is ook reeds op het weer hier te lande van invloed. Men mag verwachten, dat de drukstand rich naar onze omgeving zal bewegen. Bij Z.O. tot Z.W. wind zal aanvankelijk regen optreden, later zelfs wat opklaring. De tem peratuur zal gemiddeld weinig veranderen. THERMOMETERSTAND: Stand vanmorgen halftwaalf 12.2 C. 2 APRIL Zonsopgang 5.34 u., zonsondergang 6.34 u. Maan op nam. 2.11 u., onder voerm. 3.43 u VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 2 APRIL Van 's avonds 7.04 u. tot 's morgens 5.01 u. AFSCHEID W. VAN DEN AKKER Gisteravond heeft de heer W. van den Ak ker, hoofd der Groen van Pimsterersohooil aan den Persoonsdam te Rotterdam, af scheid genomen van leerlingen en personeel, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. De heer v. <L Akker, die te 's-Gra- venhage gaat wonen, wordt opge\x>lgd door den heer B. G. Zinkweg van Akknam. M. BURGGRAAF f Op 44-jarigen leeftijd is te Bilthoven plotseling overleden de heer M. Burggraaf, sedert 1930 hoofd der Chr. U.L.O.-school aan de Overboschlaan aldaar, en daarvoor hoofd der Chr. U.L.O.-school te Ridderkerk. Het plotseling sterven van dezen bekwamen hoofdonderwijzer in de school overviel hem tijdens het lesgeven een ernstige onge steldheid heeft in en buiten den school- krinig diepen indruk gemaakt. Men heeft den heer Bruggraaf nog naar zijn woning ge bracht, doch daar volgde al spoedig de dood. H. WULLINGS f Te Voorschoten is overleden de heer H. Wullings, directeur van een bijzondere H. B. S. met 5-j. c. A en B aldaar. De heer Wullings. die 66 jaar geworden is, was de zoon van den stichter eener soortge lijke school te Sleeuwijk, die later naar Loosdrecbt is verplaatst en sedert 1892 als Instituut Berensteyn bekend is. HAAGSCHE VAKSCHOOL VOOR MEISJES De Minister van Onderwijs, K. en W., Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft de verbouwde Haagsche Vakschool voor Meisjes in aanwezigheid yan talrijke autoriteitem geopend. VERBLIJDEND EXCUUS Eenigen tijd geleden vestigden wij de aan dacht op en spraken onze teleurstelling uit over een zinsnede in het orgaan der S.S.R., „Libertas ex Veritate", waarin op grove wijze uitingsvormen van vroomheid werden gehoond. Tot ons genoegen lezen wij thans in het blad, dat de schrijver zijn spijt betuigt over de plaatsing; hij is overtuigd, dat de uitdrukking inderdaad niet door den beugel kan; hij neemt haar onvoorwaardelijk terug en verzoekt haar als niet geschreven te beschouwen. Examens sche werking der voedingsstoffen". lift getiteld: „De Wegenwet" en 8 stellir Jhr O. F. A. H. van Nispen t n n e r d e n, te Pannerden. .msterdam. Bevorderd tot doctor In i- en Natuurkunde op proefschrift: „K teem CO2—H;0. de heer H. "W. H e r r e -s, geb. te Amsterdam (met lof). de heeren J. Hunting C. S. de Jong, en mej. H. Oberman. Wis- en Natuurkunde (L): ca.nd.ex., de heer W. Bartels en mej. C. A. J. Leffera. Utrecht. Gesl.: Godgeleerdheid: prop, ex., de heeren H. J. Roest en J. Godthelp. Groningen. Gesl.: Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Pharmacie): doet, ex., mej. J. J. M. Vegter. Apothekersassistent. Ij e d e n. Gesl. de da mes W. A Amesz, P. H. Top, J. S. de la Parra en M. M. C. Poppeaijn. Utrecht Gesl. de dames A, C. Hoogkamer, Woerden: J. J. Visser, Dordrecht; en de heer Chr. D. M. M. Kuyen, Geleen (Llmb.). leerling A namen deel 21 zusters. Gesl. zijn de zusters G. B. Bartels, H. Berghuis. P. de Boer. T. N. van Dis, J. Eefsting. W. Eefsting. W. de Glopper. A. vain der Helde, J. van der Heide. E. Heinen. J. J. Hoogendoorn, M. van der Molen, D. Noordenbos. E. NUkamp, H. J. van Roest J. C. U1J1, R. Weke. H. van de Werken, M. Zwart, en A. C. Zljderveld. Voor leerling B: broeders en 13 zusters. Hiervan slaagden de broeders: B. Lolkema, B. Menkveld, D. J. Roseboom en F. P. van der Woud en de zusters: W. van den Boogert, L. Datema, P. Datema. A M. Edelenbos. A. Ha mer. A. Hogenkamp, G. Kramer. A. L. van Mechelen, F. Middel. A. van Oene, G. J. Schot kamp en J. J. Sukkel. Voor het eerste gedeelte theologische vak ken werden geëxamineerd 20 zusters, hiervan slaagden: G. B. Bartels. H. Berghuis. T. N. van Dis, A. M. Edelenbos, J. Eefsting. W. Eefsting, W. de Glopper. A. van der Helde. J. van der HeHe. E. Heinen. J. J. Hoogendoorn. M van der Molen, D. Noordenbos. E. Nijkamp, H. J. van Roest. H. C. Thijs, J. C. TJIJ1. R. Weke, H. van de Werken. A C. Zljderveld. Voor het tweede gedeelte theol. vakken wer den geëxamineerd 4 broeders en 11 zusters, hiervan slaagden: de broeders: B. Lolkema. B. Menkeveld, D. J. Roseboom. F. P. van der Woud, en de zusters: P. de Boer. W. van den Boogert. L, Datema. P. Datema. A. Hamer, A. Hogenkamp, H. H. de Hoogh, G. Kramer, A- L. van Mechelen. F. Middel en M. Zwart Voor het d-rde ged. theologie werden met het oog op het examen voor Diploma geëxami- neerd 2 broeders en 12 zusters. Hiervan slaag den de broeders: K. Koers en J. Schllstra en de zusters: A BIJlsma. P. van-Ekeren. M. Fern- hout. B. de Haan. E. E. Hoogmoed, J. Kömllves. M. Kool, S. van der Laan, J. M. Lonkhuyzen, G. W. J. MakkLnga, J. J. Sukkel en C- J. van der Waard Nu is het tijd, om naar uw rijwielhandelaar te stappen en een „R.S" fiets uit te zoeken. Dat is een keus, die U nooit zal berouwen, want een betere fiets dan „R.S" zult U moei lijk vinden. Het geheim van het succes van deze „nationale fiets" schuilt in de massa-productie. Doordat de „R.S"-en bij series van tienduizend vervaardigd worden, kan op alles worden be zuinigd, hetgeen ten goede komt aan de klant, die voor een minimumprijs een superieur rijwiel kopen kan. Profiteert daarvan I All* „R.S" fietsen worden compleet geleverd met Dunlop banden, Dunlop patent- rubberzadel, kettingkast, celluloid-stuur, ta» met inhoud, buisbagagedrager, seinlicht, bel en wit ochterspatbord. Op alke „R.S" fiets behoort een Berko-Erres lamp. Die kost slechts f 4.95. D.K.W. Model RT 2} P.K. Een ideale lichte motorfiets. Geen perso nele belasting. Wegen belasting f 10.— per jaar. Prijs slechts.... f205.— Luxe uitvoering f 220.— Jl I iMLy i WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Nieuwe versterking van den goudvoorraad met ruim f 8 millioen De netto-winst over 1935-36 vermoedelijk gestegen Blijkens de nieuwe weekstaat van de Nederlandsohe Baak is de goud voorraad andermaal toegenomen, in totaal met circa 8.4 millioen. Een gedeelte van dit goud is in het buiten land gebleven. De dekkingspercenta ges zijn verder gestegen. Het is in de afgeloopen week wat roerig geweest rondom den Franschen franc. De gulden ondervond daarvan een weinig den terugslag. De koersen van de voornaamste buitenlandsche valuta liepen omboog, doch niet in die mate, dat goudafgifte noodig was. Integendeel, uit de nieuwe weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat on ze centrale bankinstelling andermaal er in is geslaagd de goudpositie te versterken. De stijging van den goudvoorraad beloopt ƒ8.4 millioen, zoodat thans een hoogte is bereikt van ƒ713.6 millioen tegen ƒ562 mil lioen op 16 September 1935. Het trekt in dit verband de aandacht, dat e post diverse rekeningen aan de actief- zijde van de balans, welke sedert Februari omhooggeloopen van ƒ3 millioen tot 11.6 millioen, thans weer gedaald is tot 4.2 millioen. Blijkbaar heeft een omzetting an buitenlandsch tegoed in goud plaats jehad. Men kan veilig aannemen, dat bet nieuw verworven goud uit Frankrijk af komstig is. Sedert enkele dagen is echter de koers van de Fransche franc iets aange trokken, zoodat voor goud verzendingen uit Parijs naar Amsterdam geen aanleiding meer bestaat. Het nieuwe goud is voor een deel in het buitenland gebleven in earmark-depot. Van daar dat de post goud in het buitenland een stijging vertoont van 4 millioen tot ƒ61% millioen. Onder invloed van den komenden ultimo en de lichtelijk gestegen spanning is de cre- dietverleening uitgezet, zij het ia betrekke lijk geringe mate De binnenlan-dsohe wisselportefeuil le onderging geen uitbreiding. Daar entegen wel de beleeningen, die met ca. ƒ3.4 millioen stegen tot ƒ127.5 millioen. De rekening-courantsaldi zijn sterk ver minderd. Het saldo van het Rijk daalde met ruim ƒ13 millioen tot ƒ54.7 millioen. De saldi van anderen liepen terug met 6.7 millioen tot 66.6 millioen. Zeer waarschijn lijk schuilt onder deze saldi van anderen nog een flinke post zgn. „kwaad geld", dat bij het minste of geringste wantrouwen in den gulden wordt opgevraagd en naar an dere geldcentra verhuist Men zal goed doen zich eventueel door deze transacties niet te laten verontrusten. Het is vandaag de eerste April, d.w.z. dat gister het boekjaai 1935/1936 van de Bank is afgesloten. Opvallend is dat de Averse rekeningen aan de creditzijde van <K balans zijn opgeloopen tot een bedrag van ƒ7.613.112, hetgeen ongeveer ƒ1.6 millioen hooger is dan verleden jaar om dezen tijd. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat de nettowinst over het afgeloopen boekjaar vermoedelijk iets grooter zal zijn dan vorig jaar, toen 3.6 dividend werd uitgekeerd. Thans kan echter nog niet worden gezegd of het dividend zal worden verhoogd, ja dan neen. De biljettencirculatie is gestegen. De di rect opeischbare verplichtingen bedragen thans 902.7 millioen (v. w. ƒ898.8 millioen). De gouddekking bedraagt thans 79.11 (v. w. 78.54 en de dekking door goud en zilver 81.27 (v. w. 80.75 N.V. Haarlemsche Boaz Bank In de Dinsdag jl. gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Boaz Bank te Haarlem zijn de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1935 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 4De brutowinst bedraagt 31.859.57Vo. De onkosten en i rissen etc. beloopen 16.663.05. Van de netto winst ad 15.196.52% werd gereserveerd 5802.78% en aangewend voor afschrijving op kantoorinrichting en safe 1061.42. Het restant ad ƒ8332.32 is bestemd voor uitkee- ring van dividend en tantièmes, alsmede be taling der verschuldigde belasting. Hollandsche Buitenlandbank Aan het jaarverslag over 1935 van de N.V. Hollandsche Buitenlandbank, geves tigd te 's-Gravenhage, ontleecen wij hel volgende: In den loop van het boekjaar hebben wij verscheidene nieuwe zakenrelaties aange knoopt, van welke wij een beter gebruik van onze liquide middelen verwachten. De netto winst over het afgeloopen boekjaar bedraagt ƒ296.216 (v. j. ƒ304.516). Na toevoeging van het saldo 1934, bedra gende na aftrek van dividendbelasting over 1934 en afschrijving van koersverschil len 11.956, toont de winst- en verlies rekening een saldo van ƒ308.173. Na verdeeling hiervan zal een bedrag van ƒ89.740 als onverdeeld winstsaldo overblij ven, incl. belasting. Er werden geen nieuwe hypotheken ver leend. Door aflossing is het bedrag der uit staande hypotheken wederom verminderd. Een doteering van de reserve uit de winst over 1935 wordt niet noodig geacht. Wederom kan een dividend van 5 wor den uitgekeerd. Bank van Italië Naar uit Rome wordt gemeld, heeft de gouverneur van de Italiaansche Bank in de algemeene vergadering van aandeelhou ders mededeelingen gedaan omtrent de positie der bank. Op 31 Dec. 1935 bedroeg de goudreserve 3027 millioen lire en de wis sels op het buitenland beliepen frs 367 mil lioen. Op 10 Oct. 1935, de datum waarop voor het laatst een weekstaat werd gepubli ceerd, was de goudreserve 4025 millioen lire groot en het deviezenbezit 412.6 millioen lire. Op 31 Dec. bedroeg de biljettenomloop 15.547 millioen tegen 15.425 millioen lire op 10 October. De daling van den goudvoorraad is, vol gens den gouverneur, een gevolg van de noodzakelijkheid in het buitenland aankoo- pen te doen en van de uitwerking der sancties op den Italiaansohen uitvoer, In de opgegeven goudreserve is het vrij willig door de burgers aan den staat afge stane goud niet Vereen. Hendrick de Keyser Bestuursvoorstellen aanvaard In de gister gehouden tweede vergade ring van houders van 4% obligatiën der vereeniging Hendrick de Keyser, werd met algemeene steanxnen goedgekeurd: a. dat gedurende vijf jaren, ingaande 1 October 1935 en eindigende 30 September 1940, de rente wordt verlaagd tot 4 b. dat de aflossing gedurende die vijf jaren zal plaats vinden, ter keuze van de Vereeniging, hetzij door inkoop van obli gatiën tot ten hoogste 100 hetzij door uitloting tegen 100 met dien verstande, dat telken jare in de maand April, waarin conform de oorspronkelijke leeningsvoor- waarden de uitloting moet plaats vinden, ten minste nominaal ƒ3000 41/2 obliga tiën door de vereeniging bij een notaris ter vernietiging zullen worden aangeboden, N.V. Westlandsche Hypotheekbank Winst 1935 ƒ260.675. Dividend 6 Aan het jaarverslag over 1935 van de N.V. Westlandsche Hypotheekbank ont- leeruen wij het volgende: Het jaar 1935 heeft geen opleving in za ken gebracht. Het bedrijf is nog verder in gekrompen. Zoowel het bedrag der uit staande pandbrieven als dat der hypothecai re leeningen is gedaald, en wel tot resp. ƒ49.011.450 (v. j. ƒ50.817.300) en ƒ50.932.369 (v. j. ƒ52.794.50). Per 15 Maart is een bedrag van 1.458.000 5 pandbrieven ingetrokken en daartegen over aan de houders gelegenheid gegeven 4 %'s te koopen. Ongeveer 63 van het bedrag der ingetrokken pandbrieven is op deze wijze weder in het bedrijf belegd. Door den lagen koers der pandbrieven was het ons niet mogelijk verder uitvoering te geven aan onzen opzet, om door middel van vrijwillige conversie van hoogrentende pandbrieven de hypotheekrenten, zooveel mogelijk, te verlagen. 18 maal (v. j. 20 maal) waren wij ge noopt om gebruik te maken van de oos verleende onherroepelijke machtiging tot verkoop van het onderpand, en wel 9 keer wegens faillissement en 9 keer wegens wan betaling. Het daarbij geleden verlies be draagt ƒ14.433.08. Vijf debiteuren hebben het onderpand on der onze goedkeuring vrijwillig geveild. De opbrengst bedroeg ƒ12.600 minder dan onze hoofd vorderingen. Dertig maal hebben wij, hetzij in veiling, hetzij onder de hand het onderpand inge kocht, of direct een kooper daarvoor gevon den. Een gedeelte van de ingekochte onder panden zijn in den loop van het jaar weder verkocht. De verliezen en onkosten op een en ander geleden bedragen tezamen ƒ65.861.35. Bovenstaande bedragen, tezamen ƒ92.894.43, zijn ten laste van de extra reserve gebracht, die echter uit de winst wederom is gecrediteerd voor 108.505. Wij hebben alle noodige voorzieningen getroffen ten aanzien van achterstallige rente en administraties door een bedrag van ƒ85.056.86 af te schrijven, waarna wij van oordeel zijn, dat redelijkerwijze geen teleurstellingen meer te verwachten zijn. De te verdeelen winst bedraagt hierna ƒ260.675.40. Deze winst laat toe om aan aandeelhouders een dividend uit te keeren an 6 of ƒ15 per aandeel van ƒ2500, waarop '10 is gestort, terwijl op elk op- richtersbewijs ƒ8.49 wordt uitgekeerd. Nadat op de rekening Onroerende Goede ren ƒ63.661.13 is afgeschreven, staat deze rekening thans te boek voor ƒ264.000. De huuropbrengst is zeer bevredigend. De gezamenlijke reserves staan thans te boek voor ƒ2.361.195.19 (v. j. ƒ2.337.569.33).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10