kdD)J maandag 30 maart 1936 derde blad. pag. 9 DR. VAN SCHELVEN IN DJIBOUTI AANGEKOMEN KLEURENWEELDE LANGS HOLLANDS DUINVOET Verbond van Vereen, voor Veilig Verkeer U hebt alleen van melk geleefd GEESELING Op weg naar Nederland Een onderhoud over zijn belevenissen Dr. Van Schelven heeft kort na zijn aankomst te Djibouti in een onder houd met den correspondent van Reu ter het volgende verteld: „U weet reeds, hoe wy in de om geving van Kworam door bandieten zijn overvallen en hoe ik bij die gele genheid gewond ben geworden. Ik keer thans naar Nederland terug, via Marseille, en zal binnenkort uit Dji bouti per s.s. „Athos" vertrekken. Mijn vrouw, die mij tegemoet reist, zal ik ontmoeten in Port Said". Dr. van Schelven, zoo deelt de correspon dent mede, heeft nog medische hulp noodig, daar zijn wonden nog niet volkomen geheeld zijn. De Nederlandsche arts gaf vervolgens een treffende uiteenzetting van de moeilijk heden, waaronder de buitenlandsche Roode Kruis-eenheden in Abessinië moeten werken, ®iet slechts door 't klimaat en de bergen, de bos dchen en de slechte wegen in dit land, maar voornamelijk wegens de voortdurende zware bombardementen door de Italiaansche lucht macht, waardoor de leden van het Roode Kruis dekking moeten zoeken in kelders, hetgeen de eenige weg is om aan de vliegtui gen te ontkomen. „Een andere moeilijkheid voor de Roode Kruis-eenheden is, aldus Dr. van Schelven, dat zij niet in staat zijn ambulances naar het front te zenden, zoodat al de zwaar gewonde Abessij- nen zonder eenige hulp sterven. Slechts diegenen, die licht gewond zijn en in staat om de reis van 20 dagen loopen te ondernemen naar Kworam, kunnen medisch* hulp van de Roode Kruis-eenheden ontvan gen. Echter is ook een gering aantal ernstig ge wonden erin geslaagd deze tocht van 20 da gen te maken, waarna zij door de artsen te Kworam zijn behandeld. Nederlandsche ambulance in Kworam en Dessié Allen gezopd en wel Het Nederlandsche Roode Kruis bevindt zich nog steeds in Kworam en Dessié, alwaar de leider, Dr. Winckel, en al de overige leden een goede gezondheid genieten. Het Britsche Roode Kruis, dat sterk gele den heeft, keert naar Addis Abeba terug, om zich te reorganiseeren". Door een stalen vest gered De Unitecl-Press-correspondent seinde aan de „Tel." bijzonderheden over den aanval der roovers op de Nederlandsche ambulance welke hij Van dr van Schelven vernam. De kara-vaan, waarbij zich niet minder dan 200 inlandsche ezeldrijvers en sterke hewapeningstroepen van den Negus bevon den, was de grootste, die ooit door de Kwo ramvlakte trok. Om geen aandacht te trek ken geschiedde het vertrek bij zonsonder gang. Reeds na een uur had de overval plaats, waarbij de muilezeldrijvers op de vlucht sloegen, waardoor de ezels niet meer te houden waren en naar alle zijden uiteen stoven. De bewakingstroepen van den Keizer weerden zich dapper. Zij kozen stelling ach ter de kisten, welke de muilezels afgewor pen hadden en poogden het vuur der aan vallers te beantwoorden. Laat ik ook niet vergeten dokter Vecneklaas te noemen. Hij had zich in het struikgewas teruggetrokken en hanteerde zijn geweer onberispelijk. Ikzelf werd in het begin van het ge vecht door een kogel in den linkerschou der gewond en hoewel ik gelukkig in staat was te blijven schieten, heeft dok ter Veeneklaas mij een grooten dienst bewezen door positie te zoeken achter mij en over mij heenschietend, de aan vallers op een afstand te houden. Toch achtte ik het beter te trachten door het kreupelhout te breken en mij in de rich ting van dr Veeneklaas te begeven. Ik stond op, liep een paar stappen, maar plotseling was het mij alsof een roodgloeiend ijzer door mijn borst jverd gestokejn: ik was ten tweeden male getroffen. Wij hebben er het leven afgebracht en onze belagers zijn ten slotte op de vlucht geslagen, maar het was de verschrikkelijk ste nacht, dien ik ooit heb meegemaakt. (Inderdaad blijken 17 man der bewakings troepen te zijn gedood). Ikzelf dank mijn leven aan het feit, dat ik een stalen vest droeg. Daardoor hebben ettelijke kogels geen doel ge troffen Mussert is er niet bij! De K.L.M. heeft in de etalage van haar Amsterdai\sche vrachtbureau als reclame op de manier van een Panopticum-in-minia- tuur allerlei bekende figuren, die wel eens een K.L.M -vlucht maakten, ten toon gesteld. Men vindt, aldus de V r ij z. D e m o c r a a t Colijn, Deterding, Krisnamurti, de maharad- ja van Paliala, Norman Davis, Erna Rubin stein. Willy den Ouden, Koning Leopold, Renate Müller e.d. Volk en Vaderland vindt het droevig en bekrompen, dat Mussert er niet bij staat! Er zijn natuurlijk duizenden K.L.M.- passagiers, die er niet bij staan onder wie ministers en groot-industrieelen, geleer den en kunstenaars, maar dat de groote „Leider" niet in dit miniatuur-panopti cum staat, is wel zeer bekrompen! spot 't blad. Is hij niet de groote redder des Vaderlands, de Nederlandsche Hitier en Mussolini tegelijk? De leider-vereering doet lichtelijk ziekelijk aan, maai- dat hoort nu eenmaal bij het systeem! De volksramp Naar aanleiding van de jaarvergadering van de Nieuw Malthusiaansche Bond, welks B'J tLKEN AANKOOP VAN/Z» RONDOM HET BOEK ALS GESCHENK ledental in het afgeloopen jaar met tien duizend is gestegen merkt de „Nieuwe Koerier" op: Het is begrijpelijk, dat in de stoffelij ke nood van de tijd en de geestelijke nood der ontkerstende saménlèvirig iemand door zwakte tot een praktijk vervalt als door genoemde bond geleerd, maar dat. stelselmatig zulk' een volkskwaad wordt gepropageerd en men zich dan ook nóg om meer kracht te'ontwikkelen daarvoor in een bond aaneensluit, is voor christelijk gemoed ondragelijk. De roode pers maakte met groote letters melding van de „bloeiende toestand" waar in de N.M.B. verkeert. Dat teekent. Hoe men de bollenvelden het beste ziet In ons vaderland is het pas éclit- definitief 'lente, wanneer de dikke laag stróo, die gedurende den winter -de velden bedekte, verwijderd is en de bloembollen-rechthoeken weer een tinteling van kleuren vertoonen. Al hebben de crisisvoorschriften den aan plant óok beperkt, er is ook dit jaat nog meer dan genoeg te zien al zal de ware natuurliefhebber als het even kan liever een rustigen ochtend uitkiezen voor zij n tocht dan dagen, waarop ware volksverhui zingen plaats vinden. Het is ook heelemaal niet noodig, aldus schrijft ons de A.N.W.B. om zich te beperken tot het meest bekende bloembollengebied: de streek tusschen Leiden en Haarlem. Want ook ten noorden van laatstgenoemde stad is heel wat te zien en héél wat te genieten! Vooral in de laatste jaren is de bollencultuur sterk gedecentraliseerd. Men vindt de bloe menvelden o.m. in het z.g. „Westfriesche déél" van Noord-Holland (de streek nl. in den driehoek Hoorn-Medemblik-Enkhuizen), in den Anna-Paulowiia-polder, in het gebied tusschen Haarlem en Alkmaar, in den Haar- lémmermeerpolder, ja zelfs in het noord westelijk gedeelte van Noord-Brabant, op Texel en de Zeeuwsóhe eilanden en ook hier en daar in Groningen en Friesland. In de laatstgenoemde streken zijn bloembollen- velden echter min of meer rara avest; de route die op bijgaand kaartje in beeld is gébracht leidt echter langs een over daad van kleurenpracht. Dit geldt óók .Voor den rondrit door het Westland, Jaarvergadering te Utrecht Drie verkeersdagen in de Meimaand Zaterdag j.l. hield het Verbond van Ver. voor Veilig Verkeer de Jaarverga dering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht onder voorzitterschap van Mr. Baron A. Schimmelpenninck yan der Oyen, Öm elf uur opende 'de voorzitter de ver gadering met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en herinnerde aan de successen van het Verbond in het afgeloo pen jaar geboekt. Spr. deelde mede dat de Minister van Wa terstaat toegezegd heeft een Rijkssubsidie van duizend gulden voor de dit jaar te hou den verkeersweek. De secretaris, de heer G J. Wijngaarden van Rees bracht het jaarverslag uit. Er is op het gebied van voorlichting en opvoeding van de weggebruikers veel ar beid verricht. Er is bijna geen vereeniging, die niet de jeugdverk eersexamens op haar programma heeft gezet. Het aantal kinderen voor deze examens opgeleid en geslaagd be droeg in het afgeloopen jaar 4950. Verschillende vereenigingen hielden cur sussen voor leiders van deze jeugdverkeers- examens. Een nieuw plan is in overweging, n.l. het geven van veiligheidsdiploma's aan chauf feurs, die binnen een zekeren tijd geen on gelukken hebben gemaakt, welke aan hun schuld te wijten zijn. Gezocht wordt naar een systeem waardoor inderdaad de zekerheid wordt verkregen, Methodiek voor verkeersonderwijs Het bestuur stelde zich voor na over leg te hebben gepleegd met autoriteiten e.a. de Methodiek voor Verkeersonderwijs. in druk te doen verschijnen en voor de krijgbaarstelling de noodige propaganda te maken. De heer A. Rienks, vertegenwoordi ger van het Departement yan Onderwijs die deze vergadering bijwoonde, beval dit voor» stel bij de aanwezigen met klem aan. D© vergadering nam hierna het voorstel onge wijzigd aan. Het bestuur stelde voor om dit jaar drie verkeersdagen te houden inplaats van een week en wel op Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Mei. De vereenigingen zullen dan een schema ontvangen van da op deze drie dagen te maken propaganda. op remmen en verlichting der auto's enz. Het bestuur wil een week vooral hou den ln de maanden November en December. Uit de vergadering gingen stemmen op om- in het voorjaar ook zulk een week te orga- niseeren. Wordt nader overwogen. Op het laatstgenoemde National Safety Congres te Londen is verzocht het volgende congres in Holland te houden. Indien inder daad dit congres in ons land zal worden ge houden, is het Verbond van Vereenigingen! voor Veilig Verkeer het aangewezen lichaam; om het gedeelte van de veiligheid van den weg voor z'n rekening te nemen. Het be stuur zal de uitvoerbaarheid nader onder de oogen zien en de noodige stappen voor de organisatie in samenwerking met het Vei- dat de bestuurders geen ongeval op huif re- ta ons Hierna kwamen ter sprake eenige door kening hebben staan. Zonder deze absolute zekerheid mag volgens het bestuur aan het uitreiken van deze diploma's geen waarde worden toegekend. Vereenigingen werden opgericht te Maas tricht, Winterswijk, Middelburg, Enschedé en Hoorn. Een rijwielplaquette werd ver krijgbaar gesteld, alsmede een nieuwe recla meplaat met verkeersborden. Verkeersongevallen Het cijfer van het aantal doodelijke ver keersongevallen in 1935 is weder gestegen. 841 personen hebben in het afgeloopen jaar bij verkeersongevallen het leven verloren. In 1933 was het aantal 803, in 1934 828 en, zooals gezegd in 1935 841. Er is dus nog steeds sprake van een opgaande lijn. Na goedkeuring van de verslagen en vast stelling Begrooting 1936, volgde een Be stuursverkiezing. De afdeelingen Rotterdam en Amsterdam waren aftredend. Gekozen werden de afdeelingen Rotterdam en Zwolle. vereenigingen ingediende voorstellen w.o. een van Eindhoven bevattende het verzoek om te bevorderen dat de verkeersborden waar noodig (zooals bijv. in Brussel) wor den verlicht en de plaatsing daarvan wordt genormaliseerd. Het bestuur zal deze zaak onderzoeken. Haarlem kwam met 't volgende voorstel: Het Verbond van Vereenigingen voor Vei lig Verkeer noodigt de leden verkeersbon- den, speciaal den A.N.W.B. en de K.N.A.G uit, hun individueele veiligheidsacties te sta ken en deze uitsluitend te voeren door mid del en via het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer. Hengelo diende een soortgelijk voorstel in. De voorzitter wilde de aanwezigen afra den dit voorstel aan te nemen. Spr. gelooft niet dat het noodzakelijk is zulk eeh eisch te stellen en ziet geen kans om het terrein af te bakenen. Met klem verzocht spr. de vergadering om zich op het standpunt van samenwerking te stellen. Het voorstel werd met algemeene stem men verworpen. In de middagvergadering hield Ing. Dr. N. A. Halberts ma te Eindhov een voordracht over het onderwerp: „De nieuwe gezichtspunten ten opzichte i de Verkeersverlichting" Met de ontwkkeling van 't verkeer hangt teil nauwste samen de toenemende belang stelling voor de vraagstukken der verkeers verlichting. Het gaat hierbij om betere we gen. krachtiger motoren, beter zicht op den weg enz. Verder zien beteekent meestal ster ker licht en meer verblinding. Sneller ver keer beteekent ook hoogere eischen aan de; middelen die het aanrijden door achterop komende voertuigen moeten voorkomen. Het Centraal "Bureau zou dan weer voor d e r die KCbruik va" /-t" r c c h1 het propatrandAinaterifUil zorgen. W te gubruikcu. hceri w.vf.ns ook- - - - - -■*- den pile h t om van zijn kant gftteg te doen *V0d£h'et"veiljg verkeer. Mén kan or niet ge-. Voorts" zegde het bestuur toe te wil lei °P aandringen, dat. Wij voor de vciii; bevorderen de organisatie van een Remmen-Ivan het verkeer op elkaar zijn aai en Lichtweek en meer controle uit te oefe- zyn aan gewezen en dit brengt voor deii donker ge- kleeden voetganger zoo nog niet de juridi sche, dan toch wel de verkeersmoreele ver plichting met zich mede, om des avonds voor zijn betere zichtbaarheid iets te doen. Maar ook de wielrijder draagt dubbele schuld. Nog is het niet tot hem doorgedron gen hoe nutteloos, maar ook hoe gevaarlijk het is de bundel van de electrische rijwiel lantaarn recht vooruit te richten. Nederland, het land der wielrijders, is in dit opzicht jaren ten achter tegenover Frankrijk, België, Italië en Portugal, waar men niet geaarzeld heeft over te gaan tot den vanzelfëprekenden maatregel om het rood achterlicht verplichtend te stellen, toen dit door het toenemende verkeer noodzake lijk was gebleken. Doet de automobilist van zijn kant alles wat mogelijk is ora, wanneer het donker is. bij' te dragen voor de veiligheid van het ver keer? Enkele woorden zij'n voldoende om-de toe stand weer te geven zooals die is:.te laat dimmen; in het geheel niet dimmen; dim men en toch nog verblinden; verkeerd ge stelde koplichten; met één lamp rijden; bui ten met stadslichten rijden. De beteekenis van het verlichtingspro bleem voor de veiligheid wan het verkeer wordt overal Ingezien, in alle landen heerscht groote activiteit, overal heeft nieuwe wettelijke voorsohriften afgekondigd of in studie, en men is niet bang voor in grijpende maatregelen. Want ook hier kan men geen zachte heelmeesters gebruiken. DINSDAG 31 MAART HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 11.00 RVU. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 9.00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwij ding. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Causerie. 11.30 Orgel- en cello-recital. 12.30 Sextet. 1.30 Omroeporkest en solist 3.00 Knipcursus. 4.00 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Bijbelvertelling. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Piano-recital. 7.30Engelsche les. 8.00 Be richten. 9.05 Opera-concert. 10.25 Schaaki- les. 11.00 Berichten. HILVERSUM II 301 M. KRO-Uitzendin®. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Gods. halfuur. 12.30 KRO-orkest. 1.30 KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gram.pl. en Voordracht. 4.30 Revueorkest. 5.00 Gram.pl. en voor dracht. 6.05 KRO-Meloddsten. 6.40 Espe ranto. 7.15 Piano-recital. 7.50 Berichten, 8.00 Lijdensmeditatie. 9.20 Viool en piano, 9.40 KRO-orkest.10.10 Viool en piano». 10.30 Berichten. 10.35 Sopraan en piano. 10.45 KRO-orkest. DROITWICH 1500 M. 11.50 Orgelconcert 12.00 Orkest en solist 1.20 Orkest 2.35 Orkestconcert. 3.35 Kwintet. 4.40 Sopraan en Trio. 5.35 Karl Caylus' orkest 6.50 Zang. 7.50 Lezing. 8.20 Orkest. 9.10 Piano recital. 10.40 BBC-Theaterorkest. d dezelfde ledta weggtUten. waar deze cultuur zelfs vrij intensief be oefend wordt. In het bekendste bollengebied (Leiden- Haarlem) is de teelt sterk gerationaliseerd, d.w.z. dat de bloembollenvelden er niet zoo schilderachtig liggen als verder noordwaarts, waar men b.v. in plaats van de eternieten afscheidingen nog veelvuldig de natuurlijke heggen toepast, wat aan de entourage in be langrijke mate ten goede komt, Wanneer? Dank zij de vele echte lentedagen, die wij dit. jaar gehad hebben, zijn de bollenvelden aan den vroegen kant. In het algemeen kan gezegd worden dat de crocussen omstreeks half Maart beginnen; de gele soorten zijn er het eerst, daarna komen de paarse en de bonte. De omgeving van Uitgeest en Bever wijk is hiervoor beroemd (welke mededee- ling de lezer in zijn ooren mag knoopen met het oog op het volgende blociseizoen, want de crocussen zijn thans vrijwel afgeloopen). Direct daarna komen de kortstelige narcis sen, begin April gevolgd door de hyacinthen. die hiln kleurenpracht weer moeten „af span" aan. de kortstelige tulpen. Als het lang koud blijft kan men het wel eens. tref fen, dat deze hyacinthen en tulpen ongeveer gelijktijdig bloeien; dit jaar zal er wel een groen interval tusschen beider bloeiperioden liggen. En. tenslotte prijken de late tulpen dikwijfs-nog tot Tiet einde van Mei en zelfs wel tot begin Juni. De in. ons land nog altijd voortwoekerende lintbebouwing heeft het uitzicht op de bol lenvelden van de groote wogen af niet beterd. Veel meer schoonheid vindt men dan ook langs de binnenwegen, welke grooten- deels gevolgd worden door de route op ons schetskaartje, er zijn natuurlijk van uit de bekende centra langs den „grooten weg" (Hillegom, Lisse, enz.) nog vele andere uit stapjes te maken. De prachtige (ofschoon zeer bochtige en smalle en daarom op drukke dagen niet ongevaarlijke) binnenweg welke van Aerdenhout over de Zilk, Noordwijker- hout en Noordwijk naar Katwijk en Wassenaar voert, biedt een overdaad aan natuurschoon. Van deze weg leiden talrijke verbindingen naar den Rijksstraatweg Oegstgeest-Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Heemstede, Benne- broek, Haarlem. Zeer bekend (en befaamd) is b.v. de weg, die langs het fraaie kasteel Keukenhof bij Lisse voert. Langs deze ver bindingswegen vindt men een rijke verschei denheid van bollenvelden, omdat ze niet alle even beschut liggen en daarom de diverse stadia als het ware naast elkaar zien zijn. In de omgeving van Hillegom en Lisse vindt men de meeste hyacinthen, de narcis sen zijn het rijkst gezaaid in de buurt van Sassenheim (ook wel nabij Noordwijk en HCERLANOS ZUIVZL VOEDT U COEDI I KEULEN 456 M. 11.20Concert. 12.35 Hei Leipziger Symphonieorkest. 1.35 Gevar, concert. 3.20 Literair-muzikaal program ma. 5.20 Populair concert. 7.309.20 Re en Gram.muziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein» orkest. 5.20 Zigeunermuziek. 8.20 Om roeporkest en Gram.pl. 484 M. 12.50 Zigeunermuziek. 5.20 Klein- orkest. 7.00 Oude muziek. 8.20 Symphonic concert. Weet Gij waarom Uw spijsvertering niet goed werkt? De natuur wil wel, maar zy kan niet altijd haar plicht doen omdat wij nu eenmaal zelve niét volgens de natuur leven. Zij kan. niet op tegen de beslommeringen, ver moeienissen en nerveuze spanningen welke de menschen in den tegenwoordigen tijd geregeld dagelijks hebben door të maken. Daarom f ophoopen m de ingewanden al trager en trager rgiften gaan zich in Uw ingewanden - - ~oelt U moe, loom en lusteloos, hoofdpijn, migraine en conges -Git krijgt lat. tie en -toch beseft Ge maar niet waar het hapert. Volg de M.S.S.-gewoonte t Maak den Vrijdag en den Zaterdag tot TTw M.S.S.-dag en neem als regel op die dagen voor het naar bed gaan een M.S.S.-cachet, Dan zullen Uw ingewanden volledig worden be vrijd van de schadelijke en vergiftige stoffen, die in Uw spijsverterings-organen achterbleven en steeds zullen achterblijven, tenzij Ge geregeld de M.S.S.-gewoonte volgt. Een inwendige zuivering! M.S.S.-cachets prikkelen de ingewanden niet zooals sterk werkende purgeer-middelen en| daarom heffen ze verstoppingen M.S.S.-cacheti (ook wel genaamd, taxeer- Akkerljei) xijn verkrijgbaar bij alle apotheker» en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes oi in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De Al. Uw gewone levera mocht hebban, vraag te willen bestellen. Ze ran beide geheel gelijk. De radiorede van Dr. Colijn In de „Utrechtsche Courant" merkt Baron van Wijnbergen op: dat hij bij de aankondiging van de veiligheidsmaatregelen door dr. Colijn ge nomen in verband met de internationale toestand, vooral de weg en de toon be wonderde, waarop zij aan het Nederland sche volk werd gedaan. De Vestigingswet Het „Huisgezin" oordeelt over de zoo pas ingediende vestigingswet voor het klein bedrijf. „dat van krachtig ingrijpen io den be- staanden wantoestand strikt genomen geen sprake is; dat neemt niet weg, dat bij het doelbewust hanteeren van deze wet, komt zij tot stand, verbeteringen zullen kunnen worden bereikt". Feuilleton (32 door D. K R IJ G E E HOOFDSTUK XXVI China, mij teruggegeven Na een tijd van bange smart; China, land van zon en zegen, 'k Druk u dankbaar aan mijn hart. Zie, nu ken 'k u eind'lijk weder. Met uw opgeruimd gelaat; Met uw lente, schoon en teeder, Waar gestaag uw lach op staat. Zie niet meer op het verleden, Haal met kracht uw -chade in; Kamp en armoe zij vermeden, Haal den Heere Jezus in! Zie, Hij' wenkt u, zie, Hij roept u; „Kom en zoek uw vrêe bij Mij; Luister toch, het is uw tijd nu. 'k Maak u van uw banden vrij." Aan dit gedicht, oorspronkelijk van een Chineesch Christen, die. optimistisch gestemd door enkele dagen van stilte in het krijgsbedrijf in het Hemelsche Rijk en door de vredesgeruchten, die de ronde deden, hoopte dat het een gevestigde vrede zou aijn. moest Hebert denken toen hij niets dan vergenoegde gezichten, om zich heen zag. En hij was er dankbaar voor. Mocht het oude bedrijf van rooven en plunderen weder hervat worden hetgeen spoedig daarna inderdaad ook gebeurde dan heeft de Chinees van God den Heere een zonnige natuur gekregen, die hjm in staat stelt in korten tijd geleden smaad en ellende vólkomen te ver geten en zich volslagen gelukkig te voelen bij het tegen woordige. Herbert ook was 'dankbaar dat God hem vergund had eenig werk in Zijn dienst in dit land te verrichten, want hij voelde wel, dat het tijd voor hem werd het land te verlaten, aangezien zijn gezondheid minder werd. Eigenlijk had hij er over gedacht in het begin van het jaar reeds zijn ontslag te emen en zoo spoedig mogelijk naar Holland te vertrekken. Thans begreep hij dat het God geweest was die het hem belet had, omdat Hij nog werk voor hem in China had. Maar thans overdacht hij de mogelijkheid tegen het einde des jaars uit zijn betrekking te gaan en het Hemelsche Rijk te verlaten. Vooraf wilde hij probeeren in een andere omgeving, temidden van Europeanen of Amerikanen een weinig op te knappen. Als vanzelf kwam hiervoor Peking, het Centrum der Gezantschappen, het aller eerst in aanmerking. Bovendien was Peking hem niet onbekend want hij was er reeds eenige malen geweest en onder den In druk der geheimzinnige bekoring dier eeuwenoude keizersstaJ gekomen. Peking, stad zonder boomen, tenminste langs de openbare buitenwegen. Wat een kwelling voor velen op een toertje om de stad heen; op een mooien zomersclien dag; onder meedoogende zonnestralen, die op hoofd en schouders branden! Herbert lachte er wat om: dat moest men er voor over hebben. Juist het gezicht op de stad vanaf de buitenwegen geeft haar het voorkomen van een plaatje uit het sprookjesboek der duizend en één nacht. Dan lijkt de stad wel te bestaan uit enkel tuinen, Oostersch fantastisch aandoend door haar grillige daken van Chineeschen bouwvorm, pagodes, muren en poorten. Het stem pel van eerwaardigen ouderdom ligt op alles muurvast gedrukt Bij zijn eerste bezoek aan de stad had Herbert elk oogenblikje van zijn vrijen tijd besteed om nader bekend te worden met de 'ongelooflijk vele monumenten en gedenkteekenen, die zich daar bevinden en stammen uit een tijd, zóó ver terug inderdaad, dat hij als eerlijke Hollander, die de geschiedenis van zijn eigen vaderland maar een twintig eeuwen terug kon naspeuren, telkens van streek raakte. Maar om er een grondige kennis van op te doen heeft men jaren noodig, hoöwel men in een paar weken toch ook heel wat kennis kan bemachtigen. Peking is, uit Chineesche oogen bekeken, nog niet zoo won- deroud, want een .Chinees praat over eeuwen als wij over jaren. Maar de opgehoopte afgodsbeelden en monumentale gedienk- teekenen, pagodes enz. voeren ons toch een aantal jaren terug, een aantal zóó groot, dat men somtijds vermeent in den tijd der aartsvaders terug te zakken. Bij het aanschouwen dier afgoden, waaronder koeien, paarden, draken en andere dieren, verliest zich onze geestesopmerkzaamheid voor alles wat er buiten ligt en vragen wij ons met ontroering af hoe dit volk zoovele eeuwen heeft kunnen leven, zelfs 'n flinke beschavings- hoogte bereiken, waarvan thans nog de wereld verbaasd staat, en nochtans zoo verre blijven van de kennis des waren Gods. Weliswaar dateert de vestiging der eerste boodschappers van het Christendom in China, de Jezuïten, van eenige eeuwen her, maar van een kerstening van het Chineesche volk mag in de ver: te verte niet gesproken worden. Het percentage Christenen is bedroevend, ja beschamend klein. Toch heeft het aan zaaiers niet ontbroken, zaaiers, wien de moed niet ontviel, die door werkten in het vertrouwen op Hem, die Zijn zaaiers uitzond on op Zijn tijd ook den oogst geven zal. Hoevelen dier brengers van liet Evangelie hebben hun einde in dit land van mystiek gevonden, weliswaar niet omdat zij het Evangelie brachten, maar toch doordat zij op hun post onvrijwillig zielen. Het ver-moorden van Zendelingen geschiedt in China niet uit godsdiensthaat, maar. heeft plaats door roovers, die denken buit te kunnen behalen. Natuurlijk vermoorden die roovers evengoed hun laadgenooten, die zij er op aanzien vermogend te zijn, ook al blijken zij bij onderzoek maar een paar dollars op zak te hebben. Menschen, niet van Chinoeschen bloede, vallen even eens geregeld onder roovershand, maar de moord op Zendelingen trekt, begrijpelijkerwijze, de meeste aandacht Ook de moord op den R.K. geestelijke Cloodts was een gewone roofmoord. Drie individu's kwamen zich aan zijn huis vervoegen en vroegen aan de bedienden om geneesmiddelen. De bedienden lieten hen in de keuken wachten en waarschuwden hun meester, die juist zijn woning verliet om een ochtendwandeling te maken, weinig vermoedend, dat dit zijn laatste wandeling op aarde zijn zou. De drie mannen gingen hem achterop en vroegen of hij niet eenige geneesmiddelen had, waaraan zij gebrek hadden. Toen hij zich omkeerde en alvorens hij nog een woord gesproken had, grepen twee der bandieten hem bij de armen en hielden hem hun revolver voor, onder het eischen van geld en wapenen. De derde bandiet hield de bedienden in bedwang. De Missionaris zei, dat hij geen wapens voerde en ook geen geld bezat daar hij tot den laatsten cent toe het geld, dat hij bezeten had, uitgegeven had ten behoeve der zieken in het dorp. In woede ontstoken drongen de bandieten het huis binnen en wierpen alles over- hoop, zonder evenwel meer dan enkele luttele dollars te vinden. Vergramd liepen zij op den priester toe en schoten hem neer Doodelijk getroffen zeeg Cloodts ter aarde. Stervend stamelde hy nog eenige gebeden en drukte zijn bedienden op het hart hun vertrouwen steeds op God te stelHn. De lijst der op dergelijke wijze gevallen Zendelingen is ont stellend groot, maar niet minder die van andere menschen wier beroep hen over de ongebaande wegen en in de bergen van China voert, waar zij de meeste kans loopen roovers en die zijn er bij tienduizenden - ln de armen te loopen. Zij allen vielen als slachtoffers van hun beroep, maar niet als gevolg van uitgesproken Christenhaat. 8 (Wordt verv-^gd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9