KERK EN ZENDING WERK waar ECONOMIE EN FINANCIEN MAANDAG 30 MAART 1936 EERSTE BITAD PAG. 3 1 NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Garsthuizen (toez.), K. Beks, hulppred. bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Assen. GEREF. KERK Aangenomen :Naar Epe, J. Vrolijk te Opperdoes. Naar Emlichheim, (Graafsch. Bentiheim) (Oud-Geref. Kerk), G. Visée te Nes en Wierum. GEREF. KERK IN H.V. Bedankt: Voor Amersfoort-Baam, M. Hinlopen te Amstelveen. BEROErBAAR De door samenwerking van de Geref. Ker ken van Vledder, Steenwij k en Wolvega en het comité „Giethoorn" benoemde hulppredi ker voor den Evangelisaitiearbeid in Noord- wolde, Steenwijk en Giethoorn, cand. H. v. Minnen, vestigt er gaarne de aandacht op dat zijn adres' is: Nieuwe weg 200 b, Noordwolde (Fr.), en dat hij in de ge legenheid blijft des Zondags de kerken te diénen en gaarne voor beroeping in aanmer king komt. HULPPREDIKER De Kerkeraad der Geref. Kerk te G o r i n- chem heeft met ingang van 1 Mei tot hulp prediker benoemd .hoofdzakelijk voor den arbeid te Spijk en Arkel, de heer M. Schen k e v e 1 d, theol. candidaat te Koudekerk aan den Rijn. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. M. B. v. 't Veer is voornemens wegens Vertrek naar'Gr on ine n, waar hij de va cature, ontstaan door het overlijden van wijlen Ds. J. Gispen bezette gaat, Zondag 3 Mei a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Roosendaal en Zondag 10 Mei van die van Zevenbergen (Br.). Gisteren heeft cand. C. Brouwer van Vlaardingen zijn intrede gedaan als predi kant der Ned. Herv. Kerk te W i 1 n i s, met eci predikatie over Luk. 17 10. Tevoren was hij bevestigd door Ds. J. G. Woelderink van Ouderkerk a. d. IJssel, die sprak.over Matth. 2659. Aan de handoplegging nam ook deel Ds. A. v. Griethuizen van Mijdrecht. Nadat hij bevestigd was door zijn vader, Ds. M. van Grieken van Rotterdam, met een predikatie over Mare. 6 37, heeft cand. J. H. van Grieken gister het ambt aanvaard als predikant der Ned. Herv. Kerk van Puttershoek, sprekende over 1 Cor. 2:2. Aan de handoplegging namen deel de bevestiger, de consulent en Ds. J. J. H. v. d. Ree van Mij nsheerenland. Ds. G. BOEKENOOGEN Een bekende figuur in het Geref. kerkelijk leven van Noord-Friesland, Ds. G. Boeken- oogen, zal Woensdag 1 April 40 jaren predi kant zijn. De thans 77-jarige aanvaardde zijn ambt te Rozenburg en deed 1 Nov. 1898 zijn intrede te St. Anna Parochie, waar hij tot zijn emeritaat, 26 Aug. 1928, heeft gear beid. Hier vooral heeft Ds. Boekenoogen, be kend als „Gideon" die zoowel door zijn ker kelijke rijmverzen als door zijn spontane per soonlijkheid de aandacht trok, zijn belang stelling voor den bloei van het kerkelijk le ven betoond en ook in de kerkelijke pers daarvan blijk gegeven. In Leeuwarden, waar hij sedert 1928 woont, is zijn persoon en ar beid niet minder bekend dan in de plaats, waar hij 30 jaren gewerkt heeft. i)E AFSCHEIDING IN ZEELAND 1936 in 't bizonder is het jaar van de Afschei ding in Zeeland, vooral wat betreft het eiland Zuid-Beveland. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling dezer Zeeuwsche kerken, dit herden- dingsjaar 1936 niet onopgemerkt voor bij te laten gaan, maar te herdenken, hoe een eeuw geleden deze kerken tot Reformatie kwamen. De kerk van O u d-V ossemeer zet deze herdenking in. Zij kwam op 24 April 1836 tot openbaring. Dan volgen Poort vliet en Oosterland omstreeks dezelfde tijd. De juiste datum is niet precies bekend. Op 29 Juni 1836 volgt Kruin in gen, op 2 September Middelburg, op 4 Septem ber Ni euwd or p, op 11 September Hein- kenszand, op 11 September Goes, op 9 October Baarland, Krab bend ij ke half October. Uit de kerk van Goes sproten voort Wolfaartsdijk (20 Mei 1839) en Kape 11 e-B iezelinge (24 Oct. 1865) en 's-Gravenpolder (24 Nov. 1898). Yrseke, dat van 2 October 1836 af met Kruiningen vereenigd was, werd 18 Oct. 1866 zelfstandig. Op de nog In 1935 gehouden vergadering der Classis Goes is een voorstel aanvaard, dat alle Zuid-Bevelandsche Geref. Kei-ken gezamenlijk een Gedenkboek zullen uit geven, waarin aller historie (18361936) verhaald wordt. Het Gedenkboek wordt ge ïllustreerd met tal van nog ongepubliceerde documenten, en samengesteld door d'en his toricus-publicist A. M. W e s s e 1 s te Goes. kerk en N.S.B. Ter 17d© Zeeuwsche conferentie van Geref. Ouderlingen op Woensdag 29 April a.s. te Bergen op Zoom zal in de tnorgenvergade- ring de heer J. J. B o o n te Bergen op Zoom spreken over: „De roeping onzer Kerken in verband met verschillende politieke richtin gen en tegenover leden, die ziclx aansluiten bij C.D.U. of N.S.B.". Zijn stellingen zijn: I. Tot de roeping der Kerk behoort, net licht van Gods Woord te laten schijnen over ieder terrein van het leven en dus ook over 'dat van het politieke leven. II. De vervulling dezer roeping geschiede j&oor de bediening des Woords, maar voorts door alle ambtelijke bearbeiding van de la- 'den der gemeente. III. Bii het vervullen dezer roeping worde niet geschroomd concreet groepen of richtin gen aan te wijzen, die beginselen voorstaan strijdig met Gods Woord, terwijl evenmin ver zuimd worde te wijzen op de positieve taak, die ieder lid der Kerk heeft te vervullen om ook op het terrein van het politieke leven actief mede te werken aan de doorwerking der Christelijke beginselen, terwijl daarbij als ongehoorzaam moet worden aangewezen een ieder, die deze roeping niet vervult, of handelt in strijd met deze roeping. IV. Zonder partij te kiezen voor een bepaalde politieke richting heeft de Kerk bij de vervulling Oiarer roeping wel de taak om thans, naast andere partijen, ook de C.D.U, en N.S.B. aan ta wijzen als partijen, die beginselen voorstaan strijdig met Gods Woord. V. Indien leden onzer Kerk openlijk sym pathie betuigen met, zich aansluiten bij of propaganda voeren voor de C.D.U. of N.S.B., hehooren zij hieroyec Ja ayorden waar noodig vooral grondig onderricht en nauwkeurig gewezen op de consequenties, waartoe doorwerking der beginselen dezer partijen voeren. VI. Bij doorgezet welbewust afwijkend handelen van leden onzer kerken is het roe ping èn om de leden zelf èn om de Kerk, tot tuchtmaatregelen ten opzichte van hen over te gaan, waarbij moet rekening worden ge houden met: a. wat de kerkenordening ten deze voor schrijft en de Generale Synodes onzer Ker ken in deze of soortgelijke gevallen hebben b. dat niet het lidmaatschap van C.D.U. of N.S.B. als zoodanig censurabel stelt, doch het ..voeren van een onchristelijke leer"; c. steeds ieder geval met de noodige voor zichtigheid afzonderlijk worde behandeld en beoordeeld: d. de consequenties van een éénmaal aan gevangen tuchtmaatregel in ieder geval grondig worden ingedacht. VII. Tot de roeping onzer Kerken behoort ook te streven naar een uni forme regeling, waartoe behandeling op de a.s. Generale Synode aan de hand van ingekomen voorstellen kan medewerken, al wachten wij ons wel publiek een oordeel te vellen over de handelwijze van één onzer andere Kerken ten opzichte van haar leden, wijl wij daartoe niet bevoegd zijn. In de middagvergadering spreekt Ds. W. H. v. d. Vegt, te Goes, over: „Ons ambt en de hypocrieten". GIFTEN EN LEGATEN De Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag te Amsterdam, waarvan de Vrije Universiteit uitgaat, ontving een legaat groot f 4000 van wijlen Mevr. de Wed. Flier- P u n t te Leerdam en van wijlen Mevr. de Wed. J. Daane-Huibregtsen te Vlissingen, groot f 1000. Kerk en Staat in Duitschland De Geref. Bond in Duitschland en de verkiezingen van 29 Maart Begrijpelijke belangstelling in de houding tn den Gereformeerden Bond in Duitsch land t.o.v. de gister gehouden verkiezingen kunnen wij bevredigen door te vermelden, dat de Reform. Kirchenztg. haar advies* den i gaf van een herinnering aan een ge deelte van Psalm 33, waarin o.m. deze woor- voorkomen: „Een koning wordt niet be houden door een groot heir; een held wordt niet gered door groote kracht. Het paard feilt ter overwinning en bevrijdt niet door zijn groote sterkte." De aanvang van het aange haalde gedeelte is: „Laat de gansche aarde voor den Heere vreezen; laat alle inwoners de wereld voor Hem schrikken." En het slot: „Uwe goedertierenheid, Heere, zij over ons; gelijk als wij op U hopen". Graaf Reventlow scheidt zich af Graaf Ernst Reventlow, uitgever en redac teur van de Reichswart en tweede voorzitter van de als nieuw-heidendom bekend staande „Duitsche geloofsbeweging", deelt in 'het num. mer van 28 Maart miede, dat hij, „op na- tionaal-socialistische gronden, en uit reli- gieuse motieven zich van de Duitsche ge loofsbeweging (prof. dr. Wilhelm Hauer) heeft afgescheiden". Graaf Reventlow deelt verder mede, dat hij na de verkiezing van 29 Maart dit nader zal toelichten. Tevens is de Reichswart opgehouden or- lan van de „Duitsche gelqpfsbeweging" te zijn en herneemt haar onafhankelijkheid. Luthersch en Gereformeerd Voor de eerste maal sinds haar oprichting hebben in het afgeloopen semester Luther- sche docenten aan de Geref. Theologische School te Elberveld college geven. Naast de 5 Geref. docenten traden n.l. voor Nieuwe Testament en dogmatiek 2 Luthersche do centen op, lie. Schlier en ds. Schempp. De bedoeling van het curatorium der school dat de Gereformeerde studenten ook docenten van Luthersche confessie zouden hooren. Een boek van Ludwig Müller Het Verlag der Deutschen Christen te Weimar, bij welke uitgeverij het nieuwe boek van „rijksbisschop" Ludwig Müller, ge titeld „Deutsche Gottesworte" verscheen, maakt thans bekend, dat „op grond van dwingende oorzaken het boek voorloopig uit den verkoop teruggenomen wordt en aan den boekhandel wordt verzocht de propageering, uitstalling en verkoop van het boek direct te staken". Men behoeft niet te vragen, welke „dwin gende oorzaken" er zijn. DE CHR. PHIL. INRICHTINGEN TE DOETINCHEM Het jaarverslag Aan het jaarverslag van Ds. H. Visser, predikant-directeur van de Chr. Philantropi- sche Inrichtingen, over 1935 ontleenen we, dat de besturen, waar het rapport-Limburg heeft uitgewezen dat er geen teveel is predikanten en dus de candidaten in de theologie niet ledig aan de markt be hoeven te staan, besloten hebben de oplei ding tot predikant in zooverre uit te breiden, dat het een hulppredikersschap van 6 maan den rekent te behooren tot de voorbereiding tot het ambt. Zij zijn daarom bereid door een financieele ondersteuning zulk een hulp- "ikerscbap op een dorp of in een stad de kweekelingen van Doetinchem moge lijk te maken. Nu de Synode het hulppredi kerschap niet verplichtend kan stellen acht men het gewenscht dat de beroepende ge meente zooveel mogelijk een verklaring van den candidaat vraagt dat hij minstens een half jaar practisch onder leiding van een predikant is werkzaam geweest. Voor het eerst sinds jaren daalde het aan tal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk beneden de 300. Van de 439 predikanten in de Ned. Herv. Kerk die in Doetinchem hun opleiding hebben ontvangen zijn er 193 overleden. In het bestuur werd Mr. J. A. Enschedé, die om gezondheidsredenen bedanken moest, vervangen door Prof. Dr. S. F. H. J. Berkèl- bach v. d. Sprenkel. Ook trad Ds. V. Boos af als secr. van de Ver. tot bevordering van Inwendige zending en werd vervangen door Ds. M. G. Blauw te Schoten. Van de oud leerlingen van Doetinchem studeert verreweg het grootste gedeelte te Utrecht, waar de ver- eeniging sinds 1930 een modern ingericht studentenhuis heeft onder directie van mevr. Meulenbelt. 28 studenten zijn daar intern en 13 gebruiken er de maaltijden. In Sept. werden 20 novitii geïnstalleerd. Het totaal aantal studenten bedraagt thans 90. w.o. 14 niet-theologen. Wat het internaat Ruimzicht te Doetin chem betreft, daarvan zijn mej. T. Stegenga e» Jg££ JSjafB? öjfliRiSet dfcec- trice en directeur benoemd. De eind- en staats-examinandi slaagden alle 10. Thans zijn in Ruimzicht 38 jongens. De Vereeniging voor Voorloopige Oplei ding heeft deze cursus 16 leerlingen, waar van 14 nieuwe. Wat de arbeid der Ned. Herv. Zenddngsgemeente betreft, daarvan gaan thans in Doetinchem 3 scholen uit. De Zen- dingsgemeente steunde ook in 1935 den ar beid der opleiding op verschillende manier. OPVOEDING EN ONDERWIJS HOOGERE THEOLOGISCHE SCHOOL Van Buitenzorg naar Batavia Zooals wij onlangs gemeld hebben, zal de Hoogere Theologische School te Buitenzorg naar Batavia in het SaLemba-Instituut wor den overgebracht. De thans in Indië aange komen rector Dr. M. C. Slotemaker de Bruine heeft aan Aneta medegedeeld, dat de officieele overneming van het rectoraat pas tegen het begin van den cursus 1937/ 1938 zal plaats hebben. Den nieuwen rector is namelijk een geruime tijd gelaten om zich op het arbeidsveld der Indische kerken zoo goed mogelijk te oriënteeren. Daartoe zal hij zich o.m. voor een vertoef van 8 a 9 maan den naar de Minahassa en. de Molukken be geven. De school is bedoeld voor een leergang van 6 jaar. Momenteel zijn er 2 docenten aan verbonden, t.w. Dr. MuellerKrüger en de heer J. H. de Groot. Laatstgenoemde is te vens met zijn echtgenoote belast met het be heer van het internaat. Dé opzet is, dat er 3 leerkrachten aan verbonden zouden zijn. De aankomst van Dr. Slotemaker de Bruine vormt in dit verband dus een afsluiting van' het plan, waaraan thans in meer definitieven vorm uitvoering kan worden gegeven. Op het oogenblik telt de school nog slechts een eerste klasse. In Augustus 1937 wordt de tweede klasse geopend. Het aantal studenten bedraagt ongeveer 20. Zij zijn afkomstig uit alle deelen van den Archipel. En onder hen is ook een (Indo-) Europeaan. Uiteraard is de school aangepast aan de behoeften der Indische kerken (het doel toch is de opleiding van theologisch ge vormde werkkrachten voor de Inheemsche kerken in Indië), doch ook Indo-Europeanen zullen welkom zijn, wanneer zij aan de toe- iatings ei schen voldoen. Met de opleiding in het moederland be staat geen officieel, doch wel een persoonlijk contact. Dit kon worden bereikt in een con ferentie van theologische professoren, op initiatief van Dr. H. Kraemer te Woudscho- ten gehouden, waarbij Dr. Kraemer de betee- kenis der Indische Christenheid voor Holland in het licht stelde. De conferentie, welke werd bijgewoond door 15 professoren, had een gunstig verloop. De Nederlandsche hoog leeraren verklaarden zich bereid, ten allen tijde theol. advies te geven. ASSISTENTEN EN LEERAREN Een door B. en W. van Amsterdam in gestelde Commissie heeft in het door haar uitgebrachte rapport geadviseerd tot het in stellen van een assistentschap bij leeraren aan gymnasiale en middelbare scholen, bij wijze van werkverruiming voor jonge leerkrach ten. Het Weekblad voor het Gymn. en Midd. Onderwijs deelt mede, dat Commissie alge meen van oordeel is, dat hét zeer wensche- Lijk is de jonge Werklooze leerkrachten te hulp te komen door hen in de gelegenheid te stellen, bij het middelbaar en het voorberei dend hooger onderwijs practisch werkzaam te zijn. Zij komt tot de oonclusie, daft hier voor een vorm dient te worden geko zen, waaruit duidelijk blijkt, dat de te werkgestelde niet de positie krijgt van een tijdelijken leeraar, aan wien een deel van de taak van het vaste leerarencorps zou worden opgedragen, waardoor aan de positie van dat corps afbreuk zou worden gedaan. De commissie stelt voor, het instituut ook dienstbaar te maken aan de practische vor ming van den jeugdigen tewerkgestelde en hem den titel en de positie van „assistent" te geven. ONDER WIJSBENOEMINGEN Middelstum. Ohr. School. Tot hoofd (vac.-W. Wagenaar)de heer Jac. Bouma tè Oosterbeek. Zaamslag. Bijz. School-Riemensstraat. Tot hoofdi: de heer F. M. R. de Boer, on- derw. a. d. Calvijnschool te Rotterdam. Veen endaal. Patrimoniums chool. Tot onderwijzer: die heer J. Wie der hold te Doetinchem. Tot onderwijzeres: Mej. G. J. de Vries te Arnhem. Den Haag. Hospice Wallom. Tot assisten te: Mej. A. E. van de Waal, hoofd der Chr. Bewaarschool te Hoek van Holland. STUDIEREIS NAAR NED. INDIE In het begin van April zal de hoogleeraar in de land'b o uwho og escho ol te Wageningen Prof. Dr. C. H. Edelman, met een aantal landfoouw-ingenieurs en studenten aan die hoogeschool een agro-géologische studiereis naar Ned. Indië ondernemen. Te Amsterdam zal op 8 en 9 April de Ver. van Leeraren bij het Chr. Middelbaar On derwijs haai- 20e jaarvergadering houden in de aula van het Hervormd Lyceum. Donder dagmorgen worden" excursies gemaakt, even tueel sectievergaderingen. Des middags te 2 uur spreekt Prof. Dr. Th. D. Vollenho- i over „Schriftuurlijke wijsbegeerte en leeraarspractijk". De Woensdagavond is be stemd voor bespreking van huishoudelijke zaken. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS Zaterdag vergaderde het District „Gronin gen" van de „Vereen, v. Chr. Onderwijzers in Nederland", onder praesidium van den heer K. van Huizen, hoofd eener Chr. School te Groningen. In de vacature E. Gremmer, hoofd der Herv. Chr. School te Seheemda, werd tot bestuurslid gekozen de heer A. Visser, van Bierum. Een literair onderwerp werd ingeleid door den heer H. H. B r o e k s m a, van Heeren veen, die, in een naar vorm en inhoud keu- dige beschouwing, een deskundig referaat leverde over Anton Coolens letterkundige arbeid en deze typeerde als „Groeiende Kracht". Examens VISSCHERIJ-EXAMENS De commissie, bedoeld in art. 2 van het reglement voor de visscherij-examens (ma chinist-stokers en machinisten), zal voor het practische gedeelte zitting houden te IJmui- De militairen der veld-arlille- rie in de Alexander kazerne te Den Haag, die Zaterdag met groot verlof gingenver richten voor het laatst hun werk. den, Vaardingen en Katwijk op Donderdag 23 April en voor het theoretisch gedeelte te 's-Gravenhage op Vrijdag 24 April. De aanvragen om tot die examens te wor den toegelaten moeten den voorzitter der commissie vóór Donderdag 9 April a.s. heb ben bereikt. EXAMEN AGENT VAN POLITIE Op 24, 25 en 26 Maart j.l. werd te Am sterdam in hotel „Parkzicht" 't jaarlijksch examen gehouden, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als agent van poli tie, uitgegeven door den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland. Voor de akte van bekwaamheid met aan- teekening slaagden de volgende candida ten: A. Barcndse, J. J. Coelioorn, J. K. Moorsel en W. G. van Eijndthoven, allen tc Amsterdam; C. G. Lozckoct en C. J. But- terman, beiden te Delft. De gewone akte van bekwaamheid kon worden uitgereikt aan: G. A. I-Iillmann, J. F. Wessels en D. G. Jager te Amsterdam; C. F. Schenk en G. J. Jansen te Delft; F. E. Bonzet te Enschedé; I-I. Siebelts te Gronin gen, A. v. d. Bos te .Gorinchem: C. Dekker te Haarlem; L. Schut te Velp; W. C. Oost- dijk en A. J. D. Buskens te Rotterdam en II. J. Beek te Zuilen. CRISIS-PUBLICATIE Invoer van veevoeder De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Behalve het in artikel 8, onder b, sub 1 van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 1 bedoelde bedrag van 0.50 per 100 Kg. vee voeder, zijn de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld: voor- lijnkoeken 1.30 1.35 voor soyaschroot 0.60 1.10 voor soyakoeken 1.15 1.15 voor gro'ndnootkoeken 0.50 0.70 v. grondmootschilfers „1.35 „1.30 voor cocoskoeken 1.20 1.05 v. Ned. Oost-Indische cocoskoeken 0.70 0.70 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bo vengenoemde prijsverschillen, gelieve mer zich daarover met de Nederlandsche Meel centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. OEVERVERDEDIGING OP TEXEL De Rijkswaterstaat zal te Haarlem Aanbesteden op Vrijdag 24 April a.s. het versterken van de oeververdediging be westen den ltop van de Stuifdijk op de Hors op Texel. DE NOORDKUST VAN GOEDEREEDE Op Donderdag 30 April zal de Rijkswater staat te 's-Gravenhage aanbesteden het uit voeren van voorzieningen aan 3 strandhoof- den en 2 nollen langs de noordkust van Goe dereede nabij het Flaauwe werk, behoorende tot het onderhoud van de kustverdediging in Zuid-Holland. DE SLUIZEN TE IJMUIDEN Op Vrijdag 1 Mei zal de Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteden het verwisselen, schoon- en roestvrij maken en het herstellen vflai de vloeddeuren, van de spuisluis, de Zuidersluis en de kleine sluis te IJmuideti, met bijkomende werken, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. OPENBARE WERKEN TE LEIDEN Door den directeur van gemeentewerken te Leiden is aanbesteed het eerste van de vier openbare werken voor Leiden, die uit het Werkfonds zullen worden bekostigd, n.l. het leggen van een stamriool, het ma ken van een betonschoeiing, het dempen van een gedeelte sloot en het uitvoeren van grond- en verliardingswerken tot verbete ring van den Haarlemmerweg, tusschen Mussclienbroekweg en de zoom der stads- bebouwing. Ingekomen waren 24 biljetten. Laagste inschrijver M. Timmer te Lei den voor 22.000 AMSTERDAM—SASSENHEIM De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat te Haarlem heeft aanbesteed het maken van wegverhardingen op den Rijksweg no. 4, gedeelte AmsterdamSas- senheim, tusschen den Spaarnwouder- en den Vijfhuizerdwarsweg met bijkomende werken. Hoogste inschrijfster Was de firma S. van 't Verlaet en Co te Zeist voor f213.800. Laagste inschrijfster de N. V. B i tu rn en w.eg te Utrecht yoor f176.740, GEMENGD NIEUWS DIEVENBENDE IN ARREST GESTELD Een ouderwetsche poging tot ontsnapping. De vijf jongelieden, die in het bureau Warmoesstraat te Amsterdam zijn opge sloten onder verdenking, dat zij deel hebben uitgemaakt van een bende, die voornamelijk in liet- centrum der stad, doch ook in an dere stadsdeelen een groot aantal kleine inbraken en insluipingen heeft gepleegd, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Een van het vijftal heeft getracht uit te breken. Met een stuk van de verwarmings buis was hij er in geslaagd, een gat in den muur van zijn cel te maken, doch vóór dit groot genoeg was om erdoor te ontsnappen, werd het vernielingswerk door een recher cheur, die de arrestanten kwam contraiee- ren, ontdekt. DE EERSTE POSTELEIN De kweeker F. v. d. Berg te De Lier heeft' aan de veiling Westerlee de eerste postelein aangevoerd, die 35 cent per k.g. opbracht, terwijl de eerste dubb. kasboonen, waarvoor 1.20 p. k.g. werd betaald, door den kweeker L. A. Overgaag werden aangevoerd. SCHEEPSBOTSING NABIJ DE NOORD-HINDER In den vroegen Zondagmorgen is het s.s. „Batavier II", van Londen op weg naar Rot terdam, nabij de Noord-Hinder in aanvaring geweest met het Griekst^he stoomschip „Tassos". De Batavier heeft vrijwel geen schade gekregen. De Griek werd ernstiger beschadigd, maar kon de reis op eigen kracht voortzetten. 1-Iet Grieksche schip voer van Rotterdam naar Dubrovnik in Joego slavië. Het schip seinde later, dat het de haven van Dover zal aandoen om de schade te repareeren. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De „Batavier II" is door het gebeurde met een paar uur vertraging te Rotterdam aangekomen. DE FRANSCHE FRANC Discontoverhooging van 3j/2 tot 5 Spanning neemt toe De Fransche Bank heeft het disconto van 3Yi tot 5 pet verhoogd. De beleening op waardepapieren is verhoogd van 5 tot 6 pet en 30-daagsch geld van 3V& tot 5 pet'. „De renteverhöoging zoo wordt van officieele zijde medegedeeld is een gevolg van de spanning, grootendeels kunstmatig en speculatief, welke reeds enkele dagen merkbaar was op de wisselmarkt. De verhooging van het Fransche disconto van 31/2 tot 5 pet, waartoe de Raad van Be heer van de Banque de France heeft beslo- ten, bewijst de wil van het Fransche emis sie-instituut om tezamen met de Regeering de Franc vastberaden te verdedigen. De verhooging van het disconto is een wapen, waarvan de Fransche bank zich in het verleden reeds verscheiden malen heeft bediend en er is geen twijfel, of het zal op nieuw zijn doel bereiken. De laatste weken is de positie van de Fransche franc er niet heter op geworden. Er werd op het devies een voortdurende druk uitgeoefend als gevolg van de Fran sche kapilaalvlucht, waardoor de koers was ingezakt tot om cn nabij het gouduitvoer- punt. Herhaaldelijk was van goudstranspor ten sprake en een deel daarvan is ook in de kelders van de Nederlandsche Bank te recht gekomen. De buitengewoon spannende internatio nale politieke situatie heeft aan de positie van de Fransche franc geen goed gedaan. En vooral de nieuwe bewapeningsplannen hebben in Frankrijk zelf de vrees voor een komende devaluatie aangewakkerd. De Fransche schatkist werkt immers met enorme tekorten en waar de Staat practisch op de beleggingsmarkt niet meer terecht kan en het opnemen van leeningen uitgeslo ten moet worden geacht, is men bevreesd, dat deze politiek eens spaak zal toopen. Dit nerfnt niet weg, dat de positie van den Franschen franc nog altijd zeer sterk is. Houdt het Fransche volk het hoofd koel dan behoeft er voor devaluatie niet de min ste vrees te bestaan. Er zijn echter teeke nen, die erop wijzen, dat het publiek onge rust wordt. De drastische discontoverhooging van 3% tot 5 pet bewijst echter wel, dat de autori teiten van den ernst van den toestand over tuigd zijn en dat zij alles in het werk zullen stellen de opkomende storm te bezweren. Wellicht zal dat gelukken. Men kan ech ter veilig aannemen, dat de komende weken voor Frankrijk op monetair gebied erg roe rig zullen zijn. De komende verkiezingen op 26 April zullen een zwakke stemming voor de Fransche valuta ongetwijfeld in de hand werken. Afgewacht dient te worden of de gulden van de heerschende onzekerheid den terug slag zal ondervinden. Zaterdag toonden de koersen eenige neiging tot stijgen. Pond, dol lar en franc trokken aan. De koers bleef echter binnen de goudpunten, zoodat van goudexport geen sprake was. De koersen hedenmorgen. Hedenmorgen om half elf stélden de koer sen op de Amsterdamsche wisselmarkt zich op het volgende niveau: Londen 7.301/.; Ber lijn 59.12y2; Parijs 9.731/8Brussel 24.96i/2 en New-York f 1.47 3/16. Goudexport vindt dus niet plaats. DE OOSTENRIJKSCHE „PHOENIX" Een tekort van Sch. 250 millioen Reorganisatie van het verzekeringsbedrijf De Oostenrijksehe Regeering heeft een nieuwe regeling van 't verzekerings bedrijf gepubliceerd, welke een onmid dellijk uitvloeisel is van de moeilijkhe den, welke aan het licht zijn gekomen bij de Oostenrijksehe Phoenix-Leveiis- verzekering Maatschappij. Het was bekend, dat de Phoenix reeds eenigen tijd heel slecht stond. Steeds heeft men echter gehoopt een debacle te kunnen vermijden. Het heeft niet zoo mogen zijn. Dezer dagen steeg het water tot de lippen en de Staat moest ingrijpen om het bedrijf weer op gezonde basis te stellen. Het inge stelde onderzoek bracht aan het licht, dat liet tekort Sch. 200 millioen bedroeg (rónd f70 millioen). Om dit tekort te dekken wordt een garan tiefonds voor verzekeringsmij en in het leven geroepen, dat een leening van Sch. 450 mil lioen zal uitgeven. De jaarlijksche annuïteit van rente en aflossing zal Sch. 15 millioen bedragen, zoodat het 30 jaar zal duren voor dat de „debacle" geliquideerd zal zijn. De jaarlijksche annuïteit zal worden opge bracht door een geringe verhooging van alle premies en door het invoeren van een nieuw zegelrecht. Verder zal het inkomen van het personeel een vrij gevoelige ader lating ondergaan. Alle levensverzelceringmijen in Oostenrijk moeten dus gezamenlijk het tekort dekken, hetgeen hierop neerkomt dat in iaatste in stantie het groote publiek het gat heeft te stoppen. De Oostenrijksehe Regeering beweert, dat het verzekeringsbedrijf thans op gezonde basis is gesteld. Omtrent de buitenlandsche filialen van de Phoenix wordt verzekerd, dat deze zich in financieel goede toestand bevinden. De Directie van de Nederlandsche Mij. deelt mede, dat het bedrijf hier te lande onder toezicht van de Vei*zekeringska- mer staat en dat voor dit bedrijf de door de Nederlandsche wettelijke bepalingen vereischte reserve-deposito's hier te lande aanwezig zijn. „De Landbouwbank" Winst 1935 24.291 (v. j. 24.685) Dividend ƒ30 (onv.) Aan het jaarverslag over 1935 der N.V". „De Landbouwbank", te Utrecht, wordt het volgende ontleend: Op uit. Dec. 1935 was aan accepten aan wezig een bedrag van ƒ2.691.865 (2.794.715). Bij de Nederl. Bank was op uit. Dec. 1935 ƒ893.400 aan accepten in herdisconto ge geven. Het reservefonds bedroeg op 1 Jan. 1935 ƒ234.884; door koersverlies verminderde het met ƒ8242; aan met het fonds gekweekte rente werd bijgeboekt ƒ7189; de netto- inkomsten uit de exploitatie van het kan toorgebouw hebben bedragen 1447; zoodat het reservefonds per 31 Dec. 1935 bedraagt ƒ235.278. Op 1 Jan. 1935 komt de rekening reserve debiteuren op de balans voor met een be drag van ƒ44.000; toegevoegd werd: uit de winst over 1935 22.501; de opbrengst van een smalle strook grond ƒ10.000; als verlies op vorderingen werd afgeboekt ƒ34.501; zoo dat deze rekening op 31 Dec. 1935 een saldo aanwijst van ƒ42.000. Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat de bedrijfswinst over 1935 heeft bedra gen ƒ48.605. Besloten is te bestemmen: voor afschrij ving op vaste goederen ƒ2000; voor afschrij ving op meubilair ƒ230 en toe te voegen aan de reserve debiteuren ƒ22.501. Inclusief het onverdeeeld winstsaldo over 1934 ad 418 blijft voor uitkeering beschikbaar 24.291. Uitgekeerd wordt een dividend van ƒ30, LEIPZIGER VOORJAARSMESSE Rectificatie In ons bericht omtrent het bezoek aan de Leipziger Voorjaarsmesse is een storende fout ingeslopen. Nederland komt op de tweede plaats met 2218 bezoekers. Abusie velijk was yenmeid 218,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3