FRANKRIJK WIL WERKEN VOOR DEN VREDE DE STAD HARRAR IS EEN VUURZEE D*l= INDE PIJP CADEAU TE GEVEN MAANDAG 30 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE 29ste MAART Het Derde Rijk heeft zijn 29sten Maart achter den rug. Drie weken lang is er ge zwoegd door alle instanties der N.S.D.A.P. onder de bij uitstek deskundige leiding van den Rij kspropagan da-mi nister Dr. Goebbels, om in een breed opgezette campagne, welke ongetwijfeld fabelachtige geldsommen beeft verslonden, de publieke opinie voor dezé stembus-uitspraak van tevoren gereed te maken. De meest moderne reclame-middelen werden .daartoe toegepast, zooals rondvluch ten van het vermaarde luchtschip „Graf Zep pelin", hetwelk van den nieuwen „Hinden burg" vergezeld, over heel het. rijksgebied verkiezingsmateriaal en geestdrift heeft ad- gestort. De resultaten van deze schier ongeëven aarde inspanning zijn evenredig gebleken aan de verwachtingen- bijna het. geheele Duitsche volk is Zondag in de stemlokalen verschenen, en omstreeks 99 pet. der slem- gerechtigden heeft zich door middel vanlde*h*et zijn biljetje voor het huidige regiem klaard. Want dit was wel het eigenaardige van heel de mise en scène, dat ofschoon officieel het doel der verkiezingen was, het samenstellen van een nieuwen Duitsohen Rijksdag, daaraan was vastgekoppeld een soort van volksreferendum over de vraag of men het gevoerde buitenlandsch beleid, en wel in het bijzonder de herbezetting van het Rijnland door Duitsche troepen, wonsch- te goed te keuren. Deze combinatie van tweeërlei verkiezingsdoel heeft ongetwijfeld ertoe mede gewerkt, het thans geboekte re sultaat voor te bereiden. De stembus immers werkte niet alleen voor bet binnenland, doch moest tevens een rol spelen ten op zichte van de openbare meening in liet ove rige Europa, dat aan de Duitsche eendracht de kracht en hechtheid van het huidige Nazi-regiem zou moeten afmeten, Men zou geneigd zijn zich af te vragen, waartoe men zooveel moeite heeft gedaan om deze verkiezing op zoo grootscheepsche manier te prepareeren, daar men im mers in leidende kingen toch van tevoren1 met vrij groote zekerheid kon na^ het Duitsche volk zijn Rijkskanselier en Fiihrer thans niet in den steek zou laten. Doch de N.S.D.A.P. is van inzicht, dat men geen enkele gelegenheid moet laten voorbij gaan. om door het tentoonspreiden van sug gestieve kracht de aarzelaars en de terzijde- staanden voor de nieuwe Duitsche idealen te winnen. Zulk een krachtmeting heeft ten overvloede een ..einschüchtemde" uitwerki op allen, die hun tijd beiden om met nieuwe obstructie te kunnen beginnen. Het schouw spel van de straffe tucht» waaraan de hui dige volksleiders de massa binden, moet eiken opposant wel tot nadenken stemmen. Heeft men voor het binnenland het succes behaald, waarvan men droomde? Ongetwij feld. Bij het op 19 Augustus 1934 gehouden plebisciet over de vraag of het Duitsche volk erin toestemde, dat Hitier Hindenburg opvolgde en de functies van rijkspresident en -kanselier combineerde, bedroeg het aan tal ja-stemmers 88.2 pet., hetgeen ruim vijf procent minder was dan bij een vorige ge legenheid werd behaald. Het verluidde toen, dat Hitler over dezen teruggang ernstig was teleurgesteld, en zich daaronder zelfs ©enigszins gedeprimeerd gevoelde. Een der gelijke psychische reactie hebben zijn pala dijnen hem thans wenschen te besparen, door hem een ongekende, overweldigende meerderheid van 99 pet. te bezorgen. Het is te vreezen, dat zij zichzelf ditmaal bedenkelijk hebben overboden. Het spor tieve element, dat elke geslaagde verkie zingsstrijd behoort te kenmerken, ging dit maal op nog bedenkelijker manier ontbre ken. Aan de kiezer werd namelijk nadat zij hun burgerplicht hadden vervuld een in signe uitgereikt, en naar verluidt werd la ter op den dag langs de huizen gecontro leerd, of men zich wel in het bezit van zulk een bewijs van goed gedrag bevond. Geen wonder, dat dit als een zweep de menschen ertoe drong, de voor hen bestemde lokalen binnen te gaanDat er ondanks dat veel echte geestdrift heeft geheerscht mag niet worden ontkend. De aanhoudende jubel, die Hitier bij het verschijnen op zijn balcon van 1de Rijkskanselarij begroette, legde daarvan ondubbelzinnig getuigenis af. Tenslotte rest de vraag, of na dezen 29sien Maart de verhoudingen van Berlijn tot het buitenland aanmerkelijk gewijzigd zullen worden. Men kende zoowel te Londen als te Parijs reecls in voldoende mate de suggestie, die er van een Hitier, een Goebbels en een Goering op de breede Duitsche massa's uit gaat Voor deze suggestieve kracht is men it-e Parijs eerder heduoht, dan dat men zich erin verheugt. De wijze, waarop de Nazi anaciht zich 'handhaaft is door deze verkie zingsprocedure nog eens ten overvloede aan den dag getreden; zij zal naar het zich laat aanzien buiten het land zelve zeer weinig sympathie vermogen te wekken! Peenschë uitsluiting beëindigd Tijdens een nachtzitting hebben de Deen- feclie Kamers met eenige amendementen de regeeringsvoorstellen goedgekeurd, waarbij een eind gemaakt wordt aan het arbeids conflict, dat een uitsluiting van 125.000 ar beiders heeft verwekt. Het werk wordt hervat op basis van de Oude loonen. Dc kwestie der loonen zal worden voorgelegd aan de arbitragc-con» rnissie, welker beslissingen kracht van wet zullen hebben. De verjaardag der fascistische luchtmacht Zaterdag is in Italië de dertiende ver jaardag van de stichting der fascistische luchtmacht, gevierd. In de luchthaven Littorio heeft de Duce, 5n gezelschap van den Hongaarschen mi nister-president Gocmboes en generaal Valle, het luchtvaartregiment en 120 bom bardementsvliegtuigen geïnspecteerd. Tal rijke hooge ambtenaren en vertegenwoor digers van het corps diplomatique waren aanwezig. Generaal Valle hield vervolgens een kor te toespraak, waarin hij den vliegers in Oost-Afrika hulde bracht voor de volhar ding, die zij toonen en de offers, welke 'door hen gebracht wórden. Talrijke deco raties hadden plaats. Ten slotte voerden verscheiden eskaders demonstratieyluchten uifc Op de basis van het internationaal recht Flandin vraagt naar Hitiers bedoelingen In een verkiezingsrede heeft do Fransdhe minister van buitenlandsche zaken, Flan el i n, verklaard, dat Frankrijk bereid is met Duilschland te onderhandelen, nadat dit land de eerbied voor de internationale wet zal hebben hersteld. Men zou hebben kunnen hopen, aldus Flandin, dat Rijkskanselier Hi tl er in zijn redevoeringen door zijn commentaar een correctie zou hebben gegeven op zijn oor spronkelijke vage voorstellen. Hij heeft't vrij wel niet gedaan, behalve op één punt, maar dit is eeii punt van belan& In bijna al zijn redevoeringen namelijk, heeft hij de erdragen gesteld tegenover wat hij noem- !e het eeuwige levensrecht van het Duitsche volk. Voortgaande concludeerde Flandin hier uit, dat Hitier wel voelde hoe zwak zijn stelling was en dat. hij daarom uit naam van zijn volk het recht- opeischt zijn huis in te richten zooals het dit wil. Daartegenover stelt Flandin de vragen: welke zal morgen de waarde zijn van een verdrag, als Duitschland zich het recht voorbehoudt het uit naam van het eeuwig levensrecht van het Duitsche volk te ver werpen? De tweede vraag is: wie zal morgen ten opzichte van een nieuw verdrag metDuitsch land de onafhankelijke en onpartijdige rech ter zijn dien het zal erkennen en aan wiéns beslissingen het zich zal onderwerpen? Er beslaat een diepe tegenstelling tus- schen de beide opvattingen van het in ternationale leven, die hier tegenover elkaar staan, de Duitsche opvatting is een opvatting van de kracht, de opvat ting van de rest der wereld is een op vatting van het recht Hierbij komt, dat de Duitsche Rijkskanselier de eenige beoordeelaar is van dit eeuwige levens recht van het Duitsche volk. Zijn wil bepaalt hier wat recht is. Op dit oogenhlik en ongetwijfeld om ac- tueele behoeften van zijn diplomatieke pro paganda, verklaart de Rijkskanselier den vrede te willen. 25 jaar vrede kondigt hij af en morgen misschien zelfs den eeuwigen vrede met Frankrijk. Wanneer Hitier oo- recht is, zal hij dus zijn gedachten betref fende de definitie van het levensrecht van het Duitsche volk en de rechtsgelijkheid duidelijk moeten omschrijven. Hoe verhoudt deze opvatting zich tot, het statuut van Dantzig, tot het Memel-statuut? Of staan wij hier voor een slimmigheid, die nieuwe „coups de force" moet voorbereiden? Hier op moet een duidelijk antwoord gegeven worden, anders verklaart Hitler later alles te hebben afgewezen, wat uit het verdrag van Versailles is voortgevloeid. En wat de rechtsgelijkheid ten opzichte van de kolo niën betreft, op welke koloniën hebben de Duitsche eischen betrekking? Of moet men vragen ten koste van wie Duitschland zich een imperium wil vormen? En zelfs wanneer Duitschland geen vijan delijke voornemens zou hebben ten opzichte van Frankrijk, blijft de Fransche opvatting dat de vrede ondeelbaar is en niet gedekt kan worden door bilaterale niet-aanvals- verdragen, waarvan sommigen op een uitge- „Ui Flandin kozen oogenblik verloochend zouden wor den, terwijl de anderen den aanvaller zou den dekken voor een collectieve actie die ten doel heeft de verdragen te doen eerbiedigen en de veiligheid van allen, grooten en klei nen. sterken en zwakken, te handhaven. Waarom wordt anders juist nu de Natio- naal-Socialistisehe propoganda zoo verhe vigd in Oostenrijk, Deensch Sleeswijk, Poolsch Silezië, het Duitsche deel van Tsjeeho-Slowakije en zelfs in het Duitsch sprekende Zwitserland? Wil Hitier afzien, ja of neen, van iedere annexatie en zelfs iedere absorptie van deze bevolkingen en Het Fransche volk is evenzeer als het Duitsche overtuigd van de noodzakelijk heid den vrede in Europa te organisee- ren op hechte duurzame bases. Wil Hitier nauwkeurig en onvoorwaardelijk antwoorden op alle vragen die wij hem stellen? Europa moet weten of er een realiteit is in den vrede, die men 't zegt aan te bieden. Frankrijk let niet alleen op zijn eigen veiligheid. Het is bereid, meer dan ooit tot de verplichte onmiddellijke wederzijdische bijstand ingeval van een niet uitgelokte aanval. Ook bereid tot een regelmatige herziening der verdra gen. Als de veiligheid verkregen is, zal ontwapening op groote schaal moeten yolgen. Frankrijk is bereid tot heel zijn medewerking voor het opbouwende vredeswerk. Het gedeelte van zijn redevoering dat. be trekking had oo de buitenlandsche politiek beëindigend, zeide Flandin: „Maar wij zijn evenzeer vast besloten te werken voor de estiging van een werkelijken en duur- amen vrede, als vastbesloten om de stre ken en listen aan de kaak te stellen, die onder het masker van den'vrede nieuwe conflicten zouden voorbereiden en oorlogen". Dal was eens, want tegenwoordig bestaat het moderne middel ter bestrijding van pijn: Instantine, dat I ri Qfff nf f ri p door directen invloed op het pijn- |1"31UII1IIIC centrum voortreffelijk pijnstillend werkt, den bloedsomloop bevor dert en daardoor tot verbetering van het lichamelijk welzijn leidt De oorlog in Oost-Afrika DE ITALIAANSCHE OPMARSCH IN HET NOORDEN VORDERT Maarschalk Badoglio telegrafeert: „In den Westelijken sector van het Noor delijk front zijn onze troepen bezig de be zetting van Walkait te voltooien. Eveneens werd de stelling Biroe Oertan bezet, die, met het reeds in ons bezit zijnde Kafta, ons de controle over dit geheele gebied waarborgt. Aan beide fronten was de luchtmacht wederom zeer actief". De opmarsct in het noorden De Italiaansche opmarsch aan het Noor delijk front is in de laatste dagen vlot ver- loopen. De strategisch belangrijke punten zijn thans voor een groot deel bezet. Het eerste legercorps der Italianen bevindt zich thans bij Maïtsjo, ten Noorden van het As- jangi-meer, waar, zooals men weet, de Negus belangrijke troepenafdeeüngen heeft geconcentreerd. Het derde legercorps heeft, na eenige viertjes in de hoogvlakte van Tembien te zijn overgestoken, en de plaats Feraroa te hebben bezet, op 27 dezer Sokota bereikt. Hier begint de karavaanweg naar Dessie, Addis Abeba en Gondar. In zeven dagen hebben gemengde afdee- lingen Feraroa en Sakota bereikt. Soms "leerschte in de schaduw een temperatuur an 45 graden. Het gebied is bijna overal woestijnachtig. Dc hoofden der in de streek wonende stammen hebben zich in vele gevallen on middellijk onderworpen. ITet tweede legercorps is meer naar het Weslen over de rivier Takazzé getrokken. Bij Mai-Timsjet is een brug aangelegd van bijna 100 M. lengte. Dit legercorps is thans doorgedrongen tot Debaresj. Op den rechtervleugel zijn bereden in- heemsche troepen, na de Setit-rivier te zijn reigetrokken en Kafta te hebben bezet, overgegaan tot de omsingeling yau de Amba Bircoetan. De bezetting van dezen berg, welke eerst tegenstand wilde bieden, heeft zich spoedig overgegeven. De Italianen beheerschen door deze over winning de geheele vlakte van Wolkait en het gebied ten Zuiden van de rivier Set.it. Naar nader uit Asmara wordt bericht, zou het tweed© Italiaansche legercorps bezit ge nomen hebben van Debareoh. en zouden de troepen in de laagvlakte de bezetting van geheel Bircutan hebben voltooid. De helft van den afstand van de Takazzé- rivier naar de stad Gondar is thans afge- legdl 4000 bommen op Kworam Van Abessijnsche zijde schat men 't aan tal bommen, dat in de streek van Kworam bij de laatsto bombardementen is neerge worpen, op ruim 4000. Men is er van overtuigd, dat dit in ver band staat met het feit, dat de Negus zich in de omgeving van deze streek bevindt. Bommen op Zweedsche ambulance Het Zweedsche Roode Kruis publiceert een van bet Comité van het Internationale Roode Kruis te Genève telegrafisch ontvan gen rapport, over het bombardement van een kleine Zweedsche veldambulance in de pro- vincie Bali. Volgens dit rapport zouden twee Italiaan sche vliegtuigen op 17 Maart de op duide lijke wijze met het teeken van het Roode Kruis kenbaar gemaakte tent, van 't. Zweed sche veldlazaret met bommen bestookt eli uit machinegeweren beschoten hebben. De tent is hierbij vernield, zonder dat echter verdere schade werd aangericht. In het telegram wordt er verder nog mel ding van gemaakt, dat in de Zweedsche ambulance o.a. ook negen Abessijnen, die gasvergiftigingen hebben hekomen. worden behandeld. Harrar gebombardeerd Zondag is Harrar door meer dan dertig Italiaansche vliegtuigen gedurende twee uur gebombardeerd. Een vijftiental machines bleef daarbij vrijwel boven hetzelfde punt., granaten en brandbommen omlaag werpend. Dc geheele stad staat in brand. Het Fran sche hospitaal, do Katholieke Missie en de kerken van de Koptischc godsdienst zouden verwoest zijn. I-Iet aantal dooden en gewonden is niet bekend. Vier uur na het vertrek der Italiaansche vliegtuigen was de stad nog één vlammen zee. Een Abessijnsch protest De minister van buitenlandsche zaken van Abessinië heeft opnieuw bij den Volkenbond geprotesteerd tegen het. bombardement van de Britsche Roode Kruis-ambulance bij Tsjil- ga in bet noorden van Tsana, welke ambu lance door een vijftiental bommen werd vernield. De leider van de ambulance ver klaarde, dat liet Roode Kruis zeer goed zichtbaar was en zeker moet zijn opgemerkt door den vliegenier, die op geringe hoogte vloog. Ook Kworam is wederom gebombardeerd, er vielen evenwel geen slachtoffers. De Regeering ontkent verder categorisch, dat Sasa Baneh en Dzjidzjiga in handen der Italianen zijn gevallen. Ook is onjuist, dat' de Nederlandsche en Britsche ambulances voornemens zouden zijn Abessinië te ver laten. NIEUWE SENSATIE IN HAUPTMANN-PROCES Een gewezen advocaat, Paul Wen. 'd e I genaamd, is in hechtenis genomen onder beschuldiging van den moord op de baby van Lindbergh. Wendel zou de onschuld van, Hauptmann hebben bevestigd en hebben toegegeven dat hij degeen is, die het kind ontvoerde. Het kind zou hij ongeluk zijn gedood en Wendel zou het lijkje naar de plaats heb ben gedragen, waar het later ontdekt werd. De gewezen advocaat ontkende evenwel ten stelligste, te hebben getracht het losgeld te innen. De ambtenaar van het openbaar ministe^ rie, Wilentz, heeft Wendel later in zijn cel een verhoor afgenomen. De gevangene her riep daarbij zijn bekentenis, die hij naar hij zeide onder bedreiging van de zijde van de politie zou hebben afgelegd. De Britsche vlootbeweging Zes Britsche oorlogsschepen, n.l. het slag schip Rodney, de torpedojagers Valentine, Vidette en Westcott, de duikboot Snapper en het depotschip Titania keeren van Gi braltar naar Engeland terug. Dinsdag zullen de torpedojagers Griffin en Oarland uit Engeland te Gibraltar a komen. Italiaansche vlootmanoeuvres Het agentschap Stefani seint, dat belang rijke vlootmanoeuvres gehouden zijn in de Roode Zee onder leiding van admiraal Tur en Z.K.H. de hertog van Spoleto. Alle vlooteenheden van de Oost-Afrikaansche divisie hebben aan de manoeuvres deel genomen, die echter weldra moeilijk kon- den worden voortgezet tengevolge van het slechte weer, doch die een nieuw bewijs hebben geleverd voor de macht der schepen en den geest der bemanning. De Belgische verkiezingen In Brusselsche regeeringskringen ver- luidt, dat de verkiezingen voor het Belgi sche parlement, die oorspronkelijk in Juni zouden gehouden worden, vervroegd zullen worden tot 10 Mei. Wanneer dit inderdaad geschieden zal, zullen kamer en senaat nog voor Paschen worden ontbonden. Het communisme in Noord China Met scherpe belangstelling houdt Japan het oog op de verdere ontwikkeling van den toestand in Sjansi, aangezien het groot belang hecht aan de berichten, volgens welke deze C-hineesche provincie in ver warring is geraakt en dc Roode Troepen Kau Tsjeng Heien hebben bezet op 40 K.M. ten Oosten van Tai Yoean Foe, de hoofd stad van Sjansi. De desbetreffende berichten in de bladen voegen hieraan toe, dat met verwondering '3n wordt hoe er aanwijzingen bestaan, dat de communistische troepen dreigen Sjansi, Honan en Hopei te bezetten, het geen blijkt uit de omstandigheid, dat de troepen der centrale regeering de bewaking versterken van den spoorweg Peking— Hankau, den eenigen, die Centraal China met Noord-China verbindt. Zweden en de Olympische spelen Roode boycot gewekt! De invloedrijke vakvereenigingsorgani- tie van Stockholm heeft Zaterdag besloten haar leden te verzoeken niet deel te nemen aan de Olympische Spelen in Duitschland, in den aanstaanden zomer. Dit is de eerste socialistische actie in Zweden tegen de Olympische spelen en men venvacht, dat alle Zweedsche vakbon den zich bij deze beweging zullen aanslui ten en een boycot van de Olympische Spe len zullen bepleiten. WERKLOOSHEID IN VER. STATEN De voorzitter van het Amerikaansch Vak- verhond Green, deelt mede, dat het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten in Februari lZy2 millioen bedroeg, hetgeen 96.000 minder was dan in Januari 1936 en 214.000 minder dan in Januari 1935. Green verklaarde verder: „De industrie rertoont nog geen teokenen, welke erop wijzen, dat een belangrijk aantal werkloo zen weer te werk zal kunnen wórden ge steld". De federale hulp heeft ongeveer 4 mil lioen werkloozen aan openbare werken te werk gesteld. iy2 millioen ontvangt directe ondersteuning. CHAUTEMPS GEMOLESTEERD De Fransche oud-premier Ch au temps is te Le Havre op de handelsbeurs met scheldwoorden ontvangen door de saamge- schoolde makelaars. Het is daarbij tot een handgemeen gekomen, zoodat de politie aanleiding zag handelend op «te treden en arrestaties te verrichten. Eenige agenten van politie werden daar bij licht gewond. Kort Nieuws In liet Chineesche district Nankiang lieeft een hongersnood den dood tengevolge gehad van 2000 menschen. De Emir van Transjordanie, Abdoellah heeft een beroep gedaan op de Britsche re geering om haar invloed aan te wenden tot het verleenen van goedkeuring door Frankrijk voor het sluiten van een Arabi sche Unie tusschcn Syrië en Transjordanie. Do president van den Ierschen Vrij staat, de Valera gaat na zijn oogoperatie goed vooruit. Zijn toestand is thans bevre digend. In de Amerikaansche staat Georgia heeft een botsing plaats gehad tusschen een trein en een autobus. Er vielden daar bij acht dooden. GEMENGD NIEUWS De doodelijke damp Een oude man gestikt Te Amsterdam is in de Slootstraat een man van SI jaar door gasverstikking om het leven gekomen. De man was slecht ter been en toen hij alleen thuis was, schijnt hij te zijn gevallen en terecht geko men op een gaskraan, die daardoor geopend werd. Hij heeft toen vermoedelijk niet de kracht gehad om op te staan. Toen een zijner familieleden thuis kwam. vond deze hem dood op den vloer liggen. Het lijk is door de politie in beslag geno men en naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Het slipgevaar Tal van gewonden Te Alkmaar is op den Kennemer- straatweg een auto, waarin vijf voetballers, allen woonachtig te Heiloo gezeten waren, bij het inhalen van een andere auto geslipt en tegen een boom gebotst. Alle vijf inzit tenden werden ernstig gewond. Twee van hen hebben een hersenschudding opgeloo- pen en zijn in bewusteloozen toestand naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. De drio anderen, van wie een twee ribben brak en een ander inwendige kneuzingen opliep, zijn naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. De auto is geheel vernield. Te Amsterdam kwam aan het West einde een auto uit Haarlem, die slipte, op het trottoir terecht, waar een heer en dame liepen. Beide Werden tegen den grond ge slagen en bleven ligen. Het bleek, dat de man, een blinde, een been gebroken had; de vrouw kreeg inwendige kneuzingen. Te Amsterdam is door het slippen van een motorfiets een duo-rijder tegen de straat geslingerd. Met een gebroken been is hij naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. Toen hij daar verbonden was, is hij naar zijn woning te Den Haag getransporteerd. Te Amsterdam is door het slippen op den hoek van de Muiderstraat en het Markenplein een wielrijder tusschen twee auto's bekneld geraakt. Met verschillende verwondingen is hij naar het Binnen-Gast huis gebracht. RELATIES MET HOUX In.het Algemeen Politieblad geeft de com missaris van politie te Renkum ieder, die in zakenrelatie wenscht te treden met den koopman H. W. J. Houx, wonende Jan van Embdemveg 31 te Oosterbeek (o.m. hande laar in leeren jassen), in overweging te voren inlichtingen in te winnen aan zijn bureau te Oosterbeek. HET CARILLON ZONDER KLOKKEN Onder zeer groote belangstelling heeft het eerste officieele concert met het nieuwe Philipscarillon zonder klokken te Purme- rend plaats gehad uit den stadhuistoren. Het geluid der klokken, dat door de luid sprekers van het Philipscarillon boven Pur- merend weerklonk, was de weergave van het carillon van de St. Lobuinustoren te Deventer, dat door den Amstcrdamschen beiaardier J. Vincent bespeeld, op gramo- foonplaten werd vastgelegd. Er werd een openingsrede gehouden door den burge meester van Purmerend. De plechtigheid werd door duizenden bij gewoond. Het leek of de toren van bet stad huis van Purmerend met een carillon was uitgerust. MAAR.... ïclrfe "f-riesctae -Heeren-Paar -10-15 - 20 -25 cf. per YaonS UIT OOST-INDIE DE JAPANSCHE TEXTIELINDUSTRIE SEMARANG, 28 Maart (Aneta). De heep J H. van Heek Lzn. uit Enschedé, die in September van Holland vertrokken is, en \ia Amerika, Japan en China de reis naar, Ned.-Indië heeft gemaakt, ten einde in ge noemde landen de textielbedrijven te be-i studeeren, bevindt zich thans te Semarang en deelde aan een vertegenwoordiger van „De Locomotief" mede, verbaasd te staan over de hooge vlucht welke de textiel industrie in Japan heeft bereikt; de Japan- sche industrie kan wedijveren met. de beste bedrijven in Amerika en Nederland en curii currentie daarmee is uitgesloten, zoo lang de vaste lasten in Nederland zoo hoog blij ven, alhoewel de loonen in Twente gemid deld met 45 pet. zijn gedaald. De heer Van Heek was zeer enthou siast over de mogelijkheden in Indië, ook over de textiel-industrie. Hij be zocht reecls Batavia, Bandoeng, Ga- roet, Tasikmalaja en Cheribon. De volgende week vertrekt hij naar Soera- baja en Bali, waarna hij wederom naar Garoet gaat om het textielbedrijf van d© firma Van Heek en de Internatio te be zichtigen. Begin Mei gaat de heer Van Heek over Palembang, Benkoelen, Padang, Medau en Singapore naar Bangkok, van welke plaats hij einde Juni per K.L.M. naar Nederland terugkeert. VERDUISTERING BATAVIA, 28 Maart. (Aneta). De politie verhoorde heden mevr. J. H. L(agers), in dienst bij de Industrieele Maatschappij, Gebrs. van Swaay, in verband met een ver duistering van zesduizend gulden. Verdachte heeft bekend. Het aanvankelijk vermoeden dat zij dit geld aan de roulettetafel zou hebben verlo ren, is tot dusverre nog niet bevestigd. DOOR HOND GEBETEN BATAVIA, 28 Maart. (Aneta). Gisteren zijn drie militairen en een paard op het oefen-terrein van de mitarilleurscompagnie door een hond gebeten. De militairen zijn ter observatie naar het Instituut-Pasteur te Ban doeng gezonden. VOOR HET BEHOUD VAN EEN SCHOOL DJOKJA, 28 Maart. (Aneta). Gisteravond heeft, onder groote belangstelling van de zijde van ouders en belanghebbenden, bene vens van diverse organisaties, een bijeen komst plaats gehad, ter bepleiting van het behoud van de Prinses Julianaschool voor Djokja. Pa van der Steur voerde het woord. Een rekest, geteekend door tweehonderd personen en namens achthonderd aangeslote nen, zal heden worden gezonden naar den Gouverneur-Generaal, den Minister van Ko loniën, de Eerste en Tweede Kamer en den Volksraad. NIEUWSTE VINDING OP HET GEBIED VAN ZELF SCHEREN Er zijn tnl^ van scheerapparaten in den handel, doch het apparaat, dat thans door de Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven ontworpen en gefabriceerd wordt, is iets uitzonderlijks overtreft alles en maakt het zelfschcren tot een genot. Wat het bizondere dan is van dit nieuwe apparaat? le. DOOR EEN VERNUFTIGE VINDING WORDT HET HOOGST MOGE LIJKE SNIJVERMOGEN VAN DE MESJES BEREIKT. 2e. DE MESJES WORDEN DUSDANIG BESCHERMD DAT VERWONDEN ABSOLUUT UITGESLOTEN IS. 3e. HET SCHEREN GAAT VEEL VLUGGER PRETTIGER EN GEMAK KELIJKER. 4e. HET APPARAAT IS GEHEEL VERVAARIGD VAN PIITLITE. UIT VOERING IN GLANZEND-GEPOLIJST EBBENHOUT-KLEUR. 5e: EEN ZEER SMAAKVOL ETUI, eveneens op genoemde wijze uitgevoerd, vormt met het apparaat een KEURIG GEHEEL. Teneinde alle zelfscheerders in de gelegenheid te stellen zoo spoedig mogelijk met dit, nieuwe apparaat kennis te maken, zijn wij tengevolge van een bizondere overeenkomst in staat een BEPERKT AANTAL APPARATEN IN ETUI aan ds gebruikers van onze „Universum" Globe scheermesjes. scheerapparaat ra etui GRATIS wordt bijgepakt. De scheermesjes worden, zooals trouwens algemeen bekend is. ten volle gegaran- n ri?m 11 va°Bnx!-rir 1 yoor de duurste merken niet onder. Betaling DRIE DAGEN NA ONrVANGSr. dus eerst probeert U de mesjes cn apparaat en IETS GOEDS ONTVA'NGT Gn 13 DE NAAM PHILIPS EEN WAARBORG DAT V Aan de HANDELSONDERNEMING „UNIVERSUM", Leuvehaven 49 R'DAM Telefoon No. 57314, Giro No. 127319. erzoeke toezending van 30 „UNIVERSUM" SCHEERMESJES voor f 1 - tn ptht crints P?u\ *ra,is PHILIPS' PHILITE SCHEERAPPARAAT IN ETUI. Ik zend het bedrag drie dagen na ontvangst. (Deze coupon als drukwerk inzenden, naam en adres op couvert.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2