llirtunr Criüsdjr (Jéitrnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Duitschland eenparig achter zijn Führer abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd^ is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166)' Postbox 20 Postgiro 58936 Sirtierttntirprijjtti: Van tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor bet bevragen aan 't Bureau sV wordt berekend 0.10 N°. 5743 MAANDAG 30 MAART 1936 15e Jaargang WAARDEVOLLE VOORLICH TINGSDIENST Een meelevend lezer dat blijkt uit zijn brief vraagt ons, waarom hij in de laat ste. jaren zoo weinig hoort van de Dr. Abra ham Kuyperstichting. Hij meent dat het al zeer, zeer lang geleden is, sedert het laatste jaarverslag verscheen. Ten onrechte, want het verslag over de werkzaamheden van 1934 was opgenomen in het maandblad „Anti revolutionaire Staatkunde" van Mei 1935 en wij gaven er een uittreksel van. Het over zicht over 1935 kan dus ook spoedig tege moet worden gezien. Nu is de waarde van een Jaarverslag niet gering, omdat het veel gegevens bevat, welke .voor de historie beteekenis hebben; maar anderzijds is het slechts de formeele zijde .van de zaak. Men kan een mooi verslag makeaa over weinig actie en het kan ook omgekeerd zijn. Aangenomen, dat de Kuyperstichting te weinig aan de „verslaggeverij"van eigen werk doet dat is ook niet de mooiste kant die arbeid zelf gaat onverpoosd door en naar het ons toeschijnt in steeds verhoogd tempo. Voorts beperkt die arbeid zich niet tot Studie, waarvan naar buiten zoo goed als niets blijkt; integendeel, het is immer toe gepaste wetenschap. Wellicht zijn er wei nig politieke partijen in ons land, die zulk een waardevolle voorlichtingsdienst bezitten als de anti-revolutionariren in de Kuyper stichting hebben. Men kan gerust zeggen, dat er geen dag voorbijgaat of op de een of andere wijze oefent de voorlichting, door de mannen van de Kuyperstichting verstrekt, invloed uit op de publieke opnie of de beslissingen in pu blieke colleges. Wij schrijven dit zonder te voren ook maar eenige informatie ingenomen te hebben; doch wij weten uit eigen en anderer ervaring yan hoe groote beteekenis deze voorlichtings dienst is. Merkt men daar persoonlijk wei nig van, dan heeft men zulks aan zichzelf te wijten. Talloos velen houden gedurig contact met de Kuyperstichting en geven in publieke colleges degelijke wijsheid ten beste omdat zij eerst zelf deskundig advies kon den inwinnen. Het behoeft dus niet te verbazen, dat men van de Stichting zelf weinig hoort; indirect is de invloed zooveel te grooter. Al is het gelukkig naar onze meening ook weer anders dan het blijkbaar bij de S.D.A.P. ge schiedt. Onze indruk is namelijk, dat daar regelmatig en ongevraagd van het centraal bureau adviezen uitgaan naar alle sociaal- democrttische raadsleden, hoe zij tegenover bepaalde, actueele wagen van de dag heb ben te staan. Het is tenminste opvallend, dat zulke voorstellen in diverse raden met de zelfde argumenten en woorden verdedigd worden. Zoo gaat het bij ons niet. Ten volle wordt rekening gehouden met plaatselijke eigen aardigheden: het gaat niet om een partij, maar om het algemeen belang. Wanneer echter een raadslid voor een juridische of administratieve moeilijkheid staat, wint hij advies in en daarop bouwt hij dan zijn be toog. Zoo gaat ook het eigene, persoonlijke en het locale element niet te loor. De beteekenis van deze voorlichtingsdienst wordt echter ook naar buiten wel duidelijk. Immers, direct of indirect bevordert de Kuyperstichting de uitgaven van belang rijke boeken en periodieken. De maande- lijksche en driemaandelijksche uitgave van „Antirevolutionaire Staatkunde" is van het hoogste belang en onmisbaar. Pas is er weer bijgekomen het maand- blad „De Magistratuur", dat zich rechtstreeks richt"tot allen, die in 't gemeentelijk leven een ambt bekleeden. De Dr. Kuyperstichting laat niqt voor zich trompetten en wij zijn ook niet voornemens het te doen; maar nu de vraag gesteld werd, mocht een antwoord niet achterwege blijven. W ij zouden de steun van het studiehuis niet gaarne willen missen. VERKEERDE UITLEG In tegenstelling met nagenoeg heel ons volk, heeft de redactie van Kerk en Vrede aanstoot genomen aan de gerust stellende radio-rede van Dr. Colijn in ver band met het onder de wapens houden van dienstplichtigen. Er wordt op gewezen, dat deze maatregel niet genomen zou zijn, als do Kcgeering geen enkel oorlogsgevaar duchtte en toch besloot Dr. Colijn zijn rede met de verma- ning om die avond „even rustig te gaan slapen als andere nachten", omdat er „voorshands geen enkele reden is om on gerust te zijn". Maar, aldus de schrijver, „Kerk en Vrede" kan zoo niet spreken. Er is o. i. voorshands alle reden oru ongerust te zijn! Wij hebben in onze dagen een andere boodschap aan ons volk te brengen, dan deze: even rustig te gaan slapen als wij dat ook andere nachten deden! Wij hebben tot ons volk te zeggen: waakt! En wij zouden wel willen, dat velen ook vele christenen eens wat minder lustig gingen slapen dan zij het tot nog toe gewoon zijn te doen. Het is toch eigenlijk heel vreeselijk, dat de door ons geciteerde woorden de- laatste woorden zijn, die door een christelijke régeering in déze gespannen tijden tót het volk van Nederland gesproken worden! Tiet is duidelijk, dat de schrijver ln Kerk en Vrede met de woorden „rust" en „ongerust" heel wat anders bedoelt dan Dr. Colijn en daarom is deze wijze van polemiseeren ernstig te laken. Dit ligt er zoo dik boven op, dat het overbodig is het door een breede omschrijving aan te too- nen. Het is even onbehoorlijke critiek als wanneer wij zouden zeggen: de. schrijver in Kerk en Vrede wekt op om te waken en tot versterking van de weermacht orn voor 't geval zijn ongerustheid werkelijk reden van bestaan heeft, al liet mogelijke te doen de oorlog buiten onze grenzen te houden. Inderdaad, het is wel heel vreeselijk, dat een christelijk blad in deze gespannen tijden zoo'n verkeerde uitleg van ernstige, weloverdachte en van waakzaamheid ge tuigende woorden, durft schrijven. Inderdaad, er is alle reden om te waken; laat de redacteur van Kerk en Vrede ons nu eens precies en duidelijk zeggen hoe hij gedaan, gehandeld en gesproken zou hebben, wanneer hij op de plaats van Dr. Colijn gestaan had. De steunregeling en de Gemeentebesturen De Minister van Sociale Zaken schrijft aan de gemeentebesturen o.m. het volgende: Het komt nog al eens voor dat te veel steün uitgekeerd wordt doordat over het hoofd gezien is dat de steuntrekkende arbeiders of leden van hun gezin nage laten hebben over dagen waarop, zij recht op uitkeering uit een werkloozen- kas hadden, die uitkeeringen op te ne men, r Ik meen er daarom op te moeten wij zen, dat voordat op een steunaanvraag beslist wordt, steeds nagegaan moet worden, of de betrokkenen wellicht aan. spr.aak op uitkeering uit een xverkloozen- kas kunnen maken. Kan de steun aanvrager of een lid van zijn gezin nog één of enkele dagen uit zijn wer- keloozenkas trekken en zijn er termen voor steunverleening aanwezig, dan dient in elk geval bij de vaststelling van het steunbe drag rekening gehouden te worden met het recht op uitkeering, ongeacht of de bétrok kenen hun uitkeering uit de werkloozenkas in ontvangst nemen. De minister schrijft dat een nauwe samen werking tusschen den dienst der steunver leening en den dienst der werkloosheidsver zekering in elke gemeente, zoo deze twee takken van dienst niet in één hand zijn, on ontbeerlijk is; de gemeenten dienen op het erstrekken van kasuitkeeringen goed toe le zien. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst Buitengewone algemeenc vergadering te Amsterdam De ziekenlondspolitiek Te Amsterdam is onder •voorzitter schap van dr. Kersbergen uit Haarlem een buitengewone algemeene vergadering van de Ned. Mij. tot be vordering der geneeskunst gehouden. Het resultaat van de besprekingen was, dat met bijna algemeene stemmen de hoofd lijnen van de ziekenfondspolitiek werden aanvaard, alsmede het hoofcLbestuursvoor- stcl om het hoofdbestuur meer macht in de afdeelingen op ziekenfondsgebied en in de maatschappij-ziekenfondsen te geven, om meer regelend op te treden en aldus meer eenheid te brengen in het ziekenfondswezen en de door de^ Maatschappij vastgestelde nonnen ook daar in toepassing te brengen, waar dit tot nu toe door plaatselijken tegen stand niet mogelijk was. De beslissing'inzake de honoraria van spe cialisten en huisartsen werd uitgesteld tot de zomervergadering. Er zal hierover ook nog een enquete van de maatschappij-zie kenfondsen worden gehouden. Het hoofdbestuursvoorstel om de maat schappij-ziekenfondsen, voor zoover het de bezittingen betreft, in te brengen in een stichting, werd in afwachting van de kan sen op het ontwerp-ziekenfondswet aange houden, omdat dit ontwerp alle ziekenfond sen, die dit niet reeds bezitten, rechtsper soonlijkheid zal brengen. Vervolgens kwam aan de orde de ont werp overeenkomst met de Mij. voor Tand heelkunde, waarvan de behandeling verle den jaar werd aangehouden. Na zeer uitvoe rige bespreking werd de overeenkomst, zon der honoraria, met loslating van de verplich te inschrijving, aangenomen. Besloten wordt dat de huisartsen specia listen zonder ziekenfondspraktijk voortaan ook een bijdrage aan huisartsencommissie en specialistencommissie zullen betalen. Het is de bedoeling te zijner tijd voor de ziekenhuisverpleging een soortgelijke pari- tetisrhe centrale commisie samen te stellen als reeds met de vakverbonden voor het zie kenfondswezen bestaat.. Hierbij zal ook sa- natorium-verpleging betrokken worden. In de middagvergadering kwam de veel heid van rapporten over de Middenstands- ziektevprzekering in bréedloopige gedachten- wisseling. Door liet hoofdbestuur zal spoedig een technische commissie benoemd worden voor de nadere uitwerking van het stelsel der middenstandsziekteverzekering, wat de ziens wijze der maatschappij betreft. Bijna 99 °/o der kiezers stemt voor het huidige bewind Het geheele Rijk in vlaggentooi! In. Duitschland heeft Zondagde verkiezing plaats gehad van den nieuwen Rijksdag, welke tevens 't karakter droeg van een volksuitspraak over het huitenlandsch bewind van den Rijkskanselier en Führer Adolf Hitler, 's Nachts om half één kon de Rijksleider der verkiezingen mededeelen dat het voorloópig resultaat van alle 35 kieskringen bekend was Het is mogelijk, dat hierin nog een enkele onbeteekenende wijziging komt. Van de 45.428.461 stemgerechtigde per sonen hebben 44.952.467 hun stem uit gebracht. Dit komt neer op een opkomst der kiezers van 98,95, een opkomst, wel ke „nog nooit ter wereld te zien is* ge weest". Van deze 44.952.476 stemmen zijn uit gebracht op de lijst en daarmede op den Führer 44.409.522 stemmen en tegen de lijst en ongeldig 542.954 stemmen.98.79 pet. van alle uitgebrachte stemmen is dus op Hitier uitgebraoht. Gistermorgein om 9 uur werden de stem- bureaux geopend; 's avonds om 6 uür wer den zij gesloten. Hitlerjongens reden te fiets door alle steden om de bevolking tot bet laatst toe op te wekken vóór Hitier haar stem uit te brengen. In heel het Duitsche rijk waren de huizen en de officieele gebouwen met vlaggen ge tooid. Ook de beide groote Zeppelins, de „Graf Zeppelin" en de „Hindenburg" droegen het hunne voor het welslagen der propaganda bij, door boven alle steden, welke zij op hun rondvlucht over het Derde Rijk passeerden, parachutes met pakken verkiezingsmate- riaal af te laten. Te Berlijn wgs reeds vroeg in den och tend de toeloop bij de stembureaus overal zeer groot. Ieder kwartièr werden ongeveer 30 kiezers afgehandeld, zoódat tegen het middaguur reeds hondèrd duizenden BeiTij- ners ziali van hun stemplicht'hadden ge kweten. Bij „Fiirst Bismarck'» In de Jaegerstrasse was in het restaurant Fiirst Bjsmai'ck een lokaal ingericht, waar veel nationa,al-socialistische leiders en mi nisters hun stem hebben uitgebracht. Zeer groot was de belangstelling van de menigte voor de partijleiders, die zij bij dit stem bureau zouden kunnen aanschouwen. Dr. Goebhels was direct na aankomst uit Keulen naar de Jaegersstrasse gereden, waar hij zijn stembiljet invulde. De Rijks minister van buitenlandsche zaken, baron von Neurath en diens echtgenoote hadden juist het lokaal verlaten. In den loop van den ochtend hebben de heer en mevrouw von Papen en -minister Frick een bezoek aan Fürst Bismack ge bracht. Rudolf Hess overhandigde om twaalf uur precies zijn stembiljet, aan den voor zitter van het stembureau. Rijksminister Dr. Schacht stenide teDaih- lem, evenals de chef van den staf derS.A., Lutze. Minister von Schwerin stemde te Zehlen^ dorf. Eenige naaste medewerkers van Hitier bevonden zich nog buiten Berlijn, waar zij hun stem hebben uitgebracht. Goering stem de te Weimar, minister Seldte te Maagdem- burg, Darré in Silezië, rijksminister Rustte Hannover. Schitterend voorjaarsweer heeft overal de opkomst der stemgerechtigden bevorderd. Naar schatting had tegen het middaguur ongeveer de helft van het aantal stemge rechtigden gestemd. Om half een verscheen de Hindenburg, hét nieuwe luchtschip, boven Berlijn. Met parachutes werden hakenkruisv'aggen en pamfletten neergelaten. De buitenlandsche Duitschers De in het buitenland wonende Duitschers hébben zich, voor zoover dat mogelijk was, veelal naar grensplaatsen in Duitschlahd begeven om daiar hun stem uit te brengen. Aldus geschiedde aan de grenzen van Zwit serland, Tsjecho Slowakije, Frankrijk (veel te Parijs wonende Duitschers brachten te Saarbruoken hun stem uit), Polen, Neder land, België en Luxemburg. Vele in Scan dinavië wonende Duitsohers stemden :te Sassnitz. Uit verder verwijderde landen brachten de Duitsohe bewoners in vele gevallen hjm stem uit op speciaal voor dat doel gecharr '.arde stoomschepen, die dan op zee, buiten dé territorialiteitszone, als Duitsche grond- gebied werden beschouwd, waar dan ge stemd fcön worden. Het sluitingsuur Gisteravond om zes uur werden de stem- bureaux gesloten. Manschappen van de SjL vergewisten zich in den namiddag bij de bewoners der huizen of dezen wel in het bezit, waren van het 'insigne, dat aan de stemgerechtigden was uitgereikt ten teeken, dat zij liun plicht hadd/m gedaan. Hierdoor is het tamelijk zeker, dat bijna 100 pet. der kiezers is opgekomen. Ook via den radio- omroep werd voortdurend aangedrongen op het uitbrengen van stemmen. Tot incidenten is het nergens gekomen. Drukte op de Wilhelmplatz. Op de Wilhelmplatz te Berlijn, voor de Rijkskanselarij, was het re.eds gister middag bijzonder druk. Na de sluiting van de stembureaux echter stond het in de geheele omgeving zwart van de men- schen. Het gedrang werd op een gegeven ©ogenblik zoo groot, dat de afzettingen werden verbroken. Het enthousiasme was enorm, toen Hitier zich op het balcon vertoonde. De menigte zong vadërlandsche, nationalis tische en partijliederen. De verkiezingsuitslagen, die overal op straat door middel van luidsprekers be kend werden gem,aakt, werden met bij zondere belangstelling genoteerd. Met gejuich werd kennis genomen van hét aantal vóór de lijst op den Führer uit gebrachte stemmen, terwijl gejoeld werd bij het mededeelen van de tegen de lijst uitgebrachte stemmencijfers. Hitier brengt dank Te omstreeks middernacht, toen aan d* hand van de laatste gegevens bleek, dat Hitier en stembusoverwinning had behaald, welke eenig in haar soort is, ontving Hitier in de Rijkskanselarij de leden van de rijks leiding voor de verkiezingscampagne der NSDAP, die hem door Dr. Goebbels werden voorgesteld. Deze mannen hebben drie weken, zoo goed als dag en nacht gewerkt om het verkie zingsresultaat organisatorisch voor te berei den. Hitier dankte ieder van hen met een hand druk en sprak hen in vriendschappelijke woorden toe. Heel Duitschland vlagt! De Rijksdagpropaganda-minister heeft de Duitsche bevolking verzocht ook vandaag de vlaggen te willen uitsteken, in verband met „de overweldigende historische over- winning van 29 Maart. Ook alle Rijksgebouwen, de gebouwen d:>r NSDAP, enz. enz. zullen de vlag uitsteken. De Britsche pers over den stembusuitslag Door de Engelsche bladen van de meest üiteenloopende richtingen als de „Times" en de „Daily Herald" worden de Duitsche ver kiezingen beschreven als een „farce". De „Times" schrijft, doelende op Hitiers wenscH de wereld te imponeeren, dat de wereld deze demonstralie niet al te ernstig zal nemen. De„Daily Telegraph" hoopt dat Hitier, die thans niet langer genoodzaakt is het na tionalistisch vuur in Duitschland brandend te houden een constructief gebaar zal ken om tot een vreedzame oplossing bij te dragen. PROT. CHR. GRAAN-, ZAAD- EN PEUL VRUCHTENHANDELAREN Landelijke organisatie opgericht Onder voorzitterschap van den heer S. van W ij k té Vijfhuizen werd Zaterdag middag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een vergadering gehouden van graan-, zaad- en peulvruehtenhandélarèn van Prótest.- Ghristelijk beginsel teneinde te geraken tot oprichting van een Organisatie van Prot - Chr. Graan-, Zaad- en Peulvruchtenhande laren. In zijn openingswoord heette de heer S. van W ij k, na in gebed te zijn voorgegaan, de. aanwezigen welkom en wees er op, dat drieërlei motieven ons hier samenbrengen. Allereerst de actie der Vereeniging van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland is ingeleid om deze organisatie uit te houwen. Ten tweede omdat onze arbeid daaraan verwant is en ten derde om dat we allen ons onderworpen weten aan de heerschappij van Gods Woord. Op grond hiervan-heeft spr. de uitnoodi- ging aanvaard om deze vergadering ,t.e pre- sideeren mede in ven-band met de woorden van Dr. Kuyper, die gezegd heeft dat onze maatschappij moet worden teruggegeven in de in haar zelf aanwezige kracht. Na nog een en ander omtrent de rond gezonden nota te hebben toegelicht, sprak spr. den xvensch uit dat heden mag worden besloten tot de oprichting van een ejgen landelijke organisatie van Prot.-Chr. Graan-, Zaad- en Peulvruchtenhandelaren. Hierop verkreeg de heer A. Borst P z n. 111 Rotterdam, het woord over de nood zakelijkheid, de practische uitvoerbaarheid en de profijtelijkheid van een eigen orga nisatie in direct verband met onze begin selen. Spr. wees er op, dat reeds talrijke orga nisaties op liet onderhavige gebied bestaan die de verschillende belangen behartigen. Door de crisis is er gekomen een ver maatschappelijking van den Staat, waar- door de beteekenis van organisatie grooter is gevtordén 'dan voorheen. Meermalen zullen we niet ontkomen aan de gedaohte dat het materieele zoo vaak den boventoon voert Spr. wenscht thans te be wijzen, dat niet het materieele, maar wel de eisoh van Gods Woord het voornaamste is. Onze arbeid ligt hooger en daarom moe ten we ons dat realiseeren. Daarom wijst, spr. allereerst op de principieele noodzake lijkheid van een eigen organisatie. Vaak wordt er op gewezen dat onze arbeid ligt binnen de neutrale zóne. Het beleven van de belijdenis heeft beteekenis voor het ter rein der algemeene en particuliere genade. Spr. zegt-dit omdat heden ten dage zooveel schade wordt gedaan aan de komst van Gods Koninkrijk door theorieën als van Karl Barth, dat het terrein van het maat schappelijk leven afgescheiden is van het godsdienstig leven. Hierdoor zou de Chris telijke wetenschap, en Christelijke politiek overbodig worden. Gods Woord leert ons, dat er geen neutrale zóne is, want Chris tus' Koningschap gaat over het geheele leven. Gods souvereiniteit gaat over al het geschapene. Zouden wij dan de eere van onzen Koning niet zoeken in ons dage- lijkscih leven? Ook liet zaken doen is een stuk van onzen redelijken godsdienst. ,In ons zakenleven hebben we ook te leven naar. de geboden Gods. Hoe groot is toch de verantwoordelijkheid om te zorgen dat door ons toedoen aan Gods Woord geen schade wordt gedaan., Zonder organisatie van Prot. Chr. werkgevers zou het onmogelijk zijn, dat die groep zijn invloed op ons volksleven zou kutmen doen gelden. Vele Prot.-C.hr. werkgevers moesten uit de liberale sfeer worden gehaald om ze binnen onze sfeer te bét.rekken. Spr. wees er verder op, dat de practische uitvoerbaarheid aanwezig is om '11 eigen or ganisatie van Prot.-Chr. Graan-, Zaad- en ^éulvnic.htenhandelaren tot stand te brengen omdat één der secretarissen van 't Verb, xan Prot.-Chr. Werkgevers in Nederland hei eerctariaat op zich zal kunnen nemen, ter wijl verder daardoor alle voorlichting op elk gebied aanwezig is. Hierdoor zal meer contact verkregen worden met de vertegen woordigende lichamen, opdat eventueel te nemen maatregelen ook door uwé organi satie zullen kunnen worden behandeld en daarop invloed kan 'worden 'uitgeoefend. Daarom is het noodzakelijk om te komen tot een, bonrj in. uw branche, opdat ook in het maatschappelijk leven op uw terrein kan worden geleefd naar Gods geboden. Bij de bespreking van de inleiding van den heer Borst werd gewezen op de verscheiden heid in branches en gevraagd op welke wijze hierover bijv. bij regeeringsinstanties zou kunnen worden geadviseerd. De heei' Borst, de verschillende spre kers beantwoordende, wees er op, dat er algemeene belangen ten allen tijde zijn te bespreken, waaraan een principe ten grond slag ligt en nu is het juist de superioriteit van het Calvinistisch beginsel, dat voor ons volksleven beslissend is. Met eenige voor beelden toonde spr. aan op welke wijze de organisatie haar invloed zou kunnen doen gelden. Met nadruk wees spr. op de nood zakelijkheid van een organisatie waarin zij die leven uit eenzelfde beginsel bij elkaar komen om de verschillende belangen en vraagstukken te hespreken, met de vraag voor oogen: „Wat wilt Gij dat ik doen zal". Zoowel op liet terrein der politiek als op dat van het maatschappelijk leven liggen groole vraagstukken die besproken moeten worden. De zegeningen van de organisatie zullen eerst blijken wanneer de' bond ls opgericht. De belangrijkheid van den bond zult ge pas gevoelen wanneer ge de om vangrijkheid van den arbeid overziet. Nadat ook de voorzitter nog gewezen had op de groote noodzakelijkheid de landelijke Prot. Chr. organisatie op te richten, werd tot oprichting besloten en een voorloopig bestuur benoemd. Hierna werd de vergadering door den heer Borst met gebed gesloten. Ned. Chr. Filmcentrale De 300ste voorstelling Men schrijft ons: De Ned. Chr. Filmcentrale (secr.: Abste- dprdijk 201, Utrecht), die zooals men weet de stichting is van èen 15-tal groote Christe lijke organisaties op het gebied van onder wijs-, jeugd- en'sociale actie, geeft lieden te Geesteren-Gelsenaar haar 300ste voorstelling. I11 de beide seizoenen van haar practische werkzaamheid heeft de N.C.F. haar bestaans recht en -mogelijkheid ten volle bewezen. Al is het werk nog in een beginstadium, toch zijn reeds belangrijke vorderingen gemaakt, die recht geven op goede verwachtingen voor de toekomst hij den opbouw van een eigen Qiristelijke filmactio, VERSTOPPING wordt vlug verholpen door L e o-P i 11 e n. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel, dat een milde en prompte uitwerking heeft. Le o-P ill en in doosjes vanaf 20 cent* Bij alle apothekers en drogisten. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Duitsche Rijksdagverkiezin gen hebben een overweldigend succes voor Hitier gebracht. Bijna 99 pCt. der uitgebrachte stemmen keerde het door hem gevoerde beleid goed. he Italiaansche legers zetten hun op* marsch in Noord-Abessynië voort. Be Fransche minister van buitenlandsche zaken Flandm heeft in een rede het Fran sche standpunt inzake het internationaal recht uiteengezet. Be Oostenrijksche LevensverzekeringmaaU schappij „De Phönix" verkeert in moeilijk* heden. Nieuwe aanval op 'de Fransche franc. Br van Schelven heeft verklaard dat de Roode Kruis Ambulances in Abessynië met, groote moeilijkheden te kampen hebben. Minister Slotemaker wenscht nauwe sa menwerking tusschen steunverleening en werkloosheidsverzekering. Te Haarlem werd heden de 180ste alge* meene vergadering voor bloembollencultuur gehouden. „UIVER"-SLACHTOFFERS NAAR HUN LAATSTE RUSTPLAATS De aankomst te Rotterdam Na ruim een jaar in vreemden bo dem te hebben gerust is het stoffelijk overschot van vijf der slachtoffers van de ramp van de „Uiver", welke in December 1934 bij Rutbah Wels veron gelukte, op vaderlandschen bodem aan gekomen. Het Duitsche s.s. „Rabenfels", dat de stof felijke omhulsels van Beekman, v. Steen bergen, Walewijn, v. Zadelhof en Prof. Walch' uit Bisra in Perzië naar Rotterdam over bracht, kwam gisteravond in de Merwehaven aldaar aan. Mr. Slotemaker, secretaris van de K.L.M, en de heer v. Driel v. Wageningen, chef van het Rotterdamsche passagebureau, zoo mede de heer Verkouteren namens de direc tie van Wm. Müller en Co. begaven zich aan boord om enkele plichtplegingen te ver vullen. De begrafenisonderneming v. d. ToorrC heeft daarna in samenwerking met de fa. Müller in loods I een cliapelle ardente inge- richt, waar de vijf kisten werden opgebaard. Elk .der kisten werd gedekt met een krans van de K.L.M. Er was een droeve tegenstelling tusschen de halfstok waaiende vlaggen op de terrei nen "an de fa. Müller en Co. en de feeste lijke pavoiseering van de „Rabenfels" die iri verband met den uitslag der Duitsche ver kiezingen was aangebracht. Vanmiddag is het stoffelijk overschot der omgekomenen uit de ohapelle ardente naai' de gereedstaande rouwauto's uitgedragen. De reis naar de laatste rustplaats ving aan C.A.O. Boekbinders- en Typografenbedrijf Met groote meerderheid vein stemmen aanvaard De Ned. Chr. Grafische Bond heeft met afgevaardigden uit de verschillen de afdeelingen een landelijke binders vakgroepvergadering gehouden tot het nemen van een beslissing over de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor het boekbindersbedrijf. Na uitvoerige bespreking werd. deze aanvaard met 527 tegen 2 stemmen. Tevens werd een vergadering ge houden met afgevaardigden van de vakgroep typografen, tot het nemen van een beslissing over de nieuwe C.A.O. voor het boekdrukkers- en ras- t.erdiepdrukbedrijf. Na uitvoerige be sprekingen werd de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst aanvaard met 2037 tegen 43 stemmen. Politiebureau te Zeist in de asch gelegd De administratie gered Zaterdagmiddag even voor vier uur brak' brand uit op een hooizolder van den Ge meentelijken Reinigingsdienst te Zeist, gelegen achter het politiebureau. In korten tijd stond alles op de box enverdieping in lichter laaie. De gemeentelijke brandweer stelde alle pogingen in het werk om den brand te beperken, doch kon niet verhin deren, dat het politiebureau verloren ging. Er bestond veel belangstelling van de zijde xan liet publiek, dat van alle kanten tue- stroomde. In het gebouxv waren geen arrestanten aanxvezig. De administratieve bescheiden konden worden gered. Zeist zal een nieuxv politiebureau moeten bouxven. Het oude gebouxv, een voormalige Orangerie, voldeed trouxx-ens reeds lang «liet meer. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt kortsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1