KERK EN ZENDING Hoe werkt de wondere machine? ZATERDAG 28 MAART 1936 VIERDE BLAD NED. HF.RV. KERK Drietal: Te Amersfoort, A. Donszei* mann te Meppel, J- P. E. C. Eerhard te Hil* Jwotn en G. v. Veldhuizen te Hantum. Beroepen: Te Amersfoort, A. Dönszel- mann 1r MeppeL Te Si. Anna Parochie, D. Bender Ir De Wilp (Gron.). Aangenomen: Naar Vlissingen, J, J. Hietkamp te Serooskerke. GEREF GEM Tweetal: Te Krabbendijke, J. Fraanje fe Barneveld en M. Heikoop te Utrecht. Bedankt Voor Leiden, J. Vreugdenhil te Kampen, Ds. J. F. JONKERS Aangaande de ongesteldheid van Ds. J. F. Jonkers, Geref- Predikant te Schiedam, is te melden, dat zijn toestand ernstig blijft, hoewel na een complicatie eenige verbetering is ingetreden. Ds. Jonkers, die dezer dagen 30 jaren de gemeente te Schiedam diende, wordt te Ermelo verpleegd; het spreken valt hem zeer moeilijk en elke inspanning moet vermeden worden. Ds. Jonkers is 66 jaar oud. Ds. J. A. VISSCHER „Van de arme Friesche helde" Hoewel reeds bijna tien jaren weer predi kant te Groesbeek, is Ds. Visscher, wiens 60 e verjaardag op Maandag a.s. valt, nog altijd beter bekend als de man van de arme Friesche heide. Het is een diep spoor, dat Ds. Visscher, sedert hij in 1903 te Rottevaile predikant werd, heeft getrokken door den akker der Inwendige Zending van ons land. Want niet alleen is door zijn be zield en bezielend spreken en handelen het aanzien van Frieslands Zuidoosthoek veran derd, maar ook heeft zijn schepping, de Ver. voor Ned. Landkolonisatie en Inw. Zending stimuleerend gewerkt op heel het terrein van de verheffing der maatschappelijk min- of onvermogenden ten platte lande. Dat daar bij Evangelie en toegepast Christendom aan zijn streven ten grondslag lagen, heeft den onvers aagden baanbreker een eereplaats doen verwerven in Christelijk Nederland. In ons blad zijn meermalen feuilletons ge plaatst van den ook met schrijverstalent ge- sierden werker. Stellig zal op 30 Maart niet vergeten wor- der wat Ds. Visscher beoogd èn bereikt heeft. óók door zijn boeken (wie kent niet „Het land van oude Lutske", „Sietske", e.d.!). en ook door zijn thans nog bekleede f u cc tie als secretaris der Ned1. Centrale voor practische werkverschaffing. DE SCHORSING VAN Ds. J. G. KNOTTNERUS Het class, bestuur in verzuim Van het classicaal bestuur van Zutphen heeft Ds. Rnottnerus te Varsseveld een schrijven ontvangen d.d. 23 Maart j.L, waar in het „met leedwezen erkent", dat het de uitspraak der schorsing van 11 Maart in werking heeft doen treden, voordat zij de kracht van einduitspraak had gekregen. Daarmede waren zijn rechten bekort, die hem voorbehouden zijn, zoolang de termijn voor hooger beroep of aanvraag om herziening of vernietiging, niet verstre ken is. In Varsseveld wordt intusschen druk ge- teekend op protesten tegen de schorsing, o.m. door 109 werkloozen cn 531 leden der ge meente. EMERITAAT Ds. W. DE LEEUW Na een diensttijd van bijkans 46 jaar heeft Ds. W. de Leeuw, Ned. Herv. predikant te Groote LAndt (Gem. Zwyndrecht) tegen 1 Juni a.s. hij het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland eervol emeritaat aangevraagd. Ds. de Leeuw werd in 1861 geboren en in 1889 candidaat in Utrecht, om 25 Aug. van dat jaar te Wilsum (O.) het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1895 naar Altforst, welke standplaats in 1900 met Daarle verwisseld werd. Sinds 30 Nov. 1902 arbeidt Ds. de Leeuw in zijn tegenwoordige standplaats. Ds. de Leeuw is scriba van den ring Zwijndrecht. KERKBOUW TE GOUDA De Geref. Gem. te Gouda heeft met alge- meene stemmen besloten tot aankoop van een stuk grond voor den bouw van een nieuwe kerk die 1200 zitplaatsen tellen zal. Met enkele weken zal de bouw worden aanbe steed door de Fa. Gebr. M. en P. v. Boven te Hillegersberg. RESTAURATIE KERKORGEL In de Hervormde Kerk te Hekelingen is in gebruik genomen het geheel vernieuwde kerkorgeL Het oude bouwvallige instrument is veranderd in een prachtig werkend orgel, dat zoowel door toon als afwerking alle waardeering verdient De werkzaamheden, uitgevoerd door de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes, eeren den maileer. INDISCHE COMMISSIE In de vergadering van het kerkbestuur der Protestantsche kerk op 24 Februari j.l. werd onder meer de functie van de voormalige Nederlandsche commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Oost- en West- Indië besproken. Het kerkbestuur had reeds eerder aan deze „Indische commissie" ver zocht om aan te blijven, doch preciseerde thans nader, dat verschillende functies en kwaliteiten dezer commissie na de zelfstan digwording van de Indische kerk verande ring ondergaan. GIREEREN ZONDER NAAM Het is weinig, misschien wel heelemaal niet bekend, dat men giften voor een of an der weldadig doel ook per giro kan overma ken zonder zijn naam te noemen. Om dezen vorm van geld overmaken te bevorderen, h,ceft de directeur van den Postchèque- en Girodienst een speciaal nummer ingesteld, dat voor het anoniem gireeren bestemd is, nl. nr. 400. Op de kennisgevingen van bijschrijving be treffende deze girobiljetten behoort dan tor plaatse, beschikbaar voor mededeelingen be treffende de betaling, de duidelijke aanwij zing „Geheim" te worden vermeld, gevolgd door den naam en het adres van hem, voor wie de bedragen zijn bestemd. Desverlangd zal een korte toelichting omtrent de reden of het doel van de betaling daarbij vermeld kunnen worden. Zijn de begunstigden reke ninghouder. dan zal ook hun postrekening nummer moeten worden aangegeven. (Men kan dus ook per postchèque overmaken vla nr. 400). Zoodra zulk een overschrijving op postre kening 400 heeft plaats gehad, zorgt de Postchèque- cn Girodienst voor de overma king van het bedrag en de persoon of stich ting, voor wie het bestemd is. blijft on kundig van den naam des afzenders. JUYNBOLL-STICHTING In de plaats van den ten vorigen jare over leden mr. J. e. Boddaert is tot penningmees ter der Juynboll-stichring van Theologische Studiebeurzen gekozen de heer e. H. van Burmania Baron Rengers, Bankastraat 100. Nevens de predikanten-provisoren dr. e. J. W. Posthumus Meyjes en dr. H. Schokking is als secretaris-bestuurslid werkzaam de heer jbr. mr. G. C. von Weiier, Bankastraat 151, tot wien men de correspondentie inzake studiebeurzen gelieve te richten. generaliseeren en SPECIA LI S EEREN Van elk dezer twee een voorbeeld (zooate (ds.) H. V(eldkamp) in 't Friesch Kerkblad er geeft:) Generaliseeren: „In de practijk zijn de zondaren: de over- speler8, roovers, spelers, dieven woekeraars enz. Daar praten we over op visite. Hebt u dat al gehóórd? 't Is toch zoo vreeselijk, en dat de naam dee Heeren er zoo door gelasterd wordt! En dan die „zwakke broeder", die ge regeld dronken is en z'n vrouw mishandelt! Wat wou ik drinken zes u, Rijnwijn of Roode port? Daarna gaan we voldaan naar huis. We zijn óók „zondaren", zeker, tollenaren zelfs, en we danken ook God wel in stilte dat we niet zijn als die Farizeën. Voor de reet zijn we trouw en 9taan pal". S p e c i a 1 i s e e r en „Van zuster Monstra kan gezegd worden wat eens van Nabal werd beweerd. Gelijk haar naam is, alzoo is zij, want ze ie op de penning. Zij klaagt er over, dat ze weinig aan de preek heeft, want de raensch wordt er niet op t diepst vernederd. Als de broeders er voorzichtig op wijzen dat de bijdrage voor de kerk wel wat hooger kon zijn, stuift ze op vanwege de vrees voor specialisatie. Want ze wil van zonde wel hooren, doch geldgierigheid hoort daar volgens haar niet onder Of, lie ver, dat toch eigenlijk wel, maar geldgierig is zij niet. Ze begrijpt niet waar dominé (die vijf kinders heeft) z'n veertig gulden in de week laat en de diakenen moesten maar eens weten hoe het geld der gemeente door de ar men werd besteed. Allemaal hoogheid tegen woordig. Zóó royaal had zij er nooit van ge leefd". Kerk en Staat in Duitschland Dr. Zoellner over de Inwendige Zending Het hoofd der Duitsche Evangelische kerk dr. Wilhelm Zoellner heeft te Berlijn voor den Centraal Bcmd voor Inwendige Zending gesproken en daar de positie der inwendige zending aldus geformuleerd: „De inwendige zending", aldus dr. Zoell ner, „neemt in den nieuwen staat een prin cipieel andere positie in dan in den tijd van het voorbijgegane systeem. Moest zij toen noodgedwongen zich in de ruimte tusschen staat en kerk bewegen en daar met de poli tieke partijen worstelen om den eereprijs van de sociale daad, zoo kan zij in den nieuwen staat, die zich de welvaart van het gan6che volk ten doel gesteld heeft, slechts dan be staansrecht behouden, als zij werkelijk en met vollen ernst in dienst en opdracht van de kerk optreedt". Calvinistisch Weekblad. Redactie: dr C. Bouma, Prof. dr A, Sizno, dr C. Tazelaar en Prof. dr 3. Waterihk. Het nummer van deze week is weer rijk gevariëerd van iflhoud. Wie het „Calvinis tisch Weekblad" leest, blijft op de hoogie van actueele vraagstukken, die Calvinisten belang inboezemen. Voor slechts 2.50 per halfjaar bent U abonné. N.V. W. D. MEINEMA, Delft. OPVOEDING EN ONDERWIJS Prof. OTTORXNO ROSSI t Professor Ottorino Rossi, rector van de universiteit van Pavia, en psychiater van wereldvermaardheid, is op 59-jarigen leeftijd overleden. PENSIONNEERING VAN HOOGLEERAREN Op 65-jarigen leeftijd Bij de curatoria der Rijksuniversiteiten en bij het curatorium der Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam is het denkbeeld aan de orde gesteld van het scheppen van de mogelijkheid, hoogleraren en lectoren ver vroegd te pensionneeren. Daartoe, als de regeering er mede accoord gaat, is, volgens het Hbld., wijziging van de Hooger Onderwijswet, die den pensioenge rechtigden leeftijd voor deze categorie op zeventig jaar stelt, noodig. ONDER WIJSBENOEMINGEN Nijkerkerveen. Chr. Scihool. Tot hoofd: de heer J. de BruiJn, hoofd der Chr. School te Kerkrade. Wagenborgen. Chr. Nat School. Tot hoofd: de heer W. de Vries te Schild- W<Mdf'ddelstum. Bijz. L. School. Tot kw. m. a.: de heer P. Zuidhof te Aduard. De Unie-collecte Zeven en vtjfUgste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel Lijst 36 (l*at«te Ujat) Transport van lijst 25 Den An del (Or.) (nagtften) Helllaerlee Nieuwe Pckola I Stadskanaal-Afdraai Thezlnge Weeternleland Oo.*terend bij Sneek Letnelerveld Wijthmen Gllnd (Achterveld) Zutphen Amersfoort Nieuw-BetJerland Stad a/h. Haringvliet Helmond 83.26 123.— 67.60 186.75 60.— 311.90 87.42 72.56 161.50 62.75 87.80 839.50 Totaal van 660 Locale Comlté'a ƒ77.204.42 De lijsten zijn hiermede afgefloten. De totaal-opbrenget la plro. ƒ6000 lager dan die van het vorige Jaar. Na de stijging van het vorige Jaar trad dua weer een daling ln. Toch vermelden wij met dankbaarheid, dat ons Christelflk volksdeel ook dit Jaar wev met liefde zijn offer voor de echoot met den Bijbel heeft gebracht. Aan onze trouwe correspondenten en districts commissarissen, die bel<}en tot dit resultaat medewerkten, en aan de gevers, betuigen w(J onzen haj-telIjken dank. Dank zijn wij ook verschuldigd aan Christelijke pers voor de bereidwilligheid, waarmede zij onze lijsten opnam. Mr J. J. HANGBLBROEH, Examens Academische examens. Lelden. Geel.: Rech ten i cand.ex., de heeren R. A. Keuls, D. van Byslnga, F. K. Vllelander Hein, R. J. Brdbrlnk. Klaas. Letteren: doet. ex.. mej. M. Muya v. oe neeren L. P. Schrelnemachere en C. J. M. Beukers: artsex. Ie ged.. de heeren J. P. Guépln. J. van Buren en W. Brièt; artsex., mej. A. M. CHRISTELIJK PSYCHOLOGISCHE CENTRAL^ VOOR SCHOOL EN BEROEP Jaarvergadering te Utrecht In de heden te Utrecht gehouden ver gadering van bovengenoemde vereenig ing heeft Drs. J. H. Ruysch van Dugteren gesproken over „De practijk der voorlichting bij beroepskeuze". Spreker memoreert allereerst de Eerste Nederlandsche Psychotechnische Tentoon stelling, dit jaar te Amersfoort gehouden. De bijna drieduizend bezoekers hebben zich al len kunnen overtuigen dat het tentoonstel- lingsbestuur terecht het motto: „werken naar aanleg" gekozen had. Is men in ons land wel al zoover, dat dit motto tot een dwingenden eisch is geworden? De Christelijk Psycholo gische Centrale heeft veel pionierswerk ver richt op het terrein der beroepskeuze-voor lichting. Sinds, als gevolg van bezuinigingen in verschillende steden van ons land deze voorlichting werd overgelaten aan het par ticulier initiatief, werd de taak der Chr. Psy chologische Centrale nog zwaarder. Een dankbare taak Maar liet la een dankbare taak. Alleen al in het Christelijk Bureau voor Beroeps keuze te Amsterdam steeg het aantal aan vragen om een Psychotechnische keuring met 200 pet. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat dit werk in een dringende behoefte voorziet. En geen wonder. Juist in tijden van ecnomische depressie en groote jeugd-werkloosheid is het probleem der beroepskeuze voor vele ouders niet meer zonder hulp oplosbaar. Jam mer, dat er nog altijd velen zijn, die zich te Iaat tot de voorlichtende instellingen wen den. Bekend toch zijn de statistieken betref fende M.UIi.O. en Middelbaar Onderwijs Het percentage mislukkende leerlingen op deze scholen is verbluffend hoog. Ook de gegevens van het Gemeentelijk Bureau van de Statistiek te Amsterdam geven over 1935 een zeer somber beeld te zien. De kosten van het M.U.L.O. en Middelbaar onderwijs worden hierdoor noodeloos omhoog gejaagd. Doch dit is niet het ergste. Werken naar aanleg Erger is dat vele Jonge menschen een of meer kostbare jaren verliezen, omdat ze niet „werken naar aanleg". Hoe vaak ondervindt de beroepskeuze-adviseur dat de tijd om de juiste richting in te slaan voorbij is, maar zelfs als het nog niet te Iaat is, dan nog heeft het kind onnoodig geleden onder den sterk deprlmeerenden invloed van te zwaren geestelijken arbeid. Het altijd weer gesteld worden voor opgaven waaraan niet kan worden vol daan, wekt bij het kind een sterk gevoel van verzet niet alleen, maar ook van minderwaardigheid. De lust tot werken verslapt, de jonge energie dooft uit, een zekere onverschilligheid ten opzichte van de toekomst ontwik kelt zich en dit zijn de candidaten die op het Beroepskeuze Bureau mede- deelen dat ze alles wel goed vinden als ze maar van school af mogen. Aan de hand van een aantal voorbeelden uit de praktijk toont spreker dan aan hoe noodig het is, t ij d i g voorlichting te vragen. In het afgeloopen winterseizoen werden door het Christelijk Bureau voor Beroeps keuze te Amsterdam niet minder dan 15 Ouderavonden georganiseerd op verzoek van schoolhoofden, schoolbesturen of oudercom missies van Lagere en Nijverheidsscholen. Samenwerking met onderwijs Het Amsterdamsch Bureau stelt zioh op het standpunt, dat er een hechte samenwer king tusschen de betrokken onderwijskrach ten en het Bureau moet zijn. Vandaar dan ook dat nimmer adviezen worden verstrekt buiten de school om. Een kort verslag van de resultaten van het Psychotechnisch onder zoek wordt aan de school gezonden, onder mededeeling van het advies, dat het Bureau wensebt uit te brengen. In de gelukkig zeer zeldzame gevallen waarin de school anders oordeelt, wordt door nader overleg getracht toch tot een gemeenschappelijk goedgekeurde richting te komen. Het is sprekers vaste overtuiging dat bij een zóó belangrijke vraag als die betreffende de toekomst van een kind geen enkel gegeven mag worden ver waarloosd, wat dienen kan tot nauwkeuriger bepaling van het te geven advies. Spreker doet een beroep op alle Bureaux en Commissies, het Amsterdamsch voorbeeld in deze na te volgen, en spreekt den wensch uit, dat de samenwerking met de school ook in andere plaatsen even hartelijk moge zijn. Maar er zijn meer bureaux, die dezen steun candidaten aan een psychotechnisch onder zoek te doen onderwerpen. Ook voor het Amsterdamsch Christelijk Bureau brengt dit hooge kosten met zich mee. Sinds twee jaax vraagt het Bureau daarom aan de ouders een bijdrage naai- vermogen in de onkosten. Hierdoor bleef het mogelijk te voldoen aan alle aanvragen ondanks het steeds toenemen de aantal keuringen. De Christelijk Psycho logische Centrale steunde ons werk op bui tengewone wijze. Maar er zijn meer bureau die dezen steun niet kunnen ontberen. Spreker doet daarom ten slotte een dringend beroep op allen die op eenigerlei wijze dit mooie werk van par ticulier initiatief zouden kunnen steunen. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Stockholm en Wisby 768.8 Laagste stand te Valentia 751.5. Stand vanmorgen halftwaalf 760.0. WEERVERWACHT1NG Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, zwaar of half bewolk, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het Scandinavische hooge drukgebied is weer in beteekenis toegenomen en heeft rich Oostwaarts over Finland en Zuidwaarts over de Randstaten, Polen en Duitschland uitgebreid. Aan zijn Noordzijde wordt hte aangetast door ©en daalgebied dat uit de Poolzee Oostwaarts trekt en dat in'N. Noor wegen sneeuw veroorzaakt Over Finland en midden-Zweden vriest het nog matig. Het verdere Scandinavië heeft lichte vorst tot temperatuur over het vriespunt. Nog steeds blijft in het Westen en Z.W de depressie stationair. Op de oceaan schijnt zij in diepte te zijn toegeno men. doch over Frankrijk en de Britsche eilanden verloor zij wat aan beteekenis. De temperaturen in IJsland, Groot-Brit- tannië en Ierland, onze omgeving en West- Frankrijk zijn nog boven normaal. Ook in Duitschland is de temperatuur nog vrij ver boven haar normale waarde. Het weep blijft over de Britsche eilanden en het grootste gedeelte van het vasteland nog vrij somber. Alleen in onze omgeving is het helder. De regenval had over het al gemeen minder te beteekenen dan gister. Eenige toeneming van bewolking lijkt wel waarschijnlijk. Overigens zal ln het zachte weer nog weinig verandering komen. De regenkansen zijn gering. THERMOMETERSTAND: Stand vanmorgen halftwaalf 14.6 C 29 MAART Zonsopgang 6.43 uur. zonsondergang 6.27 uur Maan op v.m, 9.27 uur, onder van. 1.48 uur Eerste Kwartier 9.42 uur nam. 80 MAART Zonssopgang 5.41 uur, zonsondergang 6.29 uur Maan op van. 10.37 uur, onder vjn. 2.27 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 29 MAART Van 's avonds 6.57 uur tot 'smorgenp 5.11 uur 30 MAART Van 's avonds 6.59 uur tot 's morgens 6.08 uur Doyer en de heeren W. J. de Vrlea, M. Mlete en A. J. E Ebee. Rechtsgeleerdheid: doet «x^ de heer J. Wolf eren. Amsterdam. Gesl.: Wis- "en Natuurk. (hoofdvak dlerk.): doet. ex.. mej. A. W. v. Dijk. Rechten: cand.ex., mej. A. Bongera Utrecht Geel.: Geneeskunde: seml-artsex., de heeren A. W. Monster en J. H. Mooas; artsex.. de heeren P. W. Koch en P. H. Roee&lngrh Tandheelkunde: theor. ex. Ie ged., de heeren A. E. ten Broeke en J. J. W. Brands: ld. 2e ged.. mej. G. Widdershoven en de he»r A. H. v. d. Lee. Klaas. Letteren: doet. ex.. mej. C. J. Eljkman Kunstgeschiedenis: candex., mej. J. V. Ch. v i o i u a. ui. rieo. nanaeisnoogeacnooL Gesl.: Handelswetenschap: doet ex.. de. heeren, H. A- Seller, D. Boersana en F. Tleléman. ~T: W. G. D. Murray, Rotterdam. ring Vlissingen en de heer F. W. 'Kleve.' Helder Lelden. Gesl. de heeren A. H. Breun, J. K. v. d. Zeep, C. H. M. Roemer en mej. L. Huaem&u GIFTEN EN LEGATEN Het Groene Kruis te Warffum ontving van wijlen Mej. M. A. Jansonius te Vries (Dr.) een legaat groot f 5000. LAND- EN TUINBOUW De nieuwe baconregeling Protesten allerwegen Een aantal conservenfahrieken heeft langs lelegrafischen weg nogmaals een dringend beroep gedaan op den minister van den landbouw en visscherij om de beperkende be palingen voor de baconfabriekanten betref fende nevenbedrijven nog te handhaven in afwachting van een grondig onderzoek. Zij zullen het ten zeerste op prijs stellen indien eenige hunner afgevaardigden aan dit on derzoek mogen deelnemen. Daar de beper kende bepaling nu reeds drie en een half jaar bestaat kan volgens adressanten een verlenging van enkele weken niet van over wegend bezwaar zijn en vertrouwen zij des te meer, dat de Minister aan hun verzoek gevolg zal willen geven. Minimum-prijzen consumptiemelk Ingaande 29 Maart 1936 zullen de volgende minimum-prijzen voor consumptiemelk gel den: In Leeuwarden, Franeker, Harlingen, Sneek, Groningen, Assen, 9 cent. Alle overi ge plaatsen in Friesland. Groningen en Drenthe 8 cent. In Avereest, Ambt-Harden- berg en Nieuwleuzen. 7 cent en in de andere gemeenten van Overijssel 8cenL In de plaats Apeldoorn en de dorpen Beekbergen, Uche- len en Hoog-Soeren, verder Arnhem, Nijme gen, Beek en Berg en Dal 9 cent In Apel doorn, uitgezonderd het reeds genoemde deel, Culemborg, Doesburg, Ede. Geldermal- sen. Harderwijk, Nijkerk, Renkum. Rheden. Tiel, Voorst, Wageningen, Winterswijk, 8 ct. In alle overige gemeenten van Gelderland 7 cent In Brunssum, Heerlen, Hoensbroek, Kerkrade, Maasbree (voor wat betreft het gedeelte omvattende de plaats Blerick), Maasniel, Maastricht, Meerssen, Roermond. Schaesberg, Tegelan, Venlo, 9 cent In alle andere gemeenten in Limburg 8 cent. In Boxtel, Breda, Eindhoven, Geldrop, Ge- mert, Hilvarenbeek, Ginneken en Ba vel. Helmond. Oss, Prinsenhage, 9 cent In all$ overige gemeenten va nNoord-Brabant 8 cL In geheel Zeeland 9 cent. In 't consumptiemelkgebied van Utrecht en oorts in Baarn, Driebergen-Rijsenburg, Soest, 9 cent. In de overige gemeenten van Utrecht 8 cent In het consumptiegebied van Zuid-Holland, uitgezonderd Pernis, Hoog vliet, Rhoon, Poortugaal, 9 cent. In de ove rige gemeenten van Zuid-Holland 8 cent In het consumptiemelkgebied van Noord- Holland en voorts in Alkmaar, Bergen, Bla- ricum, Castricum, Edam, Heilo, Den Helder. Hoorn, Laren, Monnikendam, Purmerend en Uitgeest 9 cent. In alle overige gemeen ten van Noord-Holland 8 cent, Een gecompliceerd stuk techniek voor leeken duidelijk gemaakt Voorop zij gesteld, dat het onmogelijk 16, binnen het kader van een kranten-artikel de lezer een duidelijk beeld te geven van de ingewikkelde techniek der moderne Telex machine en .van de gecompliceerde combina tie van omzettingen, stroo insluitingen, scha kelingen, enz., die zich in zend- en ontvang toestel voltrekken tijdens het overseinen van berichten per Telex. De technisch-onderlegde deskundige, die daarvoor belangstelling heeft, doet het beste, zich te wenden tot den Verre- schryverdienst van het Hoofdbestuur van P.T.T., Amaliastraat 15 te 's-Gravenhage, waar men hem misschien de gewenschte in lichtingen zal kunnen geven of litteratuur over de Telex zal kunnen verschaffen. Voor het overbrengen van een teeken wordt een combinatie van stroomimpulsen uitgezonden over een tijdruimte, die verdeeld is in 5 gelijke deelen. Het is mogelijk, zoo'n deel stroomloos of stroomvoerend te maken en deze stroom voerende of stroomlooze on- derdeelen kunnen over de 5 eenheden op 32 verschillende wijzen gegroepeerd worden. Als voorbeeld diene de combinatie voor de letter a: 2 onderdeelen stroomvoerend, de 3 volgende stroomloos, voor letter b echter: 1 stroomvoerend, 2 stroomloos, 2 stroomvoe rend. Zoo heeft elke letter zijn eigen vast gelegde combinatie. Deze combinatie moet dus tot stand komen door het neerdrukken van de 1 ettertoets en men heeft dit probleem op vernuftige wijze opgelost, met 5 z.g. zenderrails. Deze rails bevinden zich onder de toetshefboomen en rusten op glijstukjes, waardoor zij naar links of naar rechts kunnen schuiven. De boven kant van elke rail is voorzien van schuine inkepingen. Al naar de richting van de af schuining wordt een rail, als de verticaal neergedrukte toetshefboom op de schuine kant drukt, naar rechts of naar links gescho ven. Het is nu mogelijk, voor elke letter de geldende combinatie in de 5 zenderrails, die eronder loopen, vast te leggen. De naar rechts geschoven zenderrail is aan het uiteinde verbonden met een console, die een contacthefboom kan openen of sluiten. Door het neerdrukken van de toets is tege lijkertijd een zenderas in werking gesteld, die tijdens de uitzending der vijf stroomimpul sen één omwenteling maakt. Tijdens deze omwenteling worden de stroomimpulsen uit gezonden, en van den stand der contacten hangt het af, of deze impulsen stroomloos of stroomvoerend zijn. In werkelijkheid is voor de omwenteling van de zenderas ook een stroomimpuls noodig en is er een zesde con tact noodig, die de as in werking stelt. Door een stroomimpuls, die op de 5 gecombineerde letterimpulsen volgt, wordt met behulp van hetzelfde zesde contact de as weer stopgezet, zoodat elke toets, dien men aanslaat, één om wenteling van de zenderas veroorzaakt en in feite zeven impulsen opwekt Aangezien ech ter de start- en de stopimpuls voor elk tee ken gelijk zijn, spelen zij bij de combinatie geen rol. Aangezien de duur van een impuls is vast gesteld op 1/50 seconde, kunnen per minuut maximaal 3000 impulsen worden uitgezon den. Deelt men deze door 7, dan komt men tot ongeveer 428 teekens per minuut, die de Telex kan overbrengen. Welke leek zal het wagen, te beschrijven wat er zooal met de stroomimpulsen gebeurt Een zenderrail. die door het neerdrukken van de toets terzijde wordt geschoven. Onder elke toets bevinden zich naast elkaar vijf van deze rails. en welke verrichtingen in het wonderlijke EOQ 2 □Hl HH1111 □biuurnm l&LKl BLANK 1TW TCRlttLOOewfcGEn I NR NIUVCRMCL TCeMSN*. VOOR •UZONO'"!« OOO.E1NDEN Q WWIB? QQlIr/JI aam □ai mm&mk aam-mm/ H21 iiül 'Sxsmwmm Schema van combinaties van stroomimpuU sen voor het overbrengen der verschillende teekens. Hetzelfde combinatiebeeld komt ook tot uiting in de perforatie van elk teeken in de ponsband. toestel zij veroorzaken, alvorens zij de zen der verlaten en nadat zij in de ontvanger zyn binnengekomen en versterkt. Het zij voldoende, te weten, dat in de ont vanger weer in de voor elke letter karakte ristieke combinatie door de stroomimpulsen contacten worden gesloten, ankers afvallen en hefboomen worden opgetrokken, die ten slotte de correspondeerende typehefboom op trekt, waarna de motor de type met kracht tegen het papier slaat, zoo als trouwens in de zend-telex elke beweging, die door stroomim pulsen wordt opgewekt, door motorkracht wordt volbracht. De 32 combinaties zijn natuurlijk niet vol doende om alle letters van het alphabet, de cijfers 1 tot 10 en verder alle leesteekens over te brengen. Daarom past men hetzelfde systeem toe, dat op elke schrijfmachine wordt toegepast, door het aanbrengen van twee teekens op elke type en het omhoogbrengen van de wagen, waardoor dan het bovenste teeken op het papier wordt gedrukt. Hoofd letters kent de Telex echter niet. De wagen wordt teruggetrokken of op een nieuwen regel gesteld door hefboomen, die eveneens door een der 32 combinaties in werking wor den gesteld, zoodat men op de zend-telex slechts den daarvoor bestemden toets behoeft aan te slaan om de ontvang-telex op een nieuwe regel te laten verspringen, den wagen terug te halen of zoo noodig omhoog te bren gen. Bovendien kan een bepaalde combinatie, waarvoor op de zend-telex alweer een be paalde toets moet worden aangeslagen, de motor van het ontvangende toestel starten. De Telex-machine, zooals deze door P.T.T. bij de abonné's wordt geplaatst, bevat zoo wel een zender- als een ontvang-inrichting en vormt dus een combinatie, waarmee men zoowel kan zenden als ontvangen. De automaat, waarover in een ander ar tikel mededeelingen worden gedaan, is uit sluitend bestemd om te zenden. De geper foreerde strook, die over een door een motor tje aangedreven as erdoor loopt, drukt op 5 contactjes. Op de plaatsen, waar een gat in de strook is geponst, wordt het contactje echter niet omlaag gedrukt en dus niet ge sloten. Men begrijpt hieruit reeds, dat voor elk teeken de gaatjescombinatie overeen stemt met de vastgestelde combinatie van stroomimpulsen. Bovengenoemde prijzen gelden niet voor den verkoop van melk aan wederverkoo- pers en aan degenen, die tenminste 100 liter melk of een zoodanige hoeveelheid melk en room, als overeenstemt met tenminste 100 liter melk, per week afnemen (z.g. groot verbruikers). Voor de omrekening van room in melk wordt 7 liter slagroom of 14 liter koffie room gelijk gesteld met 100 liter melk. Nadrukkelijk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat niet, evenals voorheen bij de uitvoering der z.g. halfvrijwillige consumptiemelkregeling, de overtreders van het prijzenvoorschrift her haaldelijk zullen worden gewaarschuwd al vorens strafmaatregelen worden getroffen. Bij het .onstateeren van ontduiking van bovengenoemde minimum-verkoopprijzen voor consumptiemelk, gepleegd door bij de Nederlandsche Zuivelcentrale georganiseerde melkvergunninghoudens, zal onmiddellijk tot tuchtrechtelijke vervolging worden overge gaan, waardoor ongeacht eventueele an dere op te leggen straffen een verdere ongestoorde uitoefening van het bedrijf der overtreders in gevaar wordt gebracht. Officieele Berichten PROMOTIE Bij K.B. van 16 Maart 1936 la aaa den heer H. J. Nauta, werkzaam op burgerrechtelijke overeenkomst bij de Hoogere Krijgsachool als leeraar ln de Javaanache en Malelsche talen en ln bet Mohammedaans oh recht, de persoon lijke titel verleend van hoogleeraar. ONTSLAGEN WEERMACHT Bij K.B. van 35 Maart 1936 la op bet daartoe door hom gedaan versoek. een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den res.-eerste-lultenant L. M. van Z wleten de Blom. van het 11e regiment Infanterie: Is met Ingang van den datum van dit be sluit: le op het daartoe door hem gedaan verzoek. n eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den res.-eerste-lulL der Infanterie W. H. Tasseron; 2« bij de Koninklijke inarlne-reserve be- der mariniers IV. zeemacht Bij besohikking van minister van Defensie zee der 2e klasse der Konlnkltlku reserve J. F. G. Haentjens den len Mei 1936 geplaatst bij den onderzeedienst te Wlllems- Ma. „Gelderland"; GEMENGD NIEUWS HET KIEVITSEI VAN DE VELUWE De 13-jarige Jan Loois, die dezer dagen het eerste kievitsei ln de omgeving van Apeldoorn had gevonden en aan Prinses Juliana had gestuurd, moest in verband daarmee bij den burgemeester van Apel doorn komen. Deze bedankte hem namens do Prinses voor hot kievitsei en gaf hem als belooning een rijksdaalder. VOLENDAMMER BOEVEN Te Volendam zijn twee mannen aan gehouden. die jongens tot diefstallen zou de hebben aangezet, speciaal tot het weg nemen van bokkingkistjes. De jongelui rtok- ken later er zelf in groepjes op eigen houtje op uit Zoo nam een hunner eens uit hotel Spaander een vaatje bier weg, verstopte dit en trok er eiken dag op uit om een glaasje van het vocht te nuttigen. De jongens werden aan een verhoor onderwor pen en hebben een bekentenis afgelegd. Ge bleken is, dat sommigen hunner zelfs eeit winstje van bijna f 80 per week maakten. De hoofddaders blijven echter ontkennen. De jongens, tegen wie proces-verbaal is op gemaakt en die allen minderjarig zijn. zijn op vrije voeten gesteld. CRISIS-PUBLICATIE Prijzen versch rugspek De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen, welke voor bij haar ingeleverd versch rugspek worden be taald met ingang van Maandag 30 Maart a.s. verhoogd zijn en zullen bedragen: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 K.G. 0 52 per KG B-spek van 21-27.9 KG. 0.51 per KG. C-spek van 18—23,9 KG. 0.49 per KG. D-spek van 13-17,9 K.G. 0,40 per KG G-spek van 10—12,9 K.G. 0,41 per KG G-spek van 10—12,9 K.G. 0,41 per K.G H-spek van 8- 9,9 K.G. 0.38 per KG* ik van 6- 7,9 KG. 0,36 per K.g! Deze zonder achterkinkel De overige voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7