Veivolq vetluial EENZAMEN 345 door A.v.dVlttguW alop 13) Het sprak van zelf dat ze hem kwamen geluk- wenschen, en zoo groeide de club jongelui, die om ruimte te maken al naar de serre verhuisd was, nog steeds aan. Binnen in de rustiger sfeer van de kamer zaten de oude luidjes; Matelone, deftig oud dametje, wat fijntjes in haar zwarte japon, scherp afstekend tegen het matte gezicht en het witte haar, keek nu en dan glimlachend naar do serre waai- het wat luidruchtiger toeging. Marijke, hoewel ijverig geholpen door Truus Klots, kwam daar nog handen te kort om te bedienen, want Bep mocht dien avond niets doen voor Lars. Voor ze vertrokken spraken de heeren Klots en Vronensteyn af dat ze de volgende morgen bij den burgemeester aan huis zouden komen om Lars zijn vermogen te overhandigen. Beeds het vorige jaar was hij meerderjarig gewor den, doch Matelone had het beter geacht dat hij zijn studie voleindigen zou zonder te weten dat hij in het bezit was van zoo'n groot vermogen. De beide voogden hadden dit besluit dadelijk goedgekeurd, maar nu was het tijd om het hem ter hand te stellen. Dus vroeg de heer Vronensteyn bij zijn vertrek aan Lars of hij de volgende morgen op zijn kan toor kon zijn, om half elf. „Zouden ze soms nu al een baantje voor me hebben, tante?" vroeg Lars toen hij later met Matelone nog even na praatte. „Wie weet!" glimlachte ze. De volgende morgen was Lars op tijd present, maar keek zeer verwonderd toen even later ook dokter Klots binnenstapte. Het werd erg officieel, vond Lars toen de beide heeren aan tafel gingen zitten en hij een plaats kreeg aan de breede kant tegenover hen. Dan begon de burgemeester hem te vertellen van de schipbreuk van de „Snarken" en wat hij als strandvonder in de boot gevonden en geborgen had. Hij vertelde hem van de papieren en de be scheiden, de geldswaarden die hij uit de boot had en die welke hij door tusschenkomst van het Zweedsche consulaat had verkregen, ook de som die hij had ontvangen bij de verkoop van het huis en de verdere eigendommen van Lars' vader. „Lars", zoo besloot de burgervader, „mijn vriend Klots en ik zijn je voogden geweest." „Ik geloof niet dat je dat ooit geweten hebt, want jc hebt het nooit noodig gemaakt, dat wij ons als zoodanig hij je lieten gelden, maar ons geweten gebood ons je goederen naar onze beste krachten te beheeren, en dat wc daarin geslaagd zijn, kun jc opmaken uit de berekeningen, die jc zullen bewijzen dat in die jaren je kapitaal nog aanmerkelijk vergroot is." „Lars, ik hoop dat de rijkdom die nu achter jo staat, je niet van werklust of energie zal beroo- yen, maar dat ze je in staat zal stellen je capaci teiten op te voeren en uit te werken tot hetgeen yan je vei-wacht wordt, en dat je veel bereiken, ikan, bewijst je dissertatie". Geroerd stond Lars op en drukte de beide mannen de hand. In het eerste oogenblik kon hij geen woord uitbrengen. Hij, de eenzame, die alleen door tante Matelone was grootgebracht, had naast zich geJiad twee rechtschapen mannen, die het fortuin van zijn vader met een uiterste nauwgezetheid hadden ver zorgd en beheerd tot ze het konden overdragen aan hem. „Ik weet niet", zei hij eindelijk, „hoe ik u danken moet." „Ik wist dat mijn vader mij mijn naam had na gelaten die niet van roem ontbloot is, dat hij mij echter nog zoo'n fortuin naliet, daar heb ik nooit iets van vermoed." „Daarom kan ik u beiden niet genoeg danken dat gij dat op zoo'n onbaatzuchtige wijze voor mij beheerd hebt, en van harte hoop ik dat ik nog eens in de gelegenheid zal zijn u ook mijn dank te toonen." Daarna werd ook de ijzeren geldkist gehaald, waarin nog de contanten zaten zooals de burger vader die gevonden had, en tevens de sieraden van Lars' moeder, met een lijst erbij waarop de inhoud vermeld stond. „Neem nu alles mee naar huis, kijk het op je gemak na, en doe ons ieder, mijn vriend Klots en mij een stuk toekomen, waarin je meldt of alles accoord is bevonden." De papieren werden weer in de kokers gedaan en deze gingen met de geldkist in een handkoffer. Eerst wilde de burgemeester de gemeentebode mee geven, maar Lars kon hom gemakkelijk zelf dragen. Nog onder de indruk kwam hij thuis en liep met een door naar zijn kamer. Wat zou er met Lars zijn, dacht Matelone. Zou het hem overrompeld hebben; want dat was nog nooit gebeurd dat hij ineens doorliep naar boven. Maar daar alleen in de stilte van zijn kamer maakte Lars de kist open en haalde de sieraden er uit, liet ze dan fonkelen op zijn hand. Deze armbanden dit collier, deze speldjes, had zijn moeder gedragen, zijn eigen moederen met de hand voor de oogen poogde hij haar beeld in ge dachten terug te brengen. O ja, hij herinnerde zich haar nog wel; enkele voorvallen uit zijn prille jeugd, hoe zij met hem speelde in de tuin bij hun huis in Gothenburg; hoe ze hem leerde de racket te hanteeren, en hoo ze hem'hielp met schaatsenrijden. En dan 's win ters als liet vroeg donkerde, en vader nog niet thuis was, wat al sagen en legenden had ze hem dan verteld, als ze zoo samen bij de haard zaten en wachtten tot vader kwam. Doch dan langzaam aan vervaagde het beeld, en een ander kwam er voor in de plaats, de beeltenis van haar die hem had aangenomen als haar eigen kind, die hem had opgevoed en grootgebracht met een toe-gewijde liefde, die hem geleerd had en ge leid door de moeilijkste jaren heen, die hem ge wezen had op den Vader daarboven, bij Wien we nooit tevergeefs aankloppen om hulp of raad. Nu legde hij de sieraden allen te samen op een tinnen schaal, die op zijn tafel stond, sloot het verdere weg, en ging met de kleinoodieën naar beneden. „Tante Matte, u weet het wel, u weet er alles vandat ik zoo rijk ben." „Maar nu word ik tegelijkertijd in staat gesteld u een klein bewijs tc geven van mijn dankbaarheid; dat u al die jaren zoo'd onbekende aangespoelde jongen hebt giootgebracht" „Kies u nn eens het eerst iets van deze sieraden Een fraai gezicht op 2c beroemde Montmartre-basiliek te Parijs, welke thans als het ware schuil gaat achter de eerste lentebloesemt. tilt, als moeder het wist zou ze zeker zeggen dat zd u alle toekwamen." „Neen Lars, dat zal ik niet doen; ik ben een oude vrouw wier dagen geteld zijn; wat zal ik mij nog met sieraden tooien." „Een moet u er toch nemen, tante, dat moet." „Ik zou het heelemaal niet prettig vinden wanneer u niet een van deze kleinoodieën nam." „Dan wil ik graag dit armbandhorloge, dan kan ik zien of jullie op tijd thuis bent", antwoordde tante lachend. „De andere zal ik dan maar ineens aan Bep geven." „Neen Lars, niet allemaal tegelijk." „Bep is een eenvoudig kind, dat met weinig het meest tevreden is; geef haar nu als verlovingsring deze met die parel en dat kransje brillantjes; met jullie trouw dag doe je haar dit parelen collier om, en bewaar het andere voor latere gelegenheden." „Ik denk dat je er op die manier meer pleizier van zult hebben, dan wanneer je er haar nu mee over rompelt." „Ze zou dan misschien niet weten wat ze er van dragen zou." Dien avond kreeg Bep de ring. „Ik ben blij," zei ze, „dat je moeder die eerst gedragen heeft, ik houd niet van nieuwe dingen, het liefst heb ik sieraden waar een herinnering aan vastzit." Lars kreeg een ring van Beps vader. Een maand later kreeg Lans een benoeming als ingenieur aan de duinwaterleiding. Toen wilde hij ook trouwen, ze zouden dan dicht bij tante Matte een villa koopen. (Slot volgt) Uw belanqdfcllinq wcicncb De eerste zeiltocht om de wereld 't Is ruim 400 jaar geleden, dat Magelhaen met zijn vijf schepen, de Trinidad, de San Antonio, de Consepsion, de Victoria en de Santiago van San Lucar, aan den mond van de Guadalquivir het ruime sop koos, om op zijn tocht door de westelijke zeeën de Molukken te ontdekken. Dit feit werd na de ontdekking van Amerika een mijlpaal in de wereldhistorie. Nu pas kreeg men de volle overtuiging, dat de wereld inderdaad een bol is. De gebrekkige nautische kennis en hulpmiddelen in aanmerking genomen, mag oezo tocht wel een der stoutmoedigste genoemd wor den, die ooit ondernomen werd. Fernao de Ma gelhaen werd in 1840 te Sabrosa, een stad in het Noorden van Portugal, geboren als zoon van een aanzienlijke hidalgo. Hij kwam jong aan het Portugeesche hof, beoefende daar de zeer in trek zijnde wetenschappen wiskunde, geografie en zeevaartkunde, en kwam in aanraking met Mar tin Behaim, den vervaardiger van de eerste globo Waarschijnlijk is in dien tijd de liefhebberij voor ontdekkingstochten in hem 'gerijpt. In 1905 was hij een der 1500 manschappen, waarmee de eer ste Indische vice-koning Francisco d'Almeida met een eskader van 22 schepen naar Voor-Indië trok. In 1509 vertoefde hij in Malakka, het toen malige rendez-vous aer Arabische, Perzische, In dische, Burmaansche, Javaansche, Chineesche en Philippijnsche kooplieden. Door hen hoorde hij van het bestaan dor Molukken. De vijf schepen, waarmee Magelhaen er op uittrok, hadden teza men nog niet den tonneninhoud van een moder nen kustvaarder, het waren meer oude tjotters, die gedurende dc reis herhaaldelijk opgekalefa terd moesten worden. De levensmiddelen waren onvoldoende en slecht. Als nautische instrumen ten bezat men niet meer dan kompas, astrolabium en jacobsladder, waarmee men ongeveer do breedte kon bepalen, waarop men zich bevondj maar voor de lengte was men uitsluitend op een schatting omtrent den koers van het schip aan gewezen. Zoo zijn natuurlijk fouten van 700 zee mijlen voor den tocht om Kaap de Goede Hoop hoogst begrijpelijk. Do bemanning, aanvankelijk 205 koppen, leed zoo'n gebrek, dat er op 6 Sep tember 1522, dus na 3 jaar, slechts 18 terugkeer den. Niet minder dan GO man waren met de San Antonio op de Patagonische kust gedeserteerd. Het merkwaardigste van dezen ontdekkingstocht is, dat hij geen geld kostte. Het enorme verlies werd gedekt door do groote vracht specerijen, die de Victoria meevoerde. .<7 Spoorweg-statistiek Volgens de spoorwegstatistiek lagen er op 1 Jan* 1935 over de geheele aarde 1.317.657 km spoorweg* De Ver. Staten bezitten hiervan het leeuwenaan deel met 416.000 km. Daarna volgt Rusland met $1.500 km, vervolgens Duitschland met 687.000 km (waarvan 54.314 Reichebahnen). Op 100 vierkanten km. heeft België een spoor» lengte van 33.6 km., Duitschland 14.6, Zwitserland 14.2, Denemarken 12.1, Frankrijk 11.7 en Neder land 10.6 km. Wij hebben dus ln Nederland, vergeleken bij an dere landen, weinig spoorlengte, maaj* voor ons Jand met zijn .vele waterwegen toch genoeg, 348 KARREWIEL-RAADSEL De oplossing die men ons niet behoeft toe to zenden geven wij in het nummer van volgende week. Ter afwisseling geven we deze week eens geen kruiswoord- maar een karrewiel-raadsel. Een heel gemakkelijk is het niet, willen we eer lijk bekennen. Onlangs kregen we een vriendelijk briefje van den heer A. M. te Loosduinen, die van mcening is. dat de puzzles in ons Zondagsblad vaak te moeilijk zijn. Wij willen met deze wenschen gaarne rekening houden, maar men verge te niet, dat er ook tal van lezers zijn, die er heelemaal geen aardigheid aan vinden als de puzzle niet de inspanning van alle krachten vraagt. De „gulden middenweg" is ook in dit opzicht niet altijd gemakkelijk te vinden. Zoo men ziet zijn de spaken van nevenstaand wiel genummerd. De negen spaken moeten fde cijferhokjes meegerekend) van binnen naar bui» ten de volgende woorden te lezen geven: 2. kerkvergadering. 3. doorwaadbare plaats. 4. te eten geven. 5. zonder verdere wenschen, 6. stad ten oosten van Leningrad. 7. intieme kennis. 8. stad in Joegoslavië. 9. oppervlak. 10. bloedverwant in mannelijke lijn. Als men de juiste woorden gevonden heeft, geeft de binnencirkel een bijeenkomst van honden.lef hebbers te lezen, en de buitencirkel een overeen komst der vroede vaderen. Wie pakt er mee aan? Vooral voor 't puzzlcn geldt: moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden! Redacteur: W. HOEKSTRA, Tulpeboomstraat 6, Den Haag. Inzendingen uitsluitend aan dit adres. Voor alle vraagstukken geldt: Wit begint en wint. Oplossingen moeten worden ingezonden niterlijk 8 dagen na plaatsing. No. 798, Auteur: M. RAICHENBACH Op andere zetten van zwart wint wit een schijf* j No. 799. Auteur: J. WINTER; Wit Zwart 1. 25—20 15X24 2. 33—28 23X 32 3. 42—38 32X 34 4 40X20 14X25 5. 17—11 26X17 6. 11X15 en wint. [Andere varianten verliezen direct. No. 800: Auteurs: GEBRS. WINTER: Wit Zwart 1. 48-42 37X48 2. 46—41 48X34 3. 4742 36X20 4. 35X4 13X24 5. 4X12 en wint. [Andere varianten verliezen eveneens! Auteur: II. RENOOY; Wit 1. 25—20! 2. 38-33 3. 34—29 4. 28—22 5. 32X14 6. 44—40 7. 39X19 8. 27—21 9. 31X2! Dam. 'Correcte oplossingen ontvangen van: J. van Baardewijk, J. Hofwegen, J. de Koning, Rotterdam, W. v. Duijn, F. Janson, D. Rosmolen, Den Haag, 'Abr. Breukel J.L.zn., Rozenburg, G. J. L. Elve, Loosduincn, C. H. Blotkamp, Zeist, C. den Otter, Delft. CORRESPONDENTIE P. V. "De gevonden problemen zijn voor ons blad minder geschikt. Probeert u eens iets samen te stellen zonder dammen. L. S. P. Op problemen zijn dezelfde regels van toepassing als op het spel. B. de R. In de eindstrijd zijn Keiler en Rus tenburg wel gelijkwaardig, hoewel de kansen een weinig gunst iger zijn voor Keiler xn.i, „HET CONSTIG DAM-VERMAECK" Wij ontvingen van het secretariaat dér „Haag- schc Christelijke Damvereeniging" het eerste num mer van bovengenoemd vereenigingsorgaan. Do opzet is eenvoudig en is een bewijs van de groei van deze vcreeniging. Behalve nieuws^ betreffende de H.C.D.V. zijn er nog technische beschouwingen over eindspel en opening, speciaal voor beginners. Gratis proefnummers kunnen worden aangevraagd bij het secretariaat: Fuchsiastraat 47, Den Haag, UIT ONZEN LEZERSKRING Vraagstuk no. 802. Auteur: A. VAN DOMMELEN, Rotterdam, 12 3 4 5 Zwart: 7, 8, 21, 26, 29, 39, dam op 49. Wit: 16, 27, 28, 32, 35, 36, 38, 45, 48. Vraagstuk no. 803. Auteur: G. v. d. MEÜLEN, Den Haag. 46 47 48 49 50 Zwart: 11—14, 17—19, 21, 40. Wit; 26, 28, 29, 33, 34, 39, 42, 45, 50. DAMRUBR.1EK Vraagstuk no. 804. Auteur: A. D. J. BOERSTOEL, Den Haag. 46 47 48 49 50 Zwart: 7, 12—19, 22, 24, 29. Wit: 27, 28, 31, 33, 35—40, 43, 48. Vraagstuk no. 805. Auteur: O. G. VAN VEEN, Ede. 1 2 3 4 5 4b 47 48 4* 50 Zwart: 4, 5, 8, 9, 13, 16, 17, 19, 23, dam op 33. Wit: 15, 20, 30, 31, 32, 36, 37, 40—43. Vraagstuk no. 806. Een nieuwe partij-combinatie,. Auteur: Ir. SONIER, Parijs. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Zwart: 3, 8—16, 18, 19, 23—26. Wit: 27, 28, 30, 32, 33, 35—40, 42, 43, 45, 48, 49. Deze o.i. nieuwe partij-combinatie nemen wij over uit de rubriek van Herm. de Jongh in „De rist". De oplos ssing is: Wit Zwart 1. 28—22 25X34 2. 40X20 15X24 A 3. 27—21 26X28 4. 33X22 18X27 5. 32X21 16X27 6. 35X30 24X35 7. 35—40 35X33 8. 3SX16 wint, A 2. 14X25 3 33—29 23X34 4. 39X30 25X34 5. 27—21 26X28 6. 32X5, en wint. Een combinatie van twee type zetten in partij stand! OPLOSSING van het Kruiswoordraadsel uit het vorig nummer Horizontaal: Dan. Inderdaad. Adi. Are, Roest. Dakar. Chaos. Wan. Erg. Boa. Ommen, Aroma. Nubië.. Nar. Een. Satelliet. Ems. Verticaal: Unie. De. Arm. Raak. Ido. Dra. Argwaan. Ervaren. Thema. Dogen. Arm. Om. Ras, Qrau. Boer. Iet. Olm. .153

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16