Va KXltiOi) zaterdag 28 maart 1936 derde blad. pag. 9 Nederl. Unie van Accountants Prof. mr. P. S. Gerbrandy spreekt over „De ordeningsgedachte" De internationale handels politek van Nederland Hedenmiddag werd te 's-Graven- hage de Bedrijfswetenschappelijke samenkomst gehouden van de Ne derlandsche Unie van Accountants, in Hotel „Wittebrug". Prof. Mr. P S. Gerbrandy sprak over: „De ordeningsgedachto". Hij verdedigde de volgende stellingen: 1. De ordeningsge dachte en het in haar besloten pro bleem is niet beperkt tot het economisch gebied der samenle ving (vrijheid tegen over regeling). Zij raakt de samenle- vin der menschen in haar geheel, het in haar besloten pro bleem is niet minder van religieuzen eii I r, r /- i. ,i juridischen dan van Prof. Mr Gerbrandy ec0nomischen aard. 2. De krachten, geestelijke en economische, die de ordenings gedachte in onzen tijd in economie en recht* op den voorgrond hebben gedrongen, zijn I bovenpersoonlijk; een positie-kiezen in dezen zin, dat men voor of tegen ordening kan zijn, rust op verkeerde probleemstelling en is verwerpelijk. Het gaat er veel meer om, haar een ideale en doelmatige toepassing te verzekeren, met afweer van overspan- I nen regelingen. 3. Gegeven dat een menschelijke samen leving zonder ordening onbestaanbaar is. ligt het nieuwe van de ordeningsgedachte, Zooals die zich heden ten dage openbaart., met name hierin, dat de collectiviteit in het juridisch en economisch leven bezig is een grootere plaats te veroveren in dien zin, dat zij in meerdere mate determine*» rend wordt voor de economisch-juridische verhoudingen. 4. Met het naar voren dringen der collec tiviteit correspondeert de terugdringing van den wil van het menschelijk individu als determineerende factor in het juridisoh- economisch leven. 5. Ordening is allerminst te vereenzelvi gen met regeling van staatswege. Wel be- teekent ordening eenerzijds een zich bewust verwijderen van het stelsel der automati sche prijsvorming en het daarmee corres- pondeerende juridische individualisme en anderzijds een in meerdere mate aanslui ting zoeken aan door den staat te erkennen normen. 6. Het inruimen van een plaats aan de collectiviteit, het uitgaan in meerdere of mindere mate van een totaliteit in plaats van den enkele, stelt economen en juristen voor een nieuwe taak en voor nieuwe vra gen: willekeurige tegenover natuurlijke collectiviteit, inwendige structuur in ver- band met persoonlijk initiatief en persoon- lijke verantwoordelijkheid, is het econo misch saldo beslissend e.d.g. ondernemers-overeenkomsten is een voorbeeld van met de ordeningsge dachte op gezonde wijze rekening houdende wetgeving. Haar toepassing kan binnen bepaal de grenzen dienstbaar worden ge maakt aan doelmatige ordening van het bedrijfsleven, gelijk met voorbeel den is aan te toonen. en lichtte daarbij de volgende stellingen toe: 1. De periode, waarin de meest begunsti ging de hoeksteen was van de internatio nale handelspolitiek, is voorbij; al is de clausule blijven bestaan, daarnaast werd een stelsel van actieve handelspolitiek op basis van wederkee- righeid ingevoerd, waaruit ten overvloe de blijkt, dat meest begunstiging zich evengoed verdraagt met protectie autarkie als met vrij handel. 2. Pogingen om door middel van in ternationaal overleg de vrijheid te bevor deren zijn mislukt; tolunies, multilate- Dr L. GKortenhorst rale, regionale ver dragen, tarievenbe- standen en^. hielden geen stand; het bila- terisme in de internationale verhoudingen zal gedurende lange jaren overheerschen. 3. Noodgedwongen is ons land verplicht zijn internationale handelspolitiek aan te passen aan de gewijzigde economische struc tuur en economische zelfvoorziening, ook imperiaal, te paren aan het zooveel moge lijk instandhouden van den internationalen handel. Een nauwkedrige afweging van de daarbij betrokken belangen is daarvoor nood zakelijk. 4. Teneinde deze structuuraanpassing, ook door middel van de handelspolitiek, te kun nen volbrengen, is een sterke leiding van de zijde der Overheid onmisbaar. 5. Gehandhaafd dient echter het door de sociale wijsbegeerte en door de ge schiedenis als juist erkende beginsel, dat Staatsbemoeiing steeds "subsidiair dient te zijn en dat het geluk van een vólk het best gediend wordt, wanneer de grootst mogelijke individueels vrij heid samengaat met den grootst moge- lijkon maatschappelijken samenhang. HET DEFENSIE- VRAAGSTUK Een overdruk uit „Maatschappij-Belangen" In het orgaan van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel hebben twee ongenoemde deskundigen (óf is het maar één?) artikelen geschrven over 't Defensie- vraagstuk: het eerste artikel draagt de algemeene titel; het tweede heet „Verster king van de weermacht". Wij hebben al eens eerder opgemerkt, dat deze „Maatschappij" zich soms begeeft op terreinen, waar ze zich liever niet moest ertoonen. Wij kunnen er de waarde niet an inzien, dat een naamloos deskundige, feitelijk zonder argumentatie van eenige be- teekenis, zich verklaart vóór uitbreiding der luchtstrijdkrachten, zij het met gelijktijdige prijsgeving van de kruisers (het standpunt van de meerderheid der commissie-Kan), terwijl daaraan de opmerking wordt vast geknoopt, ,.dat de bestaande marine-orga nisatie op haar doelmatigheid is gewogen en te licht bevonden." Het lijkt ons in 't algemeen beter, dat „Maatschappij-Belangen" zich niet al te veel mengt in zuiver technische aangelegenheden en meer handelt naar de regel, welke de deskundige medewerkers in tweede instan tie concludeert: Op grond van het vorenstaande meenen wij, dat versterking van de weermacht noodzakelijk ia De Regeering heeft thans de beschikking over het rapport der Com missie-Kan en het advies der Indische Regeering zal wel spoedig te wachten zijn. Het komt ons voor, dat het in 's lands belang is, gesloten achter de Regeering te staan om te helpen haar plannen te ver wezenlijken. Ongetwijfeld zullen er des kundigen zijn, die het op sommige punten niet met die plannen eens zijn, maar eer critiek te oefeen zal men zich toch moe ten afvragen of het algemeen belang daarmede gediend is en in elk geval be denken, dat die critiek slechts nut heeft als ze opbouwend is. De Regeering heeft de adviezen van alle verantwoordelijke instanties tot haar beschikking, het vraagstuk is zeer veel zijdig en slechts de Regeering kan vol ledig beoordeelen welke overwegingen het zwaarst moeten tellen. Er is dus alle reden om zich te voegen naar de eind conclusie der Regeering en niet aan te genstanders het wapen in de hand te ge ven dat de deskundigen weder verdeeld zijn in hun opinies en er dus maar niets moet geschieden. Deze vermaning moge vooral de deskun dige in eerste instantie ter harte nemen. Nederlandsche Reisvereeniging De Nederlandsche Reisvereeniging heeft te 's-Gravenhage een nieuw kantoorgebouw doen verrijzen, omdat het oude te klein geworden was. Het gebouw staat op een kruispunt van vier wegen, nl. Laan van Meerdervoort, Zee straat, Scheveningscheweg en Javastraat, dus op een in het oog vallende plaats. Architect is de heer B. Schultheiss, de aannemer N.V. Ing. Bureau voor Bouwnij verheid. De ligging van het nieuwe gebouw, dat met zijn étreng doorgevoerde horizontale lijnen in do gevels nauw aansluit- bij de be bouwing in de omgeving, is uit architecto nisch en zakelijk oogpunt gezien, zeer mooi. MIJNHARDT'S iaxeer- tabletten werken zacht en zeker1 doos 60CT Het gebouw bevat een kelder, parterre en drie verdiepingen. Men heeft acht maanden over den bouw gedaan. Het nieuwe kantoor levert liet bewijs dat de N.R.V. groeit en bloeit, ondanks crisis en dreigende reisbe- lasting. I-Iet gebouw zal binnenkort officieel in gebruik worden genomen. Ned. Bond van J.V. op G.G. Het bestuur van den Ned. Bond van J.V. op G.G. heeft onlangs een commissie be noemd, welke het vraagstuk van de feeste lijke jaarvergaderingen zou bestudeeren. Deze1 commisie heeft thans rapport uitge bracht. Dit is in het laatste nummer van het orgaan van den Bond opgenomen. De com missie vat haar voorstellen aan het Bonds- bestuur in de volgende punten samen: 1. Aanwijzing te verstrekken omtrent goe de voordrachten; 2.Een lijst van tableaux saam te stellen op de wijze als door de twee andere Geref. Jeugdbonden zijn gegeven; 3. Aan een schrijver, die het vereenigings- leven kent, op te dragen een spreekkoor te vervaardigen, dat in den besten zin een pro pagandastuk voor de J.V. is; 4. Zich in verbinding te stellen met de besturen der twee andere Jeugdbonden tot het verkrijgen van een film, die het geheele Geref. jeugdwerk weergeefL 5. Een of meer personen aan te wijzen, die een hand'eiding saam stellen ter uitvoering o.m. van de punten 1 en 2 voornoemd. Op den lomenden Bondsdag zullen deze voorstellen worden behandeld. Foto-toestellen als reisbagage Naar aanleiding van verschillende berich ten over aanhoudingen van toeristen, die uit het buitenland in ons land terugkeeren, en in het bezit zijn van fototoestellen, waar van zij niet direct kunnen bewijzen, dat deze uit Nederland afkomstig zijn, wordt de aandacht gevestigd op het verscherpt toezicht aan de grenzen. Fototoestellen worden alleen dan door de douane vrij binnen gelaten, indien de be zitters bewijzen kunnen, dat deze uit Ne derland afkomstig zijn. Dit bewijs kan door hen worden geleverd door vóór het naar het buitenland vertrokken de inspectie der invoerrechten en accijnzen te verzoeken een vrijdom van invoer te verstrekken of een loodje aan het toestel te bevestigen. Ook kan dit aan de grens geschieden onder overlegging vande nota van den hande laar, bij wien het toestel werd gekocht Voor camera's welke in het buitenland zijn gekocht en in Nederland worden io gevoerd, moet een totaal invoerrecht van 25 pet-, vaa den aanschaffingsprijs worden betaald. Vrouwencrisiszorg De speciale Commissie van de Centrale voor Werkloozenzoro aan het werk Qetogen Enkele dagen ontspanning noodig Een dezer dagen werd door de Cen trale voor Werkloozenzorg, uitvoering gegeven aan de sinds lang bestaande plannen tot uitbreiding van haar arbeids veld, door de instelling van een speciale commissie voor Vrouwen-crisiezorg. Deze commissie is aan het werk getogen en heeft tot opdracht, nauwkeurig na te gaan wat er op het oogenblik reeds geschiedt voor de vrouwen van werkloozen, om daarna met voorstellen te komen inzake huishoudelijke voorlichting. Ook is» in studie genomen het vraagstuk van de opleiding tol. dienstbode, dat vele moeilijke kanten heeft. Men is overtuigd van de dringende noodzakelijkheid om t.z.t. te komen tot oprichting van een Internaat voor de Prot. Christelijke groep. Een apart onderdeel van de taak van de commissie vormt het kampwerk voor vrou wen van door de crisis getroffenen. Het vo rig jaar werd in deze richting reeds iets on dernomen, maar thans is het de bedoeling, mede aangespoord door de gunstige resul taten. op grooter schaal aan vrouwen die het zoo bitter hard noodig hebben, enkele dagen van ontspanning te bezorgen, ze uit te til len boven de dagelijksche beslommeringen, moeiten en zorgen, die een huishouding, waar weinig of geen geld binnenkomt, medebrengt. Uï-cti is die rueivute HONIG'S KALFSSOEP Het opstellen van de heimachines op het Beursterrein te PiOtterdam voor het inslaan van de Franki-palen, waarop het gebouw zal rusten. Vereen, voor Nationale Veiligheid Een Comité Amsterdam opgericht Gisteravond is te Amsterdam opgericht een Comité Amsterdam van de Vereeni- ging voor Nationale Veiligheid. In deze vergadering hield Z.Exc. lt.-gen. b.d. H. A. F. G. van Ermel-Scherer een strategisch-politieke beschouwing over „Nederlands veiligheid, zoowel hier te lande als in Oost-Azië". terwijl prof. dr. J. E. de Quay, uit Tilburg, sprak over het ontstaan en het doel van de Vereeniging. waaraan hij een opwekkend woord voor de totstandkoming van een Amsterdamsche afdeeling vastknoopte. Hierna werd besloten tot oprichting van het Amsterdamsche Comité over te gaan. Dit bestuur, bestaande uit de heeren Gottfr. H. Crone, Herbert Cremer, M. C. Koning, C. G. Sattier Craane en Mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, zal met nog enkele andere personen worden uitgebreid. Staande de vergadering, verklaarde in ditverband het lid van het dage- lijksch bestuur der Vereeniging, prof. dr. V. H. Rutgers zich ingevolge het tot hem gerichte verzoek bereid, mede tot het bestuur van het Comité Am sterdam toe te treden. Over eenigen tijd zal het Comité in de .hoofdstad een bijeenkomst beleggen, waar voor een maritieme autoriteit zal worden uitgenoodigd tot het houden van een voor dracht uit oost indie Ned.-Indië en de Reisbelastmg Zware lasten voor Jonggehuwden Het „A.I.D. De Preangerbode" levert critiek op het ontwerp reisbelasting in Nederland, in het bijzonder wijl Indië daarbij als „buitenland" wordt be schouwd. „Wederom wordt Ned. Indië dus minzaam gerangschikt onder het buitenland. Wel heeft oud-Minister Verschuur er nog on langs op gewezen, dat Nederland Indië niet kent en dat het broodnoodig is, dat de Ne derlanders uit eigen aanschouwing leeren zullen dat er een Groot Nederland bestaat, groot door zijn uitgestrektheid en mogelijk heden, groot door den arbeid der Nederlan ders, maar zij die gevolg gevende aan deze woorden, een kijkje willen nemen in onze overzeesche gewesten, hebben gerekend bui ten den Nederlandschen fiscus, die ook de reizen naar dit .buitenland" zwaar belast. Ned. Indië is deel van het Rijk, doch een regeering die een rijkseenheid kloekelijk handhaven wil, geeft zelf het slechte voor beeld, door Indië te rangschikken onder het buitenland. Men is er reeds aan gewend geraakt, dat Ned. Indische producten niet minder zwaar worden belast dan goederen uit het buiten land, dat met name de thee een recht heeft op te brengen, waarbij de prohibitieve Ame- rikaansche tariefmuren slechts kinderspel zijn. Nederlandsche gezinnen, die Indië bin nenkomen, om daar werkzaam te zijn en hun pas begonnen huwelijksleven op te bou wen, moeten zware belastingen opbrengen, voor de meegenomen meubels of den huwe lijksuitzet Keeren de Nederlanders na lange jaren naar het Vaderland terug, dan waakt aan de grenzen de fiscus, dat zij over de meegenomen bagage en inboedel de gevoelig hooge rechten betalen zullen. Nederlandsche schepen worden in het wets ontwerp, waar ter wereld zij zich bevinden als Nederlandsch grondgebied beschouwd, maar zij die dit grondgebied verlaten om in Nederlandsche havens buiten Europa den voet aan wal te zetten en om Nederland overzee te leeren kennen, bemerken onmid dellijk dat zij zich gewaagd hebben in het „buitenland". Wanneer zal het de RegeerinR eens dui delijk worden, dat Nederland en Ned. Indië één-rijk vormen, en dat het besef der Rijks eenheid in de eerste plaats behoort aanwezig te zijn bij de Regeering?" Zuid-Celebes door epidemieën geteisterd In Zuid-Celebes Siiïdjai, Boeloekoemba en Bontain heerscht een dysenterie- en een malaria-epidemie, die reeds vele dooden heeft geëischt. Het hoofdkantoor van den Dienst der Volksgezondheid, meldt de „Java B.", heeft van den inspecteur van dien dienst te Makas sar telegrafisch bericht ontvangen, dat in begin Februari uit de onderafdeeling Boeloe koemba en een gedeelte van de onderafdee ling Sindjai Zuid-Celebes een zware malaria-epidemie werd gemeld met naar schatting 15.000 zieken. Tevens trad in die streken dysenterie epi demisch op met circa 600 gevallen. Met de chininisatie en vaccinatie der be vol king werd onmiddellijk begonnen. Daarvoor werden tal van hulpkrachten gerequireerd. Hierbij bleek, dat door de bevolking tot dusver was verzwegen, dat reeds in December 1935 malaria en dysen terie heviger woedden dhn gewoonjjfc. _Wel is waar is bacilaire dysenterie in Ce lebes een echte volksziekte, die in den regen tijd epidemisch optreedt en dan door vacci natie wordt bedwongen, maar de epidemie was ditmaal blijkbaar veel ernstiger dan in vorige jaren. Naar schatting bedroeg In Januari en Februari j.L het aantal sterfgevallen aan malaria en dysenterie te ramen telkens ongeveer 1000. In Maart was dit getal iets lager. De onderafdeeling Bontain rapporteerde in begin Maart 1000 malaria-gevallen, waaron der tot heden geen dooden voorkwamen. Ook daar werd onmiddellijk met chininisatie be gonnen. De bestrijding wordt zeer bemoei lijkt door de achterlijkheid der bevol king, die zich verzet tegen de vaccina tie. Ongeveer de helft van het betrokken ge bied is echter reeds gevaccineerd, terwijl ook de chininisatie regelmatig voortgang heeft Zoowel de D.V.G. als het B.B. zijn door de epidemie verrast, daar de bevolking zooals reeds gezegd het veelvuldig voorkomen der ziekten eerst heeft verzwegen. Nopens een miltvuur-explosie onder het vee in dezelfde onderafdeelingen kan worden gemeld, dat 100 buffels en 5 paarden stierven; 10.000 dieren zijh preventief geïn jecteerd, terwijl voldoende serum voorhanden Een cordon van veld- en bestuurspolitie, alsmede militairen, is getrokken. Alles is rustig. ZONDAG 29 MAART BLOEMEND AAL 245.9 M. Uitzending van Kerkdiensten uit de Gereformeerde Kerk. Voorganger: Ds. Joh. C. Brussaard 10.00 v.m. Tekst: Joh. 19 18b: Jezus in 't midden, Zich één makend met de mis dadigers en levensscheiding tusschen ben teweegbrengend. 5.00 n.m. Heidelb. Cat. Zondag 32; Het Christelijk leven der dankbaarheid. MAANDAG 30 MAART HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Grafri.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor dracht. 11.00 Voordracht. 12.001.45 De Bohemians. 2.00 Viool en piano. 2.30 Zang. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Orgelspel. 4.30 Voor de scholen. 6.30 Muzikale cau serie, VARA-Orkest, en pianosolist. 7.10 Lezing. 7.30 VARA-Orkest. 8.00 Berich ten. 8.10 Radiotooneel. 9.00 Koorconcert. 10.00 Nieuwsber. 10.05 Gram.pl. HILVERSUM H 301 1VL NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 10.30 Mor gendienst door Ds. C. C. H. de Loos, Ned. Herv. Pred. te Kortenhoef. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gr.pL 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Het Stichtsch Salonorkest. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten, reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 Renkumsch Mannen koor. 9.00 Lijdensoverdenking. 9.30 Gr.pL 10.00 Berichten. 10.05 Het Waleson-stryk- kwartet. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgelconcert. 12.50 Octet. 1.50 Orkest. 2.50 Gram.pL 3.35 PianorecitaL 4.05 Voordracht. 4.20 Orkestooncert, 5.05 Cello en piano. 5.35 Trio. 6.50 Zang. 8.20 BBC-Zangers. 8.50 America Calling, gevar. programma. 10.35 BBC-Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Om* roepkwartet, zang, piano, voordracht. KEULEN 456 M. 11.20 Concert. 12.35 Popu lair concert. 3.20 Literair-muzikaal pro gramma. 6.20 Omroeporkest. 7.30 Werag- kamerorkest. 9.50 Voordracht en zang. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klem orkest. 5.20 Omx-oeporkest. 8.20 Sympho- niecancert. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 5.20 HoorspeL 5.50 Klein- orkest. 7.20 Viool en piano. 8.20 Viool recital. 8.55 Symphonieconcert. KUNST Jubileum-A. Wapenaar Dit voorjaar zal het 25 jaar geleden zij dat de heer A. Wapenaar te Zwoller kerspel zijn plaats in het Christelijk letter, kundig leven inneemt. Al dezen tijd heeft de heer Wapenaar la ons blad en in enkele weekbladen en tijd. schriften zijn bezonken literair-kritisch werk gepubliceerd. Dit moeizame pionierswerk heeft vrucht gedragen. Wat er heden wordt geoogst aan scheppend werk en aan geszon der oordeel, danken wij mede aan den staag volgehouden arbeid van Wapenaar. Er heeft zich, zooals wij reeds eerder heb- ben meegedeeld, een klein comité gevormd met het doel, den schrijver op eenvoudige wijze te huldigen, door een kleine keur. bundel uit zijn werk te doen uitgeven, Deze bundel zal in een beperkte oplage verschijnen. Gelden kunnen gestort worden op de postrekening van den heer J. P. Prins Louise de Colignystraat 51, Schiedam, giro nummer 125306. Het ligt in de bedoeling zoo mogelijk aan ieder, die door het zenden van een bijdrage aan dit plan medewerkt, te zijner tijd een exemplaar van dit boek, of een ander ge. schrift van den jubilaris, toe te zenden. Het Comité bestaat uit J. Allon, Heem- stede; H. Diemer, Rotterdam; P. Kort huis, Wassenaar; Hendrika Kuyper—Van Oordt, Rotterdam; J. P. Prins, Schiedam secr. penn.; P. J. Risseeiiw, Den Haag: C Rijns, dorp, Rotterdam. TELEURGESTELDE DAMES! Wij verwijderen OVERTOLLIG HAAR met garantie v. nooit meer terug komen Ook wratten rimpels, enz. Nieuwste vlugge methode. Vele dankbet. v. H.H. Doktoren en beh. Dames. Voor iedere beurs. Cat B gr. en fr. Mevrouw L. C. GIMBER, cediDl te Pnriis 156 LAAN VAN MEERDERVOORT, DEN HAAG, Tel. 331841. - ReedL 30X gtvestïd! GEESELING (31 door D. K R IJ G E R Behalve het groote kookfornuis had de kok nog twee hulp- fornuizen in gebruik, opgebouwd van steenen in een hoek van den tuin. Lustig stonden zij reeds hun kook- en braadwerk te verrichten. In den nacht was men met het werk aangevangen. Het was een interessant gezicht dat geloop en gedraaf van al die menschen, met ontbloot bovenlijf, en al maar geweldige lappen varkens- en ander moddervet vleesch in de reusachtige kookketels stoppend, zoodat het gestoom en gesj|i niet van ae lucht was. Daar kwamen een paar koelies aandraven, aan een stok een groote hand „muo-muo" (Chineesch brood). Verderop anderen met manden vol groenten, die door nijvere handen spoedig schoongemaakt en toebereid werden. Groote kisten met limonade werden aangevoerd, want het was heerlijk warm en de Chinees drinkt graag limonade bij het eten, vooral als zij goed gesuikerd is. Het was dus een grootscheepsch tooneel van koken, bakken en braden. Herbert vroeg zich met eenige bezorgd heid af, hoeveel overtollige spijs later naar kippen en konijnen verhuizen zou. Doch geen vrees, het volk bleef toestroomen en te tien uur was het aantal de honderd reeds overschreden. Da kok had dus niet overdreven. „Maar waar zit de kok nu toch?" vroeg Herbert zich af. Hij popelde van verlangen om te weten te komen, waarom die invasie reeds in den vroegen morgenstond begonnen was. Ha, daar zag hij hem, met bolle wangen in een reusachtigen ketel met Chineeschc kool blazend. Hij moest er even aan gelooven en zijn werk onderbreken om Herbert op de hoogte te brengen. In alle haast kwam het volgende er uit: „U weten, Monsieur, vóór het eten menschen van de Mission komen spreken en daarom Monsieur gezegd gasten vroeg genoeg zijn moesten, om te luisteren." Op een fijne manier bracht dus de kok zijn heer onder het oog, dat hij het met zijn uitnoodiging wel slimmer had kunnen aanleggen en beter zijn gasten kon laten toespreken na dan vóór den maaltijd. „Daarom", zoo ging de kók voort, „mol aan tout-le-monde (iedereen) zeggen, zij komen midi-avant (voor den middag). En zij waren er voor den middag. Toen om twee uur de Chineesche Zendelingen kwamen vier mannelijke en drie vrouwelijke vonden zij bijna twee honderd toehoorders. Toen begon Hex-bcrts bezorgdheid een anderen kant uit te gaan. Zou er wel eten genoeg zijn? Maar gelukkig zag hij voortdurend nieuwen aanvoer van levensmiddelen en hoopte maar, dat de kok den toestand meester zou blijven. In den tuin was het zoodanig gearrangeerd, dat het eetfestijn in twee tafereelen zou plaats vinden, eerst de vrouwen, daarna de mannen. Maar zoover was men nog niet gevorderd. De mannelijke Zendelingen waren nog met hun prediking bezig en Chineezen houden van lang praten; ongewoon lang naar ons begrip. Nochtans leed het geen twijfel, of zij wisten hun toehoorders te boeien. De spanning lag op de gezichten tc lezen. Geen wonder! vertellingen; en dan van een soort, als zij nog nooit gehoord hadden, wie zou dan niet luisteren? Het is Chineesche gewoonte om mannen door mannen en vrouwen door vrouwen te doen toespreken. Het huis was volmaakt leeggeplunderd om aan het noodige meubilair te komen en zoo zat dan het geheele gezelschap sommigen op stoelen of tafels, anderen gehurkt en de meest op hun gemak gestelden languit op den grond, van de toespraak te genieten. Intusschen waren ook een paar Amerikanen, leiders van de Missie, poolshoogte wezen nemen. Deze, wel bekend met Chineesche gebruiken, gaven den raad om, daar de tuin groot genoeg was, mannen en vrouwen in twee groepen te splitsen en afzonderlijk te doer, toespreken. Daarmede kwam er schor in de zaak en kon er eenige berekening omtrent het aanvangsuur van den maaltijd gemaakt worden. Wat zag het er in den tuin schilderachtig uit! Herbert, die van die prediking in de Chineesche taal weinig kon verstaan, ging voor surveillant spelen. Want hier en daar, op een bijzonder schaduwrijk plekje, trof hij wel eens een zijner gasten altijd een man of een jongen, nooit een vrouw aan, die aan een dutje in de lekkere zon de voorkeur gaven boven het luisteren naar den spreker. Een tikje op den schouder en een lachje waren voldoende om lien naar de kudde terug te drijven. Voor de kinderen kneep hij maar een oogje dicht. Die waren een beetje aan hun lot overgelaten, want Chineesche vrouwen houden haar kinderen niet bezig, dat doen de mannen; en die hadden het thans te druk om zich om nun kroost te bekommeren. Lang, heel lang duurden de toespraken en het was vijf uur, eer de stoet opgesteld was om gefotografeerd te worden. Dat fotografeeren ging ook al zoo gemakkelijk niet, want de foto graaf werd er zenuwachtig onder het was ook zoo 'n groote stoet en sleepte de menigte nu .ens naar den eenen hoek van den tuin, dan naar den anderen. Herbert had op de ijdel heid van het Chineesche ras gespeculeerd en aan zijn gasten beloofd, dat men den eerstvolgenden Zondag na het feest in de Missie een exemplaar van de k.ek krijgen kon. Ongelukkiger wijze bleek het later, dat de fotograaf in zijn zenuwachtigheid de plaat had doen mislukken, zoodat er geen behoorlijke foto tc voorschijn kwam. Natuurlijk viel dit den bezoekers en zij waren bijna allen aanwezig tegen, maar zij riepen toch een parig uit, dat zij dankbaar bleven voor den aangenamen dag. Zonder onderscheid bleven zij tot het einde toe de prediking bijwonen en dat stemde Herbert oprecht gelukkig. Het tuinfeest werd besloten met de algemeene spijziging. Misschien was dit nog wel de schilderachtigste vertooning van den geheelen dag. Overal door den tuin heen vond men groepjes verspreid op den grond, lepelend met eetstokjes, dat het een lust was om te zien. De inlandsche Zendelingen konden het niet over hun hart verkrijgen, dadelijk na hun toespraak te vertrekken. Zij vonden het zulk een heerlijke gelegenheid den menschen nog meer van den Heiland te vertellen en bleven daarom rondloopen en soms zich even bij een groepje neerzetten, om een paar hapjes mee te peuzelen en nog een paar mooie verhaaltjes te doen. Het ging er Chineesch toe en de duur van den maaltijd wa9 eveneens Chineesch, dat wil zeggen verbazend lang. Het was volslagen duister, toen dc laatste mond zich toeklapte voor den laatsten hap. Met heilige blijdschap vernam Herbert op den dag na het feest van den kok, dat de oude vrouw, die ua haar herstel een trouwe bezoekster van de Missie geworden was, tijdens dp hijeen- komst in den tuin vele bezoekster-., om zich heen verzameld had, om haar te vertellen, welke schoone dingen zij reeds wist van den Heere Jezus en dat zij dit alles ook konden hooren eu nog veel meer, als zij eveneens naar de Missie gingen. Het gevolg was geweest, dat er heel wat harer, reeds op dén dag Da het feest, onder het gehoor der Zendelingen verschenen. In de gesprekken, onder het naar huis gaan gehouden, was de naam van Jessoe schering en inslag. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11