Jiieuurp £riitsrljp (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken VERSTERKING VAN ONZE WEERMACHT IS NOODIG abonntnuntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -F portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7 '/j CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat No. 5741 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 27 MAART 1936 15e Jaargang Sfobertentieprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 EJke regel meer 045 Voor liet bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ALLEEN AFBRAAK? Over de zware bezuinigingseischen, In Öeze tijd aan het onderwijs gesteld, wordt meermalen geklaagd, en inderdaad hier wordt menige forsche maatregel getroffen. Maar te midden van de vele pijnlijke voorstellen en besluiten wordt meermalen verzuimd aandacht te vragen voor aller hande voorzieningen, die ons onderwijs in meer dan één opzicht ten goede komen. Een pas verschenen mededeeling van bet Centraal Bureau voor de Statistiek brengt belangwekkende gegevens omtrent het btfl- tengewoon lager onderwijs in 1935, die toch wel de overtuiging sterken, dat onder de geldende "bepalingen voor het onderwijs nog wel wat kan worden gehandhaafd en zelfs in het leven geroepen! Men oordeele zelf. Het aantal scholen voor blinden, in 1931 bedragende vier, werd met één vermeer derd, namelijk een neutrale school. Het aantal scholen voor zwakzinnigen steeg met zeven, zoodat er thans niet min der dan 102 zijn. Al moge dan een dezer scholen zijn ontstaan uit drie afzonderlijke klassen voor zwakzinnigen, verbonden aan scholen voor gewoon lager onderwijs,, de vermeerdering is niettemin beteekenend. Daarmede in overeenstemming is een andere omstandigheid, dat het aantal leer krachten klom van 648 tot 661, het aantal leerlingen van 1008S tot 10380. Wie weet, hoe de aanwezigheid van zwakzinnigs leerlingen remmend kan werken op het peil van het gewone lager onderwijs en dat het ondenvijs aan deze leerlingen zelf in do omgeving der gewone lagere school niet tot zijn recht komt, zal deze ontwikkeling van het buitengewoon lager onderwijs in elk opzicht waardeeren. Onjuist is dan ook de bewering, dat de huidige politiek niet anders dan afbraak brengt. Het buitengewoon ondenvijs leert zulks althans niet. INNERLIJKE TEGENSPRAAK Ter gelegenheid van de luchtbescher mingsoefeningen in Friesland heeft de af- deelihg Dokkum van Kerk en Vrede een manifest verspreid. Het is merkwaar dig even te wijzen op een merkwaardige inconsekwentie, welke in dit manifest voor komt. De bedoeling is niet te waarschuwen tegen hét feit der luchtbescherming op zich zelf. „Het is begrijpelijk, dat men lijf en goed zooveel mogelijk wil trachten te be schermen tegen gifgas en brandbom." Maar, zoo heet het, „wij waarschuwen tegen den geest, die door de luchtbescher mingsoefeningen over ons volk wordt ge bracht. Dit is de geest, die vertrouwd wordt met oorlog en oorlogsvoorbereiding. En die zelfs niet schroomt om kinderen daarin te be trekken." Waartoe die geest leidt? Om „straks mee te helpen datzelfde duivelsche leed aan an dere medemenschen aan te doen." Afgezien van de schromelijke vergissing, dat beschermings- en verdedigings-midde- len hier op één lijn gesteld worden, dient toch vooral gelet op de tegenspraak. Het is begrijpelijk, dat men zich zooveel mogelijk beschermen wil, en het is noodig ook, want „het bewijs, dat de burgerbevol king van een volgende oorlog onherroepe lijk het slachtoffer zal zijn ligt in het foit van luchtbeschermingsoefeningen zelf." Men moet zich echter toch weer niet be- schermen, want dan kweekt men een geest, die ons vertrouwd maakt met oorlogsvoor bereiding. Waar is hier de logica? We hebben het al eerder opgemerkt; men kan evengoed zeggen: oefeningen der brandweer zijn ver keerd, want dan maakt gij de menschen maar vertrouwd met brand en brandstich ting. Ook moet men geen onderricht geven om kunstmatige ademhaling toe te passen op zoogenaamde drenkelingen en oefenin gen van Eerste Hulp bij Ongelukken zijn al evenzeer uit den booze, want zoo maakt men de menschen maar vertrouwd met het water of men leert ze door roekeloos rijden het verkeer in gevaar brengen. De Kerk leert het anders en de vrede Wordt er niet mee mee Christelijke Middenstand in Drente en Noord-Overijssel Vergaderde te Hoogeveen Op de vergadering van het district Drente en Noord-Overijssel, welke te Hoogeveen on der leiding van den heer Van Doornum werd gehouden kwamen zeer belangrijke onder werpen ter sprake. Het eerste onderwerp: „Een borgstellings- fonds voor Middenstanders" lokte een breed voerige bespreking uit waarin de nood waar in de middenstand verkeert duidelijk naar voren kwam. Besloten werd over een borg stellingsfonds een schrijven te richten aan de Kamer van Koophandel en Ged. Staten. Een vooral voor Drente belangrijk punt was de vraag: Hoe moet onze houding zijn tegenover Landbouw en Maatschappij, de boeren-organisatie die ernstig ingrijpt in het Middenstandsbedrijf en allerlei producten welke de winkeliers anders leveren nu gaan ierkoopen en de Middenstand ondergeschikt BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN De uiterste soberheid «1 worden betracht Waar de gevaren het grootst zijn In de Mem. v. Antw. op het Voorl. Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen merkt de Regeering op, dat de aard van de te houden oefening en de positie der ge meente uit een oogpunt van luchtge- vaar in elk bijzonder geval bepalen, welke speciale voorzieningen moeten worden getroffen. De organen, met de toepassing van de wet belast, zullen er van regeeringswege op worden gewe zen, met ernstige bezwaren rekening te houden. De vrees voor administratieven omslag deelt de Regeering niet. De opzet van de uit voering zal in de uiterste soberheid geschie den. De criteria, welke zullen gelden voor de indeeling in klassen, zijn niet in één volledig sluitende opgave samen te vatten. De regeering wil zich niet binden, doch geeft bij wijze van voorbeeld als gemeenten der hoogste gevarenklasse aan: Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Velsen, Vlissingen, Zaandam. Voor de tweede geva renklasse komen provinciale hoofdsteden, garnizoensplaatsen, gemeenten met spoor wegknooppunten en waterovergangen in aan merking. Naar zéér globale schatting zullen deze categoriën een 100-tal gemeenten bevat ten. De overige gemeenten zullen tot de mi- nimum-gevarenklasse behooren. Het lijkt niet doenlijk, tevoren voor de grootere gemeenten aan te geven, hoeveel schuilplaatsen noodig zullen zijn en voor hoe veel personen elke ruimte zal moeten dienen. Het treffen van maatregelen voor de be scherming van de bevolking tegen even- tueele bacteriologische krijgsvoering, indien deze bij luchtaanvallen wordt toegepast, zal krachtens de ontworpen regeling evenzeer, mogelijk zijn. GROOT VERLOF DIENSTPLICHTIGEN Omtrent de motordienst is nog geen beslissing genomen De kostwinnersvergoeding Dezer dagen werd gemeld, dat de dienstplichtigen van den motordienst, voor wie de eerste oefening begin April eindigt, voorloopig in werkelijken dienst moeten blijven. Bij het departement van Defensie wordt echter verzekerd, dat hieromtrent nog geen beslissing is ge nomen. Zoodanige beslissing zal ver moedelijk eerst in het begin van de vol gende week verricht kunnen worden. Hetzelfde geldt ten opzichte van andere dienstplichtigen, wier eerste oefening eveneens in het begin van April eindigt. De kostwinnersvergoeding Er zijn verscheidene dienstplichtigen groot-verlofgangers, die gaarne in werkelij ken dienst willen komen ter vervanging van anderen, voor wie het verblijf in werkelij ken dienst is verlengd. Bij sommigen is evenwel de vraag gerezen, of hun verwanten kostwinnersvergoeding zouden kunnen ont vangen. In het algemeen kan worden ge zegd, dat toekenning van zoodanige vergoe ding in dergelijke gevallen niet volstrekt uitgesloten is. Evenmin is het uitgesloten, dat de gezinnen, waartoe de dienstplichti gen behooren, die nu langer onder de wa penen zijn gehouden, voor kostwinnersver goeding in aanmerking komen. Of er termen voor toekenning van deze vergoeding bestaan, hangt echter van ver schillende omstandigheden af, die het noo dig maken, dat voor elk geval afzonderlijk een onderzoek wordt ingesteld. Wie vergoeding wi/ vragen, moet zich daarvoor wenden tot den burgemeester. De ze stelt een onderzoek in en vermeldt de noodige gegevens in een staat van inlich tingen, die aan den minister van Defensie wordt gezonden. De beslissing ligt in handen van den minister. Gesloten vischtijd voor de rivieren Begint eerst op 15 April Naar de Visscherijinspectie meedeelt, is bepaald, dat de gesloten tijd voor het vi.88.chen op de rivieren en de Zuid- hollandsche stroomen dit jaar zal in gaan op 15 April inplaats van op 1 April. Ook de gesloten tijd voor barbeel, blank voorn, brasem, karper, kolblei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep, snoekbaars, winde en zeelt gaat eerst op 15 April in. In den gesloten tijd voor snoek en baars, welke op 16 Maart is ingegaan, wordt geen verandering gebracht, en ook het visschen met den zetangel of fleur, den sleephengcl, den hengel geaasd met visch en de sleep lijn blijft in dc rivieren van 16 klaart af verboden. Voor de binnenwateren brengt deze be schikking geen wijziging voor den gesloten tijd voor de vischtuigen, welke volgens de betreffende Visscherijreglementen reeds od 1 of 16 Maart is ingegaan. Het visschen niet den gewonen hengel in de binnenwateren blijft dus tot en met 31 Mei verboden. willen maken aan hun wensch? Een commissie werd benoemd om een te genactie te voeren. Besloten werd de hou ding van Landbouw en Maatschappij onder de aandacht van de Regeering, de Midden- standsraad en het Hoofdbestuur te brengen. DE OVERVAL OP DE AMBULANCE Een der bandieten schoot dr. Van Schelven door de long Zijn toestand niet ernstig Inzake de aanval op de Nederland- sefte ambulance wordt nader vernomen dat dr. van Schelven het bevel voerde over de reserve-eenheid van de ambu lance bij Dessie, op weg naar Waldia. Gedurende dezen tocht werd de ambu lance hevig door vliegtuigen bestookt. In den nacht, welke hierop volgde, werd dr. van Schelven gewekt door de kreet „Zarraf", de oorlogskreet van de Abessü'nsche bandieten. Door z\jn bedienden verlaten, wacht te de geneesheer alleen de bandieten af. Hij zeide hen, dat hij tot het Roode Kruis behoorde, doch de bandieten sloegen hier geen acht op en begonnen te plunderen. Dr. van Schelven werd kwaad en waarschuwde de bandieten, een van hen beantwoordde dit door van dichtbij den dokter door de long te schieten. Den volgenden dag keerden de be dienden terug en droegen dr. van Schelven naar het naastbij gelegen dorp, vanwaar hij per muildier naar Dessie werd vervoerd. Per vliegtuig ging de gewonde verder naar Addis Abeba. Na geneeskundige hulp is de dokter gisterochtend naar Nederland vertrok ken. Zijn toestand is niet ernstig. De Negus heeft een strafexpeditie gezonden, welke de bandieten gevan gen heeft genomen; de leiders zijn op- Prof. Aalberse Werd heden vijf en zestig jaar. Minister van Staat professor mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister en voorzitter der R.K. Kamerfractie viert heden zijn 65ste verjaar dag. Voor ouderdomspensioen komt hij ge lukkig nog niet in aanmerking, hij staat nog in 't volle, rijke leven. Teeken des tijds De Pandhuisdienst riep de vorige maand per advertentie sollicitanten op voor één volontairs-plaats, voor gegradueerden, waar aan een honorarium van f 50 is verbonden, meldt de ...Java Bode". Er was voor den ge lukkige, die aldus als volontair zou mogen dienen, het vooruitzicht dat hij ha zekeren tijd in aanmerking zou kunnen komen voor candidaat-inspeeteerend ambtenaar. Thans blijkt, dat niet minder dan 27 juris ten en ingenieurs voor die volontairs-plaats hebben gesolliciteerd, van wie de meesten reeds vele. maanden, sommigen zelfs ver scheidene jaren, werkloos zijn. De keus is reeds gedaan. Heel waarschijn lijk zal een in Nederland afgestudeerde ju rist worden bepoemd, uiteraard niet omdat hij een Nederlandsch diploma heeft, maar wijl hij de meest geschikte candidaat leek. Overzicht Eerste Kamer EEN REDE IN GROOTEN STIJL VAN DEN MINISTER-PRESIDENT Op een snelle mobilisatie kunnen we niet meer rekenen Er moet n u gehandeld worden In een rede in grooten stijl, rustig voor gedragen en zich kenmerkend door volko men eerlijkheid en openhartigheid, heeft Dr. Colijn de Defensie begrooting en voorname lijk het Defensiefonds verdedigd. Circa an derhalf uur heeft hij de aandacht der Karne gevraagd en die ook van begin tot eind be houden. Is versterking onzer weermacht noodig? Ziedaar de vraag, waar alles om draaide. En deze is beantwoord in bevestigenden zin met een helderheid en logica, dat niemand, die eenige verantwoordelijkheid als staats man draagt en die ook aanvaardt, zich aan den grooten indruk er van kon onttrekken. Van de fantasiewereld van prof. vEmbden hield de minister van Defensie a_i. zich ver re. Een staatsman kan daarmee niet over weg, maar heeft te rekenen met de werke lijkheid. Mevrouw Pothuis-Smit moge daar aan uit den weg gaan en zich terugtrekken in de bomvrije kazemat van haar persoon lijk eenzijdige ontwapeningsstreven, Prof. v. Embden moge met zijn abstracties zich vast werken in één bepaalde situatie van de we reldverhoudingen en in zijn geborneerdheid bovendien het verre oosten vrijwel veron achtzamen, ik aldus Dr. Colijn kan dat niet doen. De werkelijkheid moet onder de pogen worden gezien. Dat heeft de minister ook gedaan en hij is er eerlijk voor uit gekomen, dat we na de snel gewijzigde verhoudingen in West-Euro pa er met ons defensie-apparaat ongunstig voor zijn komen te staan. Het legerstelsel van 1912 garandeerde het is in 1914 gebleken een snelle mobili satie. De verlofgangers kwamen op en het leger was in zijn oorlogssamenstelling ge reed. Nu is dat niet meer het geval. Sinds 1922 hebben we alleen een oorlogsleger" op papier. Op een snelle mobilisatie kunnen we niet meer rekenen. Bij opkomst moet het le ger hcelemaal worden ingericht. Alles moet op de plaatsen worden gebracht, die op pa pier zijn aangegeven. Menschen, die moeten samenwerken, kennen elkaar niet. Het kan verscheidene weken duren eer alles in orde is. En dat in een tijd, waarin „tempo" een domineerende factor is in de moderne techniek en strategie! We hebben aan dit bedenkelijk feit kort geleden in een onzer overzichten herinnerd. Minister Colijn heeft het thans openlijk er kend en betoogd, dat onze eerste taak is ver snelling der mobilisatie en verbetering van de technische uitrusting der weermacht Die onafwijsbaar noodzakelijk, willen we in eenigerlei situatie verantwoord zijn tegen over ons volk, onze weermacht en hen, inet ie we collectieve veiligheid en internatio nale rechtvaardigheid nastreven. Er moet nu gehandeld worden. Moeilijk kan worden gewacht op commissies, die over de landsverdediging gaan studeeren, zooals bij de S D A P. Inderdaad. Het is wel eenigszins lachwek kend en treurig tevens dat een groote politieke partij thans op haar slofjes gaat delibereeren over de verdediging van het vaderland, nadat zij deze jarenlang politiek heeft gesaboteerd. En dan zijn er ook nog van die heel wijzen, lijdende aan plan-ziek ten, die niet rusten willen eer er ook een rood-defensieplan is. Dit. genre vaderlanders staat voorloopig nog aan den kant. Velen van hen hebben in hun hart misschien de landsverdediging aanvaard de angstmo tieven er voor laten we er maar ter zijde doch laten voorloopig anderen de kastanjes uit het vuur halen om zelf te gaan zitten broeden op een defensieplan-ei en tenslotte met hun politieke wijsheid weer hopeloos achteraan te komen. Gewoonlijk aanvaardt n.l. de S.D.A.P. in de laatste jaren datgene waar ze een of twee jaren te voren nog te gen was. Ook werpt ze soms heel wat poli tieke wijsheid tegelijk overboord. Men denke aan het befaamde financieele plan-Oude geest. Zelfs Oudegeest zelf is reeds bijna ver geten. Tegenover den heer v. Embden werd nog maals uiteengezet, dat geweld in dienst van het recht kan treden en daardoor geadeld wordt. Wie in dit opzicht zijn plicht ver zaakt, maakt zijn land bij voorbaat tot een toekomstig slagveld. Hoe grootcr de betee- kenis van onze weermacht hoe kleiner dc kans, dat ons territoir oorlogsgebied wordt. Want men bedenke: worden wij bij een ge schil in West-Europa betrokken, dan zal van Volkenbondsactie weinig sprake kunnen zijn. Dat vergeten degenen, die alles van het nog gebrekkig volkenbondsapparaat ver wachten. Het aspect van Europa is door de herbc wapening van Duitsphland volkomen ver anderd. We hebben daaruit de consekwen- ties te aanvaarden. O.a. diénen we te zorgen, dat bij mobilisatie weer een behoorlijk toe gerust leger snel gereed staat Financieele mogelijkheden kunnen wc daarbij niet uit het oog verliezen en ook moet gedacht worden aan wat Indië nog noodig heeft. We willen thans gaan doen wat we kunnen en daarbij zooveel mogelijk gebruik maken van eigen industrieel ver mogen. Absolute veiligheid is nimmer te verkrij gen, maar wie dóet wat hij kan, mag het lot van zijn. land ten slotte overlaten aan Hem, die aller volken lot bestiert. Er volgde eenige repliek. Het belangrijkste daarin was wel de ge weldige afstraffing, welke door den heer De Savornin Lohman werd toegediend aan den heer Dc Marchant et d'Ansembourg, die de onbeschaamdheid had gehad, om zich als oud-strijder op één lijn te stellen met Dr. Colijn. Gloeiende verontwaardiging trilde in de woorden van den heer Lohman, toen deze den heer d'Ansembourg op 't ongepaste van zijn woorden wees. Immers de heer Colijn streed onder Nederlandsche vlag, maar de heer de Marchant nooit Hij diende als offi cier in het Duitsche leger, dat een tijd lang dreigde tegen Nederland te zullen worden ingezet. Zelfs het eenvoudige Nedcrland- sche mohilisaciekruis, dat elk gemobiliseer de kan verkrijgen, bezit hij niet. De Kamer en het talrijk publiek op de tribune deden bij dit snerpend verwijt hoor baar van hun instemming blijken. Het was een veelzeggende demonstratie. Begrooting en Defensiefonds werden goed gekeurd met de stemmen der aanwezige soc. dem. en van Prof. v. Embden tegen. De Kamer is tot nader oproeping uiteen gegaan, KOOPT NEDERL. WAAR Dan helpen wij elkaar De eerste nationale tentoonstelling in Amsterdam wordt 30 April a.s. geopend Nog slechts enkele weken en op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana Eerelid van de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" zal in tegenwoordighei 1 van vele autoriteiten, de tentoonstel ling „Ned. Fabrikaat 1936" in de Apollohal te Amsterdam worden ge opend. Het zal de eerste zijn van een reeks van vijf. Twee maanden na Amsterdam komt Nijmegen, en dan volgen, telkens met een tusschenruimte van een maand, Rotterdam, Groningen en Den Haag. De belangstelling van de Nederlandsche industrie is van dien aard, dat de beschikbare zalen te Nijmegen, Groningen en Den Haag reeds nu te klein zijn gebleken, zoodat in de tuinen van de „Vereeniging", de Harmonie" en den „Die rentuin" uitgestrekte paviljoens zullen moe ten worden opgetrokken. Maar voorloopig is alle aandacht gecon centreerd op de tentoonstelling te Amster dam. De moderne, ongeveer 3000 M2. groote Apollo-hal zal geheel gevuld zijn met stands, waarbij verschillende gecombineerde, b.v. van den Bond van Nederlandsche Brouwe- trieën op zeer verschilende gebied, terwijl ook verschillende overheidsbedrijven aai wezig zullen zijn. De officieele opening, op 30 April des middags om twee uur zal door de A.V.R.O. en de N.C.R.V. worden uitge zonden, als onderdeel van het Datio- nale programma op Julianadag. Ook van officieele zijde is reeds groote belangstelling voor deze serie tentoonstellingen getoond. Alle teekenen wijzen erop, dat door de vijf tentoonstellingen een zeer groot deel van het Nederlandsche volk zal worden beïn vloed ten goede, en dat degenen, die de ten toonstelling bezoeken, er vandaan zullen komen als propagandisten voor Nederl. fabrikaat. Kampens bestuur in moeilijkheden Men meldt ons uit Kampen: In de raadsvergadering van 10 Maart 1936 achtte de meerderheid van den Raad van Kampen het in verband met de ziekte van den burgemeester wenscbelijk het tijdelijk onvolledige college van B. en W. aan te vullen. Overeenstemming werd toen niet bereikt. Nu ook sinds eenigen tijd de secretaris door ongesteldheid verhinderd is zijn ambtsbezig heden te vervullen, achten enkele leden van den Raad het wenschelijk zich tot den commissaris der Koningin te wenden met het verzoek, het initiatief te nemen tot het aanvullen van het college. Na overleg komt het hun echter wensche lijk voor alsnog eerst een poging te wagen bij den Raad, opdat deze zoo mogelijk zelf de beslissing neemt voor een behoorlijke voorziening. In de raadsvergadering van 31 Maart a.s. zal nu een voorstel aan de orde ko men om tot benoeming van een tijde lijke wethouder over te gaan. Kal ver toe wij zing De Staatscourant van hedenavond bevat het Reglement Rundveeteeltregeling 1936. De ten hoogste door elke landbouwcrisis- organisatie in totaal toe te wijzen aantallen kalveren binnen het tijdvak aanvangende met ingang van 1 November 1935 en eindi gende met ingang van 1 November 1936 bedragen voor de landbouwcrisisorganisa ties voor: Groningen 18.600; Friesland 55.132; Dren the 24.804; Overijssel 43.627; Noord-Holland 25.064; Zuid-Holland 35.739; Zeeland 14.091 Utrecht 20.038; Gelderland 50.527; Noord- Brabant 43.431; Limburg 19.068. Bond van Chr. Bakkerspatroons De door het Hoofdbestuur van den Bond van Chr. Bakkerspatroons benoemde Cen trale Commissie voor vakonderwijs, werd dezer dagen geïnstalleerd. In deze Commissie hebben de volgende leden zitting: H. v. d. Wal te Oldcboorn, H. A. Bolt te Groningen, J. H. P. Oostenrijk te Apeldoorn en L. den Blaauwen Jr. te Den Ilaag. Ais ambtshalve secretaris is aan de commissie toegevoegd, de secretaris van den Bond. De commissie heetf tot taak het vak onderwijs, in aansluiting aan den grondslag van den Bond krachtig ter hand te nemen, daarnaast de bestaande cursussen, uitgaande van de plaatselijke Afdeelingen Apeldoorn, Assen, Meppel, en Sneek te centraliseeren, kortom al les te doen wat dit onderwijs kan be vorderen. Oprichting van een Gewest Overijssel. Te Zwolle werd in een daartoe belegde vergadering met algémeene stemmen beslo ten tot het oprichten van een „Gewest" OverijselGelderland. Het huishoudelijk re glement werd vastgesteld en een voorloopig bestuur gekozen. In dit voorloopjge bestuur hebben zitting de heeren: J. Gerritsen, Rijssen: IJ. Kamp huis, Zwolle; J. H. P, Oostenrijk, Apeldoorn; K. A. v. d. Put,-Kampen en II. Speijer, Nijmegen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen In een uitvoerige Lagerhuisrede heeft minister Eden het Britsche standpunt in' zake het Locarno-vraagstuk uiteengezet. Djidjiga is door een nievw luchtbombar dement met den grond gelijk gemaakt. Ook Uarrar wordt met eenzelfde lot bedreigd. Bij de overval op de Nederlandsche ambulance in Abessynië is Dr. van Schelven door een der bandieten door de long geschoten. Dr. van Schelven keert naar Nederland terug. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Te Utrecht is een bizondere algemeene vergadering gehouden van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. De Eerste Kamer heeft de Begrooting van Defensie en het wetsontwerp tot instelling van een Defensiefonds goedgekeurd. De rede van minister Colijn. Te Oldenzaal heeft een groote brand ge woed, waarbij drie panden in de asch zijn gelegd. nen van eer en vrede bralt, doch slechts wandaden doet verwonderen i haat ontmoet. .1 dit U altijd een brevet va ware vriendschap g-eve Reikt ons nog heden do vriender FlSK-banden vormen een bünd. Gep. gen.-maj. J. F. de Meester f Op 82-jarigen leeftijd is te V e 1 p overle den de gepensionneerde oud-generaal ma joor J. F. d e M e e s t e r. De overledene heeft o.m. d* veldtocht in Atjeh meegemaakt. Geruimen tijd was hij werkzaam te 's-Gravenhage aan het vroegere departement van oorlog. De overledene was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en ridder in de Orde ran Oranje-Nassau. Ook was hij drager van het Atjehkruis. Gevaarlijke brand Men meldt ons uit Hoofddorp: In een tot woning ingerichte schuur aan den Leimuiderdijk, bewoond door Van H., is 's morgens vroeg brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat de benedenvertrekken weldra in lichte laaie stond. De bewoners konden zich met groote moeite, door het bovenraam, aan een touw naar beneden laten zakken. De motor- brandspuit slaagde erin den brand tot de schuur te beperken en de aangrenzende perceelen te behouden. De oorzaak moet ver moedelijk worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat een door de kinderen geplakte vlieger tegen de kachel is geval len en in brand geraakt. Verzekering dekt de schade. Groote brand te Oldenzaal Drie panden in de asch gelegd Donderdagmiddag heeft in de k'orii der gemeente Oldenzaal een hevige brand gewoed aan de Groote Straat in een pand, waarin Jozef Meyer een'pakhuis met pöets- katocn en textielafval heeft, en in een, aan mevr. de wed. A. Cohen behoorend woon huis met groenten- en fruitwinkel, welke zaak wordt geëxploiteerd door den heer L. Doeve. Beide panden gingen met inventaris en al in de vlammen op. Door overwaaiende vonken ontstond daar op aan den Vijfhoek brand in een zeer oud, uit 1633 dateerend pakhuis van den heer Maurits Cohen, in huur bij den heer Meijer Cohen, dienende tot opslagplaats van poets katoen. Ook dit pand werd met de opgesla gen goederen een prooi der vlammen. De brandweer, die voor een zeer moeilijke taak stond, bestreed het vuur met tien stralen. Zij wist de belendende gebouwen te behou den, doch enkele hiervan kregen groote wa terschade. De oorzaak van de brand is nog nier be kend. Verzekering dekt de 6chade. Toegangskaarten vervalscht Drie verdachten gearresteerd In samenwerking met de centrale recher che heeft de Rotterdamsehe recherche ie Amsterdam drie aldaar woonachtige onge veer 25-jarige kooplieden gearreslcerd. die ervan verdacht worden toegangskaarten voor een voetbalmatch op 15 Maart jl. te Rotterdam geèpeeld en waarvoor zeer moote belangstelling bestond, te hebben vervalscht De drie verdachten konden in hun woning in de binnenstad gearresteerd worden en zijn daarna op transport gesteld naar Rot terdam, waar zij ter beschikking van de Justitie gesteld zullen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1