MLMIMSILPETEI „SI" 6LAS fimatuwtfyi Huisbrand- en Industriekolen A.S.F.-korrels 't Is nu de tijd I-Ioewel de A. S. F. korrels langzamerhand in vele bedrijven burgerrecht hebben gekre gen, lijkt het ons niet ondienstig, vooral in dezen voorjaarstijd, nu de bemesting van den tuin bij den beroepstuinder een punt yan ernstige overweging moet uitmaken, op genoemde korrels nog eens de volle aan dacht te vestigen. Het ligt niet in onze be doeling de waarde van stalmest, compost enz. te verkleinen, vooral niet voor den be roepstuinder, maar daartegenover staa: tóch onomstootelijk vast, dat stalmest het nimmer alleen kan doen, al was het. slechts hierom, dat de stalmest arm is aan fosfor- zuur. Een groot bezwaar! Want het mag wel als bekend verondersteld worden, dat het fosforzuur zeker één van de voornaam ste noodzakelijke voedingstoffen is, omdat bij den groei door celvermeerdering het fos forzuur mede een belangrijke rol vervult. Nu weten wij, dat bij gebruik van enkel voudige fosforhoudende meststoffen z. a. superfosfaat het opnemen door de planten ,van het daarin aanwezige fosforzuur, dooi Verschillende oorzaken, slechts langzaam plaats kan hebben, en bovendien hoe zwaar der de grond, hoe langzamer. De grootste beteekenis van den korrelmest ligt o. i. dan ook hierin, dat het fosforzuur direct op neembaar is, nadat de korrels in het bodem water zijn opgelost. Bij gebruik van de A. S. F. korrels, waarin naar verhouding -en belangrijke hoeveelheid fosforzuur voorkomt, zal de uitwerking op de bloem- en vrucht- zetting nimmer achterwege blijven: meer bloemen, meer fruit, meer komkommers enz. Intusschen: ieder beoordeele zelf de uitwer king van deze gunstig bekend staande mest stof, die steeds verrassend is. Zijn de A S. F. korrels het waard alge meen gebruikt te worden? Vergeten moet daarbij nimmer worden, dat wij hierbij niet te doen hebben met een mengsel, maar wel met een verbinding: in elk korreltje komen, zoowel als in den heelen zak, de drie noodzakelijke voedingsstoffen stikstof, fosforzuur en kali voor in dezelfde verhou ding. Dat is de groote beteekenis van de A. S. F. korrelmest, die straks algemeen» toepassing zal vinden. Voor den onervaren gebruiker blijft het aanbevolen nadere inlichtingen omtrent het gebruik en de samenstelling in te winnen bij de door de Regeering aangestelde Rijks ambtenaren, alsmede bij de fabrikante Biedt de A. S. F. korrelmest naast da bovengenoemde nog meer voordeelen? Laten wij ze in het kort samenvatten: le. de korrelmest is chloorvrij, wat voor Vele gewassen een noodzakelijke voorwaar de is, daar chloor vaak een schadelijke in vloed uitoefent op den groei; niet veel ge wassen zijn er dankbaar voor. 2e. Met korrelmest kunnen wij 3 van de 4 noodzakelijke voedingsstoffen tegelijk geven; In 100 K.G. A. S. F. korrels 17 x 15 x 13 zit dan 17 K.G. stikstof, gedeeltelijk in den salpeter- en ook in den ammoniakvorm 35 K.G. in water oplosbaar fosforzuur 18 K.G. water in oplosbaar kali. 3e. Bij de bemesting moet men met ge middelden werken, rekening houdende met de behoefte 'aan voedingsstoffen van den grond en vooral ook van 't gewas. Bovendien j7amerpjanten groeien EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen nAI/nil en het gebruik van I UI\UlV 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POKON léenen de korrels zich bij uitnemendheid voor overbemesting, vooral in kassen op gewassen, die slechts tijdelijk daarin ver blijven. 4e. De korrelmest is goed houdbaar en strooit zeer gemakkelijk uit. Bovendien is bet een Nederlandsch product. 5e. Vooral voor kassen en warenhuizen, ■aarin vaak groote hoeveelheden planten- Voedsel in den vorm van korrelmest gebracht vorden, is het een bijzondere verdienste dat met deze hoog geconcentreerde mest stoffen weinig baliaststoffen worden gege ven, Hoe hooger geconcentreerd, hoe heter, geldt in het bijzonder voor alle potplanten, die zeer dankbaar zijn voor dezen korrel mest. Als alle tuinders, na het gebruik van de A. S. F. korrels op vollegrondcul'tures, on der plat glas voor komkommers, meloenen, sla, bloemkool enz., onder staand glas op druiven (minder lam), tomaten, perziken, bessen en pruimen; op fruitboom en (appels, peren, noten, bessen, enz.), evenals wij over tuigd zullen zijn van de groote beteekenis der A. S. F. korrels, dan zullen zij dank baar zijn, voortaan 't gebruik van Ue stui vende en moeilijk regelmatig te verdeelen, enkelvoudige meststoffen te kunnen vermij den. Ge makkei ij ker en veel v o o r- deeliger! Dat is onze .vaste overtuiging. Entstof voor vlinderbloemige gewassen Stikstofverzamelaars moeten op gang geholpen worden. Evenals in voorgaande jaren zal het Be- drijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen ook dit jaar weer de gelegenheid openstellen om entstof te betrekken voor 't enten van het zaad van diverse vlinder bloemige gewassen (lucerne, lupine, serra- della, wikke, klaver, boonen, erwten, soja). In bet afgeloopen jaar was de hoeveelheid entstof, welke door de landbouwers en an deren werd besteld, grooter dan het jaar te voren, waaruit de conclusie mag worden getrokken, dat het verstrekken van entstof in een behoefte voorziet. Zooals bekend zal zijn, hebben de vlin derbloemige gewassen de eigenschap om door middel van bacteriën, welke in de wor telknolletjes voorkomen, stikstof uit de lucht te binden. Op deze wijze zijn de vlin derbloemige gewassen in staat om, zoo niet geheel, .dan toch grootendeels, in hun be hoefte aan stikstof te voorzien. De vlinderbloemige gewassen hebben ver schillende knolletjes-bacteriën, welke spe ciaal aan elk afzonderlijk gewas zijn aange past. Zoo zullen de cultures van knolletjes bacteriën voor klaver geen dienst kunnen doen voor het binden van de stikstof uit de lucht door bijv. lucerne. Wil men op nieuwe gronden, of op gron den, waar tot nog toe geen vlinderbloemige gewassen verbouwd zijn, met de teelt van deze gewassen beginnen, dan verdient het zeker aanbeveling om het zaad te enten met de hiervoor geschikte entstof. Verbouwt men regelmatig een of ander vlinderbloemig gewas, dan is enten van 't betreffende zaad niet noodig, daar de grond in een dergelijk geval voldoende voorzien is van knolletjes-bacteriën. Het enten geschiedt door kort vóór den uitzaai het zaad iets te bevochtigen, met de entstof te mengen en vervolgens uit te zaaien- Op deze manier wordt de entstof met het zaad in den grond gebraeht, waar in normale gevallen de knolletjesbacteriën zich zullen vermenigvuldigen en op de wor tels van bet gewas knolletjes gaan vormen Voor de gewassen: lupine, lucerne, serra della, soja, wikke, klaver, boonen en erw ten, wordt entstof verkrijgbaar gesteld bij het Bedrijf slaboratorium voor Grondonder zoek, prof. van Hallstraat 3, te Groningen, en wel tegen den prijs van f2.50 voor een hoeveelheid entstof, noodig voor het enten van het zaad voor 1 II.A. Voor H.A., be draagt de prijs fl.50. De entstof wordt geleverd gemengd met In de plaats van den heer Ir. J. P. van Lonkhuyzen, die met pensioen gaat, is be noemd tot Directeur van de Ned- Heide maatschappij de heer T. van Maanen, reeds als adjunct-directeur werkzaam. gesteriliseerde gezeefde grond, waardoor gemakkelijke menging met het zand moge lijk is. Eén a twee dagen na de aanvrage kan de entstof geleverd worden. Een ge bruiksaanwijzing wordt met de entstof mede gezonden. De 'praatjesmaker praat in zijn Praatuurtje een praatje over de MOESTUIN De rol van den verbruiker Het is zoo langzamerhand, al hier daar doorgedrongen, maar het kan niet genoeg herhaald worden: de klant is koning. Wanneer de verbruikers goed begrijpen hoe zij hun vorstelijke taak hebben te ver vullen, zouden allerlei maatregelen cum hen voor weinig geld aan de allerbeste waar te helpen, spelenderwijze genomen kunnen worden. Op dit oogenblik gaat nog meer dan de helft van de energie die door hen, die geroepen zijn de landibouw te moderniseenen, verloren, doordat de klant zich niet koninklijk gedraagt. Althans bij de zaaizaadvoorziendng is dat zoo. Hoeveel tonnen gouds gaan er in deze benarde tijden voor ons volk en in de eer ste plaats voor den boerenstand niet lorcn, doordat men inplaats van het aller beste zaaizaad te nemen dat er is, zich tracht te behelpen met het goedkoopste of met dat wat het gemakkelijkst te verkrij gen is. Deze tonnen beteekenen echter nog niets tegenover het indirecte gevolg dat een koninklijke houding van de zaaizaad- klant zou meebrengen, n.l. opbloei van den kweekersarbeid, van bet daarbij benoodigde onderzoek en van het keuringswezen, met als eindresultaat: steeds betere rassen en daarvan steeds voordeeldger productie. Het is in verband met den aankoop van voederbieten zaad dat ik nog eens het woord zou willen hebben. De teelt van dit zaad berust in betrek kelijk weinig handen. En terecht, want juist deze teelt is eng en onverbrekelijk verbonden aan het selectiewerlc; alleen origineel zaad, rechtstreeks uit stamzaad gewonnen, verdient vertrouwen. Ons land heeft gelukkig verschillende verdienstelijke kweekers van voederbieten; slechts enkele buitenlandsche selecties kunnen naast de Nederland sell e nog een plaatsje handhaven. Maar onze kweekers hebben altijd te kampen gehad met de grillen van de koo- pers, die, zonder dc eigenlijke waarde van de selecties te kunnen beoordeelen, hun voorliefde hebben gehecht aan kenmerken van vorm en kleur. Dc een wil rosekraag Jaapjes, de ander een Groenkraag, Jan zweert bij de gele Eckendorfer, buurman Piet bij dc roodo, maar nog een ander wil persé de Barrel-vorm. Er schoot voor de kweekers niet vi-el anders over dan z-ich bij deze liefhebberijen aan te passen. In- plaats vaai een wijze koning zat een ver wend kind op de troon, dat in zijn on- wetendlheid een stoet van dienaren bozig hield om aan zijn wispelturige grillen te rol doen en ham met nieuwigheidjes en reclameplaatjes zoet te houden, waardoor deze dalenaren verhinderd werden ernstig werk te verrichten. Want het bestaat niet dat men zich tegelijkertijd met succes kan wijdten aan dc selectie van een dozijn bie- tensoorten. Let slechts op de suikerbiet. Een firma als Kuhn Co. of Hillëshög heeft haar groote werkkracht cn haar om vangrijk apparaat uitsluitend geconcen treerd op één bietenras, en heeft daaraan haar handien vol. Een geheel Instituut voor Suikerbietenteelt (door de landbouwers zelf betaald) is jaar op jaar bezig om de weinige met zooveel zorg verkregen rassen te vergelijken en te bestudeeren hoe er het grootst mogelijke rendement uit te halen is. Op dit terrein is inderdaad de klant ko ning in de beste beteekenis van het woord. Laten wij dus zorgen dat dezelfde klant, wanneer hij voederbietenzaad koopt, zich zijn waardigheid bewust is, en laat hij be ginnen met te beseffen dat de onmogelijk ste eisoh die hij aan de kweekers kan stel len deze is, dat hij hem voorziet van een groote verscheidenheid van vormen, die ais het op productiviteit en rentabiliteit aankomen, geen beteekenis hebben. De aandacht dient geconcentreerd op wei nige goede rassen cn op het beste zaad daarvan. Nu behoeft de klant om op dlon goeden weg te komen niets andere te doen dan zich te houdlen aan dit advies: Koop zaad van de rassen die in de Ras senlijst op grond van het rassenonderzoek van jaar tct jaar worden vermeld, en koop van deze rassen slechts zaad onder N.A.K. plombe. Misschien is er wel ongepiombeerd zaad te krijgen voor minder geld, maar goed koop is dan duurkoop. Help ons om alle minderwaardige zaad uit de wereld te krij gen en de kweekersarbeid te richten op zoo weinige selecties, dat die op hetzelfde peil kunnen komen als de hoogveredelde suikerbiet. Elke afwijking van dit advies staat lijk met het ingooien van eigen glazen. De Rassenlijst plaatst vanouds de rassen in groepen met verschillend gehalte, om streeks 18, 16, 14 en 12 drogestof. De drogestofopbrengst van deze groepen komt, pnactisch gesproken, weer op betzelfde peil, doordat de bieten met het laagste gehalte de grootste wortelopbrengst geven. In iedere groep vind men vanouds ras sen in rubriek A, B en N. Natuurlijk ver dienen de A-rassen de meeste aanbeveling, maar men kan ook die uit B en N gerust hun kans geven. Dit geldt zelfs voor de nieuwe groep O, die dit jaar voor bét eerst in de lijst is geplaatst, omdat de-kweekers bereid wanen ze onder N.A.K.-controle te telen al voordat definitief bewezen is dat ze naast de oudere een plaats in de Rassenlijst verdienen. Het spreekt vanzelf dat deze kweekers voor zichzelf reeds over tuigd zijn dat deze rassen wèl tegen de be staande opkunnen of zelfs nog beter zijn alleen er was nog geen tijd en gelegenheid ait onpartijdig vast te stellen. Een be schrijving dezer rassen is dan ook niet ge geven en daaraan dankt deze rubriek (O is onbeschreven) haar naam. In elk geval heeft men hier met ernstige kweekers te doen, die in de boven geschetste beweging met het I. v. P., het Rijksproefstation voor Zaadcontrole en den N.A.K. mee willen, en ook dit zaad kan men dus gevoegelijk eën kans geven. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.) VOERARTIKELEN De geheele afgeloopen week is de stem ming op de markt voor voedergranien vast MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN H. HARING IJZEREN HOOI. EN GRAANBERGEN 2-3-4 EN ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE De aangewezen stikstofmeststof Voor Uw Bedrijf Kalkammonsalpeter „S.M." bevat 20,5 stikstof, waarvan de helft SALPETER-, de helft AMMONIAK STIKSTOF en ca. 35 koolzure kalk. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Landbouw kundig Bureau der Staatsmijnen in Limburg te Heerlen (L.) De prijzen voor mais, zoowel voor disponibel als op aflading, hebben niet veel verandering ondergaan. Het aanbod is niet dringend, doch ook de vraag is rniet bij zonder groot. De geretprijzen zijn onveranderd gebleven Ook hiervoor bestaat weinig kooplust. Pool- sche rogge vast gestemd met weinig aan bod. Tarwe en haver eveneens vast ge stemd met'weinig vraag. De prijzen van inlandBche lijnkoeken zijn in de afgeloopen week nog weer met 10 cents verhoogd. Ook de Amerikaamsche volg den deze prijsverhooging. Grondnotenkoek voor spoedige levering in het geheel niet meer aan de markt, terwijl ook de grond- notenschilfers buitengewoon schaarscih zijn. Oocoskoek iets hooger genoteerd, zoowel inlandsche als Java's. Soyaschroot even- aens hooger in prijs met zeer klein aanbod voor directe levering. MESTSTOFFEN Stikstofmleststaffem. In tegen- stelling met ons vorige marktbericht kun nen wij over de laatste week een zeer g< vraag melden. Vooral de Kalkammonsal- oeter, doch ook de Kalksalpeter en Zwavel zure ammoniak hadden nogal belangstel ling.. Volgens de laatste berichten wordt de boot met Kalkstikstof hedten te Rotterdam gewacht. Koopers kunnen hun bestelde partijen dus spoedig tegemoet zien. Thomasmeel. Het waren In de efge- locpen week wel de allerlaatste partijtjes, die dit seizoen worden aangekocht, hetgeen niet wil zeggen, dat er niet deze week ook nog iets gekocht zal wordien. Wij bedoelen slechts, dat het seizoen thans stervende is om weer plaats te ma ken voor een nieuw. Er zijn in het buitenland (België en Frankrijk) enkede zaken op het nieuwe seizoen gedaan voor levering naar andere lanoen, tot prijzen, die wij hier te lanide als te hoog beoordeelen. Het is voor de koopers dikwijls ook zoo moeilijk aan het begin van het seizoen die vraagprijzen der fabrieken te betaLen, om daarna te bemerken, dat men beter had kunnen wachten, daar mien in Augustus/ September lot veel Jageren prijs had kun nen koopen en later ook inderdaad heeft gek'-cht. Zóó althans is in het afgeloopen Jaar toestand geweest. We geven nog-de navolgende cijfers: Uitvr>eroversohot België/Luxemburg: Januari 1936: 99.100 ton April 1935/Januari 1936: f91.000 ton Januari 1935 90.900 ton April 1934/Jamuarl 1935: 706.900 ton. De rnarkt hier te lande onderging voor de laatste partijen vrijwel geen verandering meer. Superfosfaat. In dit artikel is het erg kalm. De zandstreken koopen echter ook steeds nog vrij behoorlijke hoeveel heden in April en dat moet dus nog komen. P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Neemt het zekere Voor het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! per felst 54 ruiten 515XS8 cm. 450 36 ruiten 595X485 cm. 4/ 450 47 ruiten 595X38 cm. j 450 94 ruiten 88 X295cm.è/ 450 120 ruiten S25X27 cm. k 450 21 ruiten 141 X73 cm. h 13.— Dubbeldik glas Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH'S Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.J Ontvangen geschriften Statistisch overzicht van erwten, boonen, karwij- en blauwmaanzaad, Samengesteld door P. Luitse. Wij ontvingen een tweede, herziene en ver-, meerderde druk van het „Statistisch over zicht", dat in 1928 door den heer Luitse werd uitgegeven. Oogenschijnlijk een dor boekje. Al is de omslag ook opvallend deftig, zwart met goud, zoo gauw men het boekje openslaat is het een en al cijfers in kolommen gegroe peerd. En achterin nog een paar pagina'a met curven. Dat liikt dus taai. Maar als men eens goed toekijkt is alles heel interessant. Men ziet b.v. vanaf 1913 tot en met 1935 het verloop van de in ons land bebouwde oppervlakte, de opbrengst per H.A. en de totale opbrengst benevens de import en ex port van de volgende gewassen: groene erw ten, schokker erwten, bruine boonen, karwij- zaad en bl«"*—^"nzc-1 "--rnerip d© uit voer van deze producten in de verschillends maanden der laatste jaren en ook die naar verschillende importlanden gespecificeerd. Voorts nog de in 1935 beteelde oppervlak ten van de verschillende provincies met een tiental der voornaamste landbouwgewassen. In curven is weergegeven het prijsverloop der genoemde producten sedert 1911. Grillig gevormde lijnen zijn dat. waarvan het slot lager ligt dan het begin. 't Is een boekje, dat, hoe dor het er uit ziet, zeer veel zegt en interessante gegevens bevat. 319 Gélukkig blijven ze nog van mijn thee af. Maar de koffieliefhebbers moeten het ont gelden. Daar komt belasting op. Straks na tuurlijk ook nog een verbod om er cichorei gebrande suikerpoeder of koffiesiroop of hoe die Napoleontische namaakartikelen ook heeten mogen, er door te mengen. Want er bestaan zooals ge weet ook rgengverboden. Evenals menggeboden. Maar mag ik dan -thuis niet meer doen wat ik wil, drinken wat ik wil, eten wat ik wil, op mijn brood sme ren wat ik wil? Neen. dat moogt ge niet. 't Vet van uitgebakken spek met dat spek dooreengeroerd en op het brood gesmeerd, een lekkernij voor mij en voor vele anderen, mag niet meer. Of mag het nog wel? Ja, hoor eens, ik ben de kluts kwijt en weet niet meer wat mag en niet mag. Maar 't wordt, dat weet ik wel, doch wel wat kras als de overheid OVERAL ZICH MEE GAAT BEMOEIEN cn in de keuken aan 't potkijken gaat. wat of er wordt gebakken, gebraden, gestoofd of gekookt. (Ge ziet het: ik ben met de keuken termen aardig op de hoogte). Niemand mag zijn eigen margarinefabrikant .zijn. Met andere woorden: let op de wet. Of: let op de letter van de wet. - Nu kan men dat ook te kras doen. En op allle Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis kleinigheden letten. De man baas in liuis,' vrouw in de keuken (is ze het daar al léén? Ai mij, wat durf ik daar te vragen!) en laat de regeering nu haar taak in groote lij nen uitbakenen. En deze lijnen scherp trek ken. Doch zich niet verliezen in zij lijntjes en pietepeuterigheden. Door de huismakerij van margarine, volgens recepten uit een blaadje mede door een Departement uitge geven en verspreid, in haar verbodslijst op le nemen is een heel verkeerd pad ingesla gen. Dat het verboden wordt zulks voor een ander te doen, dat is te begrijpen. Dat zou op handel in dat product kunnen gaan lijken, doch het verbieden voor eigen gebruik zoo iets te bereiden!... Dat gaat te ver!... Ik zou in mijn tuin misschien ook geen gede natureerde aardappel mogen planten ('k zal het, lekker, niet doen ook, ik, let wel ik, zet er liever bloemen en planten in. Maar anderen denken er anders over). En dan geen bloembollen uit mijn eigen tuin, waar ze zon der teeltbeperking zich ontwikkelen en ver meerderen, jaar na jaar. Neen, het ingrijpen in 't particulier leven kan ook te ver gaan. Over zelf-tuinieren gesproken, al doe ik bel zelf niet meer, toch mag ik zeker nog wel een advies geven wat het WERK IN DE TUINEN de tuin gespit. Niet al te ondiep. Let, ais go het Iaat doen, eens op de tuinman. Hij kan het soms zoo heel vlug. De schop of spa zoo heel schuin in de grond. Dat schiet op, weet ge. Tjonge, tjonge wat een tuinman toch! "k Heb er liever een die de schop of spa maar zoo recht mogelijk en zoo diep als het kan, In de grond steekt. Dat gaat wel wat langzamer, en is wel heel wat zwaarder, doch de grond wordt er dieper door losge maakt. En dat is eisch voor alle gewassen. En dan het bemesten. Dat is ook een puzzle voor de leek. 't Behoeft toch geen puzzle te zijn. Stalmest is heel goed voor de tuin. Héél goed! Meer als grondverbetering, dan als meststof. Want wat de particulier voor stal mest krijgt is vaak niet veel anders dan Btroo met een kleurtje of wat modderwater met een geurtje. (Men kan het luchtje ook wat anders lcwalificeeren). En met kunst mest gaat het ook héél goed. Kan het jaren en jaren aaneen goed gaan. Mits men maar geert wat noodig is. Dat is kalk, kali, fosfor zuur en stikstof. Geen van deze vier kan ge mist worden. Zooals het bouwen van een muur met enkel kalk, of enkel steenen of enkel zand, of enkel portland niet kaïf. Ze zijn alle noodig. En bij de plantengroei kan dé een de ander niet vervangen. Men kan dus niet dubbele chili geven en dan maar slakkenmeel weglaten. Of slakkenmeel geven en kali en chili maar weglaten. Dat geeftteleurstelling. WAT EN HOEVEEL KUNSTMEST geeft men, is natuurlijk een vraag, die een leek dadelijk doet. Allereerst wil ik even op merken, dat men de tuin zoowel te weinig als te veel kan geven. Men geeft wel eens te veel. Dat komt vaker voor dan men wel denkt. Och 't is niet zoo heel duur zegt men dan. 'k Zal maar eens goed wat geven! Eu het gevolg is: een veel te geile groei. Geef dus, als men het in de buurt krijgen kan per 10 vierk. meter twee pond slakken meel, twee pond patentkali en anderhalf pond chili. En de kalk dan? Wel die geeft ge al met bet slakkenmeel, want deze kunst meststof bevat niet alleen fosforzuur doch ook kalk. Om de vier of vijf. jaar kalkmergel geven, vlak voor het spitten en deze dus door de grond werken is daarbij heel goed. Vier of vijf pond per 10 vierkante meter. Maar voor de bezitters van kleine tuinen is er wel een kunstmeststof, die alle voedings stoffen bevat, nl. de A.S.F.-korrels, een pro duct van de Amsterdamsche Superfosfaat- fabrieken, kantoor te Utrecht. Als men deze meststof neemt, die in kleine hoeveelheden ik geloof in zakjes van enkele ponden, reeds te krijgen is, moet men nog wel kalk geven. Elk jaar per 10 vierkante meter anderhaif a twee pond kalkmergel. 't Is wel goed in een goed sluitende bus een pond of wat chili te bewaren om bij slechte groei een beetje te geven. Maar hier geeft men heel licht te veel. 't Beste is iets door 't gietwater te doen. Een eelepel vol in een flinke gieter vol water. En nu aan HET PLANTEN EN ZAAIEN IN DEN TUIN. Daar heeft men allereerst de spinazie. En dan raapselen, radijs, snijsla, uien, sjalotten', inmaakuitjes. Ook kropsla en vroege wor teltjes. Zelfs, als het heel mooi weer is (maar dan moet bet'groeizamer zijn dan nu, hoe mooi het weer ook lijkt), kan men nu al winterwortelen zaaien, doch ik zou- liever nog een of twee weken wachten. Er kunnen nu nog z.g. weeuwplanten vari koolsoorten en van kropsla geplant worden. Erwten en tuinboonen gaan ook de grond nog eens in. Of voor het eerst als men het nog niet deed. 'k Zag ze op verschillende plaatsen al aardig boven de grond staan. De verschillende specerij planten zooals pe terselie. sellerie e.a. worden nu ook gezaaid. Men heeft in de tuinen nog al veel last van de musschen en ook wel van vinken, spreeu wen en andere vogels. Dat is een last, want die halen de zaden uit de grond, rukken de pas opkomende planten er uit of peuzlen de jonge kiempjes op. Span tegen deze bezoe kers. die soms een ware bezoeking zijn. zwart garen (geen wit) heen en weer. kris. kras over de bedden aan langs de kant ingestoken stokjes. Zoo ongeveer drie k vier centimeter boven de grond. De vogels zien dit garen niet. komen er mee in aanraking en schrikken zich naar, slaan op de vlucht en als ze terug komen om het oord der ver schrikkingen eens te verkennen, dan blijven ze op een afstand. Later worden ze wel eens driester, probeeren het weernieuwe schrik, nieuwe consternatie bij de durvers, rlie ergens op veilige afstand elkaar vertel len. hoe ze daar ginder de dood nauw ont kwamen. Nog één raad: maak de bedden niet te breed en de paden niet al te smal. Ge moet gemak kelijk uw tuin kunnen bewerken. Prettige arbeid! En goed succes! Dp vruchten en gewassen uit eigen tuin en resultaat van eigen arbeid smaken altijd bij zonder lekker en geven groote voldoening. Grooter voldoening dan mij gaf het bericht van EEN DERDE BLOEMEN VEILING TE AALSMEER. Daar heeft een groep van nog geen honderd handelskweekers (men zegt van 50 k 60) het plan opgevat om zelf een veiling te stichten. Eerst zal men veilen in een loods van een van de handelaren, doch men besloot reeds een eigen gebouw te stichten, zegt onze be richtgever Dat moet het gevolg zijn van een besluit van de Centrale Veiling, dat niet goedgevon den werd door een deel der leden. Wij laten de reden onbeoordeeld (dus ook onbevoor oordeeld) maar bejammeren dit uiteengaan. 't ls toch al te dwaas, dat naast twee bloeiende groote veilingen nog een kleine wordt opgericht in een plaats als Aalsmeer, en wat vooral klemt, in een tijd als deze. Voor alles ls nu eensgezindheid noodig. En dan is het niet mogelijk om aan de opvat tingen van allen, één voor één te voldoen. Er moet dan wat gegeven en genomen worden. Zoek toch altiid in onze bedrijven vooral, al les wat vereenigen kan en nooit wat ver deeldheid geelt Verdeeldheid brengt schade. Dat is wel algemeen bekend. Wat niet algemeen bekend ls, ls het feit, dat SLAKKENMEEL NOG BEST IN IIET VOORJAAR UITGESTROOID IiAN WORDEN. Vroeger beweerde men Juist het tegendeel. Doch de practijk deed wel eens anders, daji de theorie leerde enhad resultaat Daar komt bij dat vroeger het slAkkenmeel ook anders bereid werd en bet hans in een ge makkelijker opneembaar vorm gefabriceerd wordt dan een kwarteeuw terug. Daarom gaat men thans op verschillende boerderijen nu nog wel slakkenmeel strooien. Ik zag het de vorige week nog op meerdere plaatsen in ons land. Het feit dat het bij overbemesting het groeiend gewas niet schaadt is natuurlijk ook een belangrijke factor. Al is het gras in volle groei, men kan slakkenmeel geven. En doet dit met suc ces. Evenals het aan granen na hernieuwde groei gegeven wordt zonder schade en met goede eindresultaten. In Duitschland waar men uitgebreide en nauwgezette proeven nam kreeg men het opvallend resultaat, dat meermalen een late gift van slakkenmeel nog meer resultaat had dan een vroegere. Of de NIEUWE WIJZE VAN BACON BEREIDING ook goed resultaat heeft moet nog uitge maakt, al lijkt het er wel op. Zooals men weet wordt sinds onheugelijke tijden zout gebruikt om vleesoh en met name spek en bacon te conserveeren. Salpeter en suiker werden later mede met succes als hulpmiddel naast zout aangewend, doch men wist nooit hoe dit nu eigenlijk kwam. waar op de werking dezer stoffen berustte. Men zegt echter, dat het thans aan Dr. H. Jerno, directeur eener baconzouterij, gelukt is het probleem op te lossen. Hij kwam tot de over tuiging, dat de conserveering berustte op werking van bacterieën en daarmede ge paard gaande biochemische processen in het vleesch. Na vele onderzoekingen is 't gelukt het juiste van deze overtuiging te bewijzen en een geheel hierop berustende andere con serveeringswijze toe te passen. Dat kan een heele verandering worden. Wij wachten dus maar weer eens af. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10