JHmiue £rittsdjf Ghnimnt AVANfi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken GRATIS TOT 1 APRIL Zware reis van de „Oostzee" SCHOENEN SCHOONMAAKTIJD abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 Ci. met Zondagsblad 7'/» et niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5740 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 26 MAART 1936 a&bertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0-10 15e Jaargang ZOO NIET De pers, voor zoover die zichsteltop Christelijke grondslag en zich de verbrei ding der Christelijke beginselen ten doel stelt, heeft zich'dit spreekt vanzelf bij de exploitatie van haar bladen zelf. de toets dier Christelijke beginselen aan te leggen. Wanneer dan ook van de zijde onzer Christelijke pers des Zondags geen krant verschijnt, geschiedt dit niet, omdat men tot dusver geen ochtendblad uitgaf, maar omdat men op de Zondag geen krant wil doen verschijnen uit overwegingen van Sabbathsrust- Dit is een beperking, die door het begin sel wordt opgelegd, en het geldelijk of oeconomisch nadeel, dat daaruit mócht voortvloeien, draagt men zonder bezwaar. Of dit nu meebrengt, dat wie met de eisch der Zondagsrust niet rekent dus maar vrijelijk allerhande copie naar do Zondag kan concentreeren omdat die Chris telijke lieden de gevolgen van hun stand punt dan maar voor lief moeten nemen? Best mogelijk, dat men hier en daar deze overtuiging aanhangt, maar voor de Neder- landsche slaat kan deze beschouwing geen dienst doen. Onze staatsdienst heeft er mede te reke nen, dat Nederland nog altijd leeft onder de invloed der Christelijke traditie en staat onder het beslag der Christelijke beginse len, die naar vermogen dienen te worden geëerbiedigd. En dan hebben onze publieke diensten er voor te waken, dat niet stukken van openbaar belang herhaaldelijk op de Zon dag worden gepubliceerd, door welke han delingen dan nog tevens zijdelings de taak der Christelijke pers, die toch reeds zwaar is, wordt bemoeilijkt. Wij zeggen dit, omdat enkele belangrijke Kamerstukken (betreffende wijziging der Hinderwet, voorzieningen inzake het. lucht vervoer en maatregelen tot vergemakke lijking van inning van onbetwiste geldvor deringen) j.l. Zondag in de zoogenaamd neutrale pers waren gepubliceerd, wat ten gevolge lieeft, dat de Christelijke pers in zoo'n geval achtcraankomt. Slechts enkele weken geleden had het zelfde plaats met eenige nieuwe Regeerings- stukken betreffende het vaste lastenont- werp. Wij betwijfelen zelfs, of in beide geval len de stukken op het moment van open baarmaking door de pers reeds langs offi- cieele weg in het bezit van de leden der volksvertegenwoordiging waren, doch dit is ten slotte een zaak van de Kamerleden. Ons bezwaar gaat hiertegen, dat van wege de Griffie der Tweede Kamer de ver zending zoodanig plaats heeft, dat in een deel van de pers publicatie op Zondag plaats heeft, ten gevolge waarvan het ove rige deel der pers achteraankomt met haar berichtgeving. Natuurlijk hebben wij voor de activiteit en snelheid van werken bij de Griffie der Tweede Kamer alle lof, doch men schenkt daar blijkbaar onvoldoende aandacht aan de door ons gesignaleerde bezwaren. En toch zoó moet het niet! Nederland en België Burgemeester Huysmans van Antwerpen over economische samenwerking Er bestaat geen tegenstelling van belangen Te Brussel heeft de heer Huysmans, bur gemeester van Antwerpen, tijdens een diner, waaraan verschillende autoriteiten en ini tiatief-nemers van den internationalen ten- toonstellingstrein aanzaten, een rede uitge sproken. waarin hij zeide, dat er meer en meer economische samenwerking moet ko men tusschen Nederland en België. Er bestaat immers geen tegenstelling van belangen. Nederland en België, Rotterdam en Antwerpen kunnen nuttig samenwerken. Er bestaat soms meer naijver tusschen Gent en Antwerpen dan tusschen Ant werpen en Rotterdam. Wij zijn bereid met Nederland besprekingen te voeren op de meest brecde basis, om de Neder- landsch-Belgisclie samenwerking werke lijkheid te doen worden ten gunste van heide landen. DE OVERVAL OP DE AMBULANCE Een ontstellende tijding uit Addis-Abeba ZEVENTIEN MAN VAN HET BEWAKINGSPERSONEEL GEDOOD Dr. van Schelven, het lid van de Roo- de Kruis-ambulance in Abessinië, die kortgeleden bij een ontmoeting met roo- vers in de omgeving van Kworam werd gewond, is blijkens een telegram aan de „Tel." van de ,,United Press" giste ren in Addis Abeba gearriveerd. Bij zijn aankomst vertelde hij bijzondorheden over den overval, die een geheel ander licht werpen op het gebeurde dan men tot nu toe uit de ontvangen geruststel- lende mededeelingen zou mogen aflei- den. Dr van Schelven Volgens het United Press telegram wer den bij den overval niet minder dan zeven tien leden van de Ethiopische troepen, die opdracht hadden de Nederlandsche ambu lance te beschermen, gedood. Dr. van Schelven toonde bij zijn. aankomst in Addis Abeba een uniform, dat nog de sporen droeg van het avontuur. De jas had op ettelijke plaatsen kogelgaten. Ook Dr. Veeneklaas moet bij het treffen licht ge wond zijn. Dr. Van Schelven wordt thans in het ziekenhuis te Addis Abeba verpleegd voor eenige niet ernstige wonden in borst en schouder. De Rijksweg Rotte rdam- Nieuwerkerk a. d. IJssel Het gedeelte van den Rijksweg Rotter dam—Gouda tusschen de eerstgenoemde plaats en Nieuwerkerk, krijgt momenteel een nieuw profiel met parallelwegen ter weerszijden en een rijbaan uitsluitend voor auto's in het midden. De verbetering ge schiedt in vakken van 500 M.; het verkeer van de middenbaan wordt daarbij tijdelijk over de nieuwe parallelwegen geleid. Aan gezien deze van een ongefundeerde klinker- bstratig zijn voorzien, hebben zij onder het verkeer zwaar te lijden. Zij worden echter voortdurend door herbestrating verbeterd. Het doorgaande verkeer zal zich zoolang eenigszins moeten behelpen. Op een verzoek van de K.N.A.C., het werk ten gerieve van het verkeer te willen be spoedigen, ontving zij bericht, dat reeds voorstellen zijn gedaan voor enkele werk zaamheden een werktijd van 10 uur per dag te verkrijgen, inplaats van V/o uur. In ieder geval zal het werk dit jaar in eersten aanleg gereed zijn. De vernieuwing van de C.A.O. in de typografie In de Woensdag te Utrecht gehouden vak groepvergadering van den Nederlandschen katholieken Grafischen Bond ter bespreking van de wijzigingen der C.A.O. in de typo- irafie en het rasterdiepdrukbedrijf. werd na een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij vooral tot uiting kwam het groote en be langrijke offer, dat van de gezinnen wordt gevorderd door de ingrijpende loorsvei.t- giiig, de gewijzigde collectieve arbeidsover eenkomst aanvaard. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE Het Fransche vrachtschip ,Boree" gezonken Volgens bij dé firma Erhardt en Dekkers te Rotterdam, agenten van de Society Canal Naval Caenaise, ontvangen berichten, is het rachtscbip „Bor^e" van deze Fransche Mij. in den afgeloopen nacht tijdens mist in de nabijheid van Huil gezonken, waarschijnlijk na met een ander vaartuig in aanvaring te zijn gekomen. Wat het lot der bemanning, welke ver moedelijk uit twintig pprsonen bestond, be treft, beschikt men alleen over de mede- deeüng dat zes der opvarenden zijn opge pikt, door een van de Spaansche mendis booten. Omtrent de overigen is nog niets bekend. Het schip dat een laadvermogen heeft van 3000 ton schijnt op weg te zijn geweest naar Frankrijk. Verdere bijzonderheden over déze scheeps ramp waron nog niet te verkrijgen. Nader vernemen wij nog dat het s.s. Kadueeus ook zeven van de opvarenden, .o. den kapitein, aan boord heeft genomen. Het schip was op weg van Huil naar Caen om daar een lading erts in te nemen voor IJmuiden. Ernstig autobusongeluk Meisje zwaar gewond Hedenmorgen heeft op den Abtspoelweg te Oegstgeest een ernstig ongeluk plaats gehad. De 19-jarige mej. A. Kniest, die met de diets van het erf v.an haar woning den weg opreed, botste tegen een autobus van de firma Maarse en Kroon, komende uit de richting Leiden. De chauffeur van de bus trachtte nog door sterk naar links uit te halen een aanrijding te voorkomen, hetgeen hem evenwel niet lukte. Het meisje bleef met een ernstige hersen schudding op den weg liggen. De autobus kantelde in een linies van den weg loopende sloot. De inzittende passagiers kwamen met de schrik vrij. De autobus is vaar beschadigd. Het gewonde meisje is naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Haar toestand is ernstig. SCHANDELIJKE BEHANDELING VAN EEN GRIJSAARD Te Bathmen (Ov.) vond de politie een 75-j'arigen man opgesloten in een hut, dienen- als aardappelbergplaate, 70 c.M. onder den grond gegraven. De deur was met een paal vefsperd. Het bleek, dat de oude man, die geestelijk niet geheel normaal en daardoor wat lastig wee, door zijn familie op dergelijke wijze werd achtergehouden. Men had den ouden man, die wat geld be zit, ifi de kost maar sloot hem dikwijls in de aardappelkuil op om van hem af te zijn. De boer, W. B. die voor dit geval verant woordelijk is, werd in hechtenis genomen- dixrtds m (f^staAAXamïi De Stadt-Schanke Lcidschcpleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gingen 5 gingen d'o«»re°viitt 75 c. I 1— I 1.25 i ELK DINER BEN TOPPRESTATIE! Hotel Pension «JAN TABAK» Telefoon 3800 BUSSUM Pensionprijren, die zich bi] de tegenwoordige tijdsomstandigheden hebben aangepast AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 4.50 met badkamer vanaf f 5-— endoagschc .Ijzen Telef. 46400 RESTAURANT AUDIËNTIE TEN HOVE H. M. de Koningin heeft gistermiddag audiëntie verleend aan verschillende civiele heeren uit het geheele land (behalve uit de provincie Noord-Holland), welke aan Hoogstdezelve werden voorgesteld. Doodelijke trap van een paard Te Anna Paulowna kreeg de 24-ja- rige L. Duijzer, toen hij de paarden voor den ploeg spanje, van een der dieren een trap tegen het hoofd. Hij werd in bewusteloozen toestand naar liet hospitaal te Den Helder vervoerd, waar hij, zonder tot het bewust zijn te zijn teruggekeerd, is overleden. HET EINDE VAN EEN WANDELING el d De 65-jarige J. van V. te 1 maakte een wandeling in het Schaffelaarsche /upsch, waar men aan het boomvellën was. Hij werd door een dooden top uit een boom, die door een anderen vallenden boom werd afge rukt, op hoofd en rug getroffen- Een ontbo den geneesheer constateerde een ernstige h e use n schudding. Een baggermolen in stormweer lekgeslagen en gezonken De bemanning op 't laatste oogen- blik aan den dood ontsnapt Het afgeloopen winterseizoen heeft, zooals de laatste dagen reeds meer malen werd gemeld, voor de opvaren den van de sleepbooten van L. Smit Co's Intern. Sleepdienst bijzonder veel gevaren met zich gebracht. Behoudens het gemelde ongeluk op de Ganges, zijn alle reizen voor de bemanning tot een goed einde gebracht. Eén der booten, die over enkele dagen zal binnenkomen na volbrenging van haar reis met het s.s. Frederika Lensen op sleep touw van de Azoren naar de Clyde, „de Oostzee" heeft een reis achter den rug, welke tot ieders verbazing zonder verlies van menschenleve'ns is afgeloopen, doch waarbij de baggermolen Pilote Champsaur, bestemd voor Tunis, is verloren gegaan. Dc beide runners, Joh. v. d. End van Maassluis en A. Overduin van Vlaardingen, die zich aan boord van den molen bevon den. zijn er echter met behoud van hun leven afgekomen, hoewel het niet langer had moeten duren, of de beide menschen waren omgekomen. Zij zijn over land terug gekomen en wij hebben met den heer Van der End een onderhoud gehad en geïnfor meerd naar de wijze, waarop zij gered Toen wij van Havre vertrokken, zoo be gon de runner, was het weer uitstekend, doch reeds na twee dagen moesten wij de Torbaai binnenloopen en bleven enkele dagen liggen. Slechts enkele dagen waren wij weer op zee of wij moesten opnieuw de reis onderbreken en liepen Vige binnen. Enkele dagen later was het weer gunstig en werd de reis opnieuw voortgezet De tweede dag werd het weer wederom slech ter en spoelden zelfs groote zeeën over den molen. Op een inspectietocht ontdekten wij dat de molen lekgeslagen was. Wij seinden dit aan kapitein B. C. Welte vreden van de Oostzee en trachtten Lis sabon te bereiken. De zee werd steeds onstuimiger en spoedig bleek, dat de molen zelfs op verschillende plaatsen water binnenliet In den ochtend van 25 Januari vroeg kapitein Weltevreden of wij den bagger molen soms wilden verlaten, doch we oor deelden dit nog niet noodzakelijk, in den middag nam de wind in kracht toe. Zware zeeën beukten onze sleep en de toestand werd onhoudbaar. Wij heschen om drie uur de vlag ten teeken, dat wij het schip wil den verlaten, doch toen kon de Oostzee niet meer bij ons komen. Een Duitsch s.s., dat passeerde, wilde probeeren ons te redden, doch dc gestreken sloep sloeg stuk en werd vernield. Nooit zal ik kapitein Weltevreden genoeg kunnen danken, aldus onze zegs man. voor de moeite die hij daarna heeft aangewend om ons er levend af te halen. Verschillende malen kwam hij in onze na bijheid, doch iedere poging mislukte. Ten slotte riep kapitein Weltevreden vrijwilli gers op en meldden zich de stuurman, KI. Strijbos en de matrozen J. Roodenburg en I. Kloppenburg aan. Een boot werd in zee gezet en de drie opvarenden van de Oostzee sprongen er voor een in, want in verband met het berg hout van een sleepboot kan de sloep niet anders gestreken worden bij slecht weer. Zij kwamen na grooten strijd met de ele menten, die een half uur duurde, in onze nabijheid en toen zij slechts enkele meters van den molen af waren, sprong mijn maat Overduin juist in de sloep. Ik zal nooit vergeten het werk dat de stoere jongens hebben gedaan om mij er ook af te halen. Zij dreven weg en reeds stond ik met een lijn om mijn middel om in zee te springen, toen zij er opnieuw in slaag den in de nabijheid te komen. Ik waag de toen ook den sprong 'en kwam ge lukkig eveneens in de boot terecht. De zee bleef koppig en na inspanning van al onze krachten bereikten wij tegen den avond de Oostzee. Wederom kwam toen de moeilijkheid om aan boord te ko men. Kapitein Weltevreden liet een groote hoeveelheid olie op de zee werpen, doch ondanks deze maatregel slaagden wij er niet in langszij te komen. Opnieuw moesten wij springen, teneinde niet in het gezicht van een veilig onderdak te verdrinken. Om de beurt werd de sprong gewaagd en gelukkig kwamen wij allen aan boord terecht, doch juist had de laatste man zijn sprong gedaan of een zee nam de sloep op en wij hebben haar niet meer gezien. Ik vaar reeds tientallen jaren op de sleep booten, zoo zeide van der End, doch nog nimmer heb ik zoo iets medegemaakt Na dat wij aan boord van de Oostzee wat op geknapt waren, hebben wij nog enkele da gen naar clen molen gezocht en hoorden later dat hij gestrand was. Wij zijn toen nog enkele dagen op stap geweest om de bak, die de Indus verspeeld liad, te zoeken, doch ook deze konden wij niet vinden en zijn daarna naar Setibal gestoomd en aan land gezet, want de Oostzee moest direct weer weg om de Frederika Lensen naar de Tyne te versieepen. Over land zijn wij naar Holland gereisd en wachten nu weer totdat Smit Co. nieuwe opdrachten krijgt te vervullen. Een zeeman behoort nu een maal op zee, besloot Van der End zijn een voudig relaas. TREINONTSPORING BIJ BARENDRECHT Geen persoonlijke ongelukken De electrische trein, die om 7.32 uit Dordt naar Amsterdam vertrekt, is gisteravond even voorbij station Ba- rendrecht, waar ze had gestopt, ten gevolge van een verkeerde wisselstand, ontspoord, waardoor vier wagons uit de rails werden gelicht, die het ver keer in beide richtingen geruimen tijd versperden. De treindienst onder vond aanmerkelijke vertraging. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, mede dank zij het feit dat de trein nog slechts een matige gang had. Het personenverkeer van Dordt naar Amsterdam werd zooveel mogelijk over Geldermalsen en Utrecht geleid. De reizigers van Dordt naar Rotter dam moesten bij de plaats van het on geval langs de ontspoorde wagens hun weg zoeken van de eene trein naar de Het ongeluk is te wijten aan het te vroeg overhalen van een wissel. De rails zijn over een afstand van 300 tot 400 Meter op beide banen geheel ver bogen. In den trein ontstond na het ongeluk een begin van consternatie, doch het treinpersoneel wist de opwin ding onder de passagiers te bedaren. Het opruimingswerk heeft tot van morgen 9 uur geduurd. Toen waren de beide sporen weer vrij. (Zie verder blz. 10) Oude man in de modder weggezakt Bijna gestikt Toen de trein van 17.22 uur van de lijn RotterdamHoek v. Holland het z.g. Hooge Stort nabij Hoek v. Holland passeerde, ontdekte de bestuurder tot zijn schrik, dat op een langs de spoorbaan liggend opgespoten stuk grond een bejaard man tot halverwege het lichaam in den modder was gezakt. De bestuurder bracht den trein tot stilstand. Het bleek, dat de man zonder reddingsmateriaal als planken of andere hulpmiddelen niet be reikbaar was. Daar de man het hoofd nog eenigen tijd boven de modder kon houden slechts langzaam wegzakte, bleef er voor treinbestuurder niets anders over dan tot de eerstvolgende boerderij door te rijden. Daar werden terstond eenige werklieden bijeenge bracht, die met medeneming van eenig mate riaal naar de door den treinbestuurder aange wezen plaats togen, zoodat de trein met eenr- ge vertraging kon doorrijden. De werklieden slaagden er vrij spoedig in het slachtoffer, den 70-jarigen Verweij uit Hoek v. Holland te bevrijden. De ongelukkige was bijna twee uren in de ze benarde positie geweest. Een merkwaardig natuur- verschijnsel op de Waddenzee Uit M a k k u m (Fr.) wordt aan de N. R. C. gemeld, dat daar Maandagavond boven de Waddenzee een eigenaardig natuurver schijnsel werd w aargenomen. Tegen den ho rizon stonden schuin verticale donkere streepen, die zich voortbewogen als onder den druk van een orkaan, alsof daar ter plaatse een geweldige storm'"woedde, die het water huizenhoog opjoeg. De indruk werd nog daardoor versterkt, dat de.boveneinden uit elkaar gerafeld werden, alsof de wind de golfkamrnen uit elkaar scheurde. Het vreemdste was echter, het met dit verschijn sel gepaard gaande buitengewoon goede zicht. Dingen, die anders van hieruit met het bloote oog niet zijn waar te nemen, ren nu duidelijk te zien, b.v. een gedeelte van de tegenover Makkum gelegen Holl an d- sche kust, boomen en gehouwen op Wierin- gen en de gebouwtjes op Breezand. BOSCHBRAND Bij Tilburg heeft bij het pompstation van de Tilburgsche Waterleiding Mij., we derom een boschbrand gewoed. Politie en brandweer slaagden er met vereende krach ten in, het vuur tot enkele honderden vier kante meters te beperken. Hooge heide en hout gingen in vlammen op. De schade is gering. VOORJAAR 1936 Nieuwe modellen UITSTEKENDE KWALITEIT. PASVORM en AFWEP^wr- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Het rapport van Dr. Winckel, leider van de Nederlandsche ambulance in Abessynië, verstrekt bijzonderheden over de lotgevallen der ambulance in de pe riode van 20 Februari tot 1 Maart j.l. Tijdens de overval op de vooruitge schoven colonne van de Nederlandsche ambulance in de omgeving van Kworam in Abessynië, zouden 17 man van het be wakingspersoneel gedood zijn. Gisteravond is bij Barendrecht een electrische trein ontspoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het trein verkeer kon hedenmorgen weer normaal plaats hebben. Te Imsterdam is een politieke dag gehou den van het Studentencorps aan de Vrije Universiteit. Te Londen heeft de onderteekening van een beperkte vlootovereenkomst tusschen Groot-Bnttanmëde Ver. Staten en Frank rijk plaats gehad. In een interview heeft Von Ribbentrup verklaard, dat Hitlers nieuwe voorstellen den geest zullen ademen van zijn vroegere verklaringen. is PALTHE TIJD SPECIALE INRICHTING VOOR CHEMISCH REINIGEN, VERVEN EN MOT-ECHT MAKEN VAN GORDIJNEN EN TAPIJTEN Prachtige Buitenplaats D UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gom. Wassenaar, ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg. 3ENZINE-DIEFSTALLEN In dep laatsten tijd werden op verschil lende plaatsen te Noordscheschut en omge ving alsmede andere plaatsen in Drente, groote hoevelheden benzine vermist uit de zich daar bevindende installatie. Door de nauwe samenwerking van den Brigade Com mandant, den heer G. Valentin, Rijksveld wachter H. Bakker van Noordscheschut en Gemeenteveldwachter Fr. Bakker is het na langdurig onderzoek mogen gelukken de' vermoedelijke daders op te sporen en tot bekentenis te brengen. Dit drietal, dat er met een oud Fordje op uittrok, de Gr., Kr. en Dallen van Nieuweroord zijn naar As sen overgebracht. GioZZ'iZiiSnabJ' hi' a'!on B°renrfr«'|! electrische trein van de lijn Anuteidam Rotterdam Dordrecht ontspoordwaardoor groote stagnatie in de treinenlanu naar net zuiden is ontstaan. Een foto van de verst ontspoorde wagens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1